Cigihez kapcsolodó minden

Totu Erika

Állandó Tag
Állandó Tag
Akkor hagytam abba, amikor napi egy doboz elment és minden reggel köhögéssel nyitottam. Ekkor gondoltam azt, hogy annyi minden baja lehet, az embernek, direkt minek keresi. Rettenetes volt, mindig savanyúcukorra "gyújtottam", cigi helyett, de úgy egy hónap múlva majdnem megszünt a késztetés.

Es nem erezted egy honap mulva, 6 honap mulva, hogy ra kell gyujtanod csak most az egyszer es ragyujtottal?
 

b.p.

Állandó Tag
Állandó Tag
A leszokott ember rágyújtásra való késztetéséről van egy aranyos történetem.
Valahai főnököm, egy tündéri idős úr egy szívroham után letette a cigarettát. Természetesen mindnyájan próbáltuk segíteni, a jelenlétében nem gyújtottunk rá, és minden módon próbáltuk a figyelmét elterelni a cigarettáról. Sikerült is abbahagynia, már egy éve nem dohányzott, amikor a történet kezdődött.
Felvette azt a kellemetlen szokást, hogy ahogy kitöltöttük a kávénkat, rámszólt, hogy hozzam a kávémat és menjek be hozzá megbeszélésre, közben ő is megissza a kávéjat. Persze, hogy nem gyújtottam rá a szobájában, ami , valljuk be, redukált öröm. A második, harmadik alkalom után már eltökéltem, megkérem, várjon már 10 percet, amíg cigarttával megiszom a kávémat, utána mienk a délután munkamegbeszélésre. Megelőzött. "Amikor kávéval hívom, akkor azt remélem, hogy rágyújt hozzá és én is kapok egy kis füstöt a kávémhoz." :)
Egy éve nem dohányzott már!!
A vége az lett, hogy én kérésre sem fujtam az orra alá, ő meg felhagyott az ebéd utáni munkamegbeszéléssel.
 

vscotina

Állandó Tag
Állandó Tag
Szervusztok!

Én 30 évig dohányoztam, aztán született egy lányom, aki kiszekált a világból. Amikor elkezdett kamaszodni, annyira utálta a cigimet, hogy képes volt kimenni a szobából, ha én rágyújtottam. Éveken keresztül ment a harc, mindenhol kapacitáltak, és én DAC-ból sem szoktam le, mert nekem ne mondja meg senki, hogy mit csináljak a saját egészségemmel és pénzemmel. Aztán amikor eljutott a cigi ára az 500 Ft-ig, akkor azt mondtam, hogy számomra itt a vége. Az első 1 hónap nem ment, mert majd egyre kevesebbet szívok és akkor tök jó lesz. Rájöttem, hogy így nem megy. Elmentem egy biorezonanciális kezelésre (15 ezer forintért), és akkor már az hajtott előre, hogyha már kifizettem egy kezelésért, és tapaszért ennyi pénzt, akkor nem adhatom föl. Az első 1 hónapban amit cigi nélkül töltöttem, pár tányért sikerült a férjem után vágni az udvar közepén landolt a rántottás tányér. Ma már mulatunk rajta, de akkor nagyon rossz volt. Minden nappal könnyebb lett, minden hónap után apró kis jutalom volt a lányom részéről, ma már csak az éveket számolom. 2004. április 22-e óta nem gyújtottam rá. Nem azt mondom, hogy soha nem kívánom, de az elért eredményem nem adom fel.
Minden évben azzal jutalmazom magam, hogy a cigi árából 2 hetet a tenger partján töltök. (Ahol azelőtt sosem jártam).
3 nagyon nagy ajándékot kaptam a leszokás után:
1./ senki nem húzódik el tőlem, hogy de büdös vagy,
2./ egyre kevesebb helyen lehet dohányozni, és nekem ebből nem kell gondot csinálni (pl. munkahelyemen csak az utcán lehet),
3./ belekóstoltam az utazás élményébe, és ez fantasztikus.

Tehát én azt mondom, meg kell próbálni, mert nálam konokabb dohányos nemigen volt, és mégis meg tudtam csinálni. Csak önmagunkban kell eldönteni és akkor menni fog. Nem számít, hogy az első időben hány tányér törik, a lényeg úgyis a leszokás, a tányér pótolható.

Sok sikert és kitartást minden most leszokónak.
 

Mogyrócska

Állandó Tag
Állandó Tag
Sajnos nem szolgálhatok tuti tippel, de nekem sikerült. Hogyan? Azt máig nem tudom elmondani senkinek. 5 év után sikerült letennem. Tudom vannak az enyémnél nagyobb sikerek, de már annyiszor próbáltam, hogy nem is értem miért pont akkor. Egyszer csak, sok "elrettentő" cikk után úgy döntöttem szeretnék sokáig élni, és ami talán fontosabb szeretnék egészséges gyerekeket. A legnagyobb szívfájdalmam ma is az hogy az édesanyám még mindig dohányzik.Magunkért, szeretteinkért meg kell próbálnia mindenkinek ...
 

b.p.

Állandó Tag
Állandó Tag
Sajnos nem szolgálhatok tuti tippel, de nekem sikerült. Hogyan? Azt máig nem tudom elmondani senkinek. 5 év után sikerült letennem. Tudom vannak az enyémnél nagyobb sikerek, de már annyiszor próbáltam, hogy nem is értem miért pont akkor. Egyszer csak, sok "elrettentő" cikk után úgy döntöttem szeretnék sokáig élni, és ami talán fontosabb szeretnék egészséges gyerekeket. A legnagyobb szívfájdalmam ma is az hogy az édesanyám még mindig dohányzik.Magunkért, szeretteinkért meg kell próbálnia mindenkinek ...
Gratulálok Mogyrócska! Öröm ilyen beírást olvasni! Legyen sok örömed a sikeredben! :)
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Megkapja a cigi árát, ha egy évig nem gyújtott rá?

Interjú Dr. Papp Márta tüdőgyógyász főorvossal, a Komlói Dohányzásról Leszokást Segítő Ambulancia vezetőjével.



1.jpg

- Miért van szükség tüdőgyógyász segítségére a dohányzásról történő leszokásban?





- A nikotin sokkal erősebb függőséget jelent, mint az alkoholfüggőség. A nikotinfüggőség nagyjából a kábítószeresek drogfüggőségéhez hasonló erősségű. Akik egyedül nem tudnak leszokni a dohányzásról, orvosi segítségért fordulnak hozzánk.
- Mióta, és hol működik a dohányzásról Leszokást Segítő Ambulancia?
- 2007 szeptembere óta várjuk a betegeket itt a Komlói Tüdőgondozóban. A mi rendelőnkben napi egy órában foglalkozunk intenzíven kizárólag ezzel a betegcsoporttal, a leszokásra jelentkezőkkel. Miután nagy számban jelentkeztek a leszokásra dohányos betegek, az egyébként egészséges betegeket el kellett különítenünk a többi betegtől. Csak napi két új beteget tudunk vállalni, mert a meggyőzés, felvilágosítás, edukáció hosszabb időt vesz igénybe. A betegek állapotfelmérése is ilyenkor történik, készítünk mellkasröntgent, légzésfunkciót, végzünk CO mérést, megállapítjuk a beteg egészségi állapotát tüdőgyógyászati szempontból, illetve a motiváltságát erősítjük. Kikérdezzük, mióta dohányzik, elvégezzük a Fagerström féle tesztet, hogy mennyire nikotinfüggő az illető.
- Milyen eszközeik vannak a segítségnyújtásban?
- Vannak olyan nagy akaraterővel rendelkező betegeink, akik kevésbé függők, és maguktól is le tudnak szokni a dohányzásról. Miután az OEP nem támogatja a leszokást segítő segédeszközöket, az eljárás választásakor a beteg pénztárcáját is figyelembe kell venni. Reméljük, hogy ez a jövőben (kedvezően) változni fog. A pszichés segítségnyújtás és viselkedés terápia mellett, kell adnunk olyan gyógyszereket is amely segítenek legyőzni a nikotinéhséget, enyhítik a megvonási tüneteket, a nikotin tartalmú gyógyszerek mellett vannak, már új, igen hatásos, modern nikotin mentes gyógyszerek is. Ez a módszer ígéri a legnagyobb százalékban a leszokást is.
- Hányszor kell egy betegnek részt venni a kezeléseken?
- Az első három hónapban 3-4 hetes periódusokban jön a beteg kontrollra. Igazából akkor mondjuk, hogy valaki leszokott, ha legalább egy éven át nem gyújtott rá, és nem csak három hónapig! A rendszeres CO mérés szembesíti a beteget a valóságos kontrollal. Orvosi segítség nélkül a leszokás esélye minimális, száz betegből, mindössze ha háromnak sikerül, és a többség néhány éven belül visszaszokik.
- Mi jelenti a legnagyobb nehézséget?
- A nikotin mellett hiányzik a megszokott mozdulatsor, a rítus, és riasztja őket az elhízás fenyegető veszélye. Vannak trükkök, amelyet megtanítunk, ne nassoljon, ha éhes, egyen inkább sárgarépát. Csomagoljon alufóliába pár szem mogyorót, alacsony kalóriájú kekszet, a mozdulat, amíg kicsomagolja, pótolhatja a korábbi megszokott mozdulatsort. Pulmonológiai rehabilitáció keretében dolgozó gyógytornászaink légző-tornát is tanítanak a betegeknek.
- Kik a veszélyeztetettek?
- Magyarországon évente mintegy 25 ezer ember hal meg dohányzással összefüggésbe hozható halálok miatt. Mindenki veszélyeztetett, aki kapcsolatba kerül a nikotinnal, mind az aktív, mind a passzív dohányosok. Hazánkban minden harmadik ember dohányzik, elkeserítő adat, hogy a terhesek 15 százaléka is cigarettázik, ez nagy felelőtlenség. A COPD-sek akkor sem mondanak le a dohányzásról, amikor már megtudják a betegségüket, és tisztában vannak azzal, hogy mennyit ártanak maguknak. Ha valaki nem akar, nincs meg az eltökéltsége, soha nem fog leszokni. Aki eljön a rendelőnkbe az már elkötelezett, ő már le akar szokni, tudatos, nekik érdemes segíteni. Passzív dohányosok között igen sokan halnak meg dohányzás következtében, ha egy légtérbe vannak bezárva egy dohányossal. Írországban a zárt közterületen tilos a dohányzás. Az ír pincérek között nézték a szív infarktus előfordulását, és statisztikai adatok kimutatták, hogy egy év alatt 11 százalékkal csökkent a pincérek szívinfarktus okozta halálozása.
- Milyen előnyei vannak a leszokásnak?
- Egy szál cigaretta elszívása után 5 perccel a szív koszorúerének vérátáramlása 7 százalékkal is csökken, az ér ellenállása pedig 21 százalékkal növekszik. Minden szál cigaretta elszívása káros. A leszokással csak nyerni lehet. A gyógyszeres terápiák közül a mi szakrendelői gyakorlatunkban a legjobb eredményt egy nem nikotin tatalmú terápiával értük el, ez a szer erősen csökkeneti a függőséget, újdonsága, hogy örömhormont, dopamint szabadít fel, így szedése kivédi a dohányos rossz közérzetét. Ára - napi másfél doboz ciginek felel meg. De mint tudjuk, az egészséget nem lehet forintosítani. Ha valaki igazán szeretne leszokni a dohányzásról, akkor érdemes áldozni. Jó lenne egy kis állami támogatás is, - kontrol alatt, vagy ösztönzőleg hatna az is, ha a beteg utólag kapná vissza a pénzét, ha már legalább egy évig már nem gyújtott rá.
<!-- #article_text -->
Forrás: Weborvos
<!-- #article_source -->
 

k.apu

Állandó Tag
Állandó Tag
Ezt a rut hazisarkanykepu ven banyat kellene ranyomtatni minden CIGIS dobozra ..... eleg visszataszito ereje lenne ....
 

b.p.

Állandó Tag
Állandó Tag
Ezt a rut hazisarkanykepu ven banyat kellene ranyomtatni minden CIGIS dobozra ..... eleg visszataszito ereje lenne ....
Gondolod? Minden cigis dobozon válogatott fenyegetések vannak vastag betűkkel felírva. Nem hiszem, hogy egy aktív dohányost visszariasztott volna.
 

hauserke

Állandó Tag
Állandó Tag
esetleg egy szétcigizett tüdő képét kellene a cigisdobozokra tenni, talán az hatásosabb lenne.
Különben szerintem nem szerencsések azak a feliratok, mi van, pl. ha valaki magára veszi azt, hogy halált okozkat?
És tényleg azért hal meg a cigizésben, ha nem volna ráírva eszébe se jutna, és élne 100 évig vidáman?
 

Csimby

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! Van egy érdekes BLOG: cigi.blog.hu
A srác elég angy dohányosnak tűnik, főleg érdekességeket gyűjt itt össze, de felkerülnek az oldalra olyan témák is amik inkább a leszokásra buzdítanak.
A kommentjei között mondjuk találtam olyant is aki szerint a dohánygyárak fizetett ügynöke az ürge :) Szerintem azért érdemes megnézni.
Üdv, Csimby
 

pecás76

Állandó Tag
Állandó Tag
Ezt a rut hazisarkanykepu ven banyat kellene ranyomtatni minden CIGIS dobozra ..... eleg visszataszito ereje lenne ....

Hát, amíg dohányoztam, engem sem hatott meg semmi, se kép, se vastag betűk a dobozon. :)
Nekem is úgy sikerült leszoknom, hogy egyszer csak leraktam. Ez történt 2006 szeptemberében, azóta nem csak hogy nem kívánom a cigit, de egyszerűen hányingerem van, ha megérzem a "bűzrúd" illatát.
Na jó, volt háttere is... Elég sz...r érzés egy átbulizott, és természetesen átbagózott éjszaka után arra kelni, hogy mintha ráültek volna a tüdőmre, alig kapok levegőt. Eldöntöttem, itt a vég, én még szeretnék 1-2 egészséges gyermeket szülni, így azért sokkal nagyobb az esélye annak, hogy egészséges lesz.
 

bogaras

Állandó Tag
Állandó Tag
Az egészségesen élők folyton aggódnak, hogy mikor és miben halnak meg és, hogy ezeket valahogy elkerüljék. Az erős dohányosok nyugodtan élhetnek, mert tudják kb mikor és miben haláloznak el.
 

gödipista

Állandó Tag
Állandó Tag
Nem ártana átgondolni a következményeit annak, ha minden dohányos leszokna:
-az állam tekintélyes jövedéki adótól esne el, amit egyébirányú adóemelésekkel lenne kénytelen kompenzálni
-a dohányipar, és az azt ellátó beszállítók azonnal tönkremennének, számos munkahely szünne meg
- a nyugdijasok átlagéletkora megnőne ezzel megnövekedne a nyugdijpénztár kiadása
- a belgyógyászok és az addiktológusok egyrésze szintén munka nélkül maradna
-mivel a dohányzás árt a bőrnek, a kozmetikusok forgalma is csökkenne...
ha muszáj lenne, tudnám még folytatni, de nem célom a teljesség, csak a figyelmet szerettem volna felhívni, hogy minden vélemény alaposan megfontolandó....
(Az érintettséget illetően: 40 évig dohányoztam, 7 éve szoktam le, évente néhányszor ma is rágyujtok- és sajna még most is jólesik... de már nem kell tartanom az ujbóli rászokástól)
 

elek71

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! Én kb tizenöt éve szívom, egy dobozzal sokszor két napra is elég, tehát nem vagyok egy láncdohányos, mégis éreztem hogy nem tesz jót a szervezetemnek. Tavaly október környékén abbahagytam a feleségemmel együtt( ő többet szívott), de csak februárig bírtuk:(. A környezetemben teljesen még senki nek szokott le!
 

anuska 28

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok. Én is valamikor a cigeretának hódoltam. Az volt a legnehezeb, hogy minden munkatársam is ennek a rossz szokásnak a rabja volt. Így, tudom, nagyon nehéz leszokni a dohányzásról. De jott egy nap, amikor az orvosom megmondta, hogy nagyon beteg vagyok. Akkor elszívtam az utolsót...
Az ember csak akkor tudja meg, milyen fontos és drága dolog az egésszég, mikor elveszíti.
Ma kimondottan zavar a cigereta fust, es mindenkinek aszt ajánlom: hadja abba.
 

TundeMaria

Állandó Tag
Állandó Tag
Leszokasrol

Sziasztok, en is szivtam vagy 18 evig, aztan egeszsegugyi okokbol egyik naprol a masikra elhagytam. Aki azt mondja, hogy konnyen megy, hazudik. En repat ragtam tonnaval:p, es a cigipenzbol megjutalmaztam magam :-D. Most mar egyaltalan nem hianyzik, sot kimondottam zavar a fust. Hajra a leszokoknak, sok sikert. Tunde
 
Oldal tetejére