Szép festmények, műalkotások

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

hajlando

Kitiltott (BANned)
Paul Cezanne

cezanne.jpg
 

lapappilon

Állandó Tag
Állandó Tag
caspar david friedrich

Fametszet

<!-- start content -->A fametszet (xilográfia) a legrégibb sokszorosító eljárások egyike. A rajzot művész tollal vagy irónnal, esetleg mechanikai úton fényképezés útján átviszi egy csiszolt fadúcra, amelyen a fekete vonalakat meghagyva, úgy mélyít ki vésők segítségével, hogy a fadúcról azután azt festékkel behengerelve, nyomdai úton lenyomatot készíthessen. A 2 cm vastag fadúc (körtefa vagy puszpángfa) az egyik oldalán simára van csiszolva. A XV-XVIII. században a hosszmetszetű körtefára dolgoztak a fametszők kések segélyével míg azután már a tömörebb puszpángfára tértek át, amelyen a rézmetsző vésőjével dolgoznak.
A fametszetet már az ókorban is ismerték, a kínaiak már a X. században alkalmazták. Európában biztonsággal csak a XIV. században állapítható meg a fametszet, amely a XV. században magas művészi színvonalra emelkedett. A legrégibb dátummal ellátott fametszet 1423-ból való míg az első fametszettel nyomtatott könyvet 1461-ben Pfister adta ki. Már azelőtt is voltak fametszetek, amelyekről prés nélkül készítettek levonatokat oly módon, hogy festékkel bekent dúcra fektették a papírlapot és simítófával a papír hátát végigdörzsölték (Reiberdrucke). Így készültek az Ars moriendi, a Biblia pauperum, míg már présen lenyomott fametszetes könyvek a Boner-féle mesekönyv (1461) és egynéhány Blockbuch, amelynél a képpel együtt a teljes szöveg is egy dúcon volt metszve.
A legmagasabbra emelkedett a fametszet Dürer idejében, ki részben maga metszett, részben a metszőkre felügyelt. Dürer követői között Hans Baldung Grien, Leonhard Schäufelein, Hans Springinsklee alkotott nevezeteset. Érdekeset teremtett Peter Flötner és Barthel Beham, valamint Hans Sebald Beham, akik a rézmetszet mellett a fametszetet is uralták. Hans Burgkmair Augsburgban működött, ahol Miksa császár foglalkoztatta. Jeles fametszetei vannak még Altdorfernek és a Dürernél csak egy évvel idősebb Lucas Cranachnak, kire azonban a nürnbergi mester valószínűleg erős hatással volt Nürnbergen kívül Strasbourgban és Baselben virágzott a fametszet, ahol Hans Baldung, ifj. Hans Holbein és Urs Graf működtek. Később a fametszet általánosabbá vált és vesztett eredeti zamatából. Virgil Solis, Jost Amman és Tobias Stimmer sokat dolgoztak megrendelésre, de a minőség rovására. A német fametszet elterjedt egész Európában és megtermékenyítette a németalföldi, olasz és francia művészeket. A XVI. század vége felé a fametszetet kevesebben művelik, mert a rézkarc, az edzett, mélynyomás grafika lett kedveltebb. Mint könyvillusztráció, vagyis mint reprodukáló művészet később, a XVIII. században új életre kelt és még a XIX. század elején is nagyon el volt terjedve. Sok között csak a Menzel rajzai után készült fametszeteket említjük meg; Geschichte Friedrichs des Grossen, Franciaországban pedig a Daumier és Gavarni rajzai után készült metszetek voltak kiválóak.
A keleti népek közül a japánok fametszete külön helyet foglal el és erősen nemzeti jellegű színes fametszeteik bámulatos szépségeket tárnak fel. Legnevezetesebb japán mesterek Hokuszai, Utamaro, Hirosige és Sharaku.

4csik2.jpg




Nagy Imre:Sperling Ottó, fametszet
 

hajlando

Kitiltott (BANned)
Piero della Francesca - Krisztus feltamadasa

A hátravetett fejét a szarkofág peremének támasztó alvó katonában a hagyomány szerint önmagát örökítette meg a fest&otilde;.

krfelt.jpg
 

eozin

Állandó Tag
Állandó Tag
Eugéne Delacroix (1798-1863)
El&otilde;ször Guérin m&ucirc;termében tanult. Majd innen kikerülve csatlakozott azokhoz a törekvésekhez, amelyeket a frissen kiállított Meduza tutaj sajátos értékei jelöltek meg. Gericault nyomába szeg&otilde;dött.
A görög szabadságharc ragadta magával, ez lett a témája is (A khioszi görögök lemészárlása). A riasztó realizmusa, a jelenet tartalmi mélysége, lelkiismeret megmozgató döbbenete, a fest&otilde;i el&otilde;adás együttérz&otilde; eláradása révén a romantikus festés második nagyjelent&otilde;ség&ucirc; mérföldköve, egyúttal Delacroix egyéni igazodásának kiindulópontja.
Színei rajzai, kompozíciós elvei egyre szabadabbá, kötetlenebbé váltak. Képzeletének romantikus és szabadságvágytól f&ucirc;tött fest&otilde;i érverése 1830-ban érte el legszaporább ütemét. Ekkor festette meg azt a m&ucirc;vét, amely a forradalom, a szabadság és a h&otilde;siesség megjelenítésében elérte a csúcspontot. (A Szabadság géniusza a torlaszokra vezeti a Népet)
Ezután Marokkóban töltött több id&otilde;t. Kelet motívumaival, palettáját a déli napsütés áttetsz&otilde; ragyogású mélységével és felületi izzásával gazdagította. fontos szerepet kapnak képein az állatábrázolások. Állatok küzdelme, vadászjelenetek, állatidillek.
Festett mennyezeti képeket.
M&ucirc;vei: Sardanapal halála (Byron drámájának témája Sardanapal, asszír király, leölette állatait és embereit, hogy mindenét magával vihesse a túlvilágra), Dante és Vergilius, A Szabadság vezeti a népet (1830-as forradalom hatására, Szabadság istenn&otilde;je vezeti a népet), Algíri n&otilde;k (varázslatos kelet, nyugalom, harmónia).

 

hajlando

Kitiltott (BANned)
A reneszánsz festészet Itáliából indult hódító útjára. A humanista szemlélet, a természeti jelenségek megfigyelése és megértése, az antik kultúra tanulmányozása és az élő modell után való rajzolás által megismert törvényszerűségek alkalmazásával addig soha nem látott remekművek keletkeztek. A különböző festéstechnikai újítások, a szín és térperspektíva, a lazúros, fátyolos festésmód mind hozzájárultak, hogy a román és a gótikus korszak elnyomottsága alól felszabadulva egy, az addigi merev hagyományokkal szakító stílus jöjjön létre. A perspektivikus ábrázolás a térbeli tárgyak sík felületre történő leképzését jelenti. A reneszánsz festők rájöttek, hogy a térbeli párhuzamos egyenesek látszólag egy pontban találkoznak. Ennek eredményeként a valóságban ugyanakkora, ám a szemlélőtől nem egyenlő távolságra lévő tárgyak különböző méretűnek látszanak. A perspektivikus ábrázolásmód alkalmazásával egyre népszerűbbé váltak az épület- és a belső térábrázolások. A kor négyzet alakú burkolólapokkal fedett padlói számtalan lehetőséget nyújtottak a távlat érzékeltetésére. Megkülönböztetünk lineáris és centrális perspektívát.
Összefoglalva a reneszánsz festészet általános jellemzői:
  • új: perspektivikus ábrázolás
  • gyakori a természeti háttér
  • élénk, gazdag színvilág
  • a bibliai és mitológiai témák mellett megjelenik a mindennapi élet, a tudományok tisztelete is
  • új: portréfestészet
  • fontossá válik a mozgások, érzelmek természetességének visszaadása
  • Itáliában három korszakra bontható a reneszánsz festészete, és ezen belül a következő művészekre, alkotókra (teljesség igénye nélkül):./
  • TRECENTO (14. század, 1300-as évek - korai reneszánsz):
  • Giotto (Ambrogiotto di Bondone)
QUATTROCENTO (15. század, 1400-as évek - érett reneszánsz):
  • Massaccio (Tommaso di Ser Giovanni di Mone)
  • Andrea Mantegna
  • Leonardo da Vinci
  • Paolo Ucello
  • Sandro Botticelli
CINQUECENTO (16. század, 1500-as évek - késői reneszánsz):
  • Michelangelo Buonarroti
  • Vecellio Tiziano
  • Raffaello Santi
 

hajlando

Kitiltott (BANned)
Giotto di Bondone 1266 -1337

Assisiben, a protoreneszánsz festészet hatalmas olvasztókohójának helyszínén jelenik meg legelőször mint művészettörténeti személyiség az új stílus legnagyobb mestere, Giotto. Körülötte vonultak fel az öregebbek, akiktől tanult és akik tőle is tanultak, és a fiatalabbak, akik igyekeztek az ő nyomába lépni. A San Francesco széles egyhajós fölső templomának oldalfalain vonul végig a Ferenc-legenda nagyrészt csodás eseményeit ábrázoló freskóciklus. A ciklusnak hármas ritmusban sorakozó képei az első pillantásra rejtett, ám szoros formai kapcsolatban álló kompozíciók. Az ifjú Giotto és társai az 1297-99 közötti időszakban festették a freskókat. Az érett mester Assisi után Padovában alkotta meg klasszikus főművét, azt a freskóciklust, amelyet Enrico Scrovegni, a gazdag polgár az 1302-ben építtetett és a régi római amfiteátrum romjain emelkedő palotájához csatolt Mária-kápolnának, a Cappella dell'Arenának a díszítésére rendelt meg. Giotto, a művészet korszakalkotó megújítója. Giotto életműve, meghatározóvá vált a trecento művészet további sorsára, szinte az egész századon keresztül.


<CENTER>
giotto_portrait_paolo_uccello.jpg
</CENTER>
 

hajlando

Kitiltott (BANned)
Masaccio 1401 - 1428

Masaccio igen fiatalon, alig 27 éves korában halt meg, és kevés teljes egészében neki tulajdonítható festményét ismerjük, művészettörténeti szerepe mégis jelentős, a reneszánsz festészet első jeles képviselőjének tekintik. Műveihez, mint például Branacacci-kápolna freskóihoz zarándokoltak a firenzei festők. A szent történetek hagyományos jeleneteinek újszerű előadásában következetességgel mindig az emberre koncentrált. A súlyos testek szilárd statikával állnak a földön, anatómiájuk még nem annyira természettudományos ismereteken, mint a test alkatába belelátó intuíción alapul, tömegük hatását a szigorúan aláomló drapéria redőinek tömörsége teszi teljessé. Az arcok és mozdulatok hatalmas energiája finom árnyalatokban fejezi ki a lényeget. Az antik filozófusokhoz vagy donatellói prófétákhoz hasonlatos személyiségek méltóságteljes sorában a köznapi típusoknak, a gyermekét tartó anyának vagy a kereszteléskor összekulcsolt kézzel térdelő ifjúnak, a meztelen vagy puritán öltözetű testek formáinak minden részlete az emelkedett tartalmat szolgálja. A portréfigurák, a karmelita szerzetesek képmásai és közöttük a művészönarcképek műfajának úttörő pózában a képből kitekintő saját arcmása az individuális emberábrázolás példái. Masaccio művészetének "igazi" reneszánsz tette az, hogy végtelenül egyszerűnek ható eszközeivel, melyek mögött azonban mélységes ember- és természetismeret lakozott, az új korszak emberének etikumát, a humanizmus eszményének következetes morális magatartását festői alkotásban realizálta. Leonardo, Raffaello, Michelangelo ifjúkorukban a Brancacci-kápolnába valóban mint akadémiát jelentő festőiskolába jártak el, és őseiknek teljes tudatossággal Giottót és Masacciót vallották.
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére