Béranyaság: a prostitúció új ága?

A béranyaság ellenzői szerint nincs olyan „gyerekhez való jog”, ami felülírná a kiszolgáltatott helyzetű nők önrendelkezését.

Egyébként meg mindenkinek a kurva anyját, aki nem képes örülni annak, hogy Adél és Dániel színesíti a világot

így reagált blogján az az 53 éves, négygyermekes magyar nő, Török Monika, akinek két grúz béranyától születtek ikrei. A vitát kiváltó eset, valamint általában a bér-, illetve a dajkaanyaság intézménye azonban bonyolultabb etikai és jogi kérdéseket vet fel annál, mint hogy jó érzéssel tölt-e el minket az ilyen úton született gyerekek léte.

Kaotikus szabályozás
„Beláttuk, hogy a lombikprogram és a dajkaanyaság az egyetlen járható út” – mondta a cikkben Török Monika, bár ebben az esetben inkább béranyaságról van szó. Mindkét esetben az anya petesejtjét az apa hímivarsejtjével való megtermékenyítés után egy másik nő méhébe ültetik, a dajkaanya azonban általában a gyermeket akaró nő egy hozzátartozója, aki ingyen vállalja a gyermek kihordását a terhességhez kapcsolódó költségei megtérítése mellett, a béranya pedig anyagi ellenszolgáltatást kap. Esetenként a béranya vagy dajkaanya petesejtjét termékenyítik meg, majd azt ültetik vissza a méhébe.

A béranyaság jogi szabályozása meglehetősen kaotikus, emiatt sok országban nem világos, kit nevezhetünk anyának, illetve hogyan fogadhatók örökbe az így született gyerekek. A magyar esetben a gyerekek irataiban a grúz nőket tüntették fel édesanyaként.

Az Európa Tanács 2016. március 15-én elutasította a béranyaság gyakorlatát, ezért az EU-n belül általában nem engedélyezik az eljárást.

A beavatkozás elvégzése Magyarországon is törvénytelen.

1997 előtt létezett nálunk a dajkaterhesség intézménye, amit aztán – elsősorban a katolikus egyház nyomására – eltöröltek.


A béranyaság Ukrajnában, Indiában, az USA legtöbb tagállamában, Ausztráliában, Izraelben, Thaiföldön, Grúziában és Oroszországban legális. Nagy-Britanniában, Németországban és Belgiumban a költségek megtérítésére van lehetőség, ezen felül viszont tilos ellenszolgáltatást fizetni, tehát a dajkaanyaság ott is engedélyezett.

Ezekben az országokban léteznek olyan weblapok és egyéb, biztonságosabb megoldást kínáló, adatbázist üzemeltető cégek, melyek a társkereső szolgáltatásokhoz hasonlóan összehozzák egymással a leendő szülőket és a dajkaanyákat. Dajkaanya elvileg olyan nő lehet, aki nem dohányzik, nincs alkoholproblémája, nem fogyaszt kábítószert és nem részesül segélyben.

Az Egyesült Királyságban működő rendszert jól reprezentálja egy nonprofit szervezet által létrehozott honlap, ami azzal reklámozza a szolgáltatást, hogy a dajkaanyák és a szülők között mély barátságok szövődnek, és a dajkaanyaság egy különleges, csodálatos tapasztalatot jelent mindkét fél számára. A portálon keresztül a szülők és a leendő dajkaanyák megismerhetik egymást, közösségi eseményeken vehetnek részt.

Kockázatos vállalkozás
A brit honlap pozitív propagandája nem feltétlenül tükrözi a valóságot, hiszen az 1970-es évek végén beindult béranyaság-ipart kezdettől botrányok kísérték, és komoly kritikák érik ma is. Azt még a béranyaságot támogató szervezetek is elismerik, hogy a béranyaság esetenként súlyos egészségügyi kockázatokkal jár, fizikailag és lelkileg is megviseli a nőt.

surrogate-1024x683.jpg

Fotó: Thinkstock
A normál terhességnél tapasztalható tünetek mellett a mesterséges megtermékenyítéshez kapcsolódó egyéb kellemetlenségekre (például allergiás reakciókra, fejfájásra) is fel kell készülni. A terhesség érzelmileg is megterhelő lehet,

sőt, amikor egy nő nem a saját gyerekét szüli meg és le kell mondania róla, extrém stressz jelentkezhet, hiszen az oxitocin-termelés miatt óhatatlanul kialakul a babához való kötődés.


Indiában, ahol a szabályozás hiánya, az alacsony költségek, illetve az extrém szegénységben élő, választási lehetőségekben nem bővelkedő nők nagy aránya miatt hatalmas a kereslet a béranyákra, a nők a babát általában a családjuktól távol, egy kollégiumhoz hasonló intézményben hordják ki, amivel további érzelmi terheket vállalnak.

Mivel a jogi szabályozás országonként eltérő és gyakran nem egyértelmű, problémák vetődhetnek fel a gyerekek születése körül is. Előfordul, hogy a béranya végül meg akarja tartani a babát. Erre a legismertebb példa a Baby M-ügy: 1985-ben egy amerikai nő, aki béranyaságot vállalt, a gyermek születése után meggondolta magát. Úgy döntött, lemond a kapott pénzről és megtartja a kislányt. A házaspár beperelte, de a több évig húzódó ügy végén a bíróság kimondta, hogy az ügylet illegális, bűncselekmény gyanúját is felveti és alkalmas a nők lealacsonyítására.

Az sem példátlan, hogy a szülők utasítják vissza a fogyatékkal élő gyereket, esetleg abortuszra kényszerítenék a béranyát. Minél kiszolgáltatottabb helyzetben van a béranya, annál több az esélye annak, hogy nem tehet semmit az esetleges jogsértések ellen.

Saját test feletti rendelkezés, vagy a méh bérbeadása?
Az előzőeknél is fontosabb, átfogóbb érv a béranyaság ellen, hogy a nő méhének bérbeadásával a teste és a gyermek is áruvá válik. Emellett, mivel elsősorban nyugati országokban élő, jó anyagi helyzetű, privilegizált homo- és heteroszexuális párok használnak béranyaként fejlődő országokban élő, szegény nőket, a jelenségnek komoly szociális és társadalmi vetülete is van.

A nyugat lényegében elkezdte kiszervezni a reprodukciót a szegényebb országokba, ahogy tette ezt korábban az iparral, arra hivatkozva, hogy mindenkinek joga van a gyerekhez.

Mivel az USA legtöbb államában engedélyezett a béranyaság, az amerikai feministák, emberi jogi aktivisták és jogtudósok évtizedek óta foglalkoznak annak hatásaival. Sokan hasonlítják a prostitúcióhoz, rabszolgasághoz, emberkereskedelemhez.


A feminista Andrea Dworkin már a ’80-as években arról írt (Right-wing women. London, Women’s Press, 1983), hogy a béranyaság a prostitúció egy új ága, amelyen keresztül nők egy része úgy árulja saját reproduktív kapacitását, hogy közben nem válik egy megbélyegzett csoport tagjává.

ba2-800x533.jpg

Fotó:Thinkstock
A szexuális kereskedelem ellen küzdő feminista aktivista és újságíró, Julie Bindel is úgy látja, hogy a béranyaság a nők testének eladásával, a méh bérbeadásával egyenlő, így párhuzamba állítható a prostitúcióval.

Aktivisták egy csoportja petíciót indított a béranyaság ellen, mert szeretnének véget vetni a nők és gyerekek ilyen úton történő kizsákmányolásának, és fel akarják hívni erre a döntéshozók figyelmét.

Úgy gondolják, hogy nem létezik „gyerekhez való jog”, ami felülírná kiszolgáltatott helyzetű nők önrendelkezését.

Azokban az országokban pedig, ahol nem legális a béranyaság, azért vetődik fel a téma, mert az itt élő párok – akár kiskapukat keresve – más országokban élő nőket használnak béranyának. Ilyen állam például Svédország is, ahol feminista szervezetek a nők emberi jogaira hivatkozva követelik a béranyaság globális szintű betiltását.

A béranyaság liberális támogatói azokat az érveket használják, amiket a prostitúcióval kapcsolatban hangoztatnak: úgy gondolják, hogy a béranyaság valódi választás, a béranya élvezi, hogy más gyerekét hordhatja ki, és más úton nem kereshetne ennyi pénzt. Feministák – köztük azok a meleg férfiak, akik saját gyereket szeretnének – is gyakran érvelnek a béranyaság önkéntes volta mellett. Esetenként felmerül ugyan bennük az érintett nők kizsákmányolásával kapcsolatos aggodalom, de szerintük senki sem vállalja a béranyaságot akarata ellenére, hiszen a béranyának joga van rendelkezni saját teste felett, és a szerződést két felnőtt, felelősségteljes ember köti meg.


Vannak, akik szerint nem betiltani kell a béranyaságot, hanem megfelelően szabályozni (itt szintén eszünkbe juthat a szexmunka-párti álláspont). Törekedni kell arra, hogy az ezt vállaló nők elég információt kapjanak az egészségügyi és lelki kockázatokról, tisztában legyenek a jogaikkal, így megalapozott döntést tudjanak hozni.

Fokozottan figyelni kell a szegény, alacsony társadalmi státuszú nőkre, és arra, hogy a béranyaságért kapott pénz versenyképes legyen,

emellett szükség van kutatásokra azzal kapcsolatban, hogyan hat a folyamat az abban résztvevőkre.

Mások úgy állítják párhuzamba a béranyaságot a prostitúcióval, hogy mindkét jelenséget legitimnek tartják. Mivel a prostitúció „a legősibb mesterség”, nem fog eltűnni, hiába küzdenek ezért a „konzervatív” feministák; ha pedig a szex áruvá válhatott, miért ne válhatna áruvá a reprodukció is? Ebben az értelmezési keretben a béranyaság a női test autonómiájáról szól, ezért annak tiltása az abortusztilalomhoz hasonló.

Magyarországon egyelőre a katolikus egyház – a feministáktól és jogvédőktől gyökeresen eltérő alapú – kritikáját leszámítva csak elvétve találni a bér- és dajkaanyaságot elemző írásokat. A prostitúció szexmunka-szemléletét valló, annak önkéntességét hangsúlyozó jogvédő szervezet, a TASZ támogatja a dajkaanyaságot: a civil szervezet tagjai el szeretnék érni, hogy közeli hozzátartozók plusz pénzügyi ellenszolgáltatás nélkül szülhessenek olyan pároknak, akiknek más úton nem lehet saját gyerekük. Szerintük a gyermekvállaláshoz való jogot mindenkinek biztosítani kell.

ba3-800x533.jpg

Fotó: Thinkstock
Ezzel szemben egy interjúban Gregor Anikó szociológus a nyugati feministákhoz hasonlóan a prostitúcióval állítja párhuzamba a béranyaságot, hiszen mindkét intézmény támogatói „az én testem, az én választásom” elvét hangsúlyozzák.

A Medián áprilisi felmérése szerint a magyar lakosság 32 százaléka támogatja, hogy meleg férfiaknak béranyán keresztül lehessen gyerekük – a kutató a jelenséggel kapcsolatban az alacsony státuszú nők középosztálybeli, homoszexuális férfiak általi kizsákmányolására hívja fel a figyelmet.


Összességben tehát elmondható, hogy a bér- és dajkaanyaság rengeteg kockázattal jár, amiket, ha mérséklünk is, a fennmaradó dilemmákkal nehéz mit kezdenünk.

Etikus-e nők méhét bérbe adni?

Beszélhetünk valódi, informált, önkéntes döntésről olyan nők esetében, akik szegénységben élnek, nincs lehetőségük megfelelő munkahelyen dolgozni, vagy akár csak nincs elég pénzük nagyobb lakásba költözni? Morálisan helyes ilyen áron a nagyobb kapcsolati, anyagi és kulturális tőkével rendelkező emberek – akár olyan, más szempontból elnyomott csoportok, mint a melegek és a nők – gyerekhez való jogát támogatni?

Ezek a kérdések komoly gondolkodást, sok vitát igényelnek, és nem intézhetjük el azzal, hogy örülnünk kellene a megszülető gyerekeknek és a családok modernizálódásának.

Pál Mónika

ba-lead-1024x576.jpg
 
Etikus-e nők méhét bérbe adni?
az etikanak mindehez sok koze NINCS
egy no azert ,hogy legyen vagy hogy NE legyen gyereke MINDENRE erted MINDENRE kepes
olyan magasivben tesz etikai kerdesre hogy orom nezni
neki KELL vagy NEM kell ez az egyetlen mozgato rugo
ez a berbeadasos megallapitas meltatlan es lealacsonyito
tulsagosan sok szentfazek dugta ebbe a temaba az orrat
ha kell es megtudom venni megveszem
ha kell es eltudom adni eladom
ez ennyire ecccccerűű
 
Nem csak az etikai kérdésre tesz nagy ívben, hanem a törvényre is. Itt tilos, máshol szabad? Egyértelmű, hogy oda megy!
egy no hogy legyen vagy ne legyen gyereke
a criminalis tettektol sem riad vissza
holmi torveny meg biztos hogy nem allitja meg
oda megy ahol megkapja mindegy melyik valtozatra van szuksege

egyebkent annyi koze van az osi szakmahoz ,hogy
SOHA nem lehet betiltani !! legalisan -illegalisan DE mindig mukodik
 
Rima , igaz én "szerncsére" nemvagyok nö , de azért nemegészen értek irosoddal egyett ! Lehet most én tévedek , igaz eddig csak nejemmel illetve nöi rokonságommal meg ismeröseimmel beszélgettem erröl akik elég fura válaszokat adtak ezzel a "béranyasággal" kapcsolatba ! Mivel mint ök mondták , egy anya aki megszüli gyermekét akit 9 hónapig nevelt , érzett a szive alatt egy különleges kapcsotott teremt azzal a kis élölénnyel !! Ismerek nem 1 vagy 2 idösebb asszonyt akinek sötéttebb börü gyermeke van itt Németországban és mégis felnevelte gyermekét hasonlóan a a másik Németországba ahol némely családban kicsit "mandulaszemü" gyerekek születtek a háború után . Egy anya az akkor is anya marad még ha mint irva van csak a "méhét" adta bérbe !! Szerintem mi férfiak itt maradjunk kicsit csendbe ebben a témában .
 
Azért itt erősen egybemosódnak a dolgok, a téma ilyen tárgyalása már enyhén csúsztatás is. Az, hogy valakinek miért nem születhet meg természetes úton a gyereke elég szerteágazó.

- Egyrészt van a feminácik által megbolondított világ, ahol a nők elhiszik, hogy az első gyerek semmiképpen sem jöhet 15 év karrierépítés előtt, amely alatt természetesen egyik mocsok férfi mellett sem szabad megállapodni, hanem élvezni kell a cock carousel által nyújtott örömöket. (cock carousel=váltogatni a férfiakat, csak angolul betű szerint ez olyan szép kifejezés :) ) Ők csak azt felejtik el, hogy a termékenység tetszik vagy nem tetszik a korral együtt rohamosan csökken, és nem biztos, hogy a várva várt pillanatban összejön a gyermekáldás.
- Másrészt vannak, akik nehezen tudják feldolgozni, hogy a gyerekhez nem csak hozzájutni kell, hanem megfelelő energiával éjszakázni kell mellette, hegyet kell vele mászni, körhintára ülni és felnevelni úgy, hogy megértjük a korszakának problémáit. Mindezeknek nem igazán lehet eleget tenni egy 50 éves kor felett érkezett gyerekkel, főleg úgy, hogy a férfiak születéskor várható élettartama ma 70 év vagy kicsit alatta.
- Aztán vannak, akiknek amúgy is totálisan lehetetlen a gyermekáldás, mert hát a fiúknak kukijuk van a lányoknak meg puncijuk és nem véletlenül.
- Stb.

Ezeken túl van értelme a témának és én is egyetértek azzal, hogy vannak esetek, amikor elfogadható alternatívát jelent.
 
Nagyon nehéz ez és nincs is az a "megszokott" igazság. Tény, hogy pálcát soha ne törjünk senki felett. Az a házaspár, akik már valóban minden poklot megjártak, annak érdekében, hogy gyerekük legyen, s a végén csak ez a megoldás maradt? No én egyáltalán nem ítélem el őket ezért. Végülis az ő gyereküket hordja ki egy idegen asszony. S, el tudom képzelni, az alatt a 9 hónap alatt mennyit vergődik lelkileg a házaspár? Mennyit aggódik? Miért is? Nem dohányzik-e a kismama? Nem veszélyezteti a gyereküket esetleg alkohollal? Milyen szexuális kapcsolatba lép és kivel? Nem lesz AIDS-ses a terhessége alatt? Alszik-e eleget? Nem emeli-e meg magát? S, még ki tudja. A legvégén pedig az marad, hogy le tud-e mondani a "mi gyerekünkről". Nézzük a másik oldalt: "bennem növekszik egy gyerek, akihez semmi vérszerinti kapcsolatom nincs. Bennem növekszik és pénzt kapok érte, vagy köszönetet(?), mi éri meg nekem? Jaj, csak meg ne lássam szüléskor, mert lehet, hogy elgyengülök...." Ilyen gondolatok kavarodhatnak a 3 fejben a 9 hónap alatt. Iszonyatos lelki és testi teher - s ha a végén siker koronáz, nem tudom azt írni, hogy nem volt helyes. A béranya úgy érzi, mintha kifosztották volna, nemcsak testileg, de lelkileg is. Még akkor is, ha oda csúsztatnak neki egy vastagabb borítékot. Azt a 9 hónapot soha nem felejti el, pláne, ha nehéz szülése volt, de ha könnyű akkor sem. Nem lehet elfelejteni az első "kaparászosokat", amit érzünk, amikor megmoccan bennünk az új élet, amikor megfordul. S, ha kidugja a lábát, kezét és mi rátesszük a tenyerünket a hasfalunkra, akkor vagy visszahúzza a bennünk élő baba, vagy ott hagyja... Már a várandósság alatt számít, hogy milyen lelkiállapotban várják az új életet, már az nagyon sokat számít a megszületendő baba egész életében. Erre mindenféle tudományos vizsgálatok és bizonyítékokat találtak, s vannak is. Nehéz ügy, ez mindenképpen jogilag.
S, ha bárki egyik, vagy másik oldalra kényszerül, soha ne feledje, hogy pálcát törni soha nem szabad. Ez aztán mindenkinek a legmélyebb magánügye, de elítélni, megszólni ezért? No az az elítélendő. Ha azt vesszük, irgalmatlan kényszer ez - mindkét részről. Hálás vagyok Sorsnak, s mindennek, hogy nekem ölelésből én általam kihordott és megszületett gyermekeim fogantak és születtek. Ez semmit sem von le abból, hogy az így világra hozott gyermekek bármiben is másodrangúak lennénk. Pontosan tudom, életem folyamán megtapasztaltam, hogy az édesanya/szülőanya egy volt, s gyermekének szép gyerekkort biztosított, valóban mindent megtett érzelmileg, anyagilag és amikor a kisfiúból - férfi lett, ki tudja miért, de le- és elszakadt az édesanyától. Ennek oka lehet bármiféle félreértés, vagy más dolog. Nem vizslatom, nem tisztem. De bizonyított tény, hogy egy örökbefogadott gyermek jobban szereti az örökbefogadó szüleit, mint az a gyerek, akit szívvel-lélekkel "saját ölelésükből" megfogant és fel is neveltek, s később mégis felnőtt korában, hátat fordított. Ki tudja, mi okból.
 
egy anya aki megszüli gyermekét akit 9 hónapig nevelt , érzett a szive alatt egy különleges kapcsotott teremt azzal a kis élölénnyel !!
Szerintem mi férfiak itt maradjunk kicsit csendbe ebben a témában .
amikor egy nő nem a saját gyerekét szüli meg és le kell mondania róla, extrém stressz jelentkezhet, hiszen az oxitocin-termelés miatt óhatatlanul kialakul a babához való kötődés.
Írta egy hölgy
Kicsit cinikus leszek akkor csak kémia az egész?
 
Írta egy hölgy

Kicsit cinikus leszek akkor csak kémia az egész?

Én férfi vagyok.
Minden tiszteletem az anyáké és biztosan tudom, hogy anyának lenni és végig élni azt, hogy benned fejlődik ez az élőlény az olyan különleges dolog, amit soha nem élhetek át. Nem is állítom soha, hogy igazán tudom mit jelent ez.
De tudom mit jelent apának lenni. Tudom mit jelent magadhoz ölelni a gyermeked, kezedbe fogni először, megérinteni, félteni, izgulni érte, vele együtt szenvedni, amikor beteg, örülni amikor ő örül. Pedig én már csak kívülről érezhetem a szíve dobogását és még csak áttételesen volt közös keringésünk.
Ó, persze tuti kémia az egész, hiszen érzem az illatukat, nem is lehet más magyarázat.
 
Adhatok vért, csontvelőt, fél vesémet, májamat meg még ki tudja mimet nem, az rendben van, törvényes és senki nem aggodalmaskodik az én egészségem miatt, de más gyerekét nem hordhatom ki mert attól féltik az egészségemet?
Csak én érzek ebben a logikában egy kis bukfencet?

Én is véradó vagyok, emiatt tapasztalatból mondhatom, azt kár ebbe belekeverni. Simán adhat valaki vért akár százszor is életében, nem hal bele, beteg se lesz tőle, mert a vér utántermelődik hamar.

A fél vese meg más effélék odaadása már cikisebb, azt csak egyszer teheted meg. Ha azonban megteszed, az ÉLETÉT mented meg valakinek.

Aki béranyaságot vállal, valahol e kettő közt van a dolog amit tesz: nem teheti annyiszor mint a véradást, az egészségügyi kockázata is nagyobb, nagyobb az érzelmi teher is, és sokkal tovább is tart mint egy véradás. Mégse akkora életreszóló dolog a részéről, mintha a fél veséjét adná oda.

Ugyanakkor viszont nem is menti meg vele senki életét. Nyilvánvaló ugye, ha nem szülne gyereket a megrendelőjének, s ha más nő se szülne gyereket nekik, attól még ebbe a gyermektelenülmaradásba nem halna bele a megrendelő...

Én azok közé tartozom akik NEM HISZNEK abban, hogy lenne holmi „gyermekhez való joga” bárkinek is, csak úgy automatikusan! A Föld úgyis túlnépesedőben van...

Nekem azonban nem is ez a bajom a béranyasággal. A fentiek ellenére, el tudom képzelni hogy ezt le lehetne szabályozni jogilag korrektül. Nekem az igazi bajom ezzel az egésszel ott van, ami a prostitúcióval is a bajom, s le is írom alább:

Előszöris, hiszek benne hogy minden nőnek joga van eldönteni, megy-e prostinak. Az ő teste, azt csinál vele amit akar, így igaz! Én bár nem tartom a prosti munkáját valami nagy és tiszteletreméltó karriernek, de tulajdonképpen még többre is becsülöm mint a katonát, mert a prosti nem kínt és halált, hanem örömöt szolgáltat!

Igenám, de a baj ott van hogy nem mindenki dönti el valóban ÖNKÉNT,, hogy megy-e prostinak, s ugyanez a helyzet a béranyasággal is! Az egy ORDAS BAROMSÁG ami a cikkben is van mint egyesek véleménye hogy ez a nő önkéntes döntése! Mert cseppet se mindig az, sőt alig van példa arra hogy az lenne. Ez ugyanolyan hazugság, mint hogy elvileg Magyarországon mindenki maga önként eldöntheti, elvállal-e ilyen vagy olyan munkát. HAZUGSÁG! Én magam is éveken át olyan munkakörökben dolgoztam amiket UTÁLTAM, de NEM VOLT MÁS!

Ha ez még Magyarországon is igaz, miért hiszitek hogy annál is szegényebb országokban ne lenne fokozottan igaz?! Simán az van hogy se a psortitúció, se a béranyaság nem a nők ÖNKÉNTES döntése e helyeken, legfeljebb látszatra!

Akkor tudnám támogatni ezeket a dolgokat, ha szigorúan meg lenne szabva hogy a béranya nagyjából ugyanolyan jövedelmi csoportba tartozhat csak, mint az akinek szül. Akkor mondjuk oké, fogjuk rá hogy az ő önkéntes döntése valóban, bár még ezekben a helyzetekben is lehetnek fura csapdák és jogi bukfencek. De minden extremitást úgyse lehet leszabályozni, szóval NAGY VONALAKBAN akkor rendben lenne TALÁN.
 
Erkölcsi állásfoglalás nélkül.
Az jut eszembe hogy a bibliábol ismert kétnemüség elvének a megbukása nem jelenti az emberiség kihalását,
hogy a gyermekáldás kivánsága nemcsak szexualis ösztönökön nyugszik....
komplikáltak vagyunk :)
 
A fél vese meg más effélék odaadása már cikisebb, azt csak egyszer teheted meg. Ha azonban megteszed, az ÉLETÉT mented meg valakinek

Na igen. Más életét megmentem, de a sajátomat igencsak veszélynek teszem ki. Ki ad garanciát arra, hogy a maradék 1 vesével is teljes értékű életet tudok élni, és hogy az az egy majd bírja a megterhelést, és soha nem betegszik meg?
 
Nálam a torka véres az egésznek már megint...

Mert ki a fene kért itt bárkit is már megint fel a népboldogításra? Ki kérte, hogy itt fennkölt jogvédelem és jogellenvédelem legyen? Kinek van erre szüksége a fennhangon dürrögő majdmiaztánmegmondjukmiajókon kívül?

Mitől megy el egy lány örömhölgynek, hogy ne a másik nevét használjam? Eltekintve az erre erőszakosan rákényszerítettektől (nem kevesen vanna sajnos, de ők más téma) döntően nem azért, mert annyira szeret kefélni, főleg vadidegenekkel. Felismer egy lehetőséget, amire a már intenzíven kapott minták egyenesen rá is vezethetik ( vvö. melegtéma, de ezt már átbeszéltük párszor ). Eldönti, hogy tandíj kell, pénz kell, utána rájön, hogy na, két felessel lenyelhető az egész és csinálja, amíg kedve, kinézete, érdeklődése kitart. Utána vagy abbahagyja, vagy sem - de ha le is áll, első megszorult pillanatban azért csak vissza-vissza megy a placra kis tűpénzért, akár már tisztes családanyaként is. Kvázi - saját, egyedi irányultsága, erkölcsi tartása, szüksége, döntése. Van, aki másképp próbál szerencsét, mondjuk dolgozik vagy vállalkozik - ők így vállalkoznak. Kereslet örök - kinek mi köze ehhez?

A béranyaság speciálisan még ilyenebb. Senki nem azért vállal ilyesmit, mert olyan jó érzés szülni, meg benne dobog és az jó. Megvan a maga kényszere, oka, elhatározása. Kinek mi köze hozzá, mit csinál, ha már eddig eljutott a döntésében? (Megint más kérdés az egészségügyi kockázat persze - de nem is erről beszélünk)

Lasan nem vagyok képesolyan témát vagy területet találni, amibe ne akarnának már megint belepofázni mások, mert ők azután megmondják, mi a húdejó és azt úgy kell. Igaz ez papékra, de igaz svédékre, feministáékra, ellenfeministáékra, mindenkire. Ez valami globális szórakozás lett, vagy mi, kersni még valamit, amit jogvédeni lehet...

Jogvédjen otthon. Egészen biztosan van mit - másokat meg hagyjanak már békén a mondvacsinált hülyeségekkel.
 
Kinek mi köze hozzá, mit csinál, ha már eddig eljutott a döntésében?
Szerintem is sokkal inkább a dolog közvetítői részét, különösen a közvetítői díjazás mértékét kellene nagyon leszabályozni! Így félő, hogy majd megint akad egy gátlástalan orvos, aki a nők hős megmentőjének szerepében tetszelegve milliókkal vágja meg a gyerek után sóvárgó amerikai nőket, a kilátástalan helyzetben lévő csóró magyar cigányasszonyok meg kihordják a terhességet pár százezer forintért.
 
Szerintem is sokkal inkább a dolog közvetítői részét, különösen a közvetítői díjazás mértékét kellene nagyon leszabályozni! Így félő, hogy majd megint akad egy gátlástalan orvos, aki a nők hős megmentőjének szerepében tetszelegve milliókkal vágja meg a gyerek után sóvárgó amerikai nőket, a kilátástalan helyzetben lévő csóró magyar cigányasszonyok meg kihordják a terhességet pár százezer forintért.
mar megint turkalunk mas zsebeben --- es beoltatjuk magunkat business ellen
uzlet ,business ez casaloma

mikor ket ember megelegedesere letrejon egy harmadik szemely altali tranzakcio
amely minden szemely megeelegedesevel zarul
azt hivjuk SIKERES UZLETNEK
mindegy hogy hazeladas - vetel ugynokkel
vagy beranyasag orvossal
 
mar megint turkalunk mas zsebeben --- es beoltatjuk magunkat business ellen
uzlet ,business ez casaloma

mikor ket ember megelegedesere letrejon egy harmadik szemely altali tranzakcio
amely minden szemely megeelegedesevel zarul
azt hivjuk SIKERES UZLETNEK
mindegy hogy hazeladas - vetel ugynokkel
vagy beranyasag orvossal

Ha az adok-veszek tárgya ember, vagy magzat, akkor valóban be vagyok oltva business ellen! Én pl. Czeizel tevékenységét azért nem venném egy lapra egy ingatlanügynökével.
 
A cikk írója volt béranya? Mert az írás csupa hipotetikus dolgot hoz fel, amit mások állítanak, mint káros hatást, de egy béranyát sem kérdeztek meg. Az meg baromi nagy nonszensz, hogy a prostitúció fogalma egyáltalán közös lapra kerül a béranyasággal.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt

Statisztikák

Témák
38,135
Üzenet
4,802,956
Tagok
615,777
Legújabb tagunk
eugéplev
Oldal tetejére