Most már egyre jobban kellene a plusz segítség
Egy újabb elemzés a front egy kritikus szakaszáról.
Miközben a világ Izraelre figyel, a háború egyik legsúlyosabb csatája zajlik Ukrajnában Avdiivka mellett.
A település 2014 óta frontnak számít és csupán néhány kilométer választja el Donyecktől. 2022 februárja óta a szovjetek északról és délről is meg tudták közelíteni (alábbi képen feketével látható a 2014 és 2022 közötti határ), de magát a települést eddig nem tudták elfoglalni. Avdiivka így már hosszú ideje ékelődik be a frontvonalba, akadályozva az orosz törekvéseket a Donbasz elfoglalására.
Néhány héttel ezelőtt az orosz fél csúnya fiaskóba futott bele. Az egyik orosz egység bepánikolt és hátrálásba kezdett Avdivkától délre Opytne felé. A frontot fedező orosz tüzérség azt hitte, hogy ukránok szakították át a védvonalakat és lőni kezdtek a menekülő saját katonáikra. A zűrzavart kihasználva az ukránok elfoglalták az oroszok pozícióit és lőtávolba kerültek a donyecki reptérhez. Megfelelő gépesített tartalék hiányában a sikert nem tudták tovább fejleszteni, de az orosz hadvezetésnek ez komoly figyelmeztető jel lehetett, hogy mennyire törékeny Donyeck védelme amíg az avdiivkai kiszögellés áll.
A nyár egyik slágere volt a Kreminna - Kupjanszk vonalon összevont orosz haderő. Szeptember óta az oroszok kivonták innen a 76-odik Légideszant Hadosztályt, hogy megállítsák az ukrán haladást Robotinétől délre Tokmak felé, majd pedig a többször tönkrevert Első Harckocsizó Gárda Hadosztályt és a 41-dik Összhaderőnemi Hadosztályt. Ez utóbbi kettőt vetették irányították át feltöltés után Avdiivkához. (Ez egyben azt is jelenti, hogy az oroszok a Kreminna - Kupjanszk vonalon már nem igazán rendelkeznek offenzív kapacitással).
Az oroszok menetből próbálták körbezárni Avdiivkát a hét elején. Északon Krasnohorivka felől Stepove felé indulva, délen pedig Vodiane felől Sieverne felé. A cél az volt, hogy lendületből vágják át a nagyjából 10 kilométeres sávot, amelyen keresztül Avdiivkába utánpótlást lehet vinni.
Az ukrán felderítés meglehetősen későn, de még időben észlelte a felvonulást és a frontvonal elérése előtt lőni kezdték az oroszokat. Ennek következtében a gépesített rohamok a déli irányból lényegében azonnal kifulladtak, vagy elakadtak az ukrán aknamezőkön. Az északi irányból egyelőre ellentmondásos hírek érkeznek. Az oroszok szerint nem csak, hogy Stepovét érték el egy szűk sávban, de a mögötte fekvő magaslatot is. Az ukránok ezt tagadják és valójában képi bizonyíték sincs az orosz állításokra.
Ez utóbbiból viszont rengeteg áll rendelkezésre a felvonuló orosz egységek megsemmisüléséről. Az oroszok a háború eddig léptékéhez képest óriási erőket vontak össze, 10-20 harcjárműből álló menetoszlopokról készült videók sokasága került fel a közösségi médiába. Megugrottak az orosz veszteségjelentések is. Az ukrán hivatalos közlés már a második napja mutat 100 feletti eszközveszteségeket, de az Orxy képpel vagy videóval megerősített veszteséglistája is több mint 60 elemből áll.
A harctéri jelentések szerint az első napok veszteségei után az oroszok fel is hagytak a gépesített támadásokkal és visszatértek a kis csoportokkal végrehajtott gyalogsági rohamokhoz. A legfrissebb hírek szerint az ukrán erősítés már megérkezett a térségbe, miközben az orosz roham kifulladni látszik. Egyelőre még korai következtetéseket levonni, a következő napokban még súlyos összecsapások várhatóak.
---
Közben lezajlott az első ülése a NATO - Ukrajna tanácsnak, a rendszeres ramstein gyűlésen pedig beérkezett a katonai felajánlások következő köre, ahol 450 millió dollár értékű felajánlás érkezett, Németország 1 milliárd eurónyi csomagja mellé, amit 10-én mutattak be.
Érdemes megjegyezni, hogy újabban több oldalól is kritika éri a Biden adminisztrációt a Ukrajnával kapcsolatos stratégiája miatt. Illetve annak látszólagos hiánya miatt. Jim Risch és Michael McCaul republikánus képviselők, a külügyi bizottság tagja levélben rótta fel Bidennek a múlthét pénteken, hogy az elnök mindeddig képtelen volt megfogalmazni, az amerikai segítség miként is segíti Ukrajnát a győzelemhez Oroszországgal szemben. "Ukrajna támogatása, 'amíg szükséges' ugyanis nem stratégia" - írták.
A felvetés jogos, egyáltalán nem világos, hogy mi a nyugat és az Egyesült Államok célja a háborúban. Lehet persze következtetni, hogy az eszkaláció elkerülése érdekében lassan akarják megfőzni Putyint, a Demokrata kormányzatnak pedig jövő nyáron, a választások előtt kell az eredmény és akkorra felgyorsulnak majd az eszköz átadások, de ezek csak feltételezések.
Hamarosan eljön a pont amikor világossá kell tenni a célokat és a módszereket, amelyek annak eléréséhez vezetnek. Különösen akkor, ha az izraeli helyzet elhúzódó háborúvá válik. Ebben az esetben a két válság egyidejű kezelése már gondokat okozhat, egyesekben pedig felmerülhet a gondolat, hogy egy harmadikkal akár már túl is lehet terhelni a rendszert.
(kard)