Juhász Gyula - Fák Oly mozdulatlanul nyugodtak A kerti fák az őszi fényben. Talán a nyárról álmodoznak, Csak egy levél hull néha szépen. Az élet csöndje ez a béke, A nyugalom e nagy tenyészet, Örök erők szent szövedéke, Lehullt levél én, elenyészek. Avar leszek majd az avarban, Míg fölöttem a fiatal fák A lombjaikat diadallal Az örök égnek fölmutatják.
<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="10"><tbody><tr><td colspan="2" style="border-top: 1px solid rgb(231, 231, 231); border-left: 1px solid rgb(231, 231, 231);"></td> <td style="vertical-align: top;" background="http://imagecache2.allposters.com/images/DS_RightTiling.jpg" valign="top"></td> </tr> <tr> <td background="http://imagecache2.allposters.com/images/DS_BottomTiling.jpg"></td></tr></tbody></table> Szép napot kívánok.
<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="10"><tbody><tr><td colspan="2" style="border-top: 1px solid rgb(231, 231, 231); border-left: 1px solid rgb(231, 231, 231);"></td> <td style="vertical-align: top;" background="http://imagecache2.allposters.com/images/DS_RightTiling.jpg" valign="top"></td> </tr> <tr> <td background="http://imagecache2.allposters.com/images/DS_BottomTiling.jpg"></td></tr></tbody></table>
<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="10"><tbody><tr><td colspan="2" style="border-top: 1px solid rgb(231, 231, 231); border-left: 1px solid rgb(231, 231, 231);"></td> <td style="vertical-align: top;" background="http://imagecache2.allposters.com/images/DS_RightTiling.jpg" valign="top"></td> </tr> <tr> <td background="http://imagecache2.allposters.com/images/DS_BottomTiling.jpg"></td></tr></tbody></table>
<TABLE cellSpacing=7 cellPadding=2 width=500 border=0><TBODY><TR class=alapvastag13 align=middle><TD>Ősjuhar a Mátraalján! <TR><TD>Eddig úgy tudtuk, hogy ha egy turista Parádsasváron jár, olyan érdekes fakülönlegességet láthat, mely nemhogy egyedül itt él a Mátrában, de nem ismert sehonnan máshonnan az egész országból, sőt talán a világból sem. Ez a mátrai ősjuhar, tudományos nevén Acer acuminatilobum. Nemrég ezt a ritkaságot sikerült megtalálni a Mátraalján is, Aldebrő község északnyugati határában. Parádsasváron mindössze egy példány él a fából - ezt Papp József találta 1952-ben, s ő is írta le a tudomány számára új fajként. Aldebrő határában viszont 5 középkorú fa található! <TR align=middle><TD> <TR><TD>Az ősjuhar leginkább a gyakori mezei juharra (Acer campestre) hasonlít, de attól formájában mégis egyértelműen elkülönül. Levele bőrszerű tapintású, átlagosan 8-9 cm hosszú és 10-12 cm széles. A levél válla lekerekített, vagy szívesen kicsípett. Általában három karéja van, s mindhárom karéj előrenéző, háromszög alakú, ép szélű, csúcsában kihegyezett. Ehhez hasonló leveleket hajtó juharfa a földtörténeti miocén korban, mintegy 15-20 millió évvel ezelőtt élt a levéllenyomatok tanúsága szerint, s innen kapták a ma élők az „ősjuhar” elnevezést. Fontos, hogy a fa a parádsasvári élőhelyén nem csírázik, terméketlen, emiatt fiatal egyedei itt egyáltalán nincsenek. A vácrátóti botanikus kertben lévő vegetatívan szaporított példány viszont nagyon ritkán csíraképes magot is hoz, de érdekes, hogy a kikelő utódok 90%-a a gyakori mezei juharra hasonlít, csak 10%-a a szülőre. Aldebrőn ellenben 5 középkorú fa él, sok idős mezei juhar társaságában, s köröttük szép számban megfigyelhető az újulat is, ami mindenféle átmenetet mutat a két típus között. <TR align=middle><TD> <TR><TD>Mind a parádsasvári, mind az aldebrői élőhely erős emberi hatást sejtet, hiszen hajdanában mindkettő parkosítva volt. Mindkét helyen hajdani vadgesztenye-fasorok futnak, jelezve a Károlyi grófok egy-egy régi birtokközpontját. S azt is tudjuk, hogy a 19. század végén a Károlyiak itteni gazdatisztje a botanikus Vrabélyi Márton volt. Talán az ő közreműködésének köszönhető az ittlétük? <TR><TD>Az új ősjuharokat legegyszerűbb a Vécs és Feldebrő közötti műútról megközelíteni. Itt élnek a Cser-erdő szélén, a Cseri-őrház közelében, egy nemrég felújított fedett pihenő mellett, közvetlenül az úttól délre. <TR><TD><TR><TD>Molnár Csaba </TD></TR></TBODY></TABLE>
James Krüss: Ki neveli az elefántbébit? Ki neveli az elefántbébit? Nem a papa, hanem a nagynénik. Kísérik a kicsiket kanyargón Az elefántnagynénitappancson. Ha veszély jő, a kis elefántkát – Fejjel befelé – mind körbe-állják S az ellenség csak körbe foroghat, Lát elefántnagynénigumókat. Ezért van, hogy az elefántbébi Ha megnőtt s már büszkén trombitál is, Piruló és védelemre számít s Érzékeny, mint minden öreg néni. (Weöres Sándor fordítása)
ADY ENDRE: A TAVASZI VIHARBAN Bepaskol a szemembe Májusi fa-virágot Ez a tavaszi vihar. Könnyű a kacér ágnak, Könnyű a fa-virágnak. Ők mégis itt maradnak, Nekik itt a hazájuk S nyílnak az új tavaszon. Nekem tavasz nem zsendül: Elmentem gyökerestül. A tavaszi viharban Állok, mint nagy kérdőjel: Vajjon merre-merre vet Ez a szél s virág-ontás, Ez a nagy, bús lemondás?
Kolibri - Kincs voltam, el-nem-múló, fényes ékszer, de szárnyra keltem, élni, csélcsap ésszel. Bolond is vagy, ha hírrel megelégszel. Csókolni itten nem lehet elégszer. Őrjöngj, röpülj, s örülj, ha lázban égsz el.