Halászlé

gyula978

Állandó Tag
Állandó Tag
sziasztok én sajnos nem rajongok a halászlé-ért de anyosomék nagyon finoman tudják elkésziteni ,átadom neki ezeket a recepteket köszi
 

embéla

Új tag
Bajáról származom, néhány kiegészítés. A halászok régen két - három hétre is elmentek hazulról /"dolgozni"/, az előre elkészített száraz tészta nyilván jobban elállt a ladik orrában a kenyérnél. A másik : általában kemény munkával töltötték a napot, könnyen belátható, nem éreztek nagy kedvet a több órát igénybe vevő passzírozós főzéshez. Talán ezek az érvek is hozzá járulnak a bajai halászlé kialakulásához.
 

embéla

Új tag
Bajai lévén meglepett a lecsó, zöldpaprika. Ami kell : hal, őrölt paprika /méghozzá nagyon jó minőségű, szép színű !/, cseresznye paprika, hagyma, só, gyufa tészta. Van aki tesz bele egy kis paradicsomot amivel a hal szétesését tudja megakadályozni, de ugyan erre a célra többen /magam is/ inkább egy kevéske vörös bort használunk.
 

szkkrisztina

Állandó Tag
Állandó Tag
sziasztok
Én személy szerint nem rajongok a halászléért, de anyukám minden mennyiségben képes megenni, azt csodálom, hogy nem költözött még el oda ahol mindig csak halat ehet
 

czoely

Állandó Tag
Állandó Tag
Én a halászléből csak a levet és a tésztát szeretem, a halat nem is igazán

Itt Kanadában melyik halat ajánljátok egy jó magyaros halászléhez?
 

kovacsdick

Állandó Tag
Állandó Tag
Jut eszembe: Halászkert a Fő utcában (BP). Vagy 15 féle halból varázsolnak, karácsony tájékán elvitelre is lehet (elő)rendelést leadni.
 

Kathalyn

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia! Nagyon örülök ennek az oldalnak. Nagyon szeretem a halászlét , de nem tudtam, hogy ennyiféle létezik. Nálunk a halászléfőzés a férfiak kiváltsága!
 

Pilcsi

Állandó Tag
Állandó Tag
Ovastam a hozzászólásokat, és meg kell állapítani, hogy ételkészítésről vitatkozni olyan, mint nőről vagy pasiról. Kinek a pap, kinek a papné és kinek a pap fia. :)
Én is a bajaira esküszöm, apáról fiára szállt a családban a halászlékészítés. Nálunk is a férfiak kiváltsága, de azért mi nők sem maradunk el mögöttük. Apukám bográcsban főzi, de karácsonykor én sem ijedek meg, ha a férjem helyett nekem kell elkészíteni fazékban. :)
 

varguc

Állandó Tag
Állandó Tag
Talán meg szabad említenem itt Erdei Ferenc "Népi ínyesmesterség" c. könyvét, amely többek között elég érzékletesen írja le a dunai és a tiszai főzési stílust is. Sehol máshol nem olvastam olyat, hogy a pontyot felszeletelés előtt sűrűn irdaljuk be, hogy az Y szálkák szétfőjenek. Attól tartottam, hogy ha így járok el, akkor majd a halszeletek maguk is szétfőnek, de ez nem következett be. Persze még jobb, ha a pontyot kifilézzük.
Egyszer-kétszer sikerült Karácsony előtt igazi tiszai nyurgapontyot szerezni. Ez annyira más, mint a tógazdaságban nőtt kövér fajtársai, hogy ezt elmondani nem is tudom. Annyi zsírja persze neki is van, hogy a lének jó ízt adjon, de épp csak annyi. Az íze pedig fenséges. Kirántva is finomabbnak találtam még a harcsánál is - pedig azért az sem rossz hal ...
Még valamikor a 70-es években a Dunán lefelé evezve megtapasztaltuk, hogy a Duna menti falvakban mindenütt vannak kis halászlé-éttermek, nagyjából egészen Belgrádig. Arrafelé nem csak a magyarok főznek halászlevet. Újlak közelében alkalmunk volt megkóstolni egy helybéli horgász főztjét. A bográcsban többek között benne főtt egy harcsa feje is. Igazán jóféle lé volt.
 
Oldal tetejére