A magyarság mitológiája, ősi küldetése

Ivan

Kitiltott (BANned)
236/H Arvisura, második, befejező része.

Tordas mágus, babilóniai pap Dácius fogságába esett, majd kalandos út után Szeged térségében szabadították ki. A fiát A l g y ő n e k hívták.
Tordas fia a paradicsomkerti történetet többször elmondta az uruki paradicsomkertész fiáról, Ádámról (Aton, Ada) aki Évát (Éa) elcsábította illetve számára zöldalmát szakított a templomkertben, Urukban. (( Ebben a kertben zöldségeket, paradicsomot is termesztettek, de almafák is voltak, minden valamirevaló templomnak volt kertje)).

236/J Arvisura, Boszkan, Tarkacs és Algyő rovása, ie.165-iu. 265.
VIII. Oscus tábla.
Csitári fősámán öregen, betegen Algyőt kérte meg, hogy maradjon mellette az utazásainál. Parajdon, a Maros kikötőjénél Magyor arbag (orvos) pap is rejtekhelyen élt. A pártus főváros, Katésifon elfoglalásakor kerűlt Magyor fogságba, majd Hadriánusz idején a szögedi csónakosokhoz, innen pedig Csitári védőszárnya alá, a Van tóhoz arbagnak. Ebben az időben az Anyahita féle egyistenhívőket magyáknak nevezték. Magyor végűl Torda mágusnál élt, akinek elvette a hugát. Ő Parajdon (Erdélyben) a papteszi tanulókat oktatta. Az egyistenhit -mint Anyahita is- Kaltes asszony földjéről (Szíriusz) származik. Már az ATAISZON is terjesztették, Anyahitával kezdődően, aki három fiát (Úr, Él és Van) is megtanította az egyistenhitre. Anyahita nem tudott visszamenni a hazájába.
Az Oscus táblákat Itáliából kikellett menekíteni és ezeket Egerváron, Gután, majd Ordoszban őrízték a többi relikvia között.
S U M É R B A N ERIDU paradicsomkertész fia, Ádám (Ada, Aton) -Él népe hívta Ádámnak- almát lop Éá-nak, aki kóristalány volt és vendégségben tartózkodott itt. A lopás előtt Éa már Ada felesége volt. A kertész jelentette a lopást a papteszinek, aki legközelebb ezt kiprédikálta.
Büntetésből őket északi területre költöztették ki. Aratás után volt itt az Ősanya ünnepe, ekkor érett az alma, ekkortól lehetett hozzájutni.
Zöldalma szedése a kertészlegényeknek is tiltva volt. A pateszi eltúlzott haragjában prédikálta ki Adáékat. Az alma nagy kincsnek számított!
Ábrahám juhpásztorként élt különben Sumériában.
Jézus -befejezve az ordoszi beavatottképzést- Tibeten és É-Indián át indult haza, Őt Sumériában, az uruki nagytemplomban királlyá koronázták.
Gilgames koronával történt a koronázás (( ennek abroncs része a mai magyar koronába van beépítve-később erről is ír a könyv)).
Jézus és Júdás tudott írni, az agadei rovást használták ehhez.
Ádám utódai az ősgonosznak, a sötétség urának vannak alávetve. A megrtisztulás a bűnös ember egyetlen lehetősége a bűntelenségre, tiszta életre. A végzet hatalma halálunkig tart.
Torda és Magyor Erdélyben korszerű képzést szervezetek az ifjak számára. Ebben az időben etruszkföldet idegen sváb nációk árasztották el, a rómaiak sem tudtak ellene tenni.
Válaszul a rómaiak limes erődjeiree velük szemben ellenerődök épültek.
A Magyor féle képzést később áthelyezték Van városába. Van egyistenhitű püspökség volt.
Babilon városában Jézus tanai terjedtel el ekkoriban. Uruk környékén szintén terjedt az egyistenhitű szeretet vallás.
 

pitti

Állandó Tag
Állandó Tag
S U M É R B A N ERIDU paradicsomkertész fia, Ádám (Ada, Aton) -Él népe hívta Ádámnak- almát lop Éá-nak, aki kóristalány volt és vendégségben tartózkodott itt. A lopás előtt Éa már Ada felesége volt. A kertész jelentette a lopást a papteszinek, aki legközelebb ezt kiprédikálta.
:``: :``: :``: \\m/
Koszi Ivan ezen eszmeletlenul jot szorakoztam. A fel csaladot felrohogtem hajnalban....
 

Ivan

Kitiltott (BANned)
pitti uram!
Ejnye, bejnye, a bibliai Ádám-Éva sztorin nevetni...bűn, de mekkora!
Látod milyen apróságokat fújtak fel és írtak róla hatalmas sztorit a szentkönyvben? Nem akarom Jézust bántani, egy tehetséges e m b e r
volt, de " Őt is felfújták" szerintem..Nem Ő találta fel az egyistenhitet ,csak színvonalasan terjesztette ez a véleményem. Az "istenfia" megjelölés az ókorban pedig majd minden királynak "kijárt"..(Gilgames, Nimród...sőt Néró is ezt terjeszti...)
Igyekszem még párszor fokozni a kedvedet, de nem tőlem függ...
 

Ivan

Kitiltott (BANned)
236/J Arvisura, második, befejző része.
Nagy járványok tizedelték a latinokat Commodus idejében ( 180-192), ráadásul Alexandria sem küldött a számukra ekkor gabonát.Így Commodus háborúzni volt kénytelen a kabarok és a szarmaták ellen, a háború miatt a gazdasági helyzet viszont leromlott. ((ma már elég ehhez a korrupció))
A hispán bányákat Róma kénytelen volt bérbeadni, Britannia vasat és ónt szállított, Germánia rabszolgákat, fémeket Rómának. A daháknál az aranyért kellett küzdeni Rómának. Mezopotámiában a pártusok és az urukiak közös képzést indítottak a fiatalok részére. Rakaca vezetésével az Altájban élő kabarok elindultak kalandozni, ekkor a szállásaikat elfoglalták a tatárok, ifjaikat, feleségeiket, öregjeiket is megölték, a Bajkál mellett. Ekkor sok kabar vitéz a manysiknál telepedett le, a Káma és a Béla (ma: Bjelaja) folyók mellett. Ebben az időben itt Káma volt a manysi fejedelem, akinek a felesége Mirina volt, Ő Van városából származott.
Berény vezette a letelepedő törzset, akik a Tura (!) folyó és a turgai kapu között választott új hazát, a kabarok ezen csoportjának. Káma után Magyar
-az unokája- lett itt a törzsszövetség fejedelme. Ekkor itt nőuralom alatt éltek. ((ma nem??)) Magyar unokája Zsolca volt, aki később ordoszi fősámán lett. Magyar 200.-tól erős törzsszövetséget hozott létre.
A pártusoknál ebben az időben a szaszanidák kerűltek hatalomra (226-tól) így a pártus birodalom megszünt.
Megjegyzés: később még kiderűl milyen fontos mozzanat a kabarok letelepedése a manysiknál, ez az időszak a magyarság kialakulásának kezdete!!
 

Ivan

Kitiltott (BANned)
Karsay Uram!
Ezek az arvisura nagyon tömörített változatok úgygondolom gondolatébresztőnek jók mindössze, nem pótolják a könyvet. Ezek olyan vázlatok ,mellyet én olvasáskor -magamnak- készítettem.
Kedves hajlandó!
A FÉRAN (férfi és női) neveket még Anyahita állította össze az Ataiszon, valmelyik fiával. Ezek listája az Arvisura II. kötetében vannak, kiegészítve -a jóval későbbi- uruki-mani nevekkel. Nem hinném, hogy a neten valahol ez megtalálható.
 

Ivan

Kitiltott (BANned)
236/JJ Arvisura, Boszkan, Tarkacs, Kű és Bolhas rovása, 208-375

IX. Oscus tábla.
Lepsény fősámán -Ordosz képviseletében- Pannóniába utazott, az újabb 100 éves szerződés megkötésére, ahová 264.-ben érkezett ((ilyesmiről,- a 24 Hun Törzsszöv.-Róma közötti szerződésekről- a történelem "tudomány" hiába tudomány -nem is tud! Tehát nem volt...mert amiről.. de ez az egész Arvisurára vonatkozik..))
A szrződő felek: Ordosz, a 24 Hun Törzsszöv. és a Római Birodalom.
A szerződésről már korábban volt említés.
Ebben az időben Van öspörösének, Maninak a fia, (Van Anyahita egyik fiának neve, ma Kelet-törökországban tó és város)) ifj. Mani (szül.:216) Urukban (Jézust itt koronázták meg) elvégezte a papképzőt. Egyistenhitű vallást hírdető pap lett (un uruki-mani, vagy manicheus..). Ezután az Ifj Mani. A Vannál lévő "öspörösség" egyistenhitet hírdet...de nem a rómait!!
Arbagnak (orvos) tanult Mani Babilonban, ahol 241.-ben végzett. Vegetáriánus volt és 24. fokú beavatott( ez nagyon magas, Jézus 25. fokozatú volt, ez a max.). Maninak 250.-től gyógyintézete volt Babilonban (Bab-Ilon).
A rómaiaknál ebben az időben sok volt a háború és a császárgyilkosság. Csak röviden:
Hadriánusz keleten és Britanniában védhető limeseket épített. A fia, Caracalla harcolt a jászok és a kabarok ellen, behatolt 215.-ben Pártiába, ahol V. Vologéses elfogadta a feltételeit (adó...) ideiglenesen. Ezután Macrinus, majd Elapobál a császár, Őket a 14 éves Severus. Severus a Földközi tengerig nyomuló perzsákat legyőzte. A Rajnánál is harcol 235-36.-ban a germánokkal. A harcok végén megölték. Julius Verus aki végűl Gordiussszal közösen uralkodik, a Núbiában kitört lázadást veri le, majd mindketten -kis időeltolódással- gyilkosság áldozatai lesznek. Az új, arab származású császár Philippinus lett(244-49), majd Déciusz (249-51). Déciuszt zűrzavar követte, belső harcok és rövid ideig uralkodó császárokkal.
Végűl Valeriánusz (253-58) lett a császár, és nyugalmat teremtett. Ebben az időben keresztényüldözések is voltak már Rómában. Valeriánuszt az újabb perzsák elleni háborúban megölték. Pannóniát 258.-ban sváb és szarmata támadások érték. ekkor újabb zűrzavaros időszak következett Rómában is, rövididejű uralkodókkal (Igluniusz, Auerolusz...)
Ebben a zűrzavaros időben jött Lepsény az új 100 éves szerződést megkötni. A gótok és szarmaták megint háborúztak a rómaiak ellen...
Pártiában az önálló államot legyőzte (V. Artabanoszt) I. Artasír, perzsa uralkodó aki a Zarathustra vallást tette államvallássá. Fia I. Saphus volt, akit kétszer is meggyógyított Mani (Ő elismert jó orvos!).
Megjegyzés: Pártiával -Ők rokonaink, hunfajú népek- sokat foglalkozott Badiny Jós Ferenc, több könyvében. Közel 500 évig állt fenn ez a királyság.
 

SpekkerEva

Új tag
Szi Albert! Csatlakoznák a népmesék-regék mondandójának alátámasztásában. Rege a csoda szarvashoz. Magyar-Hunor esetéhez.Ez a rege írja le a magyarság másságát , a kiválasztottságunkat.A szarvas Isten parancsát követve vezeti a két daliát a ahhoz a tóhoz ahol a Tündérek fürdenek. Magyar és Hunor feleséget választanak maguknak. ATündérek ráadásu királynők voltak. A férvonalunk tehát tökéletesebb nem is lehetne.Egy csodálatos nemzedéket alapítottak, a legendás Atlantisziak
Abban az időben a Földet hívták Atlantisznak, és a fővárost ami a katasztrófa idején megsemmisült. A túlélők három részre szakadtak, a hatalmas tudást sikerült megmenteni. A túlélők eggyik csoportja az Aszték nemzet volt , amásik amég mindig élő Tibetiek, és mi Magyarok. A koronánkat Gabriel arkangyal utasítására lett elkészítve, rámutatva a kiválasztottságunkra. A koronánkon lévő szinbólumokat , ha megtudnánk fejteni, tisztába lennénk az emberiség egész történetével.Az úr nem csak a koronánkal külömböztet meg bennünket a föld nemzeteitől, megjelölt bennünket a Pránával, báhol járünk a földön az Úr fényét hordozzuk magunkal.Jézus és a tanítványok ezzel az Isteni energiával gyógyították az embereket.Kőrösi Csoma Sándor minderre bizonyítékot talált Indiába.
 

alberth

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia Éva!
Kőrösi Csoma Sándor sok-sok információt gyűjtött népünk őstörténetével kapcsolatban. Bár kutatóútja során angol titkosügynökök ott gáncsolták ahol csak tudták. Nem furcsa? Bár nem véletlen. Igen nagy köztiszteletben állt Tibetben és környékén is. Bódhiszattvává választották és emlékhelyet is állítottak neki. Erről bizonyára tudsz is. Ma is az ő tibeti-angol szótára van érvényben. De a halála körülményei azért gyanúsak...
 

alberth

Állandó Tag
Állandó Tag
1842. április 11-én, reggel 5 órakor Kőrösi Csoma Sándor földi élete véget ért. Másnap a dardzsilingi európai temetőben helyezték végső nyugalomra, a Himalája második legnagyobb csúcsa, a Kancsendzönga (KangchenDzö-nga) árnyékában.

Emlékezete
1845-ben sírja fölé az Ázsiai Társaság emelt emlékoszlopot.
1858-ban Gróf Széchenyi István halála előtt lefestette Csoma síroszlopát, bekereteztette, és az alábbi feliratot vésette bele:
Egy szegény árva magyar, pénz és taps nélkül, de elszánt kitartó hazafiságtól lelkesítve – Kőrösi Csoma Sándor – bölcsőjét kereste a magyarnak, és végre összeroskadt fáradalmai alatt. Távol a hazától alussza itt örök álmát, de él minden jobb magyarnak lelkében.

1884-ben születésének 100. évfordulójára dr. Duka Tivadar lefordította Csoma dolgozatainak nagy részét, és tervezte kiadását, amely azonban csak 1885-ben jelenhetett meg, angol és magyar nyelven.
1902-ben Kalkuttában az Ázsiai Társaság épületben felállították Kőrösi Csoma Sándor mellszobrát.
1904-ben születésének 120. évfordulóján szülőfaluját Csomakőrösre nevezték!!
1910-ben sírjánál az Akadémia emléktáblát helyezett el.
1920-ban megalakult - először - a Kőrösi Csoma Sándor Társaság Teleki Pál és Felvinczi Takáts Zoltán kezdeményezésére. 1949-ben a kommunista kultúrpolitika betiltotta.
1928-ban Baktay Ervin emléktáblát helyezett el a zanglai és a phuktáli kolostorok falán.
1933-ban Kőrösi Csoma Sándor lett az első európai, akit Japánban bódhiszattvának (buddhista szentnek) nyilvánítottak. Sírja buddhista zarándokhely lett.
A tokiói Taisho egyetemen kiállították Csorba Sándor szobrászművész alkotását, Csomát bódhiszattvaként ábrázoló művét.
1943-ban Marosvásárhelyen felállították Kőrösi Csoma Sándor első, magyar földön lévő köztéri szobrát.
1956-ban megalakul a Kőrösi Csoma Sándor Buddhológiai Intézet.
1967-ben halálának 125. évfordulója alkalmával a Magyar Földrajzi Társaság Kőrösi Csoma Sándor-emlékérmet alapított.
1968-ban újraalakult a Kőrösi Csoma Sándor Társaság, immár marxista-leninista, illetve finn-ugor szemlélettel. Folyóiratuk a Keletkutatás.
1972-1973-ban Jakabos Ödön gyalog bejárta Körösi Csoma Sándor útját; az útjáról szóló könyv már csak halála után, 1983-ban jelent meg (Indiai útinapló; Kriterion könyvkiadó)
1982-ben Kőrösi Csoma Sándor emlékére megépült az első magyarországi sztúpa (buddhista kegyhely), Budapest XV. kerületében.
1984-ben születésének 200. évfordulójára a magyarországi Buddhista Misszió dolgozatainak szép kiállítású reprint kötetével emlékezett meg Kőrösi Csoma Sándorról, az Akadémiai Kiadó is kiadta műveinek négy kötetét, az eredeti, angol nyelven.
1998-ban a Kőrösi Csoma Sándor Buddhista Alapítvány szervezésében megalakult a Buddhista Egyetem, majd 2004-ben elindult a Magyar Egyetem is, őstörténeti képzéssel.

Főbb művei
Essays Towards a Dictionary Tibetan and English (Calcutta, 1834; Bp., 1984)
A Grammar of the Tibetan Language in English (Calcutta, 1834; Bp., 1984)
Körösi Csoma Sándor dolgozatai (1885, 1984)
Sanskrit-Tibetan-English Vocabulary I-III. (Calcutta, 1910, 1916, 1944; Bp., 1984)
Tibetan Studies (Calcutta, 1912; Bp., 1984)
The Life and Teachings of Buddha (Calcutta, 1957) - Buddha élete és tanításai (Bukarest, 1972, 1982)
 

alberth

Állandó Tag
Állandó Tag
Egykor több igeidőt is használtunk....

A magyar igeragozás egykor több igeidőt használt, mint manapság. Nagymamám, aki száz éve született említette nekem, hogy ők még tanulták a régmúlt és a szenvedő igeidőket is az elemi iskolában. Ez egy nagyon érdekes téma. Ha írás közben megpróbálkozunk ezekkel az igeidőkkel, akkor érdekes, ízes hangzások jönnek elő - némi nosztalgiát gerjesztve. Őseink így beszéltek? Furcsa gazdagsága ez a nyelvnek. A magyar nyelvű bibliafordításokban még gyakran találkozhatunk eme kifejezésekkel. A pátosszal telített költészet is használ igen régies kifejezéseket. Egy idegennek bizonyára nem előnyös, mert így is nehéz neki a magyar nyelv. Nekünk azonban nem ártana ápolni édes anyanyelvünk virágoskertjét.
Megkérettetik mindenkitől nyelvünk ápolása, mely magyarságtudatunk alapköve... 8)
 

Ivan

Kitiltott (BANned)
Alberth Uram!
Most jelent meg egy új könyv Kőrösi Csomáról, állítólag sok új adatot tartalmaz és elég hitelesnek is mondják. Tegnap megvettem.
Az Akadémiai Kiadó nem az amire gondolsz, ezt nem az MTA felügyeli (lektorálja) hanem a pénz...ezért igencsak ócskának mondható irományokat is kiad.
 

alberth

Állandó Tag
Állandó Tag
Alberth Uram!
Most jelent meg egy új könyv Kőrösi Csomáról, állítólag sok új adatot tartalmaz és elég hitelesnek is mondják. Tegnap megvettem.
Az Akadémiai Kiadó nem az amire gondolsz, ezt nem az MTA felügyeli (lektorálja) hanem a pénz...ezért igencsak ócskának mondható irományokat is kiad.
Kedves Ivan!
Ez sajnos igaz. Ha a magyar kiadókra gondolok, főképp a nagy múltú klasszikusan hangzatos nevű könyvkiadó vállalatokra... akkor nagy-nagy hiányérzetem támad vala... :confused:
Érdekelne az újonnan vásárolt Kőrösi Csoma könyved címe és kiadója. Hátha rábukkannék valamelyik könyvesboltban... :)
 

walsz

Állandó Tag
Állandó Tag
Sajnos be kellett látnom hogy a hívatalos történelmünket a Habsburgok írták (főleg Hunsdorfer-Hunfalvy) .
:))

Azért Budai Esaias meg Horváth Mihály nem igen voltak Habsburgok:)))
 

Ivan

Kitiltott (BANned)
Alberth uram!
A Csoma könyv, Marcell Péter: A valósabb Kőrösi Csoma-képhez. Kiadója: Püski. Ha vársz pár napot, talán addig szubjektív véleményt is mondhatok róla.
Azthittem, az Alberth név germán eredetű, de jókorát tévedtem: a FÉRAN nevek között szereleplő un. uruki-mani neved van, e szerint nov. 15 a névnapod. Igaz ez?
 

Ivan

Kitiltott (BANned)
Walsz Ur!
Így igaz, a történelmünk kollektív alkotás. De kérdésem az: a főbb vonulataihoz az alaphangot valakik megadták...? Horváth püspök úr persze Dorfink költeményét nem negligálta..ezt leginkább Vámbéry tette..Egyébként az állításom csak jókora egyszerűsítés, az utóbbit azért követtem el, mert árnyaláshoz nincs sem időm, sem kedvem. Ha ez utóbbit megteszed, akkor most itt az idő..hátha a keleti barbárságunk őseit ismertető urakat elővarázsolod. Torma Zsófit is kérem elővenni!
 

Ivan

Kitiltott (BANned)
243. Arvisura, Izsboldó rovása, ie. 625-iu. 29.
Az ordoszi 24 Hun Törzsszövetséget a kínaiak ie. 50.-ben szétszakították. Így Ordoszban Hóhanza fejedelem, míg az új helyen, Káspiváron Csécsi fejedelem lett az uralkodó. A rómaiak Csécsit is fenyegették (elfoglalás). Káspivárhoz tartozott Pannónia is, ahová iu. 6.-ban betörtek a rómaiak. Csécsit végűl ís a kínaiak megölték. A fiai: Bakát, Eged, Koncsúr és Kövesd voltak, Ők boszút esküdtek apjukért. Háborút kezdtek a kínaiakkal 25.-ben és újra visszaállították Ordosz fennhatóságát, mert győztek. Kövesd megegyezett a rómaiakkal: Pannónia a Duna asszony folyamáig hozzájuk tartozik. Eged székvárosa ie.4.-ben Eger lett. Kövesd a medencében megjelent iu. 10.-ben a rómaiakkal kötött szerződés betatrtásának ellenőrzésére, lakósártrát a városon kívűl állíttatta fel.
Korábban, ie. 625.-ben, jelentős esemény volt, hogy Paszametik fáraó a tébai templom titkait és kincseit tartalmazó ládáit átadta Ordosznak. Ezek között volt az a láda amelyben ataiszi relikviák voltak, ezeket a nagy sziget sűllyedésekor (ie. 5038) menekítték a tengerpartra. A kincsszállító szkíták a Hirös Kapuban ( kb Szuez akkor még járható területe) vették át a ládákat.
A Pannóniát elfoglaló rómaiak nem törődtek a leigázottak vallásával, azt gyakorolhatták.
Ekkoriban ARABA CSILLAGJÓS és Malakiás zsidó próféta egy messiás közeli eljövetelét jósolta. A megszületett gyermek egyistenhitban nőtt fel (Jézus). Ő Hétváron (Szuez környékén volt ez is) tárkány (mester) képzőben tanult, majd 5 évig Karnakban, ez utóbbi helyen lett pap.
Karnakból Ordoszba vezényelték, Izsboldóval (Neapolisból) és Hungárral (Erdélyből, Parajdról), beavatott képzésre. Végzéskor Jézus elnyerte a messiás nevet. Tibeten és É-indián (Indus völgyön át) érkezett vissza. A kirándulása további ismeretekkel gazdagította. Nippurban (legősibb sumer város) fejedelemmé tették, Urukban pedig megkoronázták. Itt megalapította az "Egyisten Közösséget".
Kövesd 12.-ben visszatért Ordoszba (ez ma É-ny-Kína, Baotou városa a Sárga folyónál, a Góbi (Góbé) alatt). Ordosz vezetőrétege ekkoriban beházasodott a kínaiakhoz.
Az öntözés és a változó, "kimelegedő" éghajat hatására Ur városa (ez az özönvíz városa!) már elsivatagosodott.
Kövesd fia, ifj. Kövesd Ungváron élt, a Nyugati Szkíta Birodalom fejedelme volt. Hungár (Jézus tanulótársa Ordoszban) pedig Egerben telepedett le, ahol a barlangokat megnagyobbította, Ung -Hungár felesége -egy sumér pap lánya volt. Hungár 33 tavaszán-Urba mentében- találkozott Nazírral (Jézus) aki átadta a számára a hikszosz tárkányrovásokkal írt feljegyzéseit, tovvábbítását kérve. A levél karnaki bölcseletet, az ordoszi egyistenhit (egyistenhitű szeretet vallás) téziseinek leírását tartalmazta.
Az átadást a látók jóslata miatt tette, mert Ők a közeli megölését jósolták!!
Nazír nem nősült meg! (Magdala...?)
Hungár nemsokára hallotta: a zsidó papok kétszer is keresztre feszítették Nazírt.Hungár hazafelé jöttében -Urból- a svájci Úri Kanton Egedin nevű völgyében is járt.
Ebben az időben tértek át az egyistenhitre Van város (Anyahita egyik fiának neve) lakói.
 

Sztyopa

Állandó Tag
Állandó Tag
Namost ha a hivatalos történelmünket a habszburgok írták, és az Arvisura is csak 20%-ban valós a többi csak tudományos-fantasztikum, akkor most mi az igasság?
Kérlek benneteket világosíccsatok föl.
 

alberth

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Ivan!
Nevem napja valóban november 15-én van a magyar naptár szerint. Érdekességképp a németeknél nem e jeles napra esik, holott nálunk ősi germán eredetű névként szerepel a névmagyarázatok sorában. Az Adalbert név rövidebb változataként tartják számon. Ugyanis a brennen ige fényleni, világítani, égni - jelentésű. Ebből származik az Albrecht régebbi formája, pl. Dürer esetében, vagy az angol Albright. Nos a brennen igét használjuk akkor is, amikor a kályhában ég a tűz!? Tehát nem igen hideg fényt jelent (foszforeszkálás, tükrözés).
Aztán az Adalbert esetében ott van az (Ad) szótag, ami nemest jelent. Pl. Adolf=Ad/wolf=nemes farkas, az (Al) szótag is nemest jelent: pl al/u/mínium=nemes mínium. Persze nálunk az (al) szócska inkább alsót jelent ami nem a nemesek sajátja... Nos ebből tevődik össze ezen összetett név, mely a germán nyelvcsaládban így magyaráztatik. A (bert) névcsaládba pl. így illeszkedik:
Norbert=/Nord/bert=északi fény,
Róbert=hadi fény,
Albert=nemes fény.
Egyes magyar nyelvújítóink persze a Béla név változataként azonosították. Ugyanis ez a Bél, Bál szóból származik, Úr, valaminek a belsőnek ura. Pl. Bél, Bélu, Baal, mint istennév is szerepel egyes mitológiákban. Tehát nem germán alapú!, de ezt a mai akadémikus nyelvtudomány elveti. Persze még a Béla ősi eredetét is, s inkább a szláv bielo=fehér szóval azonosítják, ami rokon a latin Bianka, Blanca szóval (persze a belül fehéren izzó) jelentés itt is kiviláglik...
Aztán ott van a Bertalan, Berta név is, amit talán rokona is lehetne, vagy változata az Albert névnek.
Ez pedig az ősavar, ősperzsa Perachta=Berta női név tükörfordítása is lehetne. Achtaber, Achtaper.
A germán brennen és a magyar parázs, perzsel szavak alapján ez közös jelentéssel bír: tehát parázs, perzselő, tüzes fény. Achtaper=Atyafény. Tehát az atya tüze vagy fénye.
Szerintem valami ilyesmi jelentése lehet. Bár a Bertalan szót akadémikusaink úgy magyarázzák, hogy a Bartolomeo szóból származik. Ez pedig annyit jelent, hogy Ptolemaiosz fia. Bar=fiú, Ptolomeo=Ptolemaiosz. Így lett e szó latin-olasz átvételben Bartolomeo. Magyar névhasználatban pedig Bertalan. E miatt szerintük semmi köze az Albert névhez.
Persze a fény szónál még figyelembe vehetjük a lux, szót is, luxus, Luxor, olaszul Luce szót. Mivel is rokoníthatnánk a magyarban? Valószínű lucsok, lucskos. Ez pedig vizes, párás, tükrözően csillogó fény. Mint ahogyan a luxus magyarul fényűzést jelent. Tehát ez másodlagos visszatükröződő fény. Bár Lucifert nevezték egyes gnosztikusok Phosforosnak is, ami hideg fényt jelent. Gondoljunk csak az óraszámlapra, vagy a szentjános bogárra. Ez egy harmadik fénytípus, hiszen itt nem csak visszatükröződő, de tárolt fényre is utalhatunk. A beeső fény időben eltolódva érkezhet meg, nem csak a megtett téridő, hanem a tárolás mértéke alapján is. Érdekes, hogy Lucifer névvel illetik a Hajnalcsillagot, ami a Vénusz bolygó. Ez valóban a Nap fényét tükrözi vissza. Honnan tudták a régiek, hogy a Vénusz bolygó és nem csillag? Tudták...! Na most mi vettünk át ősi szavakat a többi néptől, vagy a magyar volt az ősnyelv s tőlünk tanultak és vettek át mások sok szót? Ezeket a bizonyításokat tovább fogom majd szőni. Egyelőre az Albert nevet jártuk körül.
Nos én ennyit tudok mondani névmagyarázatként az Albert névről. Na és annyit, hogy világszerte el van terjedve: szinte mindegyik nyelvcsalád használja komoly hangzása miatt.
A Feran-szótárt és magyarázatát nem ismerem. Ha van kedved hozzá, jó lenne ha tájékoztatnál így tisztábban láthatok ebben is. Ugyanis nem szeretem a homályos képeket. Az a jó ha minél élesebb. Így vagyok minden más egyébbel is.
Üdvözlettel: Alberth
 
Oldal tetejére