Szoktatok meg "magyarul" fozocskezni?

Spanky

Állandó Tag
Állandó Tag
Szerelmes csibecombok

Hozzávalók

4 db csirkecomb
2 fej vöröshagyma
1 evőkanál mustár
1/2 citrom
2 gerezd fokhagyma
2 dl tejszín
3 dkg vaj

Őrölt gyömbér
Morzsolt majoránna




--------------------------------------------------------------------------------

A megtisztított, alaposan megmosott csirkecombokat besózzuk, meghintjük őrölt gyömbérrel és morzsolt majoránnával. Előhevített sütőben ropogósra sütjük. Közben a finomra vágott vöröshagymát kevés vajon lepároljuk, ízesítjük a mustárral, szűrt citromlével, áttört fokhagymával. Tálalásnál a csirkecombokat bevonjuk a mártással. Párolt zöldségekkel és rizzsel körítjük.
Tipp: a mártásba kiwi karikákat is tehetünk.

Elkészítési idő: 60 perc
Egy adag: 1260 kJ/ 300 kcal
Ajánlott ital: száraz fehérbor
 

Spanky

Állandó Tag
Állandó Tag
A magyar konyha


A magyar konyha kialakulása
Az ételkészítési mód, amely napjainkban a magyar konyhát jellemzi, nem azonos õseinkével. A magyarság táplálkozásáról kevés feljegyzés, emlék maradt ránk. A kutatásokból megállapítható, hogy a honfoglalás elõtti korban a nomád népek körében már megtatálhatók azon ételek alapjai, amelyeket fejlettebb formában ma is ismerünk. Az osztjákok bablevest, a csuvasok, azerbajdzsánok jáskát, darából és marhahúsból készül levesfélét fõztek, amely többé-kevésbé hasonló a gulyásleveshez. A töltött káposzta õse a szárma. Ez szõlõ- vagy káposztalevélbe burkolt és rizzsel kevert hús, amelyet zsírban, olajban sütöttek vagy lében fõztek meg.
A magyar konyha kialakulására hatással volt a bolgár-török népekkel való érintkezés. Ebbõl az idõbõl ered a "gyúr" szó és a tarhonya is. A tarhonyát a sokat vándorló törökök és magyarok a szárított tejtermékekkel, húsfélékkel együtt magukkal hordozták, és bárhol elkészíthették. Ezekbõl a tényekbõl arra következtethetünk, hogy a magyar konyha a Volga tájáról, a Káma vidékérõl ered.
A magyar konyháról Mátyás Király korából és az õt követõ idõkbõl már bõséges adataink vannak. Matyás király asztalára az ételek bõ és változatos sora került. A hazai és külföldi tudósok gazdagnak mondják hazánkat minden állat- és növényfajtában. A királyné olasz volt, igy erõsen érvényesült az olasz befolyás a fõúri és nemesi konyhákon. Szakácsai is magyarok voltak. A nyárson és rostélyon sülteken kívül készítettek még ételeket üstökben, bográcsban, lábasokban. Csaknem mindent lében, mártásban tálaltak. Ezeket erõsen fûszerezték. A mártások készítésekor a kenyeret sûrítõanyagként használták. Ezt a modszert megtaláljuk a régi Róma konyhályában és az erdélyi konyhán is. A magyar konyhán a XIX. század derekáig õrizte meg uralmát ez a sûrítési mód. Ezután a rántás, a paprika, a hagyma használata, valamint a francia konyha erõteljesebb befolyása vette át az uralmat. Mátyás korában az asztalra került szárnyasok legnevezetesebbike a páva volt.
A XIX. század második felében a német és a francia konyha kezd elterjedni.Bár szakácsmestereinket érdekelte más népek szakácsmûvészete, az idegen ételeket a magyar ízlésnek megfelelõen átalakították vagy az étel mellé odaírták, hogy milyen módon sütötték, rántották vagy körítették.
A régi magyar konyhában a paprikát nem ismerték. A paprikától hiteles adataink csak a XV. század végérõl vannak. Régi okmányok szerint a paprika elsõ ízben Spanyolországban bukkant fel, mint amerikai eredetû növény. A XVI. században már Európa egyéb országaiba is ismert. Egy 1586-ban megjelent füvészkönyv megjegyzi, hogy a paprikát Spanyolországban bors helyett használják. Tóth Béla Magyar ritkaságok címû könyvében kölön fejezetet szentel a paprikának. Szerinte hazai irodalmunkban elõször Szenczi Molnár Albert szótárának 1604. évi kiadásában található törökbors, "piper indicum" néven.
A paprika mai nevén elõszõr az 1775-ben megjelent "Új füves és virágos magyar kert" címû mûben szerepel. August Elrich 1831-ben Berlinben kiadott "Die Ungarn wie sie sind" címû mûvében magyarországi útjáról beszámolva így ír a paprikáról: ,,A spanyol borsot Magyarországon paprikának nevezik, és a magyarok legkedvesebb fûszerszáma. Hihetetlen, milyen mennyiséget tesznek nemzeti ételeikbe, mint amilyen a gulyáshús. Az erre nem szokott ínyre ez a gulyáshús úgy hat, mint az izzó parázs vagy még rosszabbul." Alföldi Flott Károly, kiváló növénykutató megállapítja, hogy a paprika török hódoltság idején került hazzánk, és mint paraszti fûszert, lenézték. Ezért lassan terjedt el, és került az urak konyhájára is. A paprika ezután hattérbe kezdte szorítani a régi fûszereket. A régi közül egy ideig sok egészen feledésbe merült, mint például a sáfrány, a gyömbér és a bazsalikom. Mária Terézia és II. József idején a bécsi udvar konyhája teljesen francia volt. Ez természetesen hatott a magyar, a lengyel és a cseh arisztokrácia étkezésére is. Az akkoriban kiadott bécsi szakácskönyvekben is erõlevesrõl, párolásról becsináltról írnak. A készítési módok végtelen változatát rögzítették. Ez az átalakítási folyamat a XIX. század második felében vált teljessé. Ebben az idõben fejlõdött ki nálunk a vendéglõi és szállodai konyha, melyre különösen hatott a francia és a környezõ népek ételkészítése.
A magyar konyha a történelem folyamán, veszített õsi jellegébõl. A paprika "finom" alkalmazásával változatossá vált. A nemzetközi ízléshez finomodott, és világszerte elismert hírnévre emelkedett. A magyar konyha kialakulására erõsen hatott egy-egy vidék étkezési, élelmezési szokása. A nép körébõl származó ételek adtak alapot egy-egy magyar étel továbbfejlesztésére. A múlt század elsõ felében Szeged környéke pusztáin a csikósok a birkapörköltet bográcsban fõzték. A múlt század végén és század elején jeleskedõ szakácsmesterek voltak azok, akik hozzácsiszolták, hozzáidomították a magyar konyhát a kor legkifinomultabb ízléséhez, és igyekeztek kielégíteni a hazai közönség és a külföldiek igényeit. Õk voltak, akik megteremtették a magyar konyha jellegzetességeit, mert nem másolták le szolgailag a francia konyha szabályait, hanem azt átültették. A Magyar konyha világhírnevét a múlt század végén és a század elején érte el. Jeles szakácsaink voltak: Csáky Sándor, Domafalvy Andor, Rákóczi János, akik egyben rendszerezték is az ismereteket.


A magyar konyha jellemzõi
A magyar konyha eljárásai alig térnek el más népek konyhájának ételkészítési eljárásiról, mert a világ bármelyik részén szintén fõzéssel párolással vagy sütéssel készítik az ételeket.
A magyar konyha éppen azoknak a különleges eljárásoknak köszönheti jó hírnevét, amelyek egyéb népek sütési és fõzési módjától megkülönböztetik. Pörkölt és paprikás ételeink alapja az olvasztott sertészsírban pirított hagyma, fûszerpaprikával keverve. A sertészsír azért a legmegfelelõbb, mert kellõ hõfokra hevítve a legjobban kioldja a hagyma illóolaját. A magyar konyhán a hagymát zsírban pirítjuk, enyhén vagy erõsebben, az étel jellegének megfelelõen. Ennek következtében mindíg más és más íze lesz az ételnek. Konyhatechnikák egyik jellemzõje a rántás készítése. A rántással nem csak sûrítjük ételeinket, hanem egyben enyhébb vagy erõsebb pirítással ízesítünk is. Vannak ételeink , amelyekhez csak egészen enyhén pirított rántást használhatunk. Az erõsebb pirított rántás pörzsanyagai harmónikusan illeszkednek az erõsebb fûszerezést igénylõ markánsabb ételben.
Az ételek jellegének megfelelõ rántás pirítással elérhetõ ízhatást fokozhatjuk, ha a fûszert, fûszernövényt vagy egyéb ízesítõanyagot közvetlenül a sûrítés elõtt a rántásba keverjük. Az így sûrített és ízesített ételek azonban csak akkor lesznek teljes értékûek, ha megfelelõ ideig forraljuk, így felszínre hozzuk a benne rejlõ ízeket. A fûszerek használatával legyünk mindíg mértéktartóak! Zsíros ételeinket jó, ha az átlagosnál kissé erõsebben fûszerezzük. Pörköltjeinket és paprikás ételeinket inkább a paprika tûzpiros színe tegye kívánatossá, íze csak enyhén legyen csípõs. Ugyanígy mertéktartóan használjuk a többi fûszereket is: a fekete borsot, a majorannát, és a köménymagot. A magyaros ételeket az ízek, a fûszerek összhangja jellemzi. Az alap- és járulékos anyagok, valamint a fûszerek együttes ízhatást adnak.
A magyar konyha azonban nem csak a fûszerezéssel, hanem az elkészítés különleges módjával is fokozza az ételek ízhatását. Erre legjelemzõbb a pörkölt példája. Az igazi jó pörkölt mindíg rövid lében, fedõ alatt, szinte csak a saját zsírjában párolva, pörkölve készül. Innen nyerte elnevezését is. Nem szabad hosszú lére engedni, fõzve készíteni, mert így éppen az semmisül meg benne, ami pörkölté teszi. De sok más ételünk elkészítésében is megmutatkozik a magyar konyhatecnikának az a törekvése, hogy sütés, pirítás, pörkölés útján pörzsanyag képzõdjék, és ez így is fokozza az étel élvezeti értékét.
Ne feledkezzünk meg a világhírû hentesáruinkról sem! Páros debrecenink, gyulai módra készült kolbászunk, kolozsvári füstölt szalonnánk fokozzák ételeink kitûnõ ízét. Más népek is megtûzdelik szalonnával a pulykát sütés elõtt, mégis jobb pulykapecsenyét készítünk mi a sajátos ízû nyersanygainkból. Jellemzõ a magyar fõzési módra a bõségesen használt tejföl. A tejföl a magyaros konyha készítményeinek ízei közé nemcsak beilleszkedik, hanem ki is egészíti azokat. Igen sok olyan ételünk van, amelyek el sem képzelhetõk tejföl nélkül, például számos tésztaféle készítésénél is használjuk. Igen jó hírnevet vívott ki a magyar konyha a meleg, fõtt és sült házitészták változatosságával és jobbnál jobb készítési módjával is. Amit a magyar konyha ezen a téren nyújtani képes, egyedülálló és méltán emeli a magyar szakácsokat a legjobbak közé.
Sajátos módon elkészített ételeink szerves tartozéka, hogy ízlésesen és ötletesen tálaljuk azokat. A tálalás sose legyen egyhangú, mert lerontja a legváltozatosabb étrendet, a legfinomabban elkészített ételek sikerét is. Ezért mindíg valami újat, a megszokottól eltérõt alkalmazzunk! Az ízléses, ötletes tálalás is jellemzõ a magyar konyhára. Ételeinket jellegüknek megfelelõ hõfokon tálaljuk, mert ízük csak így érvenyesül igazán! Az ételek különleges illatát és aromáját növeli, ha tálalás elõtt finomra vágott petrezselyemzölddel, kaporral szórjuk meg õket. Az egyes fogásoknak és a hozzájuk felszolgált italnak harmóniában kell lenniük. A bor kiemeli az étel ízét, a kettõ összhangja tökéletes gasztronómiai élvezetet nyújt.
 

Spanky

Állandó Tag
Állandó Tag
Kolbászos burgonyaleves

Hozzávalók:
kb. 5-6 szem közepes burgonya
fél szál lángolt vagy parasztkolbász
1 közepes vöröshagyma, 1-2 gerezd fokhagyma
pici olaj
1-1 db zöldség, sárgarépa, zeller
1 dl tejföl
1 dl tejszín
1 evõkanál mustár, fél citrom leve, só, bors, pirospaprika, 2-3 babérlevél, tárkony


A burgonyát meghámozzuk, a zöldségféléket megtisztítjuk, a kolbászról lehúzzuk a bõrét és karikára vágjuk. A hagymát felkockázzuk, olajon üvegesre pirítjuk, majd hozzáadjuk a karikára vágott zöldséget és sárgarépát. Kicsit együtt pároljuk, utána hozzáadjuk a karikára vágott kolbászt, majd meghintjük pirospaprikával és felöntjük vízzel. Beletesszük a felkockázott burgonyát, az egész zellert, ízesítjük sóval, borssal, babérlevéllel, morzsolt tárkonnyal, beletesszük a zúzott 1-2 gerezd fokhagymát, majd együtt fõzzük. Miután a burgonya és a zöldségek megpuhultak, akkor kikeverjük az 1 dl tejfölt az 1 dl tejszínnel, hozzáadjuk az 1 evõkanál mustárt és a fél citrom levét, majd kanalanként merünk hozzá a forró levesbõl (így nem ugrik össze a habarás) és az egészet beleöntjük a levesbe. Összeforralás után lehet tálalni. Jó étvágyat!
 

karibcsaj

Állandó Tag
Állandó Tag
Haliho Emborok,
Szia Boszi, Spanky, meg a torpiek
Napokig nem csekkoltam az uzeneteket de most ihol vagyok. HAHA
Te Spanky, ez a szerelmes csirke iszonyat jol hangzik. Ma megyek vasarolni elemiszer felesegeket, oszt majd jol kiprobalom. Sajnos a fustolt kolbaszos receptet nem tudom kiprobalni mert itt semmilyen kolbaszfeleseg nincsen. <_<
Addig is megyek es megeszem a maradek saltfish t ackee vel. HAHa
A patois szotaron szetrohogtem az agyamat Ezek a nepek tenyleg igy beszelnek!
But mi naaah bizness wid dem.
Udv, D.
 

Spanky

Állandó Tag
Állandó Tag
Originally posted by karibcsaj@Jan 19 2004, 09:14 AM
Haliho Emborok,
Szia Boszi, Spanky, meg a torpiek
Napokig nem csekkoltam az uzeneteket de most ihol vagyok. HAHA
Te Spanky, ez a szerelmes csirke iszonyat jol hangzik. Ma megyek vasarolni elemiszer felesegeket, oszt majd jol kiprobalom. Sajnos a fustolt kolbaszos receptet nem tudom kiprobalni mert itt semmilyen kolbaszfeleseg nincsen. <_<
Addig is megyek es megeszem a maradek saltfish t ackee vel. HAHa
A patois szotaron szetrohogtem az agyamat Ezek a nepek tenyleg igy beszelnek!
But mi naaah bizness wid dem.
Udv, D.
Karibcsaj, :)
talán van füstölt csülök ?
Abbol is jo ;)
 

Spanky

Állandó Tag
Állandó Tag
Ezt a receptet ma kaptam egyik kedves dumcsi tagtol.
Köszi, nagyon finomra sikerült.

A csülköt jó fokhagymás,borsos,sós vizben egy kicsit megfőződ,kb egy órát. Már majdnem puha legyen.
Tepsibe karikázol krumplit, rápakolod az egész csülköt, jó sok hagymát karikázol rá, és betakarhatod szalonnával.
Én egy kis sörrel megszoktam locsolni sütés közben a tetejét, hogy piros ropogósra süljön.
És utána már csak majszolni kell.


:)
 

klari

Állandó Tag
Állandó Tag
Az is finom volt amit a Magyar Házi csülök party-n tálaltak fel.
Köszönet Baló Irénkének és Magyar Robinak a jó hangulatért.
:p
 

klari

Állandó Tag
Állandó Tag
Originally posted by Spanky+Jan 26 2004, 10:11 AM--></div><table border='0' align='center' width='95%' cellpadding='3' cellspacing='1'><tr><td>QUOTE (Spanky @ Jan 26 2004, 10:11 AM)</td></tr><tr><td id='QUOTE'><!--QuoteBegin-Pufi@Jan 26 2004, 12:13 AM
Spanky ez kiszurás
Sorry Pufi,

tudom, hogy szigoru diétán vagy és a csülök nem éppen egy diétás kaja :([/b][/quote]
Hát elképzelhetitek, hogy én mennyit tudtam belőle megenni. Kipiszkáltam a húsos darabokat, de azok nagyon finomak voltak.
 
A

anonim

Vendég
Klarika!
Ha a ""husos darabokat kipiszkaltad "" akkor azokat nem etted meg!
hogy lehettek "finomak"?
:D
 

klari

Állandó Tag
Állandó Tag
Originally posted by anonim@Jan 26 2004, 07:54 PM
Klarika!
Ha a ""husos darabokat kipiszkaltad "" akkor azokat nem etted meg!
hogy lehettek "finomak"?
:D
Most rajta kaptál a hiányos magyartudásomon.
I picked them out.
:wub:
 
F

Feri T

Vendég
Ne feledkezzetek meg a csülök kapcsán a kocsonyáról sem. Éppen most tömöm magamba !!!! :D
 

Pufi

Állandó Tag
Állandó Tag
A Németh Marika vendégszerepelt nálunk és csak a hétvégeken volt előadás így egész héten főztünk vele. Istenien főzött. Volt egy két saját receptje. Pl a lecsót ugy rakta fel, hogy kb 2/3-d 1/3 arányban két lábosban tette fel. Az egyharmadot csontig lefőzte mig a nagyobb adagot majdnem készre. S akkor az egyharmadot átpaszirozta és összeöntötte a nagyadaggal, összerottyantotta és olyat még nem ettetek. Olyan fantasztikus volt az sűrű szaft, hogy lehetett ujjakat nyalogatni.

Érdekes volt, hogy tavaszi paprikáskrumplinak hívta azt a pkrumplit amelyikbe a főzés befejezése elött 5 perccel beledobott két marék gombát. Olyan üde lett tőle a krumpli. Próbáljátok ki.

Spanky a dödöllyéd után csinálj krumpliprószát is.

Lereszeled az öreg krumplit, 1 tojással, kicsi liszttel és tejföllel elkevered sóval, egy kicsi majoránával ízesíted, meg csipetnyi borssal, majd palacsintasütőben kisütöd mind a két oldalán. Mennyei.
Ha kizsirozott tepsibe teszed, akkor megszórhatod a tetejét apróra vágott tepertővel s kb 1 1/2 cm vastagra n hagyd pirosra sütve feldarabolod. Önállóan is ehető de köretnek is használhatod húsételek mellé.

Jó étvágyat
 

jullan

Állandó Tag
Állandó Tag
De éhes lettem a hozzászolások olvasásátol....

Tud valaki küldeni jo pogácsa receptet? Nem töpörtyüset hanem sajtos,vajas pogácsa receptet....
Megköszönném...
 

Boszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Originally posted by Dora@Feb 15 2004, 07:23 PM
Smarni .. ,másnéven császármorzsa.
Ismeritek?
Drága barátnőmtől kaptam a receptet,és tegnap megcsináltam.
Isteni volt.
1/4 kg liszt,1/4 kg búzadara / semolina /,1/2 l tej,4 egész tojás,5 dkg cukor,1 citrom reszelt héja,és egy csipet só.
A darára és a lisztre ráöntjük a hideg tejet, kb egy órát hagyjuk dagadni.
A tojássárgáját a cukorral és a sóval és a citrom héjával elkeverjük és hozzáadjuk a darához. A tojás fehérjét felverjük habnak és úgy adjuk hozzá.
Egy nagy serpenyőben felforrósitjuk az olajat és a tésztát megpiritjuk benne. Ha már az alja megpirult,megforgatjuk,összetörjük, és mindenhol megpiritjuk.
Nagyon finom lekvárral.
Jó étvágyat!
Dora mi a "semolina"? Koszi a receptet egyebkent. :)
 
Oldal tetejére