Halálbüntetés

Sakkozzunk:)

Állandó Tag
Állandó Tag
Én támogatom a halálbüntetést, mivel amikor legtöbbször olyan gyilkosságokról olvasni, ahol "különös kegyetlenséggel" végeznek ki ártatlan embereket, pláne gyerekeket/lásd az élve eltemetett és ásóval agyonvert kisfiút/akkor biztos akarok lenni benne, hogy ez az ember vagy emberek soha többet ne tehessenk ilyet.


magyarországon biztos lehetsz benne mivel létezik a TÉNYLEGES életfogytiglan, ami atzt jelenti, az elitélt élve a börtönt nem hagyja el.... szerintem ez nagyobb büntetés, mint az hogy tudja, kivégzik "és kész". Nem véletlen, hogy már MO-n is több TÉSZ-es inkább öngyilkos lett.
 

sivecste

Állandó Tag
Állandó Tag
ha valaki elveszi egy másik ember életét, akkor annak a személynek is az életével kell fizetnie:
vagy halálbüntetés
vagy életfogytiglan...
de azzal, hogy elítélik pár évre, majd még annál is hamarabb szabadul, jó magaviseletért, na ez már felháborító...hol van abban a büntetés???
 

yeti108

Állandó Tag
Állandó Tag
Bándi Kata gyilkosa 40 évet kapott. Huszonakárhány éves, eddig 11x volt büntetve. Ennyit a visszaesésről..... Eddig is hasznos tagja volt a társadalomnak, most aztán tarthatjuk állampénzen....
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Szerdán végeztek ki utoljára elítéltet nyugtató gyógyszeres injekcióval. A meglévő szer szavatossága ugyanis lejár, és Ohio nem kap többé szállítmányt.

A 61 éves Harry Mittsnek adták be az utolsó adag pentobarbitalt. Ohio a jövőben más módon fogja végrehajtani a kivégzéseket, de hogy miképp, azt csak októberben közlik. A változtatás oka, hogy a szer gyártója nem hajlandó közreműködni emberek kivégzésében, így nem ad el Ohiónak sem, az amerikai tagállam pentobarbital-készletének pedig hamarosan lejár a szavatossága.

Harry Mitts 1994-ben Cleveland egy külvárosi részén az otthonából dühödten lövöldözve rasszista sértéseket kiabált és megölt egy fekete férfit, majd egy fehér rendőrt, további kettőt pedig megsebesített. Mitts 19 évet raboskodott, kivégzése a lucasville-i állami börtönben volt.

A férfi a végzetes napig büntetlen előéletű volt. Elmondása szerint erősen lerészegedett válása miatti bánatában, és azért kezdett lövöldözni, hogy a kiérkező rendőrök agyonlőjék. Vallomása szerint sohasem volt fajgyűlölő, ám arra nem tudott magyarázatot adni, hogy fehér szomszédaira miért nem lőtt, holott megtehette volna, még mielőtt a fekete férfira tüzelt.
 

suzy1968

Állandó Tag
Állandó Tag
Ez nagyon szépen hangzik, de a társadalom akkor is gyilkossá válik, amikor tudva tudja, hogy xy veszélyes a társadalomra, pontosan ismerjük előző tetteiből, hogy mire képes .... és ezek ellenére visszaküldi a társadalomba.

Amikor a visszaengedett újra öl, amikor másnak a tizenéves unokáját, lányát, gyerekét... kapja el mert kiengedtük, akkor azokért a gyilkosságokért senki sem érez felelősséget? Ki fog odaállni az anya elé, amikor közölni kell vele, hogy gyereke lassan és kínok között vesztette életét de előtte még meg is erőszakolták. Ki fog odaállni elé és ki fogja azt mondani, hogy ez az "én hibám"? Az "én hibám", mert én is azt szorgalmaztam, hogy az ilyen embereket engedjük ki!

Vagy talán nem azért élünk társadalomban és alkotunk törvényeket, hogy egymást megvédjük?

sajnos tévedés soha semmilyen hatalmi rendszerben törvényeket nem a személy induvidum védelmére alkották hanem a jelenlegi politikai érdekek és rendszer stabilitásának védelmére...
 
M

magdusis

Vendég
Szerintem két alapvető eset van és azok különböző arányú variációi.Vagy úgy és arra születik egy ember,hogy gyilkos váljon belőle,vagy a nevelésében kereshetjük az okát a gyilkossá válásának -vagy ezek valamilyen keveréke az ok-.
Azaz szerintem,vagy azért büntetnénk halállal a gyilkost,mert hibásan született;vagy azért,mert mi valahol, valahogyan hibát követtünk el a nevelésében.
Végülis,ha mi is ölünk a hálálbüntetéssel,vajon mi sem vagyunk különbek?Nem tudom,igazán.Lehet,hogy tekinthetnénk akár önvédelemnek is a társadalom szempontjából a halálbüntetést?Nagyon nehéz kérdés ez.
 

yeti108

Állandó Tag
Állandó Tag
Tekinthetjük annak... vagy legalábbis megelőzésnek. Olyan, mint a védőoltás: elölt bacikkal gyógyítunk....
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Így néztek ki a halálra ítéltek utolsó vacsorái!


kaja.png

Amikor meglátta néhány halálra ítélt utolsó vacsorájának leírását, Henry Hargreaves fotós úgy döntött, rekreálja a menüket. Mint azt bizonyára sokan tudjátok, Amerikában azokban az államokban, ahol van halálbüntetés, az elítélt utolsó estéjén bármilyen ételt kérhet. Ezeknek a kéréseknek egy része írásos formában fennmaradt, így a fotós azok alapján újra összeállította a menüket, hogy láthassák az emberek, mit evett pl. a 33 fiú megölésért és megerőszakolásáért kivégzett "gyilkos bohóc", John Wayne Gacy. A képek mellett nem csak az ételeket láthatjátok, de a bűncselekményeket és a halál formáját is. A legfurcsább a csupán egy magozatlan olajbogyót kérő Victor Fueger volt: azt remélte, holttestéből olajfa nő majd ki, és a béke szimbóluma lehet majd (emberrablásért és gyilkosságért nyírták ki végezték ki). Buzzfeedről:

hal1.jpg
hal2.jpg
hal3.jpg
hal4.jpg
hal5.jpg
hal6.jpg
hal7.jpg
hal8.jpg
hal9.jpg
hal10.jpg
hal11.jpg
hal12.jpg
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Ártatlanok a halálsoron
Orosz Zoltán

Kivégzett vagy évtizedekig a rácsok mögött a kivégzésükre váró emberek történetei, akik nem követtek el semmit.
Halálbüntetés. A legitim gyilkosság a legerősebb eszköz egy társadalom kezében arra, hogy megtorolja azokat, akik megszegték a normáit, illetve elrettentse ettől a többieket. A fejlett, demokratikus társadalmakban a második világháború után fokozatosan beszüntették, kivéve az Egyesült Államok harminchárom tagállamát. Magyarországon a rendszerváltás után, 1990-ben törölte el az Alkotmánybíróság, az utolsó kivégzést 1988 júliusában, a brutális gyilkosságért elítélt Vadász Ernőn hajtották végre.

A halálbüntetésről szinte mindenütt folynak véget nem érő viták. Ahol nincs, ott egyesek visszaállítanák, ahol van, ott mások betiltanák. Az érvek világszerte nagyjából egybevágnak: a legsúlyosabb aduász az ellenzők kezében az, hogy a kivégzéseket nem lehet visszavonni, ha kiderül, hogy mégsem a valódi tettest ítélte el a bíróság. Pedig ilyen esetekből van több száz az emberiség modern történetében. Olyan embereké, akik közvetett bizonyítékok, vagy egymásnak ellentmondó tanúvallomások miatt kaptak méreginjekciót vagy ültek a villamosszékbe. Meg olyanoké, akik évtizedeket töltöttek a legszigorúbb fegyintézetekben arra várva, hogy eljöjjön értük a hóhér. Mint a ma, 26 év után szabadult Glenn Ford. Nem kell sokáig keresgélni az interneten, hogy az övéhez hasonló, vagy még durvább történetekre bukkanjunk. Mind egy-egy szeg lehetne a halálbüntetés koporsójában. Szubjektív válogatás:

Túl kicsi a villamosszékhez
George-Junius-Stinney-Jr.jpg
Alig tizennégy éves volt George Junius Stinney Jr, amikor 1944-ben kivégezték. Az ijedt gyermek egy vaskos Bibliát szorongatott a hóna alatt, amikor a vesztőhelyre kísérték. Amikor kiderült, hogy a 157 centis, 40 kilós fiúnak túl nagy a felnőtt elítéltekre szabott villamosszék, azt a Bibliát tolták a feneke alá. A maszk is túl nagy volt rá, az első 2400 voltos áramütésnél lecsúszott a fejéről, és szabadon hagyta eltorzult arcát a második, és a végzetes harmadik áramütés alatt. Stinney-t a faji megkülönböztetés korában tárgyi bizonyítékok nélkül ítélték halálra egy nyolc és egy tizenegy éves fehér kislány meggyilkolásáért. Az Alcolu nevű kisvárosban vasúti sín választotta el egymástól a feketék és a fehérek lakta részeket. A kislányok virágot szedni indultak, és áttévedtek a síneken túlra. Többen látták, hogy George-tól és a nővérétől kértek útbaigazítást. Többé nem mentek haza, az önkéntes keresőcsapatok másnap reggel találtak rá a holttestekre egy sáros vízzel teli gödörben. Mindketten fejsérüléseikbe haltak bele. Három fehér rendőr hallgatta ki a fekete fiút. A bíróságon azt mondták, beismerte a tettét. A vádlotton kívül a tárgyalóteremben mindenki fehér volt: a bíró, a tanúk, az esküdtek. A fiút rekordidő alatt ítélték el és végezték ki. Ahogy mondani szokták, az igazságszolgáltatáson nagy volt a társadalmi nyomás. Három jogász, Steve McKenzie, Ray Chandler és Matt Burgess a kétezres évek elején kezdték el újra vizsgálni az ügyet. Bár elismerték, hogy ennyi év elteltével már nehéz lesz a fiú nevét tisztára mosni, de biztosak benne, hogy rossz ítélet született.

Johnny és Aron
Johnny-Frank-Garrettb-1.jpg


A 28 éves Johnny Frank Garrettet 1992. február 11.-én végezték ki egy 76 éves apáca, Tadea Benz 11 évvel korábbi megerőszakolásáért és megöléséért, Texasban. Bár a férfi ellen több bizonyíték szólt, ő mindent meg tudott magyarázni, és végig tagadta a gyilkosságot. Többen látták futni a tetthely irányából a gyilkosság éjjelén, az áldozat ágyának támláján és egy, az ágy alatt talált konyhakésen pedig megtalálták az ujjlenyomatait. Garrett elismerte, hogy gyakran járt a környéken, és azt is, hogy két nappal a gyilkosság előtt belopózott a zárdába, hogy apróságokat lopjon. Elismerte, hogy elemelt egy kést a konyhából, amivel később megpróbált felfeszíteni egy fiókot az áldozat szobájában. Elismerte, hogy megfogta az ágyat, mert félrehúzta. Ám következetesen állította, hogy nem találkozott senkivel a zárdában, így nem is ölt meg senkit. Aztán bekapcsolódott az ügybe dr. Dorothy Otnow Lewis orvos szakértő. Megállapította, hogy a gyilkosság idején még csak 17 éves Garrettnek egy gyermekkori trauma és súlyos agykárosodás miatt kettős személyisége van, ami mindent megmagyaráz. Az egyik személyiség, Johhny azért mondja teljes meggyőződéssel, hogy ártatlan, mert az erőszakot és a gyilkosságot a másik személyiség, Aron követte el. „Köszönöm a családomnak, hogy végig mellettem álltak, a világ többi része meg csókolja meg a seggem. Ártatlan vagyok.” – mondta közvetlenül a kivégzése előtt Garrett.

Johnny-Frank-Garrett-2.jpg
1992

Tizenkét évvel később, 2004-ben a nyomozóknak, DNS nyomok alapján sikerült megfejteniük egy régi ügyet. Az idős Narnie Box Brysont négy hónappal Benz nővér halála után erőszakolták és gyilkolták meg. Azonosították és elfogták a tettest Leoncio Perez Ruedat. A DNS tesztek később bebizonyították, hogy az apácát is ő ölte meg.

Bicikliút a halálba
Steven Murray Truscott és Lynne Harper 1959. június 9-én együtt indultak haza az iskolából. Mindkettőjük szülei a légierőnél szolgáltak, egymáshoz közel, a repülőtér mellett laktak. A 14 éves fiú felajánlotta a 12 éves lánynak, hogy hazaviszi a biciklije vázán, ám a fiú egyedült ér haza, a lánynak nyoma veszett. Megerőszakolt holttestére az iskolába vezető földút mellett álló erdőben találtak rá. A fiú azt mondta, a lány útközben meggondolta magát, és le akart szállni, hát otthagyta, s kicsivel később, amikor visszanézett, látta beszállni egy autóba. Rövid úton kötéli halálra ítélték, de kivégzését elhalasztották, majd egy évvel később életfogytiglani börtönre enyhítették.

Steven-Murray-Truscott-.gif


Truscott 10 év múlva szabadult, megváltoztatta a nevét és családot alapított. Már két gyereket felnevelt, amikor 2000-ben egy tévés stáb rábeszélte egy interjúra. Nyilatkozata és a csatorna oknyomozó riportja nyomán civil szervezetek kampányt indítottak, ennek hatására pedig a kormány 2004-ben perújrafelvételt kezdeményezett, és elismerte, hogy valószínűleg ártatlanul ítélték el. Az áttörést a halottkémi jelentés hozta meg, amely szerint az áldozat egy nappal később halhatott meg, mint ahogy azt az ügyészség állította. A fiú viszont akkor éppen iskolában volt, tehát biztosan nem ő volt a tettes.

Hét nap az élet
Nick-Yarris-1.jpg


Ezt a címet adta életrajzi könyvének Nick Yarris, akit 1982-ben ítéltek halálra egy nő megerőszakolásáért és meggyilkolásáért. A megrázó kötetben Yarris megpróbálja leírni, hogy milyen érzés volt 8057 napot és éjszakát eltölteni ártatlanul egy börtönben, ahol vagy a rabtársak verik és kínozzák, vagy épp a siralomházban a kivégzésére vár. Végül DNS segítségével bizonyították be az ártatlanságát. A férfi már azt hihette, hogy a ponttal, amit a könyve végére tett, nagyjából az ő története is véget ért, a sors azonban tartogatott még számára fordulatot. Egy húsz éves pincérnőt, Jessicát annyira megrázta a Hét nap az élet, hogy megkereste a Yarrist a Facebook-on, és üzenetet írt neki, hogy együttérzéséről biztosítsa. A férfi válaszolt, majd hosszas levelezés után szerelem szövődött köztük. Yarris Angliába költözött, elvette a nőt, aki nem is élt még, amikor ő már a rácsok mögött szenvedett. Később megszületett lányuk, Lara. A jelenleg Los Angelesben élő férfi egy hónappal ezelőtt azt írta weboldalán, hogy boldogan él, de szeretné, ha a történetét minél több emberrel megoszthatná. Első könyve megjelenése után hét évvel, 2015-ben mutatják be majd első filmjét a Sundance fesztiválon.

Nick-Yarris-2.jpg
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Tréfás aggszűz és bölcs gyerek a bitó alatt – halálra ítéltek utolsó szavai.


Mary Blandy

Mary Blandyről annyit tudunk, hogy „aggszűz volt és gyilkos” – a György király korabeli erkölcsrendészet valószínűleg képtelen volt eldönteni, melyik is rosszabb a kettő közül.

Blandy egy Captain William Henry Cranstoun nevű gróf jegyese volt, ám az apja tiltotta a frigyet, azon egyszerű oknál fogva, hogy a gróf már sajnálatos módon házas volt.

Az összetört nő a jegyesétől ért tanácsot, mit tegyen, aki azt ígérte, hogy az általa készített varázsital jobb belátásra bírja majd az apát. Nem tudni, hogy Mary sejtette-e, hogy a koktél halálos adag arzént is tartalmazott…

A hölgy mindenesetre a halála pillanatáig a humoránál volt. Egy bő, hosszú szoknya volt rajta a bitó alatt, és az utolsó pillanatban kacérul, de cinikusan megjegyezte: „Drága uraim, a jó ízlés nevében kérem önöket, ne akasszanak már engem túl magasra”.


John Bell

1908-ig bevett gyakorlat volt, hogy Nagy-Britanniában a gyerekeket is ugyanúgy vonták felelősségre egy-egy bűncselekmény elkövetése esetén, mint a felnőtteket.

A kis John Amy Bell még nem volt tizennégy éves, amikor 1831-ben kivégezték, méghozzá egy szélesebb közönség – konkrétan ötezer ember – előtt, akik a Való Világ helyett mentek el megtekinteni az akasztást.

A csóró kis utcagyerek egy 13 éves fiút ölt meg kilenc shillingért, ezért a bíróság gondolkozás nélkül a halálbüntetés mellett tette le a voksát. Bell volt a legfiatalabb bűnöző, akit a Maidstone Börtönben küldtek az utolsó útjára a bitó felé, és harminc évvel a kivégzését követően meg is szüntették a gyerekek felnőttekkel egy kalap alatt történő megítélését.

A gyerek utolsó szavai a következők voltak: „Az úr kegyelmezzen nekünk. Minden ember, itt előttem,


John Jenkins

Vannak gyilkosok, akik a haláluk percéig meg vannak győződve arról, hogy helyesen tették, hogy embert öltek. Az ausztrál férfit azért ítélték halálra 1834-ben, mert társával, Thomas Tattersdale-lel megöltek egy orvost, Robert Wardellt.

Az indítékuk az volt, hogy Wardell börtönében, ahol más vétségekért ültek, állítólag többször is brutálisan megverték mindkettejüket.

Jenkins többször is hangsúlyozta, hogy nem „haszonszerzés céljából” gyilkolta meg a doktort, „hanem azért, mert egy zsarnok volt”.

A kivégzés előtt Jenkins hosszú beszédet mondott rabtársainak arról, hogy „a zsarnokokat ki kell végezni”. Utolsó szavait a barátjához, Tattersdale-hez intézte: „Hadd fogjon kezet önmagával minden gaztevő”.



Barbara Elaine Wood Graham

A korábban prostituáltként tevékenykedő Barbara beceneve csak „Véres Babs” volt, mivel elképesztő kegyetlenséggel vert halálra egy idős hölgyet, Mabel Monahant, miután két bűntársa kíséretében betörtek Monahan otthonába.

Végül üres kézzel távoztak, és csak a bíróságon tudták meg, hogy pár centire az áldozat vérbefagyott holttestétől hevert egy pénztárca, amelyben 15 ezer dollár volt…

Grahamet 1955. június 3-án végezték ki a San Quentin gázkamrában. Eredetileg este 10-kor került volna sor a procedúrára, de végül elhalasztották fél 12-re, ami eléggé kiakasztotta a véreskezű gyilkost: „Miért kínoznak még? Készen álltam rá tízkor, hogy meghaljak” – méltatlankodott.

Az utolsó szavaiban némi társadalomkritika bújt meg: „A jó emberek mindig annyira, de annyira biztosak abban, hogy igazuk van…”.

Végül 11:42-kor állapította meg az orvos a halál beálltát. Véres Babs szemfedőt viselt, hogy ne kelljen látnia a tanúkat, és az utolsó pillanatig visszafojtotta a lélegzetét, hátha megmenekül.




 
Oldal tetejére