”Kínozták? Persze!” – Képzelje bele magát a menekültek lelkivilágába!

Van, aki sohasem heveri ki azt a traumát, hogy el kellett hagynia otthonát, szétszakadt a családja, megölték a szeretteit. Menekülés közben a túlélésre törekvés egészséges magatartás – mondja Hárdi Lilla pszichiáter, a menekültek pszichoterápiáját végző Cordelia Alapítvány orvos igazgatója.

Milyen lelkiállapotban érkeznek Magyarországra a menekültek?

Miután a menekültek elsődleges traumája a gyökérvesztés, így szinte minden menekült traumatizált. Az egy másik kérdés, hogy a menekültek közül hány embernek lesznek poszttraumás tünetei. Ez népcsoportonként változik. Van, ahol szinte mindenkire jellemző, más esetben a harmaduk vagy annál is kevesebb érintett. Vannak olyan kultúrák, ahol a férfiak életéhez szinte hozzátartozik a bántalmazás. Például mikor az iraki menekültektől régebben megkérdeztük, voltak-e börtönben, vagy kínozták-e őket, azt mondták, „ó, hát persze, hiszen ezen szinte minden iraki férfi átesik”. Közülük alig volt valakinek emiatt poszttraumás stressz szindrómája. Az afgánoknál több generáció traumatizált.

A szír menekültekre mi a jellemző?

Az egy különleges betegcsoport, sokan rettentő bizalmatlanok. Ez érthető is, hiszen Szíriában nem lehetett tudni, ki van mellettük, és ki besúgó. Sokan nagyon súlyos disszociatív állapotban, szétesett személyiséggel érkeznek. Korábban csak fiatal férfiak jöttek, most már családok is. Nagyon szomorú szétszakadt családokat látni, azt, hogy csak pár gyerek tudott jönni, a többit otthon kellett hagyni, mert csak ennyire volt pénz, és ők sírnak, vágyakoznak otthon maradt családjuk után. Nagyon súlyos krízisállapotokat is látunk néha. Súlyos állapotot idézhet elő, hogy egy út közben elvesztett hozzátartozót nem lehet rendesen eltemetni, nem lehet elgyászolni, vagy az a bizonytalanság, hogy aki eltűnt, vajon előkerül-e még. De beszélhetünk az út közbeni megalázásokról is, vagy arról, hogy vannak, akik jómódból jöttek el, mindenük odaveszett, szociális űrben és anyagi vákuumban vannak. Vajon mikor tudják újra felépíteni az életüket? Ezek mind traumatikus ujjlenyomatokat hagynak, amelyeket aztán valamikor – segítséggel vagy anélkül – fel kell dolgozni. Ezek súlyos gátjai az életnek.


Az út közben történő megaláztatásokkal kapcsolatban mondta egy szír fiú, hogy a nőket rendszeresen megerőszakolják.

A mi betegeink is elmondják, hogy sok esetben előfordul ez is. Akik eljutnak ide, valahogy túlélik. Azokról nem tudunk semmit, akik nem élik túl. Mert nem csak szexuális erőszakról van szó, a bántalmazások is nagyon kegyetlenek.

A hazájukban milyen bántalmazást szenvednek el a menekültek? Van olyan típus, amely sokakkal fordul elő?

Ha sokakkal fordul elő ugyanaz, az mindig gyanús.

Mert akkor kitalált történet?

Igen, olyan is van, de nem a kitalált történet a jellemző. Akik politikailag nehéz helyzetből jöttek – háborúból, vagy olyan országból, ahol pártok harcolnak – és börtönben ültek, azok a legváltozatosabb fizikai és pszichikai kínzáson estek át: verték, levágták a végtagjait, leforrázták, megégették, vagy folyamatos lármában tartották, esetleg egy izolációs magánzárkába zárták hónapokig. Abba is bele lehet őrülni. Sokuknál nagyon súlyos poszttraumás stressz szindrómát tapasztalunk. Ennek a tünetei az alvászavartól a rémálmokon át egy egészen furcsa lelkiállapotig terjednek, amikor nem lehet tudni, hogy az ember most épp „itt van”, vagy a múltban jár. Sokan depressziósak lesznek, és beletörődnek a helyzetükbe, más agresszív magatartással próbál minél előbb célba érni, és biztonságban tudni magát és a családját. Az olyanfajta egészséges alkalmazkodást, amellyel mi a mindennapi kihívásokhoz próbálunk alkalmazkodni, nagyon kevés esetben lehet látni. Náluk vészreakciók jönnek furcsa, szokatlan, nehezen elviselhető magatartással.

Fotó: VS.hu / Zagyi Tibor
zt-150922-006-res-jpg.exact729x486.jpg




A gyerekek ki tudják heverni a traumát?

Elméletileg igen, de hogy erre pontos választ lehessen adni, évekig kellene követni az életüket. Ez most lehetetlen, hiszen a menekültek szinte átfolynak az országon. A többiek is csak pár hónapig maradnak, aztán mennek tovább oda, ahol több esélyük van a családot egyesíteni. Volt, akinél elindítottunk egy hosszabb kezelést, de a harmadik ülés után már nem találtuk. De van olyan is, aki évekig visszajár.

Sokan osztanak meg a Facebookon olyan menekültellenes képeket, amelyeken az látszik, hogy szemetet hagynak maguk után, a buszt használják WC-nek. Milyen magatartás várható el attól, aki – adott esetben – több hónapja úton van, és nem tudja, mi van otthon?

Az egészséges magatartás ilyenkor a túlélésre törekvés. Egy másfajta lelkiállapot, mikor foggal-körömmel harcolnom kell a túlélésért, hogy tovább menjek, vagy meg tudjak tapadni valahol. Egy hosszú és gyötrelmes út után nem beszélhetünk egészséges lelkiállapotról. Egy hosszú túra után mi is rettenetesen fáradtak vagyunk. Ezek az emberek ráadásul a fáradtság mellett rengeteg traumát, veszteséget is hordoznak, minimum rettegés és félelem van bennük. Nehéz ilyen esetben azt mondani, hogy mi az egészséges magatartás, mert az az alkalmazkodás lenne. De mihez alkalmazkodjanak? A kapkodáshoz, a fejetlenséghez vagy ahhoz, hogy tiltott területen vannak? Ahhoz nehéz alkalmazkodni.

Évente 800-1000 beteget kezelnek. Hány százalékukat kínozták?

Nagyjából harmadukat.

Ki van közvetlen életveszélyben?

Nem így tenném fel a kérdést. Háborús övezetben ugyanis szinte mindenki életveszélyben van, ki jobban, ki kevésbé. Akinek szerencséje van, megmenekül. Az égi hatalmakon múlik sok esetben, hogy ki éli túl. A kiszámíthatatlanság jelenti a közvetlen veszélyt.

A kormány azt mondja, akik Magyarországra jönnek, már nincsenek életveszélyben – azaz nem menekültek, hanem gazdasági bevándorlók. Meddig indokolt menekülni?

Ha így nézzük, akkor nincs közvetlen életveszélyben az, aki a háborús ország határát átlépi. De amíg nincs biztos talaj a lába alatt, ahol új egzisztenciát teremthet, addig nincs nyugalomban. Bár nem gondolom, hogy a török határon lévő menekülttábor olyan biztonságos lenne, kétségtelenül oda nem terjed át a közvetlen életveszély. De nem lehet azt mondani, hogy ha kilépett a háború sújtotta országból, már boldoguljon, ahogy tud. Az elesett, segítséget igénylő embereknek méltó emberi körülményeket kellene kínálni, és segíteni őket abban, hogy méltósággal tudják tovább folytatni, amit emberi és értékes életnek nevezünk.

Ott, ahol ők szeretnék, vagy ebben lehet határt húzni?

Ebben vitatkoznék, mert ugye lehet, hogy én az Antarktiszon szeretnék élni, de nincsenek rá eszközeim. Ez vita tárgyát képezi, pszichiáterként nem foglalnék benne állást.

Fotó: VS.hu / Zagyi Tibor
zt-150922-003-res-jpg.exact729x485.jpg




Tavaly azt mondta, nagyon nehéz menekültnek lenni Közép-Európában.

Most még nehezebb lett, hiszen a befogadó országok attitűdje régiónként más és más. Nem könnyű a menekülteket „üdvözlő” országoknak sem, hiszen egy ekkora embertömegnek borzasztó nehéz a megélhetését megoldani.

A menekültek Németországba, Svédországba vágynak. Ha elérték a vágyott országot, mennyi idő alatt lehet megnyugodni? Lehet, hogy csalódottak lesznek, mert nem az van, mint amit elképzeltek.

A megnyugvás attól függ, hogy egy csonka család érkezik-e meg, vagy az előreküldött férfi, fiúgyerek. A kezdeti eufória után ott vannak a kihívások, hogy miképp hozhatom ide a családomat, hogyan tarthatom el itt, hogyan találok munkát – a nyelvi nehézségek miatt is. Felnőttként nyelvet tanulni nem könnyű, pláne, ha az ember olyan traumacsomagot is hordoz magával, amely memóriazavarokat, felfogásbeli zavarokat okozhat. Lehet például egy férfinak olyan – lelki vagy fizikai – sérülése, amely miatt nem tud dolgozni, ilyenkor a nő veszi át a szerepét. Alapvető egzisztenciális kérdések merülnek fel, sok esetben a férfiszerep meg is kérdőjeleződik. Sokan ezzel segítséggel megbirkóznak, segítség nélkül viszont talán soha. A gyerekeknek egyszerűbb, ők könnyen alkalmazkodnak. A trauma rombol. Az, hogy egy beteg ember mennyi idő alatt építi fel a jelenét és jövőjét, mennyi idő alatt illeszkedik be, nagyon különböző. Van, aki segítség nélkül is talpra áll, vagy meg is erősödik, más soha nem heveri ki a traumát. Kihívás úgy integrálódni egy vadidegen társadalomba, hogy közben megtartsák a gyökereiket.

Plusz úgy integrálódni, hogy mindig ugrásra készen lenni, hogy ha béke lesz, az ember hazamegy – sokaktól ezt lehet hallani.

Ez egy óriási reménység, adja isten, hogy így legyen. A szírek, irakiak, iráni keresztények gazdag, nagy múltú és kultúrájú országból jöttek. Ha a helyzet rendeződne, és visszatérhetnének hazájukba, azt hiszem, az lenne számukra a paradicsom, nem pedig az, amit itt szeretnének megtalálni.

Különböző elemzésekben lehetett olvasni, hogy néhányan azok közül, akik csalódnak, nem tudnak beilleszkedni, fogékonnyá válhatnak a terrorszervezetek és szélsőséges eszmék iránt. Ezt mennyire tartja reális veszélynek?

Nem gondolom, hogy ez így lenne, de ezt nem lehet előre megjósolni. Esély mindig mindenre van, pláne ilyen szélsőséges helyzetekben.

Fotó: VS.hu / Zagyi Tibor
zt-150922-002-res-jpg.exact729x485.jpg




A magyar társadalomból ellentétes reakciókat váltott ki a menekültkrízis. Van, aki azt mondja, ha az ő gyereke veszélyben lenne, azonnal pakolna és menne, más viszont nem tud beleilleszkedni ebbe a helyzetbe. Miért lehet ekkora távolságtartás?

Van ebben egyfajta „eltolom magamtól a problémát” szemlélet, mondván, hogy „ez az ő baja, velem ilyen soha nem fordulhat elő”. A legegyszerűbb tagadni a történelmi tényeket is, elfordítani a fejünket, és csak a jelenlegi helyzetet nézni. Az empatikus attitűd segítő magatartást is eredményezhet, amit nem biztos, hogy mindenki jó szemmel néz. Harmadrészt előkerül az is, hogy „nekünk is kevés van, azt nem osztjuk meg másokkal”. Ez furcsa hozzáállás, a magyarokra régen nem ez volt jellemző. Most zártabb, elutasítóbb, félősebb időket élünk. Jobban féltjük, amink van, nehogy elrabolják, elvigyék magukkal. Ezek indokolatlan félelmek, akkor sem vinnék magukkal nagyobb eséllyel, ha nem félnénk. Attól senki sem lett kevesebb, hogy adott. Attól lettek sokan kevesebbek, hogy nem akartak adni. Döbbenetes és felemelő volt, hogy mennyien segítettek, ugyanúgy döbbenetes volt a társadalom másik részének a távolságtartása. Bár az nem volt váratlan, hiszen sok helyen tapasztaljuk, hogy aki nem olyan, mint mi, az menjen el, nincs helye közöttünk.

Mennyien maradtak a menekülttáborokban azután, hogy lényegében akadálytalanul át lehet menni Ausztriába?

Nem sokan maradtak a befogadóállomásokon. Aki el akart menni, elment, mások is tervezik. Azért vannak, akik a maradást választják és jövőt terveznek. Főleg ők vesznek igénybe szakmai segítséget.

Aki valamilyen státuszt kapott Magyarországon, hogyan él? Tudnak róluk valamit?

Van, aki nagyon jól integrálódott, megtanult magyarul, magyar gyerekei vannak. A pár hónapos korban érkezett csecsemők magyar gyerekként, színes kulturális és történelmi háttérrel rendelkező emberként nőnek fel. Vannak erre is példák, nyilván nem túl sok. Az élet mindenkinek nehéz.

A röszkei határátkelőnél történtekről mi a véleménye?

Én nem voltam ott Röszkén, a híradásokból láttam, mi történt. Döbbenetes volt, hogy Magyarországnak ez a megoldási útja. Szívszorító, hogy a különböző emberek milyen nagyon eltérő módon tudnak reagálni arra, hogy „emberek be akarnak jönni az országomba”. Ez olyan dilemmákat is felvet, hogy igen ám, de mennyien akarnak bejönni?... Milyen zűrzavar és fejetlenség lesz?... Mindenki úgy védekezik, ahogy tud, és úgy segít, ahogy tud.

És a menekültek szemszögéből?

Megértem az indulatot, ha azzal az illúzióval jönnek, hogy Európa befogad, erre ott van a nagy fal, és Európa nem fogad be. Engem arra neveltek, hogy aki segítséget kér, annak lehetőség szerint segítsünk.

Számtól függetlenül?

Ezt nem tudom megmondani. Mindig ez a nagy kérdőjel, hogy mi van, ha annyian jönnek, hogy nem lehet őket ellátni? Erre egy külön stratégiát kellene kidolgozni.

A keresztény vallás és az európai kultúra féltése mennyire megalapozott?

Merthogy ellopnák?

Vannak olyan félelmek, hogy túluralnák.

Nem láttam még kultúralopó menekültet, nem hallottam még olyat, hogy a könyvtárból kilopták volna az értékes könyveket, hogy megtanulják és legyőzzék a mi kultúránkat. Ők más szemszögből tudnak a kultúránkhoz közelíteni és azt gazdagítani.

Vs
roszke.jpg
 
Nem hiszel a kvotaba, szived joga, de a vilagon mindenhol igy mukodik a menekultugy.
A kvotat is lehetne megvenni eladni mas orszagoknak akik befogadjak az extra penzert a kvotan felul mas orszagokbol.
A Kioto is hasonloan mukodik. Mo eladja a + felesleget.
A kvotaba meg fizetne, hogy meg a legy se juson at a hataron nem hogy jott ment idegenek akiket nem akar latni se.

Ezért kérdeztem, hogy szerinted mi a megoldás? Mi nem vagyunk abban a szerencsés helyzetben, mint Kanada, hogy rengeteg víz vegyen körül, ezzel megvédve bennünket.
Valamiféle korlátozásra azonban mégis csak szükség van, az nem lehet a megoldás, hogy nyitva legyen a határ bárki számára, jöjjön aki akar, ahogy akar.
A kvótarendszer ettől nem véd meg, hiába jelentjük ki, hogy itt van 8000 gyerek, és azzal mi teljesítettük a részünket, ha naponta még 10ezer sétál át a határon fittyet hányva a teljesített kvótánkra.
 
Ezt most hallottam én is az előbb, és végtelenül mellbe vágott. Mondhatni sokkolt. Drámai fordulat.
Mert ez azt jelenti, hogy az EU teljesen megbénult.
Ugyanígy válasz nélkül hagyta a horvátok és az osztrákok segítségkérését is. Még a humanitárius kérésekre sem reagált, hogy pokrócokat és sátrakat kértek.
Felmerül a gyanú, hogy az EU már nem is létezik. Az országok legalábbis teljesen magukra maradtak, miközben a fejesek csúcsot csúcs után tartanak, és csak azt mantrázzák: közös megoldás kell, közös megoldás kell... A közösség pedig közben szétcsúszott alattuk.

Annakidején mi is kértünk segítséget, emlékszem, mert az ellenzék gúnyolódott, hogy most bezzeg könyörgünk az EU-nak. Nem könyörögtünk, csak mi balgák azt hittük, hogy segítenek.

Sajnos elég hosszú idő, hiába vannak itt nálunk a csehek, lengyelek és szlovákok mindenféle egyezményeket, meg szerződéseket kell írni, parlamentjeikkel megszavaztatni és csak utána mehetnek külföldi katonák Szlovéniába, de addig szegények teljesen el lesznek árasztva.
 
Igen mutatjak a tv ben. Ugyan olyan rossz szervezes mint a Keletibe iranyitasa a menekulteknek. Szinte mintha szandekos lenne ezek a megoldasok ilyen talalasa.
HA a csalados fegyertelen menekulteket igy nem tudjak megoldani /amire azert fel is lehetet volna keszulni mert tudhato lathato a helyzet mar egy eve /mi tortene ha pl az orosz elindulna portyazni Euba? Batran elgyalogolhatna Parizsig?

Most is allitom a katonasag alkalmas arra hogy egy bazist tudjon telepiteni napok alatt megszervezve tobb ezer eteteset altatasat, wc t mosdasi lehetoseget sot a regisztraciojat.
HA honapok all rendelkezese akkor mindent vegig tud csinalni,es a kvotat mar alkalmazni is tudja.
Nem kerites epitesre kellene igenybe venni oket.
Te nem olvasol a kvotarol lehet. Jelenleg nincs jobb megoldas erre a problemara a vilagon. Amennyiben lenne akkor azt hasznalna Usa Canada Ausztralia is.
 
Annakidején mi is kértünk segítséget, emlékszem, mert az ellenzék gúnyolódott, hogy most bezzeg könyörgünk az EU-nak. Nem könyörögtünk, csak mi balgák azt hittük, hogy segítenek.

Ráadásul mi nem csupán a mi számunkra kértük a segítséget, hisz a határaink megvédésével az EU határait is védjük.
Igazából mi nem a saját határaink védelméhez kértünk az EU-tól segítséget. Mi a segítség alatt azt értettük, hogy a görög határt védjük meg közösen, és akkor minket sem ér el a migráció. Az EU ezt tagadta meg, amivel egyéni megoldásokra kényszeríti a tagállamokat.

Sajnos elég hosszú idő, hiába vannak itt nálunk a csehek, lengyelek és szlovákok mindenféle egyezményeket, meg szerződéseket kell írni, parlamentjeikkel megszavaztatni és csak utána mehetnek külföldi katonák Szlovéniába, de addig szegények teljesen el lesznek árasztva.

Igen, ez nálunk is eltartott legalább egy hónapig. Ráadásul kerítés nélkül nem sokat ér a határvédelem. Ezt a szlovén is tudja, most írták ki a hírvonalon, hogy a szlovén is kész kerítést építeni. De a kerítés megépítése is idő.
 
.
Ergo: az én általam befizetett adóból fizessen a hazám egy befogadó országnak,
hogy az eltartson egy harmadik állambeli polgárt.
Lehet, hogy én ezt nem akarom, sőt biztos hogy nem akarom.
Segítségre szorulót találok (sajnos) eleget kis hazánkban is, ezért nem kellene ekkora köröket írni,
mert még valahol kéz-közön eltünnek azok a kis adóforintocskák.
.

Szerintem segítsen nekik az a gazdag ország aki szétbombázta őket egy diktátor miatt, miközben olyant százával találna a világon másutt is. :)

Olyan kis okoskák az emberek, azt hiszik, hogy semmiség annak a most bejött 750 ezer migránsnak az ellátása Németországnak. Ha mást nem is veszünk, csak az egészségügyi ellátást. Én nagyon sok migránst láttam rokkant kocsival, mankóval, stb. Még ők sem kerülnek olyan sokba, talán, de reggel mondta egy orvos, hogy nagyon sok köztük a szifiliszes és a Hepatitis vírussal fertőzött. Németországban már eddig is volt négyszáz-ötszázezer a Hepatitis-C vírussal fertőzött ember – egy jelentős részük migráns. Ellátásuk óriási összegekbe kerül az adófizetőknek, de ezt a betegséget muszáj kezelni a németek érdekében is.

Egy negyvennyolc hétig tartó kezelés ára 25-28 ezer euró. Ha más, drágább gyógyszereket is alkalmaznak, akkor 51-64 ezer euró a terápia költsége. De lehet, hogy az orvos még a – grammját tekintve szó szerint az aranynál is drágább – Gilead pirulát is felírja, az szemenként 714 euróba kerül.
 
Igen mutatjak a tv ben. Ugyan olyan rossz szervezes mint a Keletibe iranyitasa a menekulteknek. Szinte mintha szandekos lenne ezek a megoldasok ilyen talalasa.
HA a csalados fegyertelen menekulteket igy nem tudjak megoldani /amire azert fel is lehetet volna keszulni mert tudhato lathato a helyzet mar egy eve /mi tortene ha pl az orosz elindulna portyazni Euba? Batran elgyalogolhatna Parizsig?

Most is allitom a katonasag alkalmas arra hogy egy bazist tudjon telepiteni napok alatt megszervezve tobb ezer eteteset altatasat, wc t mosdasi lehetoseget sot a regisztraciojat.
HA honapok all rendelkezese akkor mindent vegig tud csinalni,es a kvotat mar alkalmazni is tudja.
Nem kerites epitesre kellene igenybe venni oket.
Te nem olvasol a kvotarol lehet. Jelenleg nincs jobb megoldas erre a problemara a vilagon. Amennyiben lenne akkor azt hasznalna Usa Canada Ausztralia is.

Ha így látod, akkor nálatok nem azt mutatják a tévében, ami itt van. A helyzetnek semmi köze a rossz szervezéshez. Semmi köze a fegyvertelenséghez, sem a felkészüléshez. Semmi köze a meneküléshez. Semmi köze a bázisokhoz.

Próbálom elmondani, hogy mi történik valójában.
Több ezer ember, naponta 8-10 ezer, áramlik be Európába, akik gyakorlatilag azt csinálnak, amit akarnak. Nem kell nekik bázis, mert Szlovéniában is most gyújtották fel a befogadásukra épített 27 sátrat, hogy ne kelljen ott maradniuk egy napig se. Nem kell nekik semmilyen tábor, menni akarnak, megállás nélkül, éjjel-nappal, árkon, bokron, folyón, síneken, sztrádákon. Kaját se ellátást se kérnek, mert van pénzük, és útközben vásárolnak maguknak. Nem kérnek semmit, nem akarnak semmit, csak menni. És átgázolnak minden hatóságon, rendőrön katonaságon, kordonon, ha azok útjukba állnak.
Nem kérnek a kvótából, mert határozott céljuk van. Egyáltalán nem kérnek semmilyen EU-s intézkedésből az érdekükben. Csak el akarnak jutni németbe. És vonulnak.
Ez a "tényvalóság".

Mutatok egy videót, hátha ezt nem látni a kanadai tévében. Ez csak Szlovénia, majd keresek horvátból meg az osztrákoktól is. Ez van. Megállíthatatlan, szakadatlan, özönvízszerű áradat:

 
A Német kormány repülőgépeket foglalt a visszatoloncoláshoz.

Mennyivel olcsóbb lett volna, ha megállítják őket a görögöknél és csak azt engedik be, akinek tudnak munkát adni, a többieket vissz a görög hajóra és vissza oda, ahonnan jöttek.

Ez már nagyon hiányzott a német gazdaságnak a Volkswagen botrány után, ami ugye - milyen érdekes - egy kis amerikai szervízben derült ki. :eek:
 
A nemet es az Eus orszagok ado fizetoi meg tamogathatnak teged.
Mellekvagany teljes egeszeben, az ado nagyreszet a cegek adjak , nem keves ugyan sehol a szemelyi ado ,de mikor valasztas van ,akkor a szavazok felruhazak a valasztott szemelyeket hogy az adojukat is ugy koltsek el ,hogy az az egesz orszagnak jo legyen. Egy bianco csekket kapnak.

NAlunk en meg nem halltottam ,hogy barki serelezni hogy a menekulteknek adnak , hogy a felvilagot szuportaljak, ez hozzatartozik a demokraciahoz.
Rovid es hosszu tavon human celokra minnel nagyobb a GDP annal tobbet adnak az orszagok ha nem igy lenne meg nagyobb bajok lennenek. Ez a segitseg se eleg de a semminel tobb.
 
És hová lesz az a vissza?

Aki biztonságos országból érkezett azt nem kap menekült jogot az visszatoloncolják a saját országába.
Angliából már toloncoltak is ki, volt olyan is, hogy egy bűnözőt kb. egy hete egyedül utazott a gépen, de volt 20,30,50- es csoport is. Merkel ma vagy tegnap ismét nyilatkozott: minden gazdasági bevándorlót hazaküldünk. hogy a menekülteket tudjuk fogadni Mtv1 Pont birsalmalekvárt kentem a kenyérre amikor hallottam. A lekvár az idén is igen finom lett.
 
Utoljára módosítva:
Ezeknek a menekülteknek 99%-a ugyanolyan körülmények közül jött, mint Aylan Kurdi. Ő megbukott a kanadai szűrőn, a végkifejletet az egész világ tudja. Tehát a kanadai modell itt nem alkalmazható. :(
 
Ha így látod, akkor nálatok nem azt mutatják a tévében, ami itt van. A helyzetnek semmi köze a rossz szervezéshez. Semmi köze a fegyvertelenséghez, sem a felkészüléshez. Semmi köze a meneküléshez. Semmi köze a bázisokhoz.

Próbálom elmondani, hogy mi történik valójában.
Több ezer ember, naponta 8-10 ezer, áramlik be Európába, akik gyakorlatilag azt csinálnak, amit akarnak. Nem kell nekik bázis, mert Szlovéniában is most gyújtották fel a befogadásukra épített 27 sátrat, hogy ne kelljen ott maradniuk egy napig se. Nem kell nekik semmilyen tábor, menni akarnak, megállás nélkül, éjjel-nappal, árkon, bokron, folyón, síneken, sztrádákon. Kaját se ellátást se kérnek, mert van pénzük, és útközben vásárolnak maguknak. Nem kérnek semmit, nem akarnak semmit, csak menni. És átgázolnak minden hatóságon, rendőrön katonaságon, kordonon, ha azok útjukba állnak.
Nem kérnek a kvótából, mert határozott céljuk van. Egyáltalán nem kérnek semmilyen EU-s intézkedésből az érdekükben. Csak el akarnak jutni németbe. És vonulnak.
Ez a "tényvalóság".

Mutatok egy videót, hátha ezt nem látni a kanadai tévében. Ez csak Szlovénia, majd keresek horvátból meg az osztrákoktól is. Ez van. Megállíthatatlan, szakadatlan, özönvízszerű áradat:



Szeinted semmi koze semmihez a menekultugynek.
Amennyiben a katonak felugyelnek a tabort , ott nem lenne gyutogatas lehetne "kantint" nagyobb meretben elelmiszert arulni amit megesznek.

A menekulteket nem kerdezik meg a kvotarol ,hanem tajekoztatjak ,hogy ez van es ha tovabb kivan menni vagy csinalja vagy haza megy.
Ezert kell kozos Eus megoldas mert akkor lehet igazabol ervenyt szerezni a kvota rendszernek a registracionak es a normalis human elbanasnak is.

Pl Afganisztanba azon a bazison ahol a nemzetkozi katonak dolgoztak , ott minden van ok se ettek meg az afgan kajat sot meg a vizuket se ittak.
A jo dolgokat at kell venni. Egy ilyen taborba hany magyar kis vallakozo tudna dolgozni es uzletelni , a sok "penzt"amit magukkal hoznak azt elkolteni naluk.

Civil es amator ,a politikusok es az emberek keptelenek tiz es szazezres nagysagu tomeget kezelni.
 
Ezeknek a menekülteknek 99%-a ugyanolyan körülmények közül jött, mint Aylan Kurdi. Ő megbukott a kanadai szűrőn, a végkifejletet az egész világ tudja. Tehát a kanadai modell itt nem alkalmazható. :(

Fogalmad sincs ezek szerint hany szazezer menekultet fogadott be a Canada.
Hivatkozol egy emberre akit nem fogadtak be , ezert dobhata vagy esett bele a gyereke a tengerbe? Mert a csonak a csalade volt es rokonakkal volt tele.
Hogy a kedves papa ,sogor koma nem ugrott a vizbe kimenteni a gyereket ha beleesett veletlenul....nana hogy Canada a hibas.:mad:
 
Fogalmad sincs ezek szerint hany szazezer menekultet fogadott be a Canada.
Hivatkozol egy emberre akit nem fogadtak be , ezert dobhata vagy esett bele a gyereke a tengerbe? Mert a csonak a csalade volt es rokonakkal volt tele.
Hogy a kedves papa ,sogor koma nem ugrott a vizbe kimenteni a gyereket ha beleesett veletlenul....nana hogy Canada a hibas.:mad:
Nem, én nem azt mondtam, hogy Kanada a hibás, vagy a kanadai modell rossz. Azt mondtam, hogy a kanadai modell azért nem alkalmazható itt, mert a menekülteknek az 1%-a sem felelne meg azoknak elvárásoknak.
 
Azok között pedig több eséllyel talált volna orvost, mérnököt, nővért, vagy magasan képzett szakmunkást. Ezeket a menekülteket ezekre a hiányszakmára kiképezni - évtizedek kellenek.

Jo lenne ha utana olvasnal de itt is leirtuk parszor mar mi a kulonbseg a menekult es a bevandorlo kozott.
Megegyszer
Menekult az eletet menti mert veszelyben van stb
Semmilyen kulonbseg nincs az analfabeta es az orvos kozott ha menekulni kell.
Kvota rendszer alapjan fogadjak be pl Canadaba.
Ha az orvos jobb elet remenyeben kivan mas orszagba elni akkor beadja a papirjait es vagy elfogadjak vagy nem.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

¡Hola! Estoy buscando estos patrones. Pertenecen a una diseñadora mexicana llamada Alejandra Betancur. Su Instagram es @corazondemelocoton
B Szabó Imre wrote on favorit82's profile.
Köszönöm szépen ! The Osmonds-Down by the lazy river-mp3
vorosmart wrote on bsilvi's profile.
Köszönöm szépen a legújjab fordításod !
nkatalin wrote on bsilvi's profile.
Szia! Nagyon szépen köszönöm a renegát akseli kiborgot már nagyon vártam, lesz folytatása? Lehet tudni hány rész lesz még? Mit fordítasz következőnek? Köszi, ha válaszolsz!Szép napot!
Horváth Csilla Judit wrote on Melitta's profile.
Kedves Melitta!
Szeretnék hozzáférést a Legális E-bookok fórumhoz!
Előre is köszönöm: Judit

Statisztikák

Témák
38,156
Üzenet
4,808,534
Tagok
616,087
Legújabb tagunk
Leupolddcb
Oldal tetejére