Husvét,- és minden ami vele kapcsolatos.

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Húshagyó ételek böjt idején

Március havát meghatározza a böjt, mely mint önmagunkat fegyelmező szokás, szinte egyidős az emberiséggel, s nem pusztán a trend diktálta újkori vívmány. Húshagyó ételek, hagyományos ízek? Szemezgess népi konyhaművészetünk jellegzetes böjti ételeiből!
Már az ókorban is böjtöltek; vagy azért, hogy kiengeszteljék a haragvó isteneket, vagy azért, hogy elősegítsék a papok és papnők istenségekhez való közelebb jutását. De böjtöltek egészségügyi szempontból is, hogy növekedjen a
Egyszerű böjti ételek

Tejleves
Gánica
Kelkáposztás Tofu-ragu, hajdinával
Böjti káposztaPaprikás lepény szervezet ellenálló képessége, hogy helyreálljon a lelki egyensúly, a szellemi erő, vagy vallási felajánlásból vonták meg maguktól a falatot, hogy beteg szeretteik felépüljenek.

A különböző vallásokban más és más böjtölési szokás alakult ki:

A zsidó vallásban elsősorban a bűnbánat és a gyász napján tartanak böjtöt, a muzulmánok Ramadan idején, a katolikusok pedig karácsony előtt, adventkor és húsvét ünnepe előtt, a Krisztus feltámadását megelőző negyven napon keresztül.

Cibere leves

Hozzávalók: 4-5 gerezd fokhagyma, 1 dl tejföl, 1 dl tej, fél citrom, liszt.

Elkészítés: tegyél fel kb. 1,5 liter vizet főni, adj hozzá 4-5 gerezd apróra vágott, vagy zúzott fokhagymát, forrald fel, majd egy evőkanál liszttel elkevert tejjel és tejföllel habard be. Fél citrom levével ízesítsd savanykásra, majd – gyenge tűzön – melegítsd át.

Tipp: Tálald pirított kenyérkockákkal!
4.jpg


3.jpg

A böjt ideje és a jóllakás tilalma

A hamvazószerda és nagypéntek közötti időszakot egykor – főleg a vidéki Magyarországon - szigorúan megtartották. Ebben az időszakban a vallási előírások miatt elhagyták az állati eredetű zsírral való sütést-főzést, és mindent, még a desszerteket is olajjal készítették.
Naponta kétszer étkeztek, ebédre olajos levest, böjtös süteményt, vékony pitét ettek, vacsorára pedig olajos nyerskáposzta, savanyú paprika, dió és méz jutott.
Szokás volt, hogy a nagyböjt kezdete előtt az asszonyok pogácsát készítettek,
2.jpg
lesütötték a szalonnát, elmosogatták és eltették a zsíros edényeket, és legközelebb csak húsvét napján vették elő újra. Böjti időszak alatt tilos volt lakodalmat, bálokat és különböző zenés összejöveteleket tartani.
Napjainkra persze már sokat enyhült az egyház szigorúsága: először a zsírral való főzés tilalma szűnt meg, majd a húsfogyasztás negyvennapos tilalma. Manapság böjtös napnak csak a hamvazószerdát és a pénteki napokat tartják meg, vagyis ezeken a napokon nem lehet húst fogyasztani, és jóllakni is csak egyszer lehet.

Jellegzetes böjti ételek

Népi konyhaművészetünkben jellegzetes böjti ételnek számított a cibereleves, a korpából készült savanyú leves, a tejleves, túrós vagy mákos csikmák (házi, gyúrt tészta, amelyet kinyújtás után csíkokra vágnak, frissen, forrásban levő vízben kifőznek, majd cukrozott, darált mákkal megszórva fogyasztják), különböző aszalt gyümölcsök, tojás, halételek és sóban főtt bab, vagy a paprikás lepény.
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
e-világ

<center> A jótékony böjtölés

</center> Már tart a húsvét előtti, negyvennapos böjti időszak, amelynek vallásos „előírásait” egészségügyi érvek is alátámasztják. Móra Ferenc úgy tartotta: egyik elbeszélésének hőse „alighanem az utolsó kiskun volt, aki kenyéren, vízen tartotta meg a negyvennapi böjtöt, ami kezdődik hamvazószerdával, és végződik húsvétvasárnappal”.
A húsvéti ünnepeket megelőző, a katolikus egyház által előírt kéthetes böjti időszakot ma már sokkal kevesebben veszik komolyan, mint Móra idejében. De a böjt fogalmával, gyakorlatával mindenki találkozik élete során. Ki vallása előírását követve, ki orvosi javaslatra, ki önként vonja meg magától azokat a falatokat, amelyekhez egyébként hozzászokott. E körülmények alapján különböztethető meg egymástól böjt és nagyböjt, enyhített vagy szigorú böjt, léböjt vagy gyógyböjt.
Valaha erősebben fújdogáltak a böjti szelek, mint ma. Hajdan a szerzetesi életmód megkívánta a gyakori böjtölést, ezért a monostorokban többször készítettek böjti ételeket, leginkább halat. Egy dömösi adománylevélből tudjuk, hogy a halászok évente hat-nyolc tonna halat voltak kötelesek szállítani a pannonhalmi monostornak. A böjti fegyelem – elsősorban a nyugati egyházakban – idővel enyhült, a hústilalom csak a pénteki napokra vonatkozott, a napi egyszeri étkezés helyébe pedig a legfeljebb egyszeri jóllakás lépett.
A húsvét előtti böjt az első időben rendkívül szigorú volt. A hívők tartózkodtak a húsételektől, napjában csak egyszer étkeztek. Ez az időszak hús nélkül telt, és zsíros ételeket sem ettek a nagyböjtben. Külön edényben szigorúan csak olajjal (vagy vajjal) főztek, egyes vidékeinken külön olajos edényben tárolták a böjti ételkészítéshez szükséges növényi olajat. Hazánkban szokás volt, hogy a zsíros edényeket hamvazószerdán elmosták, és csak húsvétkor vették elő őket.
A magyar vidékeken régebben elcsendesedett a társasági élet a hamvazószerdától húsvétvasárnapig tartó egyházi nagyböjt idején, és megváltozott a paraszti étrend is. Elterjedt böjti étel volt a korpából készült savanyú cibereleves, tejleves, bableves, sós vízben főtt bab, olajos káposzta, főzelékek, aszalt gyümölcsök, tojás- és halételek. A böjti napok jellegzetes böjtös ételei továbbá a tojásleves, a rántott leves, a tésztaételek és a savanyú káposzta (esetleg heringgel).
A zsidó vallás böjtnapjai közül kiemelkedik a Jeruzsálem pusztulását idéző július kilencedike, jiddisül tisá beáv. Ezt félböjt előzi meg, az úgynevezett „tejes hét”. Vagyis a hó elejétől tilos a zsíros, húsos ételek és a bor fogyasztása, a szombat kivételével. A tejes böjt kilenc napján kerül a zsidó étrendbe a tejfeles bableves, a loksn kugli, a túrós delkli és más hasonló ételek.
A több mint egymilliárd muzulmán által követett iszlám szigorú böjtöt ír elő a zarándoklat hónapjában (ekkor az egyébként háborúzó törzsek között is hallgatnak a fegyverek). Az iszlám naptár tizenkét hónapból álló holdéveket számlál. A kilencedik hónapban veszi kezdetét a nagyböjt, a ramadán. A ramadán havi böjt az iszlám vallás öt alapelvének, pillérének egyike.
A ramadán igen szigorú: napkeltétől napnyugtáig, az esthajnalcsillag megjelenéséig a buzgó mohamedánok nem vesznek magukhoz sem ételt, sem italt, még dohányozniuk sem szabad. Az igaz hívő muszlim ilyenkor napközben még a nyálát sem nyeli le, s nem veszi jó néven, ha a külföldi a szeme láttára ételt-italt fogyaszt. Éjszaka nyitva vannak a boltok, a piactér zsúfolásig megtelik, az emberek annyit esznek és isznak, amennyit tudnak, mert napkeltétől újrakezdődik a böjt. A ramadán hónap végén, a tizedik hónap első napján ünnepséggel és hatalmas lakomával ér véget a böjt.
A teljes böjt a legszigorúbb böjtkúra. Vízkúrának is nevezik, mivel ilyenkor csak vizet és teát ihatunk. A léböjt során meghatározott ideig lemondunk a szilárd ételekről, és csak frissen csavart gyümölcs- és zöldségleveket, ásványvizet, gyógyteát fogyasztunk. A kúra lehet egy- vagy kétnapos, illetve egy- vagy kéthetes is (utóbbi esetben a levek mellett könnyű, zöldséges ételeket is ajánlatos fogyasztani). Az egyhetes léböjt minden egészséges ember számára könnyen megvalósítható és hasznos.
A legjobban tisztító gyümölcs az alma, az ananász, a citrom, az eper, a grépfrút, a görögdinnye, a körte, a mangó, a narancs, az őszibarack, a sárgadinnye és a szőlő. A legjobban tisztító zöldség a cékla, a répa, a spenót, az uborka és a zeller. A frissen facsart gyümölcs- és zöldséglevek segítenek kiüríteni a szervezetből a felhalmozódott méreganyagokat, ezért a léböjt után frissebbnek, erősebbnek érezzük magunkat, szebb lesz a bőrünk, csillogóbb a hajunk.
Egyetlen böjtös nap is több a semminél. Ilyenkor a szervezetet legalább egy napra tehermentesítjük a táplálékfeldolgozás alól, kikerülnek a szervezetből a salakanyagok és a mérgek.
(Evangélikus élet)

MTI
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
A legtöbb vallás ismeri a böjtöt és rituáléként használták az emberi fejlődés céljára, ilyenkor a lélek és a szellem is megtisztul a testtel együtt. Gondoljuk csak végig, hogy < mennyiféle méreg lehet a szervezetünkben és a környezetünkben! Bizonyos anyagok rövid ideig terhelik testünket, ezeket a szervezet hamar kiválasztja. Vannak viszont olyan mérgek, amelyek a szövetekben és a sejtekben elraktározódhatnak. Ezeket nagyon nehéz kimutatni egy orvosi vizsgálat során. A májban a zsírban oldódó mérgek, a kloroform és a gyógyszerrészecskék rakódnak le. A vízben oldódó tartósítószerek, glikol és az orvosságmaradványok a vesében tárolódnak. A fémek, amelyeket táplálékkal veszünk magunkhoz pld. a réz, ólom a gyomorban és a bélben rakódnak le a fluoriddal és a klórral.


A Nagyböjt kezdetben a keresztelésre való felkészülési idő volt, ugyanis az ősegyházban évente mindössze kétszer kereszteltek, húsvétkor és pünkösdkor. A gyermekkeresztelések általánossá válása után a Nagyböjt átalakult a bűnbánattartás és a böjtölés idejévé.

A húsvét előtti böjt az első időben rendkívül szigorú volt: tartózkodtak a zsíros és a húsos ételektől, külön edényben olajjal vagy vajjal főztek.Sokáig tejet és tojásos ételeket sem fogyasztottak, napjában csak egyszer étkeztek. Elterjedt böjti ételek voltak a korpából készült savanyú cibereleves, tejleves, bableves, tésztaételek, sós vízben főtt bab, olajos káposzta, főzelékek, aszalt gyümölcsök, tojás- és halételek.
A füstölt húst, szalonnát régebben a kemencébe rakták, a tívű-t a szájára borították és betapasztották, húsvétra bontották ki. Ezelőtt voltak, akik kanalukat a tisztaszobában egy szentkép mögé dugták. Még érdekesebb a németbólyihagyomány, ahol, a mondás szerint a gazdasszony a kútba dobja az éléskamra kulcsát és csak nagyszombaton halássza ki. (Milyen hosszú is a böjti időszak?) Hazánkban szokás volt, hogy a zsíros edényeket hamvazó szerdán elmosták és csak húsvétkor vették elő őket.
A böjti fegyelem - elsősorban a nyugati egyházakban - idővel enyhült, a hústilalom csak a pénteki napokra és nagyszombatra vonatkozott, a napi egyszeri étkezés helyébe az egyszeri jóllakás lépett.


Nagyböjtben nem illendő esküvőt, hangos mulatságot rendezni, általában csöndesebb az élet a templomon kívül is. Fontos, hogy ezt az időszakot mindenki a lelke munkálására használja. Erre jó alkalom a keresztúti ájtatosság, amit Nagyböjt minden péntekén tartanak a templomokban, kálváriákon.


Hamvazószerda (vagy népi nevén böjtfogadószerda, máshol tréfásan fogöblítőszerda, szárazszerda) a Nagyböjt első napja. A hamvazkodásnak ősrégi hagyományai vannak, már a zsidók szőrruhába öltöztek és hamut szórtak a fejükre, ha bűnbánatot tartottak. A hamu jól kifejezi, hogy "porból lettél és porrá leszel". A hamvazáshoz használt hamu az előző év virágvasárnapi barkájából származik. A népi hagyományokban is jelentős szerepe van a hamvazkodásnak, aki hamvazkodik, annak nem fáj a feje. Egyes vidékeken kifejezetten szégyennek számít, ha valaki nem vesz részt benne, és egész nap nem törlik le a homlokukról a hamut. Máshol e napon nem gyújtottak tüzet, hanem a gazdasszony hamuval szórta körbe a házat, hogy a bűn, baj, kár elkerülje a családot.
(Magyar Rádió)

 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag


A BÖJT ÉTEL MEGHATÁROZÁSA

Tojásos parajgaluska

Hozzávalók
30 dkg friss vagy 10 dkg mélyhűtött paraj só, 10 dkg vaj 40 dkg finomliszt 3 tojás, 2 dl tejföl só, őrölt bors a tetejére: 4 tojás, 1 dl tejföl só, őrölt bors 3-4 parajlevél

A parajt megtisztítjuk, megmossuk és sós vízben néhány percig forraljuk. Leszűrjük, lecsöpögtetjük, és egészen apróra vágjuk. A tésztához a vajat megolvasztjuk. Először a lisztet, majd a tojásokat, a parajt és a tejfölt is beledolgozzuk. Közben megsózzuk, megborsozzuk. Lobogva forró, bősós vízbe a tésztából evőkanállal nagy galuskákat szaggatunk. Kb. 7-10 percig főzzük, majd szűrőkanállal hideg vízbe átszedjük. ( A főzési időt illetően egy galuskával tegyünk próbát, nehogy az egész adag nyers maradjon, esetleg szétfőjön.) Ezután leszűrjük, lecsöpögtetjük és olvasztott vajba forgatjuk. Végül a tojásokat a tejföllel összekeverjük, megsózzuk, megborsozzuk és a galuskák tetejére öntjük. Néhány percre sütőbe toljuk, annyi időre, hogy a tojásos öntet éppen csak megkocsonyásodjon. Apróra vágott parajlevéllel megszórva tálaljuk.
Elkészítési idő: 30 perc.
Egy adag: 819 kcal / 3424 kJ.
Italajánlat: száraz fehérbor (Neszmélyi sauvignon blanc 2000).
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Locsoló vers


Kinyílott az aranyeső
Én voltam ma a legelső,
aki kora reggel
locsolkodni kelt fel
Minden szőke, barna lány,
Mint a piros tulipán
Virulva-viruljon
Rózsapermet hulljon.
Íme, itt a kölni
Szabad-e locsolni?


***

Válaszvers lányoknak



Köszönöm, hogy köszöntöttél,
Rózsavízzel megöntöztél.
Én is köszöntelek Téged,
Tojás lesz a fizetséged.
Aki adta, ne feledd,
És a tojást el ne ejtsd!


KELLEMES HÚSVÉTI ÜNNEPEKET KÍVÁNOK MINDENKINEK: szeretettel;
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Kinszi, Te nagyon szereted a Húsvétot, szenzációs miket felraktál:)
:..: Szia Mariza! :D Látom Te is, köszi, nagyon aranyos amit felraktál!
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag

jkm_l_46.jpg

[SIZE=-1] M. S. mester: Kálvária
1506 körül, Fa, tempera, 156x78 cm
Keresztény Múzeum, Esztergom

(hallgassátok meg a zenét is...)
[/SIZE]​
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
- "Amit írtam, megírtam" (Jn. 19:22). Szíve mélyén tudta, az az igazság, amit felíratott. Annál megdöbbentőbb, hogy ennek ellenére halálra ítélte. Az is célja volt, hogy a zsidóknak leckét adjon, ha maguk közül akarnának királyt, annak ez lesz a sorsa.
Jézust kilenc órakor feszítették meg, és délután három órakor halt meg a kereszten. János evangéliumának adatai szerint, reggel 6 órakor mondta ki az ítéletet Pilátus Jézus felett (Jn. 19:24; János apostol a római időszámítást alkalmazza, amely éjféltől számítja a nap óráit.). Mk. 15:25 szerint mintegy három óra (héber időszámítás szerint), azaz 9 óra volt, amikor Jézust megfeszítették. Ő reggel hat órától számította az órákat. Eszerint tehát mintegy hat óra volt Krisztus kínszenvedése a kereszten, megfeszítésétől haláláig. Déltől, egészen haláláig, természetfeletti sötétség borult a földre. Halálát földindulás, sziklák repedezése jelezte. Ez azt jelentette, hogy az egész teremtett világ "nyög és fohászkodik" (Róm. 8:19-22) a bűn terhétől, és sóvárogva várja "szabadulását" ebből a rabságból. Halottak támadtak fel, jelezve, hogy győzött a halál felett is. Bementek a városba, és bizonyságot tettek róla.

Lábad, mely járni mennyei
javunkért annyiszor szokott,
bénán csügg. Sós ár szennyezi:
szent véred hosszan rácsorog.

Magad - szétosztó két kezed
nem mozdul, s mégis folyton ad.
Ó, adjon is, mert bár szegek
ütötték át, mégis szabad!

(Robert Crashaw: A kereszten)

 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
jkm_l_47.jpg

[SIZE=-1] M. Grünewald: Isenheimi oltár
1512-1515, Musée des Unterlinden, Colmar

[/SIZE]

Áll az Anya meggyötörten,
a keresztnél kínban, könnyben
nézi haldokló Fiát.

Csordulásig búval telve
sóhajtozva sír a lelke,
tőrnek éle járta át.

Hogy gyötrődik, hogy siratja
áldottszívű édesanyja
Isten egyszülött Fiát:

Nincs határa bánatának,
a jó anya fájdalmának,
amíg nézi magzatát.

Kit nem késztet zokogásra,
Krisztus anyját hogyha látja
ennyi gyötrelem között?

Ki nem érez bút, keservet,
ha szemléli Fia mellett
szenvedni a Szentszülőt?

Népe bűnét hogy lemossa,
korbácsverten, megkínozva
látta édes gyermekét,

látta Jézust elhagyatva
haldokolni, míg kiadta
utolsó lehelletét.

(Jacopone de Toldi: Stabat Mater
Farkasfalvy Dénes fordítása)


 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Húsvéti receptek

Húsvéti reggeli
Kenyérszeletek
5 tojás
1 3 decis konzerv sűritett tej (nem az édes kondenzált!)
1 pohár víz
2 csésze (összesen fél liternyi) reszelt csípős sajt
40 deka sonka vagy kolbász 1 1/2 kávéskanál mustár
1 kiskanál só
Vágd le a héjakat a kenyérszeletekről, bélelj ki velük egy tepsit. Szórd erre a vagdalt kolbászt/sonkát/kipirított szalonnát, arra a reszelt sajtot. Akkor keverd össze a tojásokat a tejjel, vízzel, mustárral és sóval. Öntsd az egészet az előbbiekre a tepsiben. Takard be és tedd a hűtőszekrénybe éjszakára.
Reggel tedd be a forró sütőbe és süsd ki szép pirosra.
Variáció:
Kavarhatsz bele 10 deka párolt gombát és/vagy 2 aprózott zöldhagymát is.
Citromos, tojásos csirkeleves
Amikor kész a finom csirkeleves, összekavarunk tojássárgát és főtt rizset (egy sárgat és három evőkanál rizset számitva két személyre), erre rácsavarunk egy kis citromlevet (először keveset, aztán, ha tetszik, ki-ki az asztalnál utánnaízesítheti még egy kis citromlével). Tálaláskor a keverékből két kanálnyit teszünk minden tányér aljára és felöntjük a forró levessel.
Szeder és fehér csokoládé parfé.
Legalább egy nappal előbb neki kell kezdeni!
Parfé:
Fél kiló szeder (lehet fagyasztott is)
50 gr cukor
1 evőkanál crčme de cassis, vagy valamilyen gyümölcs likőr
1/2 kávéskanál friss citromlé

15 deka cukor
Fél deci viz
6 tojás sárgája
70 gramm fehér csokoládé (ha lehet, Lindt)
2 kávéskanál vanilia eszencia
4 deci tejszín

Szósz:
Fél kiló szeder
50 gr cukor
2 evőkanál likőr
Mixerben daráld le a szedret a cukorral, majd szűrd át, hogy a magoktól megszabadulj. A pépből 3 1/2 decit beleteszünk egy lábosba (ha marad egy kicsi, az jó lesz a szószba) és ezt közepes lángon addig főzzük, időnként megkavarva, amig kb a negyede elfő (úgy 8 perc körül). Hagyd kihűlni, keverd bele a likőrt és a citromlevet és tartsd a hűtőben, amíg szükség lesz rá.
A tojássárgákat a cukorral és vízzel verd gőz fölött 8 percig, amig kezd besűrüsödni (ha van elektromos habverő, lehet azzal verni először 4 percig, aztán csak kavarni). Akkor levesszük a gőzről, belekavarjuk a megolvasztott csokoládét és a vaniliát. Mikor kihűlt, vigyázva belekeverjük a felvert tejszínhabot. Ebből most 3 decinyit átteszünk egy kis tálba és belekeverjük a szederpürét.
Egy szögletes, keskeny, magas tálat kibélelünk vékony nejlonnal, beleöntjük a fehér massza felét, arra a szedres masszát, majd a többi fehéret. Szépen lesímítjuk a tetejét és lefagyasztjuk (lehet akár két nappal előtte is lefagyasztani).
Tálalás előtt ledaráljuk a többi szedret a cukorral és likőrrel, leszűrjük (hozzátehetjük a maradékot is, ha még megvan...).
Akkor kiborítjuk a parfét egy szép tálra és szeletelve tálaljuk, egy kis szósszal leöntve. Ha van friss szeder is, azzal lehet dísziteni, sőt esetleg még megmosott friss mentalevelekkel is.
Nyuszi fészkek
Piskótatésztát és vajaskrémet készitünk. Pohárral kerekeket vágunk a süteményből, ha nem elég vastag, kettőt kettőt összeragasztunk a krémmel, majd kivül is bevonjuk. Kókuszdiót ételfestékkel megfestünk zöldre, megszórjuk vele a kis tortácskák tetejét, kistányérokra helyezzük őket, majd mindegyiknek a közepére egy kis halom tarka cukortojást rakunk. Ha van elég, lehet egy néhányat a tányér szélén, köréje is rakni.

<basefont size="3">
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Lelkes Miklós

Hímes tojás

Hímes tojás, a szürkén átderengő
fény, már lassan pirosba készülő,
fűszál-hálóból mosolygó ajándék -
hol vagy te múlt, elrejtőzött idő?

Hol vagytok ti, reggeli madárhangok,
melyeken égő ezüst csend ragyog?
Szélvitte csillag? Csodálkozó égbolt?
Világom végén ülök, hallgatok.

Hímes tojás, volt-öröm, vesztes ének -
együtt vagytok nagy álomkék szemen:
öröm bánattal végleg kéz a kézben,
s a tőr szívemben - az is gyermekem.

Feltámadás? Feltámadhat az ember?
Feltámadáshoz a hit túl kevés.
Az ember nem más: áldozati bárány -
s a késnek közönyös a bégetés.

Hímes tojás, mi hagyjunk hitet, vágyat
s nézzük csupán, amíg a zöld szalad,
hogy lángarany tükörben mint ígérget
öröklétet hízelgő pillanat!

Mi emlékezzünk a kedves kezekre,
melyek dajkáltak, díszt adtak reád,
Hímes Tojás - múló, törékeny Szépség!
… de Szépség nélkül mit ér a világ?!

 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag

Juhász Gyula: Húsvétra


Köszönt e vers, te váltig visszatérő
Föltámadás a földi tájakon,
Mezők smaragdja, nap tüzében égő,
Te zsendülő és zendülő pagony!
Köszönt e vers, élet, örökkön élő,
Fogadd könnyektől harmatos dalom:
Szivemnek már a gyász is röpke álom,
S az élet: győzelem az elmuláson.

Húsvét, örök legenda, drága zálog,
Hadd ringatózzam a tavasz-zenén,
Öröm: neked ma ablakom kitárom,
Öreg Fausztod rád vár, jer, remény!
Virágot áraszt a vérverte árok,
Fanyar tavasz, hadd énekellek én.
Hisz annyi elmulasztott tavaszom van
Nem csókolt csókban, nem dalolt dalokban!

Egy régi húsvét fényénél borongott
S vigasztalódott sok tűnt nemzedék,
Én dalt jövendő húsvétjára zsongok,
És neki szánok lombot és zenét.
E zene túlzeng majd minden harangot,
S betölt e Húsvét majd minden reményt.
Addig zöld ágban és piros virágban
Hirdesd világ, hogy új föltámadás van!

t33.jpg

</pre>​
 
Oldal tetejére