Elindult Obama magyar programja

Elindult az a magyar közreműködéssel készült online kurzus, amely bekerült az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Barack Obama által kiválasztott és ajánlott ötven tanfolyam közé.

Az Unesco és a Univeristy of London által szervezett kurzus az információs és kommunikációs technológiák kisiskolai környezetbe integrálását tárgyalja.

Ennek a pedagógusok képzésére vonatkozó részét dolgozta ki Turcsányi-Szabó Márta, a Samsung Smart Schoolprojekt kialakítása során.

Ezt a programot válogatta be Obama elnök abba az ötvenbe, amelyet az amerikai tankerületi igazgatók teltházas, washingtoni éves közgyűlésén személyesen ajánlott az Egyesült Államok tanárainak figyelmébe 2014 novemberében - írták.

A közlemény szerint a program célja a diákok digitális írástudásának fejlesztése, valamint az, hogy a gyerekek a tanárokkal együtt élményteli, interaktív, hatékony oktatásban vegyenek részt.

"A digitális eszközöket nem tiltani kell a gyerekektől, hanem megtanítani őket az okos, fejlesztő használatukra" - mondta Turcsányi-Szabó Márta, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) egyetemi docense, a program szakmai vezetője.
HVG

obama 4.jpg
 
B
Most akkor résnyire kinyitod Pandóra szelencéjét és a lyukon betömködsz egy kibiztosított kukoricagránátot?
Csak egy jeles gondolkodó írását linkeltem, érdekessége, hogy kapcsolódik egy éppen futó másik témához (PPKE) is. Vagy az a fő vonal és kapcsolódik ehhez a témához is.
 
B
@Melitta : Figyelj csak, tudod rólam hogy USA-párti vagyok, szerintem sokak szerint szélsőségesen elfogult is! De speciel ami az oktatást illeti, nem tudok teljesen egyetérteni veled. Ellenben, a magyar oktatást se misztifikálom úgy, mint itt egyesek.

Nekem a véleményem az, hogy RÉGEN, ezalatt sajnos kénytelen vagyok kifejezetten a szocialista időszakot érteni, a magyar oktatás színvonala, s így az abból kikerült diákok tudása is, jobb volt mint egy átlagos USA-i diáké. De MANAPSÁG EZ MÁR NEM IGAZ.

Ebből azonban sajnos nem azt kell kiolvasni, hogy időközben az USA-i oktatás megerősödött volna, hanem azt, hogy a magyar oktatás szabadesésben tart a béka segge alá, sőt hogy gyorsabban odaérjen, még sugárhajtóművel is igyekszik fokozni a lefelé irányuló mozgási sebességét...

Ez nekem is fájó pont az USA-ban. Mert szeretem azt az országot, de ezt nem tudom előnynek tartani benne. Ez azon kevés dolgok egyike, amit még én is kritizálok az USA-ban. És hogy az oktatás ott ÁLTALÁBAN véve kritikán aluli, nem nekem kell bizonyítanom, mert ők maguk mutatják be a világnak a filmjeikben! Mert nézz végig egy tetszőleges random filmet amiben szerepelnek ottani általános- vagy középiskolások (úgy értem az e fogalmaknak megfelelő ottani iskolákba járók): Mit látsz benne?

Azt, hogy rohadtul senki tanulót nem érdekel ott a tanulás! A diákokat kizárólag a szex izgatja, meg a baseball, esetleg más sportok, és hogy a lányok szép pompom-cicusok legyenek a sporteseményeken.

A tanulás, az szóba se jön. Ha nagyritkán mégis, majdnem mindig valami irodalomórát mutatnak be a filmen, tanóraként, ahol a tanulónak valami angol író vagy költő a témája, arról kéne valamit nyöszörögnie, de még ez se megy neki, holott ha menne, kétlem hogy akár az USA-ban is ezzel nagy karriert tudna csinálni. Annyi biztos, EZEKBŐL a diákokból akiket a filmen bemutatnak, NEM lesz semmiféle FELTALÁLÓ, érted,. Melitta?!

Idióták. Segghülye konzumidióták. Akkor is, ha a filmen végrehajtanak valami hőstettet netán, mondjuk megmentik a Földet valami idegen inváziótól. Lehet hogy hősnek alkalmasak, igen, az lehet. De TUDÓSNAK — totál kizárt! Márpedig most az oktatásról beszélünk. Egy nemzet oktatása annál jobb, minél több tudós kerül ki belőlük, népességarányosan.

Az átlag, aki kikerül egy USA-i iskolából, SÍKHÜLYE. Ezt én mondom, én, aki IMÁDOM az USA-t!

Személyes tapasztalataim is vannak e téren. Rengeteget mesélhetnék erről. Például még az se igaz, hogy legalább ahhoz volna esze az átlagamerikainak, ami a mindennapi élethez szükséges. Többnyire arra se képesek, hogy ha elmennek egy hotelba, s az ágy melletti lámpa nem világít, akkor legalább azt megnézzék, BE VAN-E DUGVA a konnektorba!
Nem. Eszükbe se jut. Panaszkodni kezdenek. Holott egyszerűen az előző vendég kihúzta valamiért (mondjuk hogy mást dugjon be oda) vagy takarítás közben kicsit kimozdult onnan a dugó, akármi. Hiába - annyira nem képesek feltalálni magukat hogy ez se jut az eszükbe. De kétségbe vannak esve, mert itt a katasztrófa: NINCS ÁRAM, fény, akármi!
Nem igaz tehát, hogy jobban tudnának problémákat megoldani, mint azok akiknek holmi „lexikális tudással” tömik a fejét az iskolában.

Még elképesztőbb esetet is mondhatok.

Hotelmenedzsertől tudom. A vendég panaszkodik, hogy a zuhany rossz a kádban, mert ömlik belőle a víz, spriccel mindenfele a fürdőszobában...
Mindenki valami kisebb katasztrófára gondolt, a főnök azért mégis elküldte oda első körben a hauszkípert, hogy attól szakszerűbb helyzetjelentést kapjon. A fickó elmegy, 3 percen belül visszatér, s jelenti, hogy „problem solved”. Ugyanis annyi volt csak a bibi, hogy - biztos mert az előző vendég túl magas volt és beleverte a fejét - a zuhanyozó rózsája, ami csuklós volt,. azaz direkt elforgatható, el is fordult talán fél centire és így már nem volt párhuzamos a kád tengelyével. Ettől persze hogy akkor kifelé szórta a vizet... De a vendégnek annyi esze se volt hogy a kezével felnyúljon, s picit megigazítsa azt! Holott ez még csak nem is elektronika! És szerelni se kellett volna, mert direkt azért volt csuklós a rózsa hogy állítani lehessen!
De az is megoldást jelentett volna a bajára, ha BEHÚZZA A ZUHANYFÜGGÖNYT. Máris nem spriccelt volna oda nem való helyekre a víz. De ezt se tette meg.

Nekem magamnak meg személyes tapasztalatom, hogy megyek ott a hotel folyosóján a szobám felé, mire majdnem összecsinálom magamat, mert a mellettem levő szoba ajtajában ott áll és sikolt egy „túlkoros” tinédzser (felül semmi, alul a bugyi olyan keskeny hogy nemcsak a szőrszálak de a szeméremajkai is kilátszottak, de ez arrafelé senkit nem izgat, ugye egyéni szabadság, meg a vendégnek mindig igaza van, estébé...). De a leányzó nem amiatt sikoltott mintha én hoztam volna rá a szívbajt, hanem mert be akart menni a szobába, de az ajtófélfán ott ült egy PÓK!
Nem a kilincsen, amit meg kellett volna fognia. Az ajtófélfán. És ne valami tenyérnyi félelmetes izére gondoljatok, hanem egy akkorára, ami jóindulattal és ráhagyással se lehetett nagyobb mint 2 milliméter, vagy mondjuk 4, a lábaival együtt, de csak ha a lábait teljesen kinyújtja. Azaz, ez egy egészen apró magyarországi keresztespók méretét se érte el.

De a leány halálsápadt volt, reszketett, hogy jajistenkém mi lesz, itt egy félelmetes vadállat...

Na most tudom, vannak mindenféle fóbiák. Van olyan is hogy arachnofóbia, a pókoktól rémüldözés. De ez EGYETLEN pók volt és icipici. és ott volt nála a retikül meg egy újság is a kezében. Simán agyoncsaphatta volna vele ezt a „vadállatot”. De nem, elvárta hogy más oldja meg élete e nagy gondját...

Hát megoldottam. Kinyúlt a kezem, és megfogtam két ujjammal a pókot... És persze hogy semmi bajom se történt... Olyan ámulat csillogott a szemében, hogy ha 20 évvel fiatalabb vagyok, kihasználom az alkalmat és gerincre vágom, tuti nem ellenkezett volna mert hős lettem a szemében. Csak azt nem értem mi a francért, amikor mondom, simán agyoncsaphatta volna egy újsággal, ha már kézzel nem meri megfogni.

Itt tehát nem azt kritizálom hogy félt, mert bár hülyeség, de oké, tegyük fel kifejezetten ez a betegsége és nem tehet róla. Itt azt kritzálom, hogy eszébe se jutott megoldást keresni a bajára, holott ott volt a kezében a megoldás - az újság!

Melitta, ez az oktatási rendszer Amerikának egy TRAGÉDIA!

És nemcsak én mondom, de minden amerikai barátom is. Van néhány.

Amerikának egyetlen mázlija e téren, hogy a nemzetközileg legelismertebb egyetemek nála vannak. Aki oda be akar jutni,. valóban keményen kell tanuljon. De azok a diákok már a kezdettől fogva nem is holmi „állami” vagy nevezzük úgy, hogy „átlagos” iskolába járnak... Hanem valami kifejezetten elitképzés céljára létesültbe. És biztos lehetsz abban, AZOKBAN nem olyan oktatás zajlik, mint amit reklámoznak, meg a filmekben bemutatnak... Hanem olyasmi, ami nagyon hasonló ahhoz, ami Magyarországon is volt a szocializmus idejében, persze sokkal magasabb szinten és modern eszközökkel. Ott nem az megy hogy jaj csak ne frusztráljuk a kisgyereket, hanem igenis kemény teljesítménykényszer. Amit el is várnak a szülők is, mert hiszen direkt ezért FIZETNEK, méghozzá nem keveset ám...

Ez van. Tudom. Látom, meg mondják azok akiket ismerek és Amerikában élnek. Aki kizárólag egy teljesen átlagos USA-i iskolát jár csak ki, az hülye lesz, konzumidióta, lehet persze hogy EMBERILEG nagyon kedves, meg aranyos, meg hazaszerető, meg hősies, szóval lehet belőle jó barát, haver, férj vagy feleség, de ami az ESZÉT illeti, mind a lexikális ismereteit, mind a problémamegoldó képességeit, az határozottan és definitíve a nullához tart!

Kötelességem azonban ehelyütt megemlíteni e hosszú „fikázás” után egy másik ELŐNYÉT az USA-i embereknek! Egyik roppant értékük a szememben, hogy mindezzel valóban tisztában van a többségük, sőt, ÖNMAGÁRÓL is tudja hogy ő ilyen. Ez azonban nem izgatja, s ebből nem csinál hiúsági kérdést, természetesnek veszi. Ő úgy van vele, hogy ők ezt megengedhetik maguknak. Van náluk is annyi „elvont bit-agyú Kocka”, aki valami fura elmebajban szenved és élvezi a tanulás agyszikkasztó hatásait, majd ezek beverekszik magukat a jó egyetemekre, s ott megcsinálják a sok felfedezést neki meg a többi józan USA-inak, akik tudják hogy az élet lényege igenis a pompomlányok meg a baseball...
És emiatt ezeket nem kezdik lebecsmérelni, sőt, elismerik hogy ők zsenik, meg is dicsérik őket, épp csak az a véleményük hogy zseninek lenni fárasztó, macerás, nem hoz elég profitot, szóval nem józan embernek való. Semmi baj ha valakinek ez tetszik, kellenek is ilyenek, de nem lehet mindenki zseni, néhány azonban jó ha van, s majd ezeket ők, a józanok MEGFIZETIK ALAPOSAN, amiért a zseniséggel elrontják a saját életüket!
És igen, többnyire valóban jól meg is fizetik ezeket.

Egyelőre megtehetik.

Én így látom a tanulmányi helyzetet.

A különbség csak az, hogy Magyarország is elkezd ebbe az irányba menni, sőt most már ott is van, de az USA-val ellentétben szerintem a magyarok ezt nem engedhetik meg maguknak...
 
Értem én, amit mondani akarsz, sőt szerintem sok dologban egyet is értünk. Nem vagyok az a típus, aki nem fogja fel mi értelme van megtanulni a kovalens kötést, a Pitagorasz-tételt, vagy gazdaságtani alapokat.
De úgy érzem, hogy jelen társadalmi berendezkedés és a gyors fejlődés mellett nem engedhető meg az a szélsőséges knowledge oktátási rendszer, ami nálunk van. Ráadásul egy olyan knowledge alapú oktatásunk van, ahol ez a tudás sok esetben elavult, sok esetben lyukas, lásd a nyelvtudás mint legalapvetőbb tudás a mai napig rettenetesen rossz Magyarországon.
Nem akarom, hogy félreértsd, nem jó a másik véglet sem. De ennek ellenére a véleményem, hogy jelen piaci környezetben sokkal hasznosabb lenne erősen elmozdulnia knowhow irányába, méghozzá ahogy haladuk felfelé az iskolába egyre inkább. Az általános iskolában még csak-csak elfogadható a struktúra, de pl. a felsőoktatásban véleményem szerint már semmi helye az "egyszer még jól jöhet" tárgyaknak és ebben elég erősek vagyunk itthon.

Mi a baj a magyar képzési rendszerrel? Ülj be állásinterjúkra frissen diplomázott magyarokkal, olyanokkal, akik azzal a tudással rendelkeznek amit a suliban szedtek össze, és hobbiból nem képzeték magukat. Több területen nem fogsz tudni mást mondani, mint hogy katasztrófa. Mert lehet, hogy kreatívak lennének, lehet, hogy széles körű rálátásuk van, de sok esetben durva szakmai alapokat nélkülöznek.

Nos, itt látom pontosan én is a kutya hantját. A gyakorlati képzés (vagy annak mondhatni teljes hiánya) terén.
Nem a gimnáziumokról, vagy a még felsőbb oktatásról beszélek, hanem az egyszerű, mezei szakközép, illetve szakmunkásképzőkről, és itt most tekintsünk el attól, hogy gyakorlatilag ezek eltűnőfélen vannak, senki nem akarja, hogy a gyereke "csak" egy szakmunkás legyen, legyen annak a gyereknek érettségije!

Így aztán mindenki érettségizik, de eltűnnek a "szakik". Víz, gáz, villanyszerelők, kőművesek, esztergályosok, és még sorolhatnám.

De ha mégis arra vetemedik valaki, hogy ezt tanulja, a gyakorlati oktatás része egyenlő a nullával, ötven évvel ezelőtti technológiákat gyakorolnak, a modern berendezéseket be sem tudja nekik mutatni az iskola.
Egyik fiam autószerelő, épp múltkor beszélgettünk róla vele, mit használ a szakmában abból, amit a szakközépben/technikumban megtanult. Hosszas gondolkodás után azt mondta, magának a motornak a működési elvét. :)

Szóval a gyakorlati oktatásunk valóban nagyon sántáskodik, de elméleti oktatásban szerintem bőven nincs szégyenkeznivalónk, legfeljebb az ehhez használt eszközparkot lehet, és sajnos kell szégyellni.

Arról már nem is értekeznék külön, hogy az OKJ-s képzések mi romboló munkát végeznek a szakmák körében.
 
Csak én látom úgy, hogy a gyerekek lassan előbb tanulják meg a számítógép kezelését, mint ahogy járni tudnak? Jó ez egy kis költői túlzás, de környezetemben a szülők azért harcolnak, hogy elvonszolják őket a számítógép elől, kizavarják az udvarra vagy könyvet kényszerítsenek a kezébe.
 
Csak én látom úgy, hogy a gyerekek lassan előbb tanulják meg a számítógép kezelését, mint ahogy járni tudnak? Jó ez egy kis költői túlzás, de környezetemben a szülők azért harcolnak, hogy elvonszolják őket a számítógép elől, kizavarják az udvarra vagy könyvet kényszerítsenek a kezébe.

Nem, nem csak te látod így, és mostmár lassan eljutunk odáig is, hogy áthidalódik az a generációs szakadék, ami az én generációmra nagyon is jellemző volt, vagyishogy gyakorlatilag apa-anya sülthülye a számítógéphez, meg az internethez, mert amikor még ők tanulták (ha már tanulták egyáltalán) DOS volt, internet meg még nem is.
Most jött el az, hogy felelősen kell megtanítni a gyereket használni ezeket.
Ahogyan azt megtanítjuk, hogy kell átmenni az úttesten.
Tiltani fölösleges és kártékony, odafigyelni rá hogyan használják létfontosságú.
 
Először nem is értettem, hogy ez az 5 mondatos hír (na jó 6 mondatos hír) mitől hír.
Attól, hogy fél év kellett hozzá, amíg elért Magyarországra?
Attól, hogy Obama javasolta?
Attól, hogy “kisiskolások” számára találták ki? Egyáltalán mi takar a kisiskolás ebben az esetben?
Aztán rájöttem, hogy akár mindegyik mondat "megér egy misét” külön-külön is:
Elindult az a magyar közreműködéssel készült online kurzus, amely bekerült az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Barack Obama által kiválasztott és ajánlott ötven tanfolyam közé.
Nem csupán a West wing-re alapozva (Az elnök emberei sorozat), kötve hiszem, hogy Obama ilyen kérdéssel ilyen mélységig személyesen foglalkozott volna. Korrektebb lenne azt írni, hogy a Fehér ház ajánlása Obama elnök egyetértésével.
Aztán legalább egy link, ami magára a kurzusra utal. (Nem Melittán kérem számon, négy helyen is megnéztem a cikket, sehol sincs link.)
Az Unesco és a Univeristy of London által szervezett kurzus az információs és kommunikációs technológiák kisiskolai környezetbe integrálását tárgyalja.
Itt sincs semmi link vagy legalább egy mondat, hogy mi volt az apropója/kiváltó oka a kurzus megszervezésének. Pedig az lenne az érdekes, hogy ki gondolja, hogy ez szükséges és miért is?
Ennek a pedagógusok képzésére vonatkozó részét dolgozta ki Turcsányi-Szabó Márta, a Samsung Smart Schoolprojekt kialakítása során.
Nem tehetek róla, de erről nekem az orosz tanárok II.v.h utáni gyorstalpalója és a gengszterváltás utáni angol tanárokok “átképzése” jutott eszembe.
Itt tartanánk csak?
Ezt a programot válogatta be Obama elnök abba az ötvenbe, amelyet az amerikai tankerületi igazgatók teltházas, washingtoni éves közgyűlésén személyesen ajánlott az Egyesült Államok tanárainak figyelmébe 2014 novemberében - írták.
Ez vajon miért nem volt hír fél éve?
A közlemény szerint a program célja a diákok digitális írástudásának fejlesztése, valamint az, hogy a gyerekek a tanárokkal együtt élményteli, interaktív, hatékony oktatásban vegyenek részt.
Erről meg az jutott eszembe, hogy miért kapott anno a fiam igazgatóit:
Számtech órán az Interneten keresztül elküldött egy faxot az igazgató faxgépére: Hülyék vagytok.
Ennek úgy 11-12 éve. De nem egy bejegyzésben olvasom, hogy az informatika oktatás kimerül a Paint és az Office kezelésének oktatásában még ma is, amikor az Android és az IOS gyakorlatilag több eszközön használt mint a Windows…
"A digitális eszközöket nem tiltani kell a gyerekektől, hanem megtanítani őket az okos, fejlesztő használatukra" - mondta Turcsányi-Szabó Márta, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) egyetemi docense, a program szakmai vezetője.
HVG
Na szerintem ez indikálta a hírt, mert ki is ez a hölgy? Azon kívül, hogy Turcsányi-Szabó Márta, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) egyetemi docense, a gugli keveset ad ki róla. Nekem már az is fura, hogy egy informatikai karon nincs semmi infó egy oktatóról (lásd a linket). Bár 1979 óta egyetemi oktató, mégsincs 2012-nél frissebb publikációja… Egy un. TET laborban oktat, ahol anyagok 2010-2012 közötti időszakról találhatók. nekem nagyon úgy tűnik, hogy némi TÁMOP pénzzel megdobták őket (egyszerűbben EU-s pénzzel) és most igazolni kell, hogy mire ment el a pénz.

p.s.: Ha tévednék - elnézést kérek a doktornőtől…
 
Utoljára módosítva:
Nos, itt látom pontosan én is a kutya hantját. A gyakorlati képzés (vagy annak mondhatni teljes hiánya) terén.
Nem a gimnáziumokról, vagy a még felsőbb oktatásról beszélek, hanem az egyszerű, mezei szakközép, illetve szakmunkásképzőkről, és itt most tekintsünk el attól, hogy gyakorlatilag ezek eltűnőfélen vannak, senki nem akarja, hogy a gyereke "csak" egy szakmunkás legyen, legyen annak a gyereknek érettségije!

Így aztán mindenki érettségizik, de eltűnnek a "szakik". Víz, gáz, villanyszerelők, kőművesek, esztergályosok, és még sorolhatnám.

De ha mégis arra vetemedik valaki, hogy ezt tanulja, a gyakorlati oktatás része egyenlő a nullával, ötven évvel ezelőtti technológiákat gyakorolnak, a modern berendezéseket be sem tudja nekik mutatni az iskola.
Egyik fiam autószerelő, épp múltkor beszélgettünk róla vele, mit használ a szakmában abból, amit a szakközépben/technikumban megtanult. Hosszas gondolkodás után azt mondta, magának a motornak a működési elvét. :)

Szóval a gyakorlati oktatásunk valóban nagyon sántáskodik, de elméleti oktatásban szerintem bőven nincs szégyenkeznivalónk, legfeljebb az ehhez használt eszközparkot lehet, és sajnos kell szégyellni.

Arról már nem is értekeznék külön, hogy az OKJ-s képzések mi romboló munkát végeznek a szakmák körében.

OKJ képzéskörben konkrétan számítógép hálózat építő és üzemeltetővel futottam össze személyesen. Úgy van neki ilyen végzettsége, hogy alapvető dolgokról nincs fogalma, konkrétan nem csak nem tud egy UTP kábel szabványos színsorrendet mondani, de azt sem tudja, hogy ilyen van. Aki nem járatos ezekben annyit kell róla tudni, hogy nem mindegy a 8 db színes kábel milyen sorrendben van bekötve. Ha rosszul van bekötve, akkor konkrétan tök mindegy, hogy a két vége egyforma, nem fog működni. Mondom, egy számítógép hálózat építőről beszélünk, aki 2 évet nappali tagozaton járt ilyen képzésre!
De simán találkoztam olyannal, aki egyetemet végzett hasonló szakon, elvileg a szakmában dolgozott néhány évet, de nem tudta megmondani - közelítőleg se - hogy egy 10 Mbit/sec-es internet kapcsolaton egy óra alatt mennyit adatot lehet letölteni.

Az nem baj, hogy az érettségi minimum lett. Láttam néhány felnőttet, akinek első körben az esti gimit kellett végigszenvednie, mert nem tudott továbbtanulni. És nem kell bonyolult dolgokra gondolni, egy csomó képzésnek alapfeltétele lett. Főleg akkor érdekes, amikor csavarnak egyet a törvényen is kiderül, hogy az addig szakmunkás bizonyítvánnyal végezhető tevékenységhez olyan végzettség kell, amit csak érettségivel lehet megszerezni.

A legtöbb képzés szakmai szinten is koncepcionálisan elszúrt. Az autószerelőnek tanuló fiatalokkal is lehetne olyat tanítani, ami hasznos. Aztán ezekkel az alapokkal meg ráér megtanulni, hogy az egyes konszernek speciális dolgait hogyan lehet javítani, diagnosztizálni. A való életnél előbb úgysem lehet megtanulni, hogy ha az autó melegen rángat és a diag azt mondja, hogy a 25-ös szenzor a hibás, akkor a 32-est kell cserélni a javításhoz :)

A szak-munkásokkal meg nem csak az a baj, hogy kevés van belőle és nem értenek hozzá, de sok még igénytelen is. Amikor az újépítésű lakásunknál volt néhány apró javítás, amiért szóltam és odafáradt a '"szakember", akkor 5 perc múlva mondtam neki, hogy akkor most szépen abbahagyja, hozza ide az anyagot és majd én megcsinálom, mert legalább azt a színvonalat elvárnám, amit én magam is elvárok magammal szemben.
 
B
Csak én látom úgy, hogy a gyerekek lassan előbb tanulják meg a számítógép kezelését, mint ahogy járni tudnak? Jó ez egy kis költői túlzás, de környezetemben a szülők azért harcolnak, hogy elvonszolják őket a számítógép elől, kizavarják az udvarra vagy könyvet kényszerítsenek a kezébe.

Azon ritka alkalmak egyike következett be, amikor kénytelen vagyok épp veled egyetérteni... De, sajnos... sajnos... Pedig épp mint programozó kell ezt mondjam magam is...

De mindig a szőr felmered a hátamon amikor olyasmit hallok, meg fórumokon azon elmélkednek, hogy óvodásokat hogyan lehetne megismertetni a programozás alapjaival (halálkomoly, sokak kedvenc témája ez a számítógépes fórumokon!), meg ilyesmi.

Holott én is híve vagyok annak, hogy igenis minél korábban kezdjen tanulni a gyermek minden hasznosat. Nem vagyok a híve annak, hogy „eh, gyerek még, hadd játsszon”. Ellenben hiszek abban, minden életkornak megvan az a tulajdonsága, hogy akkor mit a legjobb tanulni. A programozás szerintem marhára nem olyan, hogy ovis korban kéne. Sőt, még abban se hiszek, hogy okvetlenül mindenkinek meg kéne tanulnia e szakmának akár csak az alapjait is. És amikor ovisokat vagy akár alsósokat is erre úgymond „oktatnak”, hát tudom hogy abból úgyse igazi oktatás születik, hanem lényegében csak számítógépes játékok, úgymond hogy „felkeltsék az érdeklődését iránta”. Akkor meg tényleg jobb még az is ha kimegy focizni egyet, mert ott legalább mozog, holott elárulom, annak ellenére írom ezt, hogy UTÁLOM a focit...

De mégjobb lenne, ha idegen nyelvet (=angolt) tanítanának nekik. Igen, az ovisoknak is. Azt lehet abban a korban is. És az ugyanúgy nagyon hasznos lesz akár ahhoz is ha később programozást akarna tanulni. Amiatt, mert a magyar doksik hiányosak, hibásak és hihetetlenül elavultak. (Ezt is szakemberként írom).
 
Na szerintem ez indikálta a hírt, mert ki is ez a hölgy? Azon kívül, hogy Turcsányi-Szabó Márta, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) egyetemi docense, a gugli keveset ad ki róla. Nekem már az is fura, hogy egy informatikai karon nincs semmi infó egy oktatóról (lásd a linket). Bár 1979 óta egyetemi oktató, mégsincs 2012-nél frissebb publikációja… Egy un. TET laborban oktat, ahol anyagok 2010-2012 közötti időszakról találhatók. nekem nagyon úgy tűnik, hogy némi TÁMOP pénzzel megdobták őket (egyszerűbben EU-s pénzzel) és most igazolni kell, hogy mire ment el a pénz.

p.s.: Ha tévednék - elnézést kérek a doktornőtől…

A Linkedin profile azért nem rossz, van benne versenyszférás melóhely is. Jó, a vége mégis csak TÁMOP lett, gyanítom a kiépített kapcsolatrendszere sokat segít, hogy a megfelelő tölcséren ömöljön ki a pénz, és gondolom a Samsung neve sem jótékonysági alapon kerül be egy digitális fejlődést elősegítő projectbe.

https://www.linkedin.com/in/martaturcsanyiszabo/hu
 
OKJ képzéskörben konkrétan számítógép hálózat építő és üzemeltetővel futottam össze személyesen. Úgy van neki ilyen végzettsége, hogy alapvető dolgokról nincs fogalma, konkrétan nem csak nem tud egy UTP kábel szabványos színsorrendet mondani, de azt sem tudja, hogy ilyen van. Aki nem járatos ezekben annyit kell róla tudni, hogy nem mindegy a 8 db színes kábel milyen sorrendben van bekötve. Ha rosszul van bekötve, akkor konkrétan tök mindegy, hogy a két vége egyforma, nem fog működni. Mondom, egy számítógép hálózat építőről beszélünk, aki 2 évet nappali tagozaton járt ilyen képzésre!
De simán találkoztam olyannal, aki egyetemet végzett hasonló szakon, elvileg a szakmában dolgozott néhány évet, de nem tudta megmondani - közelítőleg se - hogy egy 10 Mbit/sec-es internet kapcsolaton egy óra alatt mennyit adatot lehet letölteni.

Az nem baj, hogy az érettségi minimum lett. Láttam néhány felnőttet, akinek első körben az esti gimit kellett végigszenvednie, mert nem tudott továbbtanulni. És nem kell bonyolult dolgokra gondolni, egy csomó képzésnek alapfeltétele lett. Főleg akkor érdekes, amikor csavarnak egyet a törvényen is kiderül, hogy az addig szakmunkás bizonyítvánnyal végezhető tevékenységhez olyan végzettség kell, amit csak érettségivel lehet megszerezni.

A legtöbb képzés szakmai szinten is koncepcionálisan elszúrt. Az autószerelőnek tanuló fiatalokkal is lehetne olyat tanítani, ami hasznos. Aztán ezekkel az alapokkal meg ráér megtanulni, hogy az egyes konszernek speciális dolgait hogyan lehet javítani, diagnosztizálni. A való életnél előbb úgysem lehet megtanulni, hogy ha az autó melegen rángat és a diag azt mondja, hogy a 25-ös szenzor a hibás, akkor a 32-est kell cserélni a javításhoz :)

A szak-munkásokkal meg nem csak az a baj, hogy kevés van belőle és nem értenek hozzá, de sok még igénytelen is. Amikor az újépítésű lakásunknál volt néhány apró javítás, amiért szóltam és odafáradt a '"szakember", akkor 5 perc múlva mondtam neki, hogy akkor most szépen abbahagyja, hozza ide az anyagot és majd én megcsinálom, mert legalább azt a színvonalat elvárnám, amit én magam is elvárok magammal szemben.


Ezek a te szakijaid azért ilyen igénytelenek, mert megtehetik, mert kevesen vannak, mert konkurencia, utánpótlás nincs.
Örülsz, ha kapsz, az legalább elhozza a szerszámait, amivel aztán megcsinálhatod magadnak, hogy jó is legyen :D
 
Ezek a te szakijaid azért ilyen igénytelenek, mert megtehetik, mert kevesen vannak, mert konkurencia, utánpótlás nincs.
Örülsz, ha kapsz, az legalább elhozza a szerszámait, amivel aztán megcsinálhatod magadnak, hogy jó is legyen :D
Attól tartok, hogy a helyzet nem ilyen egyszerű.
Anno a gengszterváltás előtt államilag leszervezték, hogy a szakmunkás képzőbe és a szakközépiskolákba járó diákoknak legyen hol a szakmai gyakorlatot elvégezni. Ma ez olyannyira nincs, ha netán egy vállalkozó arra vetemedne, hogy diákokat is alkalmaz - akárcsak nyári gyakorlatra - csengetheti utána a TB-t, meg az egyéb adókat.
Persze van aki így is megteszi, de sajnos többségük ennek a költségét előre elkéri a gyerek szüleitől.
Ebből kifolyólag nagyon kevés a gyakorlati képzés.
És nagyon nehéz hangszer nélkül megtanulni zenélni…
 
Igen ha valaki ertekesiteni akarja a tanultakat sajnos nem megy,mert el se fogadjak , ujbol be kell ulnie az iskolaba levizsgazni vagy kulombozetit tenni.
Nem kivanom ledegradalni a magyar oktatast mert en is otthon tanultam, de egyszeruen milyen alapon huzod le az ameriaki oktatast?
Egyetlen vonalon nem tudsz olyant mondani amiben nem jatszik vezeto szerepet.
Mitol nem kreativak Usaba? muveszetekben? kutatasokba?technologiaba? iparba?

A dollarrol meg jo lenne ha valoban tanulnal egy kicsit tobbet es megertened a kapitalizmus mukodeset, a FED szerepet, mert akkor nem irnal ilyen kapitalis hulyesegeket.


Julia beszelsz a computerrol ami itt a 90-es evektol mar minden iskolaba ott volt.

Minden csaladba sajat gep van a gyereknek is. Honnan veszel ilyen infokat hogy nem engedik a gyereket gep kozlebe?

Lehet nem minden tokeletes a politikaba, de hogy Mo. egyet elore, es kettot hatra lep mostanaba ,ha majd tudsz olyan peldat mondani amibe jobbak vagyunk akkor arrol lehet beszelgetni , de ez a vagdalozas csak is informacio hiannyal magyarazhato, vagy merhetetlen rossz indulattal.
Az lehet hogy az iskolákba már volt de nem minden otthonba és a kettő nem ugyanaz!!!!
 
Attól tartok, hogy a helyzet nem ilyen egyszerű.
Anno a gengszterváltás előtt államilag leszervezték, hogy a szakmunkás képzőbe és a szakközépiskolákba járó diákoknak legyen hol a szakmai gyakorlatot elvégezni. Ma ez olyannyira nincs, ha netán egy vállalkozó arra vetemedne, hogy diákokat is alkalmaz - akárcsak nyári gyakorlatra - csengetheti utána a TB-t, meg az egyéb adókat.
Persze van aki így is megteszi, de sajnos többségük ennek a költségét előre elkéri a gyerek szüleitől.
Ebből kifolyólag nagyon kevés a gyakorlati képzés.
És nagyon nehéz hangszer nélkül megtanulni zenélni…

Igen, erről beszéltem fentebb. Az iskola nem tudja biztosítani a valós gyakorlati oktatást, inasmunkáért pedig a gyerekeknek/szülőknek kell jóformán bekönyörögni magukat valahová.
 
Barátnőm 25 éve külföldön él a családjával. 2-3 évente látogatnak haza, ilyenkor találkozunk, mail-t is gyakran váltunk. Emlékeiben minden úgy él, amit 25 éve itt hagyott. Beszélgetéseink, levelezéseink során újra és újra igazolásokat keres, hogy miért jobb "odakint" - mennyivel rosszabb volt itthon. Hangulatomnak megfelelően reagáltam ezekre a párhuzamokra, egy idő után megéreztem mögötte a lélek gyötrődését. Megértettem, hogy neki szüksége van erre ! Ezzel, a hazájának szóló dühvel erősíti a lelkét, nehogy elgyengüljön... Ezzel a haraggal tartja magától távól minden erejével a sarkában koslató honvágyat. Nehogy közelebb kerüljön hozzá, mint három lépés. Retteg a pillanattól, hogy egyszer elfogy a távolság és mindent beterít az a szaggató fájdalom, mely sosem gyógyul. Rettenetes lehet...
 
Amcsi oktatas.
Nem tudom ki jart itt iskolaba aki igy lehuzza kinti oktatast? Valoszinu egyikotok se.
Az en gyerekeim vegig itt jartak iskolaba, es vegeztek el az egyetemet.
Egy lepukkant motelbe nem fognak hivni $50-os oraberrel dolgozo vizszerelot hanem a hazmesterrel megoldajak a javitast.
Az iskolak nagyresze magan ahol amit fizetsz azt kapsz.
Az allami iskolabol is lehet vegig meni bejutni felsooktatasba, ami azert nem olcso sehol.
Egy uj bevandorlo az elso idoben legyen az turista vagy vizitor vagy tanulo, csak az egyszerubb emberekkel kerul kapcsolatba. /Szobat vagy nagyon olcso lakast berel,ami nem a Central PArk ba van./
Mo is a miskolci szegragalt iskolakbol mint a feher hollo kerul ki egy egy gyerek aki bekerul az ELTE re, agy az orvosira.
Sajnos nem eleg az okossag a penz is egy fontos kellek, meg ugy is ha van osztondij.
Szakmaknal az erettsegi utan felesbe megy a gyakorlati oktatas az elmeletivel.Aki tovabb akar menni Collage be tud szakmat magas szinten tanulni.
OLyan peldakat hoztok ami mindenhol letezik, hogy a gyerek nem tanul tovabb otthagyja az iskolat, nem erdekli semmi csak a bulizas.
Ajanlom meglatogatni egy iskolat ahol a vegzett diakokrol komoly historik vannak milyen karriert sikerult befutniuk.

En meg arra hivatkozok ami a vilagon top Yale Universiti , vagy hogy ne errol a continensrol beszeljek az Oxford University De a Boston es majd minden nagy varosban van olyan hires egyetem ami kutatasokkal is foglalkozni es van, hogy csak 1-2 diplomaval lehet egyaltalan bekerulni.
Igaz egyikotok se jart ide iskolaba de tudjatok ,hogy olyan alacsonyszintu lehet hogy a Pitagorasz tetelnel tovabb nem tudnak lepni mert keptelenek felfogni .

HA nem is a programozast tanuljak az oviba de az en unokam 2 es 5 evesek mind hasznalja a szamitogepet, ir olvas ma 3-4. evet betolto gyerekek kezdik az iskolat.
A szobatisztasag nem kovetelmeny az oviba a kicsiknel de minden gyereknek a van szamitogep laptop vagy Ipod ott van.

Amerika nem a harmadik vilag hogy igy le kene huzni a sarga foldig.
 
Usaba minden uzletre van epitve. A Pom pom lanyok base ball az iskolakban mindbe valamilyen sport van. Jol kivalasztjak melyik sportot valaszt az iskola, es a diakok orommel jatszanak a ezekbe a csapatokba. keruleti szinten varosi szinten stb mennek tovabb, es ezekbol a gyerekekbol lesznek kesobb a profi sportolok.
Ahoz hogy penzt csinaljanak diakkent nagyon komolyan kell a tanulas mellett ezt is venni.

NAgyon jonak talalom az iskolarendszert.
Pl az uj menekultek gyerekeit 1 max 2 ev alatt teljesen feltudjak zarkoztatni erkezen barhonan a vilagbol.

NAgyon sok magyar lett itt sikeres orvos ugyved politikus akik itt vegeztek az iskolaikat.Kicsit tobbet tanultak mint a faiskolaba.
 
B
NAgyon jonak talalom az iskolarendszert.

Jó, hát szóval tudomásul vettem hogy te azt az iskolarendszert nagyon jónak találod. Gondolom te pedig azt értetted meg az én hozzászólásomból (csak...), hogy én meg marhára nem találom jónak.

Szerintem ennél maradhatunk. Nem hiszem hogy meg tudnálak győzni, ez nem is érdekem vagy célom. Ami meg a fórumtagokat illeti, azok elolvashatják a véleményemet fentebb, fölösleges ismételgetnem. Emiatt csak annyit jegyzek még meg, hogy kettőnk nézetkülönbsége szerintem abból az egyszerű tényből fakad, hogy teljesen más az elképzelésünk arról, milyen lenne egy igazán ideális és jó iskola, hogy mi kéne legyen egy iskola célja úgy általában, és hasonlók.
Az amerikai iskolarendszer (sajnos...) szerintem se rosszabb (már...), mint bármely másik. Ezt nem állítom. Azt állítom, RÉGEN a magyar jobb volt szerintem. Régen. Most már NEM. Emellett pedig azt állítom, baromitávol van az amerikai oktatás attól, ami szerintem helyes és ideális volna. Ennyi csak.

Ha neked tetszik, oké, a te dolgod. Az meg hogy nekem nem tetszik, nemcsak hogy az én dolgom, de abszolút jelentéktelen részletkérdés is, tekintettel rá hogy rég kinőttem az iskolapadból, sőt nincs is iskoláskorú gyerekem se, szóval végeredményben e témában kívülálló vagyok. Annyiból érdekel mégis, hogy épp mert szeretem az USA-t, aggódom, hogy tudományos-technikai téren lehagyják majd azok az országok, amik többet invesztálnak a komoly oktatásba és iskolarendszerbe. Például kinézek effélét a kínaiakból, bár bevallom, konkrét infóim nincsenek arról, ott mi hogy megy.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

vorosmart wrote on bsilvi's profile.
Köszönöm szépen a legújjab fordításod !
nkatalin wrote on bsilvi's profile.
Szia! Nagyon szépen köszönöm a renegát akseli kiborgot már nagyon vártam, lesz folytatása? Lehet tudni hány rész lesz még? Mit fordítasz következőnek? Köszi, ha válaszolsz!Szép napot!
livian wrote on bnrn's profile.
Szia. Csak így ismeretlenül is szeretném megköszönni neked a Sutherland könyvek fordítását, nagyon nagy örömet okoztál a fiamnak. Hétről-hétre várta a fordításodat, napi szinten érdeklődött mindig, hogy van-e új rész. Kicsit szomorú, hogy több rész ebből a sorozatból már nem lesz.
Esetleg megkérdezhetem, tervezel hasonló sorozatot még? Olvashat még tőled fantasy fordítást?

Köszönettel: Livian
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322

Statisztikák

Témák
38,166
Üzenet
4,810,885
Tagok
616,253
Legújabb tagunk
Fortressgjr
Oldal tetejére