Mi történt ma?

lyvian

Állandó Tag
Állandó Tag
30 éve ért véget a vietnámi háború

1975. április 30-án vették be a kommunista északi csapatok az Egyesült Államok által támogatott Dél-Vietnám fővárosát, Saigont. A háborúban összesen mintegy hárommillió vietnámi és legalább ötvenezer amerikai vesztette életét.
 

GIGI

Állandó Tag
Állandó Tag
486 éve hunyt el Leonardo Da Vinci olasz polihisztor. Kiváló festő, szobrász, építész, költő, fizikus, anatómus és mérnök volt, ő találta fel például az ejtőernyőt és a tengeralattjárót, ő festette a rejtélyes mosolyú Mona Lisát és a grandiózus Utolsó vacsorát
 

GIGI

Állandó Tag
Állandó Tag
170 éve született Székely Bertalan


Százhetven éve, 1835. május 8-án született Kolozsváron Székely Bertalan festőművész.
Nemesi családból származott, a kolozsvári református kollégiumba járt. A bécsi műegyetemen mérnöknek tanult, majd 1851-55 közt Peter Johann Geiger és Carl Rahl növendéke lett. 1855-ben hazatért, de mert családja nem fogadta el a pályamódosítást, évekig Brassóban és Nagyszebenben cégtáblát festett, rajzot tanított és régi képeket javított. Tehetségét Joseph Berres osztrák festő ismerte fel, aki szerepet játszott Munkácsy indulásában is. Az ő ajánlására 1858-ban a csehországi Marchendorfba, az Aichelburg grófok birtokára került, ahol számos portrét festett, s meg is nősült.

1859-ben Münchenbe ment tanulni, itt készült korai remekműve, az ifjúi lendületet és szakmai tudást egyaránt kifejező Önarckép. Ekkoriban hatott rá az akadémiai klasszicizmus, a lírai természetábrázolás és a naturalizmus is. Első jelentős történelmi kompozíciója, II. Lajos holttestének megtalálása akadémikusabb stílusú, előképei közt Orlay Petrich Soma, Rethel és Piloty művei szerepelnek; a téma finom utalás Petőfire. 1861-ben alkotta a Dobozy és hitvesét, egyéni stílusát pontos szerkesztés, lélekelemzés és az anyagok természethű ábrázolása jellemzi. E témát kortársa, Madarász Viktor is megfestette, ám míg ő a menekülés mozgalmasságát hangsúlyozza, Székely inkább tragikus hősei jellemére összpontosít.

Itthon kiállított képeinek sikere nyomán hazahívták, de hiába jött Pestre, nem kapott elég megbízást. Mivel az általa tervezett hazai művészeti Akadémia sem valósult meg, visszatért Münchenbe, ahol VII. Károly császár menekülése című falképéért a bajor kormány ösztöndíját kapta s Párizsba és Hollandiába utazhatott. 1866-ban alkotta a Mohácsi vész, majd az Egri nők című nagysikerű képeit, ezeknél is érezhető az utalás a szabadságharcra.

Székely pályáját 1867-ig a szabadság és függetlenség eszméi határozták meg, de a kiegyezés után a történelem átértékelődött szemében. Jó példa erre az V. László és Czillei (1870), mely a kor fenyegetéseit nem érző ifjú királyt és a konfliktusokat erotikus szórakoztatással feledtető udvaroncokat, egy dekadens világot láttat. 1869-ben olasz tanulmányutat tett, Petőfi, Arany, Eötvös József és mások költeményeit illusztrálta. 1871-ben festette A nő élete című 12 részes tusfestmény-ciklusát, 1875-ban készült a Thököly búcsúja, 1879-ban fejezte be a Zrínyi kirohanását, amely 1883-ban Ipolyi-díjat nyert. Az Akadémia számára is több arcképet készített.

Ezután a monumentális festészet foglalkoztatta, több nagy megbízása közül 1884-ben festette a Deák-mauzóleum freskóit, melyek később tönkrementek, s mozaikkal rakták ki újra. A pécsi székesegyház és a Szent Mór-kápolna falképei 1887-89-ben készültek, Lotz Károllyal és Deák Ébner Lajossal a tihanyi apátság freskóit, 1890-96 között a Mátyás-templom falképeit, díszítését és üvegablakait, 1896-97-ban a kecskeméti városháza freskóit alkotta. Ez utóbbiakat, köztük a Vérszerződést tartják leginkább letisztult, összegző alkotásainak. A Vajdahunyadi vár részére tervezett Csodaszarvas regéje című sorozata nem valósult meg, betegségei miatt nem készültek el a Zeneakadémia, a Halászbástya és a Szépművészeti Múzeum számára tervezett freskói sem. Ekkor főleg portrékat, nőalakokat, Léda-kompozíciókat és tájképeket festett.

Élete vége felé mind jobban lekötötte tanári tevékenysége. Technikailag, elméletileg és esztétikailag is egyik legképzettebb mestere volt korának, a tanítás minden adottságával. 1871-ben lett a Mintarajziskola tanára, 1902-ben igazgatóvá nevezték ki, 1905-ben a II. Mesteriskola igazgatója lett. 1910. augusztus 21-én halt meg Mátyásföldön, a mai Budapesten.

Székely Bertalan a 19. századi magyar festészet kiemelkedő, európai rangú alakja, nemzeti romantikánk fő képviselője. Elsőként kísérelte meg komoly művészi igénnyel összefoglalni a festészet majd minden műfajában az 1848 utáni magyar társadalom érzéseit. Kortársai egy része - Benczúr, Lotz - a hatalom mellé állt, mások, mint Munkácsy, Madarász, Mednyánszky, a nép felől közelítettek témáikhoz. Székely középen állt, nemesi demokrata volt, soha nem lett plebejus festő. A történelemben a harcos erényeket, az emberi méltóságot és a bátor tetteket értékelte, a kapitalizmusban csak romlott kozmopolitizmust látott. Nagysága abban rejlik, hogy mindennek dacára elkerülte a régi megoldások átvételét, de a történelem illusztrálását is. Történeti képein a nemzetnek a szabadságharc bukása miatt érzett fájdalmát, portréin, aktjain a 19. századi magyar szépségideált fogalmazta meg.

A Műcsarnok 1911-ben és 1956-ban rendezte meg életmű-kiállítását. A Pest megyei Szadán lévő házában emlékmúzeumot rendeztek be, válogatott művészeti írásait 1962-ben adták ki. "
 

dialuna

Állandó Tag
Állandó Tag
Nemrég voltunk a Munkácsyn a Nemzeti Galériában, és ha már ott voltunk betértünk a XIX. sz.-i magyar festészethez ahol rengeteg Székely Bertalan, Madarász, és Orlai Petrich kép volt ..... rengeteget nevettünk...... :mellow: A historizmus a legviccesebb festészeti irányzat.
 

GIGI

Állandó Tag
Állandó Tag
...Jeno! azt irja az ujsag......... ;)

A kanadai házelnök megmentette a kormányt


Sikerült megszavaztatni a kanadai kormánynak a költségvetést, az Alsóház elnökének hála, aki szavazatával eldöntötte a kérdést. Ezzel tulajdonképpen a kormány bukását akadályozta meg.
2005.05.21 21:42 Spicy Press Hírügynökség


A kanadai kormányt 2004. júniusában, azaz körülbelül egy éve választották meg, azonban láthatólag máris válságba került. Az első probléma az, hogy a miniszterelnök, Paul Martin liberális pártja kisebbségben van a parlamentben. A második pedig az, hogy a kormány működését már jó pár hete megbénítja egy korrupciós botrány. A költségvetés módosításáról szóló szavazás így tulajdonképpen egy bújtatott bizalmi szavazás volt, melynek sikertelensége esetén a kormánynak mindenképpen le kellett volna mondania. A helyzet azonban úgy alakult, hogy ugyanannyian szavaztak igennel és nemmel is. Ebben az esetben a házelnök szavazata a döntő, akinek a parlamenti szabályzat szerint kötelessége a status quo fenntartását támogatnia, azaz ebben az esetben úgy szavaznia, hogy a kormány ne bukjon el. A kanadai történelem során először döntött a házelnök a kormány javára.
:wacko:
 

GIGI

Állandó Tag
Állandó Tag
Victoria, the daughter of the duke of Kent and Princess Victoria of Saxe-Coburg, was born in 1819. She inherited the throne of Great Britain at the age of eighteen, upon the death of her uncle William IV in 1837, and reigned until 1901, bestowing her name upon her age. She married her mother's nephew, Albert (1819-1861), prince of Saxe-Coburg Gotha, in 1840, and until his death he remained the focal point of her life (she bore him nine children). Albert replaced Lord Melbourne, the Whig Prime Minister who had served her as her first personal and political tutor and instructor, as Victoria's chief advisor. Albert was moralistic, conscientious and progressive, if rather priggish, sanctimonious, and intellectually shallow, and with Victoria initiated various reforms and innovations -- he organized the Great Exhibition of 1851, for example -- which were responsible for a great deal of the popularity later enjoyed by the British monarchy. (In contrast to the Great Exhibition, housed in the Crystal Palace and viewed by proud Victorians as a monument to their own cultural and technological achievements, however, we may recall that the government over which Victoria and Albert presided had, in the midst of the potato famine of 1845, continued to permit the export of grain and cattle from Ireland to England while over a million Irish peasants starved to death).

Sir Francis Grant's Portrait of Queen Victoria. You might wish to compare this image to others in the Victorian Web's Gallery of Portraits of Queen Victoria and the Royal Family. What do they suggest about the Queen's role in Victorian society? Her changing function as what the twentieth century terms a "role model"?

After Albert's death in 1861 a desolate Victoria remained in self-imposed seclusion for ten years. Her genuine but obsessive mourning, which would occupy her for the rest of her life, played an important role in the evolution of what would become the Victorian mentality. Thereafter she lived at Windsor or Balmoral, travelling abroad once a year, but making few public appearances in Britain itself. Although she maintained a careful policy of official political neutrality, she did not get on at all well with Gladstone. Eventually, however, she succumbed to the flattery of Disraeli, and permitted him (in an act which was both symbolic and theatrical) to have her crowned Empress of India in 1876. (As Punch noted at the time, "one good turn deserves another," and Victoria reciprocated by making Disraeli Earl of Beaconsfield.) She tended as a rule to take an active dislike of British politicians who criticized the conduct of the conservative regimes of Europe, many of which were, after all, run by her relatives. By 1870 her popularity was at its lowest ebb (at the time the monarchy cost the nation Ł400,000 per annum, and many wondered whether the largely symbolic institution was worth the expense), but it increased steadily thereafter until her death. Her golden jubilee in 1887 was a grand national celebration, as was her diamond jubilee in 1897 (by then, employing the imperial "we," she had long been Kipling's "Widow of Windsor," mother of the Empire). She died, a venerable old lady, at Osborne on January 22, 1901, having reigned for sixty-four years.
 

GIGI

Állandó Tag
Állandó Tag
Szerdára virradóra, életének 72. évében elhunyt Dobsa Sándor zenész, zongoraművész.

Dobsa Sándor a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola zongora tanszakán szerzett diplomát 1958-ban, 1959-től négy éven át a Magyar Rádió tánczenekarának zongoristája, majd 1963-tól a Stúdió 11 zenekar vezetője volt. Ez az együttes fogalom volt a magyar könnyűzenében. Több száz lemez elkészítésében vett részt, a táncdalfesztivál és a Made in Hungary fűződik a nevéhez.

Dobsa Sándor 150 szerzeményéből készült rádiófelvétel, több ezer dalt hangszerelt, és épp az idén nevezték ki a zenekar örökös vezetőjének.

1996-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjével tüntették ki, 1998-ban eMeRTon életmű-díjat kapott. Dobsa Sándort a Magyar Rádió saját halottjának tekinti.
 

GIGI

Állandó Tag
Állandó Tag
Visszatér a Mézga család

Huszonöt év után folytatja a sorozatot a Macskafogót is jegyző Ternovszky-Nepp páros, akik egyelőre pénzt vagy legalább eladható reklámidőt szeretnének kicsikarni a kereskedelmi televíziókból.
Visszatér a képernyőre a csacsika család, újból kétségbeesetten vakarja majd a fejét Mézga Géza, Paula ismét Hufnágel Pisti után vágyakozik majd, Aladár pedig megint megmenti a családot egy-egy újabb zseniális ötletével. Magyarország egyik legnépszerűbb animációs sorozatát ráadásul az eredeti alkotók folytatják, a Macskafogót is jegyző Ternovszky Béla rendezi a rövid részeket, míg a történetet az 1968-ban bemutatott legelső epizódért is felelős Nepp József írta.

Az új részekben a család az internettel ismerkedik, minden bizonnyal ezért is kapta a sorozat a Mézga Család és az ámítógép munkacímet. Az animációs sorozat negyedik szériájának azonban pénzhiány miatt még csupán egyetlen része készült el, amiből mindössze annyi derül ki, hogy Aladár vonzódik a számítógépekhez, ezért mihelyt úgy adódik, rögvest vásárol is egyet.
A sorozatot a Studio Exist Kft. készíti, amely kilencmillió forintot nyert az Országos Mozgókép Közalapítványtól az első, akkor még ötpercesnek tervezett rész legyártásához.

"Túl jók lettek a dialógusok, így az első epizód kilenc perc hosszú lett, ami ugyan még mindig rövid a korábbi huszonnégy perces részekhez képest, de ennél hosszabb epizódokat ennyi pénzből képtelenség leforgatni" - mondta Morvay Gábor, a filmet jegyző stúdió ügyvezetője, aki reménykedik abban, hogy a tematika felkelti a számítástechnikai cégek érdeklődését, és találnak néhány jól fizető szponzort a további tizenkét rész legyártásához.

Az elkészült rész hagyományos technikával készült, így percenként majdnem kétmillió forintba került. Éppen ezért a stábnak a folytatáshoz befektetőkre vagy szponzorokra lenne szüksége, de információink szerint a kereskedelmi csatornák nem akarnak beszállni a Mézga család kalandjainak legyártásába.

"Több csatornával tárgyaltunk, mindegyik látott fantáziát a népszerű sorozat folytatásában, de senki sem akart pénzt adni a forgatáshoz" - mondta Morvay, aki az elkészült próbarésszel újból megkeresi majd az adókat, de ezúttal nem pénzért, hanem reklámidőért adná el a sorozat két éves vetítési jogait.

"Ha a kisfilmek előtt és után sugárzott egyperces reklámblokkokat megkapnám, már fedezni tudnám a sorozat költségeit" - tette hozzá Morvay Gábor, aki már több évtizede dolgozik a Ternovszky-Nepp párossal, például ő volt a Macskafogó gyártásvezetője is.

Negyedszázados családi dráma
A Mézga család a hatvanas évek közepén született, az első négy részt 1968-ban mutatták be. A Magyar Televízió szerkesztősége rendelte meg a sorozatot, de végül csak a gyártás költségének a kétharmadát kívánták biztosítani. Így a munkálatok félbeszakadtak, csak négy 24 perces rész készült el. A rajzfilm.hu-n található információk szerint az 1968-as Annecy fesztiválon Macskássy György összeismerkedett George de la Grandier francia producerrel, aki pótolta a sorozathoz hiányzó összeget, és ígéretet tett a franciaországi forgalmazására, így végül 1969-ben elkészülhetett a Mézga Család - Üzenet a jövőből címet viselő első széria.

A második sorozatban Aladár lett a főszereplő, aki szódásszifonnal felfújható űrrakétájával bejárja az univerzumot. Ezt követte 1978-ban a Vakáción a Mézga család című sorozat, amelynek összefüggő epizódjaiban Paula és családja ered öt kontinensen át az addig is sokat emlegetett Hufnágel Pista nyomába.

Ezután huszonöt éves szünet következett, ami alatt a sorozat meghódította a világot, nagy sikerrel vetítették többek közt Németországban, Olaszországban, Franciaországban és Csehországban.

A Mézga család utoljára 2004 telén tűnt fel a Magyar Televízió műsorán, akkor este fél héttől a kereskedelmi csatornák hírműsoraival konkurálva ért el nap mint nap fél millió körüli nézettséget.


Örökölhető szinkronhang
A Ternovszky-Nepp páros most negyedszázados szünet után folytatja a sorozatot, ráadásul a régi stábból több tag, például a zeneszerző Deák Tamás is velük dolgozik az új sorozaton. A régi szinkronhangok közül egyedül a Mézga Gézát alakító Harkányi Endre maradt a sorozatban, a többi szereplőnek új színészek kölcsönzik a hangjuk. Paula Tóth Judit, Kriszta Haumann Petra, Aladár Baradlay Viktor, míg a kutya Reviczky Gábor hangján szólal majd meg.

Márist pedig ezúttal a régi sorozatban a mogorva szomszédot játszó Tomanek Nándor fia, Tomanek Gábor alakítja.

A főcímdal
(Kórus:) Néha légy bolond egy kicsikét, elrepül úgy a szürke gond, derül az ég,
(Kriszta:) van abban valami báj, hogyha kacag a máj,
(Aladár:) szárnyal a kedv, mint a kacsamadár!
(Kórus:) Légy vidám, vagány, akár egy srác, fújd meg a tülköt, trombitálj, valamit játssz,
(Paula:) ha baj van, mégse legyen soha kedélyed lőporos,
(Géza:) ne is figyelj oda, mit mond egy főokos,
(Kórus:) szerintem az bolond, ki téged mindezért paprikajancsinak mond!
(Géza:) Mézga Géza vagyok, nem lopom a napot, de nyakamon a csacsika család,
(Paula:) Elég nagy a rakás, de kicsi a lakás, és nem forgatja mese-kacsaláb.

(Kórus:) Van itt nálunk hajcihő, kitűnő hangulat, olyan, mint a vadnyugat, zenebona, ricsaj, papa, mama, gyerekek, csupa szív, szeretet, egy se nyafog, kesereg, tréfa csupán a baj!
(Aladár:) Kriszta tiszta gyagya, mert vizes az agya,
(Kriszta:) Bemutatom lüke Aladárt!
(Géza:) Folyton marja, böki, mint Cicust a Blöki,
(Paula:) itt nincs elásva még a csatabárd!
(Kórus:) Van itt nálunk hajcihő, kitűnő hangulat, olyan, mint a vadnyugat, zenebona, ricsaj, papa, mama, gyerekek, csupa szív, szeretet, egy se nyafog, kesereg, tréfa csupán...
(Géza:) A családhoz tartozik még köb-ükunokai fokon egy harmincadik századbeli rokon. MZ/X, MZ/X, jelentkezz, jelentkezz!
(MZ/X:) Kapcs ford!
(Géza:) Mit mond?
(Aladár:) Egy forintért megmondom.
(MZ/X:) Elfelejtem olykor-olykor, nem tudhat még újmagyarul ez az atom-ókor. Szerencse, hogy beszélhetek így a vén szülékkel a gondolatátvivő kézi készülékkel.
(Géza:) Kapcsolatunk titkos is és misztikus. Kicsit utópisztikus.
(Kórus:) Néha légy bolond egy kicsikét, elrepül úgy a szürke gond, derül az ég,
(Kriszta:) van abban valami báj, hogyha kacag a máj,
(Aladár:) szárnyal a kedv, mint a kacsamadár!
(Kórus:) Légy vidám, vagány, akár egy srác, fújd meg a kürtöt, trombitálj, valamit játssz,
(Paula:) ha baj van, mégse legyen soha kedélyed lőporos,
(Géza:) ne is figyelj oda, mit mond egy főokos,
(Kórus:) szerintem az bolond, ki annak mond! ki téged ezért... ki téged bohócnak mond! :rolleyes:
 

GIGI

Állandó Tag
Állandó Tag
Glebova lett a királynő
Bangkok - Egy orosz származású kanadai lány, Natalie Glebova lett Miss Universe - nevét egyébként már napok óta biztos befutóként emlegették a lapok. A helyi és a külföldi fogadóirodákban is az ő neve lett a legtöbbször megjelölve. A világ legszebb hölgye hosszú barna hajú, kék szemű, imád jógázni, biciklizik, és rengeteget olvas.

Az óriási pompával megrendezett díjkiosztó ünnepség színpadára Billy Bush egy hatalmas elefánton érkezett. :wacko:
A versenyen egyébként a latin szépségek taroltak, az első tizenöt lány között hét latin nevező is volt. Az európai lányok közül csupán a svájci és a lett szépségkirálynő került be az első tizenöt közé. Lettország egyébként először került be a legszebb tizenöt sorába.

A magyar szépségkirálynő, Proksa Szandra (23) az öszszes többi lánnyal együtt a szimbolikus tizenhatodik helyen végzett, és nem csalódott az eredményben. - Én már napokkal ezelőtt gondoltam, hogy az amerikai kontinenes egyik lánya nyeri, így egyáltalán nem vagyok csalódott - mondta a Blikknek. - Tényleg nagyon szépek voltak, de én sem panaszkodhatom. Soha nem éreztem ilyen jól magam, és mindent megtettem a győzelemért. Keményen diétáztam, az izgalom miatt pedig sokat relaxáltam.
 

lyvian

Állandó Tag
Állandó Tag
265 éve született Sade márki

1740. június 2-án Párizsban született Sade márki, aki filozófiai és botrányos pornográf irataival írta be nevét a történelembe. Életének 74 évéből harmincegyet börtönben, száműzetésben és bolondok házában töltött.


1740. június 2-án Párizsban egy nem túl gazdag nemesi családban született Donatien Alphonse François Marquis de Sade, a 18. század legnagyobb francia botrányhőse. Fiatalkorát részben Párizsban, részben pedig Provance-ban töltötte a rokonoknál. Mivel a család financiális gondokkal küszködött, ezért 1763-ban érdekházassággal kívánta anyagi jólétét megteremteni. Eme frigyből feltehetően három gyermek született.

Nemsokkal házasságkötése után azonban megmutatkozott Sade márki igazi jelleme. A nemesi társadalmat megbotránkoztatta szabados életvitele. Felesége mellett fiatal örömlányokkal, saját alkalmazottjaival hált – nemüktől függetlenül. Bíróság elé is idézték, mert egy fiatal lány azzal vádolta meg a márkit, hogy megkorbácsolta őt. Sade-ot börtönbüntetésre ítélték.

Kiszabadulása után azonban mitsem változtatott addigi életformáján. 1772-ben állítólag marseille-i prostituáltakat drogcukorka (Katalin-cukorka) hatása alatt csoportos szexre kényszerített. A halálos ítélet elől a márki Itáliába menekült. Sade márki 1814-ben bekövetkezett haláláig hasonló történetek tucatjairól lehetne beszámolni.

Élete utolsó éveit a Charentoni bolondokházában kellett töltenie, ahová a napóleoni éra idején került. 1814-ben, 74 éves korában itt érte a halál. Sade márki neve azonban nem merült feledésbe, hiszen az olyan munkái, mint „Szodoma 120 napja” vagy a „Juliette” halhatatlanságot hozott számára. A 19. században Baudelaire-nek köszönhetően kerültek művei a figyelem középpontjába.
 

lyvian

Állandó Tag
Állandó Tag
"A beszéd maga a civilizáció... A szó, még az ellentmondó is, összekapcsolja az embereket... A szótlanság elszigetel."



Thomas Mann (1875-1955)

Német elbeszélő, regényíró, esszéista


1875. június 6-án Lübeckben született jómódú régi patrícius-családból.


1893-ban Münchenbe költözött, és miközben egy biztosítótársaságnál gyakornokoskodott, előadásokat hallgatott az egyetemen. 1895-től 1897-ig fivérével, Heinrich Mann-nal együtt Itáliában időzött. Első regényének, az 1901-ben megjelent A Buddenbrook-háznak a nagy sikere után csak az írásnak szentelte magát. Végleg megtelepedett Münchenben, házat vett, családot alapított, öt gyermeke született és polgári jómódban élt. Sorra jelentek meg művei, amelyek révén Európa legnagyobb és legtekintélyesebb polgári íróinak egyike, idővel valóságos írófejedelem lett. 1929-ben Nobel-díjjal tüntették ki.

1933-ban a fasiszta hatalomátvétel után néhány nappal még azzal a szándékkal utazott külföldre, hogy hazatér, de olyan sajtó- és rádióhajszát indítottak ellene, hogy megváltoztatta szándékát. Rövidesen müncheni házát is lefoglalták, és az író lányának éppen hogy csak az ottmaradt kéziratokat sikerült kimentenie. Thomas Mann Svájcban, a Zürichi tó partján telepedett le. 1938-ban az Egyesült Államokba emigrált, és a II. világháború alatt szépirodalmi munkássága mellett rádióbeszédekben, közíróként is próbált hatást kifejteni. 1952-ben visszatért Svájcba, és ismét a Zürich melletti Kilchbergben telepedett le.

1955. augusztus 12-én Zürichben halt meg.
 

lyvian

Állandó Tag
Állandó Tag
Elhunyt Anne Bancroft

Hetvenhárom éves korában elhunyt Anne Bancroft amerikai színésznő, akit a Diploma előtt című filmben Mrs. Robinson szerepében nyújtott alakítása tett halhatatlanná a filmrajongók szemében - közölte kedden a színésznő családja.

Anne Bancroft hétfőn este egy New York-i kórházban hunyt el, halálát rákbetegség okozta.

Az olasz bevándorlók gyermekeként New Yorkban született Anne Bancroft az ötvenes évek évek elején kezdett forgatni. Pályafutása során számos sikeres alakítást, egy Oscar-díjat és négy Oscar-jelölést is magáénak tudhatott. Minden más sikerét elhomályosította azonban, ahogyan Mike Nichols 1967-ben forgatott kultuszfilmjében, a Diploma előttben a középkorú csábító asszony, Mrs. Robinson szerepét alakította. A film tette világhírűvé a Simon and Garfunkel duót is.
 

eb32

Állandó Tag
Állandó Tag
* 195 éve született Robert Schumann német zeneszerző, a XIX. század egyik legnagyobb német romantikus zeneköltője, a zongoramuzsika és a dalköltészet kiemelkedő mestere. Apja halála után – anyja kívánságára – jogot tanult, bár a művészetek vonzották. Lipcsében járt egyetemre, ugyanitt azonban zenét is tanult Friedrich Wieck zenepedagógusnál, akinek muzikális tehetséggel megáldott leányát, Clarát később feleségül vette. Az 1830-as évek elején végleg a muzsikus pálya mellett döntött, de zongoraművészi karrierjét a zeneszerzői pályával cserélte fel. Ugyanekkor mint zeneíró is a nyilvánosság elé lépett, és megalapította a mindmáig egyik legtekintélyesebb európai zenei szaklapot, a Neue Zeitschrift für Musik-ot. A negyvenes évek elejéig írt nagyszerű zongoraművei mellett helyet kapott életművében a dal műfaja is. Rövidesen áttért a szimfonikus művek komponálására, majd a kamarazenére, utóbb oratóriumot (Az Éden és a Péri, 1843) és operát (Genovéva 1848) is írt. 1844-ben elhagyta Lipcsét, és Drezdába költözött, előzőleg azonban hangversenykörutat tett Oroszországban. Ekkoriban mutatkoztak rajta végzetes betegsége, az elmebaj jelei. 1850-ben Düsseldorfban vállalt városi karmesteri állást, élete utolsó két esztendejét azonban már az endenichi ideggyógyintézetben töltötte. Életműve Brahms stílusának, hangjának előkészítője és forrása.

* Ma van Szent Medárd frank származású katolikus püspök ünnepe. A gabona aratásának és a szüreti munkának a védőszentje. Fogfájáskor is az ő közbenjárását kérik. 33 éves korában szentelték pappá. 530-ban püspök lett Veromandumban. A hunok és a vandálok pusztítása nyomán székhelyét áttette Noviomagusba (ma: Noyons), s 532-ben egyesítette a tornacumi (Tournai) egyházmegyével. Azt tartják, hogy e két egyházmegye ötszáz éven át egy közös püspök irányítása alatt maradt. Állítólag ő adta fel az apácafátylat Szt. Radegunda frank királynénak, és ő honosította meg a rózsaünnepélyeket.
A néphit szerint, ha ezen a napon esik az eső, akkor egyfolytában negyvennapos eső várható.
 

lyvian

Állandó Tag
Állandó Tag
A hetedik földrész kapitánya
Jacques-Yves Cousteau 95 évvel ezelőtt ezen a napon született.
(1910 június 11 - 1997 június 25)


A markáns arcélű kapitány nemcsak Franciaország egyik legnépszerűbb embere volt, hanem az egész világon ismerték és nagyra becsülték. Pályája a haditengerészetnél indult, de vallomása szerint 1930 és 1937 között szüntelenül kételkedett a katonaélet értelmében és elhivatottságának komolyságában. Három hivatás között ingadozott: előbb orvos szeretett volna lenni, majd pilóta, ez utóbbi tervét egy súlyos autóbaleset hiúsította meg. 1936 szeptemberének azon a majdnem végzetes éjszakáján hét helyen törött el a csontja, a tüdeje átfúródott, a jobb keze megbénult. Hónapokig lábadozott, azután Toulonba vezényelték. Ott ismerkedett meg a nála öt évvel idősebb tengerészhadnaggyal, Philippe Tailliez-vel és Frederic Dumas-val. Később ők lettek a legjobb barátai. Mindennap kiúszott velük a tengerre, hogy erősítse karizmait. Egy alkalommal Tailliez magával vitt egy búvárszemüveget, olyat, amilyet akkoriban a gyöngyhalászok használtak. A víz alatti világra vetett első pillantás egy életre meghatározta Cousteau sorsát. Mindenekelőtt búvár lett, s Calypso nevű hajóján a víz alatti világ, a hetedik földrész felfedezője.
A szó mai értelmében nem volt tudósa egyetlen tudományágnak sem, inkább valamiféle, a reneszánsz korból itt maradt polihisztor: tengerész, búvár, feltaláló, felfedező, tengerkutató, dokumentumfilmes, író, természetvédő.
 

Etna

Állandó Tag
Állandó Tag
A személyek belső határellenőrzésének megszüntetéséről Németország, Franciaország, Belgium, Hollandia és Luxemburg 1985. június 14-én a luxemburgi Schengen városában írta alá az ún. Schengeni Egyezményt ("Egyezmény a közös határokon történő ellenőrzés fokozatos eltörléséről"), amelynek célja lehetővé tenni, hogy a szerződő államok állampolgárai a belső határokat ellenőrzés nélkül léphessék át.
 

lyvian

Állandó Tag
Állandó Tag
Ma ünnepli 59. születésnapját az óriás termetű görög énekes, Demis Roussos. Artemios Demis Ventouris Roussos 1946. június 15-én született Alexandriában egy sikeres görög építész és egy egyiptomi hölgy szerelmének gyümölcseként. A család a szuezi válság után visszatelepült Görögországba, ahol az ifjú Roussos megismerkedett a zeneszerző Vangelis Papathanassiouval.
rous2.jpg


A ’60-as évek elején Párizsba mentek, és Lucas Sideras-szal megalapították az Aphrodite’s Child nevű együttesét. Dallamos, mediterrán ízű zenéjük hamar ismertté és kedveltté tette őket egész Európa-szerte. Ennek ellenére négy év közös munka után aztán sikereik csúcsán szétváltak. Vangelis sajátos muzsikájával a mai napig a legnevesebb zeneszerzők közé tartozik, míg Demis Roussos folytatta az érzelmekre ható dalok éneklését. Olyan slágerek fűződnek a nevéhez, mint a We Shall Dance, a Forever And Ever, a Goodbye My Love Goodbye, a My Friend The Wind vagy a Someday Somewhere. A görög származású énekes már 38 éve van a pályán. Fantasztikus karrierjének összegzéséül két évvel ezelőtt megjelentette legnagyobb slágereinek The Golden Years című gyűjteményes lemezét.
 

lyvian

Állandó Tag
Állandó Tag
2005.június 22
Elhunyt a Soul Asylum zenekar basszusgitárosa, Karl Mueller. A zenészt 41 esztendős korában érte a halál. Több éve húzódó súlyos betegsége, gégerák okozta halálát.


A Soul Asylum zenekar társalapítója barátja, Maggie Macpherson szerint a beteg énekest hétfőn műtötték volna. Mueller 2004 óta harcolt a rákkal. Mueller betegsége októberben gyógyulni látszott, ekkor adtak jótékonysági koncerteket szerte Amerikában.

A gitáros a zenekar frontemberével Dave Pirnerrel 1984-ben alapította meg a Soul Asylumot. A banda a nyolcvanas években igen elismert volt a rádiókban, ám az igazi áttörést a "Runaway Train" és a "Somebody to Shove" című dalaikkal érték el, melyek hatalmas sikert hoztak nekik az MTV segítségével. A Soul Asylum nemrégiben fejezte be új a dalai felvételét, melyeket 2006-os lemezükön szeretnének megjelentetni. Ez lesz a banda első új albuma az 1998-as Candy from a Stranger album óta.

DTI_932237.l.jpg
 
Oldal tetejére