Bizarr és vállalhatatlan: kiakadtak a jogászok az Alkotmánybíróságra

– Jó napot, Majtényi Úr! Szeretnék egy rövid kommentárt kérni az Alkotmánybíróság szerdai döntéséről.
– Bizarr.
– Kicsit bővebben?
– Nagyon bizarr.
Így értékelte az Ab legutóbbi döntését telefonon Majtényi László jogtudós, az Eötvös Károly Intézet igazgatója a 24.hu-nak. Kiemelte: az Ab ezzel ismét megcsúfolta az alkotmányt, illetve önmaga paródiájává vált, ezt ő már régen mondja, egyébiránt az a véleménye, hogy azonnal vissza kell állítani az alkotmányosságot Magyarországon.

Jó magyar, rossz magyar
Tudják, arról a döntésről van szó, amelyben a taláros testület kimondta:

nem alkotmányellenes az, hogy az állam nem biztosítja a levélben történő szavazás lehetőségét a külföldi magyaroknak, míg a határon túli magyaroknak lehet levélben szavazniuk a magyarországi országgyűlési választásokon.

Az alkotmánybírák azzal indokolták a döntést, hogy két különböző csoportról van szó, és akinek állandó hazai lakhelye van, az “közvetlenebb és erősebb” kapcsolatban áll a magyar állammal, mint aki nem itt lakik. Az Ab szerint alkotmányellenes megkülönböztetés csak összehasonlítható, azonos csoportba
tartozó személyi körben lehetséges, így ez a különbségtétel rendben van, alkotmányos.

Vagyis az angliai magyarok és a határon túli magyarok, a homogén magyar nép két külön csoportjába tartoznak, éspedig attól függően, hogy mennyire kötődnek az államhoz. Az alighanem a józan ésszel, és mindenféle nemzetpolitikával is ellentétes határozat értelmezését ezen a ponton be is fejezhetnénk, annyira tökéletes keretbe foglalta a lényeget a cikk elején Majtényi László. Mi mégis tovább kérdeztük az alkotmányjogászokat, mi ez az egész, mi következik mindebből.

Az Ab döntéséből az is következik, hogy nemcsak a következő választásokon, de bármilyen országos népszavazáskor sem szavazhatnak levélben a külföldön tartózkodó, magyarországi lakcímmel rendelkező állampolgárok

– mondta a 24.hu-nak Mráz Attila, a TASZ politikai részvételi jogi programjának vezetője.

Hozzátette: a külföldön tartózkodók – ahogy eddig is – csak személyesen szavazhatnak a külképviseleteken, vagy haza kell jönniük az állandó lakcímüknek megfelelő körzetbe. Nem árt tudni, hogy az USA-ban például csak a keleti és a nyugati parton vannak konzulátusok. Chicagóban és számos más nagyvárosban, több ezer kilométeres távolságban egyetlen sincs. De más országokban is hasonló a helyzet.

A külföldi magyarok száma: 500 ezer
A tükörstatisztikák (fogadó országok bevándorlási statisztikái) alapján évente 20-30 ezer főre tehető az EU-ba kivándoroltak száma, amelyek 2010-től növekvő trendet mutatnak. Matolcsy György 2013-ban (akkor még nemzetgazdasági miniszterként) azt mondta: “Nagy-Britanniában (jórészt Londonban) mintegy 300 ezer magyar, Németországban (nagyrészt Berlinben, Bajorországban és Baden-Würtenbergben) körülbelül 100 ezer, Ausztriában 50 ezer, míg az unió többi országában további 50 ezer magyar dolgozik.”

Két és fél évig ültek rajta
A panaszos, aki elindította az ügyet az Ab-n, amúgy egy Angliában élő fiatal magyar, aki éppen azzal érvelt, hogy neki ötórás utazásba és sok pénzbe kerülne, továbbá munkahelyi problémát is okozna, hogy elmenjen szavazni a londoni magyar külképviseletre.

Szerinte alkotmánysértő, hogy mivel van magyarországi állandó lakcíme, nem szavazhat levélben, míg a határon túli magyarok ezt megtehetik.

Mráz azt mondta lapunknak, szakmai berkekben lehetett sejteni, hogy nagyon furcsa döntés fog születni. Az ügy alapjául szolgáló indítványt 2013. októberben érkeztették. Az Ab-nak így fél éve volt arra, hogy a 2014 tavaszi országgyűlési választások előtt döntést hozzon, de ezt nem tették meg. Sőt, ezután két évig ültek a beadványon, és összesen hat testületi ülésen szerepelt az ügy, ami borzasztó ritka, hiszen általában egy-két ülésen döntenek a bírák, mondta a választójogi szakértő.

Megosztottak voltak
Mráz szerint ez is jelzi, hogy a külföldi magyarok szavazásának kérdése az egyik legmegosztóbb ügy volt az Ab Alaptörvény hatályba lépése utáni történetében. Sajnálatos módon azonban az Ab nem mert beleállni az egyetlen lehetséges szakmailag indokolható döntésbe, a jogszabály alkotmányellenességének kimondásába.

A vállalhatatlan döntéssel az Ab jogszerűvé tette a több éve fennálló, diszkriminatív gyakorlatot, mondta Mráz.

Arra a kérdésünkre, hogy a döntést meg lehet-e támadni valamilyen jogi fórumon, Mráz azt felelte, hogy nem lehet, ez egy végleges döntés volt az alkotmányosságról. Bár fel lehetne vetni, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezményében garantált jogokkal összhangban van-e az Ab döntése, a gyakorlatban ezeket az indítványokat a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága nem fogadta be, erre már voltak próbálkozások korábban.

Kiforgatták a jogegyenlőséget
Mráz kiemelte, öt alkotmánybíró csatolt különvéleményt.

Többségük egyértelművé teszi, hogy az Ab a választójog alkotmányos garanciáinak kiforgatása nélkül nem hozhatta volna meg ezt a döntést

– mondta Mráz, aki kérdésünkre, miszerint mi lehet az oka, hogy így döntött az Ab, azt válaszolta: a lehetséges okok taglalását inkább a politikai elemzőkre bízza.

A határon túli magyarok választójoga
2012 novemberében fogadta el az Országgyűlés a választójogi törvény módosításait. Ennek értelmében a környező országokban élők levélben vagy az interneten regisztrálhatnak a választásokra. Az előzetes becslések szerint akár 500 ezer határon túli is szavazhatott volna, de csak 193 793-an regisztráltak. A Nemzeti Választási Iroda szerint végül 128 378 érvényes levélszavazat érkezett a határon túli magyarok részéről. Közülük 122 588-an, a voksolók 95,49 százaléka szavazott a Fideszre.

Úgy sikerült tehát megőrizni a kétharmadot
, hogy a Fidesz határon innen 564 150 szavazót veszített négy év alatt, határon túl viszont csak 122 588 szavazóval tudta ezt pótolni. A párt a leadott szavazatok nem egész 45 százalékával kapott újra kétharmados mandátumot, köszönhetően a menet közben megváltoztatott, számukra kedvező törvénymódosításoknak.

szavazas.jpg
 
Igazából nem tudom (nem vagyok külhoni magyar), de úgy tudom, hogy un magyar igazolvány kell.
Na kicsit utánanéztem, utazási kedvezmény valóban jár, úgy, mint a magyarországon születetteknek a magyar igazolványhoz. De EÜ ellátás az komplikáltabb. Ahhoz kell, hogy legyen pl. most az erdélyi magyarokat veszem példának, szóval kell, hogy legyen Romániában (ha ott dolgozik) EÜ-biztosítása és akkor bizonyos nyomtatványokkal a magyar kórházban is teljes körű ellátás jár, aminek a költésgeit a román EÜ-biztosító állja. Tehát mindenképpen az az ország fizet, ahová a járulékok mennek.
 
Na kicsit utánanéztem, utazási kedvezmény valóban jár, úgy, mint a magyarországon születetteknek a magyar igazolványhoz. De EÜ ellátás az komplikáltabb. Ahhoz kell, hogy legyen pl. most az erdélyi magyarokat veszem példának, szóval kell, hogy legyen Romániában (ha ott dolgozik) EÜ-biztosítása és akkor bizonyos nyomtatványokkal a magyar kórházban is teljes körű ellátás jár, aminek a költésgeit a román EÜ-biztosító állja. Tehát mindenképpen az az ország fizet, ahová a járulékok mennek.
Én Magyarországon születtem, itt is élek magyar állampolgárként, 54 éves vagyok (tehát 6 és 65 év közötti), de ilyen utazási kedvezmény egyáltalán nem jár nekem:

"Az életkora alapján 90%-os kedvezményre jogosult:
  • évente 4 alkalommal menettérti utazásra a Szátv. 8. §-a (3) bekezdésének a) pontjában meghatározott 6. és 65. életév közötti külföldi állampolgár a nevére kiállított „Magyar igazolvány”, illetve „Magyar hozzátartozói igazolvány”felmutatásával;"
 
Szerintem a dolog teljesen világos. Aki nem magyar állampolgár, de magyarnak vallja magát és külföldön él, az inkább magyar, mint aki magyar állampolgár, és magyarnak vallja magát, de külföldön él.

Tehát matematikailag (A ! a tagadás jele a C/C++ programnyelvben):

((!magyar_állampolgár)&&(say("magyar vagyok"))&&(located==külföld))>
((magyar_állampolgár)&&(say("magyar vagyok"))&&(located==külföld))

Na most ha ebből az azonos tagokkal egyszerűsítünk, a következő marad:

(!magyar_állampolgár)>(magyar_állampolgár)

Tehát aki nem magyar állampolgár, az magyarabb mint aki magyar államolgár.

Mit nem lehet ezen megérteni?!

Csak azt ne mondjátok, hogy a FIDESZ eladta az országot a külföldieknek pár szavazatért, mert ezt nem szabad, tudjuk hogy olyasmit csak a csúnya többi párt művelhet.
 
Teljes velemenyt majd az egesz AB hatarouat es a Sondervotumok olvasasa utan, most csak annyit:

kádvás gyárekeek, ugye mindenkinek vilagos, hogy miert van szukseg az ideiglenesen kulfoldon tartozkodo magyarok szavazasanak nehezitesere?

Talan meg erre is felhivnam a figyelmet, ki mit gondol errol (ironizalok, mielott valaki komolyan venne):

"Navracsics Tibor miniszter korábbi szavai szerint nem ellenőrizhető, ha valaki külföldön van a választás napján. Ez azt jelenti, hogy a választópolgár következmények nélkül tehetne akár olyan hamis tartalmú nyilatkozatot, mely szerint a szavazás napján külföldön tartózkodik.Ez Navracsics szerint sértené a választás tisztaságát, könnyebb lenne így szavazatot vásárolni és sérülhetne a szavazás titkossága."

Ha makoi vagyok, es a szerb haveromeknal tartozkodok egesz nap a hatar tuloldalan, ergo kulfoldon vagyok, hazaugrok szavazni, akkor azzal nincs gond, noha a szavazas napjan kulfoldon tartozkodok :p:p ertjuk az ironiat ugye plane az ok-okozati osszefuggessel kapcsolatosan?

Ha azonban a szerb haverhoz becuccolok, ideiglenesen kulfoldon elo anyaorszagiva avanzsalok, akkor Navracsics elvtars szerint mindez a fentiek alapjan serti a valasztas tisztasagat, mert konnyebb lenne szavazatokat vasarolni?
A vajdasagi haver levelezgetos szavazatat ellenben, aki a szerb haverom mellett lakik a szomszedban, nem erheti vita, hiszen o tenylegesen nem anyaorszagi magyar - hiszen kulorszagi, hiszen ott lakik, o vajdasagi szerbiai magyar kisebbseg, valoszinu nincs kotodese annyi, mint nekunk - csak a magyar parja mondjuk az en utcamban lakik makon. Es a vajdasagi haver egesz rokonsaga, akikhez atjart bulizni parhetente. :p:p

Kabe ennyire szuperlogikus ez az AB hatarozat, de nem ez az elso ilyen.
 
Utoljára módosítva:
Én Magyarországon születtem, itt is élek magyar állampolgárként, 54 éves vagyok (tehát 6 és 65 év közötti), de ilyen utazási kedvezmény egyáltalán nem jár nekem:

"Az életkora alapján 90%-os kedvezményre jogosult:

  • évente 4 alkalommal menettérti utazásra a Szátv. 8. §-a (3) bekezdésének a) pontjában meghatározott 6. és 65. életév közötti külföldi állampolgár a nevére kiállított „Magyar igazolvány”, illetve „Magyar hozzátartozói igazolvány”felmutatásával;"

De jár, nézd meg ennek a táblázatnak a NYUGDÍJASOK című részét.

http://online-kalkulator.hu/utazasi...iakoknak-nyugdijasoknak-es-nagycsaladosoknak/

És alatt a 65 év felettiek részben, minden díjmentes, csak a helyjegy nem. Magyar igazolvánnyal 4x lehet évente, de a helyjegy ott is kötelező...
 
De jár, nézd meg ennek a táblázatnak a NYUGDÍJASOK című részét.

http://online-kalkulator.hu/utazasi...iakoknak-nyugdijasoknak-es-nagycsaladosoknak/

És alatt a 65 év felettiek részben, minden díjmentes, csak a helyjegy nem. Magyar igazolvánnyal 4x lehet évente, de a helyjegy ott is kötelező...
Mint írtam, 54 éves vagyok és nem vagyok nyugdíjas. A magyar igazolványosoknak 6 és 65 év között jár az évi négyszeri 90% kedvezmény, nekem egyszer sem.
 
Ember, de felröhögtem! Kleptokrácia! Bravó! Még sose hallottam, de nagyon találó, és nagyon tetszik! Köszi!
Sajnálom, ha azt gondolja, hogy az én találmányom. Bárcsak vicc lenne. Igazából Mo-on ez már szállóige. nem tudom kitől ered, de sajnos igaz. Mi már felépítettük a magunk kis feudális keresztény államát a tehetetlenségünkkel. A tehetetlenség és a kilátástalanság zavar a legjobban.
Remélem, hogy egyszer lesz majd jobb hírem is!
 
Sajnálom, ha azt gondolja, hogy az én találmányom. Bárcsak vicc lenne. Igazából Mo-on ez már szállóige. nem tudom kitől ered, de sajnos igaz. Mi már felépítettük a magunk kis feudális keresztény államát a tehetetlenségünkkel. A tehetetlenség és a kilátástalanság zavar a legjobban.
Remélem, hogy egyszer lesz majd jobb hírem is!

Azt én se vitatom hogy igaz e megnevezés tartalma, csak magát a szót nem hallottam. Bocsásd meg: pár éve már nem ott szennyezem a környezetet... De tényleg nagyon tetszik.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

B Szabó Imre wrote on favorit82's profile.
Köszönöm szépen a Dolina.mp3 -at!
koby11 wrote on Recsi70's profile.
Szia! Érdekelne engem is a hiányzó oldal, ha el tudod küldeni. Köszi előre is!
livian wrote on bnrn's profile.
Szia. Csak így ismeretlenül is szeretném megköszönni neked a Sutherland könyvek fordítását, nagyon nagy örömet okoztál a fiamnak. Hétről-hétre várta a fordításodat, napi szinten érdeklődött mindig, hogy van-e új rész. Kicsit szomorú, hogy több rész ebből a sorozatból már nem lesz.
Esetleg megkérdezhetem, tervezel hasonló sorozatot még? Olvashat még tőled fantasy fordítást?

Köszönettel: Livian
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322

Statisztikák

Témák
38,145
Üzenet
4,805,904
Tagok
615,913
Legújabb tagunk
szebezol
Oldal tetejére