Szoktatok meg "magyarul" fozocskezni?

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
A buzagánica receptjét(gyerekkoromban sokat ettem), tudja valaki?

Amikor kérdezted, kíváncsivá tettél, mert én csak a krumplis gánicát, a kukoricagánicát, a gánicalevest ismertem.
A következőket találtam:

Egyéb elnevezései: gánica, pirított gánica, főtt gánca, fehér gánca, ganca, lisztes sterc, aprósterc, isterc. Én pirított (sült) gríz néven ismerek ilyet, vagy legalábbis nagyon hasonlót.

Búzagánica
Hozzávalók: fél kiló grízesliszt, 1,5 deci olaj vagy zsír, egy teáskanál só, 8-9 deci forró víz. (A forró vizet és zsiradékot előre készítsük oda, mert gyorsan kell!)
Elkészítés: A lisztet egy nagy alapterületű, ép zománcú lábasban, zsiradék nélkül, állandó keverés mellett világosbarnára pirítjuk. Vigyázzunk, hogy le ne égjen. Amikor mogyorószínű a liszt, forró vízzel felengedjük, rátesszük a sót, jól elkeverjük, majd körülbelül két percre fedővel lefedjük. (Így jobban szét tudjuk majd keverni.) Ráöntjük a forró zsiradékot, majd fakanállal apróra szétkeverjük, s ekkor még ízlés szerint pár percig pirítjuk.
Frissen fogyaszthatjuk fejes salátával vagy káposztasalátával, illetve desszertként porcukorral meghintve, lekvárral.

Búzagánica tepertővel
2 bögre liszt, 1 fél bögre búzadara, félmaréknyi tepertő, 4-5 evőkanál zsír, só.
A lisztet a búzadarával összekeverjük, hibátlan zománcú lábasban megpirítjuk. Ha már olyan forró a liszt, hogy a kezűnk nem állja (ha egy pillanatra a tenyerünket rátesszük), akkor 6-7 dl lobogó, forró vízzel leforrázzuk, gyorsan elkeverjük, nagyon forró zsírral megöntözzük. Kanállal apróra daraboljuk, meleg tepertővel megszórjuk. Bármilyen salátával tálalhatjuk. Tepertő nélkül is fogyasztható.

Valószínű, hogy nem mindíg törték össze, mert valahol azt olvastam, hogy "zsebből ették a búzagánicát".

Remélem ilyenre gondoltál!
 

hamami

Állandó Tag
Állandó Tag
Pincs-pancs, avagy somlói másként

Süss 8 tojásból piskótát.
Majd ha kihűlt, tépd apró darabokra, tedd egy nagy tálba. Készíts két nagy adag csokipudingot, öntsd rá és keverd össze. Sportszeletet és diót darabolj apró kockákra és keverd bele. A tetejét locsold meg keserű csokiöntettel. ha akarod tehetsz rá tejszínhabot is.
:D
 

skrebe

Állandó Tag
Állandó Tag
En is megeheztem olvasvan ezt a sok finomsagot.
Nalam meg mindig a gulyasleves es a palacsinta (minden töltettel, es formaban) a nyerö...hmmm :p
 

Hesti@

Állandó Tag
Állandó Tag
Lehet, hogy egy kicsit hazabeszélek, de ezt próbáljátok ki:

Szegedi halászlé
Hozzávalók: 60 dkg ponty, 40 dkg harcsa, 25 dkg kecsege, 25 dkg süllő, 15 dkg vöröshagyma, 10 dkg zöldpaprika, 1 db kis paradicsom, só, pirospaprika, 1 db száraz cseresznye paprika.
Elkészítése: A jó halászlé igazi zamatát a különböző halak íze adja meg. Ezért lényeges, hogy többféle halból főzzük. A halakat megtisztítjuk, 5 dkg-os darabokra vágjuk és besózzuk. A halak fejét, csontjait külön egy lábasba tesszük, és karikára vágott hagymával felfőzzük. Ha a víz forrni kezd, meghintjük pirospaprikával, és 1 óráig főzzük. Utána ezt a levet rászűrjük a besózott halakra. Hozzátesszük a cikkekre vágott zöldpaprikát, paradicsomot és a cseresznyepaprikát. Ezzel együtt 20 perc alatt készre főzzük.
A halászlét főzés közben keverni nem szabad, csak a lábast kell rázogatni.
 

Hekate

Állandó Tag
Állandó Tag
De jó, hogy eszembe juttattátok.
Nálunk sterc volt a neve. A babsterc a soproni poncihterek (szőlősgazdák) étele volt. Nagyon fini volt, egyik nap csinálok is.
 

Hesti@

Állandó Tag
Állandó Tag
Akkor tessék egy "helyi" recept.

Szegedi marhagulyás
Hozzávalók: 60 deka marhahús, 6 deka zsír, 5 deka vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, fél kiló burgonya, 15 deka vegyes zöldség, 6 deka liszt, 1 evőkanál lecsó, néhány szem köménymag, pirospaprika, só.
A vöröshagymát apróra vágva a zsírban megfonnyasztjuk, az egyenlő kockákra vágott húst megmosva rátesszük, megsózzuk, és fedő alatt pároljuk, míg a levét elpárologta. Ezután rátesszük a pirospaprikát, a köménymagot, az apró kockákra vágott vegyes zöldséget, majd mindig csak annyi vizet öntünk alá, hogy oda ne égjen, puhára pároljuk.
Ha a hús puha, 1 liter vízzel felengedjük, beletesszük a lecsót, a kockákra vágott burgonyát. Amikor jól forr, belefőzzük a 6 deka lisztből készült csipetkét.

1892-es eredeti recept szerint pedig:

"Gulyáshus.
Egy kiló felsár-szélt jó nagy falatokba vágunk, egy tojásnyi zsirt lábasba teszünk és a felvágott hust
bele tesszük sóval, egy nagy fej apróra vágott vereshagymával és egy kávéskanál paprikával; fél óráig
fedő alatt pároljuk, akkor öntsünk reá 3 liter forró vizet és főzzük másfél óráig: ha a hus puha lesz,
tegyünk hozzá még egy tányér nyersen megtisztitott felnégyelt burgonyát; ha az is megfőtt, fel lehet
tálalni."
 

oporto

Állandó Tag
Állandó Tag
Sajtos-tejfölös csirke : :DHozzávalók (4 személyre): 8 alsó és/vagy felső csirkecomb, 2-3 nagyobb fej vöröshagyma, kb. 20 dkg trappista sajt, 4 dl
tejföl, só, bors, pirospaprika, liszt.


Ezt az ételt ajánlatos cserépedényben (Római tál) készíteni. A liszttel elkeverünk egy kávéskanálnyi borsot,
ugyanennyi pirospaprikát. Ebbe beleforgatjuk a besózott csirkecombokat, majd a kivajazott cserépedénybe fektetjük. Ezt
teljesen befedjük a karikákra vágott (ízlés szerint sózott) vöröshagymával. Ezután tejföllel meglocsoljuk, a sajtot ráreszeljük.
Sütőbe tesszük. 1 óráig fedő alatt pároljuk, majd tetejét levéve szép pirosra sütjük.



Köretként krumpli illik hozzá.:D
 

westel

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! Mi nagyon szeretjük a bundáskenyeret /egyszerű-finom-gyors/ és találtam egy érdekes receptet amit persze ki is próbáltam. Előnye még, hogy nem zsíros, olajos. Íme:

[FONT=&quot]Bundáskenyér – másként [/FONT]



[FONT=&quot]4 körbevágott szelet kenyér (kb. 40 dkg), [/FONT]
·[FONT=&quot] 5 dkg reszelt sajt, [/FONT]
·[FONT=&quot] 2 tojás, [/FONT]
·[FONT=&quot] 1 dl tej, [/FONT]
·[FONT=&quot] 2 evőkanál olaj, [/FONT]
·[FONT=&quot] 1 teáskanál ételízesítő, [/FONT]
·[FONT=&quot] 1 fokhagyma gerezd [/FONT]
·[FONT=&quot] ízlés szerint törött bors és őrölt szerecsendió-virág,[/FONT]
·[FONT=&quot] a tepsihez 2 evőkanál olaj.[/FONT]
[FONT=&quot]Előkészítése: a sütőt közepes lángra kapcsolom. A kenyérszeleteket félbevágom, így összesen 8 darab lesz. A sütőlemezt beolajozom. Mély tálban a tojást a tejjel habosra verem, belekeverem a fűszereket és a zúzott fokhagymát. [/FONT]

[FONT=&quot]Elkészítése: minden darab kenyeret belemártok a fűszeres tojásba, majd egymás után addig mártogatom, amíg el nem fogy a tojás. Ezután a kikent sütőlemezre teszem a nedves kenyereket, szorosan egymás mellé. A már forró sütőbe tolom, és addig sütöm, amíg szép pirosas-barna nem lesz a tetejük. Még tűzforrón meghintem reszelt sajttal és azonnal tálalom. Saláta vagy savanyúság illik hozzá. [/FONT]
 

szaltam

Állandó Tag
Állandó Tag
Rakott krumpli

Hozzávalók 4 személyre:


  • 1 kg közepes szemű krumpli
  • 6 tojás
  • 10 dkg füstölt, paprikás kolbász
  • 5 dl tejföl
  • 2 tojássárgája
  • diónyi sütőmargarin
  • 10 dkg szeletelt, füstölt szalonna (bacon)
Elkészítés:

A krumplikat 10-15 percre beáztatjuk hideg vízbe, majd alaposan megsikáljuk és leöblítjük. A tojásokat megmossuk.
A krumplit annyi hideg vízzel öntjük fel, hogy bőven ellepje. Hozzáadunk 1 evőkanál sót (ettől ízletesebb lesz), és a forrástól számított 20 percig, fedő alatt, szelíd tűzön puhára főzzük. A tojásokat erősen sós, hideg vízben feltesszük főni, és a forrástól számított 8 percig főzzük, majd hideg vízbe merítve azonnal lehűtjük. A krumpli alól leöntjük a vizet, még melegen meghámozzuk, és hűlni hagyjuk. A kihűlt tojásokat ugyancsak meghámozzuk, elnegyedeljük vagy felkarikázzuk. A kolbászt meleg vízzel leöblítjük (így könnyen lehúzhatjuk a héját), azután vékonyan felkarikázzuk. Elkeverjük a tejfölben a tojássárgákat. A sütőt 200 °C-ra (gázsütő 3. fokozat) előmelegítjük. A vajjal/margarinnal kikenünk egy lapos tűzállótálat, aljára karikázzuk a krumpli felét, kissé megsózzuk, lazán összekeverjük, és elsimítjuk. Arányosan elosztva a tetejére rendezzük a tojást és a kolbászkarikákat, majd megkenjük a tejföl felével. A maradék krumplit felkarikázzuk, és kissé egymásra csúsztatva a tetejére rendezzük. Egyenletesen bevonjuk a maradék tejföllel, végül a tetejére göndörítjük a szalonnaszeleteket. A sütőben addig sütjük, amíg a tejföl és a szalonna aranybarnára pirul (35-40 perc). Vegyes idénysalátával vagy ecetes savanyúsággal tálaljuk.

Megjegyzés:

Munka: kb. 40 perc
Fogyasztható: kb. 1,5 óra múlva
1 adag: 738 kcal
 

szaltam

Állandó Tag
Állandó Tag
Még egy krumplis étel - TÓCSNI

A tócsniról

Még a Mátrában is többféle néven ismerik a tócsnit — maradjunk az alapkifejezésnél — így a macok, lapcsánka ugyanazt jelenti, ha az étlapon felleljük. De ne lepődjünk meg, ha az étel mibenléte felől érdeklődve esetleg azt a választ kapjuk, ja, az a recsege, lapótya, matutka. Milyen találékony a népnyelv, hogy egyazon, igen egyszerű ételnek mennyiféle elnevezést ad. Talán valóban ez a titok nyitja, olyan hús nélküli alaprecept, amelyet a legszegényebbek is el tudtak készíteni. Az idők folyamán azonban számtalan változata alakult ki, többféle ízesítéssel készül, s ami hajdanán főételnek számított, ma gyakran köretként kerül az asztalra.

A teljesség igénye nélkül néhány elnevezés és a tájegység, ahol használják: tócsni, toksa (Észak-Magyarország), macok (Mátra), cicege, tócsi (Veszprém megye), lapcsánka (Nyírség) gánica (Őrség), matutka (Közép-Magyarország), krumliprósza (Zala megye), görhöny (Szabolcs-Szatmár megye), lapotyka (Vas megye). Emellett a rösztike, a harula, röstiburgonya, lepkepotyi név is ismert. Az egyik legvalószínűbb feltételezés szerint a tótlángos névből alakulhatott ki a tócsni név, ami talán a legelterjedtebb. Érdekes, hogy lengyel nyelvterületen placki néven ismerik, ám például itthon is látni étlapon így az étel elnevezését. A cseh, néhol a tót falvakban bramborák, babagudovica néven ismert, de a zsidó közösségekben is használják erre az ételre a saját kifejezésüket, latke, hremzli, latkesz néven. Az egész elnevezés kérdéskört tovább bonyolíthatja, hogy a krupliprószánál és cicegénél tejfölt használnak, bár az eredeti tócsni alaprecept tojást és fokhagymát tartalmaz.

Tócsni receptje:

Hozzávalók: 1 kg krumpli, 2 tojás, 2-3 evokanál liszt, olaj.
Elkészítés: A krumplit hámozzuk, lereszeljük. Ehhez adjuk a tojásokat, a lisztet, megsózzuk, borsozzuk, és jól összekeverjük. Serpenyőben olajat forrósítunk. A burgonyamasszát evőkanál segítségével az olajba tesszük, a kanál hátával lepényekké simítjuk. Mindkét oldalát kb. 5-5 percig szép aranybarnára sütjük. Papírszalvétára szedjük, hogy a felesleges zsiradékot leitassuk. Forrón tálaljuk, mert csak így igazán finom. Megkenhetjük fokhagymával, vagy adhatunk mellé tejfölt, vagy akár mindkettőt.
 

gammaglobulin

Állandó Tag
Állandó Tag
Tisztelt Fórumozók!
Még nem volt időm alaposan átböngészni a főzőcske oldalakat, ezért érdeklődnék, hogy pástétom készítés témakörben vannak-e tapasztalatok, tanácsok, receptek. Természetesen valódi pástétomra gondoltam, nem egyszerű krémekre!

Én a pacalpörköltet eddig mindíg kuktában főztem, mert a család úgy szereti, ha a pacal egészen puhára főtt. Egyébként a "mindent bele" módszerrel dolgozom, vagyis amikor lezárom a fedőt, már minden hozzávaló benne van. A jó pacalpörkölt "titka" szerintem a pörkölt alap, amelyet nagy gonddal szoktam készíteni.
 

pamini

Állandó Tag
Állandó Tag
Ha szeretitek a tócsnit, akkor töltsétek is meg:

Valamilyen általad kedvest húst (pl. csirkemell) szeletekben serpenyőben süsd meg. Ezután a tócsnikat süsd meg, sütés után egy kicsit várj vele, hogy ne törjön és hajtsd félbe úgy, hogy a közepébe tegyél egy szelet megsütött húst. Szórd meg a hússzeletet apróra vágott fokhagymával és hajtsd rá a tetejét. Ezután a tócsni tetejét kend meg bőven tejföllel és szórd meg reszelt sajttal. Tedd annyi időre a sütőbe, míg egy kicsit megpirult rajta a sajt. Vigyázzatok nehogy a végén sokáig pirítsátok és a tócsni kiszáradjon!


Szerintem az egyik legjobb magyar kaja a túrós tészta. Mi az alábbiak szerint készítjük:

Túrós tészta - sütve
Hozzávalók : 50 dkg orsó tészta, 50 dkg túró, 2 pohár tejföl, 20-25 dkg szalonna, sajt A tésztát enyhén sós vízben kifőzzük. Közben a szalonnát apró kockákra vágjuk és megpíritjuk. A tejfölt alaposan kikeverjük. A sajtot lereszeljük. Ha a tészta kifőtt akkor egy jénaiban elkezdjük rétegezni a hozzávalóinkat. Alulra tésztát tegyünk, morzsoljunk rá túrót, szórjunk rá szalonnát, locsoljunk rá tejfölt és szórjuk meg sajttal. Rétegezzünk addig amíg a hozzávalóink el nem fogynak. A tetejére sajt kerüljön! Ezután tegyük be a sütőbe és pirítsuk rá a sajtot.
 

elyka

Új tag
Kedves Mindenki!
Francia ferjuram egyik kedvenc etele a karfiolpaprikas.Szamomra ez igen meglepo. Mindenesetre, ahanyszor hazajon a boltbol egy fej karfiollal, mar tudom, mi a dolgom: Rozsaira szedem es megmosom a karfiolt. Kozben voroshagymat apro kockakra vagok es olajon mgpiritok. Beleteszem a karfiolt. Kicsit felrehuzom a karfiolt es egy leveseskanal edesnemes paprikat szorok ra, jol elkeverem, teszek hozzaegy kis vizet es egy leveskockat ( en zoldseglevesest szeretem). Lehet hozza tenni kolbaszkarikakat, virslit stb. Fedo alatt addig fozzuk, mig a karfiol puha nem lesz. Rizzsel talaljuk.
 
T

TH6777

Vendég
Csülkös pacalpörkölt bográcsban!

2 kg pacal, 1 nagyobb, húsos csülök, 2 evőkanál ételízesítő por, 1 dl ecet, 3-4 gerezd fokhagyma, 4 evőkanál olaj, 1-2 nagy fej vöröshagyma, 2-2 db paprika és paradicsom, 3 evőkanál pirospaprika, só, őrölt bors, 1 cseresznyepaprika.

A pacalt megtisztítjuk, ecetes vízzel leforrázzuk, majd sós, ételízesítő porral ízesített vízben puhára főzzük, felcsíkozzuk. A csülköt annyi vízben, amennyi ellepi, puhára főzzük, sóval, fokhagymával, ételízesítő porral fűszerezzük. A csülköt kiemeljük, kicsontozzuk, a húst csíkokra vágjuk, a főzőlevét félretesszük. A bográcsban a fölforrósított olajon üvegesre pirítjuk a felaprított vöröshagymát. Pirospaprikával meghintjük, elkeverjük, kevés csülöklével felengedjük. Hozzáadjuk a cikkekre vágott paradicsomot és a paprikát, a csíkokra szeletelt pacalt és csülköt, és annyi csülöklével töltjük föl, hogy elegendő szaftja legyen. Lassú tűzön jó egy órányit főzzük. Akkor jó, ha a szaftja ragacsos-sűrű lett.



Jön a bográcsolás szezonja lassan .....
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Ismeri valaki az inteligens krémes receptjét?

Találkoztam vele, kimásoltam, mert érdekesnek találtam, de még nem próbáltam ki:

"Intelligens krémes
1 l tej, 30 dkg porcukor, 15 dkg ráma, 8 tojás, 3-5 csomag vaníliás cukor, 9 evőkanál liszt (esetleg egy kicsit több).
A cukrot a vajjal habosra verem, egyenként bele a tojás sárgája, a liszt kanalanként, és apránként a tejet. (Jó kis palacsinta tészta félét kell kapnunk) Felverjük a tojás fehérjét és azt is hozzáadjuk.
A tepsit kivajazzuk. Hideg sütőbe tesszük, 15 percig magas hőfokon (220 fokon), utána 1 órát 150 fokon sütöm (a sütőt sülés közben nem szabad kinyitni).
Nagyon klassz, mert alul marad a tészta rész, azután a krémes és felül a habos rész.

Intelligens krémes II.
Hozzávalók: 1 l tej, 30 dkg porcukor, 15 dkg vaj, 8 db tojás, 5 csomag vaníliás cukor, 9 evőkanál liszt
Elkészítés: A porcukrot a vaníliás cukorral, 2 egész tojással és 6 tojás sárgájával kikeverem. Hozzáadom az olvasztott vajat, a lisztet, a tejet és a 6 tojás felvert habját. Vajazott, lisztezett kis tepsibe öntöm. Hideg sütőbe teszem, 15 percig magas hőfokon (220 fokon), utána 1 órát 150 fokon sütöm. A sütőben hagyom kihűlni.
Isteni finom!"
 
Oldal tetejére