Jelenleti iv II.

khantos

Állandó Tag
Állandó Tag
Mark Hamill, a galaxis legjobb pilótája

Bár a parasztfiúból lett intergalaktikus hős, Luke Skywalker volt az 1977 és 1983 között bemutatott Star Wars-trilógia központi figurája, és a filmsorozat világszerte ismertté tette Mark Hamill nevét, a színész nem tudta olyan jól aprópénzre váltani a hirtelen jött sikert, mint kollégája, a Han Solót alakító Harrison Ford.
 

khantos

Állandó Tag
Állandó Tag
A 90-es években viszont ismét leszerződött egy népszerű sci-fi franchise-hoz, és újra a tökös vadászpilóta szerepében láthatták a geekek. Mondjuk nem film volt, még csak nem is tévésorozat, hanem számítógépes játék. A korszak nagy újításának számító, filmszerű videókkal megtűzdelt Wing Commander című szimulátorsorozat 3. és 4. részében, valamint a Prophecy-ben és a Wing Commander Academy című animációs változatban is ő alakította Christopher "Maverick" Blairt, a macskapofájú kilrathik ellen harcoló űrflotta ezredesét.
 

khantos

Állandó Tag
Állandó Tag
Mark Hamill, a képregényguru

Hamill a 90-es években a PC-s játékok világa mellett a képregényiparba is fejest ugrott. A villám című DC-s szuperhőssorozatban ő lett a gyorslábú címszereplő Trickster nevű ellenfele, 92-től pedig állandó szinkronhangja lett a képregényvilág legelvetemültebb főgonoszának, Jokernek. A színész jellegzetes, whisky-ízű, rekedtes orgánuma és az elképesztően őrült vihogása nagyban hozzájárult Bruce Timm art deco stílusban megrajzolt Batman-rajzfilmsorozatának kultstátuszba emelkedéséhez. Hamill neve Jack Nicholsonhoz és Heath Ledgerhez hasonlóan egybeforrt Jokerével: a mai napig ő a gyilkos kedvű bohóc hangja a Warner-birodalom összes rajzfilmjében és számítógépes játékában, a 93-as A rém álarcától a 2011-ben debütáló Batman: Arkham City-ig.
 

khantos

Állandó Tag
Állandó Tag
Hamill nemcsak hardcore képregényrajongó és örökös Joker-hang, de képregényszerző is: társíróként jegyzi a The Black Pearlt, amiben a Luther Drake nevű főszereplőből a bulvársajtó nyomására lesz önjelölt igazságosztó. Hamill már 96-ban is filmforgatókönyvnek szánta a Black Pearlt, végül Eric Johnsonnal karöltve kérpegénytervként vitték be a nagy nevű Dark Horse kiadóhoz (itt jelenik meg a Star Wars, a Hellboy és a Conan is), ahol H. M. Baker került melléjük rajzolónak. Mivel Hamill nemcsak színész, de a Berkeley Square Films stúdió társtulajdonosa is, R kategóriába sorolt képregényfilmet szeretne 2012-re forgatni, amit a 17 éven aluliak csak felnőtt kísérettel nézhetnének meg.
 

khantos

Állandó Tag
Állandó Tag
Mark Hamill Magyarországon?


Idén májusban robbant be a köztudatba a hír, hogy Mark Hamill lesz a főszereplője a a 2007 óta minimálbüdzséből készülő, Sorsvonalakról Thelomerisre átkeresztelt, első magyar steampunk sci-finek: ő alakítja majd a filmbéli orwelli metropolisz egyik legkülönösebb lakóját, egy Stranger nevű fickót. A színész emellett creative consultant kretidet kapott Hatvani Balázs rendezőtől.
 

khantos

Állandó Tag
Állandó Tag
A Thelomeris a főszereplő óragyárost alakító Dörner György mellett olyan kultikus szinkronhangokat is felvonultat majd, ha egyszer végre elkészül, mint Rudolf Péter, Kerekes József, Viczián Ottó és a 2007-ben elhunyt Szakácsi Sándor. A New York-i és budapesti helyszíneken forgatott film 80 százaléka CGI lesz, az élő színészek mögé digitálisan raknak rozsdás és fullasztó városi díszletet. A jelenlegi ütemterv szerint 2012 elejére készülne el, és a rendező mindenképpen szeretné, ha Mark Hamill eljönne Magyarországra a Thelomeris bemutatójára.
 

khantos

Állandó Tag
Állandó Tag
Cannes 14 óra autóval, Miskolc kettő és fél vonattal, és bár jachttal nem tudjuk megközelíteni a helyet, hasonlóság több is van a két filmfesztivál között. Miskolcon nyolcadik alkalommal rendezték még a Jameson Cinefestet. 2011-re biztos úgy fognak emlékezni a szervezők és a nézők, mint a fordulat évére.
 

khantos

Állandó Tag
Állandó Tag
Két szűk napra tudtunk csak Miskolcra jönni a Jameson Cinefestre, de ez alatt láttunk londoni ufótámadást, gyönyörű celebmellet, rákos-szerelmes mozit, Sundance-nyertes filmet. Ezekre mindjárt kitérünk részletesen, de előtte bizonyítani próbáljuk, hogy Miskolc nem kisebbet vállal, minthogy a magyar ember Cannes-ja legyen.
 

khantos

Állandó Tag
Állandó Tag
Erős állítás ez, tudjuk, de nyolc év alatt most először olyan versenyprogramot állítottak össze Csákvári Géza, a Népszabadság újságírója, filmfesztivál-turista és Cinefest művészeti igazgató vezetésével, hogy picit Cannes-ban éreztük magunkat. Ez nem egy kósza párhuzam, soroljuk gyorsan a konkrétumokat: 1. találtak egy elszigetelt helyet, ahol nagyon szeretik a filmeket 2. az idei cannes-i válogatásból több fontos filmet elhoztak (Michael, Martha Marcy May Marlene, Ott vagy?, A nyughatatlanok kora) 3. itt sem kell jegyet venni. Egyébként friss filmek jöttek Locarnóból (a győztes rendező is itt volt Legjobb szándék című filmjével), Karlovy Varyból és Sundance-ről is.
 

khantos

Állandó Tag
Állandó Tag
Tizennégy nagyjátékfilm a versenyben, mindegyik magyarországi ősbemutató, hat játékfilm versenyen kívül, kilenc filmklasszikus, tizenkilenc kisjátékfilm, tíz dokumentumfilm, tizenöt animációs film, három kiállítás, három workshop, konferenciák.
 

khantos

Állandó Tag
Állandó Tag
2011-re a fordulat éveként emlékeznek majd a fesztivál történetében: az európai filmfesztiválok térképén láthatóvá váltak, ami óriási dolog, benne van nyolc év (ezt nem tudja megspórolni a Neményi Ádám-féle budapesti álomfesztivál sem például). A Cinefest egyre több embert érdekel, 12 ezer nézője volt a filmeknek becslések szerint, de csak azért, mert többen nem fértek be. Rendszeresíteni kell majd jövőre a nagyteremben a vetítéseket, mert a két kisebb folyamatosan tele volt, sokan kint maradtak, őket pótvetítésekkel kárpótoltak. Madaras Péter programigazgató a mozi előtti téren, ahol minden este koncertek voltak, azt magyarázta, hogy a koncerteket arrébb kell vinniük, mert annyira sokakat érdekel az is.
 

khantos

Állandó Tag
Állandó Tag
A nagy kérdés, lehet-e Miskolc erre az egy hétre célja a hazai kulturális turizmusnak, megindulnak a filmszeretők Pestről, Pécsről vagy Debrecenből? Jönnek már most is sokan, de a lehetőség most látszik igazán, mert tényleg olyan volt a felhozatal idén. A hazai filmforgalmazás nehézségei miatt ráadásul a rendszer adott: jó filmeket sokkal egyszerűbb egy-egy fesztiválvetítésre megszerezni. Lehet, hogy a borzalmas hazai filmes és kulturális helyzetben ez lesz a megoldás, az eseményközpontú vetítés, meglátjuk.
 

khantos

Állandó Tag
Állandó Tag
Kell a szponzor


Bíró Tibor fesztiváligazgató hétköznap a helyi művészmozit vezeti úgy, hogy néhány év alatt 16 millióról nullára esett az éves állami támogatása, ezért most a Harry Potterből és a Zöld lámpásból próbálják eltartani a művészfilmeket is. 500 forint a jegyár, lehet egy kockás füzet felett számolgatni, mennyire éri meg.
 

khantos

Állandó Tag
Állandó Tag
A filmfesztivál ötlete ennél egyszerűbb: a Jameson a Cinefest névadó szponzoraként évekre előre, írásban rögzítve jelezte, hogy folytatják együtt a filmfesztivált. A dublini filmfesztivál mellett nagyjából még húszat támogatnak ilyen formán csak azért, mert a világ legnagyobb italgyártójának, a Pernod Ricardnak az egyik vezetője imádott filmezni. Miskolcon évekkel ezelőtt sok üveg viszkit adva kezdték a támogatást, majd az eredményes munkakapcsolat miatt már nem csak piát, de pénzt is adnak.
 

PaSa1957

Állandó Tag
Állandó Tag
A regisztrálástól számítva 2 napnak el kell telnie, és még 20 értelmes hozzászólásnak is kell lenni.
Értelmes is legyen?
 
Oldal tetejére