Kertészkedés, Vagott virag/ cserepes virag a lakasban...

Angyal35

Állandó Tag
Állandó Tag
Én ilyenkor mindíg készítek valami szép kis asztaldíszt. Közepére gyertyát, köréje fenyőt és csupa természetes anyagot. Egy kis fahéj, citrom, narancs karika, kis toboz és már az illat is adott.
 

sonjika

Új tag
Én nagyon szeretem a vágott virágot csak úgy, mindenféle alkalom nélkül is a lakásban. Szerintem nagyon feldobja a környezetet... Mert azért egy cserepes virágot nem annyira tudok az ebédlő asztal közepére betenni, ellenben a vázás, váűgott virággal...
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Tavaszi virágos tál készítése

Már örömmel üdvözöljük, hogy az első tavaszi virágok kidugták fejüket a felszínre. Sokunknak sajnos nincs lehetősége a kertben tevékenykedni. De föl a fejjel! A lakásban, erkélyen, ablakpárkányon is lehet virágos szigetet létrehozni.

Hozzávalók:
  • Bármilyen ültetőtál
  • Finomszemcsés föld
  • Az ültetőtál méretétől függően virághagymák, például:
    • Tulipán,
    • Nárcisz,
    • Jácint,
    • Törpenárcisz,
    • örmény gyöngyike,
    • Tavaszi krókusz,
    • Törpe írisz,
    • Hóvirág
A lakásba is becsalogathatjuk a tavaszi hangulatot, ha lapos tálkába hagymás évelő növényeket ültetünk. (Lehet ez régi kaspó, műanyag tál, vagy saját magunk készítette szalvétatechnikával, festékkel díszített kerámia vagy agyag tál) .


A termesztő edényt félig töltjük friss, finomszemcsés földdel. Erre ültetjük rá a hagymákat, melyeket 5-8 cm mélyre helyezünk. Érdemes mindig több azonos virágú hagymát ültetni egymás mellé. Figyeljünk a virághagymák tájékoztató leírására, mely virág milyen magasságra nő, és a virágok színharmóniáját is vegyük figyelembe. Készíthetünk kék-sárga, rózsaszín-lila-fehér, de választhatunk egyszínű kombinációt is. Az ültetést úgy ajánlom, hogy a nárciszok, tulipánok kerüljenek a háttérbe, mivel bdquo;ők rdquo; akár 60 cm magasságra is megnőhetnek, ugyanígy a hosszabb szárú tulipánok is. Eléjük ajánlatos a jácint, az apróbb szárúak, végül pedig a földtől mintegy 10 cm-re kibújó kisvirágok (pl. Hóvirág, Gyöngyike, Krókusz) beültetése.


Ezután a virághagymákat betakarjuk földdel. Ha gyors eredményt szeretnénk, akkor mindezt úgy tegyük, hogy a talaj éppen csak fedje a hagymákat. Ha lehet, 18-22 C deg;-os, világos helységben nevelgessük őket. Az öntözés a hőmérséklettől, az edény nagyságától, és a fényviszonyoktól is függ. Általában 4-5 naponta alaposan, de ne sárosra locsoljuk. Így 3-4 hét múlva már nyújtogatják bimbóikat, hogy mi is gyönyörködhessünk bennük.


Ha azt szeretnénk, hogy jövőre újra gyönyörködhessünk a tavaszi virágaink pompájában, várjuk meg, amíg a levelek teljesen el nem sárgultak, vagyis amíg a növények fejlődése le nem zárul. Akinek van kertje, megteheti, hogy az elvirágzott hagymákat, gumókat kiemeli az ültető edényekből, és egy védett kertrészben teszi lehetővé zavartalan visszahúzódásukat.


Nem feltétlenül kell virághagymákat vásárolnunk, vehetünk már bimbósodó növényeket is, melyeket ügyesen egymás mellé ültethetünk. Nagyon szép összeültetve például az Árvácska, Százszorszép, Nefelejcs, Kankalin (Primula).

Más módja is van a lakás feldíszítésének. Néhány virágos cserje vagy gyümölcsfa-ág 1-2 napra langyos vízbe állítva (4-5 óránként cserélni kell a vizet a vázában) csodás látványt nyújt, szinte a nyarat idézve.

Erkélyre, ablakba is lehet nagyobb cserepeket, kaspókat megtölteni ily módon. Ott azonban nem érdemes drága, törékeny holmikat használni. A helyünktől függően lehet ez dézsa, rusztikus edény. Bármi, ami illik a környezetéhez, nem túl hangsúlyos és elfér az adott helyen. Később a hagymások elvirágzása után ezeket az edényeket, ládákat birtokba vehetik az egynyári növények.

Balkonládánkat az elöbbi módszerrel beültethetjük árvácskával (melyet akár már ősszel is megtehetünk, hiszen kétnyári növény), de gyönyörű színfoltot teremthetünk primulák egymás mellé ültetésével is.



Aki pedig rendelkezik kerttel, itt az ideje, hogy utánanézzen az ősszel elmaradt munkáknak és a tavaszi teendőknek.

Röviden, címszavakban a következőknek:
  1. Évelők visszametszése, szaporítása, ritkítása
    A virágágyi évelőket átlagosan
    3-5 cm-re vágjuk vissza. Ilyen például a Cickafark, Kúpvirág, Napvirág, Kerti mályva, Krizantém, Díszfüvek. Szaporításuk nagyrészt tőosztással végezhető.
  2. Fák, cserjék metszése
    Az örökzöldeket április-májusban, a kihajtás előtt metsszük, a gyümölcsfákat, f?leg a barackféléket pedig piros, bimbós állapotban. Cserjék közül a tavasszal virítókat virágzás után metsszük! Ilyen a Gyöngyvessző, Boglárkacserje, Törpe mandula. A nyári cserjéket most metsszük! Ilyen például a Somok, az Illatos jázmin, a Nyári orgona, Kékszakáll.
  3. Avar összegereblyézése.
  4. Sziklakert kitakarítása, fagykár miatti növények pótlása, esetleg ritkítása, hogyha elképzeléseinket meghaladó módon növekedtek.
  5. Elmaradt trágyázás pótlása.
  6. Lassan megejthetjük az első lemosó permetezést is - március-áprilisban.
  7. Mivel kertünk valószínűleg még nem tökéletes, akadhat cserélni, pótolni való növény. Ezeket érdemes ellenőrzött helyről beszerezni.
Ahol gyerekek is vannak, ott érdemes bevonni őket a munkálatokba. A tapasztalat azt mutatja, hogy szívesen segítenek, élvezik a kertészkedést.

Végezetül álljon itt ez a kedves történet, melyet egy nagymama korú ismerősöm osztott meg velem: három éves unokájával tulipán hagymákat dugtak el a földbe, egy napfényes délelőtt. Miután végeztek, egyéb teendőik után néztek. Egy-két óra elteltével az unoka már nem bírta tovább és a következő kérdéssel állt elő: Mama jó, hogy eldugtuk a hagymákat, de mikor keressük meg őket?


Jó tavaszvárást, lakásdíszítést, kertgondozást kívánunk!

[FONT=&quot]Forrás: www.eletescsalad.hu[/FONT]
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Hóvirág

[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Hóvirág ([/FONT][/FONT]Ghalantus nivalis)
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Család: [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Ameryllidaceae [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif](amarillisz-félék)

[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Ültetési idõ: nyártól korai októberig
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Hely: legjobban szereti a száraz árnyékot nyáron, lombos fák és bokrok alatt.[/FONT]
Talajigény: humuszos, laza, jó vizvezetésû
Trágyázás: nem szükséges
Tõtávolság: 5cm
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Mélység: 5cm [/FONT]
Magassága: 10 tõl 15cm
Virág: elõször virágzik tél végén, tavasszal
szin: fehér
Diszitési ötletek:
<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr></nobr></td> <td align="left">Természetes erdõsvidéki vadvirág kertnek.</td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr></nobr></td> <td align="left">Amikor levélzet kezd elhalni ültethetunk rá egyéves növényt.</td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr></nobr></td> <td align="left">Keverve ültethetjük más tavaszi virág gumókkal mint a sáfrány.</td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr></nobr></td> <td align="left">Sziklakert.</td> </tr> </tbody></table> Szaporitás: miután a levél leszárad, szétválasztjuk a gumókat és újra ültetjük.
Téltûrõ évelõ

Forrás: http://www.urbancsalad.com/ahazkorul/hagymak.htm
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif] [/FONT][/FONT]
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Nárcisz

[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Csupros [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]nárcisz [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif](Narcissus [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]pseudonarcissus)
[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Fehér nárcisz [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]([/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Narcissus [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]poeticus)
[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Kis virágú nárcisz
[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Nagy csuprú nárcisz
[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Teltvirágú nárcisz [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]([/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Narcissus sp.)
[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Család: [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Amaryllidaceae [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif](amarillisz-félék)

[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Ültetési idõ: Nyár végétõl októberig.
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Hely: legjobban szereti a száraz árnyékot nyáron. A nem mély gyökerezetõ fának a lombkoronán kivül ültessük.[/FONT]
Talajigény: humuszos, laza, jó vizvezetésû.
Trágyázás:õsszel, vagy ültetéskor. Nem jó a túl sok nitrogén neki.
Tõtávolság: 15cm
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Mélység: [/FONT]
Növény magassága: 8 tól 20cm.
Virág: illatos, kora tavaszi, 1 virág van egy száron, általában 6 hétig virágzik, márciustól májusig.
szin: sárga, fehér, piros, narancs, rózsaszin.
használata: vágott virág, cserepes virág, téli serkentett virágoztatás.
Nem szabad más fajta virággal együtt vázába tenni, mert megröviditi a másik virág életét. Cseréljünk vizet rajta minden nap.
Diszitési ötletek:
<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr></nobr></td> <td align="left">Keverve ültethetjük más tavaszi virág hagymákkal, mint a jácint és tulipán.</td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr></nobr></td> <td align="left">Magnólia fa alatt.</td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr></nobr></td> <td align="left">Természetes látványnak, ültessük elszórt szin összeállitásban.</td> </tr> </tbody></table> Szaporitás: Amikor a levele elsárgul, szétválasztjuk a hagymákat és elültetjük. Hogyha nem ültetjük azonnal, árnyékban meg kell száritani, és hüvös helyen, háló zacskóban tárolni.
A hagymákat jó szét szedni minden második évben.
Magról ültetve kb. 5 év múlva hoz virágot.
Problémák: Nem virágzik: trágyázást igényel, túl nagy árnyékban van örökzöld közelében, levélzete korán vissza lett virágzás után vágva.
Nem laza a talaj, berothad a hagyma.
Megjegyzés: könnyû nevelni.
Téltûrõ évelõ

Forrás: http://www.urbancsalad.com/ahazkorul/hagymak.htm
[/FONT]
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Tulipán

[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Tulipán ([/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Tulipa [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]gesneriana)
Család:
[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Liliacea [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif](liliomfélék)

[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Ültetési idõ: 6 héttel fagy elõtt, késõ szeptembertõl korai októberig.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Hely: Napos vagy kevés árnyék.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Talaj: Átlagos, laza.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Trágyázás:[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Tõtévolság: [/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Mélység:[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Magassága: 8cm tõl 80cm[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Virág: Március tól májusig, 6-8 hét.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]piros, sárga, rózsaszin, fehér, és még számtalan.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Használata: Vágott virág, adjunk friss vizet minden nap, ne tegyük együtt vázába nárcisszal. [/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Diszitési ötletek: [/FONT]
<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr>[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][/FONT] </nobr></td> <td align="left">[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Csoportosan, szegélynek, virágágyakban, örökzöld kerités elõtt. [/FONT]</td> </tr> </tbody></table> [FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Szaporitás: Ugyanaz mint a nárcisznál.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Magról ültetve 5 év múlva virágzik.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Megjegyzések: Elvirágzott virágokat vágjuk le. Ne vágjuk vissza a növényt amig meg nem sárgult.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Téltûrõ évelõ

Forrás: http://www.urbancsalad.com/ahazkorul/hagymak.htm
[/FONT]
[/FONT]
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Jácint

Jácint [FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif](Hyacinthus [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]orientalis)
Család:
[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Liliaceae [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif](liliomfélék)

[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Ültetési idõ: Nyár végétõl októberig.
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Hely: Napos.[/FONT]
Talajigény: Közepes, laza, adjunk hozzá kompostot és érett trágyát ültetéskor.
Trágyázás: Tavasszal ha szükséges, enyhén amikor az elsõ hajtás kibújik.
Tõtávolság: 15cm
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Mélység: Teteje a hagymának 12cm-re.[/FONT]
Növény magassága: 20cm
Virág: Illatos. Egyidõben virágzik a jacintal és a nárcisszal.
Szin: fehér, rózsaszin, piros, sárga, kék és több féle.
Használata: téli serkentett virágoztatás. Vágott virág. Cserepes virág.
Diszitési ötletek:
<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr> </nobr></td> <td align="left">Szegély, virágágyak. </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr> </nobr></td> <td align="left">Csoportositva nárcisszal és tulipánnal</td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr> </nobr></td> <td align="left">Lombos erdõbe.</td> </tr> </tbody></table> Szaporitás: Ugyanaz mint a többi tavaszi hagymás növény.
Megjegyzés: Ne vágjuk vissza amig nem sárgult el a levele.
Téltûrõ évelõ

Forrás: http://www.urbancsalad.com/ahazkorul/hagymak.htm
[/FONT]
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Gyöngyike

[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Gyöngyike [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif](Muscari [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]armeniacum)
Család:
[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Liliaceae [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif](liliomfélék)

[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Ültetési idõ: Nyár végétõl októberig.
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Hely: Napos, vagy enyhén árnyékos. [/FONT]
Talajigény: Közepes, laza.
Trágyázás:
Tõtávolság: 5cm
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Mélység: [/FONT]
Növény magassága: 15-17cm
Virág: Illatos. Sokáig virágzik.
Szin: fehér, sötétkék.
Használata: vágott virág. Téli serkentett virágoztatás.
Diszitési ötletek:
<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr> </nobr></td> <td align="left">Fû között. Szegély.</td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr> </nobr></td> <td align="left">Lombos fák és bokrok alatt. Erdõben.</td> </tr> </tbody></table> Szaporitás: Szétszedjük a hagymákat juliusban, elültetjük.
Problémák:
Megjegyzés: Könnyû nevelni.
Téltûrõ évelõ

Forrás: http://www.urbancsalad.com/ahazkorul/hagymak.htm
[/FONT]
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Kerti sáfrány

[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Kerti sáfrány [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif](Crocusvernus)
Család:
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Iridaceae [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif] (nõsziromfélék)

[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Ültetési idõ: A tavaszi fajták, nyár végétõl az elsõ fagyig.
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Hely: napos, vagy kissé árnyékos,ne ültessük bükkfa és némely fajta juharfa alá.[/FONT]
Talajigény: humuszos, laza, jó vizáteresztésû. Lazithatjuk a talajt, ültetéskor komposztal.
Trágyázás: Tavasszal csont lisztel, amint a virág elvirágzik.
Tõtávolság: 5-10cm
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Mélység:5cm[/FONT]
Növény magassága: 7 tõl 20cm
Virág: tél végén, tavasszal, némely fajta õszi virágzású.
A virág bezár borús idõben, és éjjel.
Szin: lila, fehér, sárga, kék.
Használata: téli serkentett virágoztatás.
Diszitési ötletek:
<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr> </nobr></td> <td align="left">csoportosan, 25 vagy több hagymát egy helyre.</td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr> </nobr></td> <td align="left">sziklakertben. Keverve hóvirággal és korán virágzó tulipánnal.</td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr> </nobr></td> <td align="left">örökzöld vagy tavaszi virágzó bokor elé.</td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr> </nobr></td> <td align="left">Természetes hatású táj alakitásra.</td> </tr> </tbody></table> Füves helyen, emeljük fel a gyeptéglát, nem túl mélyen, és rakjuk le a hagymákat, majd helyezzük vissza. Nem szabad füvet vágni tavasszal amig a levele le nem száradt.
Szaporitás: Amikor leszáradt a levele, a nagy hagyma oldaláról leszedjük a fiókhagymákat, elültetjük.
Megjegyzés: Elsõ fagy után takarjuk be falevéllel, kb 5cm vastagon, õszi ültetés esetén. Nem szabad levágni a levelét, hagyni kell természetesen elhallni, mert nem hajt ki a következõ évben.
Téltûrõ évelõ


Forrás: http://www.urbancsalad.com/ahazkorul/egyeb.htm
[/FONT]
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Kis télizöld

[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Kis Télizöld [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif](Vinca minor)
Család:
[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Apocynaceae [/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif](Meténgfélék)

[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Ültetési idõ: Tavasztól, kora õszig, öntözni, egyenletesen, még meg nem ered
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Hely: Teljes árnyéktól, enyhe árnyékig[/FONT]
Talajigény: Humuszos, nyirkos, jó vizelvezetõ
Trágyázás: Ültetéskor takarjuk a földet kissé, összeszecskázott növényhulladékkal (gallyak, falevél)
Tõtávolság: 30 cm
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Mélység: Gyökeret befedni.[/FONT]
Növény magassága: 15-20 cm
Terjedelme: 90 cm - 120 cm
Levélzete: Örökzöld, sötét zöld. Levelei átellenes, 4-5 cm.
Virág: Márciustól Májusig. 2,5 cm átm.
Szin: lila, kék
Diszitési ötletek:
<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr> </nobr></td> <td align="left">Talaj mosódás gátolása</td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr> </nobr></td> <td align="left">Fák alatt</td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" hspace="0" vspace="0"> <tbody><tr> <td align="left" valign="top" width="12">
1x1.gif
</td> <td align="left" valign="top" width="12"><nobr> </nobr></td> <td align="left">Korai hagymás virágokat lehet közé ültetni.</td> </tr> </tbody></table> Szaporitás: Szára kúszik és legyökerezik. A gyökerezett szárakkal.
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]Problémák: A télizöld szárait támadó penész (Phomopsis livella) túl sok viz esetén. Ilyenkor a levelei megbarnulnak, feketednek. [/FONT]
Túl szaporodás.
Megjegyzés: Könnyû nevelni. Nem árt néha megritkitani, ez serkenti a növekedést.
Évelõ
Honos: Európa, Nyugat Ázsia

Forrás: http://www.urbancsalad.com/ahazkorul/egyeb.htm
[/FONT]
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Virágos tél hagymásokkal

<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"><tbody><tr> <td class="cikkcim" height="20">
</td> </tr> <tr> <td class="alahuzas" height="4">
</td> </tr> <tr> <td height="10">
</td> </tr> <tr> <td align="center"> <table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg"> <table align="left" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
440_3740_1.jpg
</td> </tr> </tbody></table>A korán szirmot bontó hagymások télen is virágzásra serkenhetnek, ha optimális körülményeket teremtünk számunkra. Nincs felemelőbb dolog, mint a téli lakást díszítő tavaszi szirmok. Válasszunk edényt hagymásainknak. Ez lehet terrakotta láda, de ugyanúgy megfelel egy nagyobb átmérőjű cserép is. A díszes edények még inkább kihangsúlyozzák virágaink szépségét. Az új cserepet ne feledjük előáztatni, hogy a káros anyagokat kioldjuk, és vízzel telítsük őket.
</td> </tr> </tbody></table><table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg"> <table align="right" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
440_3741_2.jpg
</td> </tr> </tbody></table>Legkönnyebben azokat a növényeket hajtathatjuk, amelyek természetes körülmények között szabadban is kora tavasszal bontják virágaikat. Fiatal hagymák helyett válasszunk néhány éves, erős hagymákat, akik már megértek egyet s mást életük folyamán. Vásároljunk előkezelt tulipán, törpe nőszirom és nárcisz hagymákat. A hagymákat készítsük elő az ültetéshez. Teregessük szét, szárítsuk hűvös, jól szellőző, sötét helyen őket néhány napig. A külső burokleveleket távolítsuk el, hogy könnyebbé tegyük a hagymák fejlődését ültetés után. </td> </tr> </tbody></table><table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg"> <table align="left" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
440_3742_3.jpg
</td> </tr> </tbody></table>A talaj megválasztása szintén alapvető. Csak jó szerkezetű, tőzeges, perlites, esetleg homokos közeget válasszunk. Egyébként a hagymák könnyen rothadásnak indulhatnak. A félig feltöltött edénybe azután beledugdoshatjuk a hagymákat. Persze nem mindegy, hogy milyen mélységbe kerülnek. A helyes ültetési mélység alapfeltétele a hajtatásnak. Íme néhány javaslat: Mélyre, kb. 15 cm-re kerülhet a jácint, 8 cm-re a nárcisz, 5 cm-re például a krókuszok, míg a felszínre az íriszek. Újnyi helyet hagyjunk az edény pereménél az öntözővíznek. Akár egy edénybe is kerülhetnek, ha a természet egy tarka darabját akarjuk szobánkba varázsolni. Ültethetünk tulipánt, nárciszt vegyesen. Az íriszeket szín szerint csoportba ültethetjük. A hagymák kb. 5 cm távolságra kerüljenek egymástól. Ha egy kicsit megvariáljuk az ültetési mélységet, a valamivel mélyebbre került hagymák később kezdenek virágozni, vagyis kihúzzuk egy-két héttel a virágzási időt. </td> </tr> </tbody></table><table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg"> <table align="left" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
440_3743_4.jpg
</td> </tr> </tbody></table>A hajtatás ideje alatt a lehető legkedvezőbb életfeltételeket kell teremtenünk növényeinknek. Állott, langyos vízzel öntözzünk, ez segíti a gyökérképződést. A gyökérképződéshez alacsony hőmérséklet kell, ezért a konténert sötét, hűvös, 10 °C-nál nem melegebb helyiségbe, kamrába, pincébe állítsuk. 4-5 hét szükséges a gyökerek kifejlődésére, ez alatt hetente egyszer öntözzük meg. A fenti időszak letelte után a növényeket vigyük be a lakás hűvösebb helyére, tegyük 18-20 °C-ra, de egyelőre tartsuk még sötétben úgy, hogy üres cserepet vagy papírsüveget tegyünk rájuk, és naponta öntözzük. Amikor a hajtások elérték a 8-10 cm magasságot, fokozatosan szoktassuk őket a fényhez. A fény hatására a virágszárak kizöldülnek, majd a virágok is színesedni kezdenek. A teljes virágzásban lévő növényeket mérsékelten meleg helyen tartsuk, hogy hosszabb ideig gyönyörködhessünk pompájukban. Kerüljük a direkt napfényt, és a hősugárzót. Tápoldatozás nem szükséges. </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td>
spacer.gif
</td> <td>
spacer.gif
</td> </tr> <tr> <td class="bold" align="center" valign="top">
440_3745_5.jpg

</td> <td class="bold" align="center" valign="top">
440_37452_5.jpg

</td> </tr> </tbody></table><table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg"> <table align="left" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
440_3746_6.jpg
</td> </tr> </tbody></table>A keleti jácint, amelyet egyébként a tavaszi virágok közt tartanak számon, megfelelő alany a hajtatáshoz. A kereskedelemben kapható előkezelt jácint hagymákat nem kell két hónapig hűvös helyen pihentetni, hanem azonnal felhasználhatók. A jácintüveg olyan edény, amelynek kiöblösödő nyakába helyezzük el a jácinthagymát. Így a hagyma nem érintkezik a vízzel, és nem indul rothadásnak. A gyökerek számára a vízzel teli alsó rész biztosít teret. A hajtatáshoz papírsüveget használhatunk, amelynek anyaga keményebb csomagolópapírból készíthető el. A süveggel letakart hagymákat 10-15 C°-on tároljuk. Amikor megjelentek az üvegen át is jól látható gyökerek, akkor melegebb helyre tehetjük az edényt. Ha a virágrügynek már a színe is átsejlik a leveleken, akkor a süveget leemeljük, a növényünket bevisszük a szobába, és az ablakba állítjuk. </td> </tr> </tbody></table><table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg"> <table align="right" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
440_3747_7.jpg
</td> </tr> </tbody></table>Hajtassunk liliomot. A cserepes liliomok akkor mutatnak a legjobban, ha többesével ültetjük őket. Ezért az alacsonyabb fajokból három-négy kisebb hagymát ültessünk egy cserépbe. Az ültetőkomposzthoz hosszan ható műtrágyát adhatunk. A cserépbe ültetett hagymákat állítsuk napos helyre, és ne hagyjuk kiszáradni. Tartsuk őket 7-10 C° fokon. Amikor növekedni kezdenek, akkor emelhetjük a hőmérsékletet. Ennek az ideje általában január- február. A növények nagy valószínűséggel tavasz vége felé, fognak virágozni. </td> </tr> </tbody></table><table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg"> <table align="left" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
440_3748_8.jpg
</td> </tr> </tbody></table>Az amarilliszfélékhez tartozó lovag csillag 8-10 illatos, kis- és nagyvirágú hibridjei a virághagyma elültetését követő néhány héten belül virágzó növénnyé nevelhetők. A fehértől a rózsaszínen át a pirosig változó virágszínek, a pettyes és foltos változatok szép ünnepi díszei lehetnek decemberi lakókörnyezetünknek. A frissen vásárolt hagymákat rövid időre kézmeleg vízbe áztatva elősegítjük a gyors gyökerezést. Majd következik az ültetés. A 30-as körméretű hagymához 13 cm-es cserepet válasszunk. Virágföldünk enyhén savanyú, közel semleges talajú legyen (pH6-6,5). A szobahőmérséklet optimális értéke 20-25 °C, a páratartalom 60-80%. Alacsonyabb hőmérsékleten a virágzás késleltethető. </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="bold">Garami Márta</td></tr></tbody></table>

Forrás: www.kertpont.hu

</td></tr></tbody></table>
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Hónap növénye (február): Jácint

<big><big>A tavasz illata!
</big></big>
Jácint az ablakunkba


A keleti jácint, amelyet egyébként a tavaszi virágok közt tartanak számon megfelelő alany a hajtatáshoz. A kereskedelemben kapható előkezelt jácint hagymákat nem kell két hónapig hűvös helyen pihentetni, hanem azonnal felhasználhatók. A jácintüveg olyan edény, amelynek kiöblösödő nyakába helyezzük el a jácinthagymát. Így a hagyma nem érintkezik a vízzel, és nem indul rothadásnak. A gyökerek számára a vízzel teli alsó rész biztosít teret. A hajtatáshoz papírsüveget használhatunk, amelynek anyaga keményebb csomagolópapírból készíthető el. A süveggel letakart hagymákat 10-15 C°-on tároljuk. Ha már megjelentek az üvegen át is jól látható gyökerek, akkor melegebb helyre tehetjük az edényt. Ha a virágrügynek már a színe is átsejlik a leveleken, akkor a süveget leemeljük, a növényünket bevisszük a szobába, és az ablakba állítjuk.

Forrás: www.kertpont.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Kora tavaszi hagymás virágok

"Hó esett. A tar hegy orma
Habfehéren integet.
Erdőkből a hó leűzött
Őszapókat, pintyeket.
Almafánk és csipkebokrunk
Madarak tanyája lett…"

Áprily Lajos


Igen, jóleső érzés a puha téli csöndben madarak csicsergését hallgatni, titkon a tavaszról álmodni: nárciszról, jácintról, gyöngyikéről…


Ez az álma valóra váltható, hisz hagymás növényeink igazi értékét alighanem az adja, hogy a hideg évszakban hajtathatók. Hajtatásnak nevezzük azt a folyamatot, amikor az egyes növényeket a természetes vegetációs idejétől eltérő időben virágoztatjuk. Hajtatni csak azokat a növényeket tudjuk, amelyek különböző áttelelő képleteikben (hagyma, gumó, hagymagumó, rhizóma, nyugalmi időszakban levő fás növény) a virágkezdemények kialakultak már az első vegetációs, ill. nyugalmi stádiumban. A hajtatás megkezdésével a biológiai (mélynyugalmi) vagy kényszernyugalmi időszakot szakítjuk meg.

Mi a teendőnk, ha szobában akarjuk virágzásra bírni jácintot, melyet a XVI. Század óta ismerünk. A Közel-Keletről származó hagymás növény terjedése egybeesik a Török Birodalom terjeszkedésével. A jácint hagymáját késő ősszel tegyük laza talajba, melybe homokot is kevertünk, ezt tegyük hűvös, 9-12 ºC fokos helyre, ahol sötét van. Ha már megjelent a virágkezdemény a hagymán, tegyük világos és meleg helyre. Az első napokban tegyünk rá egy fóliazacskót vagy befőttes üveget, hogy a túlzott párologtatástól óvjuk. A talajt tartsuk enyhén nyirkosan.

A jácint hajtatása a legegyszerűbb akkor, ha speciális jácinthajtató üveget használunk. Az üvegben a víz szintje ne érje el a hagyma alját. A rothadás lehetőségét kizárhatjuk, ha faszén porral beszórjuk a hagyma alját. A jácintot lefedjük, hogy hajtatásra késztessük. A fedést csak akkor vegyük le, ha a bimbó már színesedik. Virágzás 5-9 héten belül várható. Ha elvirágzott, akkor a hagymáját kitesszük a kertbe, rajta hagyjuk a zöldjét, amíg az magától elfonnyad. Ezután felszedjük a hagymákat a földből, megtisztítjuk és levegős, szellős helyre tesszük, szárazon tartjuk. Szeptember októberben kiültethetjük a kertbe, vagy újra hajtathatjuk.
Az alábbi táblázatban felsorolt növények az Amarillisz kivételével mind kiültethetők: sziklakertbe, balkon vagy virágládába is.

Az amarilliszek hajtatása más eljárást igényel, mert a hagymájuk nem télálló! Ez azért igen fontos jellemző, mert így nem igényelnek hideg hatást és sötétet. Továbbá mikor a hagymát cserépbe helyezzük, ügyelni kell arra, hogy 1/3-a kiálljon a földből. Kezdetben alig, a virágszár megjelenésétől bőségesen öntözve, 8 hét alatt virágoztatható. Ugyanígy járhatunk el az alábbi növényekkel, melyek cserepes hajtatásra alkalmasak:
<table class="bold" border="2" cellpadding="2" cellspacing="2"><tbody><tr bgcolor="#f4f4f4"> <td height="30" width="200">Növény megnevezése </td><td width="30">
</td><td width="100">Virágok jellemzője </td> </tr> <tr bgcolor="#f4f4f4"><td valign="middle"> Kerti jácint – Hyacinthus orientalis </td><td valign="middle"><center> XX </center></td><td> A virágzatok illatosak és hosszú ideig nyílnak. Számtalan színárnyalatú és teltvirágú formája ismert.</td></tr> <tr bgcolor="#f4f4f4"><td> Csinos szellőrózsa – Anemone blanda </td><td> <center>X </center></td><td> Kék, fehér vagy rózsaszín virágainak közepe elütő színű. Gazdagon virágzik </td></tr> <tr bgcolor="#f4f4f4"><td> Hófény fajták: Chionodoxa forbesii – Anatóliai
Chionodoxa luciliae – Fehérszemű
Chionodoxa luciliae ’Alba’
Chionodoxa sardensis - Azúrkék
</td><td> <center>X </center></td><td> Virágszíne a fehértől a rózsaszínen át a liláskékig terjed. Közepén a jellegzetes nagy fehér szemmel. </td></tr> <tr bgcolor="#f4f4f4"><td> Kikerics félék: Colchicum autumnale
Őszi kikerics
Colchicum autumnale ’Album’
Colchicum autumnale ’Giant’
</td><td> <center>X </center></td><td>Rózsaszín, fehér és lilás színű virágai felfelé néznek. Egy hagymagumó akár 4-5 virágot is nevel.</td></tr> <tr bgcolor="#f4f4f4"><td> Májusi gyöngyvirág – Convallaria majalis </td><td> <center>X </center></td><td>Erős illatú, bókoló, harang alakú virágai fehérek. Piros bogyótermése mérgező!</td></tr> <tr bgcolor="#f4f4f4"><td> Korai krókusz – Crocus crysanthus Crocus crysanthus ’Blue Pearl’
Crocus crysanthus ’Cream Beauty’
Crocus crysanthus ’Gipsy Girl’
Crocus crysanthus ’Ladykiller’
Crocus crysanthus ’Snowbunting’
</td><td> <center>XX</center></td><td>Virágai kicsi, illatosak, felfelé nézők. Egy gumóból 2-5 virág nyílik. Az alapfaj sárgaszínű, de már számtalan hibridjét forgalmazzák.</td></tr> <tr bgcolor="#f4f4f4"><td> Kerti krókusz Crocus vernus
Crocus vernus ’Jeanne d’Arc’
Crocus vernus ’Pickwick’
Crocus vernus ’Remembrance’
Crocus vernus ’Yellow Mammoth’
</td><td> <center>XX</center></td><td>Alapfaj liláskék, egyszínű vagy csíkozott, de előfordul tiszta fehér és sárga is.</td></tr> <tr bgcolor="#f4f4f4"><td> Mocsári kockás liliom - Fritillaria meleagris</td><td> <center>X</center></td><td>Többnyire egyetlen, néha 2 virága, széles, harang alakú. Vörösesbarna, sakktáblaszerűen foltos. Fehér virágú is előfordul.</td></tr> <tr bgcolor="#f4f4f4"><td> Pompás hóvirág – Galanthus elwesii
Kikeleti hóvirág – Galanthus nivalis </td><td> <center>X</center></td><td>A pompás hóvirágnak nagy a kikeleti hóvirágnak kis fehér virágai vannak.</td></tr> <tr bgcolor="#f4f4f4"><td> Török írisz – Iris dandfordiae </td><td> <center>XX</center></td><td>Egyetlen nagy ragyogó sárga illatos virága nyílik, ami zöld színnel pettyezett.</td></tr> <tr bgcolor="#f4f4f4"><td> Recéshagymájú írisz - Iris reticulata </td><td> <center>XX</center></td><td>Számtalan fajtája ismert a világos égkéktől a sötét liláskékig. Sőt fehér is.</td></tr> <tr bgcolor="#f4f4f4"><td> Nárcisz – Narcissus ’Paperwhite’ </td><td> <center>XX</center></td><td>Hagymánként 1-3 tőkocsány csúcsán 5-10 kicsi, csillag alakú virág nyílik. A virágok fehér színűek, rendkívül erős, édes illatúak.</td></tr> <tr bgcolor="#f4f4f4"><td> Bókoló csillagvirág fajták Scilla siberica
Scilla siberica ’Alba’
</td><td> <center>XX</center></td><td>Virágai ragyogó mélykékszínűek vagy fehérek. Nagyon illatosak.</td></tr> <tr bgcolor="#f4f4f4"><td> Tulipán hibridek Tulipa ’Peach Blossom’
Tulipa ’Willem van Oranje’
Tulipa Triumph ’Couleur Cardinal’
Tulipa Triumph ’Negrita’
Tulipa Triumph ’Valentine’
</td><td> <center>XX</center></td><td>Egyszerű vagy telt virágú fajtáikat ismerjük. Rendkívül változatosak.</td></tr> <tr bgcolor="#f4f4f4"><td> Amarillisz fajták Hippestrum x hortoum
Nagyvirágú hibridek
</td><td> <center>XX</center></td><td>A hagyma méretétől függően 1-3 virágszárat fejleszt, 2-5 trombita alakú virággal. Számtalan színváltozata és teltvirágú formája ismert.</td></tr> </tbody></table>
X: cserepes hajtatásra alkalmas
XX: cserepes hajtatásra kifejezetten alkalmas

Oázis Magazin - Aszalós Ildikó

Forrás: www.oazis.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Ki szereti a spenótot?

<table width="100%"><tbody><tr> <td class="cikkcim" height="20">
</td> </tr> <tr> <td class="alahuzas" height="4">
</td> </tr> <tr> <td height="10">
</td> </tr> <tr> <td> <table celpadding="0" align="left" border="0" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
popej.jpg
</td> <td width="5">
</td></tr> </tbody></table> 2007.02.01.

Esetleg Popej, a tengerész. Engem gyerekkoromban a spenóttal, illetve a belőle készült főzelékkel ijesztgettek, amit máig sem hevertem ki. Anyám szerint a legfontosabb, hogy a spenótban sok vas van. No, ha valami nem igaz, akkor ez biztosan, mert oxálsav tartalma miatt éppen hogy gátolja a vas felszívódását. A népi gyógyászat ajánlotta még magas vérnyomás, vérszegénység és székrekedés ellen. Később a nagy adagú nitrogéntrágyázás divatja idején, azzal ijesztgették a jó népet, hogy a leveleiben felhalmozódott nitrát különösen kisgyermekekre nézvést veszélyes. A túltrágyázás időszaka azonban lejárt, részben a környezetkímélő gazdálkodás, részben a pénzszűke miatt.

Manapság rákbetegségek ellen leghatékonyabban védő zöldségfélék közé sorolják, alacsony energiatartalmának köszönhetően a fogyókúrás étrendben is bátran fogyasztható. További előnye, hogy jó folsavforrás, vagyis mégis hasznos a vérképzés szempontjából, hiszen a folsav a vörösvértest képződéshez nélkülözhetetlen. Kálium tartalma miatt pedig a szervezet ionháztartását befolyásolja pozitívan.

Aki spenótra vágyik az idén is, az tavaly májusban begyűjtötte a magszárat, papírlapra kirázogatta belőle a magvakat, és eltette szeptemberig, amikor is annak rendje és módja szerint elvetette. (sortávolság 20-30 cm, a vetési mélység 2-3 cm. 10 m2 elvetéséhez 30-40 gramm mag szükséges). Az idei telet minden valószínűség szerint jól bírta, főleg ha némi kaszálékkal is sikerült takarni. Ha most a vetés fölé fóliaalagutat helyezünk, akkor rövidesen szedhetjük a friss spenótleveleket. Bevallom, mi a piacon fogunk spenótot venni, és akkor kerül az asztalra, amikor én sürgős elfoglaltságaim miatt másutt étkezem.

dr. Komiszár Lajos


Forrás: www.kertpont.hu
</td></tr></tbody></table>
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Metszek, nem metszek

<table width="100%"><tbody><tr> <td class="cikkcim" height="20">
</td> </tr> <tr> <td class="alahuzas" height="4">
</td> </tr> <tr> <td height="10">
</td> </tr> <tr> <td> <table celpadding="0" align="left" border="0" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
madarbirs.jpg
</td> <td width="5">
</td></tr> </tbody></table> 2007.02.13.

Akit nem metszek:
Nem említettem még kertünk nagy, öreg cseresznyefáját. A fa óriás lombozatában eltévednek a macskák. Hát ő az, akit nem zaklattunk túl gyakran a metszéssel. Hagytuk, hagy nőjön! Még ürügyet is találtunk, úgymint a mézgásodás réme. Így aztán a seregélyek általában több gyümölcsöt falatoznak nálunk, mert míg mi inkább csak ácsingózunk az elérhetetlen magasságokban hívogató, feketésvörösen duzzadó termések után, míg a madárkák, és nem csak a seregélyek, jóízűen, és minden erőlködés nélkül fogyasztják. Nyilván idén is hasonló szezon elé nézünk.

És akit metszek:
Most viszont a díszcserjeként regnáló bokrok metszésére koncentrálok. Az erőteljes metszést nem ússzák meg. Az ősszel kialakult éves vesszőiket egészen rövidre, akár csak egy-két rügyes részre vágom vissza. Ennek fő oka, hogy ne nője ki a kertet, ne bontsa meg a többé-kevésbé helyesen kialakított arányok egyensúlyát. Néhány ágat még egy évig meghagyok tápanyagtermelő lombképzőnek. Madárbirseink kora tavaszi metszését is megejtem, hogy legyen elegendő idejük a kihajtásukat követően sorra kerülő virágzásuk után a termésfejlesztésre és azok beérlelésére is. Az ő metszésüket mértékkel végzem, hogy minél több virágot hordozó vesszőjük, gallyuk maradjon meg, hiszen ezeken lesznek majd mutatós, piros terméseik. A madárbirs az egyik kedvencem. Nem csak ellenálló, kevés gondozást igényel, de már a formája is izgalmas. Szétterülő ágai között mindig tollászkodik egy-egy madár vagy éppen a termést csipkedi. Persze az elmaradhatatlan macskák is a környékén ólálkodnak. Fényes zöld levelei ősszel szinte rubintkövekként szikráztak a napsütésben. Nagyszerűen borítja a rézsüt. A felkopaszodott, vaskossá vált, két-három évnél idősebb ágakat tőközelben vagy a fiatal részük felett kell levágnom, melyhez rendszerint a metszőolló nem is elegendő, hanem ágvágó ollót és fűrészt használok.

Dr. Komiszár Lajos




Forrás: www.kertpont.hu

</td></tr></tbody></table>
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Szőlőmetszés és mások

<table width="100%"><tbody><tr><td class="cikkcim" height="20"> </td> </tr> <tr> <td class="alahuzas" height="4">
</td> </tr> <tr> <td height="10">
</td> </tr> <tr> <td> <table celpadding="0" align="left" border="0" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
szolo_metszes.jpg
</td> <td width="5">
</td></tr> </tbody></table> 2007.02.16.

Hamarosan szőlőt metszek. Sőt a nyitással sem jó már késlekedni. Miután meleg az idő, fontos, hogy az eddig takart részeket mihamarabb fény érje, hogy meginduljon a nedvkeringés. Fagy idén nem károsította, ezt le is lehet ellenőrizni úgy, hogy egy rügyet átvágok, és ha a metsz felület szép zöld, nem érte fagykár. Ha nem metszenék, akkor a növény előbb-utóbb nagyon elburjánzana, ráadásul felkopaszodna. Ugyanis a szőlő éves vesszőinek felső rügyei 5-6 nappal hamarabb hajtanak ki, ezt hívják csúcsdominanciának. A rügyből hajtás fejlődik, levelekkel, később a fürtökkel. A függőlegesen elhelyezkedő hajtások jóval intenzívebben nőnek, mint a vízszintesek. A metszéssel biztosítom azt is, hogy sok, szép, nagy szőlőfürt nevelkedjék. A metszés célja egyrészt a megfelelő tőkeforma kialakítása, nevelése, másrészt az évi rendszeres, kiegyenlített terméshozam biztosítása. A fürtnek majd látnia kell a napot, azaz szellős, megvilágított lombozatot kell kialakítani. Metszéskor meghatározó a tőkéken meghagyott rügyszám. A tőkék állapotát egyenként fel kell mérni! Az erős, vastagvesszős tőkéken több rügyet hagyunk, és hosszabbra metsszük.

Az aranyvessző más nevén forzicia vagy aranyfa már szinte kínálja virágrügyes, itt-ott már virágzó ágait. Mentemben le is metszettem néhány ágat, kizárólag vázába állítás céljából. A gyepre komposztföldből kerítettem kabátot, egy négyzetméterre egy vödörnyi került. A rózsák már feltűnően beindultak. Valószínűleg elkéstem a metszésükkel. Hiába, az öregember már lassabban tetétlenkedik.

Dr. Komiszár Lajos


Forrás: www.kertpont.hu
</td></tr></tbody></table>
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Permetezés

<table width="100%"><tbody><tr><td class="cikkcim" height="20">
</td> </tr> <tr> <td class="alahuzas" height="4">
</td> </tr> <tr> <td height="10">
</td> </tr> <tr> <td> <table celpadding="0" align="left" border="0" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
permetezes.jpg
</td> <td width="5">
</td></tr> </tbody></table> 2007.02.20.

Bár még csak február vége felé járunk, a fás növények nedvkeringése már megindult, a rügyek jó, ha csak duzzadnak. A vegetáció megindult. Ilyenkor kezdik meg a károsítók is áldatlan élettevékenységüket. Sok mindenen túl vagyok már: ritkítás, sebkezelés, kéregkaparás, a lehullott levelek összegyűjtése, sarjhajtások kivágása. Eltávolítottam a fekélyes ágakat, gallyakat, kitisztítottam a törzseken, vázágakon lévő fekélyes sebeket. Gyakorlatilag mindent befejeztem, kivéve a kajszi és az őszibarack metszését, őket virágzás környékén veszem kezelésbe. Az összegyűlt hulladékokat a talajba forgattam. A sebfelületeket fabalzsammal kezeltem. Aki Vulneront használ, a nemkívánatos vízhajtások előretörését is megakadályozza. Mindennek híján a fémmentes olajfesték is jó szolgálatot tesz, ha a metszés után azonnal alkalmazzuk és 2-3 nap múlva megismételjük.

Nálam, és gondolom még sok kerttulajdonosnál a növények a gyümölcsfák, a gyümölcstermő bokrok, a díszfák- és díszbokrok, a szőlőtőkék egymás közvetlen közelében vannak. Az idei enyhe tél miatt akár tarolhatnak is a kártevők, kórokozók, ha hagyjuk őket. Ilyenkor a kórokozó gombák spórái és a kártevők tojásai már megkezdik élettevékenységüket, tehát most a legérzékenyebbek a növényvédő szerekkel szemben. A rügypattanás előtti lemosó permetezés megelőző védekezést jelent, amely a későbbi kezelésekkel együtt a kártételt igencsak lecsökkenti. A lemosó permetezés nevében is benne van, hogy igen nagy lémennyiséget kell használni, úgy, hogy minden repedésbe, zugba is bejusson a permetlé. A ma délután különösen alkalmas a permetezésre. Nem esik, nem fúj, köd sincs. A permetezőgépet már átvizsgáltam, és fúvókát is cseréltem. A szükséges mennyiséget előre kiszámolom: 3 méter korona átmérőjű fához kb. 8 liter permetlét használok. A használt mennyiséget persze az ágsűrűség befolyásolja. Lemosó permetezésre réztartalmú szert használok, mert ez igencsak hatékony a baktériumos és gombás betegségek szaporító alakjainak elpusztítására. A réz a növény fejlődésére ugyancsak kedvező hatású. Elősegíti a sebgyógyulást, ellenállóbbá teszi a szöveteket. Csonthéjasok, málna, alma jönnek szóba. Aki lisztharmat fertőzésre is számíthat, az használjon kén tartalmú permetezőszert. Igy a kártevő rovarokat is megtizedelhetjük.

3%-os Bordóilét pedig így készítünk: 300 g rézgálic és 450-600g meszet külön-külön feloldunk 3-4 l vízben, általában még a permetezés előtti napon. Mindkettőt leszűrjük, a meszet esetleg kétszer is, hogy később ne tömődjön lel a permetezőgép fúvókája. Másnap folyŹtonos keverés közben a rézgálic oldatot belekeverjük a mésztejbe. A kapott oldatot az összekeverés után 10 literre kiegészítjük.

Dr Komiszár Lajos


Forrás: www.kertpont.hu
</td></tr></tbody></table>
 

mateszigi

Állandó Tag
Állandó Tag
Itt libanonban is már megkezdődött a tavasz fényképeztem pár napja a szabadban virágokat gyümölcsfákat akit érdekel az adams család topicban megtalálja
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Levélfűszerek: Borsmenta szobába, kertbe, dézsába

<table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg"> <table align="left" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
406_3337_1.jpg
</td> </tr> </tbody></table>A nemzetség A menta név görög eredetű. A legenda szerint Menthe egy nimfa volt, akire szemet vetett Hádész. Felesége, Perszefóné, bosszúból gyógynövénnyé változtatta a lányt. Egy másik verzió szerint Hádész változtatta át a lányt, hogy megmentse Perszefóné bosszújától. A menta (Mentha) nemzetség rendszertanilag rendkívül bonyolult. Az ide tartozó növényekre jellemző a szögletes szár, az átellenes levélállás, fürtös virágzat. A nemzetségbe tartozó növények zöld részeinek illata aromás, sokuk gyógy- vagy fűszernövény. Némelyeket közülük kultúrnövényként termesztenek. A 25 elfogadott fajból 10 alapfaj és 4 állandósult hibrid található Európában, ezek nagy része nálunk is előfordul. A menták nagyon könnyen kereszteződnek, ennek köszönhető formagazdagságuk. Meghatározásuk sokszor igen nehéz feladat. A hazánkban legismertebb, legkeresettebb fajai a fodor és a bors- vagy borsos menta.
</td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg">A növény bemutatása </td> </tr> </tbody></table><table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg"> <table align="right" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
406_3339_3.jpg
</td> </tr> </tbody></table>Jelenlegi ismereteink szerint a borsosmenta (Mentha x piperita Huds.) spontán létrejött, többszörös fajhibrid. A vélemények megoszlanak arról, hogy keletkezésének hol lehet a központja. Már az ókorban termesztették Kínában és Japánban. Ókori egyiptomi sírokban már Krisztus előtt 1000-ből származó növényt is találtak. A borsmenta egyike azoknak a növényeknek, amelyeket Európa, Ázsia és Amerika számos országában egyaránt hatalmas területeken termesztenek. A növény kb. 1 méter magas, rizómás, enyhén szőrös levelei fogazottak, virágai fehéres-rózsaszínűek. </td> </tr> </tbody></table><table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg"> <table align="left" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
406_3340_4.jpg
</td> </tr> </tbody></table>A borsosmenta illóolajának (Aetheroleum menthae piperitae) legfontosabb alkotórésze a mentol és annak észtere, a mentil-acetát. További alkotórészei a menton, karvon, karvakrol, limonén. Az olajat a frissen szedett virágrügyes hajtásokból desztillálással nyerik. Az ókori görögök olaját balzsamozáshoz használták. Ipari előállított illóolaját a rágógumi-gyártásban, a gyógyszerészetben, illetve a kozmetika- és az élelmiszeriparban hasznosítják. </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg">Nevelés kiskertben </td> </tr> </tbody></table><table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg"> <table align="left" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
406_3342_6.jpg
</td> </tr> </tbody></table>A legjobban mély termőrétegű, humuszban gazdag, 6.0-7.5 pH-jú talajon fejlődik. Vízigénye magas. Agresszív növekedésű, ezért gyorsan kivadulhat. A hajtás a szárcsomóknál könnyen legyökerezik, és új hatást hoz. Rizómáiról is új hajtások erednek. Ezért kiskertbe inkább dézsás növényként tartsuk. Például használhatunk olyan edényt, melynek alját el tudjuk távolítani, így növényünk közvetlenül a kert talajába tud gyökerezni. Így is egy darabig megfékezhetjük elszaporodását. Vegetatív úton könnyen szaporítható. A szárdarabokat kora tavasszal ültessük el. Miután vonzza a rovarokat, ültessük gyümölcsfák közelébe. </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg">Nevelés dézsában </td> </tr> </tbody></table><table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg"> <table align="left" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
406_3344_8.jpg
</td> </tr> </tbody></table>Dézsás növényként ültessük mély, vízelvezető nyílással ellátott edénybe, hiszen gyors növekedésű, és helyre szüksége van. Jól öntözzük be, tegyük fényre. Ha szobában tartjuk, helyezzük az ablak közelébe. Hajtásról is gyökereztethetjük. A hajtás legyen erős, de nem szükséges, hogy sokleveles legyen. Tegyünk vízbe több hajtást. Minél mélyebben ér a vízbe, annál több gyökeret ereszt. Kb. egy hét elteltével megjelennek a fehér gyökerek. Addig hagyjuk vízben, amíg nem fejleszt oldalgyökeret is. Ha fogy a víz, pótoljuk vissza. Ha a gyökerek már megerősödtek, ültessünk minden hajtást külön edénybe. Évente ültessük át. Ha már túl nagyra nőtt, átültetéskor vágjuk szét két-három részre.
</td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg">Gyógyhatásai Európa összes országában, az Amerikai Egyesült Államokban és több ázsiai országban is hivatalosan szerepel a gyógyszerkönyvekben. Főleg aromás illóolajának köszönheti gyógyító erejét. Olaját a gyógyászatban gyógyteák és teakeverékek, szeszes kivonatok formájában használják.
</td> </tr> </tbody></table><table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg"> <table align="left" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
406_3346_10.jpg
</td> </tr> </tbody></table>Terápiás alkalmazásakor fokozza a nyálképződést, segíti az emésztést. Ideg- és gyomorerősítő, enyhíti a hányingert, az emésztőrendszer simaizmainak elernyesztésével csökkenti a gyomorgörcsöt, szélhajtó és antiszeptikus hatású, valamint serkenti az epeműködést. A borsmentából készült tea ezért fogyókúra esetén is hasznos. Köhögés, hurut és torokfájás kezelésében is hatékony. Szeszes kivonata többféle fájdalomcsillapító szer alkotóeleme. Antireumatikus hatású kenőcsök, masszázs- és fürdőolaj alkotórésze. Lumbágó és izomfájás esetén a bőrbe dörzsölve hat. A borsmentából nyert illóolaj több baktérium és gomba fejlődését gátolja, valamint az ajak- és nemi herpesz vírusának elpusztításában is segít, továbbá enyhíti a migrén és a megfázás tüneteit. Gyakori alkotóeleme a gargalizáló szereknek, a köptető és a hörgők váladékát elfolyósító illóolajos anyagoknak, de orr- és légzéskönnyítő kenőcsöknek is fontos alkotórésze. </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg">Felhasználása házilag </td> </tr> </tbody></table><table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg"> <table align="left" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
406_3348_12.jpg
</td> </tr> </tbody></table>Friss hajtásait és leveleit közvetlenül virágzás előtt, a korai órákban érdemes leszedni. Ha hajtásait szárítani akarjuk, akkor több hajtást vágjunk le ollóval. A beteg, fonnyadt leveleket távolítsuk el. Szárítás céljából fektessük két papírtörülköző közé, majd mikrohullámú sütőben 3-4 percig szárítsuk. A hajtásokat csokorba kötve, fejjel lefelé függesztve is száríthatjuk száraz, huzatos helyen. Közvetlen napfény ne érje. A mélyhűtőben, zárt csomagolásban fagyasztva száríthatjuk. </td> </tr> </tbody></table><table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td class="szoveg"> <table align="right" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td>
406_3349_13.jpg
</td> </tr> </tbody></table>Teához szedjünk egy marék friss levelet, forrázzuk le egy bögre vízzel, és hagyjuk ázni 10 percig. A szárított leveleket zöldtea-főzetbe hagyjuk állni. Ha zöldséget párolunk, tegyünk az edénybe borsmenta ágat. A teát elfogyaszthatjuk, hajat öblíthetünk vele, beletehetjük a fürdővízbe. Noha rendkívül üdítő, élénkítő hatása van koktélokba, gyümölcsökhöz, teákba keverve, frissíti a leheleted is, különböző főételeknél is jó szolgálatot tesz kellemes, hűsítő íze. Tehát szószok, sültek, töltelékek és desszertek ízesítésénél és díszítésénél is használhatjuk. </td> </tr> </tbody></table> Persányi Norina és Garami Márta

Forrás: www.kertpont.hu
 
Oldal tetejére