Gyermekdalok, versek, mesék, találós kérdések.. I.

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE class=contentpaneopen><TBODY><TR><TD class=contentheading width="100%">A gyermekrajzok világa 1. rész - Irka-firka


</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE class=contentpaneopen><TBODY><TR><TD vAlign=top colSpan=2>
irkafirka.jpg
A "firkálás" szót mi felnőttek gyakran lenézően használjuk, értelmetlen tevékenységnek tekintjük. De vajon tényleg az-e a gyermek számára?


A gyerekek kb. 1 éves koruktól 4 éves korukig gyakran rajzolnak a felnőttek számára értelmetlennek tűnő alkotásokat - firkálnak. A firkálás fontos tevékenység a gyerekek számára - az összes olyan kéz- és karmozgásra szükség van hozzá, amely később az íráshoz is kell. Hogyan fejlődik a gyerekek művészi látásmódja? Mit tehet a szülő, hogy segítse ezt a fejlődést? Ezekkel és hasonló témákkal foglalkozunk ebben a sorozatunkban.
A gyerekek céltudatosan firkálnak és ennek során is egy adott fejlődési folyamat mentén haladnak. Ha a szülő vagy más nevelő azt próbálja tanítani egy 4 év alatti gyermeknek, hogyan kell egy tárgyat vagy arcot rajzolni, beavatkozik ebbe a természetes fejlődési folyamatba! A gyerekek képesek maguktól felfedezni az összes olyan "firka-alakzatot" (alapfirkát), amelyekre később szükségük lesz az írás során, anélkül, hogy bárki megmutatná nekik, és maguktól rájönnek arra is, hogyan kell valósághűen ábrázolni a tárgyakat, a világot. A tanítás itt is többet árthat, mint használ.

Az első zsírkréta - egy éves kor körül már adhatunk a kicsi kezébe - gyakran még a szájban köt ki, adjunk tehát olyat a gyermeknek, amely nem tartalmaz mérgező anyagot, és engedjük, hadd fedezze fel minden érzékszervével. Rövid ideig mutassuk meg, mire való valójában, aztán hagyjuk, hogy maga "alkosson".
  • A 10-14 hónapos gyerekek még gyakran úgy rajzolnak, hogy máshová figyelnek, miközben mozgatják a rajzeszközt a papíron. Rövid ideig figyelnek csak a rajzolásra, és inkább "vállból" rajzolnak. A mozgás, maga az élmény fontos a számukra, nem a kép.
  • 14-18 hónaposan a gyermek ténylegesen felfedezi a kéz mozgása és a papíron hagyott vonalak közötti összefüggést, azonban a felnőtt számára még mindig irányítatlannak tűnik a rajzolás. Nagyon fontos a további fejlődés szempontjából a szülő hozzáállása, erről még szólunk!
  • Másfél-két éves korban még mindig a vállmozgás dominál rajzolás közben, a firkák vízszintes és függőleges vonalakból állnak, melyek aztán később fokozatosan görbékké alakulnak.
  • 2-3 évesen a gyerekek mind a 20 alap "firka-alakzatot" (alapfirkát) alkalmazzák. (Ezeket A gyerekek művészetének pszichológiája c. munkájában Rhoda Kellogg és Scott O'Dell különítette el több ezer gyermekrajz vizsgálata alapján.) Ha közelebbről megnézzük ezeket, felfedezhetjük, hogy az összes írott szimbólum (nem csak a latin ABC-kben, de a világ összes írásában, legyen az akár japán, kínai, arab) levezethető ebből a 20 alakzatból.
    20alapfirka.jpg
  • 3-3 és fél évesen a céltudatos firkálás egyre komplexebbé válik, ahogy a gyermek testileg-szellemileg is fejlődik. Miután befejezett egy-egy rajzot, történetet mesélhet róla, amely egyik alkalommal teljesen más lehet, mint a következőnél.
  • Kb. 3 és fél évesen a gyermek összeköti a vonal két végét, hogy alakzatokat rajzoljon. Ezek a következő sorrendben és életkorban jelentkeznek (hadd jegyezzük meg, hogy ez a teljes folyamat csak akkor alakul így, ha egyáltalán nem történik közben felnőtt beavatkozás, tanítás): kör - 2,5-3,5 évesen; négyzet - 4,5-5,5 évesen; háromszög - 5,5-6,5 évesen; rombusz - 6,5-7,5 évesen.
  • Négy éves kor körül fordulópont következik be a gyerekek művészi fejlődésében: keresztezett vonalakból és körből ún. mandalákat rajzolnak. Rajzaikban egyre inkább felfedezhető egyfajta szimmetria és rend. (Néha nehéz ezeket a mandalákat a sok egyéb vonal között beazonosítani.) A mandala-kísérletek után a gyerekek megkísérlik elkészíteni első ember-rajzaikat, melyek a mandalához hasonló alakzatokon alapulnak. (A kezek és a lábak a fejből indulnak ki - fej-láb rajzok.)
  • Négy-hét éves kor között kezdődik a realisztikus ábrázolás időszaka, a tárgyak és alakok azonban össze-vissza helyezkednek el a papíron, és a színválasztás még inkább érzelmi alapokon nyugszik, mintsem a valóságot tükrözi.
  • Kb. hét éves korukra a gyerekek kidolgoznak egy formulát, melyet ismételten alkalmaznak rajzaikban az emberek és más alakok ábrázolására. Minden alak egy közös alapvonalon helyezkedik el.
  • 9-12 éves korban már a részletek érdeklik a gyermeket. Ebben a korban veszi kezdetét a művészi öntudat. Egyre nagyobb a kortársak befolyása, a gyerekek szeretnek ekkor csoportban alkotni, vagy rajzaikban azt ábrázolni, hogyan dolgoznak együtt csoportban az emberek.
  • 12 éves kor fölött még tudatosabbá válik a részletek ábrázolása, megjelenik a mélység, a helyes arányok, színek alkalmazása. A legtöbb ember számára nemcsak a művészi fejlődés, de a művészet iránti érdeklődés is ekkor fejeződik be. Általában nem lehetséges különbséget tenni egy 14 éves és egy felnőtt alkotása között.
Fontos lenne tehát hagyni gyermekeinket szabadon rajzolni, otthon és később az óvodában is, engedni, hogy a firkálásban megjelenhessen a gyermek személyisége, nem korlátozni az alkotásban.


</TD></TR></TBODY></TABLE>
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE class=contentpaneopen><TBODY><TR><TD class=contentheading width="100%">Még mindig a firkáról

</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE class=contentpaneopen><TBODY><TR><TD vAlign=top colSpan=2>
firka_zsirkreta.jpg
A gyermekrajzok világa sorozatunk első részében már szóltunk arról, hogyan fejlődik a gyerekek rajzkészsége, ha a felnőttek nem avatkoznak be a folyamatba. Ebben a cikkünkben, mely tulajdonképp a sorozat 3. része, arról szólunk, hogyan célszerű az egészen kicsiket (10-14 hónaposokat) bevezetni a rajzolás, firkálás világába. Néhány ötletet azonban nagyobbak esetében is kipróbálhatunk.

  1. <LI class=number-1>Adjunk először zsírkrétát a kicsinek. Minél vastagabb, annál jobb. Célszerű levenni róla a papírborítást, hogy hosszában is használható legyen. Nem szükséges, hogy 6-8 színnél többet tartalmazzon a doboz. <LI class=number-2>A papír legyen kb. 28 × 35 cm, de legalább olyan nagy, amilyen hosszú a kicsi karja. Jó ötlet a papírt valamilyen sötét felületre, vagy a fekete papírt fehér háttérre helyezni, hogy élesen elkülönüljön a rajzolásra való terület. <LI class=number-3>Először csak egy színt adjunk a kicsinek. Számára a színeknek még nincsen nagy jelentősége, a firkálás még inkább motoros (mozgásos) tevékenység. Az első szín lehet a fekete, fehér papírral, majd "fordíthatunk", fehér zsírkréta fekete papírral. <LI class=number-4>A zsírkréták legyenek mindig elérhetőek a kicsi számára (ha a papírt is mellétesszük, megvédhetjük az otthonunk falait), a zsírkrétákkal való rajzoláshoz nem szükséges olyan szigorú felnőtt felügyelet, mint a festéshez, így sokkal több spontán rajzalkalommal élhet a kicsi. <LI class=number-5>Foglaljuk szavakba, amit a gyermek csinál (ehhez további segítség sorozatunk első részében olvasható), hogy segítsük a koncentrációt és megerősítsük a tapasztalatszerzésben. Tudatosítsuk benne, hogy értékes, amit csinál. <LI class=number-6>Ne utasítsunk, segítsünk, ne adjunk neki színezőt, ha meg szeretnénk mutatni neki az eszköz használatát, akkor az ő szintjén tegyük, ne rajzoljunk valósághű képet. Engedjük, hogy ő maga fedezze fel az eszközhasználatot. <LI class=number-7>Miután a kicsi jelentős tapasztalatot szerzett egy adott színnel, térjünk át egy másikra. Adjunk neki lehetőséget egy-egy színnel való más tevékenységre, mint például a festés, vagy akár éneklés arról a színről, gyurmázás, egyéb játék (egy következő cikkünkben ehhez is adunk ötleteket). A színek sorozata lehet a következő: fekete (fehér papír) - fehér (fekete papír) - piros - kék - sárga stb. Ezen a módon a kicsik hamar megtanulják a színek nevét is, bár nem ez az elsődleges cél.
  2. Ha mégis olyan zsírkrétát szerzünk be, amelyben egy adott színből több árnyalat is van (sötétebb-világosabb), lehetőséget adhatunk a kicsinek arra, hogy ezekkel is kísérletezzen és megismerhesse a sötétebb-világosabb fogalmát.
Jó játékot!
</TD></TR></TBODY></TABLE>
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!



VIDÁM MATEMATIKA 1. ÉS 2. Pipacska és Kockapaci kalandjai -t keresem, ha valakinek meglenne pdf-ben. Feltenné?

Előre is köszi! ;)

VIDÁM MATEMATIKA I.-II.
Pipacska és Kockapaci kalandjai
Pipacska és Kockapaci újabb kalandjai

A könyvek djvu formátumban vannak, a kis progi letöltését megtalálod előző oldalakon
Nem saját scan. köszönet a feltöltésért:)
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
Versenymatek gyerekeknek


Ez a könyv a matematika iránt érdeklődő általános iskolásoknak készült. Előismeretként nem igényel többet a 3-4. osztályok matematika-tananyagánál. A feladatok egy része ennek elmélyítésére szolgál, nagyobbik hányada azonban komolyabb fejtörést igényel.
Ajánljuk elmesportra és szellemi szórakozásra vágyó 3-6. osztályosoknak, de a feladatok jó részével 7-8.-osok, sőt még középiskolások is csiszolhatják elméjüket. Általános iskolai matematikaórákon az érdeklődő gyermekek számára válogathatunk a kötetből feladatokat iskolai vagy akár otthoni munkára is.

Főbb témakörök:

  • vegyes, gondolkodtató feladatok;
  • sorozatok;
  • egyenletek, egyenlőtlenségek;
  • topológiai, gráfelméleti fogalmakat előkészítő feladatok;
  • valószínűségi, kombinatorikai feladatok;
  • geometriai feladatok.
Nem saját scan, köszönet a feltöltésért:)

 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
ABC MESÉK

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 align=left><TBODY><TR><TD></TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" align=center><TBODY><TR><TD style="PADDING-RIGHT: 10pt; PADDING-LEFT: 10pt; PADDING-TOP: 20pt" align=justify>

p.jpg
A papagáj meséje



Mátyás király és a vadkörtefa




Két község határos volt egymással, az egyik község kisebb volt, a másik nagyobb. Éppen a határukon volt egy vadkörtefa. Sokat veszekedett rajta a két falu, de nem tudtak megegyezni, hogy melyiké legyen.
Gondolt egyet a kisebbik község bírája, felment igazságot kérni Mátyás királyhoz. Vitt magával ajándékba egy csutora bort, meg a körtefa levéből egy üveg ecetet. Kérte, hogy adja vissza nekik a vadkörtefát. Mátyás király meghallgatta a panaszt és megkérdezte, hogy milyen annak a fának a gyümölcse. Édes-e vagy savanyú?
- Savanyú az! - felelte a bíró.
- No majd elmegyek, megnézem, amikor terem - azzal elbocsátotta a bírót, meg is ajándékozta. Adott neki egy papagáj madarat.
Hallotta azt a nagyobbik község bírája, ő is gondolt egyet, felment Mátyás királyhoz. Vitt ajándékba egy fél akó bort, meg egy üveg ecetet a körtefa levéből. Meghallgatta őt is a király. A bíró a maga községének kérte a vadkörtefát. Mikor elmondta panaszát, tőle is megkérdezte Mátyás, hogy édes-e vagy savanyú-e a fának a gyümölcse.
- Édes az - felelte a bíró.
- Na majd elmegyek, megnézem, amikor terem - mondta a király. Majd őt is megajándékozta. Adott neki egy szerecsent.
Hazamegy a falujába a bíró. Látták a szomszéd falubeliek, hogy milyen ajándékot hozott. Azt mondták: - Ejnye, a nagyobbik falut jobban megajándékozta a király, mint minket.
Hanem egyszeriben megvigasztalódtak, amikor megkérdezték a szerecsent, hogy mit eszik. Citromot, narancsot meg fügét. Akkor már mégis többet ér a mi ajándékunk, mert ez csak kendermagot eszik, meg beszélni is tud.
A másik évben, amikor a vadkörtefa megérett, Mátyás király csakugyan lement a faluba. A fához hívatta mindkét falu népét. Aztán felszólította a nagyobbik falu bíráját, hogy vegyen le egy körtét és kóstolja meg.
- Édes-e, vagy savanyú - kérdezte tőle.
- Édes.

Aztán a kisebbik falu bírájával szakasztott le egy körtét.
- Édes-e, vagy savanyú?
- Savanyú.
- Igazad van, - szólt Mátyás király - tiétek a vadkörtefa, mert ti igazat beszéltek. A vadkörtefa sohase lehet édes, az mindig savanyú. Aki pedig kis dologban nem mond igazat, annak nagyban sem lehet hinni.


Így nyertek a kisebbik falusiak, akik igazat beszéltek.




Te is mindig megmondod az igazat? Neked mindig igazat mondanak?
</TD></TR></TBODY></TABLE>


.
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
ABC MESÉK


<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 align=left><TBODY><TR><TD></TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" align=center><TBODY><TR><TD style="PADDING-RIGHT: 10pt; PADDING-LEFT: 10pt; PADDING-TOP: 20pt" align=justify>

r.jpg
A róka meséje



Egyszer volt, hol nem volt, ám mégis volt, egy róka. Ez a róka, nagyon félénk róka volt, mert jól megfigyelte mi történik körülötte az erdőben. Tudta, hogy vadásznak rá az emberek hosszú csövű puskájukkal, ahogyan a Vuk mesében is olvashattad, láthattad mesefilmen.
Azért vadásznak rá, hogy a bundájából sapkát, kabátot készítsenek az emberek maguknak. Haragszanak rá, ha róka anyó a kölykeinek elcsen egy-egy csirkét, tyúkot a baromfiudvarból.
Bár, nem jött közel hozzám a Róka apó, de mégis, úgy, hogy halljam, megsúgta, hogyan játszanak a rókafiak! Elmeséljem, mit tudtam meg tőle?
Róka apó elmondta, ő olyan rókalyukat ás magának és rókacsaládnak, ami nagyon biztonságos. Két bejárat van rajta. Ha az egyiket felfedezi a vadászkutya, a másikon kimenekülnek a rókák a rókalyukból.
A róka ravasz, azt tartja a szólás. Ravaszsága abból áll, hogy hamar megtanulja, hogyan menekülhet a vadászok elől. Ügyesen elfogja azokat az apróbb állatokat, amire ő vadászik, hogy éhségét csillapítsa.
A róka is játék közben tanul.
Nagyon szeretnek játszani a rókafiak, nagyon vidámak. Önfeledten játszanak a rókakölykök, a fiatalabb állatok, de éppoly szenvedélyes játékosok a felnőttek is. Játszanak hajnalban, játszanak estefelé, hiszen a játék nem csak szórakozás, hanem komoly gyakorlatozás is egyben a vadászatra.
A rókacsaládban rendszerint akad egy játék kezdeményező, egy játékmester. Ez a játékmester a többiek szeme láttára fölrohan egy kis dombocskára. Miután megállt, mint akinek földbe gyökerezett a lába, végigméri a többieket és ismét futásnak ered. Ez a jel: megállni a dombon, majd futni! A többi róka, apraja-nagyja futni kezd feléje, igyekszik utolérni. Ha utolérik a játékmestert, ő többször átugrál a többiek háta fölött.. Másik rókafi, vagy róka lány, úgy tesz, mintha menekülne, a többiek megpróbálják elkapni. Vidáman ugrándoznak közben, négy lábbal szökkennek a magasba, vagy a hátsó lábukon ugrálnak, szétterítve farkukat a földön. Fogócskázás és bújócskázás közben ugrabugrálnak. A játékmester róka azzal biztatja játékra a társait, hogy melléjük szökell, jobbra, balra ugrándozik mellettük. Később elkezd egyhelyben forogni, mintha a saját farkát akarná elkapni.
Ez azt jelenti a játszótársaknak: gyerünk birkózni!
Mindenki választ magának a birkózáshoz játszótársat. Birkózás közben rángatják egymás fülét, farkát, bundáját. Óvatosan harapdálják egymást. Lökdösődnek a törzsükkel, birkózás után újra futásnak erednek! Végül a játék elcsendesedik, a játékra hívó róka szájába vesz egy kicsi faágacskát, megmutatja a többieknek. A faágat elszaggatja, leteszi a földre, továbbkotorja mellső lábaival. Ez azt jelenti a róka család számára, vége a játéknak! Ezután mindenki lefekszik a fűbe, és békésen pihen.
- Hogyan mondja meg az egyik róka a másiknak, éppen mi a játékszabály?− kérdeztem a Róka apót.
- Bizony, ti emberek, nagyon elbizakodottak vagytok! – válaszolta. − Ti azt hiszitek, hogy csak hangokkal, beszéddel, kiabálással lehet ”megmondani” valamit!
- Én rájöttem, a ti eszetek járására, én megfigyeltem, mozdulataitok, tárgyaitok jelentését! De ti büszke, dölyfös emberek, csak a magatok módján tudtok gondolkodni. Aki nem úgy gondolkodik, beszél, cselekszik, mint ti, azt nem értitek.
- Ám, ha szemed van a látásra, füled van a hallásra, minden szól hozzád!
- Üzen neked! Járj a természetben nyitott szemmel, nyitott füllel, de legfőképpen nyitott szívvel, hallani fogod, látni fogod, érezni és érteni fogod a természet szavát.




Te kedves olvasóm, nyitott szemmel, nyitott füllel, nyitott szívvel járod az erdők, mezők útjait? Mit üzen a fák suttogása? Mit üzen a napfény csillogása a tavak vizén? Tudod-e? Nem, még? Keresd meg rá a választ!

.
</TD></TR></TBODY></TABLE>
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
A TÜCSÖK ÉS A HANGYA

Tücsök: Hangya néni! Kipp-kopp! Kipp-kopp!

Hangya: Ki az? Mindjárt ajtót nyitok!

Tücsök: Nótás tücsök a nevem. De jó itt a melegen!

Hangya: Nótás tücsök, jó napot! Vedd le hát a kalapod.

Tücsök: Odakünn fúj a szél, havazik, itt a tél.

Hangya: Szikra pattan, a fa ég, meggyújtani semmiség.

Tücsök: Ennyi száraz ágacska hogy került a házadba?

Hangya: Heted hét határon gyűjtöttem a nyáron. Hátamon cipeltem, fáznék a hidegben.

Tücsök: Hát ott a sarokban mi van a zsákokban?

Hangya: Árpaszem, búzaszem, télen át ezt eszem. Megtöröm, darálom, teli a magtárom.

Tücsök: Kamrádban mennyi kincs, másnak meg semmi sincs.

Hangya: Kell eleség bőven ebben a hideg időben.

Tücsök: Azért jöttem néni, tőled kölcsönkérni. Éhenhalok télen, nincsen eleségem.

Hangya: Szegény kis barátom, mit tettél a nyáron? Napfényes melegen feküdtél betegen?

Tücsök: Mindig ciripeltem, semmit sem cipeltem, naphosszat daloltam árnyékos bokorban.

Hangya: Hát miért nem gyűjtöttél? Tudtad, hogy jön a tél!

Tücsök: Van elég teneked, adj hát egy keveset!

Hangya: Csak tanácsot adhatok: nótáztál a nyáron? Akkor azt ajánlom, táncolj most barátom
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
BABAJELENET
Szereplőkkel

Mind:
Elhoztuk a babáinkat sorba bemutatni:
De aranyos, szép kis babák!
Azt fogják mondani, hogy
Mind csupa gyönyörűség,
Űröm rájuk nézni.

1. Az enyémre, ha ránézek
Nagy a boldogságom,
El nem cserélném senkivel
Ezen a világon.

2. Az enyém meg olyan kedves,
Mosolyog a szája,
Aki látja, mind azt mondja,
Csupa mamája.

3 Eszemadta kislányomnak
Piroska a neve
Vigyázok rá nagyon,
Hogy a farkas meg ne egye.

4. A világon senkinek nincs
Ilyen szép kislánya.
Nótára kezd, ha meglátja
A dalos madárka.

5. Az én babám még kis pólyáska,
Mit mondjak őróla?
Mit csinálhat - azt, amit ti
Tettetek e korban.

6. Jó kislány az én Editkém,
Mindig tiszta, rendes
Megvigasztal, ha szívem
Búbánattól terhes

Mind;
Így volt mindig, s mindig így lesz,
Bármilyen a másé, mégis legszebb
Mindenkinek a saját magáé.
(Ismeretelen szerző)
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére