Seuso-kincs: amit titkolnak Magyarországon, az angolok közzéteszik

Műkincses és régészeti tulajdonügyek specialistájának számító brit szaktekintély segíthetett a késő római kori ezüstkészlet egy részének Magyarországra juttatásában. Ez is kiderül a szakjogász munkásságát méltató minapi külföldi közleményekből.

A nemzetközi műkincsügyekben jártas, az illegálisan külföldre került műtárgyak és régészeti leletek visszaszármaztatásával foglalkozó jogászprofesszor, Norman Palmer halálhírét október 5-én jelentette be a Művészeti és Jogi Intézet (Institute of Art & Law). Palmer a feleségével együtt két évtizede az intézet alapítója, és haláláig tudományos igazgatója volt.

Palmer a királynő és a brit kormány tanácsadójaként is ténykedett. Ugyanakkor Iránban, Olaszországban, Görögországban, Bulgáriában, Hollandiában, Új-Zélandon és Magyarországon is adott jogi tanácsokat a kormányoknak, valamint különböző érdekcsoportoknak.

A Five Stone Buildings (24 ügyvédből álló közösség, amelyből öt a királynő tanácsadója, a tagjai sorába tartozott az elhunyt is – a szerk.) honlapján részleteket közölnek Norman Palmer életútjáról és szakmai tevékenységéről, külföldi ténykedését érintve először a Seuso-kincset említik.

image.aspx

A kincseket lehet csodálni, de visszaszerzésük titkai még tabuk
© Kovács Áron
A közlésből kitűnik: „Meghatározó szerepet játszott a megegyezésben, hogy a hét késő római kori ezüstedény és a rézüst – amelyek egy nagyobb, a Seuso Ezüst nevű kincs részét képezik – visszakerülhetett Magyarországra 2014 márciusában”.

Továbbá szó esik arról, hogy Palmer először 13 évvel korábban adott instrukciót Magyarországnak a kincsügyben, de járt itt a közbeeső időszakban is. Megemlítik a kincs további darabjaiért folytatott ténykedését is: „A közelmúltban újra a csúcspontjukra jutottak a még Angliában található ezüstkinccsel kapcsolatos, elhúzódó és bonyolult tárgyalások, amelyeknek tranzakciós és közigazgatási vonatkozásaihoz Norman Palmer adott tanácsokat.”

Itthon a jogászprofesszornak sem a részben már Magyarországra került Seuso-kollekcióval, sem a további tárgyak megszerzése érdekében folytatott tárgyalásokban való közreműködését nem ismeri a nyilvánosság.

Ezeket az információkat titkosan kezeli az eljáró kormányhivatal. Ráadásul olyan mértékben, hogy a Magyar Nemzet megkeresésére a Miniszterelnökség még azt sem közölte, melyik ügyvédi iroda és mennyi pénzért járt közben a kincs megszerzéséért folytatott tárgyalásokon. Indokként a további eljárás sikerére hivatkoztak. A Miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János később már úgy fogalmazott, Magyarország szempontjából nemzetbiztonsági kockázatot jelentene, ha kitudódna, kinek a segítségével, s miként vették meg a kincseket.

Palmer a 2000-es évek elején is már megfelelő szintű juttatásokban részesült magyar megbízójától, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától. Az irányító miniszterek által az Országgyűlés Hivatalának küldött, korábban az interneten is elérhető dokumentumok szerint Norman Palmer, valamint rajta kívül a Seuso-ügy jogi képviseletét ellátó Nagy és Pintér Ügyvédi Iroda (a washingtoni székhelyű Hogan & Hartson budapesti részlege volt) díjazására 2003-2004-ben összesen 33,3 millió forintot költöttek áfa nélkül számítva. Ebből az összegből 15 millió volt Palmer részesedése (további részletek a Zsaru Magazin 2006/40. lapszámában – a szerk.). A kincsek visszaszerzése idején ez az összeg nyilván a sokszorosa is lehetett.

Hvg

seuso kincsek.jpg
 
Elég lenne, ha nézné a szinte minden csütörtökön délután fél 2-kor kezdődő kormány infót az M1 műsorán!
Lázár János erről is beszélt ott! Amíg nincs végleg lezárva a kincsek visszaszerzése, addig üzleti titok miatt nem publikálják!

Csak a "visszavásárolja" -szóra reagálnék!
Nem vásároltuk vissza, hanem visszakaptuk!
Úgy tudom a számlán nem a kincs ára van feltüntetve, hanem szakértői díjjat és a kincs értékének a megóvására költött pénzt fizettük ki! Amikor egy műkincset ellopnak, akkor a nemzetközi szabályok szerint, az vissza jár az eredeti tulajdonosnak.
Akkor mi is ebben az üzleti titok? A szakértő óradíja? Az tuti nyilvános.
A kincs értékének a megóvását meg végképp nem értem (max az állagát szokták).
Szóval valami nem kerek az érvelésedben szerintem...
 
Csak a "visszavásárolja" -szóra reagálnék!
Nem vásároltuk vissza, hanem visszakaptuk!
Úgy tudom a számlán nem a kincs ára van feltüntetve, hanem szakértői díjjat és a kincs értékének a megóvására költött pénzt fizettük ki! Amikor egy műkincset ellopnak, akkor a nemzetközi szabályok szerint, az vissza jár az eredeti tulajdonosnak.
Gondolom a Golgota Munkacsy kepre is ezt mondod.
Lazar titkolozhat de az angolok nem fognak, igy onan fogsz te is ertesulni a nagy titokrol.
 
Lehet, hogy nagyon leegyszerűsítem ezt a történetet, de a végén azt mondom, hogy "ugyan, hagyjuk már!". Minden teszteletem és részvétem a megtalálónak, felháborító, hogy a halála körülményei felderítetlenek a mai napig - bocsánat!!!- mindez pár pár régi tányér miatt. Nagyon szeretek olvasni, szeretem a történelemet, a múzeumokat, a kultúrát,a Da Vinci kód féle igaz rejtélyeket, nagyon örültem, amikor Putyin visszaszolgáltatott a II.vh-ban Mo-ról elzabrált értékeket, megfogott a Monument Men film igaz sztorija, de ez a történet számomra elment egy "túl messze" kategóriába. Tudható volt, hogy műkincstolvajok/bűnözők bizniszeltek vele, tudható volt, hogy egy angol lordhoz került, a nemzetközi bíróságokon el lett bénázva az ügy (vagy csak nem fair módon álltak a magyar félhez...). Erre a magyar állam elkezd tárgyalni a visszavásárlásról súlyos euró milliókért. És mi van ha valamelyik másik peres, a szerbek, a horvátok, akárkik, hamarabb elkezdenek tárgyalni, akkor eladják nekik? Mert ha ennyire akartak tárgyalni a magyar kormánnyal, akkor azzal kvázi elismerték, hogy jogos volt mindenféle magyar nemzetközi bírósági követelés már sok éve. Na de továbbra is mindez pár szép régi római tányérért?! Milliárdok?! Demagóg leszek: az állam vehetett volna ebből a pénzből több 100 db vidéki lakást. Megoldhatta volna sok svájci hiteles életét. Sokkal többet tettek volna az országért, mint ez a pár db tányér...
Ezt az egész sztorit hagyni kellett volna. Az egész világ műkincskereskedelme tudta, hogy miről van szó, tud a hozzá kapcsolódó bűncselekményekről. Nem kellett volna már perelni sem. Egyszerűen ha valahol elakarták volna adni, azonnal helyi rendőrséget értesíteni. De tudta ezt az angol lord is, ezért sem tudta eladni, csak ott porosodtak nála a szekrényben. Egyszer adódott volna a lehetőség a visszaszolgáltatásra. Addig meg vigyázott volna rá a lord ingyen...
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

livian wrote on bnrn's profile.
Szia. Csak így ismeretlenül is szeretném megköszönni neked a Sutherland könyvek fordítását, nagyon nagy örömet okoztál a fiamnak. Hétről-hétre várta a fordításodat, napi szinten érdeklődött mindig, hogy van-e új rész. Kicsit szomorú, hogy több rész ebből a sorozatból már nem lesz.
Esetleg megkérdezhetem, tervezel hasonló sorozatot még? Olvashat még tőled fantasy fordítást?

Köszönettel: Livian
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!

Statisztikák

Témák
38,139
Üzenet
4,803,884
Tagok
615,811
Legújabb tagunk
Carpetdhr
Oldal tetejére