Balaton mindenes

GJodie

Állandó Silver Tag
Állandó Tag

Nagy élmény lehet ezen a rendezvényen részt venni, nemcsak az első-bálozóknak, akik szépsége itt megmérettetik. Az idei Anna-bál eseményeinek közvetítésébe sikerült belenéznem a Duna TV jóvoltából, és pont egy posztumusz díj átadását láttam. Az év Kiss Ernő díját a néhai Bujtor István színművész kapta, akit a Balaton szerelmeseként ismert és tisztelt mindenki. Szép gesztus volt, bár jó lett volna kicsit előbb megkapnia ezt a kitüntetést.

 

Csatolások

  • bujtor.jpg
    bujtor.jpg
    183.8 KB · Olvasás: 10

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Ezen a hétvégén zajlik Balatonszéplak-felsőn a II. Yolle Találkozó. Főként a déli partiak érdekeltek benne, a jellemzően alacsony vízszint miatt. A találkozón előadások, versenyek és nagyon jó főzéssel egybekötött beszélgetések gazdagítják a programot. (A tegnapi viharos szélben megnyertük a bajnokságot.):D
 

Csatolások

  • IMAG0956.jpg
    IMAG0956.jpg
    1.3 MB · Olvasás: 6
  • IMAG0955.jpg
    IMAG0955.jpg
    1.3 MB · Olvasás: 6

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
[h=1]Csónakos dilemmák a Balatonon
[/h]Szerző: Zákonyi Botond | 2012. július 24. kedd


A Magyar Közlöny 2011. évi 137. számában megjelent a nemzeti fejlesztési miniszter 57/2011. (XI. 22.) NFM rendelete a vízi közlekedés rendjéről, mely tartalmazza az új Hajózási Szabályzat szövegét. Az új rendelkezés 2012. január 1-én lépett hatályba. Illett volna a Balatonon csónakot, kishajót szabálytalanul kikötő horgászoknak, vitorlázóknak elolvasniuk. De ha ők nem, legalább az egyesületi vezetők vették volna a fáradságot, és tájékoztatták volna a tagság renitens részét.



Csónakok és kishajók szabálytalanul karózva



Annál is inkább, mert például Veszprém megyében a megyei szövetség vezetése már 2012 első napjaiban felvette a kapcsolatot az egyesületekkel, és megszervezett volna részükre egy találkozót a vízügyi és vízi rendészeti hatóságok képviselőivel, hogy mi legyen a teendő. Akik a fülük botját sem mozgatták.
Miről is van szó: Arról, hogy az idén már pénzbírsággal sújthatják a Balatonnál azoknak a kishajóknak és csónakoknak az üzemeltetőit, akik az engedélyezett kikötőkön kívül, például nádasokban, bójákhoz, karókhoz kötnek ki!



Újabb szabálytalankodók



Az új hajózási szabályzat januárban hatályba lépett rendelkezése lehetőséget ad arra, hogy a Balatonnál a törvényben már 12 éve megfogalmazott hajó- és csónakkikötési követelményeknek – miszerint a tómederben nem tárolható sem kishajó, sem csónak – érvényt szerezzen a rendőrség, 5-150 ezer forint pénzbírságot kivetve. Ezért minden horgásztársnak figyelmébe ajánljuk a jogszabály teljes áttekintését, amely több ponton teljesen átalakította a korábbi szabályokat – néhány esetben éppen az ellenkezőjére – azaz, aki eddigi ismeretei szerint hajózik, csónakázik, a jövőben könnyen kerülhet kellemetlen helyzetbe, akár szabálysértést is követhet el.
A Magyar Közlöny megtekinthető az alábbi linken: http://www.magyarkozlony.hu/pdf/10926
A dokumentum 207. oldalával kezdődik a Hajózási Szabályzat.



Korábban itt sűrű nádas volt, kishajók csónakok foglalják el a helyét


A rendőrség nem viccel, teszi a dolgát, szerkesztőségünkben meg égnek a telefonok, felháborodott horgászok tucatjai kérnek segítséget, követelnek azonnali intézkedést, mert többségük joggal hivatkozik arra, hogy ő kikötne szabályosan, ha lenne az egyesületnek csónakkikötője!
De nincsen!
A rendőrség pedig a törvény szellemének megfelelően cselekszik. Nem vádolhatjuk őket, hogy nem adtak elegendő türelmi időt a felkészülésre, mert már a 2000-ben!- elfogadott Balaton törvény arról rendelkezett, hogy nem lehet az engedélyezett kikötőkön kívül vízi járművet kikötni, hiszen az környezetvédelmi, vízjogi és bűnügyi szempontból is aggályos. A tilosban “parkoló” vízi jármű üzemeltetői sok esetben megrongálják a nádast, akadályozzák vagy veszélyeztetik a vízi közlekedést, illetéktelenül foglalnak és zárnak el partszakaszokat, kikerülnek mindenféle díjfizetést, és a csónak-, illetve vitorláslopások, továbbá a viharok miatti eltűnések leggyakoribb elszenvedői.
Az új hajózási szabályzat szerint a kikötőkön kívül veszteglő vízi járműveken ügyeleti szolgálatot kell tartani, ezért az üzembentartó felel. Az eddig kint rekedt vízi járművek elhelyezése szabad kikötői férőhelyeken, parti tárolással vagy új csónakkikötők létesítésével oldható meg. A rendőrség közlése szerint nem a bírságolás az elsődleges cél, hanem a jogszabályi rendelkezések betarttatása, ezért először figyelmeztet a vízi rendészet, és csak akkor szab ki pénzbírságot, ha az üzemeltető elérhetetlensége miatt eljárást kell indítania.
Az új rendelkezés több száz kisvitorlás-, illetve csónaktulajdonost érint.



Vannak egyszerű és mégis szabályos csónakkikötők



Az elmúlt napokban több balatoni horgászkikötőt jártam végig.
Vannak, akik időben ébredtek, például Balatonaligán, Fűzfőn, Balatonalmádiban minden igényt kielégítő kikötőjük van a horgászoknak. Ahol persze az elején nagy volt a felzúdulás, ma meg mintaértékű kikötőt birtokolnak, elfogadható árért.
Csak példaként a Balatonfűzfői Horgász Egyesület csónakkikötő díjai: Ft/év/fő
0 -10 éves tagsági viszony esetén: 21500Ft
11-20 éves tagsági viszony esetén: 17300Ft
21-30 éves tagsági viszony esetén: 14600Ft
31 év és felette: 12500Ft
A csónakkikötői díjak árából 4 órai környezetvédelmi munkával 2000Ft megváltható.
Új csónakkikötő esetén egyesületi támogatásként egyszeri 50000Ft fejlesztési támogatás fizetendő.



Csónakok egymás hegyén-hátán a védett nádban.



Vannak kikötők, ahol praktikus bővítéssel helyet lehetne biztosítani a nyílt vízen veszteglőknek, a nádast rongálóknak, a karózóknak. Például Balatonakaliban. Ahol fel kell venni a kapcsolatot a polgármesteri hivatallal, mint a terület tulajdonosával, meg kell szervezni a bővítést, a kotrást, és a majdani új belépőktől meg kell kérni a belépés árát. Zúgolódás persze lesz, de majd amikor a birság összege többszöröse lesz a belépési díjnak, akkor észreveszik magukat azok, akik törvényen kívülinek képzelik magukat.
Végleges megoldást persze a csónakkikötők építése jelentené,ami nem megoldhatatlan. Szervező munkát, tárgyalásokat az önkormányzatokkal vagy más tulajdonosokkal, hosszútávra szóló szerződéseket jelent, amelyhez hozzáértő emberek kellenek. Az egyesületek vezetőinek és a tagságnak is tudomásul kell venni, hogy vége van azoknak az időknek, amikor mindenki ott vert karót vagy utat a nádasba, ahogy az esze szolgált. Épültek már csónakkikötők pályázati pénzből a Balaton partján, a jó példa adott, csak követni kell. Átmeneti megoldást jelenthetnek a ponton kikötők is.
Ami mindennél fontosabb, meg kell értetni az emberekkel, hogy nincsen tovább nádasban való parkírozás, karós kikötés a nyílt vízen!



A csónakkikötő alig pár méternyire, de inkább a nádas előtti szabálytalan karózást vállalják.



A rendőrség előbb-utóbb büntetni fog. Illúzióim nincsenek, hiszen a 2000-ben életbelépett Balaton törvény idevágó passzusát finoman is szólva, akiket érintett volna-nem vették figyelembe. Más kérdés, hogy most éppen ők azok, akik intézkedést, jobb esetben csónakhelyet követelnek.
Minden rosszban van azért valami jó is. Az új helyzet talán ráébreszt mindenkit arra,- azokat is, akik már a biztonságos csónakkikötőben tárolják csónakjaikat,- hogy tovább kell lépni, ahol lehetőség van rá, ott fejleszteni, korszerűsíteni kell. Mindez persze pénzbe fog kerülni, nem is kevésbe. De ez így van mindenütt a világon, ahol sportcélú horgászat folyik.



A parton is lehet tárolni



Végezetül jó hír a horgászoknak, hogy június 30-án 0 órától ismét fogható a harcsa és a kősüllő. Ahogy arról már korábban is írtunk, a Somogy Megyei Halászati Hatóság az elmúlt évi harcsapusztulás okán rendelt el a harcsa fogásására a megszokottnál jóval hosszabb tilalmi időszakot. Ez járt le június 30-án a kősüllőre vonatkozó tilalommal egy időben.


Kép: Csönge Ferenc



 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Kritikus mértékben csökkent az utóbbi hetekben a Balaton vízszintje. A víz több helyen algás és hínáros, van ahol csupasz homokszigetek keletkeztek.
Döbbenetes fotók:

http://www.szeretlekmagyarorszag.hu/elfogyott-a-balaton/

2003, 2004, 2005 azon kritikus évek közé tartozott, amikor a déli parton focizni lehetett a kiszáradt partszakaszokon. A természet hamar pótolta a hiányzó vízmennyiséget. Abban reménykedem, hogy ez most sem lesz másként. Sajnos, amikor nagyon magas a vízállás, prüszkölnek a feltöltött telkeken lakó nyaralótulajdonosok és követelik a víz leeresztését a Sión keresztül. Van, akinek az a jó, ha kiszárad, van, akinek az a jó, ha kiloccsan. :(
Nagyon köszönöm a fotókat! Ha tudom, megkeresem az enyémeket, amikor Széplakon mint a kis vakondok, ásóval és kapával lehetett kimenni a vízre a yolle kikötőből.
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
[h=1]Szinte egy éven át kellett engedni a Balaton vizéből
[/h]2011. 03. 07., Origo, Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság

A tavasz átlagosan csapadékos lesz, míg a nyár az átlagosnál szárazabbnak ígérkezik - ezt jelzi előre az Országos Meteorológiai Szolgálat a következő félévre. Ezért döntött úgy a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, hogy lassított ütemben lezárja a Sió-zsilipet. Csütörtökön a Balaton átlag vízállása 109 centiméter volt. Ez az érték a maximális felső és az optimális szabályozási szint között található.
A Balaton vízállása az elmúlt évben szinte minden nap meghaladta a vízmércék szerinti 110 centiméteres optimális felső határt, ezért egyes partszakaszokon már kiöntött a víz. A vízügy egy évvel ezelőtt, 2010 március 4-én, 112 centiméteres balatoni vízállásnál nyitotta meg a siófoki vízleeresztő műtárgyat, a Sió-zsilipet, amit a sok csapadék miatt a nyári szezonban is csak rövid időszakokra zártak be. Az igazgatóság úgy változtatott a vízeresztés intenzitásán, ahogy a hidrometeorológiai viszonyok és a térségi vízkormányzás szempontjai megkövetelték.
A Balatonon a legmagasabb, 129 centiméteres vízmérce szerinti vízszintet 2010 december 21-én mérték. Az elmúlt egy év alatt a tavat összesen 705 millió köbméternyi, a szabályozási sáv maximuma felett képződött víztömeg terhelésétől mentesítették a vízeresztéssel. A leengedett vízmennyiség 1,2 méternyi vízoszlopnak felel meg a Balatonban, ami a tó számított térfogatához, a 2130 millió köbméterhez és a 3,36 méteres átlagos vízmélységéhez képest közel egyharmadnyi mennyiség.

20101210viharbala.jpg

Magas vízszint Balatonfenyvesnél 2010 december

 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Toplistán a balcsis bringaút


Európa húsz legszebb kerékpáros útja közé választotta a Balaton körüli biciklis utat a németországi Bruckmann kiadó. A szerző kerékpárjával nyolc napig a Balaton északi partján kirándult, erről számolt be az olvasóknak.

A müncheni székhelyű kiadó július végén jelentette meg újabb kerékpáros könyvét, a 168 oldalas kötet Európa húsz legszebb kerékpáros útját mutatja be, a túrákat hat-nyolc oldalban leírva. A szerző kerékpárjával nyolc napig a Balaton északi partján kirándult, erről számolt be az olvasóknak.
A kerékpáros turizmus egyre népszerűbb Németországban. Az Általános Német Kerékpáros Klub (ADFC) felmérése szerint 2009-ben a lakosság 49 százaléka, azaz több mint 40 millió ember vett részt egynapos biciklis kiránduláson, 6 százaléka, mintegy 5 millió pedig öt napnál hosszabb kerékpáros üdülésen.
A kerékpáros turisták napi költése fejenként átlagosan 60 euró körül alakul. A hazai kerékpáros utak mellett sok német biciklis választ más országokat is úti célul.


A Balaton 2002-ben vált biztonságosan körbekerekezhetővé a balatoni fejlesztési programok keretében. A Balatoni körút összesen 201,9 kilométer hosszú. Ebből 95,1 kilométer az önálló kerékpárút, amelynek döntő része a Balaton északi partján található.
De itt is jellemzően csak a lakott területen kívüli részeken haladhatunk kiépített bicikliúton (általában a 71-es út mellett párhuzamosan). Míg beérve egy-egy településre kisforgalmú közutakon folytathatjuk utunkat.
Ellentétben az északi parttal, a déli parton csak Balatonakarattya, Balatonszemes, és Balatonöszöd területén van különálló kerékpárút. Az út többi szakasza úgynevezett kerékpárbarát út, ahol az autósok és biciklisek egyaránt közlekedhetnek.
A balatoni kerékpárút ezen részén történő haladás fokozott figyelmet igényel, mivel a sebességhatár ugyan 30 km/h, sajnos nem sokan tartják ezt be! De nem csak az autók okozhatnak fejfájást a kerékpárosoknak, hanem egyes szakaszokon a balaton körüli önálló kerékpárút minősége is. Sok helyen a fák gyökerei felpúpozzák azt, ami balesetet okozhat, és kárt tehet kerékpárunkban is! A balatoni bicikliút hol a 71-es út egyik oldalán, hol a másikon halad, tehát többször át kell rajta kelni, ami főleg a nyári hónapok óriási forgalma közepette okoz nehézséget. Ezen kívül a vasúti átjárókon is fokozott óvatossággal közlekedjünk!




www.szeretlekmagyarorszag.hu
Bejegyzés időpontja: 2012. August 27.

Szerintem legszebb kerékpárút a Sajkodi öbölben van, ahol az egyik lábunk a vízben, másik a hegyen teker.
Mennyei mámor, amikor süt a nap és ciripelnek a tücskök - bogarak, a levegőt elárasztja a víz és az erdő illatának keveréke.
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Seregélyek vs. szőlő
Bejegyzés időpontja: 2012. August 28.
A badacsonyi szőlőtermést seregélyek veszélyeztetik. Óriási csapatokban lepik el a szőlőtőkéket és próbálnak csemegézni a mézédes gyümölcsből. A gazdák számtalan módon próbálnak védekezni ellenük. A leghatékonyabbnak az bizonyult, amikor hálóval fedik be a szőlőt a madarak elől.

SZM, ORFK: H. Szabó Sándor
A fekete felhőként érkező madarak ellen számtalan védekezést próbáltak már. Az egyik legismertebb, amikor madárijesztővel vagy más eszközzel próbálják a madarakat elkergetni. Ennek a módszernek az a hátulütője, hogy a seregély nagyon okos madár, hamar rájön arra, hogy átverték vagy az őr nincs a helyén és tovább dézsmálja a szőlőt.
A képekért köszönet a Készenléti Rendőrség Különleges Szolgálatok Légirendészeti Parancsnokságának!
 

Csatolások

  • 1301-Seregely-csapat-a-Badacsonyi-partoknal.jpg
    1301-Seregely-csapat-a-Badacsonyi-partoknal.jpg
    86.6 KB · Olvasás: 7
  • 1302-Seregely-csapat-a-Badacsonyi-partoknal.jpg
    1302-Seregely-csapat-a-Badacsonyi-partoknal.jpg
    107.8 KB · Olvasás: 6
  • 1303-Seregely-csapat-a-Badacsonyi-partoknal.jpg
    1303-Seregely-csapat-a-Badacsonyi-partoknal.jpg
    165.7 KB · Olvasás: 6
  • 1304-Seregely-csapat-a-Badacsonyi-partoknal.jpg
    1304-Seregely-csapat-a-Badacsonyi-partoknal.jpg
    184 KB · Olvasás: 6
  • 1305-Seregely-csapat-a-Badacsonyi-partoknal.jpg
    1305-Seregely-csapat-a-Badacsonyi-partoknal.jpg
    110.7 KB · Olvasás: 6

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
XV. Sárkányok napja Szentkirályszabadján szept. 1-én!

Jó móka – akár családi programnak is elmegy egy szeles napon a sárkányeregetés,
melynek fortélyai valaha apaáról fiúra szálltak, de ma már nem igen van hol ellesni a technikákat, a trükköket.

Hétvégén szombatón mód nyílhat rá Szentkirályszabadján, a falu határában.
Programok: ( 10 órától napnyugtáig)
Papírsárkány készítés, reptető és szépségversennyel, animációs gyerekprogramok, sportvetélkedők, légvár, mászófal, íjászat, lovaskocsikázás színpadi műsorok 16 órától napnyugtáig…


 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Méder Áron hajója a Carina, amellyel megkerülte a Földet, Balatonboglárról a BAHART Kikötőből a Sió Pláza aulájába került.

A 29 éves Méder Áron három év alatt megkerülte a Földet


„Méder Áronnak hívnak, 1979 november 15-én születtem Budapesten. 2004-ben szereztem okleveles villamosmérnöki diplomát a Műegyetemen. Szeretek vitorlázni.... " - írja magáról a 29 esztendős férfi, aki egy apró vitorlással három év alatt megkerülte a Földet.


2009. szeptember. 22. kedd

„Szeretnék egyszer elvitorlázni messzire” - olvasható Méder Áron
honlapján. A fiatalember saját bevallása szerint 1990 óta vitorlázik, s évekkel ezelőtt egy tervet kezdett dédelgetni. Célja az volt, hogy minimális kikötéssel, egyedül hajózza körbe a Földet 2 év egy hatméteres Carina 19-es típusú vitorláshajóval. „Ez egy magyar rekord lenne, mint a legkisebb magyar földkerülő hajó” - írja, s a terv sikerült. Méder Áron 2006. szeptember 24-én indult világ körüli útjára a Carina 19-es típusú vitorlásával, mely 1970-ben épült, s 2004 novemberében jutott a birtokába. A férfi felújította kívül-belül, s készült vele a nagy útra.

Igaz, nem kettő, hanem három év kellett hozzá, de Méder Áron megcsinálta. Volt, ahol az időjárás késztette több hónapos veszteglésre, de több esetben is munkát vállat a parton, hogy a keresett pénzből élelmet, ruhát vegyen.

image.aspx

Méder Áron - Fotó: www.meder.hu - Szabó Géza (Rotorman)
További képek itt!

A végül háromévesre sikeredett vitorlázás során a férfi 40 országot érintett, 30 ezer tengeri mérföldet, azaz 55 ezer kilométert tett meg három óceánon és tucatnyi tengeren.


image.aspx

Méder Áron a Carina 19-es típusú vitorlásával megérkezik Budapestre
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt


image.aspx


image.aspx

A Carina belülről
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

 

Csatolások

  • IMAG0002_COVER (2).jpg
    IMAG0002_COVER (2).jpg
    1,021.9 KB · Olvasás: 5
  • IMAG1036.jpg
    IMAG1036.jpg
    1.4 MB · Olvasás: 5
  • IMAG1035.jpg
    IMAG1035.jpg
    1.4 MB · Olvasás: 5
  • IMAG1040.jpg
    IMAG1040.jpg
    1.5 MB · Olvasás: 5
  • IMAG1039.jpg
    IMAG1039.jpg
    1.4 MB · Olvasás: 5

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Nyolc éve nem volt ilyen alacsony a vízszint, a déli part szélén néhol már száraz lábbal is sétálgathatunk. Csupán 54 centiméteren áll a Balaton vízszintje az Országos Vízjelző Szolgálat mérése szerint, legutóbb 8 éve volt ilyen alacsony a vízállás. Úszni ebben a "mélységben" szinte lehetetlen, legalábbis néhány száz méteres hínár-iszap túlélőtúra megtétele nélkül; cserébe a víz kellemesen felmelegszik már kora reggel, és - ha gyermekünkkel kagylókra vadászunk - akár élményként is tekinthetünk a jelenségre.
Egyelőre még odébb vagyunk 2003-as rekordalacsony állástól, akkor 23 centiig csökkent a vízállás, másfél éve decemberben pedig 129 centiméteres maximumot okozott a sok csapadék.
 

Csatolások

  • IMAG1047.jpg
    IMAG1047.jpg
    1.3 MB · Olvasás: 6
  • Vízállás2.jpg
    Vízállás2.jpg
    7.1 KB · Olvasás: 5
  • Vízállás.jpg
    Vízállás.jpg
    7.6 KB · Olvasás: 5
  • IMAG1048.jpg
    IMAG1048.jpg
    1.4 MB · Olvasás: 5
  • Vízállás4.jpg
    Vízállás4.jpg
    4.9 KB · Olvasás: 6
  • vízállás3.jpg
    vízállás3.jpg
    5.4 KB · Olvasás: 6

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Sió Pláza, Fő tér, Alexandra Könyvesbolt a Sió Plázában.
Szép lett.
 

Csatolások

  • IMAG1045.jpg
    IMAG1045.jpg
    1.2 MB · Olvasás: 6
  • IMAG1044.jpg
    IMAG1044.jpg
    1.5 MB · Olvasás: 5
  • IMAG1042.jpg
    IMAG1042.jpg
    1.4 MB · Olvasás: 6
  • IMAG1046.jpg
    IMAG1046.jpg
    1.3 MB · Olvasás: 7

Akhilleusz

Állandó Tag
Állandó Tag
"Szerintem legszebb kerékpárút a Sajkodi öbölben van, ahol az egyik lábunk a vízben, másik a hegyen teker.
Mennyei mámor, amikor süt a nap és ciripelnek a tücskök - bogarak, a levegőt elárasztja a víz és az erdő illatának keveréke.
"
Nincs képed róla? Tegyél fel légyszi, előre is kösz! A régi út a hegy alatt?
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
A régi út a Csúcs-hegy alatt, az a kedvencem. Nem bicikliút. Ha a 71-es felől jövünk az Apáti-hegy lábától a parton a strand felé kell kerekezni. Itt található az Apáti templomrom. A Strand is álomszép, szerintem a világon az egyik legszebb. Délután, amikor a fák alá bekúszik a napsütés hihetetlen béke szállja meg az embert. Megközelithető a Belső tó felől is, igaz ez egy kissé göröngyös, de edzi a lábakat (és a hátsó felet). Elérve a Horgász tanyát és a "Teaházat az erdő mélyén" szintén a strand az útirány. Természetvédelmi terület. Érdemes betérni a teaházba is egy finom levendula teára.
 

Csatolások

  • sajkod-strand.jpg
    sajkod-strand.jpg
    44 KB · Olvasás: 7
  • DSC02592.JPG
    DSC02592.JPG
    204.7 KB · Olvasás: 8
  • DSC02624.JPG
    DSC02624.JPG
    134.2 KB · Olvasás: 9
  • DSC02639.JPG
    DSC02639.JPG
    159.4 KB · Olvasás: 8
  • DSC02651.JPG
    DSC02651.JPG
    153.4 KB · Olvasás: 9

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Apáti templomrom (Tihany)


Az apáti templomrom története (Kapui Ferenc)


Az Apáti-hegy lábánál fekvő, a tihanyi apátnak alárendelt hajdani Apáti település egyetlen ránk maradt emléke az apáti templom. Első említése 1211-ből való, más forrás 1276-ot említ. A templom valószínűleg XII. századi, román stílusú. A téglalap alakú templom négyszögzáródású szentélyű, hajója szélesebb és magasabb, mint a szentély.
Az épület a török hódoltság alatt pusztult el a faluval együtt. A romokat a Magyar Királyi Balatoni Intéző Bizottság és a Pannonhalmi Szent Benedek Rend támogatásával óvták meg az enyészettől 1942-ben. Ezután 1999-ben az O.M.V.H tervei szerint közadakozásból az Apáti templomrom Helyreállítási Alapítvány építette újjá, manapság már miséknek és koncerteknek is otthont ad, igaz még sokan apáti romként emlegetik.

Az apáti templomrom megközelítése
A 71-es számú főút mellett található a sajkodi és a tihanyi elágazás között az Apáti-hegy északi lábánál. Gyalogosan a kerékpárútról a sárga "-" jelzésen, Tihany felől pedig a piros "+" jelzésen. A 71-es útról látható.

 

Csatolások

  • Apáti templomrom Tihany az erdőben (Márián Gábor).jpg
    Apáti templomrom Tihany az erdőben (Márián Gábor).jpg
    28.4 KB · Olvasás: 7
  • Apáti templomrom Tihany előről (Márián Gábor).jpg
    Apáti templomrom Tihany előről (Márián Gábor).jpg
    30.5 KB · Olvasás: 7
  • Apáti templomrom Tihany ablak (Márián Gábor).jpg
    Apáti templomrom Tihany ablak (Márián Gábor).jpg
    36.1 KB · Olvasás: 6

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Dég nyáron, 2012.

Dégen található Magyarország egyik legszebb - és egyetlen látogatható - klasszicista kastélya, amelyet hazánk legnagyobb angolparkja ölel körül. A kastélyhoz sok legenda fűződik: a magyarországi szabadkőművesség titkos központjaként emlegetik. Bár nem maradtak fenn bizonyítékok rejtélyes gyűlésekről, az tény, hogy több mint egy évszázadon át a kastély falai között őrizték a hazai szabadkőművesek titkos levéltárát, s az építtető, Festetics Antal is szabadkőműves volt.

A kastély Pollack Mihály korai alkotása, nem véletlenül emlékeztet homlokzata a Nemzeti Múzeumra. Építtetője, Festetics Antal zseniális gazdálkodó volt, aki a termékeny mezőföldön nemcsak növénytermesztéssel foglalkozott, hanem juhokat vett, erre építette a gácsi posztógyárat, és tevékeny szerepe volt a jól tejelő svájci tehenek elterjesztésében.

A kastély 1810 és 1815 között, az ország „leggazdagabb köznemese", Festetics Antal (1764-1853) császári és királyi kamarás megbízásából épült, aki a tervezéssel az általa már korábban is foglalkoztatott neves építészt, a magyar klasszicista építészet kiemelkedő képviselőjét bízta meg. A kastély park felőli homlokzata a Magyar Nemzeti Múzeum épületére emlékeztet - nem véletlenül, hiszen mindkét épület tervezője Pollack Mihály (1773-1855) volt. A múzeum történelmi nevezetességű lépcsőjével ellentétben azonban Dégen nem lépcső, hanem kavicsos rámpa vezet a parkba.
Rendhagyó építészeti megoldások közé tartozik az is, hogy az ovális dísztermet nem az épület központi részén, hanem sarokszobájában alakították ki. Ezzel átellenben pedig a szintén ovális alaprajzú, ám intim méretű grófnői fürdőszoba bújik meg.
Az 1920-as években Festetics Sándor átalakíttatta, korszerűsítette a kastélyt: ekkor született a belső terek ma látható, a klasszicizmus formavilágát követő dekorációja.


Hollandi-ház

Deg_hollandihaz_allo.jpg
A park tavának szigetén álló, festői megjelenésű épületet 1891-ben, egy korábbi épület helyén emelték. Földszintes része tehénistállóként szolgált (az itt lakó és a szigeten legelésző hat tarka tehén a park fontos látványelemének számított), emeletes részében pedig a tüdőbeteg Festetics Andorné gyógyítására berendezett lakosztály kapott helyet, mivel az ammónia tartalmú istálló levegőjét és a frissen fejt tejet gyógyító hatásúnak tartották. A szigetet eredetileg dróton áthúzható csónakon lehetett csak megközelíteni a kastély felől, a mai híd később épült.


Kastélypark

Magyarország egyik legnagyobb szabású és leglátványosabb tájképi kertje (angolkertje) a dégi kastélypark, amelyet több patak találkozásánál, enyhe lankán alakították ki. Mérföldnyi hosszúságú, festői halastava a leghosszabb a hazai parkok tavai között. Szigetének ékessége egy különleges kerti építmény: a németalföldi stílusban épült vöröstéglás Hollandi-ház, melynek földszintes részén tehénistálló volt, míg emeletes részén az egyik tüdőbeteg grófné szanatóriumként szolgáló lakosztálya kapott helyet.



 

Csatolások

  • IMAG0883.jpg
    IMAG0883.jpg
    1.4 MB · Olvasás: 6
  • IMAG0882.jpg
    IMAG0882.jpg
    1.3 MB · Olvasás: 6
  • IMAG0875-1.jpg
    IMAG0875-1.jpg
    1.1 MB · Olvasás: 7
  • IMAG0874.jpg
    IMAG0874.jpg
    1.3 MB · Olvasás: 6
  • IMAG0873.jpg
    IMAG0873.jpg
    1.4 MB · Olvasás: 5
  • IMAG0871.jpg
    IMAG0871.jpg
    1.3 MB · Olvasás: 5
  • IMAG0866.jpg
    IMAG0866.jpg
    1.1 MB · Olvasás: 8
  • IMAG0865.jpg
    IMAG0865.jpg
    1.2 MB · Olvasás: 6
  • IMAG0863.jpg
    IMAG0863.jpg
    1.3 MB · Olvasás: 5

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Kallósdi kerek templom (Zala megye)

1260 körül épült a Szent Miklósnak szentelt Árpád-kori plébániatemplom. A falu népességének növekedése miatt az 1800-as években előcsarnokkal bővítették, ezt azonban az 1989–1993 közötti műemléki felújítás során elbontották, hogy hangsúlyosabbá tegyék a kerektemplom formát. Az 1990-es években a község közepén álló harangtoronyhoz egy új templomot építettek, így a falu feletti temetőben álló háromnegyed évezredes épületben napjainkban már csak alkalmanként miséznek. Alkalmilag tartanak esküvőket is.

 
Oldal tetejére