Fogyizzunk együtt, biztassuk egymást, így sikerülni fog, én tudom.

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

tájdi

Állandó Tag
Állandó Tag
a reggeli kávé ami nekem 2 dl. nem számit? ha még előtte megiszok 2 dl. ?? már lötyögne bennem.A hagyományos kávét nem szeretem.
Jó kis beosztás egyébként!

De friss voltál:p!kiss

Dehogynem, azért az is folyadéknak számít, ha Te olyan hosszún iszod:-D

Szerintem is betarthatóbb, ha köti valamihez az ember, amíg meg nem szokja a vedelést:-D
 

tájdi

Állandó Tag
Állandó Tag
image1461.jpg
shakshouka.jpg
grillcsirke.jpg
imambayildi2.jpg
rcscombomlet.jpg


Egy kis ebédecske:p válogassatok, igazán fincsik:-D Jó étvágyat! - utána meg lehet piálni :)
 

bacsipista

Állandó Tag
Állandó Tag
lefogyni?

Lassan egy éve leszoktam a reggeliről.
Az a hír járja mifelénk, hogy reggelizz úgy mint a király,
ebédelj , mint a polgár, és vacsorázz úgy ,:confused:mint a koldus.

Én a királyi étkezést hagyom ki, az ebédet összekötöm a
vacsorával és fogyás helyett csak a pocakom átmérője növekszik.
Talán elrontottam valahol?
 

tájdi

Állandó Tag
Állandó Tag
Az alvás a legjobb fogyókúra​

alvas_big.jpg
Egy amerikai egészségügyi intézet legújabb kutatása szerint a nem elegendő alvás jelentősen növeli az elhízás kockázatát.

Az már korábban ismert volt, hogy számos kémiai vegyület, közöttük hormonok szabályozzák táplálkozásunkat illetőleg testsúlyunk alakulását. Azonban a leptin kulcsszerepét most sikerült tisztázni. Ez az a vegyület, amely alvás közben szabadul fel és szabályozza a normális testsúly kialakításáért felelős folyamatokat. A kutatók egyebek mellett rámutatnak arra is, hogy a mindannyiunk egyéni igényeinek megfelelő alvási időtartam – amely nem feltétlenül a korábban általánosnak hitt nyolc óra - megtalálása létfontosságú testi-lelki egészségünk megőrzése érdekében.
 

afca

Kitiltott (BANned)
Vírusfertőzés miatt hízunk?


Szakértők egyetértenek abban, hogy az étrendnek és a testmozgásnak szerepe van az egészséges súly fenntartásában. De biztos, hogy a rossz étkezés és a kevéssé aktív életmód teljes mértékben megmagyarázza az Egyesült Államokban megfigyelt magas elhízási gyakoriságot? Ezt a kérdést tette fel néhány kutató, amikor más okot kerestek erre a "súlyos" problémára.
<SCRIPT type=text/javascript><!--var uniq=Math.round(Math.random()*100000000);document.write('<scr'+'ipt type="text/javascript" src="http://ad.netmedia.hu/js.tdp?h=405,483&uniq='+uniq+'"></scr'+'ipt>');//--></SCRIPT><SCRIPT src="http://ad.netmedia.hu/js.tdp?h=405,483&uniq=57948954" type=text/javascript></SCRIPT>
A Mayo Clinic Proceedings októberi számában Dr. Richard Atkinson kijelentette, hogy egyre több bizonyíték szól amellett, hogy a vírusok szerepet játszanak az emberek elhízásában.
20071030-fat.jpg
Az elhízás oka nem titok: ha több kalóriát fogyasztasz, mint amennyit egy nap elégetsz, plusz kilókat fogsz felszedni. Az az érdekes, hogy az elhízás-járvány nagy részét nem lehet egyszerűen azzal magyarázi, hogy az amerikaiak többet esznek és kevesebbet mozognak. Más faktorok is szerepet játszanak, és ezek közül az egyik a vírusfertőzés - mondja Dr. Atkinson. A szakértő, aki az Obetech Elhízáskutatási Központ igazgatója (Richmond, Virginia) többféle közleményt összegezett, amelyek kimutatták a vírusfertőzés és az elhízás közötti kapcsolatot. Cikkében öt állati és három emberi vírust említ, amelyekről laboratóriumi körülmények között bebizonyosodott, hogy szerepet játszanak a súlyfelesleg kialakulásában.
Az igazgató véleménye szerint komoly tanulmányok bőséges bizonyítékot szolgáltatnak, hogy bizonyos emberi vírussal fertőzött állatoknál súlygyarapodást és többlet-zsírtárolást figyeltek meg. Amikor a kutatók megfertőzték ezeket az állatokat a humán Ad-36-ként ismert vírussal, mérhetően megnőtt az állatok testzsír-értéke és belső szerveket körülvevő zsír mennyisége. Ráadásul a vizsgálatok azt is bizonyították, hogy az elhízást okozó vírusfertőzése egyik állatról másikra terjedhet. A vírus-okozta elhízás embereknél kevésbé jól leírt jelenség.
Dr. Atkinson saját, 2005-ben publikált tanulmányára hivatkozik, amelyben kimutatta az Ad-36 vírusfertőzés és emberek elhízása közötti kapcsolatot. Dr. Atkinson tanulmánya az Ad-36 vírus elleni antitestet (a vírusfertőzés bizonyítékát) vizsgálta 502 különböző testsúlyú személynél három amerikai városban, ahol mind elhízottak, mind normál testsúlyúak előfordultak. A vírus elleni antitestet az elhízottak 30 százalékánál, míg a nem elhízottak csak 11 százaléknál találták meg. Az antitestre pozitív és negatív egyének testtömeg-indexe (BMI) között erősen szignifikáns különbség volt.
20071030-fat2.jpg
Dr. Atkinson rámutatott egy vizsgálatra, amely során 89 amerikai felnőtt ikerpárnál nézték meg az Ad-36 fertőzöttséget. Mivel az ikrek általában sok tulajdonságukban, így az elhízási hajlamukban is hasonlóak, a tudósok olyan párokat vizsgáltak, ahol egyikük pozitív lett Ad-36-ra, a másik nem. Az antitest-pozitív iker enyhén, de szignifikánsan súlyosabb és elhízottabb volt, mint antitest negatív testvére, - mondta Dr. Atkinson, majd hozzátette - A fertőzött egyéneknek magasabb volt a BMI-je és a testzsírszázaléka, mint a nem fertőzött ikernek.
Az 1970-es évek közepén egy SMAM-1 nevű vírusról azt hitték, hogy ez felelős az üzemileg nevelt csirkék emelkedett halálozásáért Indiában. A SMAM-1-fertőzés hatására csökken az immunfunkció és emelkedik a testzsír-tartalék a fertőzött csirkéknél. A szakértő egy olyan tanulmányról is beszámol, ahol 52 elhízott egyént teszteltek le SMAM-1 antitest jelenlétre. Több, mint 20 százalékuknál pozitív lett a vizsgálat, ami a vírusfertőzöttséget bizonyítja. A tanulmány résztvevői közül a fertőzött embereknél az elhízás súlyosabb, a testtömeg-index magasabb volt az antitest-negatívakhoz viszonyítva. Atkinson cikke azt is kiderítette, hogy mit állítanak a jelenlegi kutatások a vírus-okozta elhízás mechanizmusáról. Néhány kutató szerint a vírusfertőzés közvetlenül az adipocitákra hat, azokra a sejtekre, amelyek a zsírtermelésért és -tárolásért felelősek, szerintük a kórokozó bekapcsolja a zsírhalmozó enzimeket és elősegíti az új adipociták születését.
Dr. Atkinson szerint az adenovírus-fertőzés és az elhízás közötti kapcsolatra elég bizonyíték van már, hogy a következő lépésen lehessen gondolkozni. Ideális esetben ki tudjuk védeni a fertőzést és így a vírus-indukálta elhízást egy elhízás elleni vírusvakcinával. Az emberi vakcina kifejlesztéséhez még sok évre szükség lehet.

Forrás: Medipress
 

tájdi

Állandó Tag
Állandó Tag
A 10 legjobb zsírégető trükk


Ha épp nem vagy az a türelmes típus, mégis szeretnél karcsúsodni vagy ellenállni az oroszkrémtorták formájában megjelenő kísértésnek, építs be mindennapjaidba néhány apró trükköt, ami nem igényel hatvan másodpercnél több időráfordítást, azonban hosszú távon igencsak megtérül.

1. Csodaturmix

Ugyan nem leszel tőle szupererős, mint a vadkanfaló szemfüles gallok, de garantáltan jól kezdődik tőle a napod. Mixeld össze kedvenc gyümölcslevedet ásványvízzel, úgy, hogy a szokásos adagnak csak a felét öntöd ki a pohárba, és azt hígítod kicsit fel. Így poharanként akár 85 kalóriát is megspórolhatsz, amivel öt kilót is veszíthetsz egy év alatt. Idd nyugodtan és lassan, legyen minden reggel öt perc, ami csak a tiéd.

fruitjuice.jpg


2. Rágózz!

Emlékszel még az általános iskolás biológiaórákra? Ha nem a pad alatt bújtad a legújabb fiúcsapatról szóló újságcikkeket, valami biztos rémlik arról, hogy az emésztés a nyálnak köszönhetően már a szádban megkezdődik. Ezt segítheted elő a rágógumival: a kutatók szerint az, ha cukormentes rágót rágsz, 20%-kal növelheti az anyagcsere aktivitását, amivel több mint tíz kilót adhatsz le egy év alatt.

3. Zöld erő

Minden nagyobb erőpróba előtt igyál meg egy csésze zöld teát. A zöld teának remek zsírégető hatása van, mivel a benne található koffein serkenti a zsírok energiaforrásként való felhasználását. A tealevelek antioxidáns-tartalma a hatást csak tovább fokozza, és egészséged szempontjából sem elhanyagolható. Ha azonban magas a vérnyomásod, nem árt vigyáznod a zöld teával!

4. Vaj helyett olíva

Ha napközben gyorsan bekapnál egy szendvicset vagy egy szelet kenyeret, vaj helyett használj olívaolajat. Az olívaolaj nagyon gazdag antioxidánsokban és Omega3 zsírsavakban, ami az egészség és a hosszú élet titka. Emellett gyorsan eltelít, így kevesebbet fogsz enni. A vaj elhagyásával pedig akár 52 kalóriát is megspórolhatsz.

oliva.jpg


5. Hajrá, H<SUB>2</SUB>O!

A megfelelő vízmennyiség minden fogyókúra alapja, ezért próbálj meg minden két órában meginni legalább egy pohár vizet. Ha ugyanis nincs elegendő víz a szervezetedben, anyagcseréd nagymértékben lelassulhat. Tartós vízhiány esetén akár öt plusz kilóval is gyarapodhatsz egy év alatt.

6. Ha nassolni volna jó

Szervezeted szabotálja a fogyókúrádat, és egyre csak édesség után ácsingózik? Csapd be, és szopogass eukaliptusz vagy mentol ízű cukorkát. Ezek az ízek ugyanis képesek arra, hogy az éhségérzetedet és a nass utáni vágyadat a lehető leggyorsabban és a legkisebb mértékűre csökkentsék.

7. Aprítsd!

Ha nem feltétlenül szükséges, a salátádhoz ne reszeld vagy gyaluld le a sárgarépát, a zellert, a krumplit, a cukkinit vagy más zöldséget, hanem vágd fel kisebb darabokra. Így sokkal jobb hatással lesz rád, ugyanis muszáj lesz többet rágnod, így kevesebb időd jut enni, és anyagcserédnek is besegíthetsz.

8. Ha nem tudsz ellenállni egy íznek

Ne hagyd magad, és akadályozd meg az elcsábulást azzal, hogy a megkívánt édesség vagy étel illatát körülbelül harminc másodpercig újra és újra beszívod, majd egy nagyon kicsi darabot a szádba veszel, és szintén harminc másodpercig ízleled, majd csak aztán nyeled le.

fogyi.jpg


9. Számolj, mielőtt főzöl!

Könnyű belefeledkezni egy tál gőzölgő, fűszeres-paradicsomos tésztába, és kicsit többet enni belőle – de nem akkor, ha már eleve csak annyit főzöl, amennyit megengedhetsz magadnak. A tökéletes adag egy személyre legfeljebb 200 kalóriát tartalmaz, ezért nézd meg a zacskón a leírást, és próbáld meg pontosan kimérni.

10. Farkaséhség ellen vérfarkasok

Ha épp semmi dolgod nincs este, szerezz magad mellé egy bátor és hősies férfiút, és vegyetek ki egy thrillert vagy horrorfilmet. A kutatási eredmények ugyanis azt bizonyítják, hogy ha félsz egy kicsit vagy izgulsz, sokkal kevésbé kívánod a filmnézéshez kötelezőnek tartott pizzát, pattogatott kukoricát vagy egyéb rágcsálnivalókat. Ellenben vigyázz a vígjátékkal és a drámával – rádtörhet az éhség, ha éppen nagyon boldog vagy mérges vagy.
 

afca

Kitiltott (BANned)
Zöldségfasírt

Hozzávalók3 db sárgarépa,
2 db fehérrépa,
2 csomag petrezselyem zöldje,
&frac12; db karalábé,
2 db burgonya,
1 kisebb zeller,
2 db tojás,
2 fej vöröshagyma,
rizsliszt,
borsikafű, majoránna, pirospaprika, tengeri só,
szója granulátum,
kis oliva olaj a sütéshez.​

Sós vízben megfőzzük a hámozott zöldségeket. Turmix-szal vagy villával összetörjük. Megpároljuk az apróra vágott hagymát. Egy tálban összekeverjük a zöldségeket és hozzáadjuk a rizslisztet, a hagymát, a fűszereket és a 2 egész tojást. Fasírt pogácsákat készítünk. Szója granulátumba vagy újra rizslisztbe beleforgatjuk, majd kiolajozott tepsiben a sütőben megsütjük.​

Jó étvágyat!​

Savanyú almás csirke


Hozzávalók:

* 4 csirkemellfilé
* 2 alma
* 2-2 evőkanál olaj és gourmanoknak konyak
* 2 ek.olivaolaj
* 1 teáskanál mustár
* 1 ek. margarin
* méz vagy édesítő ízlés szerint
* 2 dl Gran Cucina növényi tejszín
* őrölt bors
* só

Elkészítés:

Az almákat meghámozzuk, és vékonyan felszeleteljük. A csirkét vékony csíkokra vágjuk. Wokban vagy nagy serpenyőben felforrósítjuk az olajat, és megpirítjuk benne a húst, majd kivesszük. A margarint az olajhoz adjuk, és az almákat a mézzel aranyszínűre pirítjuk benne. A konyakkal meglocsoljuk, és addig főzzük, míg minden leve elfő. Belekeverjük a tejszínt meg a mustárt, és összefőzzük. Végül a húst a szószba tesszük, felforraljuk, és néhány percig főzzük. Sóval és borssal ízesítjük, majd tálaljuk.

Torta kicsit másként!

Hozzávalók: (6 személyre)
  • A tésztához:
  • 25 dkg rizsliszt ( a finomitott)
  • 1 dl víz
  • csipetnyi só
  • 12,5 dkg margarin
  • A töltelékhez:
  • 2 evőkanál csípős mustár
  • 20 dkg tolnai sovány vagy B.Alecca light trappista sajt
  • 4 paradicsom
  • őrölt bors

A díszítéshez:
  • 1 főtt tojás
  • néhány bazsalikomlevél
Elkészítés:

A lisztet gyorsan összedolgozzuk a sóval meg a kis darabokra vágott hideg margarinnal, és annyi hideg vizet adunk hozzá, amennyit felvesz. Golyót formálunk a masszából, és lefedve 1 órára hűtőbe tesszük (a tésztát előző nap is elkészíthetjük). 23 cm átmérőjű kerek tortaformát kikenjük, belesimítjuk a tésztát, és a mustárral megkenjük. A sajtot vékonyan felszeleteljük. A paradicsomokat meghámozzuk, és szeletekre vágjuk. A sajtszeletekkel megrakjuk a tésztát, erre tesszük a paradicsomkarikákat. Sóval, borssal meghintjük, és meleg sütőben készre sütjük. A felkarikázott tojással megrakjuk, a bazsalikomlevelekkel díszítjük. Melegen vagy hidegen, zöldsalátával tálaljuk.



Mamagáj süti
Hozzávalók: 4 tojás, 1/2 l erdei gyümölcsös vagy narancsos cool mix, édesítő (ízlés szerint), 1dl olivaolaj, 15-20dkg rizsliszt (érzés alapján, piskóta sürüségű massza)
Összekavarjuk a hozzávalókat és z igy kapot masszát három részre elosztjuk.
Első edény vaniliás cukorral, Második edény kakaópor és rumaroma, Harmadik edény puncs ízű pudindpor (nem kifőzve).
Kikenjük a tepszit és vegyesen csorgatjuk bele.
Előmelegített sütőbe kb. 20-25 percig sütjük. (Megtartás időszakában lévők a kisült sütit félbevágva egy kis diétás barack lekvárral is föltupírozhatják)
icon_biggrin.gif

Farsangi fogyifánkok

Hozzávalók:
  • 3 közepes cukkini
  • 10 dkg feta sajt
  • 2 fej vöröshagyma
  • 3-3 evőkanál finomra vágott kapor és petrezselyem
  • 4 evőkanál rizsliszt
  • 3 tojás
  • olívaolaj
  • őrölt bors
A díszítéshez:
  • kaporlevél
  • petrezselyemlevél
  • paradicsomgerezdek
Elkészítés:

A nagyon finomra vágott hagymákat 1 evőkanál olajban megpirítjuk.
A cukkiniket lereszeljük, és kinyomkodjuk a levüket. Hozzáadjuk a pirított hagymához, és nagylángon, állandóan kevergetve néhány perc alatt megpirítjuk, majd félretesszük.
Simára keverjük az elmorzsolt fetát, a kaprot, a petrezselymet, a lisztet meg a tojást, és ízlés szerint sózzuk. (Előbb kóstoljuk meg, mert a feta nagyon sós!)

Hozzáadjuk a lehűlt cukkinis masszát, és alaposan összekeverjük. Serpenyőben olajat forrósítunk, és a kanállal kiszaggatott fánkok minden oldalát aranybarnára sütjük benne. Itatósra szedjük.

A cukkini fánkocskák elég könnyen szétesnek, ezért várjuk meg, amíg az egyik felük keményre sül, és csak akkor fordítsuk meg. Ha a masszát 1 dl tejjel hígítjuk, kis palacsintákat süthetünk belőle.
 

tájdi

Állandó Tag
Állandó Tag
Fogyókúrás tévhitek


A diéták világában számos mítosz és legenda kering. Mindenki tanácsokat oszt, és mindenki tanácsokat kap, így előfordul, hogy végül az ember annyira összezavarodik, hogy a paradicsomot és a salátát is közellenségnek kiáltja ki. Léteznek olyan tévhitek, melyek figyelembe vétele és követése komoly károkat okozhat fogyókúrádban, de akár egészségedben is. Ezért fontos, hogy megismerd őket, és védekezz ellenük!

060040181.jpg


1. Mítosz: ha kihagysz néhány étkezést, gyorsabban fogysz

Tény

Ha kihagyod a reggelit, vagy kevesebb alkalommal eszel a nap folyamán, sokkal könnyebben elhízol, és a plusz kilókat is tovább tart leadnod. Ugyanis ha csak egyszer-kétszer eszel naponta, anyagcseréd lelassul, ráadásul nagyobb lesz az esélye annak is, hogy hirtelen törjön rád az éhség, és többet egyél, mint amit megengedhetnél magadnak. A sok kisebb étkezés ellenben felpörgeti az anyacserét, energiával tölt fel, és egész napra biztosítja a jóllakottság érzetét.

2. Mítosz: ha este nyolc után eszel, már számolhatod is a plusz kilókat

Tény

A hangsúly nem azon van, hogy mikor eszel, hanem azon, hogy mit és mennyit eszel, illetve hogy milyen intenzitással végzel fizikai tevékenységet a nap folyamán. Ha nem gondoskodsz a megfelelő mennyiségű mozgásról és az egészséges táplálkozásról, gyakorlatilag mindegy, mikor eszel, a szervezeted az extra kalóriákat zsír formájában raktározza majd el. Nyugodtan ehetsz este, a lényeg csupán annyi, hogy egészséges, kalóriaszegény ételeket, például zöldséget vagy gyümölcsöt válassz. Próbáld meg elkerülni, hogy az ágyban fekve egyél tévénézés közben, ugyanis így könnyen elfeledkezhetsz magadról, és észre sem veszed, hogy máris kétszer annyit ettél, mint kellett volna.

3. Mítosz: a tejtermékek hizlalnak és egészségtelenek

Tény

A tejtermékek tele vannak olyan lényeges tápanyagokkal, melyekre szervezetednek szüksége van. A fehérje az izmok felépítésében és a szervek egészséges működésében nélkülözhetetlen, míg a kalcium a csontokat erősíti, így csökkenti a csontritkulás kialakulásának kockázatát.



A tej mindemellett tele van D-vitaminnal, ami segít a szervezetednek beépíteni a kalciumot. Válassz zsírszegény tejet, joghurtot és sajtot, így a kalóriák miatt sem kell majd aggódnod.

4. Mítosz: a vegetarianizmus egyenes út a karcsúsághoz és az egészséghez

Tény

Vannak vegetáriánusok, akik nagyon kevés kalóriát visznek be, és abszolút zsírmentesen táplálkoznak, azonban vannak olyanok is, akik épp az állati eredetű ételek hiányának kompenzációja miatt választanak magasabb tápértékű ételeket, amik bizony könnyen súlygyarapodáshoz vezethetnek. A vegetáriánus diétát ezért nagyon körültekintően kell kiválasztani, különös tekintettel a vas, a kalcium, a D-vitamin, a B12-vitamin, a cink és a fehérje pótlására. Válassz olyan étrendet, aminek alacsony a zsírtartalma, azonban így is biztosítja a szükséges tápanyagokat.

5. Mítosz: a tészta hizlal

Tény

A szénhidrátok önmagukban nem hizlalnak. Ami hizlal, az a plusz kalória, és teljesen mindegy, hogy azt cukor, szénhidrát vagy fehérje formájában juttatod be szervezetedbe. A gyümölcsök és a teljes kiőrlésű gabonából készült péktermékek is tartalmaznak szénhidrátokat, mégis hozzátartoznak az egészséges diétához. A tészta tehát önmagában nem veszélyes, csak az elfogyasztott mennyiségre kell ügyelned. Ha például négy személyre tálalsz, egy fél zacskó tésztát főzz meg – a legjobb, ha teljes kiőrlésű lisztből készült –, és fogyaszd paradicsomalapú szósszal, illetve sok zöldséggel.

teszta.jpg


6. Mítosz: a zsírt egyszer s mindenkorra el kell felejtened

Tény

Nem a zsír az elsőszámú ellenség. Egy kis mennyiségű zsír eltelít, így hozzájárul ahhoz, hogy kevesebbet egyél. Egy kanál olívaolaj finom ízt ad az ételnek, emellett a telítetlen zsírsavak, például az Omega-3 zsírsav az egészség megőrzésében is fontos szerepet játszik: segít megakadályozni a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések kialakulását. Persze semmiképp se vidd túlzásba a zsírfogyasztást, és lehetőleg mindig az olívaolajat, a halolajat vagy a növényi magvakból nyerhető olajat válaszd az állati eredetű zsiradékok helyett.

7. Mítosz: ha komolyan veszed a testedzést, nem kell diétáznod

Tény

Az edzés önmagában nem elég a fogyáshoz. Ha például egy nagyobb menüt fogyasztasz el, még annak a ledolgozása is óriási feladat, a fogyáshoz szükséges plusz edzésről nem is beszélve. Ha megeszel egy nagy szelet almás pitét – körülbelül 500 kalória –, két órán keresztül kell kocognod, hogy elégesd az általa bevitt kalóriát. És persze azt sem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás nem csak a fogyás, hanem az egészség és a hosszú élet záloga is.

8. Mítosz: nem kell számolnod a kalóriákat

Tény

A fogyás a bevitt kalóriák elégetésén alapszik, ezért mindenképp tudnod kell, mennyi kalóriát fogyasztasz el a nap során.

wses046240.jpg


Ha a napi ideális mennyiségen belül maradsz, nagyot nem hibázhatsz. A legjobb, ha előre megtervezed a napi étrendedet – nem olyan nagyon időigényes dolog, és csak egy jegyzetfüzetre lesz hozzá szükséged. Figyelj viszont arra, hogy amíg a kalóriák mennyisége azonos fehérje- és szénhidrátadag esetén megegyezik, zsírok esetében annak duplája is lehet.
 

Santane

Állandó Tag
Állandó Tag
Olívaolaj, a folyékony arany



Az emberekben szerte a világon egyre inkább tudatosodik, hogy a jó táplálkozás egészséges és jobb életstílust jelent, energiát ad az élet élvezetéhez. Az olívaolaj alapvető szerepet játszik a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozásban.




20020509olivaolaj1.jpg
A földközi-tengeri országokban azért magasabb az átlagéletkor, mint Észak-Európában vagy az Egyesült Államokban, ahol az állati zsírok fogyasztása dominál, mert ott szinte kizárólag csak olívaolajjal főznek. A hagyományos mediterrán étrendben bőségesen van zöldség és gyümölcs, hüvelyes és hal, ráadásul olívaolajat használ, amely az egyetlen olyan olaj, amelyet természetes - spanyol vagy olasz elnevezéssel "szűz" - formájában, vagyis pusztán préseléssel nyernek (tipp a vásárláshoz: a cimkén extravirgin felirat olvasható).
A spanyol El Mundo egy korábbi riportjában olvashattunk az olívaolaj spanyolországi termesztésével kapcsolatban. Az országban összesen 220 millió olajfa van, 370 ezer gazdaságban. Az évi termelés megközelíti az egymillió tonnát, ami a Föld össztermelésének mintegy 20 százaléka. A legnagyobb olívaolaj-fogyasztók a spanyolok mellett az arabok, a zsidók, a törökök és az olaszok. Ezt az olajat a történelem során a táplálkozáson kívül más célokra is felhasználták, ezzel kenték fel a királyokat, szépítették a hercegnők testét, ápolták a csecsemők bőrét és kenték be a holttesteket. A Biblia özönvízről szóló fejezetében a csőrében egy olajágat tartó galamb jelenti be a katasztrófa végét.
Az olíva titka
A legújabb vizsgálatok eredményei szerint az olívaolaj egyéb - telített zsírokban gazdag - zsírokat helyettesítve, számos egészségkárosító tényezőt kiküszöböl.
Az általunk fogyasztott zsír típusa, illetve étrendünk zsírsavösszetétele alapvető fontosságú egészségünk szempontjából. Mind a szilárd, mind a folyékony zsírok tartalmaznak bizonyos mennyiségű egyszeresen telítetlen, többszörösen telítetlen és telített zsírsavat.
A telített zsírsavak különösen veszélyesek egészségünkre, mivel megnövelik a vér "rossz" koleszterin szintjét. A "rossz" koleszterin, vagyis az LDL (kis sűrűségű lipoprotein) oxidációja az a folyamat, amelyet a szív- és érrendszeri megbetegedések és az arteriosclerosis fő okának tartanak.
Az olívaolaj telítetlen zsírsavai megvédik az érrendszert a meszesedéstől, megakadályozzák a zsírok lerakódását az erekben és erősítik az izomsejteket. Kifejezetten előnyös az érrendszeri megbetegedések, a trombózis és a magas vérnyomás megelőzésére.

20020509olivaolaj.jpg
Az olívaolaj nagy mennyiségű antioxidáns hatású természetes tápanyagot is tartalmaz (E-vitamin és polifenolok). Bizonyos jelek arra utalnak, hogy az olívaolaj, különösen az extra szűz olívaolaj használata képes csökkenteni a sejtek oxidációját és a "rossz" koleszterin szintjét, így segít megvédeni az emberi szervezetet a szabad gyököknek nevezett káros vegyületek hatásaitól.


A táplálkozáskutató szakemberek egyértelműen megállapították, hogy az olívaolaj fogyasztása kifejezetten előnyös az emberi szervezetre, ha legalább napi négy kanállal fogyasztanak belőle.
Plusz egy tipp:
Reggel ébredés után, fogmosás előtt vegyen be egy teáskanál olívaolajat a szájába, és pár percig öblögessen vele, majd köpje ki. Az olívának abszolút tisztító hatása van, minden lerakódást eltüntet a száj nyálkahártyájáról.
Az olívaolaj összetétele
Valamennyi olívaolaj zsírsavösszetételének fő jellemzője az, hogy nagy mennyiségben tartalmaznak egyszeresen telítetlen zsírsavakat. Az egyszeresen telítetlen zsírsavak a zsírsavtartalom 70%-át teszik ki. Ezek mellett az olívaolaj általában kb. 10% többszörösen telítetlen zsírsavat és csak 14% körüli telített zsírsavat tartalmaz. Ez a táplálkozástani szempontból kiegyensúlyozott összetétel egybeesik a modern étrendi útmutatók elvárásaival.
Egyszeresen telítetlen zsír Többszörösen telítetlen zsír Telített zsír
 

Santane

Állandó Tag
Állandó Tag
Az a bizonyos táplálkozás piramis - ezt olvasom most mindenhol:

Táplálkozási piramis - az egészséges élet építménye
Két alapvető hibát követhetünk el táplálkozásunk során: nem megfelelő mennyiségben veszünk magunkhoz ételt, és/vagy élelmünk összetétele nem felel meg biológiai szükségleteinknek. Pedig pontosan meghatározható, mennyi és miféle tápanyagokra van szüksége a testünknek ahhoz, hogy egészséges, életerős maradjon.


florapiramis.jpg

Egy átlagos, mérsékelten aktív életet élő felnőtt nő napi energiaszükséglete 2200 Kcal, egy hasonló életmódú felnőtt férfié pedig 2800 Kcal körüli. Azért szükséges kihangsúlyozni, hogy felnőtt, mert a gyerekek - testsúlykilogrammokra vetített - tápanyag-,és ezzel együtt energiaszükséglete akár 2-3-szorosa is lehet a felnőttekének.
A legfontosabb kérdés persze az, hogy hogyan osszuk be ezt a 2-3000 kilokalóriát, azaz milyen táplálék formájában vegyük azt magunkhoz. Ebben lehet segítségünkre a táplálékpiramis. A táplálékpiramis "talapzatát" a mozgás adja, hiszen a cél az energiaegyensúly megteremtése: annyi energiát vigyünk be szervezetünkbe, amennyit fel is használunk, hogy elkerüljük a túlsúlyt. Mindennapi tevékenységeink általában nem túl nagy energiaigényűek: kortól és testtömegtől függően a vasárnap délutáni szunyókálás során 1,18, mosogatás közben 1,50, főzés közben már 1,60 kilokalóriát használunk el percenként; az aktívabb mozgás, például a séta egy-egy perce 3,02, a kertészkedésé 5,34 Kcal energiát igényel; futás közben pedig percenként 9,48 kilokalóriát éget el szervezetünk. Éppen ezért ahhoz, hogy a hosszú távú energiaegyensúlyt biztosítani tudjuk, ajánlatos volna naponta 30 percet intenzívebb mozgással töltenünk.
A táplálkozási piramis alsó szintjét az összetett szénhidrátok - a lehetőleg teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérfélék, péksütemények, tészták, a keményítőben gazdag rizs, burgonya, hüvelyesek alkotják. A szénhidrát szót hallva valószínűleg sokaknak felcsillan a szeme, hiszen jól tudjuk, hogy az édességekben található cukrok is a szénhidrátok közé tartoznak: ezekre azonban a lehető legkisebb mennyiségben van csak szükségünk, hiszen puszta energiabombánál nem jelentenek többet a szervezetünk számára. Hamar felszívódnak és a fel nem használt mennyiség zsír formájában lerakódik a szervezetben.
Szénhidrátot a gyümölcsökkel és a zöldségfélékkel is fogyasztunk. Ezen szénhidrátok egy része emészthető, nagyobb része azonban nem. A nem emészthető szénhidrátok a rostok, amelyek jótékony hatással vannak az emésztésre.
A különféle fehérjék közül elsősorban tejtermékekre van nagy szüksége a szervezetünknek, a " húsok (a húsimádók bánatára) csak később következnek a sorban. A tojás, a hal és a szárnyas húsok is fontos fehérjeforrást jelentenek, fogyasztásuk hetente többször javasolt.
A táplálékpiramis következő szintje valószínűleg sokakat meglep: pedig bizony, szervezetünk számára nélkülözhetetlenek tápanyagok a zsiradékok. A vitaminok egy része csak zsírban oldódik, sejtjeink felépítéséhez, a hormonképződéshez is szükség van zsírokra. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint napi energiabevitelünk 15-30 százalékát ajánlott zsírok révén biztosítanunk (mennyiségre ez lényegesen kevesebb, hiszen a zsírok energiatartalma nagyon magas). Az azonban nem mindegy, milyen zsírokat fogyasztunk: a WHO ajánlása alapján összes zsírbevitelünknek legfeljebb a harmada legyen telített, állati eredetű zsírsav.
A többit egyszeresen- vagy - még inkább - többszörösen telítetlen, jellemzően növényi eredetű zsírok formájában tanácsos elfogyasztanunk a szív-és érrendszeri betegségek megelőzésére.

Forrás: flora.hu

A margarin egészségességéről én vitáznék..na, de mindenki azt eszik, amit akar ;)
 

afca

Kitiltott (BANned)
Sosem érem el az ideális súlyt?

Ha ehhez hasonló keserű gondolatok cikáznak a fejében, akkor valami nagy baj van a fogyáshoz való hozzáállásával, vagyis a motivációjával. Ha a sokadik nekigyürkőzés után már a fogyókúra szótól kiveri a veríték, akkor itt az ideje perspektívát váltani, és új gondolatokkal nekivágni az ideális testsúly elérésének.

Mennyire vagyok kövér?

Saját súlyunk megítélésekor hajlandóak vagyunk elnézően kezelni az egyre gyarapodó kilókat, először a "szexin kerek", majd a "guszta duci", esetleg a "formásan telt", a "derűs, szép arcú dundi" jelzőkkel illetjük magunkat mindaddig, amíg egy napon valami egész mást nem látunk a tükörben. Egy ronda, hájas, vastag combú, lógó hasú, elhízott, mi több, dagadt valakit. És innen kellene visszafordulni, elindulni, nagyobb sebességre kapcsolni, visszatalálni az egészséghez. Jön az első komoly, nagy fogyókúra, majd a második, a tizedik, aztán azt vesszük észre, hogy a baráti társaságban immáron tíz éve az a téma, hogy aktuálisan melyik módszerrel próbáljuk leküzdeni a felesleget. Ha ön is itt tart, akkor nem egy újabb fogyókúrára van szüksége, hiszen ezt a hibás döntést már nem egyszer meghozta, miközben évről évre gyarapodtak a kilói.
idealis_suly_245px.jpg


Dönteni kell, nem vitás!

Azt kell eldönteni, hogy továbbra is abban reménykedik-e, hogy létezik egy csodaszer vagy egy gyors, könnyű diéta, melynek segítségével néhány nap alatt megszabadul a hosszú évtizedek alatt felépített zsírtömegtől. El kellene végre döntenie, hogy reálisan gondolkodik-e az ideális testsúlyáról vagy megmarad végleg ducinak, és vállalja az ezzel járó egészségügyi és esztétikai következményeket. El kell döntenie, hogy így akarja-e folytatni tovább: csak enni, enni, és közben azon keseregni, miért is verte meg a sors, miért is ilyen szánalmasan gyenge akaratú.


A siker kulcsa

Türelem. Egy régóta fogyókúrázónak nyilván gyötrelem ízlelgetni ezt a szót, de csak ez a járható út a tartós sikerhez. Igazából nem is biztos, hogy tudja, mit kell érteni a testsúlycsökkentésben a türelem kifejezésen. Mert a gyötrő izgalmat már jól ismeri, amikor májusban arra eszmél, hogy botrányosan áll a fürdőruha az itt-ott kitüremkedő hurkákon, és akkor hatalmas elánnal nekilát, fűti az ideges izgalom, mikor is éri már el a kívánt súlyt. Ez ugye, ismerős? Na, de a türelem…?


Akkor mit kell tennem?

Semmi különöset, csak meg kell hoznia egy egyszerű döntést. Engedje el a fogyókúrával kapcsolatos rögeszméit. Ne hajtogassa állandóan, hogy muszáj lefogynia, mert ezzel egyáltalán nem ösztönzi magát. Arról van szó, hogy tudatossá kell válni, józannak és ésszerűnek kell maradni azokban a helyzetekben, amikor az evésről van szó. Át kell alakítani azokat a gondolatait és szokásait, melyek a mit eszik, hol eszik, miért eszik, mikor eszik és hogyan eszik kérdésekre válaszoltak. Eddig. Mert új válaszokat kell adnia magának, teljesen át kell alakítania a fogyókúrához való hozzáállását. Az átalakulás révén képes lesz elérni és megtartani ideális testsúlyát. Azt a súlyt, amely a kora, fizikai és genetikai adottságai alapján reális és egészséges. Az ideális súly az, amellyel egészséges és fitt, amelyet hosszú távon meg tud tartani, és amely mellett jól néz ki, és jól érzi magát.

Dr. Phil McGraw amerikai orvos 30 éve foglalkozik túlsúlyos páciensekkel, saját napi tévéműsora van. Dr. Phil szerint a sikeres és tartós fogyásnak 7 titka van.

1. A helyes gondolkodásmód
2. Az érzelmek gyógyítása
3. Sikerbiztos környezet
4. A falánkság legyőzése
5. Időigényes ételek, tartalmas táplálkozás
6. Rendszeres testedzés
7. Támogatók

Ha mindig csak azt mondogatja magának, hogy soha nem fog lefogyni, vagy hogy túl nehéz feladat, és nincs meg hozzá a kellő akaratereje, ha egyéni igazságként fogadja el ezeket, akkor tönkreteszi minden fogyókúrás kísérletét. A rengeteg negatív gondolat megakadályozza a siker elérését. És mivel ezek a negatív gondolatok határozzák meg az érzelmi állapotát, feszült lesz, egyre többet aggódik, depresszióssá válhat, s egyre hajlamosabb lesz a kóros falánkságra és túlevésre. Ne engedje, hogy a belső hangja megtévessze, és ne higgyen azoknak a "jóindulatú" tanácsadóknak se, akik azt mondják, hogy úgysem tud lefogyni. Csak akkor tud ezektől a gondolatoktól megszabadulni, ha idejében felismeri őket. A racionálisan pozitív gondolkodás hatására a teste és az elméje energiával töltődik fel, és készen áll a sikerre. Meg kell szüntetni az önostorozást, helyette egészséges, előrevivő, örömteli belső párbeszédet folytasson.
 

Radványa

Állandó Tag
Állandó Tag
Egy finom recept

Samosa (Zöldséges táska)

nincs.jpg

Hozzávalók

225 g finom liszt
3/4 kávéskanál só
4 evőkanál olavasztott ghí vagy vaj
80 ml joghurt
2 evőkanál hideg víz
1/2 evőkanál római kömény
1 evőkanál koriander
1/2 kávéskanál édeskömény
4 szegfűszeg
1 2.5 cm hosszú fahéjrúd
2 evőkanál ghí vagy növényi olaj
1/2 kávéskanál hing
1 kis karfiol (500 g)
300 ml zöldborsó
1/2 kávéskanál kurkuma
1 kávéskanál só
ghí vagy növényi olaj a sütéshez
Elkészítése

Aki már valaha is kóstolt samosát, tudja, hogy miért ez a legkedveltebb indiai csemege.


A lisztbe belekeverjük a sót, elmorzsoljuk az olvasztott vajjal vagy ghível. Lassanként hozzáadjuk a vizet, annyit, hogy lágy tésztát kapjunk. 5 percig lendületesen gyúrjuk, majd nyirkos konyharuhával letakarva félretesszük, míg a tölteléket készítjük. A római köményt, a koriandert, az édesköményt, a szegfűszeget és a fahéjat serpenyőben szárazon megpirítjuk, kihűtjük és durvára őröljük. A karfiolt apró rózsákra szedjük, megpároljuk. A borsót kifejtjük, és szintén megpároljuk. 2 evőkanál ghít megmelegítünk, beleszórjuk a hinget,/hagymapótlópor/ majd közvetlenül utána a párolt karfiolt, zöldborsót, a kurkumát, az őrölt fűszereket és a sót. Kicsit összemelegítjük, majd lehúzzuk a tűzről és kihűtjük. A tésztát még egyszer átgyúrjuk, 12 egyforma nagyságú gombócot formálunk belőle, és nyirkos konyharuhával letakarva félretesszük. Az elsőből kb. 15 cm átmérőjű korongot nyújtunk, majd félbevágjuk. Az egyik félkörből tölcsért formálunk. Jól összenyomjuk a szélét, hogy nehogy a sütés folyamán felnyíljon. 2/3-3/4 részig feltöltjük a töltelékkel, majd jól összetapasztjuk, és ujjainkkal \"fonjuk\" a szélét. Ugyanígy járunk el a többi tésztával és töltelékkel. 180 C-os ghíben vagy olajban 4-5 percig, aranybarnára sütjük őket, egyszerre 3-4 darabot. Hagyományos kísérőjük a paradicsom vagy tamarind chatni.
sütőben sütve finomabb, olajban kicsit szétesett - nekem!
 

Santane

Állandó Tag
Állandó Tag
Egy kis vitamin dolog... :)

Állítólag a tavaszi fáradságot a szervezet kiürült vitamin és energia raktárainak köszönhetjük. Hogy ez hol helyezkedik el a szervezetünkben, arra még Barcsay-féle Nagy Anatómia Atlaszban sem kaptunk magyarázatot, de biztos sejtekről van szó, és akkor nyilván csak mikroszkóppal látható. Félretéve a viccet, ha a reggeli nehezen kelésnek, az indokolatlan sírógörcsöknek és érdektelenségnek valóban a vitaminhiány az oka, itt az ideje egy kicsit pótolni azokat. Igen ám, de hiába vannak tele a zöldségesek spanyol paradicsommal és eperrel, marokkkói paprikával, tunéziai szőlővel, ha ezekben a tároláshoz, szállításhoz szükséges tartósítószerek mennyisége jóval nagyobb, mint vitamin tartalmuk. Nagy kérdés, hogy megéri-e megvenni a baromi drága, bár gyönyörű paradicsomot így február végén, ha az biliárdgolyó simaságban és keménységben éri meg a húsvétot is a spejzban. Különben is, a dietetikusok is mindig azt hangoztatják, hogy olyan zöldséget-gyümölcsöt együnk, aminek szezonja van. Na de miben találunk még bármilyen vitamint itt a Kárpát-medence közepén, amikor igazából semminek sincs szezonja? Íme reményt adó ötös fogat.


20080226133453savanyukaposzta.jpg


Savanyú káposzta
Nem kell a gondolattól is epegörcsöt kapni, a savanyított káposzta az egyik leggazdagabb C-vitamin forrás. Ötször annyit tartalmaz, mint a citrom. És mennyivel olcsóbb! Igaz, a teába nem lehet csavarni, de a citrom vitamintartalma is elillan a forró löttyben, nem is azért tesszük bele. Viszont egy jó adag vecsési savanyú káposztának remek helyet lehet találni a zsíroskenyér tetején, sült virsli és kolbász mellékleteként, vagy csak úgy egyszerűen rájárva és félmarékszámra szájba tömve. Akinek bírja a gyomra, igya a levét is, remek hashajtó, emésztést serkentő szer, ami ilyenkor, a nagy tavaszi tisztító kúrák idején elég jól jön.






20080226133503lilahgyma.jpg


Lilahagyma
A félreértések elkerülése végett: hagymát nem csak remeték fogyaszthatnak. A szájból eredő hagymaillat ellen remekül védekezhetünk pár szem babkávé elrágcsálásával, tehát nincs nyávogás, pont ennyi az ára annak, hogy nagy mennyiségű vitamint vegyünk magunkhoz. A lilahagyma ugyanis igazi C-vitamin bomba, és jelentős mennyiségű B-vitamint is tartalmaz. Megfázás esetén illóolajai jól tisztítják az orrot. A lilahagyma csökkenti a vércukorszintet, remek vízhajtó, tehát megint megérkeztünk a tavaszi tisztító kúrák kifejezéshez, helye van ott.








20080226133516gyokerzoldek.jpg



Gyökérzöldségek
Répafélék, zeller, cékla. De nem ám a legszebbek, mert februárban a szép sárgarépa csalás. Keressük a piacon azokat a néniket, akik csúnyácska, de ősz táján szedett és homokveremben eltett gyökereket árulnak. Kisebb a vitamintartalmuk mint nyár végén, de tuti nincs bennük semmilyen tartósítószer. Együk nyersen, nincs is egészségesebb látvány, mint amikor valaki jóízűen sárgarépát ropogtat. A céklának kiemelkedő a kálium, a folsav és vastartalma, a nők számára ideális nyomelem bomba. Főzve, kockára vágva bármilyen olajos öntettel remek saláta, és a benne lévő A-vitamin is jobban hasznosul ebben a formában.






20080226133524retek.jpg


Fekete retek és jégcsap retek
Mindenféle gyógyhatása ismert, a köhögéscsillapítástól az epehólyag működésének serkentéséig, sőt a nemi vágyra is pozitívan hat, márpedig a szex ugye természetes ellenszere a tavaszi depressziónak. Ezenfelül nagyon magas C-vitamin, és ásványianyag tartalma van, de a régi versikét tartsuk észben, ha nem akarunk gyomorpanaszokat: "Reggel méreg, délben étek, estére orvosság."









20080226133532dio.jpg


Dió
No, nem olcsó mulatság, de még mindig jobban járunk vele, legalábbis tartósítószer szempontjából, mint a műparadicsomokkal. Hizlal ugyan, kalóriatartalma a marhahúséval vetekszik, de most ne ezzel foglalkozzunk, ráérünk akkor bikini-diétát tartani, amikor megjelentek a primőrök a piacon és van mit enni. Viszont a dió zsírsavai telítetlenek, ami jó tesz a koleszterin szintnek, tele van nyomelemekkel. Vastartalma vérszegénység ellen, B-vitaminjai az idegrendszer karbantartásában fontosak, tisztítja és erősíti a májat is. Növésben lévő gyerkőcöknek, fáradt szülőknek és Borsaolvasóknak napi két-három szem dió fogyasztása erősen javasolt.
 

afca

Kitiltott (BANned)
Túl súly(os) bajok

dundino.jpg
A fogyókúráknál népszerűbb téma elég kevés van. Sokan hangoztatják: ők nem ülnek fel a divat diktálta anorexiás modellek ideáljának, és „elszámolni” kilóik egészségükre mért hatásával sem hajlandóak. Mint minden probléma, így a túlsúly esetén is egyszerűbb elterelni a figyelmet a tényekről. Probléma pedig van, már pedig nem is kicsi, hanem súlyos.


„Nyerő” kövérség


Pár éve nem kevés olyan cikk látott napvilágot, melyben a kerekded, rubensi idomokat éltetik. Sőt, kutatók már arra is rámutattak: alig tíz éven belül Amerikában a kövérség lesz a normális. Egyre másra nyílnak direkt túlsúlyosoknak klubok, melyek azt hangoztatják „Jól van ez így, fogadjanak el minket olyannak, amilyenek vagyunk!” Sajnos még mindig nehéz megértetni az emberekkel: nem esztétikai, hanem egészségügyi probléma a kóros elhízás.


Testsúlycsökkenés és diéta


tulsulyoskorok_eszik_a_csalad.jpg
Kövérséggel élni olyan, mint egy forgalmas autópályán úgy száguldani, hogy az ember fél kézzel a mobiltelefonját tartja. Nem biztos, hogy balesetet szenved, de nagyobb esélye van rá, mint azoknak, akik két kézzel tartják a kormányt.” – írta Szívbetegségek című könyvében Dr. Rob Myers kardiológus, a Torontói Egyetem docense.

Az elhízás szövődményei csak az Egyesült Államokban 280 000 halálos áldozatot követelnek évente. Európában a nők 38, a férfiak a 27%-a túlsúlyos. Bármennyire hihetetlen az elhízás legvalószínűbb szövődményeinek száma tíz fölött van:


tulsulyoskorok_betegseg.jpg


  • nagyobb hajlam a rák kialakulására, férfiaknál kiemelten a prosztata és végbél területén
  • erős horkolás, alvási légzéskimaradás
  • lehangoltság, depresszió
  • magas vérnyomás
  • érelmeszesedés, koszorúér-betegségek, agyérkatasztrófa
  • cukorbetegség
  • érelzáródás: embólia, trombózis
  • máj- és epehólyag-betegségek
  • ízületiporc-kopás, köszvény
A felsoroltak közül elsősorban a magas vérnyomást emelném ki, ismét a neves orvost és tanárt, Rob Myerst idézve: „Ami a vérnyomást illeti, minden fölösleges 4 kg 4 Hgmm-rel emeli a szisztolés vérnyomást. Ez húsz, harminc, ötven kilogrammos súlyfölösleg esetén már veszélyes értékekre rúghat. A fogyás ugyanilyen arányban csökkenti a vérnyomást, de természetesen csak azoknál, akik előzőleg valóban kövérek voltak. Ha egy ötvenöt kilós ember lefogy ötvenre, az addig 120/75 Hgmm-es vérnyomása nem feltétlenül csökken 115/70-re. Általánosságban elmondható azonban, hogy minden leadott 10 kg egy fél tabletta vérnyomáscsökkentő hatásával egyenértékű.


tulsulyoskorok_merleg.jpg

Súlyozzunk!


Fogyni valóban egyszerűbb szavakban, mint tettekben. És azt a hibát sem szabad elkövetnünk, hogy találomra választunk a kilók számát illetően. Először is szögezzük le: nem a mérleg vagy a tükör dönti el, hogy ki a kövér, hanem a számok. A már szinte unásig ismételt testtömeg index (BMI), valóban jó támpontot adhat, de ebbe sokan még mindig elfelejtik beleszámolni életkorukat és nemüket. Pedig nem lehet összehasonlítani a tizenéves tinilányt a hatvanas öregúrral. A világhálón vagy a nyomtatott lapokban talált BMI kalkulátoroknak, csak akkor higgyünk, ha ezt a két tényezőt nem hagyja figyelmen kívül.

Mondani könnyebb, mint megvalósítani


Mivel nincs mindenkire érvényes fogyókúra, nem mi leszünk azok, akik elárulják a „tuti receptet a karcsúsághoz”, de néhány követendő alapszabályt azért megemlítünk:

  • tulsulyos_bajok_dundipasi_tornazik.jpg
    Ha már tisztában vagyunk vele, hány kilótól lenne érdemes megszabadulnunk a következő lépés a fogyókúra-terv kialakítása. Ezt persze ne vegyük szentírásnak, alkalmanként letérhetünk az útról, de csak, ha el tudunk számolni annak helyességét illetően. Gondolok itt a nagy ünnepi összejövetelekre (szülinap, névnap, Karácsony), amit ha kihagyunk a fogyókúra miatt, tutira többet veszítünk majd, minthogy megérje.
  • Számoljunk havonta 1-1,5 kg-mal, vagyis ha tíz kilótól szeretnénk elbúcsúzni, ahhoz legalább tíz hónap kell. A hosszú idő ugyanis a garancia, hogy nem „ugrik” vissza duplán a leadott felesleg. Ez után válasszuk ki csak a módszert, azonban ha tíz kg vagy afölötti a felesleg, kérjük szakember segítségét.
  • Soha ne adja fel, főleg, ha az első három hónapban esetleg nem billen a mérleg nyelve lefelé. Jusson eszébe például, hogy a szervezete, ha kevesebbet kalóriát visz be nem, kevesebbet is éget el, idő kell míg átáll az új rendre.
  • Még mindig a legjobb módszer az életvitel megváltoztatása, vagyis a mozgás beiktatása és az étrend felülvizsgálata, majd átalakítása.

Tények a fogyasztótablettákról


tulsulyoskorok_enniszamitogepelott.jpg
Csábító megoldás lehet a különböző fogyasztószerek segítsége. De vigyázzunk, mert sajnos nem egyszer visszaéltek már az emberek hiszékenységével, aminek aztán haláleset lett a vége.


A fogyasztószerek két >>prototípusa<< az orlistat (Xenical) és a sibutramin (Reductil). Az előbbi a hasnyálmirigy lipáz nevű enzimét gátolja, amely az ételekkel bevitt zsírt bontja, ennek eredményeként a zsír nem szívódik fel. Az elérhető testsúlycsökkenés havi 5-6 kg, ami rendkívül csábító – már, ha az ember kibírja a mellékhatásokat. A le nem bontott zsírt ugyanis végül a belekben élő baktériumok kezdik bontani, s ez a folyamat igen nagy mennyiségű bélgáz termelődésével, puffadással, szélgörcsökkel, hasmenéssel jár. A betegek 9%-a ezért kénytelen megszakítani a terápiának ezt a formáját. További komoly hátránya az orlistatnak, hogy a zsír felszívódásának gátlásával együtt a zsírban oldódó vitaminok – A-, D-, E- és K-vitamin – felszívódását is akadályozza, így tartós szedése semmiképpen sem javasolt.

A sibutramint 1997-ben ismerték el hivatalos fogyasztószernek az USA-ban és 2000-ben Kanadában. Azóta már a világ számos országában kapható, de Olaszországban már ki is vonták a forgalomból komoly mellékhatásai miatt (magas vérnyomást és szapora szívverést okozhat). Hatását az agyban természetesen is termelődő, jóllakottságot jelző kémiai hírvivő anyagok lebontásának gátlása révén fejti ki, így akadályozza az éhség kialakulását. Hat hónapos használatával átlagosan 5-10%-os testtömegcsökkenés érhető el.”
 

afca

Kitiltott (BANned)
Divatdiéták – jojózó kilók.


Kutatások bizonyítják, hogy a fogyás és a visszahízás – más néven jojó-effektus – általános hatásai valószínűleg károsabbak, mint maga a túlsúlyos állapot. A tudományosan nem megalapozott, időszakos fogyasztóprogramok, melyeket betartva biztos a súlyvesztés, de ugyanilyen bizonyosak lehetünk abban, hogy a kúra befejeztével visszajönnek a küzdelmek árán leadott kilók. Kutatások bizonyítják, hogy a fogyás és a visszahízás – más néven jojó-effektus – általános hatásai valószínűleg károsabbak, mint maga a túlsúlyos állapot.

Felborul az anyagcsere
További negatív hatásként könyvelhetjük el az anyagcsere felborulását. A túl alacsony kalóriabevitelre a szervezet raktározással reagál. Ha kevés a táplálék, drasztikusan, akár 33%-kal lassul az anyagcsere. A kúra befejeztével visszatérünk korábbi étkezési szokásainkhoz, és kamatostól kapjuk vissza már-már elfelejtett zsírpárnáinkat, hiszen testünk így készül fel egy esetleges következő éhezésre. Persze az „elveszített zsírpárna” sem pontos kifejezés, hiszen ilyenkor a leadott kilók nagy része víz és izomszövet, és csak kevés zsír.

Jojózva nem megy!
A jó diéta nem ígér számodra csodákat és garantáltan kevés, ha csak táplálkozási tanácsokat ad. A teljes életmód váltás, a sport, a mozgás és a táplálkozás beállítása az, ami harmóniába hoz téged, ráadásul személyedre szabott módon. A jó diétában mindig szerepet kaphat megfelelő fázisokban a rágcsálás, nassolás is, ha korábban ez örömet adott neked. Legfeljebb nassolási szokásaidon változtathatsz. A divatdiéták mindegyikére igaz, hogy kampány szerűen ne végezzük őket, mert többet ártanak, mint használnak. Némely diéta havonta néhány napon át indokolt esetben hatásos lehet (például gyümölcsnap, léböjt nap, zöldségnap tartása) de csak ezekre alapozni a tartós testsúly változást.

Zsírdús diéták:
Várható a koleszterinszint emelkedése, érelmeszesedésre hajlamosítanak. A fehér húsokban – csirke és pulyka – sokkal több a káros koleszterin kialakulására hajlamosító anyag, mint a más zsírosabb húsokban.

Pontdiéta: a tápanyagok pontértéket kapnak. A zsíros ételek 1-2, míg a szénhidrátok több száz pontot érnek. Napi 40 pont lehet a maximum.

Atkins-féle diéta: hasonló a zsírdús pontdiétához, de 15-25% szénhidrátfogyasztást engedélyez.

Tejszínhab-eper diéta: a név hangzatos, de egyoldalúsága miatt egy hét után inkább semmit sem eszik a fogyni vágyó.

Harvey-féle tojáskúra: napi nyolc tojást kell elfogyasztani.

Diódiéta: kizárólag dió és tejszín szerepelhet az „étlapon”

Fehérjedús diéták:
Magas koleszterinszint és a húgysavszint növekedése várható, ami akár köszvényhez is vezethet, sport nélkül rövid távon is veszélyezteti az egészséget.

Banting-diéta: napi 500-600 g fehérje elfogyasztását javasolja, kevés szénhidráttal és zsiradékkal kiegészítve

Cooly-féle diéta: napi 750 kcal engedélyezett, aminek 50%-a fehérje, 50%-a szénhidrát. A zsírokat teljesen mellőzi, ami szintén egészségtelen.

Túró-diéta: túró és gyümölcsök kerülhetnek a tányérra, kúra szerűen, havi néhány napon át jó tisztító hatás érhető el, de csak ezzel lefogyni nem egészséges.

Szénhidrátdús diéták:
Egyértelműen komplex tápanyaghiányos állapothoz vezetnek.

Rizs-diéta: a rizsen kívül semmi más nem fogyasztható. Kiszáradáshoz vezethet.

Burgonya-diéta: napi 1 kg sós vízben főtt burgonya. Túlzott keményítő és rostbevitel miatt energiahiányos fáradt állapot áll be már rövid távon is.

Schrottkúra: heti négy borivó nap, a másik három napon zsemlét és sült szilvát lehet fogyasztani napi 700 kcal mennyiségben

A diéták közül csupán néhányat ragadtunk ki, de már ebből is jól látható, hogy a divathóbortoknak hódolni mennyire óvatosan és átgondoltan szabad. Ha profi táplálkozási szakembertől kérünk fogyókúrás tanácsot lehet hogy nem 3 nap alatt leszünk 20 kg-val könnyebbek, de a siker tartósabb és garantáltabb lehet!
 

afca

Kitiltott (BANned)
Tájdi te szereted a sárgadinnyét.

Sárgadinnye fagyival

Hozzávalók:
1 kisebb sárgadinnye, 3 db babapiskóta, személyenként 2 gombócnyi vanília fagylalt, személyenként 2 cl tryple-sec
Elkészítés:
A dinnyét kockára vágom, meglocsolom a likőrrel és a hűtőbe rakom. Tálaláskor a tányérra teszek három babapiskótát, erre rakom a fagyit, majd köré rendezem a hideg, likőrös dinnyedarabokat. Aki szereti, tejszínhabot is kaphat rá.
 

afca

Kitiltott (BANned)
Sárgadinnyeleves vadárvácskával
leves.jpg
Hozzávalók (5 személyre):
3 sárgadinnye, 3 evőkanálnyi porcukor, 1 evőkanálnyi citromlé, 2 dl paradicsomlé, 2 evőkanálnyi narancslikőr, 30 db árvácska virág.
Elkészítése:
A dinnyéket félbevágjuk, kivájjuk. A kivájt dinnyehúsból legalább 30 db gömböt formázunk, mélyhűtőbe tesszük és lefagyasztjuk. A többi dinnyehúshoz hozzáadjuk a cukrot, a citromot, a paradicsomlét és a narancslikőrt, turmixoljuk és behűtjük. A hideg levest a dinnyehéjakba töltjük, és a tetejére tesszük a fagyott gömböket és a vadárvácska virágokat.
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére