Gyermekdalok, versek, mesék, találós kérdések.. I.

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

balto

Állandó Tag
Állandó Tag
Kicsik bucsuztatoja

Egy hosszu ev utan ismet itten allok
Hogy bucsuztassalak,kedves kis pajtasok
Ti elmentek,de mi itt maradunk
Szereto szivunkkel tiratok gondolunk
Legyetek mindnyajan szorgalmas tanulok
Hogy ovodankra szegyent ne hozzatok;)
 

andi68

Állandó Tag
Állandó Tag
Szaisztok!
Kérnék egy kis segítséget! Kislányomnak esténként altatókat énekelek, van egy kedvenc nagyon szép dallamú dal, de csak az első versszakának a szövegét ismerem. A dal így kezdődik: Csendes álmot, jó éjt, amit kis szíved kér. Amit vártál oly rég...
Ha jól tudom eredetileg ez egy francia dal, amelyet lefordítottak, de sajnos sehol sem találom! Ha valakinek ismerős, várom a segítségét!
További szép napot!
Szia!
Ez Brahms Altatója
A szövege:
Édes álmot, jó éjt, amit kis szíved kért,
Amit vártál oly rég, nézd mily szép most az éj,
Csillagfény ragyog rád, sötét fák lombján át,
Csillagfény ragyog rád, sötét fák lombján át.
Az én gyermekeimnek ez a kedvence! :)
Egyébként az Énektár2. sorozat kottagyűjteményében találod meg. És amint részletesebben olvastam a topicot, láttam, hogy nálam gyorsabbak már segítettek, de sebaj...Jobb kétszer, mint egyszer sem. :)
 

tuti78

Állandó Tag
Állandó Tag
Takáts Botond: Manók gyűlnek...
.
Manók gyűlnek össze szépen,
Táncolnak az éji fényben.
Táncolnak és énekelnek,
Erdei dalt fütyörésznek.
Fütyörésznek jó időben,
Dudorásznak rossz időben.
Szép az erdő, szép az álom
Jó éjszakát kis barátom!
 

tuti78

Állandó Tag
Állandó Tag
Menő Manó mondókák

Rigó mama
Rigómama számolgatja,
Meg van-e az öt fióka?
Egy, kettő, három, négy, öt,
Mind megvannak, ásítoznak,
Lassan-lassan elcsitulnak.

Baglyocska
Baglyocska hunyorog,
Fatönkön kuporog,
Nagy fejét forgatja,
Hol erre, hol arra,
Izeg-mozog, toporog,
Tipi-topi top, top, top.
 

Brigicó

Állandó Tag
Állandó Tag
Tudás Fája

Találtam pár újságot A Tudás Fája c. sorozatból. Ha van rá igény, akkor feltöltögetem apránként őket. Sajnos, mivel nincsen scannerem, ezért csak fényképezni tudom, tehát a minőségért előre is elnézéseteket kérem. Egyenlőre egy számot teszek fel, aztán, ha igénylitek, akkor megcsinálom a többit is!;)

Szia! Mielőtt nagy munkába fogsz, beelőzlek: az Elektronikus írások topicban már megvan, Latya tette fel. Ha időközben már letörölték volna, akkor szívesen felteszem ide, mert én anno letöltöttem. Majdnem az egész sorozat és igen jó minőségű, hála Latyának!
Csak azért kotyogtam bele, mert tudom mennyi idő a digitalizálás.
kiss
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
ÓZ A NAGY VARÁZSLÓ


A cím egy kicsit becsapós, hiszen a regény főszereplője nem Óz, a nagy varázsló, hanem Dorka és útközben mellészegődött barátai.
A kislányt egyik napon egy forgószél röpíti el házikójával és Totó kutyájával együtt a mumpicok földjére. Legyen bármilyen kedves és szép az új világ, a honvágy erősebb, Dorka hazavágyik. De ebben Óz, a nagy varázsló lehet csak segítségére, aki Smaragdvárosban él. A hozzá vezető út kalandokkal, megpróbáltatásokkal teli. A sárga köves úton találkozik barátaival, kik szintén a varázslóhoz igyekeznek, különböző hasznos tulajdonságokat remélve tőle. Madárijesztő, Bádogember, a gyáva Oroszlán. Egy csapat, kik összetartanak, legyőzik a rosszat s a történet végén jogosan várnák megígért jutalmunkat Óztól, a nagy varázslótól. Aki varázsló vagy csak egy szélhámos? <O:p</O:p
<O:p</O:p
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
Kópékakas királysága
Zenés mesejáték

animaux_278.gif
 

Szreni

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!
Kicsit megkésve, de itt van az első adag a diszlexiáról amit ígértem. A szerzője Bartók Erika, és ha valakit mégkobban érdekel a téma nézzen körül a Varázsbetű honlapján. Addig is olvasgassátok ezeket. Remélem valakinek hasznos lesz!

1 A diszlexia-veszélyeztetettség jelei
A napi tevékenységek során jól megfigyelhetik gyermekük fejlődésének, érésének szakaszait. Egy diszlexiás gyermek több képességben különbözik társaitól. Íme egy csokorra való a korai jelekből!
Nagymozgás
Ha visszagondol mozgásának fejlődésére, kiderül, hogy később ült, állt, járt, nem kúszott-mászott. Jelenleg is egyensúly problémái vannak, mozgása összerendezetlen, csetlik-botlik.
Finommozgás, szem-kéz összehangolt működésének zavarai
Rajzai kusza firkák, túl halványak vagy túl erősek a vonalai, görcsösen fogja a ceruzát, a formák másolása, emberrajza felismerhetetlen, elnagyolt. Nem tud vonal mentén nyírni, általános ügyetlenség jellemzi a kézműves tevékenységekben. Ügyetlen az apróbb játéktárgyakkal való játékokban.
A beszéd jellemző tünetei
Megfigyelhető beszédének ügyetlensége, megkésett a beszédfejlődése, több hangra kiterjedő pöszesége sokáig elhúzódik. Beszédészlelési, megértési gondokkal küzd, nem figyel oda, ha szólnak hozzá, illetve nem érti meg az utasításokat. Ép hallás mellett megfigyelhető a gyakori visszakérdezés. Beszéde egyhangú, monoton, hangszíne, hangereje, hangsúlyozása, beszédtempója eltérő a többi gyerekétől.
Nyelvi fejlődés
Kifejezőkészsége az életkori szint alatt marad. A gyermek szókincse szegényes, szótalálási nehézségei vannak, rosszul alkot mondatokat, nyelvtanilag helytelen a beszéde, ragokat, jeleket helytelenül használ, pl. -ba, -be, -ban, -ben, többes szám. Hiányoznak kifejezéseiből a helyviszonyokat kifejező névutók: alatt, fölött, mellett, között, alá, fölé, mellé, közé. Rosszul tagolja a szavakat szótagokra, beszédhangokra.
Vizuális észlelés, emlékezet hiányosságai
Bizonytalan az alak, forma, nagyság, szín felismerése, differenciálása. A verseket, meséket nehezen jegyzi meg.
Dominancia problémák
Nem egyértelmű, hogy a jobb vagy a bal kezével fog, még váltogat, mindkét kezét használja. A balkezes gyermeket nem szabad átszoktatni jobb kézre.
Egyéb tünetek
Nem tudja a testrészek neveit, a jobb és baloldalt keveri. Nem tud váltakozó mintát szabályosan követni, sorozatokat alkotni. Rossz a ritmusérzéke mikor tapsol, ritmust dobol, táncol. Kialakulatlan a térbeli és időbeli tájékozódó képessége, bajban van a téri irányokkal, napok, hónapok, évszakok neveivel. Kialakulatlan a fel-adattudata, figyelmét nehezen tudja összpontosítani.
Mit tehetünk, ha felismertünk valamit ezek közül gyermekünknél?
E tünetek különféleképpen jelenhetnek meg. Ha ezek közül több is ráillik gyermekére, keressenek föl egy logopédust, aki egy alapos vizsgálat után megállapítja a diszlexiát, és megkezdődhet a terápia.
A logopédiai terápiát jól ki lehet egészíteni a Varázsbetű játékos, gyermekbarát, otthon elvégezhető feladataival. A fent említett tünetek és azok iskolai következményeinek javítására kiválóan alkalmas.
Programfejlesztő csapatunk a fejlesztés sokszínűségére, a dicséreten, jutalmazáson alapuló gyakoroltatásra törekedett elkészítésekor. A gyerekek játszva sajátítják el a számukra addig nehézséget okozó anyanyelvi készségeket.
Olvasásfejlesztés a Varázsbetűvel
A Varázsbetű programcsalád a gyakoroltatás széles skáláját nyújtja a fent felsorolt összes olvasásfejlesztési eljáráshoz. A betűkkel való játékos fejlesztés a Betűkirakóban található, a szavak olvasásának, értelmezésének gyakoroltatására, szókincsbővítésre az Anagramma a legmegfelelőbb, és a mondatok olvasásához, megértéséhez nagy segítséget nyújt a Bábel program.
Változatos, kimeríthetetlen feladatözöne, színes képei, dicsérő, jutalmazó módszere megunhatatlanná teszi a tanulók számára a feladatvégzést.
Játékötlet
Szem-kéz összehangolt működésének fejlesztése, a kar izomzatának erősítése ügyességi játékkal.
Csengős célbadobó:
Egy karikát akasszunk fel az ajtófélfára vagy olyan helyre, ahol szabadon lóghat! A csengőt kössük zsinórra, és erősítsük a karika felső széléhez úgy, hogy a közép-pontban lógjon! Néhány méter távolságból kell a csengőt egy kis labdával vagy babzsákkal megcélozni. Ha sikerült, csilingelő hanggal jelzi a találatot. Lehet versenyezni, följegyezni a találatokat, egyéni csúcsokat is felállítani akár.

(Bartók Erika)<O:p</O:p
 

Szreni

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!
Itt a második rész, szintén Bartók Erika írásaiból szemezgettem:
Mit tehet diszlexiás gyermekéért?
Ha azt vesszük észre, hogy egyébként értelmes, okos gyermekünk számára az olvasás elsajátítása, az iskolával járó kötelezettségek aránytalanul nagy feladatot jelentenek, akkor mindenképp forduljunk logopédushoz. A logopédusok általában a helyi nevelési tanácsadóban dolgoznak, de vannak települések, kerületek, ahol valamelyik iskolában, vagy önálló logopédiai intézetben találhatja meg őket. Az iskola pedagógusai pontos információval tudnak szolgálni.
A diszlexia kezelését a logopédus végzi, az ő feladata, hogy feltárja a diszlexia okát, és tüneteit, és hogy kidolgozza az ennek megfelelő terápiát.
Fejlesztés otthon
A diszlexiás gyerekek számára az iskola, az órák nagy terhet jelentenek, ezért mire hazaérnek, nagyon fáradtak. Éppen ezért ne ültesse gyermekét azonnal ismét füzet vagy könyv elé, hanem mozogjanak egy kicsit együtt. Nagyon hasznosak a mozgásfejlesztő gyakorlatok, melyek segítségével a gyermek ellazulhat, oldódhat, játszhat. Ilyenek például az indiánszökdelés, a különböző egyensúlyi gyakorlatok, az ugróiskola, az ugrókötelezés, az ugróasztal vagy a célbadobás. Nagyon fontos, hogy ezek a játékok valóban játékok maradjanak, ne legyen teljesítménykényszer alatt a gyerek.
Javíthatóak a nyelvi képességek a gyermek muzikalitásának fejlesztésével. Tapsoljon le egy egyszerű ritmust gyermekének, ő pedig tapsolja vissza, utánozza Önt. A kedvenc dalaikat kísérjék dobolással. Játsszanak "Erre csörög a dió"-t, vagy más hasonló játékot.
Gyermekének 10-12 éves koráig meséljen esténként elalvás előtt. Ez segíti a memória, a szókincs, a szövegértés, a képzelet és a fantázia fejlődését, arról nem is beszélve, hogy így gyermekével való kapcsolata is elmélyülhet.
És természetesen a számítógép is jó lehetőséget biztosít a gyakorlásra. A gyerekek számára a számítógép vonzó, látványos, motiváló és mentes a gyakorláshoz kapcsolódó negatív érzésektől. A Varázsbetű Programcsalád változatosságot, játékosságot biztosít a diszlexiás gyermeknek, a feladatok nagy száma és a rengeteg beállítási lehetőség garantálja az érdeklődés és a figyelem folyamatos ébrentartását, a monotónia elkerülését.
Ahogy azt már korábban írtam, nagyon fontos a fokozatosság betartása. Ne legyenek túl nagy elvárásai. A diszlexiások teljesítményében nagy hullámzás tapasztalható. Dicsérje gyermekét, vegye észre, mi az, amiben átlagnál jobban teljesít.

Játékötlet
A játék neve Üzenet.
Az egyik játékos az "Adó" álljon a másik játékos a "Vevő" háta mögé, és rajzoljon egy nagyméretű betűt a hátára. A Vevő feladata, hogy felismerje a betűt. Ha a Vevő nem tudta kitalálni a feladványt, akkor az Adó írja fel ismét. Ha a Vevő megfejtette a feladványt, akkor cseréljenek szerepet.
Ha ez már jól megy, akkor nehezítsenek a feladaton, és rövid, egyszótagos szavakkal játszanak, melynek betűit az adó egymás után írja a hátra.
A játékot nem csak két személy játszhatja, hanem többen is. Ekkor álljanak sorba, és mindenki azt a betűt vagy szótagot írja az előtte álló hátára, amit a saját hátán felismert.
 

Szreni

Állandó Tag
Állandó Tag
3. rész a diszlexiáról:
Fejlesszék otthon is gyermekeik képességeit!
Az óvodai, iskolai fejlesztések nagy fontosságúak, de a szülők otthoni segítségnyújtása is nagyon fontos, hogy a tanulási zavarokkal küzdő gyermek fel tudjon zárkózni társaihoz. Hosszú, sötét délutánokon, kora estéken játsszunk együtt gyermekeinkkel!

A sorrendiség szabályának kialakítása, gyakorlása

Gyöngyfűzés
Kislányok kedvelt játéka a szép, színes gyöngyök felfűzése. Nagyon jó finommotorika, szem-kéz koordináció fejlesztő, amit kiegészíthetünk színritmus fejlesztéssel is. Meghatározott egymásutániságban kell fűzni a különböző színű gyöngyöket, vigyázva a sorrend betartására (Pl. piros, kék, sárga, zöld).
Tárgy-, képemlékezet
Rakjunk ki sorba egymás mellé tárgyakat, képeket, ha jól megfigyeltettük, takarjuk le! A gyermeknek emlékezetből kell felsorolnia a sorban egymás mellett lévő tárgyakat, képeket.
Hangsor emlékezet
Zajkeltő tárgyakat, hangszereket szólaltatunk meg egymás után a gyermek háta mögött. Meg kell jegyeznie, és az elhangzás után sorban meg kell mutatnia, mit hallott.

Ritmusok ismétlése
Különféle ritmusokat tapsolunk, dobolunk, azt kell a gyermeknek elismételnie.

Számemlékezet
Egyjegyű számokat mondunk vagy számkártyán mutatunk, az elhangzás, mutatás sorrendjében kell visszamondania vagy kiraknia a számkártyákat.

Mintamásolás, színezés
Előrajzolok mintákat papíron (Pl. kör, négyzet, háromszög, téglalap), ezt a sorozatot kell folytatni. Színsorozatot is lehet így folytatni, gyöngysort vagy autókat rajzolok egymás után sorban, ki kell színezni a megadott színek ismétlésével.

Iskolások sorozatai
Neveket kell sorba rendezni ábécé szerint, számokat pedig növekvő vagy csökkenő sorrendbe tenni.
Meséld el egy napodat reggeltől estig, mondd el az útvonalat, ahogy az iskolából jössz hazafelé! A hét napjai, hónapok nevei, évszakok egymásutánisága. (Bartók Erika nyomán)

Ennek a résznak lesz még egy másik része is ami a helyesírással kapcsolatos!

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
 

Szreni

Állandó Tag
Állandó Tag
A 3. rész második fele:
Helyesírási készséget fejlesztő játékok
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>

Ezek a játékok papír és ceruza nélkül fejlesztik a helyesírási készséget, segítenek a szótagolás tudományának begyakorlásában, segítenek eligazodni a szófajok világában.
<o:p></o:p>
Súgd meg nekem titkos nyelven!
Első osztályos gyermekekkel már lehet játszani, mikor megtanultak két-három betűt összeolvasni, s az iskolában már képesek kiemelni a szavakból a magánhangzókat. A játék a hallási megkülönböztető képességre építve, fejleszti a magánhangzók időtartamának felismerését, amely a helyesírási készség nagyon fontos része. Ezzel a játékkal tulajdonképpen elkezdjük "füllel írni" tanítani gyermekünket. Nagyon fontos kritérium, hogy a játékvezető felnőtt (szülő vagy pedagógus) szépen, ún. helyesejtéssel beszéljen, érzékeltetve a szavakban a magánhangzók időtartamát!

A játék menete a következő: A felnőtt helyesejtéssel kimondja a szót: virág, röviden ejtve az i hangot, ehhez képest kissé elnyújtva az á hangot. A gyermek feladata "titkos nyelven" visszamondani, azaz kiemelni az adott szó magánhangzói: i-á. És ezzel tulajdonképpen elkezdtük gyermekünket helyesen írni tanítani, hiszen nem mindegy, hogy valami csíkos, vagy valaki csikós.

Különböző fokozatai lehetnek a játéknak, ezeket egyrészt az első-második osztályos gyermekeknél, illetve a helyesírási nehézségekkel küszködő tanulóknál érdemes betartani:

1. előkészítő szakasz: Csak magánhangzókat mondok helyesejtéssel, s a gyermekeknek ezt kell visszamondani. Lehet később egymás után 2-3 hang is.(pld: á, ü, i-ó, ö-ű-é...) Természetesen az a és e hangot röviden, az á, é hangot hosszan kell ejtenünk. A "zene" nyelvére lefordítva a rövid hang a ti, a hosszú hang a tá.

2. bevezető szakasz: Önálló tartalommal nem bíró szótagokat (pé, ti, űt, rü...) mondunk, majd egyszótagos szavakat. Először az egészet mondja vissza, majd utána csak a magánhangzót.

3. közbülső szakasz (a készség kialakítása): Amennyiben lehetséges ne hagyjuk ki! Nagyon fontos része a fejlesztésnek, s a gyerekek élvezik. Segít a magánhangzók időtartamának "bevésésében". Tapssal kísérjük a szavakat. Pl. virág: első szótag rövid ti, második szótag tá, melyet úgy is nyomatékosíthatunk, hogy a hosszú magánhangzó esetén két kezünket egy rövid időre összeszorítjuk. Maga a taps úgy történjen, hogy a rövid magánhangzós szótagnál kezünket szorítsuk ökölbe, s ezt az öklöt üssük bele" a tenyerünkbe. A hosszú magánhangzós szótagnál a már említett módon nem ökölben indítunk, s a két tenyerünket összefogjuk, s egy pillanatra meg is állunk. (Ezt azért javasoljuk, mert a szótagoltatás gyakorlásánál is tapsot fogunk használni, s tapsaink térjenek el egymástól. Ez abban segít, hogy a gyerekek jobban rá tudjanak koncentrálni az adott feladatra.) Természetesen először egy-egy hangot majd szótagot kísérjünk tapssal. Begyakorlásnál az egész szót mondja vissza tapssal kisérve, majd csak a magánhangzókat tapssal kisérve.

4. szakasz: Itt történik a készség automatizálása. Szavakat mondunk, de mi már nem tapsolunk, csak a helyesejtéssel segítjük a gyermeket! Ők még kísérjék tapssal, de később próbálkozhatunk taps nélkül is.

Szótagoljunk együtt!
Játék a szótagolás fejlesztésére. Kétféle változata van. Az egyszerűbb az, mikor mondom a szót, s a gyereknek le kell tapsolni, el kell szótagolni (asztal. asz-tal, arany: a-rany...).
Nehezebb változata, amikor azt kérem a gyerekektől, hogy a hallott szónak csak az első szótagját mondják meg, s ennél is tovább léphetünk, kérhetjük, hogy csak a 2. illetve utolsó szótagját mondja meg! Kezdetben csak két szótagos, majd hosszabb szavakkal is játszhatjuk.


Bontsuk együtt szavakra!
A következő játékot minden első osztályos gyermeknek ajánlom. Amikor a gyerekek elkezdenek mondatokat olvasni, s mondatokat írni, eleinte nehezen érzik a szóhatárokat. A gyakorlás hosszadalmassá válhat diktálással, s kicsit kedvét is szegheti az igyekvő elsősnek. Ezért itt a játék, ceruza nélkül!

A szótagoltatás képességének fejlesztésénél tapsoltunk, s problémák elkerülése végett itt az asztalon koppintsunk, illetve dobbantsunk a lábunkkal. Nagyon egyszerű: a játékvezető mond egy rövid mondatot (természetesen tagoltan): A kutya ugat. A gyerekeknek úgy kell visszamondani a mondatot, hogy dobbantással, koppintással kísérik a szavakat, s a végén megmondják, hány szóból állt a mondat.


Szóból szó
Szóképzés. Lényege, hogy a játékvezető által megadott szavakból próbáljunk további, hosszabb szavakat képezni. Az adott szót az új szavunk bárhol - elején, végén, közepén - rejtheti. Pl. gomb- gomblyuk, gomba, gombol, gombfoci, gombóc, mer- merészség, elmereng, telemerít, stb.
Választható szavak: tér, föld, kép, ház, hat, tó, tál, fa, hő, kő

Szóban szó
Inverz feladata az előzőnek. Ez a nehezebb játék. Lényege, hogy hosszabb szavakban további elbújt szavakat fedezzünk fel. A padlásfeljáróban pl. ott van a pad, padlás, feljár, jár, járó, ár, ró... szavak, de nézzünk egy egyszerűbbet, a házasságban ott bujkál a ház, házas, ág szó...
Harmadik osztálytól javasolt játszani. Kisebb gyerekekkel kezdetben játszhatjuk úgy, hogy papírcsíkokra leírjuk a szavakat, kihúznak egyet, s olvashatják, nézhetik a szavakat. Próbálkozhatunk azzal is, hogy a gyerekekkel megneveztetjük a megtalált szavak szófaját.
Választható szavak: erdőkerülő, jegygyűrű, vadászat, napfogyatkozás, felhőkarcoló, szigetelőszalag, melegítőalsó, stb.
Játékötlet
Tegyük gyorsan sorba!
Szükséges eszközök: papírlapokra leírt mondatok (2-3 mondat egymás alatt). Papír nélkül szóban is játszható, de úgy végig a játékvezető olvassa a mondatokat. Így hosszabb és kicsit nehezebb is.

A játék lényege: A néhány mondat egymással összefüggő történetet alkot, és össze vannak keverve. A gyerekeknek kell az eseményeket sorba állítani, s a helyes változatot felolvasni (vagy szóban elmondani). Ez utóbbi a rövid távú verbális emlékezetet is eredményesen fejleszti. A játék 8 éves kortól játszható.

Példák:
� Nagypapa felakasztja a képet a falra.
Anyáék örülnek a megszépült szobának.
Nagypapa beleveri a szöget a falba.
� A kertész felássa az ágyást.
A kertész a frissen elültetett virágokat megöntözi.
A kertész elülteti a virágokat.
� Zsolti felmászik a létrára.
Megérett a cseresznye.
Zsolti leszedi a cseresznyét.
� A kofa leméri a zöldséget.
Anya fizet.
Anya a piacon zöldséget válogat.
� Megcsinálja a testét és a fejet.
A kisfiú hóembert épít.
Söprűt ad a kezébe.
� Zoli kezét nagymama kötötte be.
Zoli megvágta az ujját a késsel.
Zoli segített a konyhában almát hámozni.
� Egyre jobban szakadt az eső.
Hirtelen elsötétedett az ég.
Bőrig áztam.
� Vizet engedek a fogmosó pohárba.
Visszateszem a fogkefémet a pohárba.
Fogkrémet nyomok a fogkefére.
� Megtörölközöm.
Lefekvés előtt megfürdöm.
Felveszem a pizsamámat.
� Levelet írtam a nagymamának.
Bedobtam a postaládába.
Leragasztom a borítékot.
Beletettem a levelet a borítékba.
� Elfoglaltuk a helyünket a nézőtéren.
Megváltottuk a jegyeket.
Sorba kellett állni a jegypénztárnál.
Sötét lett, és elkezdődött a film.
� Belebújtam a kabátomba.
Felhúztam a cipőmet.
Kezembe fogtam az esernyőt, mert aznap szakadt az eső.
Felvettem a sálamat és a sapkát.
� Sorba álltunk a pénztárnál.
Mindent megvásároltunk, amit anya felírt.
Fizettünk a pénztárnál.
Mindent a kosárba pakoltunk.
� Bezárom a tolltartóm.
Kifaragom az összes ceruzám.
Előveszem a tolltartóm (a táskámból).
Elrakom a tolltartóm (a táskámba).
Kinyitom a tolltartóm.
Megnyomom az ajtó mellett a leszállásjelzőt.
Leszállok a buszról.
Felállok a helyemről.
(szintén Bartók Erikától ered)
 

vakondok

Állandó Tag
Állandó Tag
Kicsit régen írtam de íme egy szép hónapsoroló :p

K. László Szilvia
TIZENKÉT HÓNAP
ffice:office" /><O:p></O:p>
<O:p></O:p>
Januárral indul az év,
decemberrel vége már.
Azt, hogy éppen merre járunk,
megmutatja a naptár.
<O:p></O:p>
Január - jeges-havas a határ
Február - fürgén siklik ez a szán
Március - már felébredt a mókus
Április - ág mutatja rügyeit
Május - madarakról zengő kórus
Június - jókedvűen, te is fuss!
Július - játékos, napfényben dús
Augusztus - aranyló nyár, lassan múlsz
Szeptember - szőlőt szed most sok ember
Október - ólmos, szürke a reggel
November - nehéz szél jön, sereggel
December - deres lett a hóember

Mint tizenkét karcsú madár,
úgy szállnak a hónapok,
három-három együtt repül,
így telnek az évszakok.
<O:p></O:p>
 

vakondok

Állandó Tag
Állandó Tag
HÉT
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Hétfőn reggel babot vetek,
Kedden kertből retket szedek,
Szerdán tőled szedret veszek,
Csütörtökön otthon leszek,
Pénteken boltba megyek,
Szombaton meg rendet teszek,
Vasárnap egy jót pihenek.
<o:p></o:p>
HÉT MONDÓKA
<o:p></o:p>
Hétfő hetibe,
kedd kedvibe,
szerda szeribe,
csütörtök csűribe,
péntek pitvarába,
szombat szobájába,
vasárnap a verpeléti vásárba.
<o:p></o:p>
Napsoroló
<o:p></o:p>
Hétfőn hentereg,
Kedden kecmereg,
Szerdán szendereg,
Csütörtökön csak csücsül,
Pénteken párnára dűl,
Szombaton szundít szorgosan,
Vasárnap horkol hangosan.
<o:p></o:p>
 

moona.pr

Állandó Tag
Állandó Tag
Kisfiam kedvenc énekét osztom meg veletek, talán még senki nem tette fel:
Van nekem egy biciklim, semmi bajja nincs,
Két kereke hiányzik, kormánya meg nincs.
Vettem hozzá kereket, eltörött a váz.
Inkább veszek gerendát, mert összedöl a ház.

Hollári, hely diridongó, helyretyutyutyu
Kece-fice facipő, rúgja meg a ló.

Barnaszőrű foxinak egy puli udvarolt,
Barnaszőrű szerelmének fülébe csaholt.
Dugjad ki a nyelvecskédet egy ici-picit,
Mert nem tudom, hogy melyik oldalra adjam a puszit.

Hollári, hely diridongó, helyretyutyutyu
Kece-fice facipő, rúgja meg a ló.
 

moona.pr

Állandó Tag
Állandó Tag
Ez pedig a kedvenc mesénk:

A kismókus fél diója<o:p></o:p>
Egyszer egy kismókus talált egy fél diót. Az erdőszélén kistestvérével játszott éppen, de a testvérke semmit sem tudott az egészről. A fél dió ott pihent a fűben, és Mókus Péter, mihelyt észrevette, egy szót sem szólt, csak zsebre tette. Azt gondolta, hogy olyan icipici az a fél diócska, hogy ha még megosztja, alig marad egy falatnyi belőle.A testvérke úgyis elfutott előre, mert pillét kergetett és vidáman kiáltott neki:- Gyere már, Peti! Nézd csak, a szárnya milyen szép, sárga! És mennyi áfonyalevél van itt! ... Gyere no, adok valamit!Gombát is szedett. Mosolyogva hozta, hogy jószívvel megossza. Mókus Péter mélyen a földre nézett, úgy nem szerette ezt az egészet! Csak nyelt, csak nyelt nagyot. Prémes kis zsebében szorongatta a diófalatot. Majd később, egy óvatlan pillanatban, ha a testvérke nem néz hátra, megeszegeti uzsonnára.A nap ragyogott, térdig virágban jártak, száz roskadó mogyoróbokrot láttak, de a mókus csak a diót vigyázta. Ha rágondolt, összefutott a nyála! ...Megizzadt a bezárt mókustenyérke; a fél dió égette, mint a láng! Sehol egy zugot nem talált, ahol nyugodtan bekaphatta volna, mert folyton ott ugrált a kistestvére. Ezért a drága kincset mélyebbre süllyesztette a zsebébe.Hát, amint mendegéltek, a fodros patakon ringott egy nyírfakéreg. Mókusnak pompás csónak! Testvére hívta:- Gyere, szállj be, Péter!Ő meg csak duzzogott, állt zsebre dugott kézzel:- Most nem, majd holnap!Hogyne, hogy elveszítse közben a fél diót, vagy beejtse a vízbe, és valaki meglássa!Beljebb az erdőben, egy szép tisztáson víg mókusok másztak egy farakásra. Tizenöt szemfüles gyerek! ... A diót elővenni megint nem lehetett, mert biztosan kértek volna belőle.Hát fogta, bundácskájába szinte begombolta, és odaszorította a szívéhez. Oly drága volt kicsiny gerezdje, hisz ő szerezte!A többi mókus hintázott vidáman, leugráltak az ágat eleresztve. A testvérkéje is közéjük állt, csak Péter gubbasztott magában. Dacosan leste, mikor tudná a fél diót megenni.Kérdezték: - Mi bajod?- Ö ... ö ... ö ... semmi, semmi! - felelte búsan, és elszorult a torka. A fél diócskát most a legmélyebb zsebébe tolta. Majd később eszi meg. Azért sem ad belőle senkinek! ...... Mire megnyúlt a sok-sok árnyék, elfáradtak a mókusok, és véget ért a játék. Megint odajött a testvérke. Orrocskáját szelíden a füléhez dugta, úgy súgta:- Anyuka vár! Ideje hazamenni az odúba! Kérte is, hogy vezesse, de Peti rámordult:- Csak siess te szaporán előre, mert utolér az este!Ő maga hátul baktatott, zsebét kotorta, s kivette gyorsan a kis diófalatot. Félig kivájta már a mohó, kicsi körme, amikor fentről a bagoly belemordult a csöndbe:- Huhúú! Siessetek, mert indulok vadászni, ha sötétségbe borul a hegyoldal!Péter megint megállt a fél dióval, és hamar visszadugta rejtekébe, nehogy meglássa a testvére.Amikor hazaértek, a nagy fa alatt Péter körülnézett. A kistestvért a fára megint el?reküldte, ő meg lopva leült a fűbe, hogy most! ... no most! ... a féltett fél diócskát megeszi végre! ... Ó, úgy belesimult a tenyerébe, oly illatos volt, húsos és fehér! Nem adta volna oda semmiért!Jobb így, hogy még anyu sem látja, mert ő kettévágná menten, hisz' őket mindig egyformán szereti. De akkor mi marad neki? Ilyen picit minek felezzen?- Így nagyszerű! Bekaplak, fél diócska!Fogta ... ám ebben a percben, a szemközti bokorban valami rezzent! Talán a nyest maga? Az leskel itt, ha közeleg az éjszaka!A fél diócska nagyot koppant. Ki tudja, hová pottyant! S uccu neki! Kúszott az irigy Mókus Péter, míg oda nem ért fel, hol nyitva várta már az odúajtó.A bokorból meg kinézett egy szajkó, szemtelenül, lármásan és vidáman:- Ej, éppen egy ilyen ízes, húsos, fehér kis fél dióra vágytam!Felkapta cserfes csőre, s boldogan tűnt el vele az erdőben!Odafent Péter nagy könnyet törölt szét a tenyerével, pedig mindenki mosolyogva várta, kedves, otthoni arcok. Anyu se látta, apu se látta a csúf kudarcot. És mikor bebújtak a mohaágyba a kedves kistestvérrel, az halkan odasúgta:- De soká jöttél, Péter! Pedig van számodra egy nagy meglepetésem!- Ugyan mi?- Ma a réten egy fél diót találtam. Tudtam, hogy szereted. Nézd, elhoztam neked!A jó kis testvér így beszélt, és képzeljétek! Odaadta a szép dió ... másik felét!Szerencse, hogy a szentjánosbogár lámpása már kihunyt, mert Mókus Péter fülig elpirult, hogy lám, a másik, a kistestvér, aki alig ér neki válláig, s akit ő becsapott, úgy szereti, hogy odaadná az egész falatot!Úgy szégyellte magát! ... nem kért, csak egy parányi harapást, és a fejét lehorgasztotta. Gyomrának a kevés is jólesett, kis szívét mégis egész éjjel nyomta a fél diócska ...
 

Szreni

Állandó Tag
Állandó Tag
A diszlexiáról 4. rész:
A fejlődéses diszlexia
A fejlődéses diszlexia agyi sérülés következtében létrejövő beszéd-, olvasás-, írási zavar. Minél korábbi a sérülés, annál nagyobb az esély a javulásra.
Az agysérülés okai
A sérülés bekövetkezhet a magzati életben, szülés közben, kora gyermekkorban.
A magzati agyra káros hatással lehet a környezetszennyezés, a stresszes életforma, helytelen táplálkozás, betegségek, gyógyszerek, a dohányzás, alkohol, drogok.
A szülési sérülések a szülőcsatornán való áthaladáskor, fogós, vákuumos szüléseknél érhetik az újszülöttet. Sokszor előfordul a köldökzsinór nyakra tekeredése miatti oxigénhiányos állapot is, mely agysejtek pusztulásával jár.
Kora gyermekkorban a lázas eszméletvesztés, az agyhártya-, agyvelőgyulladások nagyon veszélyesek.
Az agysérülés az agyhullámok finom vizsgálatával kimutatható, ez az úgynevezett EEG vizsgálat. A gyermek fejére kis elektródákat erősítenek, és egy műszer görbét rajzol egy hosszú papírra. A gyermekideggyógyászok a ritmusok, görbék eltéréseiből tudnak következtetni az agy rendellenes működésére. Ha EEG-vel nem mutatható ki agyi sérülés, de a tünetekből diszfunkció tűnik ki, akkor minimális agyi sérülésről beszélünk (MCD).
A fejlődéses diszlexia tünetei
A bal homloki és halántéki agylebenyek felelősek a beszéd, olvasás, írás elsajátításáért, kivitelezéséért. Ha itt sérülés, agysejt-pusztulás következik be, akkor ezen képességek nem, vagy zavartan alakulnak ki. Hasonlóság fedezhető fel a felnőttkorban szerzett agyvérzés vagy agyi infarktus után kialakult afázia és a fejlődéses diszlexia, diszgráfia (olvasás, írás zavara), diszfázia (beszédzavar) között.
Amennyiben a beteg egyáltalán nem tud olvasni, akkor alexiáról, ha nem tud egyáltalán írni, akkor agráfiáról, ha tárgyakat nem tud megnevezni, anomiáról beszélünk.
A nyelv e három területe nem egyformán érintett, egyes esetekben jobb a beszéd, de az olvasás, írás gyengébb, és lehet az olvasás vagy írás megtartott, és a beszéd nehezített. Olyan eset is van, hogy csak az egyik, vagy csak a másik sérül. Az agy kifürkészhetetlensége miatt a terápia prognózisa előre nehezen határozható meg. A gyógyulást ígérő tényezők közül az egyik talán az életkor lehet, hiszen minél fiatalabb az egyén, annál képlékenyebb lehet az agy az újratanulásra, új idegpályák kiépülésére. A másik a kiterjedés nagysága, minél kisebb agyterület érintett a sérülés, annál jobb a prognózis.
A halántéklebeny sérülése megértési zavarokat okozhat, mind beszédbelit, mind az írott nyelv megértését. A homloklebeny a beszéd kivitelezéséért felelős. Az agy más területeinek sérülésekor különféle képességek veszhetnek el, ezek a térbeli tájékozódás, az irányok, a test térbeli helyzetének felismerése, a bal-jobb megkülönböztetésének képtelensége, ábrák vizuális emlékezete. Előfordul, hogy a diszlexiás a kéz ujjait nem tudja megnevezni, ha megérintem, nem tudja megmondani, melyiket érintettem (ujjagnózia). Ez lehet a diszkalkulia kialakulásáért is felelős, hiszen az ujjak, mint számképek nem használhatók ilyen esetben.
Előfordul, hogy a sérülés miatt szóképesen tud olvasni, de hangokra bontani, betűkből összeállítani szavakat képtelen. Sérül az analízis-szintézis folyamata, mely az olvasástanítás alapja az iskolában. Írás-, helyesírási zavarok társulnak az olvasási zavarokhoz.
Motoros nyugtalanság
Az agysérülés következménye mozgásos zavartság is lehet. Ideges nyugtalanság, ügyetlenség, fékezetlen ösztökélés jellemzi ezeket a gyerekeket. Hibás az idegrendszer motoros irányítása, az izmok helyes beidegzése.
Finommozgásuk szintén ügyetlenséget mutat. Az ábramásoló, rajzos tesztekben (Bender) még magasabb életkorban is sok hibát vétenek. Írásuk diszgráfiás.
Fejlődési késés
A diszlexiások többsége fejlődésben elkésett. Az agykéreg egyes funkcióinak érése késik. Az agy lassan differenciálódik, éretlen.
Nehezen tisztul le, hogy a jobb vagy a bal kezét használja-e inkább a gyermek. A jobb-bal irányok megkülönböztetése, a tájékozódási képesség is sok évig nehezített, de a korral azért javul. A látási, hallási megkülönböztető képesség, a sorrendiség szintén évek alatt, nagyon lassan fejlődik. Még 13-14 éves korban is primitív az emberalakok rajza, zavart a hallási megkülönböztetés, beszédzavarok lehetnek, mozgásproblémák, csúnya írás. Ebben az esetben már elgondolkodtató, hogy ez még mindig fejlődési késés, vagy inkább már maradandó károsodás következménye.
Azoknál a diszlexiásoknál, akiknél agyi sérülés következménye az olvasás, írás zavara, mindig számolni kell maradványtünetekkel. Legsúlyosabb problémaként a helyesírás nehézsége szokott fennmaradni.
Ha a személyiség éretlensége is társul a fejlődési késéshez, akkor a gyerekek (iskolás koruk ellenére) iskolába lépéskor még nem rendelkeznek ösztönzéssel a tanulási folyamatokra. Ha megvárjuk a képességeik kifejlődését, akkor eredményesebb lesz az olvasástanulás. A fejlesztést a lehető legkorábban meg kell kezdeni.
Örökletes hajlam
A diszlexia egyes eseteiben örökletes hajlamról is beszélhetünk. Megfigyelhető a családok vizsgálata során, hogy a szülők, nagyszülők, testvérek is szenvedtek olvasási zavarokban.
Egyes szerzők a nemek megoszlását is vizsgálták, és sokkal több fiúnál találtak diszlexiát, mint lánynál. A diszlexiás fiúk közül többen fizikailag is éretlenek, hat éves fiúk csontozatfejlődése 12 hónappal elmaradt a lányokénál. A fiúk kevésbé verbálisak is, mint a lányok, kevésbé érdeklődőek a nyelvi tevékenységek iránt. (Bartók Erika)
 

Szreni

Állandó Tag
Állandó Tag
A diszlexiáról 5.
Nyelvfejlődés, beszéd és gondolkodás összhangja
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
A beszéd fejlődése állandó társas kötődést, szervezett, differenciált környezetet igényel, stabil kapcsolatot mind a felnőttekkel, mind pedig a kortársakkal.
Nyelvfejlődés vagy visszafejlődés?
Sajnos egyre ritkábban hallunk mind a gyermekek, fiatalok, mind a felnőttek szájából ma már szabatosan megfogalmazott, csúnya szavaktól mentes, szép beszédet. Nyelvezetünk egy olyan átalakuláson megy át, amely a magyar nyelv kultúrájának sorvadásához vezethet.
A köznyelv egyre szegényesebb mind szókincsében, mind nyelvtani szerkezeteiben, az SMS-ek , MSN-ek következményeiként rövidülnek, csonkítottan jelennek meg az írásban és már az élőbeszédben egyaránt a szavak.
Elszomorít a hír, hogy Új-Zélandon hivatalos használatúvá tették az sms-nyelvhasználatot.
SMS kódok
Az sms-ben a cél minél több információt írni minél kevesebb karakterrel, ezzel pénzt spórolva meg. A rövidítések, hangösszevonások okai erre vezethetők vissza. Azonban egy idő után sajnos a beszélt nyelvben is megjelentek ezek a kifejezések.
Egy kis ízelítő a fura "szavakból", amelyeket mi annakidején megmosolyogtunk a Mézga Gézában Köbüki Öcsi szájából:
h - hogy, vok - vagyok, meek - megyek, valszeg - valószínűleg, sztem - szerintem, jó8 - jó éjt, bnő - barátnő, np - no problem, nm - nincs mit, hnap - holnap, vunk - vagyunk, meik - melyik, tok- tudok, tom - tudom, szal - szóval, vaok - vagyok, hp - házi pálinka, vhova - valahova, , vhol - valahol, 7fő - hétfő, azszem - azt hiszem, vszínű - valószínű, rem - remélem, szól6sz - szólhatsz.
A nagybetűk az ábécés nevükön illeszkednek a szavakba, illetve a hosszú egyjegyű mássalhangzókat helyettesíthetik: lSZ - lesz, mNt - ment, rM - remélem, rNdLésN - rendelésen, hLYeT - helyett, nMfLLYteTML - nem felejtettem el.
Az 'X' helyettesíti a 'ksz' betűket: lax - laksz, taláxunk - találkozunk. A 'C' helyettesíti az 'sz'-eket: köc - kösz, lecek - leszek.
Szövegértési gondok
A pedagógusok, és a tankönyvek nyelvezete minőségében más, mint sok diáké. A társadalmi különbségek is magukban hordozzák a veszélyét annak, hogy a tanár elbeszél a gyerekek mellett, azok nem értik őt.
A hátrányos helyzetű, elhanyagolt, vagy épp tanulásban akadályozott gyermekek egészen másfajta nyelvhasználatot tanulnak meg, mint a középosztálybeli gyerekek, vagy a jobb módúak.
A szűk nyelvi kódokat használó gyerekek szegényes szóhasználattal rendelkeznek, mondataik rövidek, egyszerűek, sokszor befejezetlenek. Beszédükben, fogalmazásaikban sok a jelentéssel nem bíró kötőszó (így, aztán, és, mert), helyettesítő szó (izé). Jelzőket és határozószókat mereven és korlátozottan használnak. Összekeverednek az érvelések a következtetésekkel. Érzelmeik kifejezése is csorbul, a beszélt nyelv személytelen lesz. Az e nyelvet használó elszigetelődhet, és ebben a környezetét hibáztatja.
A formális nyelvhasználattal beszélők (pedagógusok) pontos nyelvtani rendben, szabályos mondatalkotással fogalmazzák meg gondolataikat. Használják mind az alá-, mind a mellérendelő mondatszerkesztéseket. Viszonyszavak vannak a logikai kapcsolatokban, időbeli-, térbeli folyamatosság jellemzi a közlést. A jelzők, határozószók helyesen megválasztottak, változatosak.
Kommunikációs zavar
A kétféle nyelv használata kommunikációs zavart hozhat létre a tanár és a gyerek között. Csak akkor érti meg a gyermek a formális beszédet használó pedagógust, ha lefordítják neki, amit mond. Ha számára idegenül hat a nyelvhasználat, elutasítja azt. Az új szavak, vagy a régi szavak újabb használati módjai nehezen válnak a kifejezés eszközévé. Ebből mechanikus tanulás következik, a betanult szöveget azonban a gyerek a következő órára már elfelejti. Önmagától képtelen bonyolult mondatfűzésekre, és a tankönyv nyelvezetét csupán értelem nélkül magolja be.
Kislétszámú osztályok
A mai gazdasági helyzetben újra osztályösszevonásokról hallunk, megszűntetik a csoportbontásokat, hogy pedagógusbéreket takarítsanak meg. Pedig a szűk nyelvi kódokat használó, hátrányos helyzetű tanulók oktatása, felzárkóztatása csak kislétszámú osztályokban lehet eredményes. A frontális osztálymunkáknak meg kellene lassan szűnniük, és egyéniesített, minden személyre odafigyelő bánásmódot kellene alkalmazni.
Az eredményes munka alapfeltétele a szoros lélektani kapcsolat tanár és diákja között. Ha egy gyerek megnemértő környezetben nevelkedik, a védekezés, ellenállás lesz nála megfigyelhető az oktatási folyamattal szemben. A kölcsönös megbecsülés, törődés fogja csak kiváltani a megfelelő nyelvhasználatot. A tanár feladata, hogy próbálja megérteni a gyerek érzelmi reakcióit, tudja benne csökkenteni a szorongást és a feszültséget.
Beszéd és gondolkodás
A beszéd és gondolkodás között egység van. A beszéd intellektuális művelet, a gondolataink verbalizálása, szavakba öntése. A gondolkodás nagyrészben a beszédben valósul meg.
A beszéd szerkezetét a nyelvtan, a gondolkodás szerkezetét a logika fejezi ki. A gondolkodás és beszéd egységében a gondolkodásé a vezető szerep.
Óvodásoknál és az érzelmi feszültség perceiben felnőtteknél is megfigyelhető egyfajta monologizálás (magában beszélés). Ez annak a szükséglete, hogy a gondolatot és belső élményt külsőleg érzékelhető ténnyé tegye.
Az olvasás jelentősége
A gyermek beszédbeli fejlődésében igen lényeges vívmány az olvasás elsajátítása, értelmi fejlődésére nézve nagy jelentőségű. Az olvasás magában foglalja az olvasott szöveg megértését, így az sajátságos gondolkodási műveletet is jelent. Az írott szöveg megértése nehezebb feladat, mint a beszéd megértése. Ez utóbbit segítik a hanglejtések, szünetek, hangsúlyozások. Az önálló olvasás meghatározott értelmi fejlődést tételez fel, és további szellemi fejlődéshez vezet. Olvasáskor a gyermek megtanulja új módon, összefüggően felépíteni beszédét.
Az írott beszéd, művészet
Az írás elsajátítása, az azon keresztül történő kifejezés még magasabb szintű gondolkodási műveletet feltételez. Az írott beszéd tervszerűbb, átgondoltabb, tömör, szisztematikusan felépített. Eleinte a gyermek fogalmazásainál az élő beszéd dominál, úgy ír, ahogy beszél. Később egyre átgondoltabbá, logikailag felépítettebbé válik. A szóismétlések elkerülése a szókincs bővülésével érhető el.
Az írók műveinek felépítése, időbeli elrendezése, témakifejtése, szabatos stílusa, az olvasó számára érthető összefüggések megszerkesztése különleges fogásokat, eszközöket igényel. Ez már egy magasabb rendű tevékenységi formája az írott beszédnek.
Segítsünk gyermekeinknek, neveljük őket olvasóvá!
Mint fentebb kifejtettem, az értelem, a gondolkodás sokat fejlődhet, ha a gyermek olvas. Ehhez az szükséges, hogy ne legyen számára az olvasás kudarcélmény. Ha van idő, és a saját egyéni fejlődési ütemében sajátíthatja el a kisgyermek a betűket, az összeolvasás képességét, ha nem gyötrelem, hanem igenis jó érzés lesz számára, hogy már ő is el tud olvasni egy kedves kis mesét, akkor nagy lépést tettünk az olvasóvá nevelésben. Erősítsük a kicsi gyermekben az olvasás szépségét, már a legkorábbi életkorban juttassuk irodalmi élményhez őket azáltal, hogy mesélünk nekik.
Szerettessük meg velük a könyveket, és legyünk nagyon türelmesek az olvasás, írás elsajátításának időszakában. Bíztassuk őket, semmiképpen se erőltessük, sírásig gyakoroltassuk velük az olvasás technikáját! A kezdetektől a tartalmat hangsúlyozzuk, hogy valóban értően, érdeklődve olvassanak majd. Az olvasás eszköz legyen a szép olvasási élmények megismerésében, ne technikai gyötrelem!
Kudarcmentesen a Varázsbetűvel
A Varázsbetű programcsalád a kudarcmentes olvasástanulást tűzte ki célul. Általa a gyerekek játékosan tanulnak meg olvasni, gyakorolják a helyes magyar nyelvhasználatot. Az értő olvasást szolgálja rengeteg képe, változatos feladatai bővítik a szókincset. Bíztat, dicsér, jutalmaz, hogy az olvasás öröm legyen, és semmiképp sem gyötrelem.
A Varázsbetű azoknak is segít, akiknél már kialakultak a másodlagos pszichés gondok. A programot használó gyermek önbizalma erősödik, visszanyeri tanulási kedvét, érdeklődővé válik a betűk, szavak, mondatok világa iránt, ami addig esetleg csak kudarcélményeket váltott ki belőle.
A játékba ágyazott tanulás nagy fontosságú egy olvasási kedvét elvesztett gyermek esetében, eredményessége lemérhető az iskolai feladatok teljesítésekor.
Játékötlet
Töltsenek minél több időt gyermekeikkel a szabadban! A nagymozgások, egyensúlyérzék a játszótéri mászókák, hinták, ugrálók segítségével sokat fejlődhet.
Egy talán rég elfeledett ügyességi játékot ajánlok, a golyózást:
Minden játékosnak szükséges öt darab golyó (üveg, vas, keményfa). Egy faltól fél méterre húzunk a fallal párhuzamos vonalat. A játékosok erre a vonalra helyezik egy-egy golyójukat egymás mellé egymástól nem túl messze. Az előző vonaltól kb. három méterre húzunk egy újabb vonalat, innen lehet gurítani.
Ha valaki eltalál egy (vagy több) álló golyót, azt (azokat) és a sajátját is felveszi. Ezután tovább guríthat mindaddig, míg eltalál egy golyót. Ha elvéti, a következő játékos gurít. A játék addig tart, míg valaki el nem nyeri az összes földön lévő golyót.
(Bartók Erikától)
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére