Küldetéses Gyermekek: Autisták és Indigók

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
A tej és tejtermékek egészség-károsító hatásai

Ez lenne a feketeleves?

Az egyik legerõsebb tévhit
Ki ne hallotta volna nap mint nap hogy "a tej egészséges" vagy "tápanyagokban gazdag", "a gyermekek számára fontos" stb... Sajnos az alábbiak szerint pont az ellenkezõje az igaz.
Kérem, fordítson egy kis idõt erre a cikkre. Mindig az váltja ki a legnagyobb megdöbbenést és kételyt, amit nem a többség hangoztat vagy csinál. Az alábbi tények nagyon befeketítik a tejet. Ha a fenti reklám szövegek igazak volnának, akkor könnyû lenne igazolni a valódiságukat. Vegyük csak sorra ezeket a vizsgálati eredményeket!
Meghökkentõ adatok
Ha a tej és tejtermékek valóban egészségesek, akkor minél rend-szeresebben fogyasztva belõlük, az egészség annál kicsattanóbbá kellene hogy váljon. De a felmérések hidegzuhanyként hatnak és ennek az ellenkezõjét mutatják.
Dr. Robert M. Kradjian orvos a honlapján kifejti hogy a szakirodalom például 1988 és 1993 között 2700 tanulmányban foglalkozott a tejjel a "gyógyászat" címszó alatt. Ebbõl õ személyesen közel 500-at vizsgált meg. Ezt írta:
"Hogyan foglalhatnám össze ezeket a cikkeket? Még a borzalmas minõsítésnél is rosszabbak egy picivel. Elõször is, egy szerzõ sem beszélt a tehéntejrõl mint egy mellékhatás nélküli kiváló ételrõl és mint 'teljes értékû étel'-rõl, mint ahogy azt az ipar elhitette velünk. A kiadott riportok fõ fókuszában ezek voltak: bélgörcs, bélfertõzés, belsõ vérzés, vérszegénység, allergiás reakciók csecsemõknél és gyerekeknél, valamint fertõzések mint például salmonella. Még baljóslatúbb a szarvasmarha fehérvérûség vírusától való félelem, vagy a BIV (bovine immunodeficency virus) nevû szarvasmarha AIDS-szerû virusától, valamint a gyermek cukorbetegség elõidézésével való kapcsolatától. A tejben levõ vérrel és fehér (genny) sejtekkel, valamint a benne levõ kémiai anyagok, permetek egész sorával is foglalkoztak. Gyermekeknél ezek a problémák merültek fel: allergia, fül- és mandula fertõzés, ágybavizelés, az asztma súlyosbodása, bélvérzés, görcsök, és 1-es típusú cukorbetegség. A felnõtteknél a problémák inkább a szívbántalmak és ízületi gyulladás, allergiák, homloküreg gyulladás, és a sokkal komolyabb fehérvérûség, meg a lymphoma-ban és rákban való közremûködése."

A tehéntej hatása a cukorbetegség elõidézésében
Finnország vezet az egy fõre esõ tejfogyasztásban és ott a legnagyobb arányú az inzulin függõ cukorbetegek száma is. (forrás: New England Journal of Medicine - 1992. július 30.)
Finn, olasz, amerikai, japán, kínai tudósok kimutatták hogy a tehéntejben levõ fehérjék a szervezetet antitestek képzésére serkentik, amik a hasnyálmirigy inzulin-termelõ béta sejtjeit tévedésbõl megtámadják és lerombolják, mert azok nagyon hasonlítanak bizonyos tej fehérjékre. Ezek a béta sejtek termelik az inzulint. Minél fiatalabb korban éri a testet ez a hatás, annál maradandóbb az elváltozás és annál nagyobb az esélye az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának azoknál, akik genetikailag gyengébbek. (Ennél a cikknél felhasznált összes forrásmunkát itt találja meg.)

Tejben sok a kalcium = erõs csontok?
Ez a tévhit a legerõsebb. Sajnos nem igaz! A tapasztalatok pontosan az ellenkezõjét mutatják.
Csak összehasonlításul az emberi tejben van a legkevesebb fehérje és 4-szer kevesebb kalcium van mint a tehéntejben, azaz a csecsemõknek csak ennyi kell.
Az angliai dr. Hegsted kimutatása szerint azokban az országokban messze nagyobb arányú a csontritkulásos esetek száma ahol igen jelentõs a tejtermékek fogyasztása. Ha valaki ezt genetikai okokra fogva eltussolná, akkor az országokon belüli, vagy ugyanazon népcsoportok más-más országból származó eredményei is ezt támasztották alá (pl kínai - hong kongi adatok stb).
Egy 1994-es ausztrál felmérés szerint a tejtermékeket rendszeresen fogyasztó idõsek körében kb kétszer annyian szenvedtek medence csonttörést mint akik nem fogyasztottak tejtermékeket. Egy még jelentõsebb Harvard tanulmány 12 éven át 77'761 nõt vizsgált meg: azoknál akik napi 3-szor ittak tejet nagyobb arányú volt a csontritkulás és több csonttörést is szenvedtek.
Az okok kettõs eredetûek. A tejben levõ kalcium a szervezet számára egyrészt hasznosíthatatlan környezetben van. Másrészt az állati eredetû felesleges fehérje-mennyiség megnöveli a szervezet kalcium iránti szükségletét hogy semlegesítse a savas fehérjék lebontott részeit, ezáltal felemészti a csontokat. Egy életen át tartó, többnyire állati eredetû fehérjére (pl. tejtermékek, húsok) épülõ táplálkozás lassan 'felfalja' a csontokat. Ezzel szemben a növényi eredetû fehérjére építõ táplálkozásnál jelentõsen erõsebb lesz a csontrendszer keménysége. Azaz az elsõ és legfontosabb étkezési lépés: visszafogni vagy megszüntetni az állati eredetû fehérjéket tartalmazó ételek fogyasztását, amik többek között a szívpanaszokat, magas vérnyomást okozhatnak és hozzájárulhatnak a rák keletkezéséhez is. Tehát az a mondás hogy a tej hasznos mint fehérje forrás, így nem igaz. Éppen emiatt (is) káros.
William B. Grant, Ph.D. az Alternative Medicine Review-ban kifejti hogy a kis zsírtaltalmú tej (ami még így is jelentõs mennyiségû fehérjét tartalmaz), is ártalmas, mert egyrészt a lecsökkentett méretû molekulák könnyebben bejutnak a vérkeringésbe, másrészt pedig az ilyen tejnek negyon kevés a B vitamin tartalma. Minden ilyen fehérje lebontásánál, a B vitamin hiánya miatt, hozzájárul a homocysteine felhalmozódásához, ami a szívpanaszokhoz vezet.
Dr. Julian Whitaker orvos, aki a világ egyik legolvasottabb egészségügyi hírrovatait ("Health & Healing") szerkeszti, ezt írta:
"...Ha azt akarod hogy erõs csontjaid legyenek, akkor ne igyál tejet... Az a kijelentés hogy a tej egészséges számodra, egy összehordott badarság. Míg a gyümölcsök, zöldségek és a teljes õrlésû magok dokumentáltan lecsökkentik a szívroham, a magas vérnyomás és a rák esélyét, a széles körben hangoztatott tejtermékek egészséges hatása legjobb esetben is erõsen megkérdõjelezhetõ. Valójában a tejtermékek egyértelmûen összefüggésbe hozhatók a csontritkulással, szívpanaszokkal, elhízással, rákkal, allergiákkal és a cukorbetegséggel.
A tejtermékek mindennek mondhatók, csak egészségesnek nem."

Váladék-termelõdés, légúti nehézségek, allergia, bélgörcs
Dr Norman W. Walker szerint nagyon könnyû felismerni a legnagyobb tejfogyasztókat: õk azok akik legtöbbet szenvednek a megnövekedett nyálkatermelõdés miatt, pl. 'folyó orr', sok krákogás, nehezebb légzés.
A tej allergiái bizonyos gyermekeknél jelentkeznek a leghevesebben: szinusz problémák, asztma súlyosbodása, hasmenés, vas hiány (a tehéntej sokkal kevesebb vasat tartalmaz mint az emberi tej) okozta vérszegénység és erõs bélvérzés, fáradtság, viselkedés-zavarok formájában. A hat éven aluliak krónikus fül fertõzésének kb 40 %-át a tej allergiái okozzák dr. Julian Whitaker orvos szerint.


Tüdõrák, vastagbél-rák, petefészek-rák
A tej maga nem okoz rákot, de elõsegíti olyan környezet megjelenését a szervezetben, ami a rákos sejtek kialakulásának kedvez. Yasuo Kagawa, japán biokémikus 1978.-ban egy tanulmányban a következõ megdöbbentõ adatokat közölte:
Míg 1950 és 1975 között Japánban az egy fõre esõ tej és tejtermékek fogyasztása 38%-al nõtt, addig a szívrohamok száma 35%-al nõtt, a mellrákos esetek száma 77%-al emelkedett, a vastagbél rák is 77%-al nõtt, a tüdõrákos megbetegedések száma pedig 300%-al növekedett. Természetesen minden nem írható csak a tej számlájára, de az adatok valóban megdöbbentõek.
1989. április 15.-én a Nemzetközi Rák Magazin beszámolt a Roswell Parkban 569 tejfogyasztó és 569 kontrol egyén vizsgálatáról. A tanulmány szerint kétszeres volt a tüdõrák, 3,1-szeres volt a petefészek-rák, 2,49-szeres a prosztata-rák megjelenésének az esélye a tejfogyasztóknál.
Norvégiában 1422 személyt vizsgáltak 11 és fél éven át. Azok körében akik naponta 2 vagy több pohár tejet ittak 3,5 szeresen több volt a nyirokszervi rákos megbetegedések száma, amit az okozhat hogy bizonyos állati fehérjék emésztésénél antigén (ellenanyagképz&otilde fehérje-töredékek keresztül jutnak a bélrendszer nyálka-membránjain.


A tejcukor (laktóz) érzékenység, allergia
Az emberi test 4-5 éves korig termel tejcukrot lebontó enzimeket, majd erõsen beszünteti az ilyen enzimek termelését. Ki az az épeszû emlõs, aki még ezután is "szopni" akar? Az állatvilágban ez ismeretlen, csak az emberek fogyasztanak késõbb is tejet, ráadásul egy más fajét.
A sötét, vagy fekete bõrû emberek rendkívül túlérzékenyek a tejcukorra. Legkevésbé a fehérbõrûek érzékenyek, persze egyénenként különbözõen. Feltevések szerint az emberiség kb fele túlérzékeny a tejcukorra, akiknél ez hasmenést, erõs gáztermelést, hasi görcsöket válthat ki.


Baktériumok
Ezek egész garmadája, veszélyesebbnél veszélyesebb fajtái kerülhetnek, vagy szaporodhatnak el a tejben.
Csak néhány a legtöbb bajt okozók közül: salmonella, E. coli, staphylococcus, TBC, BLV ("bovine leukemia virus") a szarvasmarha fehérvérûség vírusa (ez az amerikai tehenek 3/4-ében benne van), a sejtfal nélküli paraTB (vagy másnéven MAP "Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis") vírus, ami a legújabb tanulmányok szerint a "gyógyíthatatlan" (emberi) Crohn-kór okozója (az USA-ban tömegesen fertõz), stb.
A két leghírhedtebb tehénbetegség a BIV ("bovine immunodeficiency virus") ez a "gyógyíthatatlan tehén AIDS", meg a BSE ("bovine spongiform encephalopathy"), ezek terjedését máig is vizsgálják. Ez utóbbi vírus okozta a "kerge-kórt".
Az egyetlen dolog ami a vírusok és az ember között van az a pasztörizáció (15 másodpercig 72 °C) . Sajnos ez nem nyújt tökéletes védelmet. India az egyetlen nagy tejfogyasztó ország, ahol a Crohn-kór ismeretlen, mert õk forralják a tejet. De az alább említett IGF-I-re a forralás sem jelent teljes védelmet. Angliában a boltok polcairól vett tejek akár 25%-ában is találtak paraTB vírust szezontól függõen, Irországban 19%-ában. Azaz a pasztörizáció bizonyíthatóan nem ad kellõ védelmet!
A tudósokat rendkívül megdöbbentette egy kanadai, majd egy orosz riport, akik elõször mutatták ki az emberi testben a BIV (a "szarvasmarha AIDS") ellen formálódott antitestecskéket. (A kutatók számos fertõzõ betegség jelenlétét úgy tudják csak kimutatni, hogy a szervezet bizonyos antitesteket hozott létre ellenük, tehát jelen vannak már.)
Elképesztõ még rágondolni is, hogy ez a vírus már leküzdötte a fajok közötti lépcsõt.

Mellrák, prosztata-rák
Ha eddig a tej még nem lett volna elég rossz, Monsanto, a kémiai mammutcég és az amerikai Élelmiszer és Gyógyszerellenõrzõ Hivatal még inkább azzá tette, mert ez utóbbi engedélyezte a szintetikus rBST ("recombinant bovine somatotropin", ami másnéven az rBGH, "recombinant bovine growth hormone") nevû genetikailag létrehozott tehén hormont, ami kb 10-25%-al megnöveli a tej termelõdését. Az ezzel kezelt tehenek teje 2 - 10 szeresen több IGF-I hormont ("insulin-like growth factor-I") is tartalmaz. Ez a növekedési hormon a sors szeszélyébõl teljesen megegyezik az emberiével. Az IGF-I ugyan nem okoz rákot, de mint nemkívánatos adalékanyag kimutathatóan elõsegíti a rákos daganatok növekedését. A legújabb kutatási eredmények szerint a legnagyobb IGF-I koncentrációval rendelkezõ nõknél 7-szeresen megnövekszik a mellrák esélye, a férfiaknál meg 4-szeresen a prosztata-rák esélye, továbbá megnövekszik a vastagbél-rák esélye is mert az IGF-I egy része képes behatolni a bélbe, ugyanis a tej kazein jelenléte meggátolja a teljes emészthetõségüket. A baj nem jár egyedül, a tehenek egészsége szintén megviseli a kapott szintetikus hormonokat, tõgy-fertõzést okozva. A gazdák kénytelenek antibiotikumokat adni a jószágoknak, ami szintén belekerül a tejbe.
Robert Cohen a könyvében neveket említve, dokumentumokkal is igazolja, hogy Monsanto milyen mértékben hamisított meg mérési eredményeket az rBGH egészségre kifejtett hatásairól, félrevezetve számos tudóst és a nyilvánosságot.
Két FOX tévés riporter (Steve Wilson, Jane Akre) nyíltsága miatt elveszítette állását Floridában, mert Monsanto nyomására a FOX tv menesztette állásaikból. A riporterek a szarvasmarha növekedési hormon sötét oldalát tervezték bemutatni. E két riporter pert indított a tévéállomás ellen és meg is nyerték azt 2000. augusztus 18.-án. Egy év múlva Goldman Környezetvédelmi díjat is nyertek azért az erõfeszítésükért, amit az rBGH egészségre való hatásainak nyilvánosságra tárásában fejtettek ki.Mivel lehet helyettesíteni a tejet?
Például kókusztejjel, ami meg a propagandával ellentétben nem káros, sõt nagyon is egészséges.
Szóba jöhet még a rizs-tej is. De semmiképpen sem szója-tejjel, mert az is rendkívül káros. (Kérem olvassa el a szójáról szóló cikkemet is!)
Dr. Norman W. Walker szerint az újszülött csecsemõknél nyilvánvalóan csakis anyatejjel kell helyettesíteni. Ha ez semmiképpen sem megoldható, akkor egy hónapos korig adva a kecsketej ajánlatos, mert ez hasonlít még úgy-ahogy, de mégis legjobban az anyatejhez.
4 hetes kortól a tápital 1/4-e sárgarépa kicentrifugázott leve legyen és 3/4-e pedig kecsketej. Idõvel a sárgarépalé mennyiségét fokoza-tosan növelni kell. Csecsemõknek abszolút tilos szója italt adni.
Hogyan lehet a csontokat kalciummal feltölteni?
Súlyosabb esetben egy fél pohár friss citromlébe alaposan megmosott, feltöretlen nyers tojást rakva, egy-két napig hagyva a hûtõben, csak ügyeljen a kis mennyiségre, mert nagyon tömény. (A Twist.hu egykori cikke alapján - "ez az egyetlen hasznavehetõ" gyors kalciumkiegészítõ.)
Egyébként 5 lépésen keresztül:
1. - Fogyasszon csakis növényi eredetû kalcium-dús ételeket, ilyenek pl. zöld leveles növények, saláta-félék, (sótlan) mandula, szezám-magok vagy a belõle készült "tahini", dióbél, mogyorók (de kivéve a földi mogyorót), szárított füge, mazsola, spárgakel (brokkoli), hüvelyes termések (borsó, bab stb), narancs, szõlõ, karfiol, káposzta, retek, barna (hántolatlan) rizs, fõtt burgonya, paradicsom, bogyók, alma, eper stb. Mint látja, széles a választék.
2. - Rendszeres mozgás kell, de az ne legyen leterhelõ él-sport.
3. - A kalcium megtartásához a szervezetnek szüksége van D vitaminra, ami egy kis napon való tartózkodásból képzõdik. Ha ez nem kivitelezhetõ, akkor tengeri halakkal, vagy D vitamint tartalmazó (lehetõleg organikus) gyógykivonatokkal kell pótolni.
4. - Minél kevesebb sót fogyasszon, mert az megnöveli a kalcium veszteséget, a vesék felingerlésén keresztül. A vesék tisztán tartása végett kerülje a kávét, üdítõitalokat és fogyasszon elegendõ mennyiségû tiszta vizet, gyümölcs-, zöldségleveket.
5. - Ne dohányozzon! A dohányzás 40%-al nagyobb rizikót is jelenthet a csontritkuláshoz.



Végszó
Rod Chiodini foglalta össze mindezt frappánsan: "Amit észre kell hogy vegyünk az az a tény hogy a gyógyászatban sok politika van. Nem azon múlik valami is hogy tudod-e azt igazolni, hanem hogy a gyógyászati szakma el akarja-e azt fogadni, vagy sem."
A tej mentségére talán csak azt lehet mondani hogy a kazein kivonatából erõs ragasztót lehet készíteni.* A tehéntejjel nem érdemes hazárdírozni, minden kis mennyisége ártalmas. Egy biztos, ezzel az információval felfegyverkezve saját magunk dönthetjük el, hogy ki akarjuk-e tenni magunkat ennek a sorozat veszélynek, vagy sem. Én már döntöttem, most Önön van a sor.
* E sorok írása óta értesültem egy másik hasznos, tejbõl is kivonható származékról, aminek a neve: laktoferrin. Bár a laktoferrines kutatások igen bíztatóak, de a tejfogyasztás rizikói túlságosan nagyok a benne levõ hasznos laktoferrinhez képest, és ez utóbbit inkább kivonat formájában javaslom fogyasztásra, amit csak kis hõkezeléssel, fagyasztás nélkül állítottak elõ, serkentõszerek-, antibiotikumok nélkül és legelõn nevelt tehenek szöcstejébõl kivonva, mert a tehéntejben csak nagyon kis mennyiség van. Errõl többet is olvashat az immunrendszer cikkben, a 2.22-es immunerõsítõ szer alatt.
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
A cukor és a mesterséges édesítõ-szerek egészségkárosító hatásai

A keserû valóság

Milyen termékekrõl van szó?
Az összes finomított cukor fajta, valamint a mesterséges édesítõszerek a következõ védett márkanevekkel: Equal, NutraSweet, Neotame, Spoonful, Equal-Measure, NutraTaste, Canderal (E951), Sugar Twin (kék dobozos) stb. A legtöbb étel, ital tartalmaz mesterséges édesítõt (mint például a "diétás kóla"), vagy finomított cukrot.
A legveszélyesebb adalékanyagok
Kezdjük elõször a mesterséges édesítõk vizsgálatát. A különbözõ védett márkanevû mesterséges édesítõszereket az aszpartám (aspartame) nevû kémiai anyagból állítják elõ. Az aspartame-ot bizonyos publikációk méregnek titulálják és nem véletlenül. Az aspartame 3 kémiai anyagból áll: - 40% aspartic sav, - 50% phenylalanine, -10% methanol. Ezek mindegyike mérgezõ vagy káros a szervezet számára mint adalékanyag.
Az aszpartám az egyik legveszélyesebb étel adalékanyag, mellesleg a másik legveszélyesebb étel adalékanyag a 99%-ban glutamát (glutamate) nátrium savából álló MSG (monosodium glutamate), meg a hydrolizált növényi fehérje, amik ráadásul semmilyen funkciót sem töltenek be, csak ízesítõ anyagok. Ez utóbbi adalékanyagokat több étel-gyártó szándékosan félrevezetésként ilyen álnevekkel tünteti fel mint például: "természetes ízesítõ", "fûszerek", "élesztõ kivonat", "szója fehérje kivonat", "textured protein" stb. De a káros adalékanyagok sorát lehetne tovább folytatni a Saccharin-nal ("Sweet n' Low", "Sweet Twin"), kénesítõ szerekkel stb.

Tudományos magyarázat
Dr. Russell L. Blaylock, a Missisipi Orvosi Egyetem neuro-sebészeti professzora közel 500 tudományos kutatási forrást felhasználva részletes kimutatást közöl könyvében az aszpartám (továbbá az MSG) egészségre káros hatásairól, legfõképpen komoly krónikus neurológiai elváltozásokról, de számos más akut betegség elõidézésében való közrejátszásáról is. Szerinte a fenti étel adalékanyagokat excitotoxin-oknak kellene nevezni és azonnal be kellene tiltani forgalmazásukat. Ezek 3 fõ alkotóeleme az aspartic-sav, a phenylalanine valamint a glutamate amik savas aminósavakként is ismeretesek, és amik nagyon kis koncentráció-ban az agyi neuronról neuronra való információ átvitelben játszanak szerepet. Tehát természetes kémiai elemei az agynak.
Joggal kérdezhetik az aszpartám és az MSG védelmezõi, hogy akkor miért mérgezõek? Dr. Blaylock szerint ezek természetes mennyisége rendkívül alacsony koncentrációjú és amikor e koncentráció fölé kerülnek, akkor a neuronok hirtelenül és szabálytalanul "tüzelnek". Ugyanakkor a többlet koncentráció az agysejtek nagyobb kalcium felvételét váltja ki, ami bizonyos neuron-fajták pusztulását idézi elõ. Az aszpartám vagy a glutamate mégnagyobb koncentrációjánál a sejtek egy különleges késtetett halálban múlnak ki, aminek a neve "excitotoxicity", (azaz izgalomba hozott toxikusság), a neuro-sejteket túlserkentve azok halálát idézik elõ. Ez a folyamat nem gyors, de természetesen személyenként különbözõ sebességû. Néhány különösen érzékeny személynél komoly komplikációk lépnek fel, amik akár az egyén halálát is okozhatják szív-zavarokat is kiváltva. De a legtöbb embernél csak hosszabb idõ eltelte után okoz bajokat.
Bár a legtöbb neurodegeneratív betegség (mint pl az Alzheimer-betegség, a Parkinson-kór, az ALS, vagy phenylketonuria) kiváltó oka nem az aszpartám vagy az MSG, de ezek fogyasztása mindenképpen súlyosbítja azt a betegséget. Ez a lista tovább folytatható liyen betegségekkel mint multiple sclerosis, memória zavarok, hormonális problémák, hallás- vagy látás-zavarok, epilepszia, hypoglycaemia. A terhes anyákra, vagy a csecsemõ korú gyermekekre, vagy a krónikus beteg idõsekre való veszélyét még a Kutatási Biológia Amerikai Szövetségi Federációja is beismeri.
Dr. H. J. Roberts orvos, cukorbeteg-specialista, könyveiben arra figyelmeztet, hogy az aszpartám fogyasztása a cukorbetegek számára rendkívül káros hatásokkal jár és nemcsak tovább súlyosbítja a diabéteszt, de más komplikációkat is elõidéz (pl. retinopathy, cataracts /hályog/, neoropathy, gastroparesis). Akár cukorbetegséget is kelthet azoknál akik erre genetikailag hajlamosak, megnehezíti az inzulin vagy más gyógyszerek hatását, görcsös rohamokat is elõidézhet. Szerinte az aszpartám egy igen különleges agyrák fajtát is okozhat, a "primary lymphoma"-t, amire praxisából tud példákat hozni. "Sajnos, sok páciensemnél, és másoknál is a konzultációimból, komoly metabolikus, neurológiai és más komplikációk megjelenése kétséget kizárólag az aszpartám termékek fogyasztására volt visszavezethetõ, ...amik felhagyásával azonnali javulás volt észlelhetõ, vagy ismét visszatérve azok fogyasztására ....a tünetek újból jelentkeztek."
Az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszerellenõrzõ Hivatalnak (FDA) beküldött az ártalmas hatást kiváltó étel adalékanyagokról készült jelentések 75%-át az aszpartám mellékhatásairól szóló jelentések teszik ki. (forrás Mark D. Gold). Ezekben többek között szerepel fejfájás, hányinger, hasi fájdalmak, kiütések, fáradtság, alvás-zavar, látás-, hallás-zavar, izgágaság, depresszió, mellkasi bántalmak (szív zavarok, légzési nehézségek), memória-zavar...Jelentések vannak az elhízásra is, amit egy agyi stimulációs folyamat vált ki, tehát az aszpartám, mint reklámozott karcsúsítószer, nemhogy nem az, de pont az ellenkezõjére késztet.
Ennek ellenére semmit sem tesznek ellene, sõt egyre keményebb kampány folyik az aszpartám "semminemû veszély nem kimutatható"-ságáról. Túlságosan is nagy érdekeltségekrõl, pozicióféltésrõl van itt szó, hiszen a Monsanto mammutcégnek az aszpartám gyártása, becslések szerint, milliárdos üzletet jelent. Az amerikai gyógyászatra és a politikára való befolyásuk, - egyes bennfentes jelentések szerint -, rendkívüli mértékû és akkor még nem is tettünk említést Monsanto másirányú befolyásáról, mint például a genetikailag manipulált magok, géntermékek, vagy a saját kísérletezésû permetezõ-szereik elterjesztésére. Ha valakit ez a téma részletesebben is érdekelne, vagy kíváncsi még az állítólagos megvesztegetésekre, tanulmányok meghamisítására, stb., akkor a bal oldalon feltüntetett internetes oldalakon találhat további információkat, magyarul is.

És a finomított cukor is?
Igen! Annak minden fajtája, a fehér, a barna, a "nyers", a melasz. Számos doktor egyenesen méregnek nevezi. Például dr. William C. Martin, aki szerint a finomított cukor méreg a szervezet számára, mert megfosztották az élet erejétõl, fehérjéitõl, enzimjeitõl, vitaminjaitól, ásványaitól ami eredetileg a cukornádban, vagy a cukorrépában volt. Ami megmaradt az "csupaszra finomított szénhidrát" azaz kalória. (Ezt ne keverjük össze a növényi szénhidráttal, ami nem finomított.) De még annál is rosszabb mert a testbe bekerülve elvonja a szervezetbõl a vitaminokat, ásványi anyagokat az emésztésére, de-toxikálására és kiürítésére való törekvésében.
A cukor az emésztés során erjesztõ hatású, amikoris ecetsav, szénsav és alkohol keletkezik. Az ecetsav, de fõleg az alkohol nagyon erõs romboló hatású a bél membránjaira. Az alkohol még a vesét is roncsolja, kihatással van az idegrendszerre. A cukor-fogyasztás savasító hatást vált ki, ennek ellensúlyozására a testben már meglevõ ásványi anyagokat kell a szervezetnek elõszednie hogy kiigazítsa a pH egyensúlyt. Például nátriumot, káliumot, magnéziumot, kalciumot. Rendszeres cukor-fogyasztásnál a test kénytelen például a hiányzó kalciumot már a saját csontjaiból is elõszedni, ezzel csontritkulást okozva és súlyosbítva a fogszuvasodást, amit eredetileg a cukor erõs savassága váltott ki.
A túl sok cukor fogyasztása végül is minden szervre kihat. Eredetileg a májban glukóz (glycogen) formájában halmozódik fel és a máj megduzzad. Ha a máj elérte a növekedésének felsõ határát, akkor a feles glycogen visszakerül a vérbe zsírsavak formájában. Ezek a test minden kevésbé aktív helyein (has, ülep, csípõ, combok stb) rakódnak le, majd az aktív szerveken (szív, vese). Az egész testet igénybe veszi, a vérnyomás is megváltozik. A paraszimpatikus idegrendszerre is kihatással van, és az azt szabályozó kisagyra is, amit paralizál. Belezavar a vér-keringésbe és a limfatikus rendszerbe is. A vörös vértestek minõsége romlik, a fehér sejtek száma túlságosan is megnõ, ami lassabb szövetnövekedéshez vezet. A test ellenálló képessége leromlik, mikróbák terjedését idézve elõ. A B vitamin készlet is leapad, mert a cukor-fogyasztás a B vitamint termelõ hasznos bél-baktériumok pusztulását váltja ki. A hasnyálmirigyre is meglehetõsen károsan hat, mert túldolgoztatja azt és ezáltal kiteszi más zavaró reakcióknak.
Minden túlzott cukor-fogyasztó népcsoport az átlagosnál rövidebb életû. Sajnos egy intõ példa erre számos, csoport-kolóniákban élõ ausztráliai bennszülöttek, akik a túlzott cukor-fogyasztásuk miatt az átlagéletkoruk a 40-50 év között van. De még szörnyûbb az a közöny, ami ezt körülveszi.
Dr. Norman W. Walker "Become Younger" (Válj fiatalabbá) címû könyvében is ír a cukor-fogyasztás ártalmairól. Szerinte a cukrot egy kategóriába kellene sorolni a drogokkal, mert ugyanolyan degeneratív hatást váltanak ki, csak lassabban és delírium érzete nélkül. "Pontosan azt mondhatjuk, hogy a cukor az egy drog a szervezetben, és azok az emberek akik sokat fogyasztanak belõle, elõbb vagy utóbb, ugyanazon a degeneratív hatásokon mennek keresztül mint amin egy narkomániás megy keresztül."
Gondoljon erre amikor legközelebb édességet szeretne vásárolni saját magának, gyermekeinek, vagy ajándékba! Akkor mit szabad enni?
Szerencsére a természetes cukrok, amik gyümölcsökben, zöldségekben vagy a mézben vannak, nem károsak, mert saját természetes környezetükben vannak. Ha szüksége támad édességre, akkor fogyasszon szezonális gyümölcsöket, édesítésre használható a hõhatás nélkül kivont méz.
Ha további édességre vágyna, akkor fogyasszon datolyát, mazsolát, szárított fügét.
Csokoládé helyett fogyasszon carob porból készített édesítetlen "csoki"-t, ami szinte ugyanolyan ízû, színû és nem káros.
Ha mindenáron édesítõszert kíván használni, akkor használjon természetes úton elõállított stevia-t (magyarul sztívia). Ez a növény Paraguayból és Brazíliából származik, leveleibõl készült csipetnyi örlemény egy teáskanálnyi cukrot képes helyettesíteni. Cukorbetegek is fogyaszthatják, sõt a dán Aarhus Egyetem több tanulmánya szerint a 2-es típusú cukorbaj ellen is hatásos. Néhány ázsiai országban, ahol egészségügyi okokból nem használnak aszpartámot, stevia helyettesíti azt, például a diétás kólában is. Nestlé, Sunkist, Coca-Cola stb. sztíviát használ ott helyileg aszpartám helyett. Az amerikai FDA meg éppen ellenkezõleg rendelkezik, a sztíviát korlátozza és az aszpartámot védelmezi, ezzel is kimutatva profitérdekeltségeit. Ön kinek hisz? Valamelyik egészségügyi hivatal hazudik! További
sztívia-kiegészítés magyarul egy külön oldalamon. (Kép, tájékoztató, hatásai, pro- és kontra kampányok, tudományos forrásmunkák, kapcsolatok 13 nyelven stb.)
Vagy használjon Xylitol-t (magyarosítva Xilit), ami szintén egy természetes és teljesen biztonságos édesítõszer, nyírfakéregbõl készül, de számos gyümölcsben is megtalálható. Ugyanolyan édes mint a cukor és nincs semmilyen mellékíze. Kauko K. Mäkinen finn professzor szerint nem tekinthetõ szószerint cukorszármazéknak, mert 5 szénatomból és 5 hidroxil-csoportból áll. A xylitol nemcsak hatásosan helyettesíti az édesítõszereket, de jótékony hatást fejt ki a fogakra és a fogínyre. Lassabban szívódik fel, alig befojásolja az inzulin-szintet és ezért cukorbetegek is fogyaszthatják. 40%-al kevesebb kalória is van benne mint a cukorban. Stabilizálja a hormon-szinteket és alapvetõen jótékony hatással bír az egészségre. Észak-Európában már régóta használják, újabban Japánban és az USA-ban is nagyon terjed a használata. A finn Fennobon Oy is forgalmazza kis- és nagytételben.


Jogi pereskedések
Egyes magánszemélyek jogi pert indítottak Monsanto/Benevia és más ételadalékanyag gyártó cégek ellen. Az elsõ ilyen perkereseteket még 1998. márciusában indították be, mondani sem kell, sikertelenül. Ugyancsak pereket helyeztek mások kilátásba egyes személyek, vagy intézmények ellen, akik jelentõs hatáskörrel rendelkeztek és engedélyezték ezen adalékanyagok ételekben, italokban való forgalomba hozását. Azok az ételgyártó cégek is számíthatnak perkeresetekre, akik szándékosan nem tüntetik fel az aszpartámot az ételeik címkéin (például paradicsom-szószok, fogkrémek).
Az angol Sunday Times 2000 február 27.-én egy cikkében azt írta hogy a Coca-Cola és Pepsi Co. cégek a 80-as évek elején 30 oldalas riportban az aszpartám-ot meglehetõsen veszélyesnek és potenciálisan toxikusnak bélyegezték. De miután mégis engedélyezték azt, azóta tonnaszámra öntik a diétás italaikba. "A Coca-Cola legutóbbi nyilatkozatában az áll, hogy rövidesen elbocsátanak 6000 alkalmazottat, lehet hogy a cég egy garmadányi ügyvédet bérel fel helyettük, mert lavinányi aszpartám-perre számíthatnak." írta a Sunday Times.
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
Állandó és változó szülői mesterség

A városban sétálva felfigyeltem egy szórólapra, amely a „szülői mesterségről” szóló továbbképzést és tréninget hirdette. Kíváncsivá tett, amit olvastam, ezért megkérdeztem Karsainé Soós Katalin trénert, instruktort, mentálhigiénés szakembert: mi az a szülői mesterség.– Mióta foglalkozik a „szülői mesterség” okításával, és miért éppen ezt a területet választotta?
– Idestova 30 éve dolgozom a Nevelési Tanácsadóban, és már 17. éve vezetek szülői tréningeket. Úgy kezdődött, hogy jobb szülő szerettem volna lenni, ezért elvégeztem Thomas Gordon: Szülői eredményesség tréningjét. Ezen a tanfolyamon olyan új módszereket tanultam, amelyek megváltoztatták nevelési elképzeléseimet, és azóta is segítenek az életben. A tapasztalataimat szeretném továbbadni szülőtársaimnak – persze már családterápiás, mentálhigiénés és – koromból fakadó szakmai többlettel kibővítve. Úgy érzem, erre egyre nagyobb szükség van, mert szülőnek lenni az életünk legszebb és legnehezebb feladata, de igazán senki nem tanít meg bennünket édesanyának és édesapának lenni.
– Ön szerint „rosszak” a mai szülők? Rosszabbak, mint anyáink, nagyanyáink voltak?
– Nem, erről szó sincs, de régebben simább képlet volt szülőnek lenni. A vágy, hogy jól neveljük a gyermekeinket, ugyanúgy megvan bennünk, akárcsak az előző generációkban, de eszközeink nagyon megfogyatkoztak. Régen adva volt egy jó vagy rossz, de mindenesetre szilárd elképzelés, aszerint neveltek bennünket anyáink, nagyanyáink. A következő generáció abban volt biztos, hogy másképpen szeretné csinálni, mint tették vele a szülei, ma pedig sok családban azt tapasztalom, hogy a gyermeknevelésben nincs egy állandó, következetes álláspont. A bizonytalan szülő pedig hol megereszti, hol meghúzza a gyeplőt, számtalan helyzetben rögtönözni kényszerül. Ehhez a gyermekek nehezen vagy alig tudnak alkalmazkodni, ami azután újabb és újabb nehéz nevelési helyzeteket teremt.
– Mitől jó egyébként egy szülő?
– A jó szülő szereti a gyerekét. Nem ijed meg a problémától, hanem az élet természetes velejárójaként kezeli azt. Ha egy nehéz helyzetet átélünk, „megdolgozunk”, akkor valószínűleg megerősödve kerülünk ki belőle. Sajnálattal tapasztalom, hogy a mai szülők nem mernek konfliktust vállalni a gyerekükkel, attól tartva, hogy elveszítik a szeretetét. Mindenkit szeretnék megnyugtatni: nem így van! A gyereknek igenis szüksége van a felnőtt irányítására, a konkrét, kimondott határokra és szabályokra. Ezeket kezdetben a szülő határozza meg, majd később a gyerekkel megbeszélve, együtt dolgozzák ki őket. Ez olyan folyamat, amelyet a gyermek és a szülő együtt tanul meg. Eloszlatnék egy másik tévhitet is: a „jó szülőség” nem kellemes langyos víz, amiben mindig jól esik megfürödni. Benne van minden fájdalom és minden öröm. Benne van minden kudarc és minden gyönyörű pillanat. Állandó változást, állandó fejlődést jelent – azaz tanulnunk kell „saját magunkat”.
– Természetes, hogy az ember minden téren a lehető legjobbat akarja nyújtani a gyerekének. De vajon hova vezet, ha valaki egyfolytában azon görcsöl, hogy jól csinálja-e?
– Nem szabad állandóan aggódni, mert : „A holnapért való aggodalom a mát öli meg...”
– Engem személy szerint elég sokszor nyomaszt a felelősség, szerintem ez az egyik legnehezebb dolog az egész szülőségben. Hogyan lehet ezt a nyomást ésszerűen kezelni?
– A nyomás megszűnik, ha jó döntést hozunk. Egy döntés pedig akkor jó, ha utána megkönnyebbülést, megnyugvást érzünk. Erre kell törekedni.
– Beszéljünk egy kicsit a tanfolyamról! Mit érdemes tudni róla?
– Ez egy 30 órás tanfolyam, és azt az alcímet adtam neki, hogy: „A családi élet békéjének biztosítása, az együttélés művészete”. Magyarul: ha kaptunk egy jó esélyt, hogy együtt élhetünk azzal, akit szeretünk, ebből szerintem a lehető legjobbat kellene kihozni. Egymást támogatva kell megpróbálni „növekedni” egyénileg is. A családi együttélésben azt a legfontosabb megtanulni, hogyan lehet ráfigyelni és ráhangolódni a másikra (szülőtársra és gyerekre egyaránt).
A másik fontos dolog annak a megtanulása, hogyan lehet hatékonnyá tenni a ma rendelkezésre álló nagyon kevés egymással tölthető időt.
Talán nem kell mondanom, mennyire fontos a saját igények és a tűréshatár agressziómentes kifejezése, éppen ezért kommunikációs módszereket, illetve konfliktusmegoldási módokat is tanítok – amelyek erősítik, és nem rombolják a szülő-gyerek kapcsolatot. Nem titok, hogy a 30 óra alatt komoly önismereti tudásra is szert tesznek a „hallgatók”.
– A résztvevők gyakorlati tanácsokat is kapnak a tanfolyamon egy adott helyzet kapcsán?
– Igen. Azért dolgozunk tréning formájában, mert ez nem elméleti képzés, hiszen mindenki hozza a saját tapasztalatait, válaszra váró kérdéseit. Szituációs játékkal dolgozzuk fel a felmerült problémás eseteket, a tanultakat pedig otthon ki kell próbálni, majd visszahozni a tréningre a tapasztalatokat. A közösség nagyon nagy erő, a problémák megoldásában egymást is támogatják a szülők.
– Mi a tanfolyam legfontosabb üzenete a szülőknek?
– Úgy érezze magát jó szülőnek, és úgy erősödjön meg a szülői szerepében, hogy közben nő/férfi/feleség/férj/EMBER marad. Sikerüljön tisztábban látni a családon belüli együttműködési lehetőségeket és azokat építeni, gazdagítani tudja, úgy, hogy mindenki fontosnak, nélkülözhetetlen erőforrásnak érezze magát.
– Ha valaki elhatározta, hogy változtatni szeretne a nevelési módszerein, hol és hogyan kezdje?
– Olvassa el Thomas Gordon vagy Ranschburg Jenő szülőkhöz szóló könyveit, vagy F. Várkonyi Zsuzsa „Már százszor megmondtam” című könyvét.
Vég Erzsébet
(Forrás: baratno.com)
Natúrsziget, 2009. január 27.
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
ÉTRENDI ÓPIÁTOK



Étrendi ópiátok autizmusban Jeff Bradstreet
1.) "A glutén és a kazein befolyással van az immunrendszerre, emiatt hibás immunműködést és az ingerület átvitelben egyensúlyzavart képes okozni. A gluténből és a kazeinből, felszívódva a károsodott bélnyálkahártyán keresztül egyaránt rendkívül mérgező morfinszerű, úgynevezett étrendi ópiátok képződnek. Kísérleti állatokban autistaszerű viselkedés fejlődött ki. Talán ez pillanatnyilag a legmeggyőzőbb érv, hogy gyermeküknél bevezessék a glutén- és a kazeinmentes diétát. Az autisták csaknem 100%-ánál megnövekedett opiátszintet észlelünk a vizeletben. Ezek az opiátok azonosak a casomorphinnal és a gliadomorphinnal és csak az étrend módosításával tüntethetők el a vizeletből. Egy évig is eltarthat, míg normalizálódik a szintjük.
2.) A Johnson&Johnson kutatói az autista gyermekek vizeletében egy rendkívül mérgező összetevőt találtak – a dermorphint. A dermorphin a természetben csak egy helyen fordul elő – ez az amazonas-i mérges fullánkos béka mérge. 10 milliószor erősebb és mérgezőbb a morfiumnál. (Alan Friedman, PhD, Johnson&Johnson). Más kutatók megerősítették, hogy ez az anyag alaphelyzetben minden olyan autista gyermeknél jelen van, aki csak a legkisebb mennyiségű kazeint vagy glutént fogyasztja." Vagyis állandóan a velük való kapcsolatkialakítást megnehezítő, (esetenként lehetetlenné tevő) kábítószer hatása alatt élnek. Ők alkotják hazánkban ma a legfiatalabb, idegrendszerüket romboló kábítószer súlytotta populációt akaratukon kívül, szerencsétlenségükre. Pszihiátriai adatok szerint az étrendi ópiátok okozta idegrendszeri romboló hatás átlagosan 20 éves korukra kiteljesedik, állapotuk véglegessé válik. Tovább rontja állapotukat az agresszív periódusaikban kényszerből adott intravénás nyugtatók és kábítószerek, valamint az ezzel együttjáró lekötözések. Ez egy embertelen, a szülő számára szívet mardosó állapot!
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
GLUTÉN és KAZEIN MENTES DIÉTA

New questions and answers about the diet, about vaccines and autism. Újabb kérdések és válaszok diétáról, védõoltásokról és autizmusról.


Gyakran Ismétlődő Kérdések (GYIK) az autizmus és más fejlődési rendellenességek étrendi kezelésével kapcsolatban
Írta Karyn Seroussi,
· Az Unraveling the Mystery of Autism and PDD -- A Mother’s Story of Research and Recovery (Az autizmus és a PDD rejtélyének egyik megoldása - Egy anya beszámolója kutatásairól és gyermeke kigyógyulásáról) c. könyv szerzője;>>
· Az ANDI (Autism Network for Dietary Intervention: Hálózat az Autizmus Étrendi Kezelésére) egyik alapítója; >>
· Az ANDI Hírlevél (ANDI News) egyik szerkesztője.>>
· Figyelmeztetés: Az alábbi irat nem orvosi tanács. Ha gyermeke étrendi kezelését tervezi, beszélje meg orvosával vagy tapasztalt táplálkozás-szakértővel, aki az autizmus kezelésében is járatos. >>
Kérdés: Nem hiszem, hogy a gyermekem allergiás, vagy hogy az allergia autizmust okozhat. Miért vonnék meg tőle bizonyos fajta ételeket?

Felelet: Számos szülő már évtizedek óta tapasztalja az étrend és az autizmus közötti kapcsolatot. Ma már egyre több kutatási eredmény is alátámasztja, hogy bizonyos ételek károsan hatnak egyes gyerekek fejlődésben lévő agyára, és autisztikus tüneteket okoznak. Ez valójában nem allergia, hanem arról van szó, hogy sok ilyen gyerek szervezete nem képes teljesen lebontani bizonyos fehérjéket.
K.: Mi történik, ha ez a gyermek mégis ilyen fehérjéket fogyaszt?

F.: Több kutató (Angliában, Norvégiában és az USÁ-ban, a Floridai Egyetemen) számos autista gyerek vizeletében olyan peptideket talált, melyeknek ópiátaktivitása van. A peptidek a fehérjék alkotórészei. Az ópiátok, pl. a morfium, a morfinok, kábító hatású anyagok, melyek befolyásolják az agyműködést.
K.: Milyen fehérjék okoznak ilyen gondokat?

F.: A két legfontosabb a glutén (a búza, zab, rozs és árpa alkotórésze) és a kazein (tejfehérje).
K.: De a tej és a kenyérfélék, tésztafélék éppen az a két ételféleség, amit a gyerekem hajlandó megenni. Kizárólag tejet, sajtokat, főtt tésztát és kenyeret eszik. Ha ezeket megvonom tőle, félek, hogy éhezni fog.

F.: Valószínűleg jó oka van annak, hogy a gyerek kizárólag ezeket az ételeket fogyasztja. Az ópiátok, ugyanúgy, mint az ópium, hozzászokást okoznak, szenvedéllyé válnak. Ha az *ópiát túlkínálat* elmélete illik az Ön gyerekére, akkor ő már valójában rabjává vált ezeknek az ételeknek. Tehát épp azoknak, melyeknek fehérjéi károsak számára. Valóban úgy tűnhet, hogy ha megvonjuk tőle ezeket az ételeket, éhezni fog; azonban sok szülő számol be arról, hogy a kezdeti *megvonási reakció* után a gyerekük újabb fajta ételeket hajlandó elfogyasztani. Pár hét múlva pedig legtöbbjük, a szülők legnagyobb meglepetésére, egyre többféle ételt elfogad.
K.: De ha nem adok neki tejet, mi lesz a kálciumszükségletével?

F.: Az egy- és tízéves kor közötti gyerekeknek naponta 800-1000 mg kálciumra van szükségük. Ha tej helyett adunk neki naponta 3-szor kb. 2,5 deci dúsított rizstejet, szójatejet vagy burgonyatejet, a kálciumszükséglete ki lesz elégítve. Ha naponta csak egy pohárral iszik meg ezekből, a fennmaradó 500 mg kalciumszükséglet pótolható valamilyen táplálékkiegészítő tablettával, porral vagy kapszulával. A Kirkman cég (USA; tel.: 800-245-8282) többféle kalciumtartalmú étrend-kiegészítőt gyárt, ízesített és ízesítetlen formában is. Más gyártók, gyógyszertárak is állítanak össze kalciumpótló italokat, juharszirup, cukorszirup, stevia (egy dél-amerikai növényből készült, é kesernyés ízű édesítőszer - a fordító) vagy víz alapút.
Néhány nagyon jó, kalciummal dúsított tejpótló is kapható a boltokban (ázsiai boltok, bioboltok). A szójatejben sok a fehérje, és néhány gyereknek megfelelő lehet, bár épp az ilyen típusú gyerekeknek gyakran szójaintoleranciájuk is van. A Rice Dream nevű termék gyártásánál árpából készült enzimeket használnak, ezért az ilyen termék a gluténérzékeny gyerekeknél esetleg nem kívánt reakciót válthat ki. Gluténmentes étrendnél ajánlatos inkább más márkájú rizstejet fogyasztani, pl. a Pacific Foods termékét, a tejmentes rizsitalt, mely bioboltokban (esetleg) kapható. Létezik burgonya alapú, kellemes ízű tejpótló ital is, amelyben kevesebb a cukor, mint a rizstejben. (Megrendelés az 1-800-497-4834-es telefonon, USA).
K.: Drága a diéta?

F.: Nem tagadható, hogy néhány gluténmentes alapanyag, melyre szüksége lesz, drágább, mint amelyekhez szokva voltunk. De ha nagy tételben rendelünk, a fenti tejpótlók körülbelül ugyanannyiba kerülnek, mint a tehéntej. Néhány szülő beszámolt róla, hogy az autista gyereke naponta több mint egy gallon (1 gallon: kb. 4 liter) tehéntejet ivott (ez kb. havi 60 dollár!), de ugyanezek a szülők vonakodtak attól, hogy áttérjenek a rizstejre, melynek 1,30 dollár literje.
Mint minden más étrenden is, a kényelmes félkész ételek költségesek (pl. a fagyasztott rizswaffle); de ugyanezt otthon keményítőből elkészíteni egyszerű és olcsó megoldás. A rizsliszt ára nagy tételben kb. 45 cent fontonként (Magyarországon kb. 250 Ft/kg-ért lehet kapni kilóját néhány nagyobb élelmiszerboltban, pl. Budapesten az Erzsébet körút-Wesselényi u. sarki Spar Áruházban – A fordító). Jó gluténmentes szakácskönyvek kaphatók. (Magyarországon pl.: T. Fodor Zsuzsanna – dr. Tokodi István: Lisztérzékenység és lisztallergia. Diétás receptkönyv. ISBN 963 9161 381; és ugyanezen szerzőktől: Tej- és tojásallergia, Tejcukorérzékenység. Diétás receptkönyv. E-mail: [email protected].) Gyakrabban fognak rizst és burgonyát készíteni, és kevesebbet étkezni házon kívül. Még spórolhatnak is.
K.: Úgy tudjuk, hogy a tej nagyon egészséges, és a gyerekek fejlődő szervezete számára nélkülözhetetlen.

F.: Az amerikaiak abban a hitben nőnek fel, hogy ez így van, de ez nagyrészt a tejipar reklámhadjáratának eredménye. (Magyarországon a tejipar elismerten a mezőgazdaság legfontosabb ágazata. – A fordító.) Ezért sok szülő úgy érzi, hogy kötelessége annyi tejet adni a gyerekének, amennyit csak lehet. Mégis, sok teljesen egészséges gyerek remekül megvan tej nélkül. Nem a tej a fontos és szükséges, hanem a kalcium. A tehéntej *az egyik legtúlbecsültebb fontosságú táplálék*, amely igazából csak a *kisborjú számára megfelelő*. Sőt, kimutatták, hogy a tejtermékekben lévő tehénhormon valójában gátolja a kalcium felszívódását.
Vigyázzunk: tejmentes diétán az összes tejterméket ki kell zárnunk az étrendből: a tejet, a vajat, sajtot, krémsajtot, “sour” krémet (egyfajta tejtermék) stb. Az olyan összetevőket is, amelyeket egyes késztermékekben *kazein* és *savó* szóval jelölnek az összetevők között; sőt, a *kazein* kifejezést tartalmazó minden összetevő károsnak és kizárandónak számít. Minden étel címkéjét el kell olvasni. A kenyér és a tonhal pl. gyakran tartalmaz tejes összetevőket. Rendszerint még a szójasajt (tofu) is tartalmaz kazeinátokat.
A tejmentes étkezésről szól egy kiváló könyv: Jane Zukin: *Raising Your Child Without Milk* (Hogyan neveljük fel gyermekünket tej nélkül). Egy másik remek könyvecske: *Don,t Drink Your Milk* (Ne igyál tejet); írta Frank Oski, a John Hopkins Gyermekgyógyászatának volt vezetője, az *Essential Pediatrics* (Gyermekgyógyászati alapismeretek) szerzője. Ez a könyv számos kutatási eredményt idéz, amely azt bizonyítja, hogy a tehéntej nem alkalmas termék gyermekeink számára. A könyv kapható: Park City Press, PO Box 25, Glenwood Landing, NY 11547. ISBN: 0671228048.
K.: Azt el tudom képzelni, hogy a tejtermékeket megvonom a gyerekemtől. De nem hiszem, hogy képes lennék a glutént is kizárni az étrendjéből. Ez nagyon bonyolultnak tűnik, és én már most is annyira elfoglalt vagyok. Tényleg szükség van erre?

F.: Nagyon fontos azt megérteni, hogy ezeknek a gyerekeknek az agyfejlődésére a tejfélék és a glutén mérgezően hatnak. Néhányuk számára éppen a glutén megvonása a fontosabb. Senki sem etetné tudatosan mérgező anyaggal a gyerekét. De ha a gyerekünk ebbe a kategóriába tartozik, pontosan ezt tesszük vele, ha glutént és kazeint adunk neki. Nagyon valószínűnek látszik, hogy az autisták ezen alcsoportjánál a glutén- és kazeintartalmú ételek ténylegesen károsítják a fejlődő agyat.
K.: Nagyon nehéznek tűnik egyszerre kiiktatni a glutént és a kazeint. Félek, hogy túl erős lesz a megvonási reakció. Lehet-e fokozatosan kezdeni?

F.: Sok szülő javasolja, hogy először a kazeint érdemes megvonni, utána pedig fokozatosan áttérni a teljes gluténmentességre. A gluténmentes étrend é nehezebb, és némi tanulmányozást igényel, az előkészületek is hosszabbak lehetnek. Néhány orvos azt javasolja, hogy lépésenként vezessük be a diétát - egyszerre csak egyféle tápanyagot megvonva, pl. a búzát -, hogy pontosan nyomon követhessük a gyermek reakcióját, és csökkentsük a megvonási tüneteket. A téma szakértői egyetérteni látszanak abban, hogy a tej- és a gabonafehérjék annyira hasonlóak, hogy ha az egyik ártalmasnak bizonyul, a többit is meg kell vonni, amilyen hamar csak lehetséges.
K.: Hogyan tudhatom meg, hogy mindez vonatkozik-e az én gyerekemre?

F.: Noha léteznek úgynevezett peptidtesztek, ezek nem minden esetben adnak jó választ a kérdésre (hamis negatív és hamis pozitív eredmények is előfordulnak). Széles körben még nem használják ezeket a teszteket. De a DAN! doktorok (A DAN! konferenciák biológiai szemléletét alkalmazó orvosok) és a kutatók egyetértenek abban, hogy ez a probléma nagyon mindennapos az autisztikus populációban, ezért előfordulhat, hogy egy próbaidőszak a lehető legjobb esélyt adja a gyereke számára. Habár egy laboreredmény meggyőzőbb, de az a jól észrevehető fejlődés, amit sok gyermek a diéta hatására mutat, általában meggyőzi még a legszkeptikusabb házastársat is, hogy támogassa a diétát.
Sok gyermek, aki nagyon tetemes mennyiségű tejterméket és/vagy gabonafélét fogyasztott, már néhány nap múlva észrevehető javulást mutathat. Néhányuknál viszont három hónap is beletelhet, mire változás mutatkozik. Más gyerekeknél nem látható jelentős változás, mégis, amikor újra adunk nekik ezekből a fehérjékből, visszaesést mutatnak. Sok szülő találta úgy, hogy a gyermekén csak akkor látszott javulás, amikor felfedeztek és megszüntettek egy addig rejtett glutén- vagy kazeinforrást. Ha a gyerek szemkontaktusában, társas kapcsolataiban, beszédében észrevehető javulást látunk, az azt mutatja, hogy jót tesz neki a diéta. Egyéb területek, ahol javulás jelentkezhet, a gyermek emésztése, széklete és az alvási szokásai.
K.: Amikor a tejtermékeket megvontam a gyerekemtől, nagyon sokat fejlődött, de azután elkezdett egyre több gabonafélét fogyasztani – talán hogy így pótolja a hiányzó ópiátokat. Vajon ha megvonom tőle a glutént, akkor megint javulni fog az állapota?

F.: A sok glutént fogyasztó gyerekek javulást szoktak mutatni, ha megvonjuk tőlük a glutént. Néhány szülő arról számol be, hogy a gyereke a tejtermékek megvonása után fejlődött többet; más gyerekek a glutén megvonásától. Sajnos úgy tűnik, hogy a glutén lassabban távozik a szervezetből, mint a kazein. A vizelettesztek azt mutatják, hogy a kazein körülbelül három nap alatt valószínűleg eltávozik a szervezetből, de a glutén esetében ez az időtartam akár 8 hónapra is nyúlhat. Ilyen sokáig eltarthat, amíg gluténmentes diétán minden peptid szintje csökken. Ha az új étrend kezdetekor a gyerek állapota romlik (ami megvonásos tünet), folytassák a diétát! Ilyen esetben szinte bizonyos, hogy a gyereknek hasznára fog válni. Úgy tűnhet, hogy túl sokat kell dolgozni egy bizonytalan eredményért, de nagy a valószínűsége, hogy ez lesz a legjelentősebb lépés, amit gyereke érdekében megtesz egész élete folyamán.
K.: Az egyetlen nem tejes és nem gabonaétel, amit a gyerekem hajlandó megenni, a sült krumpli (french fries) és a csirkefalatok (chicken nuggets). Ezek glutén- és kazeinmentesek?

F.: A csirkefalatokat (MacDonalds, Burger King) búzalisztben panírozzák. Néha a sült krumplit is búzalisztben forgatják meg sütés előtt, hogy a hasábok ne tapadjanak össze. Mindig érdeklődje meg a gyártótól vagy az üzletben, ahol vásárol, hogy hogyan készítik ezeket az ételeket. Ezt postai levelezőlapon is megteheti. Ajánlatos mindig tartani a konyhában egypár előre felbélyegzett levelezőlapot.
Házon kívül azért nem nagyon ajánlatos sült krumplit enni, mert nagy a veszélye, hogy a sütőolajban lisztszennyeződés marad a hagymakarikák vagy más, liszttel beszórt ételek sütése után. Jobb, ha otthon készítjük el a sült krumplit. Ha a gyerek először nem akarja megenni, lehet, hogy éppen a hiányzó glutén az oka! Néhány szülő beszámolt róla, hogy a gyereke rendkívül kifinomult érzékkel rendelkezik ahhoz, hogy megállapítsa, van-e glutén az ételében. Mivel sok ilyen gyerek nagyon szereti a sót, segíthet, ha megsózzuk a sült krumplit.
K.: Milyen ételek tartalmaznak még glutént?

F.: A búza, zab, rozs, árpa, kamut, tönkölybúza, búzadara, maláta, étkezési keményítő, gabonaszesz (etilalkohol), és a legtöbb előre csomagolt készáru. (Még azok is, amelyeken ez nincs feltüntetve.) Ma már sokat tudunk a gluténintoleranciáról, mivel létezik egy rokon rendellenesség is, a lisztérzékenység (coeliakia; Celiac Desease).
K.: Miután a glutént és a kazeint kizártuk az étrendből, észrevettem, hogy más ételek is problémát okoznak; pl. az alma, a banán, a szója, a paradicsom, a kukorica. Ha ezek valamelyikét fogyasztja a gyerekem, utána ingerlékeny lesz, az arca, füle kipirul; esetleg hasmenést vagy pelenkakiütést kap. De Ön azt mondta, hogy ezek a gyerekek nem allergiásak!

F.: Sokan közülük allergiásak is, vagy allergiaszerű tüneteik vannak, pl. szénanátha, asztma vagy ekcéma. Másoknak az élelmiszerekkel kapcsolatos problémái nem a *klasszikus* allergia körébe tartoznak, és a bőrpróbával nem kimutathatók. Ezekben az esetekben valószínűleg másfajta immunreakció játszódik le.
K.: Akkor tehát, ha ezek az élelmiszerek nem okoznak autisztikus tüneteket a gyerekemnél, nyugodtan fogyaszthatja őket?

F.: Nem igazán. A most folyó kutatások azt mutatják, hogy nagyon sok esetben az autizmus immunrendszeri probléma. Ez okozhat gondot a glutén és a kazein lebontásában, de más ételek, pl. a fenoltartalmú ételek lebontásában is. Ez utóbbinak az oka a fenolszulfur-transzferáz enzim hiánya vagy csökkent termelődése. Más allergénekre is mutathat túlzott reakciót egyes autisták szervezete.
Gyakran az történik, hogy amikor a glutént eltávolítjuk az étrendből, ez a fajta allergiás reakció szembeszökővé válik. Ennek az lehet az oka, hogy addig a gluténreakció elfedte az allergiás tüneteket. Az is lehetséges, hogy glutén-intolerancia hatására létrejövő *lyukas bél szindróma* következtében a bélrendszerből most más tápanyagok is felszívódnak és a véráramba kerülnek.
Éppen azoknál a gyerekeknél, akiknél jó hatású a diéta, az allergének további megterhelést jelentenek az immunrendszer számára. Úgy tűnik, ez rossz hatással van a viselkedésükre és a fejlődésükre.
K.: De én úgy látom, hogy az én gyerekemnek különösen jól működik az immunrendszere. Nagyon ritkán beteg.

F.: Amiről itt szó van, az nem az immunrendszer gyengesége, hanem valószínűleg hibás működése, diszfunkciója. Legtöbb (bár korántsem minden) ilyen gyereknek nagyon sok fülfertőzése volt kicsi korában; vagy olyan problémái, mint a táplálék visszafolyása a gyomorból (reflux). Ezek valószínűleg a tejfogyasztással kapcsolatos állapotok. A gabonafélék fogyasztásával kapcsolatos a krónikus hasmenés, a székrekedés, vagy a laza széklet.
Más szülők arról számolnak be, hogy autisztikus gyerekük a család legegészségesebb tagja. A kutatók azt feltételezik, hogy ebben az esetben az immunrendszer túl agresszíven működik, és a saját idegszövet ellen fordul. Ez megmagyarázná, miért találtak néhány ilyen gyereknél antitesteket az idegsejtek zsírburkolata (myelin) ellen, és miért nem reagálnak a diéta-terápiára egyesek, akiknél pedig többféle allergia is jelen van.
K.: Mi okozza ezeket a problémákat? Az autizmus ma annyival gyakoribb, mint pár évvel ezelőtt!

F.: A kutatók ma még nem tudják pontosan. De nagyon valószínűnek tartják, hogy az alap legtöbb esetben vagy genetikai hajlam, vagy környezeti ártalom, plusz valamely kiváltó, aktivizáló esemény, pl. egy vírusfertőzés vagy egy védőoltás, amely megterheli az immunrendszert. Sok esetben az antibiotikumok hosszas használata is közrejátszik az autizmus létrejöttében.
K.: Akkor tehát mivel etessem a gyerekemet, ha tejet és gabonaféléket nem adhatok neki, és más allergiái is lehetnek?

F.: Legtöbb gyereknek nem okoz bajt a csirke, a bárányhús, a sertéshús, a hal, a burgonya, a rizs és a tojásfehérje. A paszternák, a tapióka, a rózsanád (arrowroot – Maranta arundinacea –; gyökerét lisztté őrölve a kóser konyhában használják. Jól zselésedik. – A fordító.), valamint a méz és a juharszirup is o.k.
A MacDonalds-nél kapható sült krumpli (french fries) jelenleg gluténmentes (de szóját vagy kukoricát tartalmazhat). Néhány fehér színű olajos mag, pl. a macadamia (egyfajta olajos mag) és a mogyoró szintén nem szokott bajt okozni. Másoknál nincs gond a fehér kukoricával, szalonnával, fehér szőlővel és a körtével, babbal, szezámmaggal (Ez utóbbi nagyon jó kalciumforrás! – A fordító), az amaránttal és a teff-fel (ez egyfajta gabona; bioboltokban keressük – A fordító). Valamit mindig lehet találni, ami nem árt. Még a legválogatósabb gyerekek is szeretik általában a tapadós kínai fehérrizst, vagy a sült krumplit.
K.: Honnan tudhatom meg, milyen ételekre allergiás a gyerekem?

F.: Ki lehet próbálni az allergia-azonosító diétát. Ez úgy történik, hogy néhány napig nem adunk neki a szokásos allergizáló ételekből, majd egyenként újra adni kezdjük őket. Ha valamelyik étel fogyasztása után viselkedési vagy biológiai tüneteket tapasztalunk, tegyünk újabb próbát vele néhány nap múlva. Ezeket a próbákat nagyon szigorú rend szerint ajánlatos végezni, hogy biztosak lehessünk az eredményben. Két könyv is létezik, amely ebben eligazíthat: Doris Rapp: Is This Your Child, és William Crook: Solving The Puzzle of Your Hard to Raise Child.
K.: A gyerekem már most is túl kevésféle ételt eszik. Ha most az allergiái miatt még tovább csökken a választéka, mi lesz az egészséges étkezéssel? Ha a gyümölcsök közül kizárólag almalét és banánt hajlandó fogyasztani, és ezekre is allergiás, mit fog enni egyáltalán?

F.: A gyümölcsök vízből, cukorból, rostokból és vitaminokból állnak. Ezekhez más táplálékokból kell hozzájutnia.
K.: Azt hittem, a tápanyagok öt csoportja mindenki számára nagyon fontos!

F.: Igen, mindenki számára, akinek nincs ételallergiája. De ugyanúgy, ahogy az egészséges táplálkozást folytató embereknek nincs szükségük plusz vitaminokra, az ilyen gyerekek, akik egyhangúan táplálkoznak, kaphatnak vitamin- és ásványianyag-pótlást kiegészítésképpen.
K.: Tehát akkor adjak ilyen pótlást a gyerekemnek?

F.: Igen, erre szükség van. Kezdetnek jó lehet a vassal dúsított Polyvisol; vagy rendelhetnek valamilyen gluténmentes multivitamin- és ásványianyag-formulát a helyi bioüzletben, vagy a Kirkman cégtől (USA, telefon 800-245-8282). A *Kal Dinó* Rágótabletta (Kal Dinosaur Chewables) és az *I Love Schiff* vitaminital és rágótabletta legtöbb ételérzékeny gyermek számára megfelelő. Ásványi anyagokkal dúsítva és anélkül is kaphatók. Mivel sok autista gyerek állapota javul a nagy dózisú B6 vitamintól és a magnéziumtól, ilyen tartalmú multivitamint (Super NuThera) is rendelhetnek a Kirkman cégtől. Egy 20 kilós gyerek számára Dr. Bernard Rimland (Autism Research Institute, San Diego, USA) kb. napi 300 mg B6-ot és vele együtt 100 mg magnéziumot ajánl. Úgy tűnik, hogy a *lyukas bél* szindrómás embereknél a B6 vitamin felszívódása (és a B6 vitamin az idegrendszer működésében igen fontos szerepet játszik) nagyon hiányos.
K.: Mi egyébre van még szüksége a gyermekemnek?

F.: Táplálékunk a következő 6 alapvető tápanyagot biztosítja számunkra: vizet, fehérjét (és aminosavakat), szénhidrátot, zsírokat, vitaminokat és ásványi anyagokat (köztük vasat és kalciumot). Ezen kívül, a táplálékban találhatók bizonyos fitokémiai anyagok is, melyek segítik a szervezetünk néhány funkcióját, pl. a betegségmegelőzést. Hasznos lehet egy tapasztalt táplálkozás-szakértővel beszélni, aki az autizmushoz is ért. Annak a gyereknek, aki nagyon kevésfajta ételt fogyaszt, táplálék-kiegészítőkre lehet szüksége; ilyen lehet pl. a pycnogenol nevű (USA).
Néhány gyerek, aki kb. egy évig csak csirkehúst, canola olajat, burgonyát, rizst, kalciummal dúsított italokat és folyékony ásványianyag-pótlást fogyasztott, kitűnő laboreredményeket produkált tápanyag-ellátottságával kapcsolatban. Meglepődnének, ha tudnák, az észak-amerikai étrend milyen szükségtelenül változatos, ha összehasonlítjuk más kultúrák étkezési szokásaival.
K.: Tehát akkor hogyan tudhatom meg, hogy a gyerekem jól fog-e reagálni erre a diétára?

F.: Legvalószínűbb, hogy az olyan gyerekek reagálnak jól, akik nagyon válogatósak, és elsősorban tejféléket és lisztes ételeket hajlandók fogyasztani. Ezt a fajta válogatást ma már nem az *állandósághoz való ragaszkodásként* értékelik a szakemberek, mint eddig, hanem egyfajta biológiai addikciónak, hozzászokásnak. Más gyerekek, akik nem ilyen válogatósak, hanem szokatlanul nagy, vagy éppen kis mennyiségű ételt fogyasztanak, szintén jól szoktak reagálni a diétára. A nagyevő gyerekek valószínűleg nem ismerik fel ugyan, hogy mely ételek tartalmaznak ópiátokat, de érzik, hogy az evés jó hangulatba hozza őket. A *kisevő* gyerekek pedig valószínűleg sok ételtől rosszul érzik magukat, ezért amikor csak lehet, inkább nem esznek. Ezeknek a súlyban nem gyarapodó autisztikus gyerekeknek a szülei nagyon nehezen szánják rá magukat a diétára. De ha sikerül megfelelő helyettesítő ételeket találni a rosszul tolerált ételek helyett, az ilyen gyerekek is jól reagálnak a diétára.
Az étel-intolerancia vagy a vitaminhiány egyéb jelei a dermatitis (egyfajta bőrbetegség), vagy a rendkívül száraz bőr, a migrének, a sikítozásrohamok, a piros arcszín, piros fülek, a székletproblémák, az alvási problémák és az epilepsziás rohamok.
K.: Mi ez a dolog, amit a candidával kapcsolatban hallok?

F.: A candida és más gombafélék mindenkinek a szervezetében megtalálhatók, kis mennyiségben. A kutatók azt feltételezik, hogy a rendellenesen működő immunrendszerű emberek bélrendszerében ezek a gombák túlszaporodnak, és egy sereg problémát okoznak. Ilyen lehet az állandó fáradtság, az édesség utáni sóvárgás, a fejfájás és a viselkedési problémák.
K.: Honnan lehet tudni, hogy ez valóban így van-e?

F.: Ezt csak nemrégiben fedezték fel. Dr. William Shaw (Kansas, USA) szokatlanul nagy mennyiségű gomba-anyagcsereterméket talált számos, különféle rendellenességekben szenvedő betegcsoportnál, közöttük autistáknál is. Az első dolgozatát, amelyben erről beszámolt, 1995-ben publikálták a Journal of Clinical Chemistry-ben (Vol. 41, No.8.). Dr. Shaw speciális laboratóriumi vizsgálatot végez a vizeletben kiválasztódó szerves savakkal kapcsolatban a Great Plains Laboratóriumban (telefon: 913-341-8949, USA).
K.: Tehát ezek a gombafélék autizmust okozhatnak?

F.: Lehetséges, hogy ez is az autisták rendellenesen működő immunrendszerének egy újabb következménye. Az antibiotikumok korai, túlzott használata is elősegítheti az autizmus kialakulását az erre hajlamos gyerekeknél. Feltételezik, hogy a candida elszaporodása növeli a bélfal átjárhatóságát, áteresztőképességét (ez a *lyukas bél* szindróma), és ezért a glutén és a kazein nem eléggé megemésztett állapotban szívódik fel a véráramba. Ez részben oka lehet az autisztikus tüneteknek, viselkedésproblémáknak. Sok autista gyerek szülei, valamint figyelemhiányos (ADD, Attention Deficit Disorder) és figyelemhiányos hiperaktív (ADHD: Attention Deficit Hyperactivity Disorder) gyerekek szülei is arról számoltak be, hogy ha kezelték a candidát, javult a gyerekük viselkedése, valamint tanulási és koncentrációs képessége.
K.: Hogyan kell kezelni a candidát?

F.: Az egyik lehetőség, hogy a gyerekorvosuktól kérnek egy Nystatin-kúrát. A Nystatin olyan gombaölő szer, amely nem kerül be a véráramba (tehát “nem-szisztémás”). Szájon át kell szedni, és helyileg, a bélben küzdi le a candidát. Ezt a gyógyszert meglehetősen biztonságosnak tartják, még akkor is, ha hónapokig szedi valaki. Egy 25-35 font súlyú (12-17 kg-os) gyerek számára a tabletta változatnál alkalmasabb a Nystatin por, 125 ezer egység köbcentiméterenként, mely stevia (kesernyés ízű édesítőszer) alapú. A kezdő adag 1 köbcenti, naponta négyszer. A gyógyszertárak általában cukrozott Nystatin port tartanak, és a cukor táplálja a candidát. Próbálkozzon inkább olyan helyen, ahol vállalják a stevia alapú Nystatin por összeállítását. (USA: Pathway, telefon 800-869-9160.)
A “probiotikus” készítmények is hasznosak lehetnek, pl. az acidophilus, amely a joghurtban található. Ezek természetes bélbaktériumot tartalmaznak. Por formájú változatukat a bioboltok hűtőszekrényében keressük, vagy megrendelhetjük a Kirkman Laboratóriumtól is. Néhány acidophilus készítmény tej alapú. Vigyázzunk, nehogy ilyet vegyünk. A bifidus a vastagbélben fejti ki a hatását, ez is nagyon hasznos lehet. Jó, ha ezek a termékek F.O.S.-t tartalmaznak (F.O.S.: egyfajta enzim, mely az idegnövekedést befolyásolja – A fordító), mert ez táplálja a probiotikus készítményt.
K.: A probiotikus készítmények nem azonosak véletlenül az ún. barátságos bélbaktériumokkal?

F.: De igen, és ezek is, mint a candida, a bélbe jutó cukorral táplálkoznak. Jó tudni, hogy ha antibiotikumokat szedünk, az acidophilust valósággal “kiradírozzuk” a beleinkből.
K.: Hát ezért javasolják az orvosok, hogy antibiotikum kúra alatt fogyasszunk joghurtot?!

F.: Pontosan. Valójában az 50-es években, amikor az antibiotikumokat széles körben alkalmazni kezdték, a kutatók tisztában voltak vele, hogy a használatuk elszaporítja a candidát, és ezért a tablettákat Nystatin bevonattal látták el. Néhány évvel később azonban az FDA (Gyógyszer- és Élelmiszerügyi Hivatal az USÁ-ban – A fordító) úgy határozott, hogy a két gyógyszert külön-külön kell felírni (ami azonban sohasem történik meg), és a Nystatin bevonatú tabletták gyártását megszüntették.
K.: A barátnőm gyereke Nystatint szedett, és hányt tőle. Ha a Nystatin olyan biztonságos, miért volt ilyen hatása?

F.: A gyermeken valószínűleg a candida elhalásának a tünetei jelentkeztek ilyen formában. Amikor a candida elpusztul, mérgező anyagokat, toxinokat bocsát ki a véráramba, melyek hányingert, hányást és hasmenést okozhatnak. A hányás épp azt jelezhette, hogy ennél a gyermeknél tényleg candida-probléma volt. A barátnője megbeszélhetné a gyógyszert felíró orvossal az adag módosítását (kisebb adaggal kezdve, fokozatosan jutni el a szokásos adagig).
K.: A mi orvosunk sohasem hallott ezekről a módszerekről, és nagyon szkeptikus. Félek elmondani neki, hogy az étrendi terápiát fontolgatjuk.

F.: A szkeptikus hozzáállás nem helytelen dolog egy orvos vagy kutató részéről. Mivel azonban már előzetes bizonyítékok van arra, hogy ez biztonságos és nem erőszakos beavatkozás, az Ön feladata, hogy “továbbképezze” az orvosát, kifejezze határozott szándékát, és a támogatását kérje. Egy orvos számára az a helyes hozzáállás, ha megvárja, hogy egy újfajta kezeléssel kapcsolatban minden adatot, bizonyítékot leközöljenek a megbízható szaklapok, melyekre a kutatók hivatkozni szoktak. A szülő viszont akkor jár el helyesen, ha nem vár a “kettős-vak, placebóval kontrollált” kísérletekre, hanem minél előbb segíteni próbál a gyerekén. Mivel pedig ez a terápia nem tartalmaz különleges táplálék-kiegészítőket, erős gyógyszereket és költséges kezeléseket, nincs igazi ok arra, hogy a gyermekorvos ne támogassa a próbálkozásukat. Megmondhatja neki, hogy Ön néhány hétig kipróbálja a diétát a gyerekénél, és megígérheti, hogy ezalatt tárgyilagosan fel fogja jegyezni gyermeke fejlődését.
K.: Milyen támogatásra, szakirodalomra támaszkodhatom?

F.: Lehetséges, hogy lakóhelyén más szülők is ismerik ezt a terápiát. Ennek utánanézhet a www. autismndi.com webhelyen, a PASS listán. (PASS: PArent Support System, Szülői Támogató Rendszer, elsősorban amerikai, a diétában járatos szülők címének, elérhetőségének gyűjteménye. – A fordító.) Esetleg Ön is alakíthat ilyen helyi támogatócsoportot. Az Interneten számos további támogatócsoport működik az autizmus biológiai kezelésével kapcsolatban (pl. az egyik a www.gfcfdiet.com webhelyen). A könyvemben is (Unraveling the Mystery of Autism and PDD – A Mother’s Story of Research and Recovery: /Az autizmus és a PDD rejtélyének egyik megoldása – Egy anya beszámolója kutatásairól és gyermeke kigyógyulásáról/) sok információt és lehetőséget felsoroltam. További hasznos forrás Lisa Lewis két könyve, a Special Diets For Special Kids és a Special Diets For Special Kids Two, rengeteg információval, és több száz, fantasztikus recepttel. Ezek a könyvek az ANDI-tól is, és a www.amazon.com-tól is beszerezhetők. Katalógusunk letölthető a www.AutismNDI.com-ról, vagy faxon megkérhető a 609-737-8453-as (USA) fax-számon. Előfizethet az ANDI News című hírlevelünkre is, ára 24 dollár (az USÁ-n kívül 28 dollár). A pénzt (vagy csekket) és nevét, címét az alábbi címre küldje: ANDI, PO Box 335, Pennington, NJ 08534-0335, USA. Sok szerencsét!
Kérdés.: Nekem nincs autisztikus gyermekem, de kisgyermeket nevelek, és féltem õt a védõoltások kockázataitól, az autizmus kialakulásától. Hogyan tudhatom meg, hogy veszélyben van-e?

Felelet.: Biztos választ erre még nem tudunk adni, de léteznek bizonyos kockázati tényezõk, melyekre okvetlenül oda kell figyelni:
1. Van-e a gyermeknek olyan idõsebb testvére, akinek allergiája, ekcémája, asztmája, autizmusa (illetve PDD-je) vagy figyelemhiányos hiperaktivitása (ADHD) van? >>
2. Van-e a szülõk között vagy a közvetlen rokonságban valaki, aki autoimmun betegségben vagy valamely bélrendszeri megbetegedésben szenved, úgymint: szklerózis multiplex, reumatoid artritisz, gyermekkori diabétesz, pajzsmirigy-alulmûködés, lisztérzékenység (coeliakia), Crohn-betegség, stb? Van-e a közvetlen családban ételallergia vagy környezettel kapcsolatos (pl. pollen-) allergia, vagy asztma, ekcéma? >>
3. A már korábban beadott védõoltásoknak volt-e valamilyen káros mellékhatása a gyermekre, pl. láz, görcsroham, órákig tartó, fejhangú visítás, sírás? >>
4. Voltak/vannak-e a gyermeknek allergiái, gyakori légúti vagy fülfertõzései? >>
5. Szed-e a gyermek jelenleg antibiotikumokat, nem beteg-e éppen, vagy nem volt-e megfázva a közelmúltban? Amikor egy gyermek immunrendszere éppen ilyesmivel küszködik, a védõoltások olyan hatásokat válthathak ki nála, melyeket még nem teljesen ismerünk. >>
Ha a fenti kérdések valamelyikére “igen” a válasz, beszélje meg a gyermekorvossal a védõoltás késõbbre halasztását, hogy a gyermek immunrendszere megerõsödhessen. Néhány orvos azt javasolja, hogy a veszélyeztetett csoportba tartozó gyermekeknek késõbb és egyenként adják a védõoltásokat, tehát pl. MMR helyett elõször a kanyaróoltást, utána várjanak 6 hónapot, ekkor a mumpsz elleni oltást, és így tovább.
Ne hagyják meggyõzni magukat olyan kijelentésekkel, mint: “a vizsgálatok nem mutattak ki összefüggést a védõoltások és az autizmus között”, vagy: “az ilyesmi nagyon ritka”. Ez egyszerûen nem igaz. Számos vizsgálat bizonyítja, hogy igenis jó okunk van félni. A hivatalos védõoltás-politika sohasem volt még ennyire erõszakos, és autista gyerekek szülei rendszeresen arról számolnak be, hogy a gyermekük normálisan fejlõdött, majd egy védõoltás után süllyedt autizmusba. Az USÁ-ban számos iskolakörzet jelenti be, hogy minden 139 gyerekük között egy autista van! Hogy mint szülõ tájékozott döntést hozhasson, olvassa el a National Vaccine Information Center honlapját (www.909shot.com) és az Autism Autoimmunity Project (www.gti.net/truegrit) honlapját. (Ez utóbbiból magyarul is olvashatnak majd részleteket az AUTI-lap 2002-ben megjelenõ 6-7. számában. Érdeklõdni az vagy az emailcímen lehet. – A fordító.)
K.: Hasznos lehet-e a gfcf diéta a PDD-vel (pervazív fejlõdési rendellenesség), Asperger szindrómával, apraxiával, diszpraxiával, szenzoros integrációs problémákkal és a beszédértés és beszédmegvalósítás zavaraival diagnosztizált gyerekek számára?

F.: Ezeket a zavarokat sok szakember az autisztikus spektrum különbözõ változatainak tartja. Ha egy autisztikus gyereket 6 különbözõ szakembernek mutatunk meg, a fenti bajok bármelyikével diagnosztizálhatják. Valamely okból számos szakember ódzkodik az “autista” címkét alkalmazni, talán mert “kímélni” akarják a családot. Nagyon, de nagyon sok szülõ mondta már nekünk, hogy a fenti zavarok bármelyikével diagnosztizált gyermeke drámai javulást mutatott a diétától. De ne feledjük, a diéta csak akkor javít egy gyerek tünetein, ha a viselkedési problémáit ezeknek a fehérjéknek a rendellenes emésztése okozza. Nem minden esetben ez az ok, de nagyon sokszor igen.
K.: Nagyobb gyerekek és felnõttek számára hatásos lehet-e a diéta?

F.: Igen. Bár a kisebb gyermekek jobban reagálnak rá, és tudomásunk szerint azok, akik teljesen kigyógyultak, mind 3 év alattiak voltak. Mégis, nagyobb gyerekek, sõt felnõttek számára is jelentõs javulást hozott a diéta. A javulás mértéke az életkoron kívül még sok mindentõl függ. Például: milyen fokon funkcionál az illetõ, milyen a bél állapota, milyen az immunfunkciója, és természetesen attól is, hogy milyen fajta rendellenességben szenved az autisztikus spektrumon belül. Autisztikus felnõttek mesélték, hogy a gfcf diéta hatására mintha “felszállt volna a köd” az agyukról. Noha a nagyobb gyerekek és a felnõttek nem “gyógyultak ki”, sokan közülük sokkal jelentõsebb fejlõdést értek el, mint azt a gondozóik valaha is remélték volna.
K.: Hogyan tudhatnám meg, hogy az én gyerekem hogy fog reagálni? Olyan jó lenne valamilyen vizsgálati lehetõség, mielõtt elkezdenénk a diétát!

F.: Mindnyájan nagyon szeretnénk, ha a kutatóknak sikerülne mielõbb megbízható peptidtesztet kidolgozniuk. Ne feledjük, hogy itt nem allergiáról van szó. Az allergiatesztek más szempontból hasznosak lehetnek, de azt nem mutatják meg, hogy egy gyereknek szüksége van-e a tej- és gluténmentes diétára, fejlõdésben való visszamaradás vagy autisztikus viselkedés miatt. Addig is, amíg ilyen teszteket nem sikerül kidolgozni, abszolút szükséges, hogy legalább 3 hónapig kipróbálják a gyereküknél ezeknek az ételeknek a kiiktatását. És ez azt jelenti, hogy 100%-osan, máskülönben kétséges, hogy lesz-e észrevehetõ eredmény.
Ha a gyermeke nagyon kívánja a tejtermékeket és/vagy a gluténtartalmú ételeket, vagy ha kizárólag csak ezeket hajlandó fogyasztani, igen nagy valószínûséggel állíthatjuk, hogy szüksége van erre a diétára. Még sohasem hallottunk olyan gyerekrõl, aki ilyenfajta válogatós étkezési szokások esetén nem reagált volna rá. A diáta elkezdése ijesztõnek tûnhet, a késlekedés viszont árthat a gyereknek. Próbálja úgy elképzelni a dolgot, hogy egy adag sajtos makaróni valójában egy adag autizmus. Ha a gyerek megkésett fejlõdését ezek az ételek okozzák, akkor tényleg ez lehet a helyzet.
Ha úgy érzi, hogy valamiféle orvosi vizsgálat nélkül nem képes elhatározni magát a diéta elkezdésére, létezik már egyfajta peptidteszt, amit elvégeztethet. Lépjen kapcsolatba valamelyik laboratóriummal, amely ki tudja mutatni a vizeletben kiválasztódó peptideket. Ilyen az Antibody Assays Labs vagy a Great Plains Labs (USA; Európában pedig: Norvégiában dr. Kalle Reichelt laboratóriuma – A fordító). Õk tájékoztatják a további részletekrõl. De vagye figyelembe, hogy ezek a tesztek gyakran adnak hamis negatív eredményt, és lehetséges, hogy a gyermeke állapota a negatív teszteredmény ellenére is javulna a diétától. Reméljük, hogy a nem túl távoli jövõben érzékenyebb tesztek is léteznek majd.
K.: Az én gyerekemre nem jellemzõ, hogy nagyon kívánna bizonyos ételeket. Reagálhat-e mégis a diétára?

F.: Igen, abszolút. Habár a “kívánósság” biztos tünet, nem csak a kívánós gyerekek reagálnak jól a diétára. Az egyéb valószínû és jellegzetes jelek az emésztõredszeri tünetek, pl. hasmenés vagy székrekedés; a jó és rossz napok váltakozása; érzéketlenség a fájdalomra; gyakori visítozások; és alvási zavarok. De még abban az esetben is meglepõ javulás lehetséges, ha a gyermek nem mutatja ezeket a tüneteket.
Néha úgy érezzük, a tõlünk érdeklõdõ szülõk azt remélik, hogy az õ gyereküknek nem lesz szüksége erre a diétára. Hát nem szomorú? Ez azt jelentené, hogy a fejlesztésen kívül semmit sem tehetnek a gyerekükért. Becsléseink szerint azonban az autisztikus gyerekeknek legalább 30%-a jól reagál a diétára. Ez elég jó esély ahhoz, hogy az ember belefektesse a szükséges munkát.
K.: Mennyi ideig tart, amíg eredményt láthatok a diétától?

F.: Az olyan gyerekeknél, akik nagy mennyiségû tejet isznak, vagy elsõsorban tejtermékekkel és gabonaalapú ételekkel táplálkoznak, általában már egy hét alatt kisebb javulás tapasztalható, különösen a kisebb gyerekeknél. Más esetekben több hétig is eltarthat, amíg változást látunk (általában egy véletlen diétabaleset alkalmával, amely után észrevehetõ visszaesés történik az állapotukban). Sok gyereknél elõfordul azonban, hogy mielõtt a javulás megkezdõdne, átmenetileg romlik az állapota. Ez valószínûleg megvonásos tünet, amely a szóban forgó ételek ópiátszerû hatásával, illetve az ópiátokhoz való hozzászokással függ össze. A gyakorlat azt mutatja, hogy ez jó jel, ilyenkor ki kell tartani!
Arra azonban oda kell figyelni, hogy ha a regresszió több mint 3 hétig tart, akkor a gyerek étrendjében valószínûleg még mindig van egy rejtett glutén- vagy tejtermékforrás. Ez meghosszabbítja a kellemetlen tüneteket, és a szülõk kellemetlenségeit is. Ezért olyan fontos, hogy a diétával és annak pontos végrehajtásával kapcsolatban kimûveljük magunkat.
K.: Miért kell a glutént is és a kazeint is kizárni az étrendbõl?

F.: Ezekbõl az ópiát hatású peptidekbõl nagyon kevés is elég ahhoz, hogy megzavarja a szervezet mûködését. A tejtermékek kizárása már önmagában jól látható eredményt hozhat (ajánlatos is ezzel kezdeni a diétát), de ezek a fehérjék annyira hasonló szerkezetûek, hogy ha az egyik problémát okoz, a másikat is a lehetõ leghamarabb el kell hagyni. Gyakori eset, hogy nem is tapasztalható javulás addig, amíg egy rejtett glutén- vagy tejforrást ki nem szûrünk.
K.: Én megpróbálkoznék a diétával, de nagyon megterhelõnek tûnik elkezdeni, különösen a gyerek(ek) és a család mellett.

F.: Szerencsés helyzetben van. Számos nagyszerû segítséget és szakirodalmat találhat.
A diétát támogató orvost úgy kereshet magának, ha megnézi itt a www.AutismNDI.com webhelyen az orvosok listáját (Physician List), vagy megkeresi a Autism Research Institute honlapon (www.autismresearchinstitute.com) a DAN! doktorok listáját (DAN! Practitioner List). Ez utóbbiak olyan orvosok, akik legalább egy DAN! konferencián részt vettek. Egyesek közülük tájékozottabbak, mások kevésbé – nem árt feltenni néhány puhatolózó kérdést, mielõtt idõpontot kérnének valamelyiktõl. Ezt a listát nemrég frissítették. (Egy Szerbiában élõ magyar származású orvosnõ is található a listán, dr. Molnár Márta. – A fordító.)
Nézze meg továbbá webhelyünkön a könyvek, füzetek és hangkazetták listáját. Lisa Lewis könyvében: Special Diets for Special Kids (Különleges diéták különleges gyerekek számára) 150-nél is több fantasztikus receptet talál, és egy sereg hasznos információt olyan témákban, mint: válogatós gyerekek; mit mondjunk a tanároknak és a nagyszülõknek stb. Negyedévenként megjelenõ hírlevelünk, az “ANDI News” új kutatási eredményeket, recepteket közöl, valamint szülõk és orvosok írásait, beszámolóit.
Ha szeretne többet olvasni Karyn autizmus-kutatásairól, fiának kigyógyulásáról az autizmusból és a glutén- és kazeinmentes diéta alkalmazásáról, könyve (Unraveling the Mystery of Autism and PDD—A Mother’s Story of Research and Recovery /Az autizmus és a PDD rejtélyének egyik megoldása – Egy anya beszámolója kutatásairól és gyermeke kigyógyulásáról/) most éppen kapható. Megrendelhetik tõlünk (alulírottaktól) az ANDI weboldalon, vagy bármely Internetes könyváruházból, pl. a www.amazon.com-nál, esetleg megvásárolhatják a helyi könyvesboltban (ez utóbbit egyelõre csak külföldön – A fordító).
Sok sikert kívánunk mindannyiuknak!
Tisztelettel: Karyn Seroussi és Lisa S. Lewis, ANDI
Fordítás/Translation: Autizmus Információ Alapítvány
Budapest, Hungary.
E-mail: [email protected]
Az autisztikus enterocolitis

1. (Művelt laikusok számára is érthető leírás)
Nemzetközi Autizmus Csúcstalálkozó
Amerikai és angol előadók részvételével, 2000. április 13-14-én, Phoenixben (Arizona állam, USA)
(Részlet az Autism /Asperger’s Digest Magazine-ban megjelent összefoglaló beszámolóból, 2000. november-decemberi szám)
Simon Murch, Ph.D. (a londoni University College Medical School és az ugyancsak londoni Royal Free Hospital Gyermek-Gasztroenterológiai Osztályának munkatársa) beszámolt kollégájával, Andrew Wakefielddel végzett munkájukról autisztikus gyermekekkel kapcsolatban.
Az általuk vizsgált gyermekek a kezdeti normális fejlődési szakasz után visszafejlődtek, autisztikus tünetek jelentkeztek náluk, valamint emésztőszervi problémák, pl. krónikus székrekedés és hasmenés. Több mint 150 ilyen gyermeket vizsgáltak, és egy gyulladásos bélbetegséget azonosítottak náluk, melyet autisztikus enterocolitisnak neveztek el. (Wakefield és mtsai, 1998; Wakefield és mtsai, 2000.) Hasi röntgenfelvételek kimutatták, hogy a gyerekek többségénél, függetlenül attól, hogy hasmenéssel vagy székrekedéssel küszködtek, az alsó vastagbél-szakaszban nagy mennyiségű széklet gyűlt és sűrűsödött össze. Ennek az állapotnak a klinikai jellemzői között a következőket találták: éjszakai felébredések fájdalom és/vagy reflux miatt (reflux: a gyomortartalom visszafolyása a nyelőcsőbe); székrekedéssel váltakozó hasmenés; az alsónemű beszennyeződése egy kevés széklettel; válogatás az evésben; inkontinencia (vizelettartási nehézség); és lábujjhegyen járás, amit az orvoscsoport szerint az alsó bélszakaszban felhalmozódó széklettömeg okozhatott. Dr. Murch hangsúlyozta annak fontosságát, hogy ezeket a bélrendszeri tüneteket megfelelően kezelni kell. Ez nem csak a páciens közérzete és egészsége szempontjából fontos, hanem gyakran kognitív fejlődést is eredményez. A refluxnak és a csökkent bélmozgásnak ez a tünetegyüttese a többszörös ételallergiákkal küszködő gyerekekre is jellemző. Érdekes módon azok a gyerekek, akiknek étrendjéből kizárták vagy csökkentették a tejtermékeket és a gabonaféléket, kevésbé súlyos béltüneteket mutattak.
Dr. Murch elmondta, hogy az autisztikus enterocolitisszel diagnosztizált gyerekeknél lymphoid nodular hyperplasia (a bélfal nyirokcsomóinak megnagyobbodása?) tapasztalható, amely a háttérben zajló fertőzést jelezhet, és gyakran immunproblémához kapcsolódik. Dr. Murch munkája azt mutatja, hogy az autisztikus enterocolitisszel diagnosztizált gyerekeknél bizonyíthatóan immunprobléma és autoimmun folyamat áll fenn. Ezen kívül, a 25, autisztikus enterocolitiszes páciens közül 24-nél a bélbiopszia molekuláris vizsgálata kimutatta a védőoltásból származó kanyaró-hírvivő RNS-t. (Hírvivő RNS: az információkat az örökletes anyagtól a fehérjékhez közvetítő és az anyagcsere-folyamatokhoz nélkülözhetetlen enzimfehérjék létrejöttét vezérlő ribonukleinsav /Idegen szavak kéziszótára, Bp. 1995./)
2. (Leírás orvosi nyelven)
American Journal of Gastroenterology
Eredeti közlemény, 2000. szept.; 95. kötet, 9. szám, 2285-2295.o. (Kivonat)
Szerzők: A. J. Wakefield, F.R.C.S.,a,b A. Anthony, M.Sc., Ph.D., M.B.B.S.,b S. H. Murch, Ph.D., F.R.C.P., F.R.C.P.C.H.,b M. Thomson, MB.ChB., M.R.C.P., F.R.C.P.C.H.,c S. M. Montgomery, Ph.D.,c S. Davies, M.R.C.Path.,b J. J. O'Leary, M.D., D.Phil., M.R.C.Path.,b M. Berelowitz, F.R.C.Psych.,e and J. A. Walker-Smith, M.D., F.R.C.P., F.R.A.C.P., F.R.C.P.C.H.d
A VIZSGÁLAT IRÁNYA (OBJECTIVE): Bélrendszeri betegséget, konkrétan lymphoid nodular hyperplasiá-t(a bélfal nyirokcsomóinak megnagyobbodását?; a továbbiakban LNH) és nyálkahártya-gyulladást írtak le különböző fejlődési rendellenességekkel diagnosztizált gyerekeknél. Jelen tanulmány endoszkópos vizsgálati eredményeket és patológiai jellemzőket mutat be, melyeket olyan fejlődési rendellenességekkel diagnosztizált gyerekek egy csoporjánál (“érintett gyermekeknél”) találtak, mely rendellenességekre a viselkedés regressziója és bélrendszeri tünetek jellemzőek; és a talált eredményeket összehasonlítja kontroll gyermekcsoportoknál tapasztalt jellemzőkkel.
MÓDSZEREK: Ileum-tükrözést (béltükrözést) végeztek 60 érintett gyermeken (átlagos életkoruk 6 év, korcsoport: 13-16 év közöttiek; 53 fiú és 7 leány). Diagnózisaik: autizmus (50 gyermek), Asperger szindróma (5), dezintegratív rendellenesség (disintegrative disorder; 2), figyelemhiányos hiperaktivitás (ADHD; 1), skizofrénia (1) és diszlexia (1).
Az ileum LNH-jának súlyosságát 0-3 fokozatra osztották mind az érintett gyermekeknél, mind a 37, fejlődési rendellenességet nem mutató kontroll gyermeknél (átlagéletkor 11 év, korcsoport: 2-13 év között), akiket gyulladásos bélbetegség (inflammatory bowel disease, IBD) gyanújával vizsgáltak. A szövetmintákat három patológus elemezte, és sztenderd mintával hasonlította össze. Az adatokat azonos értékelési módszer szerint összevetették 22, bél-szövettanilag ép (kontroll) és 20, ulcerativ colitisszel diagnosztizált gyerek bélbiopszia-mintájával. Rutinszerűen vizsgálták a bél-kórokozók jelenlétét is.
EREDMÉNYEK: Ileum-LNH-t találtak 58 érintett gyermek közül 54-nél (93%), és 35 kontroll gyerek közül 5-nél (14,3%) (p<0.001). Vastagbél-LNH-t találtak 60 érintett gyermek közül 18-nál (30%). és 37 kontroll gyerek közül 2-nél (5,4%) (p<0,01). Szövettanilag: reaktív tüsző-megnagyobbodást (reactive follicular hyperplasia) találtak az érintett gyermekek esetében: 52 ileum-biopszia közül 46-ban (88,5%); 14 ulcerativ colitiszes gyerek közül 4-nél (29%); a gyulladásos bélbetegséget (IBD) nem mutató kontroll gyerekek közül pedig egyetlen esetben sem (p<0,01). Aktív ileitist találtak 54 érintett gyermek közül 4-nél (8%), a kontrollcsoportban pedig egynél sem. Krónikus colitist azonosítottak 60 érintett gyermek közül 53-nál (88%), míg a 22 tagú kontrollcsoportban 1-nél (4,5%), az ulcerativ colitiszes csoportban pedig mind a 20-nál (100%). A gyulladásos folyamat jelentősen gyakoribb és súlyosabb volt mind az érintett gyermekek, mind az ulcerativ colitiszes gyerekek közt, mint a kontrollcsoportnál (p<0,001).
KÖVETKEZTETÉSEK: A gyulladásos bélbetegség (IBD) egy új fajtája jelent meg a különböző fejlődési rendellenességekkel diagnosztizált gyermekek általunk vizsgált csoportjában.
Jelen cikkre így hivatkozzanak: Wakefield AJ, Anthony A, Murch SH, Thomson M, Montgomery SM, Davies S, O'Leary JJ, Phil D, Berelowitz M and Walker-Smith JA. Enterocolitis in Children With Developmental Disorders. Am J Gastroenterol September;95:2285-2295. aUniversity Departments of Medicine, bHistopathology, cPaediatric Gastroenterology, and dPaediatric Psychiatry, Royal Free and eUniversity College Medical School, Royal Free Campus, London, United Kingdom, and University Department of Pathology, Coombe Women's Hospital and Trinity College, Dublin, Eire.
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
Viselkedészavart okozó ételadalékok

Komoly viselkedési és koncentrációs zavarokat okozhatnak gyerekeknél az étellel-itallal elfogyasztott adalékanyagok.





A southamptoni egyetem által végrehajtott felmérés során - amelynek eredményét a The Lancet című tekintélyes brit orvosi folyóirat közölte - 153 hároméves és 144 nyolc-, illetve kilencéves gyermekkel itattak meg olyan italkeverékeket, amelyek az adott korosztályok által napi átlagban elfogyasztott élelmiszeradalék-mennyiséget tartalmazták.
A gyerekek viselkedése szinte azonnal megváltozott: erőszakossá váltak, képtelenek voltak normálisan játszani, hevesen reagáltak mindenre, és nem tudtak hosszabb ideig egy adott feladatra koncentrálni.
Az idősebb kísérleti csoport tagjainak figyelem-összpontosító képessége olyan mértékben csökkent, hogy egy egyszerű, 15 perces számítógépes feladatsort sem tudtak végigülni.
A vizsgálatba bevont gyerekek közül egyébként egyik sem szenved kóros viselkedés- vagy koncentráció-zavarban.
A felmérés során "E" szabványjelű adalékok - zömmel édességekhez, tejtermékekhez, üdítőkhöz használt színezékek, valamint a szódium-benzoát nevű, főleg üdítőkben és szószokban alkalmazott tartósító - hatását vizsgálták.
Az FSA / a brit Élelmiszer- szabványügyi Hivatal / az eredmények ismertetése után nyilatkozatban hívta fel a szülők figyelmét arra, hogy ha gyermekük hiperaktivitás jeleit mutatja, próbálják meg elhagyni étrendjükből a vizsgált adalékokat tartalmazó élelmiszereket.
A gyermekek egészséges táplálkozásáért küzdő kampánycsoportok azonban ennél továbbmennének: az egyik csoport vezetője szerint be kell tiltani az ilyen adalékokat tartalmazó élelmiszerek reklámját.


2007-09-06 16:17
Forrás: MTI - Panoráma
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
Élelmiszerügyi-Rendelet:

A BIZOTTSÁG 1881/2006/EK RENDELETE
(2006. december 19.)
az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeinek meghatározásáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,
tekintettel az élelmiszerekben előforduló szennyező anyagok
ellenőrzésére vonatkozó közösségi eljárások megállapításáról
szóló, 1993. február 8-i 315/93/EGK tanácsi rendeletre (1) és
különösen annak 2. cikke (3) bekezdésére,
mivel:
(39) Az ólom tekintetében 1992. június 19-én az ÉTB véleményt
(22) fogadott el, melyben jóváhagyta a WHO által
1986-ban javasolt 25 μg/testsúlykg-os, ideiglenesen
megállapított megengedhető heti bevitelt (PTWI). Az
ÉTB szakvéleményében azt a következtetést vonta le,
hogy az élelmiszerek átlagos ólomtartalma nem ad
okot közvetlen aggodalomra.

(44) A szervetlen ónvegyületek tekintetében az ÉTB 2001.
december 12-i véleményében (27) arra a következtetésre
jutott, hogy a dobozos italokban előforduló 150 mg/kg
és az egyéb, konzervként kiszerelt élelmiszerekben előforduló
250 mg/kg szervetlen ón egyes embereknél
gyomorirritációt
okozhat.

(41) A kadmium tekintetében az ÉTB 1995. június 2-i szakvéleményében
(24) jóváhagyta a 7 μg/testsúlykg-os, ideiglenesen
megállapított megengedhető heti bevitelt (PTWI)
és nagyobb erőfeszítéseket ajánlott a kadmium élelmiszerekkel
történő bevitelének csökkentésére, mivel az ember
számára az élelmiszerek szolgálnak a kadmiumfelvétel fő
forrásaként. A 3.2.11. SCOOP-feladat keretében sor
került a táplálék általi felvétel felmérésére. E felmérés és
az ÉTB véleménye fényében helyénvaló intézkedéseket
hozni az élelmiszerben lévő kadmium lehető legalacsonyabb
szintre szorítása érdekében.

(42) A higany tekintetében az ÉTB 2004. február 24-én az
élelmiszerben lévő higany és metil-higany tekintetében
véleményt (25) fogadott el, melyben jóváhagyta az 1,6
μg/testsúlykg-os, ideiglenesen megállapított megengedhető
heti bevitelt (PTWI). A metil-higany a legtöbb aggodalomra
okot adó kémiai forma, amely a halakban és
tengeri állatokban előforduló higany összmennyiségének
több mint 90 %-át teheti ki. A 3.2.11. SCOOP-feladat
eredményét figyelembe véve az EFSA arra a következtetésre
jutott, hogy a halak és tengeri állatok kivételével az
élelmiszerekben talált higany szintjei kisebb aggodalomra
adtak okot. Az ezen egyéb élelmiszerekben meglévő
higany formája jórészt nem metil-higany, következésképpen
alacsonyabb kockázatúnak tekintendők

(43) A metil-higany esetében a felső határértékek meghatározása
mellett a célirányos fogyasztói tájékoztatás is megfelelő
megközelítés a veszélyeztetett lakosságcsoportok
védelme érdekében. Ezen igényre válaszul tájékoztató
feljegyzés jelent meg az Európai Bizottság Egészségügyi
és Fogyasztóvédelmi Főigazgatóságának weboldalán a
halakban és halászati termékekben előforduló metilhiganyról
(26). Emellett számos tagállam szolgált a lakossága
számára releváns tanácsadással e kérdésben.
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
E-számok 1.
Az E-anyagokról és a különféle élelmiszeradalékokról

Már számos problémáról hallhattunk az ételadalékokkal kapcsolatban. Szeretnénk a tévhiteket és a kételyeket eloszlatni. Igen, valóban vannak veszélyes ételadalékok, ezekről azonban többnyire tudunk is. Ez nem azt jelenti, hogy ilyenekkel nem találkozhatunk, csupán azt, hogy mérsékelt fogyasztásukkal az esetleges kellemetlen szövődményeket kiküszöbölhetjük.
Nem nagy múltra tekintenek vissza az ételadalékok (azok a bizonyos „E”-komponensek, melyek az EGK-jelzésnevet viselik), ezért nem is lehetünk maradéktalanul tisztában azzal, milyen hatásaik lehetnek. E figyelmeztetés célja semmiképpen sem bizonyos termékek lejáratása vagy az emberek megfélemlítése, a pánikkeltés! Jóllehet, ez az álláspont, nem árt tartózkodni a káros anyagoktól, ha módunkban áll.
Az Európai Közösség az 1960-as években fejlesztette ki az élelmiszer-adalékanyagok azonosítására az E-számozási rendszert, annak érdekében, hogy a soknyelvű közösségben az élelmiszer-adalékanyagok nevének fordításából adódó problémák és esetleges félreértések elkerülhetők legyenek, s hogy az élelmiszer-adalékanyagok azonosítása és jelölése egyszerűbbé váljon.
Az antioxidánsok a zsírok avasodását, zöldségek, gyümölcsök elszíneződését gátolják, az emulgeálóanyagok, habképzők, stabilizátorok, sűrítők, zselésítők, sűrítő- és szilárdítóanyagok az élelmiszerek kedvező állagának kialakítását vagy fenntartását segítik, a tartósítószerek késleltetik az élelmiszerek romlását, a savanyítószerek növelik az élelmiszerek savasságát stb. Általában nagyon kevés kell belőlük a kívánt hatás eléréséhez, mennyiségük az élelmiszerekben ezred-tízezred résznyi. Legtöbbjük természetes vagy természetes eredetű, sokszor a természetes anyagokhoz hasonló szerkezetű. Vannak mesterséges, az élelmiszerektől vagy élelmiszer-összetevőktől teljesen eltérő kémiai szerkezetű adalékanyagok is (színezékek, édesítőszerek stb.).
A közösség kezdetben négy élelmiszeradalékanyag-csoportot állapított meg, és ezekre a csoportokra jelölt ki számokat az alábbiak szerint:

Színezékek (B100−E199)
Tartósítószerek (E200−E299): a tartósítószerek a penészgombák és baktériumok megjelenését késleltetik, ám elősegítik a mérgező mikotoxinok termelését. Gyakran nem tüntetik fel a csomagoláson, ugyanis a szabályzat szerint azt az összetevőt nem kell feltüntetni, amely 2%-nál kisebb mennyiségben van a termékben.
Antioxidánsok és antioxidáns szinergisták (E300−E499): az antioxidánsok olyan anyagok, amelyek más anyagok oxidációját lassítják, esetenként a saját oxidációjukkal, azaz elektronleadásukkal, amelyet elektronfelvétel kísér, ezáltal az étel eltarthatósága nő. Az emulgeálószerek az emulzióban segítenek, két olyan anyag egymásban való eloszlását segítik, amelyek normális körülmények között nem oldódnának egymásban (például az apoláris víz és a poláris olaj vagy zsír esetében, gyakorlatilag a mosóporok mechanizmusára épít).
Emulgeálók, stabilizálók, sűrítők és zselésítők (E400−E499): a sűrítőanyagok manapság már nem csak a zselésítésben nyújtanak segítséget, hanem magában megfelelő állag elérésében is (gondoljunk csak a gumimacikra).
A savanyúságot szabályozó anyagok (E260−350 között több is) tartósítószerként is funkcionálhatnak (például ecet). Túl nagy mennyiségben a benne lévő foszfor felborítja a test kalciumháztartását, és csontritkuláshoz vezet, sőt egyesek a gyermek-hiperaktivitás kialakulásának okát is ebben keresik (mint azt már említettük). Különösen vitatottak, sok helyütt használják: talán megemlítendő az egyik legkedveltebb koffeintartalmú üdítőital, a Coca-Cola.
Az ízfokozók (E620−640 és 950−960) olyanok az ételeknél, mint a nőknél a smink. Elnyomják az ízbeli hibákat (esetenként a szagokat is). Aromákat és ízfokozókat általában olyan termékeknél alkalmaznak, amelyek nem megfelelő nyersanyagból vagy rossz technikával készülnek. Az aromákat egyébként sok oldószerrel és hordozóanyaggal is keverik, így egyszerre több anyag jut a szervezetbe.


Sajnos, ma már nem állapítható meg egyértelműen az E-szám alapján az adalékanyag technológiai funkciója (pl. a lizozim tartósítószer E-száma 1105, az antioxidáns hatású ón-kloridé 512), mivel hihetetlen mértékben megnőtt az élelmiszer-előállításban felhasználható adalékanyagok száma és technológiai funkciójuk sokfélesége.



Az egyes adalékanyag-csoportokra kijelölt számok egy idő után elfogytak, az újaknak már nem lehetett a megadott százas kereten belül számot adni.
Sok E-szám olyan, korábban széles körben alkalmazott anyag miatt foglalt, amelyek használatát a mai előírások már nem engedik meg.
Bonyolítja a kérdést, hogy egyik-másik élelmiszer-adalékanyag többféle hatás elérésére alkalmazható − kén-dioxid például tartósítószer is és antioxidáns is −, viszont az E-szám lényegéből adódóan egy adott anyag azonosítására csak egy szám használható. Ilyen esetekben az élelmiszer-adalékanyagot a fő funkciójának megfelelő csoportba, így a szóban forgó kén-dioxidot a tartósítószerek közé sorolták be.

Az élelmiszer-adalékanyagok E-számrendszerének az egyszerű és gyors azonosítás lehetőségén túl, az élelmiszerek korrekt jelölésében is fontos szerepe van.
A fogyasztó megfelelő tájékoztatása ugyanis megkívánja, hogy a felhasznált anyagok, köztük az adalékanyagok is, fel legyenek tüntetve az élelmiszer csomagolásán.
A bonyolult és sokszor igen hosszú kémiai elnevezések helyett az E-szám alkalmazása jól bevált erre a célra az Európai Közösség gyakorlatában.
Bizonyítja ezt az a tény, hogy a rendszert az élelmiszer-világszabványokat kidolgozó Codex Alimentarius is átvette.
Az élelmiszer-adalékanyagok nemzetközi számozási rendszere, az INS (International Numbering System for Food Additives) az egész világon, tehát Európán kívül is használatos.
Az INS-számok azonosak az E-számokkal.
Az INS-listán az Európai Unióban engedélyezett valamennyi adalékanyag megtalálható, de szerepelnek rajta olyanok is, amelyek az Európai Unióban nem engedélyezettek.

Az a tény tehát önmagában, hogy az élelmiszer-adalékanyagnak van E-száma vagy INS-száma, nem jelenti automatikusan az anyag felhasználhatóságát!

Fontos tudni, hogy az E-számot csak a vonatkozó tisztasági előírásoknak mindenben megfelelő élelmiszer-adalékanyag azonosítására lehet használni!

E100−199 közti jelzés: az E-számrendszer első százas keretét a színezékek számára tartják fenn, tehát, ha a vásárló a termék címkéjén E100−199 közti jelzést talál, akkor tudja, hogy az élelmiszer színezett. Nem ismeri viszont a színezék jellemzőit, pedig ezen anyagok egészségügyi megítélésében óriási különbségek vannak. A természetes színezékek (E100, kurkumin; E101, riboflavin; E120, kármin; E140, klorofillok; E160, karotinok és származékaik; E161, lutein; E162, betanin; E163, antociánok) élelmi anyagaink szerves alkotói, melyek a növények eredeti színét biztosították, s azokból átalakítás nélkül vonták ki őket. Ezek a vegyületek (a 160b jelű annatto és a 160c jelű kapszaicin kivételével) nem allergének, az egészséget nem veszélyeztetik, sőt közülük többnek van biológiailag pozitív hatása (E100, E101, E160, E162, E163) szabadgyökfogó, daganatmegelőző, trombózisgátló és vitaminjellege miatt. A természetes színezékekkel szemben valamennyi mesterséges élelmiszer-színezék kiválthat élelmiszer-intoleranciát és egyéb nemkívánatos mellékhatást.
Az utóbbi időszakban az élelmiszer-színezékek palettáján megjelent − a biokészítményekhez is felhasználható − a színező élelmiszerek fogalma, amely önmagukban is fogyasztható, de más élelmiszerbe téve színező hatású növények csoportját jelenti. (Ilyenek, pl.: a spenót, a feketebodza, meggy, sárgarépa, de ilyen a fűszerpaprika is.) Ezekre jellemző, hogy a színező hatás mellett még az élelmiszer táplálkozásbiológiai értékét is növelik.
Egészségünk védelme érdekében tehát részesítsük előnyben a nem színezett, vagy a természetes színezékekkel esetleg, színező élelmiszerrel festett élelmiszereket, különösen, ha kisgyerek, terhes anya vagy allergiára érzékeny családtag számára vásárolunk!
Az E200−299-es csoporthoz tartozó anyagok a tartósítószerek, melyek növelik az élelmiszerek eltarthatóságát azáltal, hogy gátolják vagy megakadályozzák a mikroorganizmusok életműködését. A tartósítószerek mint vegyületek sok esetben mérgezőek, irritatívek, allergizáló hatásúak. Engedélyezett mennyiségben a fogyasztók jelentős részére ártalmatlanok, de amennyiben ezen vegyületeket tartalmazó termékekből rendszeresen nagyobb mennyiséget fogyasztunk, jelentkezhet egészségkárosító hatásuk.
A tartósítószerek közé tartoznak az élelmiszer-adalékanyagok legveszélyesebbjei, a kén-dioxid és szulfitok, valamint a nitritek és nitrátok.
A kén-dioxid és szulfitok (E220−22 fő felhasználási területe a borászat és a világos színű zöldségek, gyümölcsök előtartósítása, a világos színű aszalványok gyártása. Előszeretettel alkalmazzák a háztartások és vállalkozók is a nem hőkezelt savanyúságok színének és állományának megőrzésére. Ez a vegyületcsoport már kis koncentrációban is károsítja az emberi szervezetben található vitaminokat, gátolja az életfontosságú enzimek tevékenységét. Roncsolja a fehérjéket, az idegrendszert és erős allergizáló hatása miatt fejfájást, allergiás, asztmás rohamokat idézhet elő.
A nitritek és nitrátok (E249−252) a pácolt húskészítmények állandó alkotói. Ezenkívül jelentős mennyiségben fordulhatnak elő a primőr zöldségekben (saláta, spenót, retek), a nitrogéntartalmú műtrágyák helytelen alkalmazása miatt.
Egészségünket súlyosan veszélyeztető vegyületcsoport, hiszen a vér károsításával annak oxigénszállító képességét csökkenti, valamint a belőle képződő nitrózamin a mirigyekben és a vérképző szervekben daganatok kialakulását okozhatja.
A nitritek és nitrátok minden fogyasztóra károsan hatnak, de különösen súlyos veszélyt jelentenek a csecsemők számára, ezért nekik csak megbízható eredetű primőr zöldségekből készítsünk táplálékot!
A többi konzerválószer, mint pl. az üdítőitalok és a nem üveges savanyúságok tartósítására használt benzoesav és sói (E210−213), valamint szorbinsav és sói (E200−203) kevésbé ártalmasak, de enyhébb, erősebb allergizáló hatása szinte mindegyiknek van. Az előzőekben elmondottak okán étrendünk összeállításánál törekedjünk tartósítószermentes (hőkezeléssel tartósított) termékek fogyasztására, bár vannak olyan készítmények, amelyek jellegük (ketchup, mustár) vagy hőkezelést nem bíró műanyag csomagolásuk miatt egyelőre csak vegyszeres tartósítással őrzik meg minőségüket.
Meg kell említeni, hogy az ökológiai gazdálkodásból származó élelmiszerek tartósításához − igen helyesen − kémiai tartósítószer nem használható, kivéve a nitrátvegyületek húskészítményekhez történő alkalmazását, amelyek a hússzín rögzítéséhez nem nélkülözhetők.
A 300-as csoportba tartozó antioxidánsok az élelmiszerekben végbemenő nemkívánatos oxidációs folyamatokat gátolják. Ennek a vegyületcsoportnak tagja a gyümölcsfeldolgozásnál elterjedten alkalmazott C-vitamin is (E300), amelynek a szervezetre gyakorolt hatása kedvező, míg más vegyületek iránt közömbösek, vagy esetleg é érzékenyek (E320−321) vagyunk. Egyes élelmiszereknél, mint pl. tormakrém, aszalt gyümölcs, a kénvegyületek színmegőrző hatása sem nélkülözhető, de a fogyasztónak számolnia kell ezek jelenlétével.
E400− 499, E1400−1499: az élelmiszerek kívánatos állományát kialakító, módosító vagy stabilizáló adalékok, legtöbbje különféle növényi eredetű poliszacharid. Jelentős részük természetes, toxikológiai szempontból ártalmatlan anyag, sőt élelmi rostok lévén hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez. Az utóbbi időszakban megjelentek az olyan állománymódosító növényi anyagok (szárítmányokból készült porok, növényirost-kivonatok), melyek a sűrítő hatás mellett egyéb táplálkozásbiológiai értékkel is rendelkeznek.
Az ökológiai (bio-) termesztésből származó élelmiszerek állományának kialakítására elsősorban növényi eredetű anyagokat használunk, de nem alkalmazhatunk kémiailag módosított készítményeket, mint az E1400-as csoportot alkotó keményítőszármazékok.
Élelmiszereink édesítésére egyre nagyobb arányban használunk mesterséges édesítőszereket. Ezek sokszorosan édesebbek a répacukornál, ezzel szemben gyakorlatilag energiamentesek, sőt − előbbivel ellentétben − fogkárosító hatásuk sincs. Legismertebbek az aceszulfám-K (E950), az aszpartám (E951), a ciklamátok (E952) és a szacharin (E954). Az egészségkárosító hatásukra vonatkozó vélemények ellentmondóak, de megemlítendő, hogy az aszpartám fenilalaninforrás, így ezzel édesített terméket a fenilketonuriában szenvedők nem fogyaszthatnak!
A biofeldolgozásban az édesítőanyagok alkalmazása sokat vitatott kérdés. Szacharózból a teljes értékű, finomítatlan cukor használható, amely még sok értékes anyagot tartalmaz. Cukorbetegek számára készült termékekben alkalmazható a fruktóz vagy a nagy biológiai értékű csicsókasűrítmény, melynek fő szénhidrátja szintén a fruktóz. A különböző édesítősűrítmények felhasználásánál számolni kell azzal, hogy mindegyiknek jellegzetes íze van, mely a termék aromaprofilját eltolhatja.
Élelmiszereink savanyú ízét általában a gyümölcsök természetes összetevőiként, vagy a gyümölcsökben és zöldségekben lezajló biológiai folyamatok eredményeként megismert szerves savakkal (ecetsav, E260; tejsav, E270; almasav, E296; citromsav, E330; borkősav, E334) biztosítják.
Ezeknek az alkalmazott koncentrációkban nincs egészségkárosító hatásuk, sőt az élvezeti érték növelése, az ízharmónia révén étvágyjavító, emésztést serkentő hatásuk lehet. Ezért é érthetetlen, hogy az ökológiai termesztésből származó élelmiszerek gyártásához még a biológiai előállítású ecet sem engedélyezett.
Az egészségre ártalmatlan ízfokozók közül említést érdemel a nátrium-glutamát (E621), mely egyes vélemények szerint az ún. kínaiétterem-szindróma (kipirulás, fejfájás) kialakulásáért felelős.

Mint maguk az élelmiszerek (tej, hal, szója, mogyoró, eper stb.), az élelmiszer-adalékanyagok is válthatnak ki „allergiás tüneteket” a különösen érzékeny emberekben.
Ezért az élelmiszerek csomagolásán az adalékanyagok jelenlétét a fogyasztó tájékoztatása céljából − hasonlóan a legtöbb fejlett országhoz − Magyarországon is kötelező feltüntetni. Rá kell nyomtatni a címkére az adalékanyag fajtáját (pl. antioxidáns, tartósítószer stb.) és kémiai nevét vagy E-számát.
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
E-számok 2.
E-100 Kurkumin E-102 Tartrazin
E-102 Tartrazin, FD és C Red 2 E-104 Kinolinsárga
E-104 Kinolinságra, Food Yellow 13 E-105 Acid Yellow, Fast Yellow, Sunset Yellow
E-106 Riboflavin- 5' -nátrium-foszfát E-107 Yellow 2G
E-110 Alkanna E-110 Narancssárga S
E-110 Narancssárga FCF E-111 Orange GGN
E-120 Kárminsav E-120 Kosnil
E-121 Citrus Red 2 E-122 Azorubin
E-122 Karmazsin E-123 Amarant
E-123 Amaranth, FD and C Red 2 E-124 Neukokcin, Brilliant Scarlat 4R, Kosnil-vörös A, Neukokcin, Ponszó 4R/4F
E-125 Ponszó SX, FC and C Red No.4 E-126 Ponszó 6R
E-127 Eritrozin E-127 Eritrozin, FD and C Red 3
E-128 Vörös 2G E-129 Allúrvörös AC
E-130 Indantrénkék, Vat Blue 4 E-131 Patentkék V
E-132 Indigotin, FD and C Blue 2 E-133 Brillantkék FCF


E-137 Indigó kármin E-141 Klorofill
E-141 Klorofill rézkomplexei E-141 Klorofillin rézkomplexei
E-142 Zöld S, Acig Green 50 E-143 Brillantzöld, Fast Green FCF
E-150 Karamell E-151 Brillantfekete BN
E-152 Karbon black E-153 Növényi szén
E-154 Barna FK E-155 Barna HTK
E-161 Xantofill E-162 Céklavörös
E-162 Betanin E-163 Antociánok
E-163 Szőlőhéj-kivonat E-164 Krocin
E-170 Kalcium-karbonátok E-170 Kalcium-karbonát
E-170 Kalcium-hidrogén-karbonát E-171 Titán-dioxid
E-172 Vasoxidok és -hidroxidok E-173 Alumínium
E-174 Ezüst E-175 Arany
E-180 Litolrubin BK E-181 Tanninok
E-200 Szorbinsav E-201 Nátrium-szorbát


E-202 Káliumszorbát E-203 Kalciumszorbát
E-210 Benzoesav E-211 Nátriumbenzoát
E-212 Káliumbenzoát E-213 Kalciumbenzoát
E-214 Etilphidroxibenzoát E-214 Para-hidroxi-benzoesav (PHB) etil-észter
E-214 Etil-p-hidroxi-benzoesav E-214 Para-hidroxi-benzoesav és észterei
E-214 Para-hidroxi-benzoesav etil-észter E-215 Nátriumetilphidroxi*benzoát
E-215 Para-hidroxi-benzoesav nátrium-észter E-216 Propil(phidroxi*benzoát)
E-216 Para-hidroxi-benzoesav propil-észter E-216 n-propil-p-hidroxi-benzoát
E-217 Nátriumpropilp*hidroxibenzoát E-217 Para-hidroxi-benzoát nátrium-propil-észter
E-218 Metilphidroxi*benzoát E-218 pHB (para-hidroxi-benzoesav) és észterei
E-219 pHB (para-hidroxi-benzoesav) és észterei E-219 Nátrium-metil-p-hidroxi-benzoát
E-220 Kén-dioxid E-221 Nátrium-szulfit
E-222 Nátrium-hidrogén-szulfit E-223 Nátrium-metabiszulfit
E-224 Kálium-metabiszulfit E-225 Kalcium-diszulfit
E-226 Kalcium-szulfit E-227 Kalcium-hidrogén-szulfit
E-227 Kalcium-dihidrogén-diszulfit E-228 Kálium-hidrogén-szulfit
E-228 Káliumbiszulfit E-230 Bifenil (difenil)
E-231 Orto-fenil-fenol, Ortoxenol E-232 Nátriumo*fenilfenolát
E-233 Tiabendazol E-234 Nizin
E-235 Natamicin E-236 Hangyasav, karboxilsav
E-237 Nátriumformiát E-238 Kalcium-formiát
E-239 Hexametilén*tetramin E-240 Formalin, formaldehid
E-241 Nátrium-tetraborát E-242 Dimetil*dikarbonát
E-249 Káliumnitrit E-250 Nátrium*nitrit
E-251 Nátriumnitrát E-252 Kálium*nitrát
E-260 Ecetsav, jégecet E-261 Kálium-acetát
E-262 Nátrium-acetátok E-262 Nátrium-acetát
E-262 Nátrium-hidrogén-acetát E-263 Kalcium*acetát
E-270 Tejsav, 2-hidroxi-propionsav E-280 Propionsav
E-280 Propionsavak E-280 Propionsav és sói
E-281 Nátrium*propionát E-282 Kalciumpropionát
E-283 Kálium*propionát E-284 Bórsav
E-284 Bórsavak E-284 Borofax
E-285 Nátrium*tetraborát, borax E-290 Szén-dioxid
E-296 Almasav E-297 Furmársav
E-300 Aszkorbinsav E-300 C-vitamin
E-300 L-aszkorbinsav E-301 Nátrium-aszkorbát
E-301 Nátrium-L-aszkorbát E-302 Kalcium-aszkorbát
E-302 Kalcium-L-aszkorbát E-303 5,6-diacetil-L-aszkorbinsav
E-304 Aszkorbil-palmitát E-304 Aszkorbil-sztearát
E-306 Tokoferolok keveréke E-306 Tokoferolkivonat (természetes)
E-307 Alfa-tokoferol E-307 DL-a-tokoferol (szintetikus)
E-308 Gamma-tokoferol E-308 DL-g-tokoferol (szintetikus)
E-309 Delta-tokoferol E-309 DL-d-tokoferol (szintetikus)
E-310 Propil-gallát E-311 Oktil-gallát
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
E-számok-Habzásgátlók
Habzásgátlók

Megakadályozzák vagy csökkentik az élelmiszergyártás során (pl. mosás, fozés, töltés stb.) fellépő nemkívánatos habzást.E-403 Ammónium-alginát E-404 Kalcium-alginát
E-570 Zsírsavak E-900 Dimetil-polisziloxán
E-1521 Polietilén-glikol
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
E-számok-Emulgeálóanyagok
Emulgeálóanyagok

Az emulgeátorok hatásmechanimusa a mosószerekéhez hasonlít. Lehetővé teszik több - egyébként nem vegyíthető - fázis (pl. a víz és a zsír) összekeverését, és stabilizálják a keverék állagát.
Az emulgeálósók (ömlesztősók) azok az anyagok, amelyek a sajtban lévő fehérjéket folyékony állapotúvá alakítják, és a zsírt és más komponenseket egyenletesen eloszlatják. Nagy jelentősége van a félkész és készételek, az instant (folyadékban oldódó) termékek előállításánál. Felhasználásukkal nő a tészták gépi megmunkálhatósága, könnyebb a megfelelő szemcsésség, a habosság vagy a krémszerűség beállítása. Ezzel együtt alapanyag is megtakarítható, hiszen így az anyagba több víz vagy levegő keverhető.
Mivel az emulgeátorok - a természetesek is - biológiai rendszerekben felettébb hatékonyak, csak nagyon óvatosan szabadna őket az élelmiszerekbe adagolni. Az emulgátorok toxikológiai vizsgálatai eléggé hiányosak, legtöbbször maga az előállító végzi el azokat.
Megváltoztatják a membránok áteresztőképességét; ezért használják pl. a peszticidek hatékonyságának növelésére. Ez azonban magyarázatot ad arra is, hogy miért játszhatnak kulcsszerepet a bélmegbetegedéseknél és allergiáknál. Megváltoztatják a nyálkahártya felületét, koncentráltabb formában károsítják a sejtmembránt és a bél nyálkahártyáját, átjárhatóvá téve ezeket az allergiát kiváltó táplálék-összetevők, lebomlási termékek és adalékanyagok számára.
A folyamat egészét mindmáig alig vizsgálták. Az emulgeátorok felhasználási területe: pékáruk, édességek, öntetek, desszertek, margarin, kolbász- és szalámifélék, fagylalt és még sok minden más. Az emulgeátorok feltüntetése sok esetben nem kötelező, tényleges hatásuk pedig - a fentiek miatt - nehezen értékelhető. A leggyakrabban és legsokoldalúbban használt emulgeátorok (E322, ill. E471) azonban egészségi szempontból nem aggályosak.E-322 Lecitinek E-339 Nátrium-foszfátok
E-339 Nátrium-dihidrogén-foszfát E-339 Dinátrium-hidrogén-foszfát
E-339 Trinátrium-foszfát E-340 Kálium-foszfátok
E-340 Kálium-dihidrogén-foszfát E-340 Dikálium-hidrogén-foszfát
E-340 Trikálium-foszfát E-341 Kalcium-foszfátok
E-341 Kalcium-hidrogén-foszfát E-341 Dikalcium-foszfát
E-341 Trikalcium-foszfát E-405 Propán-1,2-diol-alginát
E-413 Tragantmézga E-431 Polioxi-etilén-sztearát
E-432 Polioxi-etilén-szorbitán-monolaurát E-433 Polioxi-etilén-szorbitán-monooleát
E-434 Polioxi-etilén-szorbitán-monopalmitát, poliszorbát-40 E-435 Polioxi-etilén-szorbitán-monosztearát (poliszorbát-60)
E-436 Polioxi-etilén-szorbitán-trisztearát (poliszorbát-65) E-442 Ammónium-foszfatidok
E-442 Ammónium-foszfát E-445 Glicerinészterek természetes gyantából
E-450 Difoszfátok (pirofoszfátok) E-450 Dinátrium-difoszfát
E-450 Trinátrium-difoszfát E-450 Tetranátrium-difoszfát
E-450 Dikálium-difoszfát E-450 Tetrakálium-difoszfát

E-450 Dikalcium-difoszfát E-450 Kalcium-didhidrogén-difoszfát
E-450 Nátrium- és kálium-foszfátok E-451 Trifoszfátok
E-451 Pentanátrium-trifoszfát E-451 Pentakálium-trifoszfát
E-452 Polifoszfátok E-452 Nátrium-polifoszfát
E-452 Kálium-polifoszfát E-452 Nátrium-kalcium-polifoszfát
E-452 Kalcium-polifoszfát E-460 Cellulóz
E-460 Mikrokristályos cellulóz E-460 Porított cellulózpor
E-461 Metil-cellulóz, kologél E-463 Hidroxi-propil-cellulóz
E-464 Hidroxi-propil-metil-cellulóz E-465 Etil-metil-cellulóz
E-471 Zsírsavak mono- és digliceridjei E-471 Zsírsavak monogliceridjei
E-473 Zsírsavak szacharóz-észterei E-473 Cukoracetát-izobutirát, szaharóz-észter
E-474 Szacharóz gliceridjei E-474 Cukorgliceridek
E-475 Zsírsavak poliglicerin-észterei E-476 Poliricinolsav poligliceridje
E-476 Poliricinoleát poliglicerol-észterek E-477 Zsírsavak propán-1,2-diol-észterei
E-477 Zsírsavak propán-diol-észterei E-481 Nátrium-sztearoil-2-laktilát

E-482 Kalcium-sztearoil-2-laktilát E-491 Szorbitán-monosztearát
E-492 Szorbitán-trisztearát E-493 Szorbitán-monolaurát
E-494 Szorbitán-monooleát E-495 Szorbitán-monopalmitát
E-496 Szorbitán-trioleát E-900 Dimetil-polisziloxán
E-1404 Oxidált keményítő E-1440 Hidroxi-propil-keményítő
E-1450 Keményítő-nátrium-oktenil-szukcinát E-470a Zsírsavak nátrium-, kálium- és kalciumsói
E-472a Zsírsavak mono- és digliceridjeinek ecetsav-észterei E-472b Zsírsavak mono- és digliceridjeinek tejsav-észterei
E-472c Zsírsavak mono- és digliceridjeinek citromsav-észterei E-472d Zsírsavak mono- és digliceridjeinek borkősav-észterei
E-472e Zsírsavak mono- és digliceridjeinek mono- és diacetil-borkősav-észterei E-472f Zsírsavak mono- és digliceridjeinek ecetsav- és borkősav-észterei
E-479b Hőkezeléssel oxidált szójaolaj zsírsavak mono- és digliceridjeivel reagáltatva
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
E-számok-Tömegnövelők
Tömegnövelők

Tömegnövelő szerek azok az anyagok, amelyek növelik az élelmiszer tömegét anélkül, hogy lényegesen növelnék annak hasznosuló energiatartalmát.E-325 Nátrium-laktát E-412 Guargumi/-enyv/-gyanta
E-414 Gumiarábikum E-416 Karayagumi, karagumi
E-445 Glicerinészterek természetes gyantából E-460 Cellulóz
E-460 Mikrokristályos cellulóz E-460 Porított cellulózpor
E-461 Metil-cellulóz, kologél E-463 Hidroxi-propil-cellulóz
E-464 Hidroxi-propil-metil-cellulóz E-465 Etil-metil-cellulóz
E-466 Karboxi-metil-cellulóz E-468 Keresztkötésű nátriumkarboxi*metilcellulóz
E-953 Izomalt E-1200 Polidextróz
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
E-számok-Térfogatnövelő
Térfogatnövelők

Térfogatnövelő szerek azok az anyagok vagy anyagkeverékek, amelyek gáz képzodésével növelik a tészták térfogatát.E-102 Tartrazin E-162 Céklavörös
E-162 Betanin E-163 Antociánok
E-170 Kalcium-karbonátok E-170 Kalcium-karbonát
E-170 Kalcium-hidrogén-karbonát E-171 Titán-dioxid
E-172 Vasoxidok és -hidroxidok E-173 Alumínium
E-174 Ezüst E-175 Arany
E-180 Litolrubin BK E-200 Szorbinsav
E-202 Káliumszorbát E-203 Kalciumszorbát
E-210 Benzoesav E-211 Nátriumbenzoát
E-212 Káliumbenzoát E-213 Kalciumbenzoát
E-214 Etilphidroxi*benzoát E-215 Nátriumetilp*hidroxibenzoát
E-216 Propil(phidroxi*benzoát) E-217 Nátriumpropilp*hidroxibenzoát
E-218 Metilphidroxi*benzoát E-219 Nátrium-metil-p-hidroxi-benzoát
E-220 Kén-dioxid E-221 Nátrium-szulfit
E-222 Nátrium-hidrogén-szulfit E-223 Nátrium-metabiszulfit

E-224 Kálium-metabiszulfit E-226 Kalcium-szulfit
E-227 Kalcium-hidrogén-szulfit E-227 Kalcium-dihidrogén-diszulfit
E-228 Kálium-hidrogén-szulfit E-230 Bifenil (difenil)
E-231 Orto-fenil-fenol, Ortoxenol E-232 Nátriumofenil*fenolát
E-234 Nizin E-235 Natamicin
E-237 Nátriumformiát E-238 Kalcium-formiát
E-239 Hexametilén*tetramin E-242 Dimetil*dikarbonát
E-249 Káliumnitrit E-250 Nátriumnitrit
E-251 Nátriumnitrát E-252 Káliumnitrát
E-261 Kálium-acetát E-262 Nátrium-acetátok
E-262 Nátrium-acetát E-262 Nátrium-hidrogén-acetát
E-263 Kalciumacetát E-280 Propionsav
E-280 Propionsavak E-280 Propionsav és sói
E-281 Nátrium*propionát E-282 Kalcium*propionát
E-283 Káliumpropionát E-284 Bórsav

E-285 Nátrium*tetraborát, borax E-296 Almasav
E-297 Furmársav E-327 Kalcium-laktát
E-330 Citromsav E-331 Nátrium-citrátok
E-331 Nátrium-dihidrogén-citrát E-331 Dinátrium-hidrogén-citrát
E-331 Trinátrium-citrát E-331 Nátrium*dihidrogén*citrát
E-331 Dinátrium*hidrogéncitrát E-331 Trinátrium*citrát
E-332 Kálium-citrátok E-332 Kálium-dihidrogén-citrát
E-332 Trikálium-citrát E-333 Kalcium-citrátok
E-333 Kalcium-hidrogén-citrát E-333 Dikalcium-citrát
E-333 Trikalcium-citrát E-334 L-borkősav és sói
E-335 Nátrium*tartarátok E-335 Nátrium*hidrogén*tartarát
E-335 Dinátrium*tartarát E-336 Kálium*tartarátok
E-336 Kálium*hidrogén*tartarát E-336 Dikálium*tartarát
E-337 Káliumnátrium*tartarát E-338 Foszforsav
E-339 Nátrium-foszfátok E-339 Nátrium-dihidrogén-foszfát

E-339 Dinátrium-hidrogén-foszfát E-339 Trinátrium-foszfát
E-341 Kalcium-foszfátok E-341 Kalcium-hidrogén-foszfát
E-341 Dikalcium-foszfát E-341 Trikalcium-foszfát
E-343 Magnéziumfoszfátok E-343 Monomagnézium*foszfát
E-343 Dimagnéziumfoszfát E-343 Magnézium-ortofoszfát
E-350 Nátrium - malátok E-350 Nátrium - malát
E-350 Nátrium - hidrogén - malát E-351 Kálium - malát (almasav káliumsó)
E-352 Kalcium - malátok (almasav kalciumsó) E-352 Kalcium - malát
E-352 Kalcium - hidrogén - malát E-353 Metaborkősav
E-354 Kalcium - tartarát E-355 Adipinsav
E-356 Nátrium - adipát E-357 Kálium - adipát
E-363 Borostyánkősav E-380 Triammónium - citrát
E-385 Kalciumdinátriumetilén*diamintetra-acetát E-400 Alginsav
E-401 Nátriumalginát E-402 Káliumalginát
E-403 Ammónium-alginát E-404 Kalcium-alginát

E-406 Agar-agar E-407 Karragén (gyöngyzuzmó)
E-410 Szentjánoskenyérmag-liszt E-412 Guargumi/-enyv/-gyanta
E-413 Tragantmézga E-414 Gumiarábikum
E-415 Xantángumi (xantángyanta) E-416 Karayagumi, karagumi
E-417 Taraőrlemény, Taramagliszt E-418 Gellángumi
E-420 Szorbit E-420 Szorbitszirup
E-420 D-szorbit E-422 Glicerin
E-440 Pektinek E-440 Pektin
E-440 Lebontott pektin (amidált pektin) E-445 Glicerinészterek természetes gyantából
E-450 Difoszfátok (pirofoszfátok) E-450 Dinátrium-difoszfát
E-450 Trinátrium-difoszfát E-450 Tetranátrium-difoszfát
E-450 Dikálium-difoszfát E-450 Tetrakálium-difoszfát
E-450 Dikalcium-difoszfát E-450 Kalcium-didhidrogén-difoszfát
E-450 Nátrium- és kálium-foszfátok E-451 Pentakálium-trifoszfát
E-452 Polifoszfátok E-452 Nátrium-polifoszfát
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
E-számok-Csomósodásgátlók
Csomósodásgátlók

Csomósodást és lesülést gátló anyagok csökkentik az élelmiszer önálló részeinek egymáshoz tapadását, gátolják az élelmiszer részecskéinek vízfelvételét, elválasztják az elemi szemcséket egymástól.E-170 Kalcium-karbonátok E-170 Kalcium-karbonát
E-170 Kalcium-hidrogén-karbonát E-460 Cellulóz
E-460 Mikrokristályos cellulóz E-460 Porított cellulózpor
E-500 Nátrium-karbonátok E-500 Nátrium-karbonát
E-500 Nátrium-hidrogén-karbonát E-500 Nátrium-szeszkvi-karbonát
E-530 Magnézium-oxid E-535 Nátrium-ferro-cianid
E-536 Kálium-ferro-cianid E-538 Kalcium-ferro-cianid
E-550 Nátrium-szilikátok E-550 Nátrium-szilikát
E-550 Nátrium-metaszilikát E-551 Szilícium-dioxid, kvarc
E-552 Kalcium-szilikát E-554 Alumínium-nátrium-szilikát
E-555 Kálium-alumínium-szilikát E-556 Kalcium-alumínium-szilikát
E-559 Alumínium-szilikát, kaolin E-900 Dimetil-polisziloxán
E-553a Magnézium-szilikátok E-553a Magnézium-szilikát
E-553a Magnézium-triszilikát E-553b Talkum
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
E-számok-Hordozóanyagok
Hordozóanyagok

A hordozó- és oldószereket más adalékok használatának megkönnyítésére alkalmazzák. Saját technológiai hatásuk nincs, de alkalmazásukkal az adalékanyag oldása, hígítása, szétoszlatása vagy másféle fizikai módosítása egyszerűbbé válik úgy, hogy technológiai funkciója nem változik meg.E-410 Szentjánoskenyérmag-liszt E-412 Guargumi/-enyv/-gyanta
E-413 Tragantmézga E-414 Gumiarábikum
E-415 Xantángumi (xantángyanta)
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
E-számok-Fényezőanyagok
Fényezőanyagok

Fényezőanyagok (beleértve a kenőanyagokat is) azok az anyagok, amelyek az élelmiszer külső felületén alkalmazva csillogó megjelenést adnak vagy védőbevonatot képeznek.E-570 Zsírsavak E-901 Fehér és sárga méhviasz
E-902 Candelilla viasz E-903 Carnauba viasz
E-903 Pálmaviasz E-904 Sellak
E-905 Ásványolaj, élelmiszer-tisztaságú E-905 Paraffin
E-906 Benzoe viasz E-907 Mikrokristályos viaszok
E-907 Krisztallin viasz E-911 Zsírsavak metil-észterei
E-912 Montánsav észterei E-912 Montánsav-észter
E-914 Oxidált polietilén-viasz E-914 Polietilén-oxid-viasz
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
E-számok-Savasságszabályozók

Savasságszabályozók


Étkezési savak azok az anyagok, amelyek növelik az élelmiszer savasságát és/vagy annak savanyú ízt adnak. Általában erre a célra természetes eredetű gyümölcssavakat szoktak használni, bár ezeknél az anyagoknál is sokszor előtérbe kerül a szintetikus előállítás.
Ezeknek az adalékoknak nemcsak az a szerepe, hogy az élelmiszereknek kellemes, savanyú ízt adjanak, hanem tartósítótulajdonságúak is (pl. Az ecet). Némelyikük emellett mint szilárdítószer vagy kelesztőszer használatos, de vannak zselésítőként, antioxidánsként, sőt emulgeátorként adagolt savanyítószerek is.
A savanyúságot szabályzó anyagok lehetővé teszik egy élelmiszer savasságának pontos értékre történő beállítását. Ide főleg az ún. Pufferanyagok (foszfátok, citrátok), valamint a lúgok és a savak sorolhatók. A foszforsav és sói (E338-341), a difoszfátok és polifoszfátok (E450-452, E540-544) - bár nem egyértelműen ártalmasak - a legvitatottabb adalékok közé tartoznak. Az ugyan még nE-260 Ecetsav, jégecet E-270 Tejsav, 2-hidroxi-propionsav
E-330 Citromsav E-331 Nátrium-citrát, nátrium-hidrogén-citrát
E-332 Kálium-citrát, kálium-hidrogén-citrát E-333 Kalcium-citrát, kalcium-hidrogén citrát
E-334 L-borkősav és sói E-338 Orto-foszforsav
E-339 Nárium-dihidrogén-ortofoszfát E-340 Kálium-dihidrogén-ortofoszfát
E-341 Monokalcium-ortofoszfát, -hidrogénfoszfát E-350 Nátrium-malát
E-500 Nátrium-karbonát és -hidrokarbonát E-508 Kálium-karbonát
E-510 Ammónium-klorid
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
E-számok-Sürítőanyagok
Sűrítőanyagok


A sűrítőanyagokat nemcsak besűrítésre és zselésítésre használják, hanem egyre gyakrabban az élelmiszer "optimális állagának" beállítására (így érik el pl. az italok kellő testességét, vagy a gumimacik élvezetes rághatóságát). A sűrítőanyagok szabályozzák a kész öntetek viszkozitását, megakadályozzák a kakaórészecskék lerakódását a tejben, vagy vágható állagúra kocsonyásítják a vizet. Sok kalóriaszegény "light" terméknél "nélkülözhetetlen".
Felhasználási területe: lekvárok, sajt- és húskészítmények, pékáruk, tésztatermékek, porított (instant) italfélék, csecsemőételek, diétás termékek, zselék, pudingok, fagylaltok, habok és édességek stb.E-407 Galaktán E-422 Glicerin
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
E-számok-Csomagológázok
Csomagológázok

Hajtó- és csomagológázok azok a levegőtől eltérő gázok, amelyeket az élelmiszer betöltése előtt, alatt vagy után vezetnek be az élelmiszer csomagolásába, illetve azok a levegőtől eltérő gázok, amelyek az élelmiszert a csomagolóeszközből kiszorítjákE-290 Szén-dioxid E-938 Argon
E-939 Hélium E-941 Nitrogén
E-942 Dinitrogén-oxid E-948 Oxigén
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
E-számok-Ízfokozók
Ízfokozók

Ízfokozók azok az anyagok, amelyek erősítik az élelmiszerek meglevő ízét és zamatát, elnyomják az ízbeli hibákat, és állandósítják az élelmiszer ízét. Növelhetik élvezeti értékét, de túlfogyasztásra is ingerelhetnek. Ezek az adalékanyagok főleg olyan termékek eladhatóságát segítik, amelyek az ízüket, aromájukat kedvezőtlenül befolyásoló (rossz) nyersanyagból vagy technológiával készültek. Sok készételnél az aromák és ízfokozók használata gyakorlatilag elengedhetetlen. Mivel az aromákat a könnyebb kezelhetőség kedvéért általában oldószerekkel és hordozóanyagokkal kell vegyíteni, így azok még számos egyéb anyagot is juttatnak az élelmiszerekbe.E-620 Glutaminsav E-621 Nátrium-glutamát
E-622 Káliumglutamát E-623 Kalcium-diglutamát
E-624 Ammónium-glutamát E-625 Magnézium*diglutamát
E-626 Guanilsav E-627 Dinátriumguanilát
E-627 Nátrium-guanilát E-628 Dikáliumguanilát
E-629 Kalciumguanilát E-630 Inozinsav
E-631 Dinátriuminozinát E-631 Nátrium-inoziát
E-632 Dikáliuminozinát E-632 Kálium-inozinát
E-633 Kalcium-inozinát E-634 Kalcium5'-ribonukleotidok
E-635 Dinátrium5'-ribonukleotidok E-635 Nátrium-5'-ribonuklotid
E-636 Maltol E-637 Etilmaltol
E-950 Aceszulfám K E-951 Aszpartám
E-952 Ciklaminsav és ciklamátok (nátrium-, kálium, kalciumsó) E-957 Taumatin
 
Oldal tetejére