Hazaküldenék a magyar orvosokat

A nemrégiben nyilvánosságra hozott tervek szerint a brit kormány hazaküldené a külföldi orvosokat, és erősítené a hazai orvosképzést. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint itthon nagy szükség lenne a világlátott, nemzetközi tapasztalattal és nyelvtudással rendelkező orvosok munkájára.

Az Egyesült Királyságban az egyéni és pártpolitikai ambíciók következtében népszerűsített, sokak szerint politikai blöffként induló brexit szelleme kiszabadult a palackból. A júniusi népszavazáson a kilépéspártiak kerültek többségbe, mely azonnali és azóta is tartó gazdasági és politikai bizonytalanságot szült. A font az év eleje óta közel 22 százalékkal gyengült, a gazdasági kilátások romlottak, a külföldi munkavállalók jövőjével kapcsolatos bizonytalanság pedig mindennapos témává vált.

London, mint Európa gazdasági fővárosának várfalán komoly repedések keletkeztek. Hazaküldenék a külföldi orvosokat Ezt üzeni a konzervatív kormány, amely a most nyilvánosságra hozott tervek szerint a következő évtizedben orvosokból önellátásra állítaná át a Nemzeti Egészségügyi Szolgálatot (NHS). Az OECD országai közül Nagy-Britanniában dolgozik a legtöbb külföldi orvos. Az Egyesült Királyság megelőzi még Svájcot és Amerikát is ezen a téren, pedig ott is nagyon sok az olyan doktor, aki külföldön szerezte meg a diplomáját. Nagy-Britannia kormányzata jelenleg évente 3,3 milliárd fontot fizet ki szerződéses egészségügyi alkalmazottaknak, akiknek a javarésze külföldi. Ezen kíván az egészségügyi miniszter spórolni.

Természetesen ez nem megy egyik napról a másikra: fokozatosan küldenék haza a külföldi doktorokat és nővéreket. Ez egy tízéves program. Ezen kívül erősítenék a hazai orvosképzést. Jelenleg évente 6000 orvos végez Nagy-Britanniában, ezt szeretnék 1500-al növelni. Ez egy 100 millió fontos program. A brit egészségügyi képzésben résztvevő, de a jobb körülmények és a jobb fizetés reményében külföldön (USA, Ausztrália, Új-Zéland) elhelyezkedő orvosoknak vissza kellene fizetni a képzés teljes állami támogatását - ez jelenleg 220 ezer font. Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt Kilenc évi hűségre köteleznék a rezidenseket Rezidensi fórum: ötletszerű az Egészségügyi Minisztérium tervezete Valódi munkát kérnek a fiatal gyakorló orvosok Káoszt okoz a szakorvoshiány Kritikus az ápolóhiány 30 százalékos béremelést kérnek az orvosoknak Nem érzik jól magukat a kinti orvosok, fontolgatják a hazatérést Éger István a Magyar Orvosi Kamara elnöke a TV2 Tények című műsorában elmondta: "Körülbelül 1900-an dolgoznak Angliában, akiknek elfogadottsága és megbecsültsége nagyon változó.

Ennek talán a konkurencia lehet az oka, de nem mindenütt szeretik őket egyformán. Ezt én arra a tapasztalatra alapozva tudom mondani, amit közvetlenül ezektől az Angliában dolgozó magyar orvosoktól kaptam. A negatív hangulat miatt sokan nem érzik jól magukat, és többen is fontolgatják a hazajövetelt, ami egyébként kifejezetten jót tenne a magyar egészségügynek. Nagy szükség volna arra, hogy minél többen a fejlett országokból, nagy nemzetközi tapasztalattal, nyelvtudással, irodalmi kitekintéssel hazatérve erősítsék az egyébként igencsak meggyengült orvosi pozícióinkat."

orvos.jpg
 
A második idézet a cikkből volt.

Köszönöm.

Minden országban az idegen el nem fogadás ott van lappangva.
De felszítani azért kevés nemzet tette.

Az angolok pontosan ezt tették a Brexit kampányukban. Nekik "jobban" sikerült, amint látjuk a népszavazások eredményeit.

Ez valóban függ sok mindentől kit miként lehet kampánnyal felizgatni attól is jobban mint alapból idegenkedik más népektől otthonában
Ebben nagyon élen járt 2015 től kormányunk

Ezért is érdekesek az angolok, mert ők hozzá voltak szokva az idegenekhez a gyarmati múlt kapcsán. Szóval ha az eredményt nézzük, nem mi jártunk az élen.

Te is láttad a plakátokat az elveszik a munkát legenyhébb változatától a legerősebbig

Senki nem vette azokat komolyan, csak kifigurázták. Amik a világban történtek később, nagyobb hatással voltak.

A politika még a szomszédokat is képes összeugrasztani.
Régi példával a délszláv háború.
Csak arra a hasonlat alapból nem annyira idegengyűlölők az emberek mint lettek.

Valóban képes lehet erre a politika, de a mostani történésekre nem jó példa szerintem a délszláv háború.
 
"Nagy-Britannia kormányzata jelenleg évente 3,3 milliárd fontot fizet ki szerződéses egészségügyi alkalmazottaknak, akiknek a javarésze külföldi."

Itt álljunk meg egy pillanatra! Nekem ez magyarra lefordítva nem azt jelenti, hogy az ott letelepedett orvosokat, egészségügyi alkalmazottakat teszik lapátra, hanem a szerződéseseket!
Akik pl. péntek délelőtt-délután repülőre ülnek, szombat-vasárnap a hétvégi ügyeletet ellátják Angliában, hétfőn reggel pedig az első géppel röpülnek vissza Magyarországra, ahol életvitelszerűen élnek, és ahol főállásban dolgoznak.
 
Senki nem vette azokat komolyan, csak kifigurázták. Amik a világban történtek később, nagyobb hatással voltak.




Valóban képes lehet erre a politika, de a mostani történésekre nem jó példa szerintem a délszláv háború.
Ugyan ne mondd már hogy nem vették komolyan, vagy nem volt hatása?
2015-től már készültek a majdani népszavazásra.
Jól meg kellett az alapozni.Tömeg hangulattal.
A délszláv háború az nem a mostani történésekre példa.
Hanem a összeugrasztásra, a gyűlölet keltésre de azt el is ismerted.
-----------------
De letértünk a konkrét orvosi ügyről hogy hazaküldhetik nem kívánatosként a kelet európaiakat.
Azt a vonalat vidd tovább.
 
Ugyan ne mondd már hogy nem vették komolyan, vagy nem volt hatása?
2015-től már készültek a majdani népszavazásra.
Jól meg kellett az alapozni.Tömeg hangulattal.
A délszláv háború az nem a mostani történésekre példa.
Hanem a összeugrasztásra, a gyűlölet keltésre de azt el is ismerted.
-----------------
De letértünk a konkrét orvosi ügyről hogy hazaküldhetik nem kívánatosként a kelet európaiakat.
Azt a vonalat vidd tovább.


Akikkel én beszélgettem, egy se vette komolyan, a net is tele volt a kifigurázásával.
Nem sikerülhetett túl jól az alapozás, hiszen sokan el se mentek szavazni. Az angolok nem nevettek, szavaztak.
A délszláv háború az etnikai (korábban elnyomott) konfliktusokra lenne példa.

Te erőltetted - Ernoe után - az idegengyűlöletet. Aminek egyébként van köze a nem kívánatos kelet-európai orvosoknak.
 
Azt gondolod, hogy egy orvosnak 6 év alapképzés, nem tudom hány év szakképzés, meg a tökéletesen elsajátított angol nyelv után nagy gond egy nyelv megtanulása?
Nem. Azt mondom, hogy munka (és család mellett) mellett nem valószínű, hogy összejön. Ezért is találták ki egyes okos országok, hogy a kétvényező első hat hónapja kizárólag a nyelvtanulásról szól.

UI: ki mondta neked, hogy aki elvégzi az orvosit, annak "tökéletesen elsajátított angol"-ja van? Hol sajátította el tökéletesen? Az egyetem első két évében heti két óra orvosi angol alatt? Vagy mikor 6-od év végén nagy nehezen megcsinálja az állami nyelvvizsga hiányában az azt helyettesítő profex-et? Vagy amikor a felvételihez német nyelvvizsga pontokat hoz? Kb. ez a realitás. De jó tudni, hogy egy kívülálló ilyen sokra tartja az orvosok idegennyelvi képességeit :-D

Én úgy tudom, közben van fizetés, vagy itthon végzi el a tanfolyamot. Egyébként helyettesítés esetén biztosan lehet angolul is dolgozni a diagnosztikus szakmákban (pl. patológia). A cikkben egyébként az USA-ról, Új-Zélandról és Ausztráliáról volt szó, elég nagy választék angol nyelvterületről.

Az itthoni nyelvtanulás olyan is. Nem angolról beszéltem, hanem skandináv nyelvekről. A cikk lehet, hogy USÁ-t, Új-zélandot és Ausztráliát említi, de én Európáról írtam, mint az UK lehetséges alternatívájáról. Az emíltett három országba lényegesen nehezebb bevándorolni, mint az EU-n belül bárhová (egyedül Norvégia nem EU tag a skandik közül). Sőt, az amerikai diploma honosító vizsga is vagy 1 év felkészülést igényel (kvázi az teljes egyetemi anyagot lehet újratanulni). Persze, lehet angolul dolgozni, de a munkavállalásihoz el kell végezni a helyi nyelv tanfolyamát, teljesen logikus módon. Vagyis az angollal nem spórol időt senki.

Az orvosoknak így is állandóan tovább kell képezni magukat. Majd a nyelvtanulást is megoldják. De szerintem az angollal is sok helyen elboldogulnak. Angliában nem tudom, hogy van, de nem hiszem, hogy annyit dolgoznak - ügyelnek pl. - mint itthon.
Tudom, magunk ellen beszélek, de próbálok realista lenni - aki megszokott egy életszínvonalat, nem fog egykönnyen lemondani róla.

A "képzés" a folyóiratok olvasásában meg a hétvégi kurzusokban merül ki. Más kategória, mint nyelvet tanulni. Angliában sem tartják be a 48 órás munkahetet, főleg pályakezdők heti közel 100 órát is dolgoznak. Ott sem mindig leányálom elhiheted. De a pénz jobb, mint Mo-n.
 
......a következő évtizedben orvosokból önellátásra állítaná át ..... No Para! Még 14 évig, ITTHON, nélkülöznünk kell a magyar orvosokat. Elgondolkodtató, hogy a világunkban, ahol 2 évre nem lehet előre tervezni, milyen érzelmeket váltott ki ez a cikk.
 
hogy Anglia utani lehetseges alternativa az EU legyen NA ez egy ritka ostoba megkozelites !!
Az osszes BRIT KORONATAG ajtaja NYITVA !!!
Kettot futtyent es Canadaban praktizal (onnet egy ev alatt az USA-ban )
Ausztraliaba futtyenteni sem kell Uj-Zeland meg leterdel ele !!
Bonuskent az angol diplomaja (ugye a magyart mar honosittatta ) NEMZETKOZI , HONOSITTATTNI SEM KELL

az pedig ,hogy a kepzese alatt alapbol tanul egy idegen nyelvet egy cseppet se zavarjon
a diplomajahoz NEM kell + idegennyelv vizsga arra ott a latin
az angolt pedig KENYTELEN megtanulni mert a publikaciok angolul folynak !!! - HA nem teszi lemarad !

A legtöbb dologhoz nem tudok hozzászólni érdemben, mármint amiket írtál. De amihez igen: az USA-ba nem kap praktizálási lehetőséget senki a vizsga nélkül. És a vizsga nehéz. Időigényes. Meg lehet csinálni, persze, de munka mellett sokaknak beletört már a bicskája a tanulásba. A magyar diploma is nemzetközi, két példányt kapsz belőle, egy magyart meg egy angol nyelvűt. Az EU-n kívül mégsem használhatod csak úgy, minden nélkül. Az EU-ban elvben igen. De ami biztos: a legtöbb nem angol anyanyelvű ország szervez kurzusokat az orvosoknak, akik ott kívánnak dolgozni. Mert angolul nem tudnak minden beteggel kommunikálni. Ezen túl kell esni, mielőtt megkapják a munkaengedélyt. Attól, hogy a magyar diplomával dolgozhat valaki angliában, még nem lesz angol diplomája.
Ausztráliához nem jó a magyar nyelvvizsga, nemzetközi kell. Ahhoz ott dolgozhasson, csak akkor automatikus a dolog, ha a szakvizsga brit/ír. Ilyen azt hiszem elég kevés embernek van. Amúgy végig kell járni a sokezer dolláros utat, ami sok idő (pl. egyes vizsgákra a várakozási idő akár 18 hónap is lehet).

Egy orvos írta, kiderül belőle, hogy mi minden kell:

"1. OET vagy IELTS Academic Module. Nem árt egy jó magántanár még otthon.


2. AMC MCQ: 2011 januártól új vizsgarendszer van, 3 és fél órás vizsga, 150 kérdés, számítógépes egyszerű választós. Az újdonság, hogy jó válasz esetén nehezebb, rossz válasz esetén könnyebb kérdést generál a gép. Van előkészítő párezer dollárért, én kihagytam. Ismerkedni kell, infókat szerezni, hogy miből érdemes tanulni. John Murtagh A-tól Z-ig és az AMC 600 kérdéses tesztkönyve alap.


Ha meg van ez a két vizsga, lehet orvosi állásra pályázni és ún. “limited registration-t” lehet kérni az AHPRA-tól. Februárban és augusztusban vesznek fel új orvosokat, a helyiekkel és az egyre növekvő számú külföldi bevándorlókkal kell versenyezni, akiknek a legtöbbje már szakorvos.


3. AMC Clinical Exam, a szóbeli, ennek teljesítésével lehet “full registration-t” kapni. Vizsgaidőpontot kapni nem könnyű, a jelenlegi átlagos várakozási idő a vizsgára 18 hónap. Mindenképp érdemes előkészítőre menni vagy tanulócsoporthoz csatlakozni. Van 8000 dolláros is (VMPF), de a Monash-ban egy remek német orvos hetente egyszer ingyen tanít és nagyon jó a tanfolyam. A vizsga amúgy 16 állomásos, 4 pihenővel, színészek a betegek, 8 perc jut egy szituációra, 2 perc készülés, 6 perc a beteggel. Pörgős, fárasztó.


A neheze akkor jön, ha az ember kap állást. Nem voltam felkészülve miféle papírok is kellenek a belépéshez, ezért érdemes otthonról úgy eljönni, hogy minden benne van a bőröndünkben. A magyar alapnyilvántartási papírtól kezdve a gyerekkori oltási kiskönyvön át minden. Munkába álláshoz kérnek egy ún. “jó hírnév igazolást” (Good Standing Certificate, GSC). A GSC-et az EEKH állítja ki, 3 hónapnál nem régebbi erkölcsi, diploma stb kell hozzá. A helyi orvosi nyilvántartó hivatal (AHPRA) pedig egy 3 hónapnál nem régebben kiállított GSC-et kér. Szervezés… A hatodéves gyakorlat itt az egyetem után van (internship), ezért otthonról egy külön igazolás kell erről a dékáni hivatalból.


Az EICS (diploma elismertetés) nekem 3 hónap alatt érkezett meg…ezt is érdemes időben elindítani. Formanyomtatvány az AMC honlapjáról letölthető.


A vizsgák, a könyvek, az eljárási díjak drágák. Könyvek (1200 dollár) nyelvvizsga (500 dollár), MCQ (2300 dollár), Clinical Exam (2800 dollár), Clinical Exam Bridging Course (8000 dollár), egyéb költségek (fordítás, WWC, police check, nyelvvizsga papír 500 dollár), orvosi regisztrációs díj (1300 dollár), EICS (kb 140 dollár).


Nem könnyű Ausztráliában orvosként elkezdeni dolgozni, de megcsinálható. A következő dolgok szükségesek hozzá: pénz, szorgalom és sok türelem. Amikor pedig sikerélmény éri az embert és jó állást kap, a befektetett energia és pénz megtérül. Megéri elszántnak lenni.


Elindulás előtt mindenképp érdemes sokat-sokat olvasni és tájékozódni az interneten."



Mint feltettem korábban: az itt hozzászólók ugye nem orvosok, gondolom te sem vagy az... A diplomához kell, hangsúlyozom, kell egy nyelvvizsga, méghozzá középfok! És bizony az orvosira jelentkező jó része a felvételi idején más nyelvből rendelkezett nyelvvizsgával, tehát az egyetem alatt küzködtek az angollal (melyet az első két évben tanulnak csak és bár van egy orvosi nyelvvizsga, az a diplomához nem volt elegendő 10 éve még, most nem tudom, de gyanítom, hogy ez nem változott). És nagyon sokan már 6-od végén álltak, de a diplomára várniuk kellett, mert még midig nem volt meg az angoljuk. Tehát a "kénytelen megtanulni" az nem egy egzakt dolog, arra nem adnak diplomát. Papír kell, bizonyíték. És ez nehéz azok számára, akik nem hoztak magukkal a gimiből valamilyen szintű angol tudást.
És bocs, de latinból nincs nyelvvizsga, tudomásom szerint holt nyelv. Az orvosin az első tanévben, azaz két szemeszteren át tanulják. De nem beszédcentrikus nyelv, értelemszerűen, a latintudás leginkább arra szolgál, hogy az anatómiai kifejezések, és majd később a gyógyszertan idején a receptírás pl. ne érje készületlenül a diákokat (ad egy párszáz szavas szókincset és a legalapvetőbb nyelvtant). És nem nyelvvizsga van belőle, hanem osztályzat a két félév végén. Vizsga nélkül, az éves dolgozatok alapján.
 
A legtöbb dologhoz nem tudok hozzászólni érdemben, mármint amiket írtál. De amihez igen: az USA-ba nem kap praktizálási lehetőséget senki a vizsga nélkül. És a vizsga nehéz. Időigényes. Meg lehet csinálni, persze, de munka mellett sokaknak beletört már a bicskája a tanulásba. A magyar diploma is nemzetközi, két példányt kapsz belőle, egy magyart meg egy angol nyelvűt. Az EU-n kívül mégsem használhatod csak úgy, minden nélkül. Az EU-ban elvben igen. De ami biztos: a legtöbb nem angol anyanyelvű ország szervez kurzusokat az orvosoknak, akik ott kívánnak dolgozni. Mert angolul nem tudnak minden beteggel kommunikálni. Ezen túl kell esni, mielőtt megkapják a munkaengedélyt. Attól, hogy a magyar diplomával dolgozhat valaki angliában, még nem lesz angol diplomája.
Ausztráliához nem jó a magyar nyelvvizsga, nemzetközi kell. Ahhoz ott dolgozhasson, csak akkor automatikus a dolog, ha a szakvizsga brit/ír. Ilyen azt hiszem elég kevés embernek van. Amúgy végig kell járni a sokezer dolláros utat, ami sok idő (pl. egyes vizsgákra a várakozási idő akár 18 hónap is lehet).

Egy orvos írta, kiderül belőle, hogy mi minden kell:

"1. OET vagy IELTS Academic Module. Nem árt egy jó magántanár még otthon.


2. AMC MCQ: 2011 januártól új vizsgarendszer van, 3 és fél órás vizsga, 150 kérdés, számítógépes egyszerű választós. Az újdonság, hogy jó válasz esetén nehezebb, rossz válasz esetén könnyebb kérdést generál a gép. Van előkészítő párezer dollárért, én kihagytam. Ismerkedni kell, infókat szerezni, hogy miből érdemes tanulni. John Murtagh A-tól Z-ig és az AMC 600 kérdéses tesztkönyve alap.


Ha meg van ez a két vizsga, lehet orvosi állásra pályázni és ún. “limited registration-t” lehet kérni az AHPRA-tól. Februárban és augusztusban vesznek fel új orvosokat, a helyiekkel és az egyre növekvő számú külföldi bevándorlókkal kell versenyezni, akiknek a legtöbbje már szakorvos.


3. AMC Clinical Exam, a szóbeli, ennek teljesítésével lehet “full registration-t” kapni. Vizsgaidőpontot kapni nem könnyű, a jelenlegi átlagos várakozási idő a vizsgára 18 hónap. Mindenképp érdemes előkészítőre menni vagy tanulócsoporthoz csatlakozni. Van 8000 dolláros is (VMPF), de a Monash-ban egy remek német orvos hetente egyszer ingyen tanít és nagyon jó a tanfolyam. A vizsga amúgy 16 állomásos, 4 pihenővel, színészek a betegek, 8 perc jut egy szituációra, 2 perc készülés, 6 perc a beteggel. Pörgős, fárasztó.


A neheze akkor jön, ha az ember kap állást. Nem voltam felkészülve miféle papírok is kellenek a belépéshez, ezért érdemes otthonról úgy eljönni, hogy minden benne van a bőröndünkben. A magyar alapnyilvántartási papírtól kezdve a gyerekkori oltási kiskönyvön át minden. Munkába álláshoz kérnek egy ún. “jó hírnév igazolást” (Good Standing Certificate, GSC). A GSC-et az EEKH állítja ki, 3 hónapnál nem régebbi erkölcsi, diploma stb kell hozzá. A helyi orvosi nyilvántartó hivatal (AHPRA) pedig egy 3 hónapnál nem régebben kiállított GSC-et kér. Szervezés… A hatodéves gyakorlat itt az egyetem után van (internship), ezért otthonról egy külön igazolás kell erről a dékáni hivatalból.


Az EICS (diploma elismertetés) nekem 3 hónap alatt érkezett meg…ezt is érdemes időben elindítani. Formanyomtatvány az AMC honlapjáról letölthető.


A vizsgák, a könyvek, az eljárási díjak drágák. Könyvek (1200 dollár) nyelvvizsga (500 dollár), MCQ (2300 dollár), Clinical Exam (2800 dollár), Clinical Exam Bridging Course (8000 dollár), egyéb költségek (fordítás, WWC, police check, nyelvvizsga papír 500 dollár), orvosi regisztrációs díj (1300 dollár), EICS (kb 140 dollár).


Nem könnyű Ausztráliában orvosként elkezdeni dolgozni, de megcsinálható. A következő dolgok szükségesek hozzá: pénz, szorgalom és sok türelem. Amikor pedig sikerélmény éri az embert és jó állást kap, a befektetett energia és pénz megtérül. Megéri elszántnak lenni.


Elindulás előtt mindenképp érdemes sokat-sokat olvasni és tájékozódni az interneten."



Mint feltettem korábban: az itt hozzászólók ugye nem orvosok, gondolom te sem vagy az... A diplomához kell, hangsúlyozom, kell egy nyelvvizsga, méghozzá középfok! És bizony az orvosira jelentkező jó része a felvételi idején más nyelvből rendelkezett nyelvvizsgával, tehát az egyetem alatt küzködtek az angollal (melyet az első két évben tanulnak csak és bár van egy orvosi nyelvvizsga, az a diplomához nem volt elegendő 10 éve még, most nem tudom, de gyanítom, hogy ez nem változott). És nagyon sokan már 6-od végén álltak, de a diplomára várniuk kellett, mert még midig nem volt meg az angoljuk. Tehát a "kénytelen megtanulni" az nem egy egzakt dolog, arra nem adnak diplomát. Papír kell, bizonyíték. És ez nehéz azok számára, akik nem hoztak magukkal a gimiből valamilyen szintű angol tudást.
És bocs, de latinból nincs nyelvvizsga, tudomásom szerint holt nyelv. Az orvosin az első tanévben, azaz két szemeszteren át tanulják. De nem beszédcentrikus nyelv, értelemszerűen, a latintudás leginkább arra szolgál, hogy az anatómiai kifejezések, és majd később a gyógyszertan idején a receptírás pl. ne érje készületlenül a diákokat (ad egy párszáz szavas szókincset és a legalapvetőbb nyelvtant). És nem nyelvvizsga van belőle, hanem osztályzat a két félév végén. Vizsga nélkül, az éves dolgozatok alapján.

Manapság azért a legtöbb középiskolában, de akár már általánosban is tanul az ember angolul, én 1995-ben egy német középfokúval érkeztem, angol alapfokúval, akkor még csak az állami volt, aztán első év végén lett meg az angol közép C is. Akkor ez még nem volt gyakori, igaz, de manapság szerintem már az. Ifjabb kollégáim igazolják. A nyelvtanulás nyelvi környezetben az igazi, valóban, de majd belejön, ha kimegy. Én úgy látom, nehézségek ide vagy oda, ha sürgősen nem változik ALAPJAIBAN a helyzet, a frissen végzettek nagyobb részének célállomása a Nyugat (Észak) lesz, sőt már az én csoporttársaim vagy harmada sem itthon dolgozik.
 
Manapság azért a legtöbb középiskolában, de akár már általánosban is tanul az ember angolul, én 1995-ben egy német középfokúval érkeztem, angol alapfokúval, akkor még csak az állami volt, aztán első év végén lett meg az angol közép C is. Akkor ez még nem volt gyakori, igaz, de manapság szerintem már az. Ifjabb kollégáim igazolják. A nyelvtanulás nyelvi környezetben az igazi, valóban, de majd belejön, ha kimegy. Én úgy látom, nehézségek ide vagy oda, ha sürgősen nem változik ALAPJAIBAN a helyzet, a frissen végzettek nagyobb részének célállomása a Nyugat (Észak) lesz, sőt már az én csoporttársaim vagy harmada sem itthon dolgozik.
A KSH szerint a sikeres nyelvvizsgák száma angolból 2005-ben 101 ezer volt, 2013-ben viszont már csak 56 ezer (az emelt szintű érettségi nem tudom, hogy egyenértékű-e a nyelvvizsgával, ez nem szerepel a statisztikában). És minden Mo-on középsuliban oktatott nyelvre igaz, hogy kb. 3-adára, felére csökkent a nyelvvizsgát letevők száma 10 év alatt. Szóval a statok nem igazolják a kollégáidat. Én csak azt tudom, hogy amikor én végeztem a teljes magyarnyelvű egyetemi évfolyamon (200 ember) kb. 30-nek volt legalább angol középfokúja (az én csoportomban - 24 emberből volt 4-nek!), és 50 embernek volt németből ugyanez. A pontos statisztikát az évfolyamfelelős tudta én már nem emlékszem, csak a nagyságrendre. A többi bajban volt, az utolsó pillanatokra maradt a Profex vizsga (ez a szakmai angol, akinek volt állami közpfokúja, annak ezt nem kellett letenni), amit akkor elfogadtak alternatívaként, de volt, akinek emiatt csúszott a diplomája egy évet. A Profex egyebként könnyebb, mint az állami közép, ezért az angolul nem nagyon tudók előnyben is részesítették. Ja, és ha jól tudom, pl. a SOTE-n elfogadják a német, spanyol, orosz, olasz nyelvet is, ha van középfok. Nem csak az angolt. Tehát egyáltalán nem biztos, hogy az egyetemi tanulmányok kényszerítő hatással vannak az angol tanulásra. Tény, hogy a publikációk főleg angolul jelennek meg, de a világ többi országából is publikálnak cikkeket, és azok az angol fordítás mellett az addott nyelven is elérhetők, tehát nem akkora hátrány mondjuk a kizárólagos némettudás, mint hinnénk.
 
Az angol tudas letfeltetel. Az egeszsegugyben kulfoldon a gyogyszerezes a nevei ,osszetetelei stb teljesen mas mint otthon.
Talan 10-20% lehet amit altalban minden fejlett orszag hasznal a tobbi az teljesen mas.A legnagyobb buktato meg a biztositasok mit fizetnek , milyen rehab centerek vannak , mennyi jar a betegnek hova kuldje stb.ezer fele biztositas van .
A korhazi munka valamivel egyszerubbnek tunik, de ott se fogadjak el egybol a diplomat.
A beteg egy pillanat alatt panaszt tesz ha valami nem tetszik neki vagy nem kelloen tajekoztatjak.
 
Viktor , nagyon sok igazság van sajnos abban amit leirsz ! èrtem ezalatt a külföldi nyelvek tanitását Magyarországon , aztán , hogy itt nálunk a latin egy holt nyelv igen mert ezt az 50-es évek kultuszminiszterei belénk verték ! Más igaz nem volt cocialista országokban , hanem nyugaton sokhelyt a latin kötelezö ! Na nem a 8 osztályos iskolákban hanem a gimikben és már az 5. osztálytól mint valamikor nálunk is szokás volt , pontosan ugy mint az hogy egy egyetemista akkoriban nem hebegett-habogott egy idegenm nyelvet hanem igen is tudott társalgási szinten elbeszélgetni .
 
A második idézet a cikkből volt.
Minden országban az idegen el nem fogadás ott van lappangva.
De felszítani azért kevés nemzet tette.
Ez valóban függ sok mindentől kit miként lehet kampánnyal felizgatni attól is jobban mint alapból idegenkedik más népektől otthonában
Ebben nagyon élen járt 2015 től kormányunk
Te is láttad a plakátokat az elveszik a munkát legenyhébb változatától a legerősebbig
A politika még a szomszédokat is képes összeugrasztani.
Régi példával a délszláv háború.
Csak arra a hasonlat alapból nem annyira idegengyűlölők az emberek mint lettek.
A delszlav haborut igen, szoktak igy jellemezni, hogy "szomszedok bekes egyuttelesben, es mi lett a vege". Igen, igy nezett ki a felszin. Ami meg az alatt volt, az a jugoszlav allamon beluli nemzetek elnyomasa es az allando fuggetlenseg-igenyuk volt. (egyebkent is, ha ezt Trianon kapcsan mindig felhozzak, hat bizony mashol is volt ilyen). A tagorszagok folyamatosan kuzdottek a fuggetlensegukert, manapsag divatos szoval jellemezve, a terrorizmus modszereivel. Olvassatok el Jugoszlavia tortenelmet a wikipedian. Vagy olvassatok utana Zvonko Busic ( es amerikai felesege sztorijanak). Mese a nepek nagy bekes egyuttelese. Lasd ir-angol konfliktus, Skocia, Quebec, Baszkfold, Katalonia. Plusz miert is ne lehetne egy nep onallo. Mert egy masik azt mondta?!
 
Viktor , nagyon sok igazság van sajnos abban amit leirsz ! èrtem ezalatt a külföldi nyelvek tanitását Magyarországon , aztán , hogy itt nálunk a latin egy holt nyelv igen mert ezt az 50-es évek kultuszminiszterei belénk verték ! Más igaz nem volt cocialista országokban , hanem nyugaton sokhelyt a latin kötelezö ! Na nem a 8 osztályos iskolákban hanem a gimikben és már az 5. osztálytól mint valamikor nálunk is szokás volt , pontosan ugy mint az hogy egy egyetemista akkoriban nem hebegett-habogott egy idegenm nyelvet hanem igen is tudott társalgási szinten elbeszélgetni .
Annyival egészíteném ki, hogy a latin azért holt nyelv, mert nem beszélik sehol a világon, nem azért, mert nem oktatják (sőt, senki sem tudja pontosan pl. hogy hogy hangzott, mikor beszélték, vannak a youtube-on filmek, amiben minden színész latinul beszél, de ugye nekik megvan a saját akcentusuk, de a pontos hanglejtésről senkinek nincs már fogalma - az egyházi latin kiejtés sem ugyanaz, mint amit rómában beszéltek). Az átlagember számára semmi haszna, a katolikus hittudományokban, a medicinában és a római jogra épülő rendszerekben viszont jelen van, így alapszinten muszáj oktatni a vonatkozó egyetemeken, fősulikban.
 
Viktor , nem szeretnék ezzen veled vitatkozni , értem most a latin nyelvröl , ez hasonló mint az 56 . Kinek ez volt kinek az , aki tanulta rendesen az használja is ha lehetösége van rá aki meg csak belekostolt vagy azt sem annak mindegy . Nem a yuotube-n kell nézni hanem használni ;)
 
Viktor , nem szeretnék ezzen veled vitatkozni , értem most a latin nyelvröl , ez hasonló mint az 56 . Kinek ez volt kinek az , aki tanulta rendesen az használja is ha lehetösége van rá aki meg csak belekostolt vagy azt sem annak mindegy . Nem a yuotube-n kell nézni hanem használni ;). Aztán ha ugy vesszük az átlagembernek mikor van szüksége az angolra ??
 
A delszlav haborut igen, szoktak igy jellemezni, hogy "szomszedok bekes egyuttelesben, es mi lett a vege". Igen, igy nezett ki a felszin. Ami meg az alatt volt, az a jugoszlav allamon beluli nemzetek elnyomasa es az allando fuggetlenseg-igenyuk volt. (egyebkent is, ha ezt Trianon kapcsan mindig felhozzak, hat bizony mashol is volt ilyen). A tagorszagok folyamatosan kuzdottek a fuggetlensegukert, manapsag divatos szoval jellemezve, a terrorizmus modszereivel. Olvassatok el Jugoszlavia tortenelmet a wikipedian. Vagy olvassatok utana Zvonko Busic ( es amerikai felesege sztorijanak). Mese a nepek nagy bekes egyuttelese. Lasd ir-angol konfliktus, Skocia, Quebec, Baszkfold, Katalonia. Plusz miert is ne lehetne egy nep onallo. Mert egy masik azt mondta?!
Jó régi hozzászólást kapartál elő és részletekből nyitnál egy témát hát ebbe nem megyek bele.
Az emberek szembeállítása a politika általi gyűlölet felszítására egy hasonlat amit mindenki ismer.
Hogy a béke a felszín?Az nem baj.
A békés életnél többre nem igen vágyik az ember

Hiszen mi a folyamatosan épülő országban az emberek vágya?
Legyen meg az anyagi javak és hagyják békén élni.

Az emberek szembeállítása a politika általi gyűlölet felszítására egy hasonlat amit mindenki ismer.
Addig békében élő emberek gyűlölni kezdik egymást!!
Ennyi szót se róla többet.
 
Utoljára módosítva:
Valóban milyen szép is egy egymást utáló, csaló, semmiben meg nem egyező házaspár, akik végül is együtt némán végigülik a híradót, majd átmennek a szomszédhoz, aki meghívta őket, isznak egy konyakmeggyet, beszélgetnek. Gondolnák szomszédék, hogy milyen békésen élnek együtt, egy igazi álompár.
 
A KSH szerint a sikeres nyelvvizsgák száma angolból 2005-ben 101 ezer volt, 2013-ben viszont már csak 56 ezer (az emelt szintű érettségi nem tudom, hogy egyenértékű-e a nyelvvizsgával, ez nem szerepel a statisztikában).
Nem egyenértékű, de aki emelt szinten le tud érettségizni, annak egy középfokú nyelvvizsgát nem jelent gondot letenni.
A "sima" érettségi kb. az alapfokú nyelvvizsga szintjén van, persze nem kettessel éppencsak átcsúszva itt sem.
A KSH-nak van statisztikája arra vonatkozóan is, hogy melyik főiskolákon, egyetemeken végzett diákok milyen százalékban nem vehetik át a diplomájukat nyelvvizsga hiányában?
 
Utoljára módosítva:
A KSH szerint a sikeres nyelvvizsgák száma angolból 2005-ben 101 ezer volt, 2013-ben viszont már csak 56 ezer (az emelt szintű érettségi nem tudom, hogy egyenértékű-e a nyelvvizsgával, ez nem szerepel a statisztikában). És minden Mo-on középsuliban oktatott nyelvre igaz, hogy kb. 3-adára, felére csökkent a nyelvvizsgát letevők száma 10 év alatt. Szóval a statok nem igazolják a kollégáidat. Én csak azt tudom, hogy amikor én végeztem a teljes magyarnyelvű egyetemi évfolyamon (200 ember) kb. 30-nek volt legalább angol középfokúja (az én csoportomban - 24 emberből volt 4-nek!), és 50 embernek volt németből ugyanez. A pontos statisztikát az évfolyamfelelős tudta én már nem emlékszem, csak a nagyságrendre. A többi bajban volt, az utolsó pillanatokra maradt a Profex vizsga (ez a szakmai angol, akinek volt állami közpfokúja, annak ezt nem kellett letenni), amit akkor elfogadtak alternatívaként, de volt, akinek emiatt csúszott a diplomája egy évet. A Profex egyebként könnyebb, mint az állami közép, ezért az angolul nem nagyon tudók előnyben is részesítették. Ja, és ha jól tudom, pl. a SOTE-n elfogadják a német, spanyol, orosz, olasz nyelvet is, ha van középfok. Nem csak az angolt. Tehát egyáltalán nem biztos, hogy az egyetemi tanulmányok kényszerítő hatással vannak az angol tanulásra. Tény, hogy a publikációk főleg angolul jelennek meg, de a világ többi országából is publikálnak cikkeket, és azok az angol fordítás mellett az addott nyelven is elérhetők, tehát nem akkora hátrány mondjuk a kizárólagos némettudás, mint hinnénk.

Te orvosira jártál, vagy bölcsészkarra, mérnökire, jogira? Orvosin muszáj volt már anno ráállni az angolra, ha addig nem tetted meg, sok oktató nem is készített magyar nyelvű diát az előadásához, csak angolt, mert úgymond, úgyis értjük (20 éve!). Egy orvosnak muszáj angolul érteni, ha beszélni nem is, mert a szakcikkek 99%-a angol nyelvű lapokban jelenik meg, és minden olyan, ami eredeti, fontos közlemény. Később idézheti valaki a cikkében saját nyelvű lapban, meg nyilván vannak országos tanulmányok honi (német, olasz, stb.) lapokban, de ennyi. (A magyar szaknyelvi sajtóról meg ne is beszéljünk, a "béka segge" alatt van, plusz nincs egy impact faktoros se köztük, még minimál mértékű se, bár mindig pedzegetik, hogy az Orvosi Hetilap egyszer az lesz...)
Egyébként egy diplomához bármilyen európai nagy nyelvből elfogadják a nyelvvizsgát.
 
Te orvosira jártál, vagy bölcsészkarra, mérnökire, jogira? Orvosin muszáj volt már anno ráállni az angolra, ha addig nem tetted meg, sok oktató nem is készített magyar nyelvű diát az előadásához, csak angolt, mert úgymond, úgyis értjük (20 éve!). Egy orvosnak muszáj angolul érteni, ha beszélni nem is, mert a szakcikkek 99%-a angol nyelvű lapokban jelenik meg, és minden olyan, ami eredeti, fontos közlemény. Később idézheti valaki a cikkében saját nyelvű lapban, meg nyilván vannak országos tanulmányok honi (német, olasz, stb.) lapokban, de ennyi. (A magyar szaknyelvi sajtóról meg ne is beszéljünk, a "béka segge" alatt van, plusz nincs egy impact faktoros se köztük, még minimál mértékű se, bár mindig pedzegetik, hogy az Orvosi Hetilap egyszer az lesz...)
Egyébként egy diplomához bármilyen európai nagy nyelvből elfogadják a nyelvvizsgát.

Lehet, hogy így van, de mikor én diplomáztam, kb. a hallgatók negyede beszélt angolul elfogadhatóan, és nyelvvizsgája még kevesebbnek volt. Mázli, hogy a Profexet is elfogadták állami nyelvvizsga (és valamirevaló beszédkészség helyett), mert az neveségesen könnyű, lévén csakis orvosi szövegértelmezés. Azzal meg nem értek egyet, hogy az angol nékül nem tud egy orvos "továbbképződni". Akik a legjobb német egyetemeken voltak rezidensek vagy cserediákok vagy részt vettek kurzusokon, német nyelven, azok ezzel a logikával haszontalan tudásra tettek szert, mert nem angol forrásból származott a dolog? Vagy mondjuk a fogszabályozás , implantáció alapjai skandináviából származnak, igaz, hogy angolul is publikálták őket, de elérhetők más nyelven is. Nem is beszélve arról, hogy elvben van egy jó magyar továbbkézési rendszer (kötelező), amiben szépen magyarul oktatják az érdeklődőket (nagyon ritkán van angolul előadó vendég, de akkor is akad tolmács). De akárhogy is, mégha totálisan félre is vagyok tájékozódva és hülyeséget beszélek is, az akkor sem igaz, hogy ma minden orvos használható angoltudással kerül ki az egyetemről.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Sziasztok!Mercedes Ron: A mi hibánk című könyvét keresnem magyarul epub-ban?Valakinek meglenne esetleg?
livian wrote on bnrn's profile.
Szia. Csak így ismeretlenül is szeretném megköszönni neked a Sutherland könyvek fordítását, nagyon nagy örömet okoztál a fiamnak. Hétről-hétre várta a fordításodat, napi szinten érdeklődött mindig, hogy van-e új rész. Kicsit szomorú, hogy több rész ebből a sorozatból már nem lesz.
Esetleg megkérdezhetem, tervezel hasonló sorozatot még? Olvashat még tőled fantasy fordítást?

Köszönettel: Livian
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322

Statisztikák

Témák
38,141
Üzenet
4,804,916
Tagok
615,863
Legújabb tagunk
Batteriestaz
Oldal tetejére