Megválaszolatlan kérdések - félremagyarázott tények...

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Ernoe, egyetlen érvemet sem tudtad megcáfolni a Grand Canyonnal kapcsolatban, úgyhogy ezt a helyedben inkább nem emlegetném.
Szerintem inkább adjuk át a szót Miragemnek, ő érdekes, és idevágó témákat hoz, mint. pl. az utóbbi is. Próbálj meg elvonatkoztatni a vallásfóbiádtól, és akkor látni fogod, hogy itt senki sem misztifikál semmit.
 

Ernoe

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves miragem
-
A 4,5 méter mély, "miszterikus lyuk" eredete az ausztriai Neuhof szántoföldjén, amit egy macskáját keresö paraszt ember fedezett fel, tisztázodott.
-
Franz Knoginger elsö gondolata az volt, hogy az ördög dolgozta fel magát a mélyböl. Hogy nehogy engem tartson a Jászladány theofobiásnak, itt vannak a szavai szo szerint: „Ich habe schon gedacht, ob sich da der Teufel herausgegraben hat“. A faluban sokan már egy második Mariazellröl kezdtek ábrándozni.
-
Ha a középkorban élnénk ez biztos megvalosult volna, igy azonban elég volt felhivni a Felsö Ausztriai kormányzat Talaj és Ivoviz Osztályát, hogy megtudtuk: kereken 40 évvel ezelött ezen a helyen probafurásokat végeztek olaj után kutatva.
-
Az eredetileg 52 méter mély lyukba robbanoanyagot engedtek le és mérték geophonokkal az általa kiváltott földrezgéseket. A hivatal emberei megmutatták a többi régi lyuk helyét is.
-
loch1_472.5045333.jpg

-
Itt az történt, hogy a leszivárgo viz lemosta a földet amivel a lyukat utána betömték és belemosta a robbantás helyén keletkezett üregbe.
-
Ez egy teljesen normális jelenség, eltudom képzelni, hogy az oroszországi lyukak is ilyen probafurások eredményei. Minnél messzebbröl jönnek a hirek annál csodálatosabbak a proféták.
-
Egyébbként a macska is megkerült. Köszöni szépen, jol van. :)
 

Ernoe

Állandó Tag
Állandó Tag
A hivatalos adatok szerint Neuhofi szántoföldön ujra megnyilt lyuk eredetileg 51 m mély volt. A betöméséhez használt anyag nem vetekedhetett a fellazitott talaj keménységével. A negyven év alatt ez a laza töltelék kb. 10%-ot lesülyedt, innen az ujramegnyilott 4,5 méteres lyuk.
-
Ezt a jelenséget mindenki ismeri a temetöböl, az elhantolás után várni kell a márványsir felállitásával amig a föld megnem nyugszik, különben még agyonnyomná a halottat.
-
A "fémesen" csengö hang onnan származik, hogy a bedobott kavicsok eltaláltak egy közetet "Mágneses tér" és a többi az csak mese.
-
Anélkül, hogy az orosz eseteket konkrétan tárgyálnánk, köztudott, hogy a kommunizmus idelye alatt a nyilvánosság bevonása nélkül rengeteg lyukat furtak, hadászati, startégiai és gazdasági céllal.
-
Minden épület felhuzást, vizlelöhely felkutatását "probafurás" elöz meg, ha nem lesz a telek beépitve megvan az esély, hogy a furás néhány évtized mulva magátol kinyillik.
-
Kedves Jászladány, a Grand Canyon, nem azonos a bibliai tömeggyilkos isten szinterével, a bibliairás idelyén a Föd még csak egy "korong" volt, Amerikárol egy szot sem ir a Biblia. :)
 

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
Vándorló kövek

A kaliforniai Halál völgyében csíkokat húzó vándorló kövek rejtélye évtizedek óta foglalkoztatja a kutatókat. Úgy tűnik, most sikerült megfejteni a kövek mozgásának titkát.

A kaliforniai Halál-völgyi Nemzeti Park (Death Valley National Park) Amerika legszárazabb és legperzselőbb sivataga. Sok különleges látnivalója közül kiemelkednek az úgynevezett vándorló vagy vitorlázó kövek, amelyek tömege akár a több száz kilogrammot is elérheti, és némelyik sok száz méteres csíkot húzva maga után „vándorol” a sivatagban.

20130611-vitorlazo-kovek8.jpg

A legtöbb vándorló követ a Versenypálya-síkságon (Racetrack Playa) lehet látni. Ez a hegységekkel körülvett, nagyjából 5 kilométer hosszú síkság olyan lapos és vízszintes, mint az asztal. Nyáron a repedezett talaj marsbéli tájnak tűnik, télen időnként jégtakaró, illetve porhó borítja. A látkép legrejtélyesebb részét azonban a síkságon szétszóródó dolomitkövek képezik.

A méretben a számítógép egerétől a mikrohullámú sütőig terjedő nagyságú sziklák elszórtan hevernek a síkságon, és mindegyik mögött a porba rajzolt, a csigák nyomvonalára emlékeztető sáv látható. Egyes nyomvonalak egyenesek és csak pár méter hosszúak, mások akár futballpálya hosszúságúak, és kecsesen elhajlanak vagy akár éles szögben megtörnek.

big_sailing_stones_33.jpg

A kaliforniai Halál völgyében csíkokat húzó vándorló kövek rejtélye évtizedek óta foglalkoztatja a kutatókat. Úgy tűnik, most sikerült megfejteni a kövek mozgásának titkát.

Sailing_Stones_small.jpg


A legtöbb vándorló követ a Versenypálya-síkságon (Racetrack Playa) lehet látni. Ez a hegységekkel körülvett, nagyjából 5 kilométer hosszú síkság olyan lapos és vízszintes, mint az asztal. Nyáron a repedezett talaj marsbéli tájnak tűnik, télen időnként jégtakaró, illetve porhó borítja. A látkép legrejtélyesebb részét azonban a síkságon szétszóródó dolomitkövek képezik.


Valójában még soha senki sem látta a köveket mozogni. Ezért azután számtalan, sokszor egészen abszurd magyarázat született a kövek mozgásának magyarázatára, a mágneses erőtől kezdve a földönkívüliek közreműködéséig és a rejtélyes energiamezőkig. Az első tudományos magyarázatkísérlet 1948-ból származik. Két amerikai geológus, Jim McAllister and Allen Agnew felvetette, hogy a köveket a szél mozgatja az időnként elárasztott és ilyenkor síkossá váló talajon. Elméletük azonban hamar megbukott. Egyrészt a sziklák mozgási iránya csak látszólag párhuzamos, alaposabban megvizsgálva egyáltalán nem felelnek meg a széliránynak. A másik, még nyomósabb ellenérv az volt, hogy kiszámították, a nagyobb kövek elmozdításához több száz (akár 500) kilométer/órás szélsebesség kellene, ami lehetetlen.

Ezután a jég vetődött fel, mint mozgató erő. Az 1970-es évek elején két geológus, Robert Sharp (Cal Tech) és Dwight Carey (UCLA) megpróbálta egyszer és mindenkorra eldönteni, vajon a jég és a szél együttes erejének köszönhető-e a kövek mozgása. Évente kétszer felkeresték a Racetrack-síkságot és gondosan nyomon követték 30 szikla mozgását. A köveknek még nevet is adtak, Karen, a legnagyobb sziklatömb 350 kilogrammos volt.

Cövekeket vertek a kövek köré, feltételezve, hogy ha a jégtakaró áll a mozgás hátterében, akkor a jég hozzáfagy a karókhoz, és így meggátolja a mozgásukat. Legnagyobb meglepetésükre azonban néhány kő így is arrébb mozdult. Ami azonban még inkább zavarba ejtő volt, hogy sosem látták mozogni a köveket.
Ennek ellenére továbbra is a jég hatása maradt a legfőbb jelölt a kövek mozgatására, és úgy tűnik, hogy most végre sikerült elfogadható bizonyítékot is találni erre, írja a Smithsonian Intézet blogja. Ralph Lorenz, a Johns Hopkins Egyetem bolygókutatója 2006 óta miniatűr időjárási állomások sorát állította fel a Dath Valleyben. Az időjárás ugyanis annyira szélsőséges, hogy alkalmas a Mars időjárási viszonyainak szimulálására. Figyelme azonban hamarosan a vándorló kövekre irányult.

Lorenz a szakirodalmat áttanulmányozva megtudta, hogy a jégnek a folyékony vízen való úszása segít elmozdítani a köveket az elárasztott sarki partvidékeken. Így munkatársaival arra a következtetésre jutott, hogy a Racetrack-síkságon vándorló kövek is hasonló elven mozognak. Olvadáskor a még jégbe fagyott köveket megemeli az alattuk kialakuló vízréteg, így úsznak a víz hátán, és a szél könnyedén arrébb fújja őket. Elméletét kis méretben le is tesztelte.

Vízzel töltött tálakba köveket tett úgy, hogy ne lepje el őket teljesen a víz, majd mélyhűtőben megfagyasztotta a vizet. A jégbe fagyott köveket ezután fejjel lefelé egy vizes tálba tette, amelynek aljára homokot szórt. A vízen lebegő, jégtáblába fagyott kövek enyhe fújás hatására is arrébb mozdultak, és a homokba érő részük a sivatagban megfigyeltekhez hasonló nyomokat húzott.
Úgy tűnik tehát, hogy megfejtették a vándorló kövek titkát. Sokan azonban továbbra is ragaszkodnak a rejtélyhez. Van Valkenburg parkőr elmondása szerint az emberek szeretik a misztikus dolgokat, és nem hajlandók elfogadni, hogy sokszor egészen kézenfekvő a magyarázat.

És egy figyelemre méltó komment:

Nos, akkor kérem, gondolkodjunk egy kicsit, bár tudom, ez manapság az úgynevezett "nyugati világban" nem szokás, sőt, helyenként és területenként kifejezetten tilos.
Azt állítja a professzor úr, hogy a jéghez tapadt szikla felemelkedik a vízben, és odébbfújja a szél. Jó. Homokszemekkel el is hiszem, de nézzük azt a bizonyos 350 kg tömegű "Karent".
Ha Karen andezitből vagy úgy általában földpátból van, akkor sűrűsége durván 3,5 g/cm3 körüli lesz, azaz térfogata valami 100 liter. Ha Karen nagyrészt hasáb-téglatest alakú, akkor nem járunk messze az igazságtól, ha azt mondjuk, Karen kb. 25 x 40 x 100 cm nagyságú, inkább ducibb, de nemigen lehet a legrövidebb éle kevesebb, mint 25 cm.
Namármost, egy 350 kg tömegű 100 liter térfogatú test vízben csak 1000 N felhajtóerőt produkál, tehát kell még neki 2500 N, hogy lebegjen. Mivel a jég sűrűsége durván 0,91 g/cm3, a nulla fokos víz pedig 0,998 g/cm3, így a 2500 N emelőerőhöz durván egy 2,6 köbméteres jégtömb szükséges. Mivel a jég törőszilárdsága nem igentöbb mint 25-30 N/cm, így nem lehet a jégtábla akármilyen vékony, mert eltörik a kő tömege alatt (felett), a tömbnek minimum 17 cm vastagnak kell lennie. Mivel a homoktalaj 30% nedveséget vesz fel,a felső fél méter átáztatásához 170 mm csapadék kell, azaz 170 mm + 250 mm a szikla magassága + 170 mm a jég vastagsága + még 1 mm csapadék kell ahhoz, hogy ez a fagyott kőtömb felemelkedjen, azaz egy télen a világlegszárazabb sivatagában e szerint összesen 591 mm csapadék hullik. Érdekes sivatag lehet. Másképpen fogalmazva ez friss hóban kifejezve 4,5 - 5 méter hó. Komoly egy sivatag. Nem is értem, az amerikaiak miért Aspenbe járnak síelni, miért nem a halál völgyébe. Csendben jegyezném meg hogy az évszázad Dunai árvizéhez Ausztria és Bajorország területén durván 2-300 mm csapadék kellett.
Lassan az "Amerikai tudósok megállapították" panelmondat egyenértékű lesz a hatvanas évek "szovjet tudósok megállapították" szöveggel, azaz a falrengető röhejes marhaság kategóriájának nevezhetjük...

(Talajszinti Dugonics Titusz)

Szóval maradt még min elgondolkodni.
 

Ernoe

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Jászladány
-
A kövek mozgásának a titka valojában csak abban rejlik, hogy nem látta senki öket még mozogni és nem abban, hogy hiányozna egy elképzelhetö magyarázat a jelenségre.
-
De miért nem látta senki mozogni a köveket? Nincs amerikában elég cserkészgyerek aki ejjeli örséget tudna állni? Nem, a probléma ott van, hogy néha évek is eltelnek amig egy kö megmozdul.
-
Az is érdekes, hogy kövek nélkül is vannak nyomok.
-
Ugy emlékszem, hogy a témát mi már egymás között megbeszéltük, leirtam neked, hogy miként tudod odahaza a konyhában egy homokkal töltött tepsiben a jelenséget demonstrálni. Kell még hozzá egy darab kö, pohár viz és egy mélyhütöszekrény. Nem szabad lebecsülni a háziasszonyokat. A konyha a legjobb laboratorium, én tudom ezt a gyerekkorombol.
-
Nagyon érdekelne, hogy szerinted milyen erök mozgatják a köveket? Kijövünk az eddig ismert négy kölcsönhatással vagy átkell irjuk a fizikát, a fránya kövek viselkedése miatt?
 

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Ernoe, nem jól emlékszel, a vándorló kövekről mi még soha nem beszélgettünk, biztos valaki mással beszéltél róla. Én most találtam róluk ezt a cikket, korábban nem hallottam róluk.
Nem tudom, milyen erők mozgatják ezeket a köveket, de ezzel nem állítom azt, hogy nincs fizikai magyarázat rá. A jeges dologban viszont nem hiszek. Nincs a földön akkora erejű szél, ami ezeket a köveket jegesen vagy anélkül odébb fújná.
A kövek nélküli nyomokról nem tudtam, utánakutatok, az is érdekes.
 

yeti108

Állandó Tag
Állandó Tag
Vándorló kövek

A kaliforniai Halál völgyében csíkokat húzó vándorló kövek rejtélye évtizedek óta foglalkoztatja a kutatókat. Úgy tűnik, most sikerült megfejteni a kövek mozgásának titkát.

A kaliforniai Halál-völgyi Nemzeti Park (Death Valley National Park) Amerika legszárazabb és legperzselőbb sivataga. Sok különleges látnivalója közül kiemelkednek az úgynevezett vándorló vagy vitorlázó kövek, amelyek tömege akár a több száz kilogrammot is elérheti, és némelyik sok száz méteres csíkot húzva maga után „vándorol” a sivatagban.

20130611-vitorlazo-kovek8.jpg

A legtöbb vándorló követ a Versenypálya-síkságon (Racetrack Playa) lehet látni. Ez a hegységekkel körülvett, nagyjából 5 kilométer hosszú síkság olyan lapos és vízszintes, mint az asztal. Nyáron a repedezett talaj marsbéli tájnak tűnik, télen időnként jégtakaró, illetve porhó borítja. A látkép legrejtélyesebb részét azonban a síkságon szétszóródó dolomitkövek képezik.

A méretben a számítógép egerétől a mikrohullámú sütőig terjedő nagyságú sziklák elszórtan hevernek a síkságon, és mindegyik mögött a porba rajzolt, a csigák nyomvonalára emlékeztető sáv látható. Egyes nyomvonalak egyenesek és csak pár méter hosszúak, mások akár futballpálya hosszúságúak, és kecsesen elhajlanak vagy akár éles szögben megtörnek.

big_sailing_stones_33.jpg

A kaliforniai Halál völgyében csíkokat húzó vándorló kövek rejtélye évtizedek óta foglalkoztatja a kutatókat. Úgy tűnik, most sikerült megfejteni a kövek mozgásának titkát.

Sailing_Stones_small.jpg


A legtöbb vándorló követ a Versenypálya-síkságon (Racetrack Playa) lehet látni. Ez a hegységekkel körülvett, nagyjából 5 kilométer hosszú síkság olyan lapos és vízszintes, mint az asztal. Nyáron a repedezett talaj marsbéli tájnak tűnik, télen időnként jégtakaró, illetve porhó borítja. A látkép legrejtélyesebb részét azonban a síkságon szétszóródó dolomitkövek képezik.


Valójában még soha senki sem látta a köveket mozogni. Ezért azután számtalan, sokszor egészen abszurd magyarázat született a kövek mozgásának magyarázatára, a mágneses erőtől kezdve a földönkívüliek közreműködéséig és a rejtélyes energiamezőkig. Az első tudományos magyarázatkísérlet 1948-ból származik. Két amerikai geológus, Jim McAllister and Allen Agnew felvetette, hogy a köveket a szél mozgatja az időnként elárasztott és ilyenkor síkossá váló talajon. Elméletük azonban hamar megbukott. Egyrészt a sziklák mozgási iránya csak látszólag párhuzamos, alaposabban megvizsgálva egyáltalán nem felelnek meg a széliránynak. A másik, még nyomósabb ellenérv az volt, hogy kiszámították, a nagyobb kövek elmozdításához több száz (akár 500) kilométer/órás szélsebesség kellene, ami lehetetlen.

Ezután a jég vetődött fel, mint mozgató erő. Az 1970-es évek elején két geológus, Robert Sharp (Cal Tech) és Dwight Carey (UCLA) megpróbálta egyszer és mindenkorra eldönteni, vajon a jég és a szél együttes erejének köszönhető-e a kövek mozgása. Évente kétszer felkeresték a Racetrack-síkságot és gondosan nyomon követték 30 szikla mozgását. A köveknek még nevet is adtak, Karen, a legnagyobb sziklatömb 350 kilogrammos volt.

Cövekeket vertek a kövek köré, feltételezve, hogy ha a jégtakaró áll a mozgás hátterében, akkor a jég hozzáfagy a karókhoz, és így meggátolja a mozgásukat. Legnagyobb meglepetésükre azonban néhány kő így is arrébb mozdult. Ami azonban még inkább zavarba ejtő volt, hogy sosem látták mozogni a köveket.
Ennek ellenére továbbra is a jég hatása maradt a legfőbb jelölt a kövek mozgatására, és úgy tűnik, hogy most végre sikerült elfogadható bizonyítékot is találni erre, írja a Smithsonian Intézet blogja. Ralph Lorenz, a Johns Hopkins Egyetem bolygókutatója 2006 óta miniatűr időjárási állomások sorát állította fel a Dath Valleyben. Az időjárás ugyanis annyira szélsőséges, hogy alkalmas a Mars időjárási viszonyainak szimulálására. Figyelme azonban hamarosan a vándorló kövekre irányult.

Lorenz a szakirodalmat áttanulmányozva megtudta, hogy a jégnek a folyékony vízen való úszása segít elmozdítani a köveket az elárasztott sarki partvidékeken. Így munkatársaival arra a következtetésre jutott, hogy a Racetrack-síkságon vándorló kövek is hasonló elven mozognak. Olvadáskor a még jégbe fagyott köveket megemeli az alattuk kialakuló vízréteg, így úsznak a víz hátán, és a szél könnyedén arrébb fújja őket. Elméletét kis méretben le is tesztelte.

Vízzel töltött tálakba köveket tett úgy, hogy ne lepje el őket teljesen a víz, majd mélyhűtőben megfagyasztotta a vizet. A jégbe fagyott köveket ezután fejjel lefelé egy vizes tálba tette, amelynek aljára homokot szórt. A vízen lebegő, jégtáblába fagyott kövek enyhe fújás hatására is arrébb mozdultak, és a homokba érő részük a sivatagban megfigyeltekhez hasonló nyomokat húzott.
Úgy tűnik tehát, hogy megfejtették a vándorló kövek titkát. Sokan azonban továbbra is ragaszkodnak a rejtélyhez. Van Valkenburg parkőr elmondása szerint az emberek szeretik a misztikus dolgokat, és nem hajlandók elfogadni, hogy sokszor egészen kézenfekvő a magyarázat.

És egy figyelemre méltó komment:

Nos, akkor kérem, gondolkodjunk egy kicsit, bár tudom, ez manapság az úgynevezett "nyugati világban" nem szokás, sőt, helyenként és területenként kifejezetten tilos.
Azt állítja a professzor úr, hogy a jéghez tapadt szikla felemelkedik a vízben, és odébbfújja a szél. Jó. Homokszemekkel el is hiszem, de nézzük azt a bizonyos 350 kg tömegű "Karent".
Ha Karen andezitből vagy úgy általában földpátból van, akkor sűrűsége durván 3,5 g/cm3 körüli lesz, azaz térfogata valami 100 liter. Ha Karen nagyrészt hasáb-téglatest alakú, akkor nem járunk messze az igazságtól, ha azt mondjuk, Karen kb. 25 x 40 x 100 cm nagyságú, inkább ducibb, de nemigen lehet a legrövidebb éle kevesebb, mint 25 cm.
Namármost, egy 350 kg tömegű 100 liter térfogatú test vízben csak 1000 N felhajtóerőt produkál, tehát kell még neki 2500 N, hogy lebegjen. Mivel a jég sűrűsége durván 0,91 g/cm3, a nulla fokos víz pedig 0,998 g/cm3, így a 2500 N emelőerőhöz durván egy 2,6 köbméteres jégtömb szükséges. Mivel a jég törőszilárdsága nem igentöbb mint 25-30 N/cm, így nem lehet a jégtábla akármilyen vékony, mert eltörik a kő tömege alatt (felett), a tömbnek minimum 17 cm vastagnak kell lennie. Mivel a homoktalaj 30% nedveséget vesz fel,a felső fél méter átáztatásához 170 mm csapadék kell, azaz 170 mm + 250 mm a szikla magassága + 170 mm a jég vastagsága + még 1 mm csapadék kell ahhoz, hogy ez a fagyott kőtömb felemelkedjen, azaz egy télen a világlegszárazabb sivatagában e szerint összesen 591 mm csapadék hullik. Érdekes sivatag lehet. Másképpen fogalmazva ez friss hóban kifejezve 4,5 - 5 méter hó. Komoly egy sivatag. Nem is értem, az amerikaiak miért Aspenbe járnak síelni, miért nem a halál völgyébe. Csendben jegyezném meg hogy az évszázad Dunai árvizéhez Ausztria és Bajorország területén durván 2-300 mm csapadék kellett.
Lassan az "Amerikai tudósok megállapították" panelmondat egyenértékű lesz a hatvanas évek "szovjet tudósok megállapították" szöveggel, azaz a falrengető röhejes marhaság kategóriájának nevezhetjük...

(Talajszinti Dugonics Titusz)

Szóval maradt még min elgondolkodni.


Köszi! Bírom, mikor valaki számol is néha....
 

Ernoe

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Yeti
-
Engem is meglepett, hogy a Jászladány számolt. Egy kicsit körülményesen de megállapitotta, hogy Archimedes szerint sok jégre van szükség ahoz, hogy egy kö uszni tudjon a vizben.
-
A probléma csak az, hogy a sivatagban nincs anyi viz, hogy bele lehessen meriteni egy nagy követ. Ennek az egyszerü ténynek az ismeretében ellehetett volna kerülni a számolást.
-
A sivatagban, a legjobb esetben homokban "usznak" a tárgyak, a lábnyomok mélységéböl meglehet állapitani az ember sulyát.
-
Egy könek az eltolásához nem kell anyi erö mind a felemeléséhez. Vannak emberek akik egy egész mozdonyt eltudnak huzni kötéllel. A jég igen is "erös", nemcsak a sörösüveget tudja szétrepeszteni, hanem köveket is. A sörösüveg sem gyenge, bármikor ráállhatsz nem törik szét. Az eltoláshoz szükséges erö nagysága a surlodási erövel van kapcsolatban, egy százkilos ember is könyen elcsuszik a jégen. Továbbá a tapadási erö legyözése után a test könyebben mozog,
-
De megvárom a Jászladány magyarázatát mielött az enyémet megismételném. Lehet, hogy van egy misztikus magyarázat is a dologra. Nekem nem jut eszembe. :)

-




Einrichten vielleicht.
 

Ernoe

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Jászladány
-
Még mindig uton vagyok és tablet-PCn szöveget irni nekem egy kin. De azért elküldök neked egy linket amin Ralph D. Lorenz a Marylandi John Hopkins University-röl elmagyarázza neked miként kell érteni, hogy a jég rátapad a köre, felemeli és a lecsökkenti a surlodási nyomatékot.
-
http://barnesos.net/publications/papers/2011.01.AJP.Lorenz.Racetrack.Rafts.pdf
-
Abrák is vannak. Köld el az orosz kollégádnak, a pdf datei letölthetö.
-
Na és egy pár kép arrol, hogyan néz ki a sivatag ha esik az esö. Emlékeztetöül a sivatagban éjjel nagyon hideg van mert a homok hökapacitása nagyon kicsi.
-


-
A 11. és a 20. másodpercban láthatok képeken jol láthato az ujra és ujra kiszáradt talaj.
A 26. másodpercben láthato képen jol felismerhetöek "vizerek" nyomai kövek nélkül.
A szél is egészen jol halhato egész idö alatt, ezért hord a képen levö férfi sapkát.
-
Gondolom a kérdést lezárhatjuk, a misztikum megoldodott.
-
 

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
Te vagy az egyetlen, kedves Ernoe, aki itt misztikumról beszél. Ez a topic nem misztikumról szól.
A kommentet nem én írtam, én csak idéztem.
Felőlem attól mozognak a kövek, amiktől nekik tetszik.
 

Ernoe

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Jászladány, bocsánat, nem mondom többet, hogy mysztikus magyarázatot keresel. :dr_24:
-
Fö dolog, hogy sikerült összeszednünk néhány magyarázatot az állitolagos jelenségre.
-
2-raftingforro.jpg

-
Aki nem olvasta volna el a pdf-dokumentumot, annak itt egy kép az egyik magyarázathoz.
-
Felül látni, hogy a homokban a surlodiási erö tul nagy ahoz, hogy a szél eltudjon tolni egy követ. A surlodási erö az egymáson fekvö tárgyak érdességének (surlodási tényezö) és a sulyerönek a szorzatátol függ.
-
A homok surlodási tényezöje nagy, ezért szorunk homokot a sikos utra, szornak homokot a villamosvezetök a fékezéskor stb. Minnél sulyosabb egy test annál nehezebb eltolni...
-
Az also kép mutatja, hogy az idönként vizzel elöntött területen (az esö ritkán de kiadosan esik) a jég a kövek felületén kezd kialakulni (ha megnyaljuk a villanypoznát hidegben hát odafagy a nyelvünk). Köhöz fagyott jégtáblák jönnek létre, ez még vékony jégvastagság esetén is nagy térfogatot jelent (felület szorozva magassággal) ez pedig nagy felhajtoeröt, ami könyit a kö sulyán és megnöveli a vitorlaeffektust .
-
A kö nagysága és formája határozza meg, hogy a fenti kriterium elég e a kö eltolódásához. Ezért van, hogy nem minden kö tolodik el csak "bizonyosak". A 300 kg-os kö az egy egyedi eset volt állitolag.
-
A kövek mozgatásához nem kell okvetlen viz, erre utal a következö video. A környék vulkánikus eredetü, föld és szélmozgások rendszeresek.
-

-
 

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
Bár számomra egy pénzérme vagy egy 350 kg-os kő nem ugyanaz a kategória, de legyen néked a hited szerint, kedves Ernoe, ha már ennyi figyelmet és időt szentelsz ennek a témának. :dr_31:
 

Ernoe

Állandó Tag
Állandó Tag
Vegyük a következö "csodát", a Santa Fé (USA) beli Loretto-kápolna falépcsöje, amit állitolag Szent Jozsef épitett saját kezüleg. (Közölte zsuzsanna03.)
-

-
A lépcsöhöz három titokzatosság füzödik: 1. Az épitöje állitolag ismeretlen / 2. Az épitömesterek nem értik, hogyam tud megállni a lépcsö egy középsö tarto nélkül. / 3. Honnan jön a fa? .
-
A leg megdöbbentöbb negyedik myszterium: a feljárat 33 lépcsöböl áll mind a "mi urunk Jézus Chrisztus" életkora volt a megfeszités idelyán. :(
-
A történethez csak anyit, hogy: a korusfeljárot nem felejtette el megtervezni az épitész csak éppen meghalt mielött elkészült volna vele. Azért tervezte a lépcsöt utolso aktusnak mert a kápolnában kevés hely volt.
-
Az épitömester halála után állitolag 9 napig imádkoztak kétségbeesetten az apácák, mig a 10. napon megjelent egy vándor épitész aki megigérte, hogy ö épit egy lépcsöt, feltéve ha öt egyedül hagyják 30 napig, csak egy növér maradjon ott neki segiteni.
-
A megbeszélt idö után visszatértek az apácák de az épitész eltünt. Ez stimmel. Hogy mi minden tünt el vele arrol nem ir a fama, arrol sem miben segitett a magányos apáca az asztalos mesternek.
-
A lépcso ahogy látjuk egy "merész" architektura de csodának nem nevezhetö mert életveszélyesen rozoga, ugy, hogy utolag korlátokat kellett felhuzni melléje (lázsd video). A kronika szerint az apácákat több esetben olyan félelem fogta el, hogy négykézlábra ereszkedve tudtak csak közlekedni rajta.
-
Abban sincs semmi meglepö, hogy nem használt szöget az asztalos mester, ez abban az idöben normális volt. A szög késöbb a protestánsok bevándorlásával került az amerikai templomokba.
-
Ha már csodát keresünk a dologba akkor a "csodás jövedelmet" kell megemliteni, a kápolna privát kézben van, igen látogatott turista látványosság. A templomba a szálloda lobyján keresztül lehet bejutni 3 dollár ellenében, a föbejárat teljesen le van zárva, a hozzáépitett Souvenir-shop kétszer akkora mind a kápolna maga.
-
Az épitesz személye nem ismeretlen egy 27 éves francia vándorépitész volt. Azért szaladt el mert a lépcsö életveszélyes volt, félt a dorgálástol. A korlátokat Phillip August Hesch tette késöbb a lépcsöre. A kápolnának van egy csomo más épitészeti hibája (vészkijárat hiányzik, a lépcsö instabil...) ezért nincs is üzemben.
 

yeti108

Állandó Tag
Állandó Tag
Az 5. nagy csoda: az apáca terhes lett. Azért nem volt idő a középső oszlopra, mert az építész a nővérkével huncutkodott...
 

Vaduzia

Állandó Tag
Állandó Tag
A képeket nézve a mozgást kiváltó erőt nemcsak a felszín felett kellene keresni, hanem alatta is. Nekem a repedezett felszín lett gyanús, ugyanis akkor ez a kőzetréteg hajlamos a szilárdságának elvesztésére. A képek alapján feltételezem, hogy a felső része plasztikussá vagy megfolyásra alkalmas kőzet összetevőkből áll, ami viszont azt jelenti, hogy nedvesség hatására elveszti a szilárd jellegét. Az ilyen anyag valami oknál fogva kimozdul ez eredeti helyéről akkor a mozgási energiája viszont sokszorosa a folyadéknak. Nem ismerem a rétegeket, de a felvételek alapján valószínűsíteni tudom, hogy a mozgást több tényező együttes hatása válthatja ki. Így a vékony szilárdságát vesztett réteg alatt lehet még fagyott réteg felszín, a legfelső pedig már víz és ehhez már csak szél energia kell és már kúszik is a plasztikus réteg vele együtt a kőtömb nyomokat hagyva maga után. Evvel magyarázni lehetne azt is, miért nem mozdultak el jelző karók, csak a kőtömb.
 

miragem

Állandó Tag
Állandó Tag
Már többször próbáltam hozzászólni a felvetett témához, de enyhén fárasztó, hogy amivel az ember több órán át tökölődik, egyszerűen eltűnik, nem megy át...

Egyenlőre kevés az időm, nem érek rá kísérletezgetni.

A Nagy Kanyon és a Halál Völgy talán hasonló -kis asszociációval - mint Szodomma és Gomorra, vagy a
szibériai "Death walley".
Ha kissé rugalmasabban értelmeznénk pár dolgot, nem is lenne olyan nehéz a magyarázat !
A rugalmasság talán nem is jó kifejezés.
Az igazságot kellene az emberek tudomására hozni.
A történelmünk/őstörténelmünk korántsem felel meg a mai agymosásos bemagyarázásoknak.
 
Oldal tetejére