A Csendes-óceánon fekvő Tuvalu lehet az első ország a világon, amelynek teljes lakossága kénytelen lesz elhagyni hazáját a klímaváltozás miatt. A mindössze 11 ezer főt számláló nemzet sorsa rávilágít arra, hogy a környezeti katasztrófák nemcsak humanitárius, hanem munkaügyi és relokációs kihívásokat is teremtenek: új otthon, új munkahely, új élet vár a kényszerűen költözőkre.
A mindennapi életben már most is érezhetők a következmények: a közlekedési infrastruktúra, az otthonok és az ország reptere egyre nagyobb kockázatnak vannak kitéve, a sós víz beszivárgása veszélyezteti az édesvízkészleteket, a halászat és a mezőgazdaság pedig folyamatosan alkalmazkodni kényszerül a változó körülményekhez.
Tuvalu napi küzdelme a tengerszint-emelkedéssel
Tuvalu kilenc kis korallatollból - azaz gyűrű alakú, korallból épült, lagúnát körülölelő lapos szigetből - áll összesen 26 négyzetkilométer területen, átlagos tengerszint feletti magassága pedig alig két méter. A NASA Sea Level Change Team adatai szerint az elmúlt 30 évben a környező tenger szintje mintegy 15 centiméterrel emelkedett. A szakértők szerint, ha a tendencia folytatódik, az ország a 21. század közepére lakhatatlanná válhat - írja a Times of India.A mindennapi életben már most is érezhetők a következmények: a közlekedési infrastruktúra, az otthonok és az ország reptere egyre nagyobb kockázatnak vannak kitéve, a sós víz beszivárgása veszélyezteti az édesvízkészleteket, a halászat és a mezőgazdaság pedig folyamatosan alkalmazkodni kényszerül a változó körülményekhez.