Szép festmények, műalkotások

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

hajlando

Kitiltott (BANned)
Japan - Tsubaki Chinzan

_ _ _ _ _ _ _
00035926_006.JPG
 

hajlando

Kitiltott (BANned)
Roth Miksa

Róth Miksa (1865-1944) a magyar üvegfestő művészet legjelesebb alkotója volt. Nevéhez fűződik többek között a budapesti Parlament, a Zeneakadémia, az egykori Osztrák-Magyar (ma Magyar Nemzeti) Bank vagy épp a Gresham palota ólomüveg ablakainak készítése. A művész egykori lakóházában 1999 novemberében nyílt meg Budapest egyik legújabb múzeuma: a Róth Miksa Emlékház. Szépen felújított műemlék épület önmagában is figyelemre méltó, azt Petz Samu, a budapesti Nagyvásárcsarnok építője tervezte.
Jelentős alkotásokat, ólomüveg képeket láthatunk a historizmus, a szecesszió és az art deco korából. Róth szívesen dolgozott együtt
Rippl-Rónai Józseffel, Nagy Sándorral, Maróti Gézával és kora más művészeivel, több olyan művet is kiállítunk, melyeket művész-
társaival közösen készített.
Róth Miksa ma talán kevésbé ismert és számon tartott mozaik művészetének számos darabja: a Párizsi Világkiállításon ezüstérmet nyert s azóta a világ számos pontján bemutatott "Felkelő nap" című mozaik, vagy a Zsolnay kerámia elemekkel díszített "Életfás" és "Tulipános" mozaikok, az arany lemezekkel díszített "Bárányos" mozaik.
Budapesten szinte példa nélküli módon fennmaradt Róth Miksa lakásának csaknem sértetlen századeleji enteriőrje - így képet alkothatunk a magyar főváros nagy korszakának polgári világáról is.

pic_7.jpg
 

lapappilon

Állandó Tag
Állandó Tag
cézanne

Paul Cézanne (1839-1906)
Onarckep.jpg
Rozsafuz.jpg


1839-ben született Aix-en-Provenceban. 1861-ben Párizsba ment festészetet tanulni, de próbálkozása kudarcba fulladt. Siralmas állapotban tért haza. 1862-ben tett újabb kísérlete viszont sikeresnek bizonyult. A Svájci akadémiára jelentkezett, és közeli barátságba került Pissaróval, Monet-vel, Renoirral, Sisley-vel. Két év múlva visszatér Aixba.
Az impresszionistákhoz tartozott, de nem értett teljesen egyet velük. Az apró festékfoltok alkalmazása a suhanó benyomások és fényhatások érzékeltetésére számára nem volt elég világos módszer. Maradandó és összefogott mûvészetet akart teremteni. Ötvözni szerette volna a klasszikus hagyományt a kortársi realizmussal. Így jutott el a formák tüzes tanulmányozásáig.
Párizsi tanulmányai alatt még romantikus stílusban, dicsfénnyel körülvett drámai hõsöket festett.
<table align="left" border="0" width="46%"> <tbody><tr> <td width="100%">
Obol.jpg
Vadonk.jpg

</td> </tr> </tbody></table>
1870. után kezdett a szabadban festeni. Auvers-sur-Oise-ba költözött, ahol Pissarro hatására képei világosabbak, fegyelmezettebbek lesznek. Témát vált és ettõl kezdve igyekszik létrehozni a klasszicizmus nagy léptékû, határozott formáinak és modern szín- és modellkísérleteinek a kombinációját.
Csendéleteket, provence-i tájakat fest.
Forradalmi felismerésének lényege, hogy a színek nemcsak a forma körbehatárolására, hanem annak kifejezésére is alkalmasak. Elveti a távlati szerkesztést, hogy másféle térhatásokat is érzékeltetni tudjon, kizárólagosan a színek használata révén.
1895-ben Ambroise Vollard kiállítást rendezett képeibõl. Festményein a tárgyak egyre inkább geometriai alakzatokká válnak, s a téma egyre jelentéktelenebb lesz.
KÉPEI: Sziklás vadon, Mont Sainte-Victorie, A marseille-i öböl a L’Esteque felõl, A Le Chateau Noir parkja, portré: Ambroise Vollard, csendélet: Csendélet Cupidóval
<table border="0" cellpadding="0" width="100%"> <tbody><tr> <td width="100%">
Kartyak.jpg
Csendel.jpg



</td> </tr> </tbody></table>
Cézanne: A Mont Sainte-Victoire
Hegy.jpg
Élete makacs küzdelem volt mûvészetével. Küzdelem, hogy az elõtte lévõ háromdimenziós világot összebékítse vászna kétdimenziós korlátaival.
Késõi éveiben csendéleteke, figurális festményeket és tájképeket festett.
Festés közben eltorzította a hagyományos perspektívát és a formákat, ekképpen teremtve harmóniát, stabilitást.
Szívesen festett aktot vagy fürdozõ nõalakot tájban elhelyezve. A téma még impresszionista, de Cézanne már továbblépett, nemcsak azért, mert merészebben bánt a formákkal, hanem azért is, mert valami maradandót akart alkotni.
Utolsó éveiben szinte kizárólag tájképeket festett; mert rajtuk érlelhette ki leginkább stílusát, s természet után, a szabad ég alatt dolgozhatott. Számos helyszínre ért szívesen vissza, de a Mont Sainte-Victorie vonzotta leginkább.
Technikája melynek lényege hogy a kép struktúráját nagyrészt vékony, rövid színnégyszögeket alkotó ecsetvonásokból építette fel.
A Mont Sainte-Victorie-ról készült utolsó festményien még nagyobb szigorral alkalmazta ugyanezt a módszert, tömeget és formát mindinkább elvonatkoztatta a valóságos látványtól.
Cézanne geometriai formákból állította össze a képeit: téglaest, kúp, gömb.
A képen alkalmazza a komplementer színeket, ahogy más posztimpresszionisták is(kék-narancs, vörös-zöld, sárga-lila).
A kép három térrészre osztható: sötét – zöldesbarna; élénk és világos – sárga, piros; világos – kék
Ugyanazok a színek ismétlõdnek hegy szinte beleolvad az égbe.
Cézanne azt vallotta, hogy a világ az övé, és úgy fordítja le a maga nyelvére, ahogyan akarja – ez a mûvész igazi szabadsága.
 

hajlando

Kitiltott (BANned)
Etruszk

Az I.e. II-I. évezred fordulóján Itáliában több néptörzs telepedett meg.
[FONT=Arial,Helvetica]A déli területeket - Campania, Szicília - az I.e. VIII. század folyamán a [/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]görög telepesek, az északnyugati partvidéket az etruszkok foglaták el.[/FONT]​
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width=750 border=0><TBODY><TR><TD>
[FONT=Arial,Helvetica]A két terület között latin és más törzsek telepedtek le.[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica]Az I.e. VII-V. század között az etruszkok uralma alatt állt csaknem egész [/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]Közép-Itália (másnéven Etruria).[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]Tizenkettes számrendszert használtak.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]A tudományok közül a gyógyásztot és a csillagászatot művelték.[/FONT]
Fontos szerepet játszott a halottak kultusza.
[FONT=Arial,Helvetica]A sírok falfestményei a földi és a túlvilági életből, és az etruszk mitológiából[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]vett jeleneteket ábrázoltak[/FONT]​

</TD></TR></TBODY></TABLE>
Etruria mocsaras terület volt ezért, fő építészeti feladat :
[FONT=Arial,Helvetica]utak,[/FONT] hidak, csatornák, erődítmények
Az építészet fő jellemzője:
[FONT=Arial,Helvetica]Kő alapra építkeztek közvetlenül, vulkanikus eredetű faragott kövekből.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]Az etruszk templom és lakóház a római építészet számára mintaképül szolgált. (fedetlen atrium)[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]Építőanyagok: kő, fa, agyag.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]Épületszerkezetek: álboltozatos lefedés (síroknál),[/FONT]dongaboltozat, gerendás
[FONT=Arial,Helvetica]áthidalás,[/FONT] oszloptámaszok
Égetett, máz nélküli agyagból (terrakottából), színes festékkel készültek, de
[FONT=Arial,Helvetica]bronzból is készítettek szobrokat.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]Jellemző: kissé merev, de plasztikus ábrázolás.[/FONT]
Falfestmények, melyek sírkamrákat díszítettek, fejlett rajztechnikával
[FONT=Arial,Helvetica]a vakolatba karcolt körvonálú, élénk színekkel megfestett festmények.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]Téma: életmódjuk,[/FONT] szokásaik,szertartások, mitológiai jelenetek.

[FONT=Arial,Helvetica].[/FONT]
 

hajlando

Kitiltott (BANned)
Etruszk - konyv - Osi kapocs

osi_kapocs.jpg


<TABLE class=cikk_torzs cellSpacing=0 cellPadding=0 border=0><TBODY><TR><TD> Az ókor egyik legnagyobb kultúrája éppen az etruszkoké volt.
A kötet szerzője Mario Alinei úr kiemelkedő tudású nyelvészprofesszor. Munkásságát jelentős nemzetközi elismerés, szakmai tekintély övezi. A téma döbbenetessége mellett az is bizonyos, hogy - jelentős nemzetközi vonatkozásai mellett - a magyarság szempontjából túlbecsülhetetlen értékű könyvet
tartunk a kezünkben.


Egy könyv, amelyből kiderül, hogy a magyarok már jóval a "honfoglalás" előtt az európai térség nagy részén jelen voltak, s az is, hogy a régészeti kutatások eredményei szerint az etruszkok ősei a Kárpát-medence területéről származnak. Egy könyv, amely teljesen új megvilágításba helyezi az etruszk nép Kárpát-medencéhez fűződő (rendkívül szoros) kapcsolatát, és az ókori Itália kulturális, műszaki fejlődését meghatározó folyamat - ebből a térségből származó - magyar összetevőit.

Olyan könyv ez, amelyből megtudjuk, hogy Nagy-Magyarország területe egészen a bronzkor végéig Európa ipari szíve volt, s egyben, hogy az innen induló magyar-etruszk behatolás Itália földjére nem tűnik merész kijelentésnek, hanem egybevág az összes régészeti feltárás eredményével.

A kötet bemutatja, hogy a magyarok több évszázaddal Árpád bejövetele előtt is képesek voltak falakkal és tetővel rendelkező házakat építeni, valamint azt is, hogy a honfoglalás korának primitív, "betántorgó" nomád magyarjairól szóló délibábos hipotézis minden tudományos alapot nélkülöz. Ennek ismeretében tehát újra kell gondolnunk a honfoglalást és időrendjét, de az Árpád vezér korát jóval megelőző magyar jelenlétet a Kárpát-medencében és földrészünkön is.


</TD></TR></TBODY></TABLE>
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére