Ókori történelemmel kapcsolatos könyvek

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Kertész István - A görög-perzsa háborúk

1675842678569.png


A márványtáblák, amelyekbe a hérószokként, vagyis félistenekként tisztelt elesettek neveit vésték, már nem takarják be a marathóni dombot. De Marathón, Thermopülai, Szalamisz és Plataiai hőseinek tetteit egy minden ércnél és márványnál maradandóbb emléktáblába véste fel a történelem: az emberiség soha nem múló emlékezetébe.

1990
 

Csatolások

  • Kertész István - A görög–perzsa háborúk.epub
    3.3 MB · Olvasás: 148

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Paul Lawrence - Bibliai kéziatlasz

1677489760189.png


Ez az atlasz a Biblia történetét tekinti át, átfogó történelmi, vallási és földrajzi összefüggésekkel gazdagítva a Szentírás olvasóinak ismereteit.
A világ teremtésétől a keresztyénség terjedéséig végigköveti a bibliai elbeszélést, gazdagon illusztrálva azt képekkel, térképekkel és háttér-információkkal, könnyen használható, olvasóbarát formában.
– Általános háttérismeretek a Biblia történetéhez a teremtéstől az újszövetségi időkig.
– Színes képekkel, táblázatokkal, térképekkel, grafikonokkal, időrendi táblákkal.
– Közérthető és jól kezelhető segítség a Biblia olvasóinak.
2016
 

Csatolások

  • Paul Lawrence - Bibliai kéziatlasz.pdf
    23.6 MB · Olvasás: 242

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
J. Baines, J. Málek - Az ókori Egyiptom atlasza

1677491580032.png

Tudásunk legértékesebb forrásai az ókori Egyiptomról a hatalmas építészeti emlékek: a piramisok, templomok, sírok, szobrok és sztélék. Ezek tanulmányozása – történjék ez akár az ország különböző tájain, akár a múzeumok és gyűjtemények teremtette modern környezetben – jó alkalom a szakemberek és laikusok találkozására. Általában semmiféle szaktudás nem szükségeltetik ahhoz, hogy lenyűgözve álljunk a gízai Nagy Piramis nagyszerűsége és műszaki megoldásai előtt, hogy megcsodáljuk a Deir-el-Medine közelében található, a Ramesszida uralkodók idejéből való sírok falfestményeit, vagy megdöbbenjünk a Királyok Völgyében Tutanhamon sírjából előkerült – most a Kairói Múzeumban látható – tárgyak pompáján és sajátos ízlésvilágán. Ha többet tudunk e műalkotásokról, jobban élvezzük és becsüljük őket. Mindebből könnyen meghatározható e könyv szándéka. Mert a szerzők célja világos : módszeresen tekintik át az ókori Egyiptom legfontosabb emlékeit, mérik fel történelmi és kulturális súlyukat, mutatják be azt a mitológiát, e világi reményt és túlvilági hitet, amelynek a modern ember pszichéjét vizsgáló tudósok oly nagy jelentőséget tulajdonítanak. Nem ok nélkül, mert az egyiptomi kultúra gondolkodásunkat a hitnél sokkal mélyebben befolyásolta, létünkről, személyiségünkről alkotott elképzelésünket alakította. Az Egyiptom földrajzáról, történelméről, civilizációjáról és kultúrájáról írott könyvek egyik legjobbikát tartja kezében az olvasó. Néhány fejezet és egy-egy téma gazdagon illusztrált bemutatása az egyiptomi civilizáció hétköznapjainak megismertetését szolgálja.
2000

 

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Sam Taplin - Múmiák és piramisok

1678440575047.png


Ez a könyv visszarepít az időben egészen az ókori Egyiptom csodálatos világáig, ahol felfedezheted, hogyan készültek a múmiák, hogyan építették a piramisokat, és megtudhatod az igazságot Tutankhamon átkáról. Mindent megtalálsz a sírrablóktól a krokodil-múmiákig, amelyeket lenyűgöző fényképek keltenek életre.
2004
 

Csatolások

  • Sam Taplin - Múmiák és piramisokc.pdf
    4 MB · Olvasás: 196

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Kazimierz Michałowski - Piramisok és masztabák

1682888203389.png


Kairótól a Fajum-oázis bejáratáig húzódó területen, a sivatag és a termőföld határán emelkednek az óegyiptomi kultúra legjellemzőbb és évezredek óta csodált emlékei: a piramisok. A hatalmas kőtömbökből épített gúlák az Óbirodalom fáraóinak sírjai voltak, s e monumentális síremlékekhez halotti templomok és csarnokok pompás építészeti együttese tartozott. A piramisok mellett emelkednek a fáraó udvari embereinek, az ország legelőkelőbb tisztségviselőinek trapéz alakú sírjai (arabul masztabái), valóságos halotti várost alkotva. A masztabák szentélyeiben és kamráiban maradtak fenn az Óbirodalom legbecsesebb festett domborművei és szobrászati emlékei.
1973
 

Csatolások

  • Kazimierz Michałowski - Piramisok és masztabák.epub
    8.9 MB · Olvasás: 164

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Florence Maruéjol - A fáraók kora

1687233828972.png

A fáraóktól a parasztokig, a magas rangú tisztviselőktől a kézművesekig, a papoktól a katonákig – a könyv bemutatja a mindennapi életet és a korabeli emberek hitvilágát, az ókori Egyiptomban élt férfiakat, nőket és gyerekeket. Élő krónika egy civilizációról, amely három évezreden keresztül meghatározó szerepet játszott az emberiség történetében.

2000
 

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Hegyi W. György - Mos és res publica

1688447946032.png


Amikor ókori forrásainkban a római köztársaság működésének, lényegének, sikerességének vagy éppen válságának a kérdéseiről esik szó, a szövegek központi eleme a mores, illetve a mos maiorum fogalma. Úgy tűnik, Ennius, Cato, Cicero, Vergilius vagy egy temetési beszédet fogalmazó római arisztokrata szerint az intézmények (például a consuli hivatal vagy a népgyűlések), a törvények vagy a jog mellett – de inkább azok előtt – a mores, vagyis bizonyos alapvető szokások, normák határozzák meg a római államot és társadalmat. Ezek a szokások kötelezően követendő mintául szolgálnak a politikai elit számára, továbbá – normatív voltuktól nem függetlenül – sajátosan rómaiak, elválaszthatatlanok a Város, illetve a római arisztokrácia identitásától. Normaként a censor számon kéri a senatorokon és lovagokon, tehát jelen van és hat a politikai életben: a moreshoz való igazodás nélkül az ókori szerzők szerint ellehetetlenülne (illetve a Kr. e. 1. században el is lehetetlenül) a politika gyakorlása. Vagyis leegyszerűsítve és a mi fogalmaink szerint a politikai kultúráról van szó.
A törvényekben nem szabályozott viselkedési minták, normák, rituálék léte nem római sajátosság, egyetlen politikai közösség sem képzelhető el nélküle. Ugyanakkor nyilvánvalóan államról államra, korról korra mások nemcsak a szabályai, de a jellegzetességei is. A kérdés mindig az adott politikai kultúra sikeressége: végső soron az, hogy az adott társadalom ennek a kultúrának a meglétét vagy éppen darabokra hullását érzékeli- e. Ez a könyv arra koncepcióra épül, hogy Róma történelme számunkra ebben a tekintetben (is) paradigmatikus: a res publica megértéséhez különösen fontos politikai kultúrájának és múltképének ismerete. Ehhez pedig a mores és a res publica szempontjából fontos szöveghelyek és kulturális jelenségek elemzésein keresztül vezet az ugyan nem királyi, de annál izgalmasabb út.
Hegyi W. György ókortörténész, az ELTE BTK Ókortörténeti Tanszékének adjunktusa. Kutatási területe az archaikus Görögország és a római köztársaság története.

2018
 

Csatolások

  • Hegyi W. György - Mos ​és res publica.pdf
    11.2 MB · Olvasás: 124

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag

Viz László - A torinói halotti lepel és korának meghatározása

1691036504342.png

Ennek a könyvnek első nyolc kiadása arról szólt, hogy milyen tudományos érvek alapján tartjuk hitelesnek a torinói halotti leplet. E szükségszerűnek ítélt hitelességgel szemben az 1988-ban az ún. C 14-es módszerrel lefolytatott radiokarbon kormeghatározó vizsgálatok „középkori ” eredetűnek minősítették az ereklyét, kínos ellentmondást támasztva ezzel a tudományoknak az egyik és a másik oldalon helyet foglaló művelői között. Mi történt hát valójában, mi okozhatja az ellentmondást? Csalás, félreértés, vagy valamilyen számításba nem vett természetes - vagy természetfölötti - erő? A szerző a könyvhöz írt V. fejezetben igyekszik ismertetni a történteket és az azok magyarázatára született állásfoglalásokat. A szerző úgy érzi, jó oka van rá, hogy az első négy - továbbra is minden vonatkozásban érvényes - fejezetet csaknem változatlan tartalommal nyújtsa át kedves olvasóinak.
1991

 

Csatolások

  • A torinoi halotti lepel - Viz Laszlo.epub
    900.9 KB · Olvasás: 84

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Bajnok Dániel - Magánélet az Agorán

1692132205548.png


Az athéni Aischinés első törvényszéki beszéde Kr. e. 346/5-ben egy állítólagos egykori férfi prostituált, Timarchos ellen íródott, aki hiába számított tapasztalt és jó kapcsolatokkal rendelkező politikusnak, züllött múltja miatt Aischinés mégis alkalmassági vizsgálatot indított ellene. Bár szilárd bizonyítékkal nem tudta alátámasztani vádjait, színes történetek és ravaszul megválasztott érvek révén mégis polgárjogának elvesztésére ítéltette Timarchost.
A kötet bőséges kommentárral kísérve tartalmazza magát az olykor pikáns témájú szónoklatot is, amely egykori mellőzöttsége után ma az ógörög irodalom egyik legtöbbet tárgyalt alkotása, és amelyben a vádlott Timarchos mellett feltűnik Aischinés későbbi nagy ellenfelének, a szónok Démosthenésnek alakja is.
Bajnok Dániel (1982, Budapest) 2005 és 2011 között történelem, angol nyelv és irodalom, valamint ógörög nyelv és irodalom szakon szerzett oklevelet az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. 2014-ben ugyanitt védte meg "Aischinés vádbeszéde Timarchos ellen" címmel írt ókortörténeti PhD-disszertációját. 2013-tól az Eszterházy Károly Egyetem Történelemtudományi Intézetében ókortörténetet oktat tanársegédként, majd adjunktusként, 2016-tól MTA posztdoktori ösztöndíjas. Kutatási területe az ókori vallástörténet, valamint a klasszikus athéni demokrácia és az attikai szónoklás. 2016-ban Hahn István-díjat, 2017-ben Révay-díjat nyert.
2017
 

Csatolások

  • Bajnok Dániel - Magánélet ​az Agorán.pdf
    26.8 MB · Olvasás: 111

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Richard Rudgley - A kőkor elveszett civilizációi

1692175737523.png

A kőkor merész és vállalkozó szellemű felfedezői már jóval a nagy földrajzi felfedezések előtt megismerték a világ nagyobb földterületeit. Az ősi sumerok első írásos feljegyzései olyan újkőkori jegyeket viselnek magukon, melyek egyértelműen őskőkori eredetre utalnak. A civilizált társadalmak matematikai és csillagászati ismeretei a kőkor tudományos eredményeit tükrözik. Az olyan technológiai és ipari tevékenységek, mint például a szerszámkészítés, a bányászat vagy a pirotechnika, mind-mind a kőkorból származnak, sőt még a fontos orvosi tevékenységek is, ideértve az olyan sebészeti beavatkozásokat is, mint a koponyaékelés…
2002

 
Oldal tetejére