[h=3]Székelygulyás krumplis pogácsával[/h]
Hozzávalók:
a pogácsához:
- 750 g liszt
- 750 g krumpli (sós vízben megfőzve, áttörve, langyosra hűtve)
- 250 g vaj
- 5 dkg friss élesztő + 1/2 dl langyos tej + 1 tk méz
- 1 nagy tejföl (450 g)
- 1 tojás
- 4 kk. só
a kenéshez:
- 1 tojássárgája 1-2 ek. tejföllel elkeverve
Elkészítése:
[FONT="]A vajat/margarint elmorzsoljuk a lisztben. 1/2 dl mézes langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt. A liszthez hozzákeverjük a sót, mélyedést készítünk, ebbe öntjük a 3/4 rész tejfölben elkevert tojást és a felfutott élesztőt. Az egészet jól összedolgozzuk és lisztezett kelesztőtálban a duplájára kelesztjük (1-1,5 óra). A tésztát lisztezett deszkán átdolgozzuk (egyszerűbb, ha kétfelé vesszük), kinyújtjuk hajtogatjuk. Ezt megismételjük még legalább kétszer. Jó, ha a hajtogatás között pihen legalább 15 percet, de ha nagyon sietünk, akkor nem muszáj, enélkül is finom lesz! Ujjnyi vastagra nyújtjuk, a tetejét berácsozzuk, kiszaggatjuk (most éppen nagy méretű formával /6 cm átmérőjű/), majd sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük. A sütőt 220°C-ra előmelegítjük, a maradék tejfölt összekeverjük a tojássárgájával, megkenjük vele a pogácsák tetejét, ezután aranysárgára sütjük. (Kb. 20 perc alatt)
[/FONT]
Hozzávalók:
a székelygulyáshoz:
- 600 g sertéscomb, felkockázva
- 1 nagy fej hagyma
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 1 kg savanyú káposzta
- 1 zöldpaprika
- 1 paradicsom
- 4 ek. olaj
- 2-3 kk. pirospaprika
- 1 tk. őrölt kömény
- só
- őrölt fekete bors
- 5-6 szem egész bors
- 1 tk. majoránna
- 3+1 dl tejföl
- 30 g liszt
- 2-3 kisebb babérlevél
Elkészítése:
[FONT="]A húst kockákra vágjuk, a hagymát felaprózzuk. A savanyú káposztát kissé leöblítjük és lecsepegtetjük. A zöldpaprikát és a paradicsomot megmossuk, a paprikát kicsumázzuk és felkarikázzuk, a paradicsomot meghámozzuk és gerezdekre szedjük. Az olajat felforrósítjuk, megfonnyasztjuk benne a hagymát, rádobjuk a húst, és élénk tűzön 2-3 percig pirítjuk. Megszórjuk a pirospaprikával és a köménymaggal, hozzáadjuk az áttört fokhagymát, a zöldpaprikát és a paradicsomot, kissé megsózzuk, borsozzuk, majd a saját levében 40 percig puhára pároljuk. Beleöntjük a savanyú káposztát 1/2 dl vízzel együtt, ízesítjük babérlevéllel, egész borssal, majoránnával. További 15 percig főzzük. 3 dl tejfölben elhabarjuk a lisztet, aztán beleforgatjuk a káposztás húsba, és további 5 percig pároljuk. Tálaláskor tányérba szedjük, a tetejét a maradék 1 dl tejföllel, csipetnyi pirospaprikával és petrezselyemmel díszítjük. Külön csészében további tejfölt és friss házi pogácsát kínálhatunk hozzá. Melegítve még finomabb!
[/FONT]