Elképesztően elegük van abból, amiben ez a kormány hisz – Íme a diáktüntetés legfontosabb gondolatai

Frappáns és tökös tüntetést hoztak össze a megmozdulás szervezői.

Több ezren jöttek össze ma délután az Alkotmány utcában, hogy az Orbán-kormány oktatáspolitikája ellen tüntessenek. Főleg fiatalokról, középiskolásokról és egyetemistákról van szó, akik elég dinamikus, frappáns, kompakt tüntetést rántottak össze péntek kora estére. Az összes élő közvetítésből és tudósításból ez jött le.

A tüntetésen felszólalók legfőbb gondolatait alább összegyűjtöttük, ezekből jól látszik, mi a problémájuk a fiataloknak a jelenlegi oktatási rendszerrel.

Frappáns és tökös tüntetést hoztak össze a megmozdulás szervezői.



Több ezren jöttek össze ma délután az Alkotmány utcában, hogy az Orbán-kormány oktatáspolitikája ellen tüntessenek. Főleg fiatalokról, középiskolásokról és egyetemistákról van szó, akik elég dinamikus, frappáns, kompakt tüntetést rántottak össze péntek kora estére. Az összes élő közvetítésből és tudósításból ez jött le.

A tüntetésen felszólalók legfőbb gondolatait alább összegyűjtöttük, ezekből jól látszik, mi a problémájuk a fiataloknak a jelenlegi oktatási rendszerrel.


– A tüntetők tanulni akarnak, de nem úgy, ahogy azt most kell. Jelenleg ugyanis túl sok értelmetlen dolgot kell magolni, amire később semmi szükség nem lesz. Ez az egyik legfőbb probléma.

– „Nem lógni akarunk, hanem tanulni, de értelmes dolgokat” – hangzott el erre rímelve.

– A jelenlévők egyfajta cenzúrát éreznek az iskolában. Se a tanárok, sem a diákok nem mernek beszélni a problémáról. A kormányzat épp ezt akarja. A nyilatkozást se engedi.

– A diákok túlterhelteknek érzik magukat a rengeteg tanóra és házi feladat miatt.

Nincs idejük azokkal a dolgokkal foglalkozni, amik szerintük fontosak.

Nincs érdemi párbeszéd a Független Diákparlament és a kormány képviselői közt.

– A diákok nem a tanárok ellen vannak, hanem velük.

És jöjjön néhány szó szerinti idézet a szónokoktól:

„polgárnak hívnak minket, de jobbágyok vagyunk, le kell jelenteni a földesúrnak, ha el akarunk menni és letenni a pénzt.”

„Nem akarunk túlterhelt, szorongó gyerekek lenni, és ez az ország csak akkor jut valamire, ha a mai fiatalság megfelelő oktatást kap”

„Nem maradunk csendben!”

„Jegyezd vele az égre Örök tanúságúl: Habár fölűl a gálya, S alúl a víznek árja, Azért a víz az úr!”

A tüntetésen legtöbbször Balog Zoltánt kritizálták és cikizték a színpadról. Az eseményt egyébként a Független Diákparlament és civil középiskolások szervezték, magánemberek és a Friedrich Ebert Alapítvány támogatták.

Elhangzott, hogy amennyiben az általuk követelt 12 pontra január végéig nem kapnak garanciát, folytatni fogják a tüntetést.

A 24.hu közölte is a 12 pontot tartalmazó listát:

12pont.jpg


Magyarnarancs
 
Hol tudom megnézni?
Fogalmam sincs, a tanári szakmánál nagyon szigorú követelmények voltak régen, aztán (talán a szakma elnőiesedése miatt) egyre alacsonyabb és alacsonyabb lett a pontszám (és a fizetés). Sajnos ma többnyire az megy tanárnak akit máshová nem vesznek fel. Elsősorban ezzel kezdenék valamit. A portfóliós marhaságok meg a tanáreggy tanárkettő fokozat csak porhintés.
 
Nos, akkor vedd úgy, hogy mi most "megnemzetikonzultálunk" (milyen szép magyar szó! :D ) De viccet félretéve, tényleg szívesen olvasok minden értelmes hozzászólást. Még az "úgy szar, ahogy van"-t is elfogadom, ha úgy van tálalva, hogy Te teszed, ésszerű indoklással és nem indulatból.

Az alapvető hiányosság okát én már az alsó tagozatban keresném. Kérdezed, miért volt ez másképp a "mi" időnkben? A válasz szerintem egyszerű: aki akkor nem tudott megfelelni egy minimális szintnek, annak évet kellett ismételni. Utálom a megbuktatás szót, főleg alsótagozatosoknál, mert éppen az a korosztály az, ahol ennek nem büntetés jellegének kellene hogy legyen. Az évismétlés , különösen egy első osztályosnál, lehetőség a hiányzó alapok pótlására. Ha valaki már itt elveszti a fonalat, az nem találja meg sem felsőben, sem a gimnáziumban, ha egyáltalán eljut odáig.
Nem kell itt nagy dolgokra gondolni.
A legalapvetőbb, például, hogy fel kell a gyerek érdeklődését kelteni az adott tárgy iránt.
Ha érdekli, de nem érti, akkor is oda fog figyelni.
Növelni kell a gyerekek kezdeményezőkészségét!
Ez sem ördögtől való (bocs kedvenc ügyvédem).
Nem érted, azonnal jelentkezz! Mit, honnatól nem?
Játszva kell tanulni. (Mik azok a törtek? =tortaszeletek...)
Ha egy gyerek nem érti, attól még jól (csak talán gyorsabban) magyarázol, mintsem mindenki felfogná.
Ha két gyerek nem érti, ott már más is lehet a háttérben. Ha három vagy több, rosszul magyarázol.
(Erre persze nem megoldás, hogy kettőnél több gyereket egyszerre nem oktatunk.)
Ezek olyan alaptézisek, amiket be kell építeni a jövő tanárainak - no nem a tanagyagába, hanem a tudatába.
Én roppant szomorú vagyok, hogy nálunk 1oo emberből jó, ha 2 belátja azt, hogy a tanár "produktuma" nem azonnal, hanem évek, akár évtized multán mutatkozik meg. Tehát az eredmény nem azonnali és látványos (mármint azonnal látványos, mert később.. lásd funkcionális analfabetizmus).
Votl az éeletmben egy rövid korszak, amikor a mérnöki végzettségem mellett oroszt tanítottam egy főiskolán (hogy megéljünk, mert akkoriban a kezdő mérnökök nem tudtak Ferrarit venni a fizetésükből).
Volt egy srác, aki szakmunkásképzőből került egyenesen főiskolára, az akkor favorizált "emeljük ki a jól tanuló munkásgyerekeket" kapcsán. Előtte falusi iskolába járt, tehát egy kukkot nem tanult oroszul.
Odajött hozzám az első foglalkozáson azzal, hogy felmentést kér az előbbiek miatt.
Én természetesen a tanszékvezetőhöz irányítottam, mert fogalmam sem volt, hogy ilyenkor egyáltalán mit lehet tenni.
A tanszékvezető pedig röviden elmagyarázta neki, hogy ha egyszer bevállalta a fősulit, abban benne van az is, hogy 2 év mulva a nyelvből is államvizsgázni kell.
A lényeg, hogy megcsinálta.
De közben volt olyan foglalkozásom, ahol azt mondam, oszoljanak 3 csoportra. Ketten versengenek, a harmadik a bíráló csapat.
Természetesen a feladatokat én állítottam össze és nem is voltak könnyűek. De még én is élveztem, ahogy vitatkoztak, szótárt forgattak, hogy mi a helyes válasz az adott kérdésre a vetélkedőben.

Ezek persze szösszenetek, de, mivel nem is kértek fel egy NAT megírására (néhány millióért), ezért senki ne ítéljen el, hogy ilyen nosztalgiázós és nem valami tanulmány formátumában pötyögtem be.
 
Attól hogy SAJNOS a politika dönt ma arról hogy mi és hogy menjen az iskolában, attól még nem politizálás arról beszélni hogy mi és hogy menjen az iskolában. Ha a politikának ez probléma, tessék kivonulni az oktatásból, és máris nem politizálás lesz belőle hanem szakmai párbeszéd.
Egyetértek. De ez a demonstráció is inkább politikai jellegű volt, nem szakmai alapokon és nem is a párbeszéd igényével zajlott.
 
Nem az a cél hogy a gyereknek saját irodalmi ízlése alakuljon ki. Sőt!

Kedves Krabat1
-
Hagy emlékeztesselek: Az irodalom alig egy évszázada önálló tantárgy, korábban más tantárgyak részeként volt jelen az oktatásban: írás-olvasás, etika, hittan... és ügye a nacionalizmusra való nevelés amihez Gárdonyi Géza, "Egri csillagok-ja" egy igen jó példa, amit újra és újra elő lehet rángatni a repertoáréból.
-
Nem értem minek kell a 6.-os gyerekeknek egy háborús, vagy szerelmi könyvet (mindegy minek nevezem az Egri csillagokat) ráerőltetni?
-
Gárdonyi rengeteg könyvet irt gyerekek számára, ha az író megismertetése a cél akkor miért nem: "A hálátlan krokodilus", "Nagyapó tréfái", "Egérvadászat", "Mindentudó Gergely bácsi" vagy valami hasonló könyvet nyomunk a gyerekek kezébe?
-
Az irodalomtanítás fókuszában Európa-szerte az 1970-es évek végéig a nemzeti irodalom megismertetése állt, eszköze pedig az irodalomolvasás volt. A nemzeti kánont másképp is meglehet ismertetni a gyerekekkel és a hagyományozáshoz is léteznek más eszközök.
-
A középiskolákát korábban a fiatalok egy szűk köre látogatta, (a szüleink idejében a 4 elemi, majd a 8 elemi, később a 10 lett a kötelező) ma minden kvalifikált pozíciohoz (ide számolom a vonat-jegy kezelőket is) középiskola, gimnázium szükséges. Ezek soha a büdös életükben nem fognak Dosztojevszkijt, Thomas Mannt, Kafkát, Homért vagy Déry Tibort olvasni. Ezek Facebook-ozni fognak, angolul kell beszéljenek...
-
Egy más időben élünk. Inkább olvassa el a gyerek Gárdonyitól a "Nagyapó tréfái-t", ha neki az tetszik, mind megutáltassuk vele az olvasást, kényszerítsük ahhoz, hogy lemásoljon egy könyvelemzést a társától.
-
Az Egri Csillagok németül 525 oldat tesz ki.
Az én idömben a legtöbben végig lapozták a Füles című újságban a képregényt és remekül eltudtak beszélgetni a könyvről.
 
Utoljára módosítva:
Az általános megállapításom, hogy az alapok hiányoznak (matekból szorzótábla, fizikából alapfogalmak mint a sebesség az egységnyi idő alatt megtett út .... stb.)
Én úgy vélem, hogy ma a hangsúlynak a megértésen és nem a magoláson kellene lenie az okatásba.

Na most akkor magoljuk be a szorzótáblát és a v=s/t képletet vagy ne?

Ha valaki nem tanulja meg a szorzótáblát (és áltlában a számolást), akkor nem alakul ki az a számfogalma, aminek a segítségével már gondolkozni is lehet. Ha a számfogalom nem alakul ki, miért értené meg valaki a nagyságrendeket?

Ma épp rávilágítottam a másodfokú egyenlet és függvény kapcsolatára és láss csodát - megértették.
Ehhez az kellett, hogy amíg a kicsik háromszöget, meg trapézt szerkesztettek, a nagyoknak meg kellett rajzolniuk a koordinátarendszerben a másodfokú függvényt és amikor elakadtak olyan alapfogalmon, mint együttható, bekarikáztam az ominózus számokat. Felteszem valamikor elmagyarázták nekik és nem átlag alatti intelligenciájuak, csak az akkor fél percben elhadart tanári mondat nem ragadt meg.

Azt írtad, ez ma történt. Szeretném kérni, hogy mindazt, amit ma megértettek, kérdezd meg tőlük 4 hét múlva újra, és írd meg nekem a tapasztalatodat. Előre is köszönöm, ha megírod. Kíváncsi vagyok rá. Általában is érdekel a tanulócsoportod, és a munkátok.

Viszont amit nem értek, hogy nekünk miért ragadt meg a fejünkben (ok tudom nem mindenkinek).
Kevesebbet kellett tanulnunk? Nem hinném,

Azért ragadt meg több a fejünkben, mert a magolás nem volt megbélyegezve, tudtuk, hogy meg kell tanulnunk az anyagot. Aztán meg a mi fejünkben sem ragadt meg minden. Aztán meg sokkal kevesebbet kellett tanulnunk. Nézd meg a saját régi biológia könyvedet, abban még az elefántról volt szó. A maiban meg biokémia van. Kémiából mi a vasgyartást tanultuk, ma magkémiát tanulnak. (Ezzel nem azt akarom mondani, hogy most is a vasgyártást kellene tanítani, de azt igen, hogy míg a vasgyártás folyamata érthető egy gyereknek, addig a magkémia nem mindenkinek érthető.) Sokkal több, sokkal elvontabb lett az anyag. Ha történelemből 3 oldal volt feladva, az nagyon sok volt. Irodalomból nekünk évi 1 kötelező olvasmány volt feladva, most évente 3-5. (A darabszámmal semmi bajom, lehetne több is, de legalább lennének érdekesek a kötelező olvasmányok!) Már régen megnőtt a tananyag. Az egyik érettségi találkozónkon mondta az egyik volt osztálytársam, olyan, aki OKTV-n volt döntős fizikából, hogy szerinte a gyerekeinek túl sok a tananyag, és arra bíztatja őket, hogy ne tanuljanak meg mindent. És ez sok évvel ezelőtt volt.

Talán 2 olyan reál tárgy van, ahol az anyagot és az óraszámokat is csökkentették: a matematika és a fizika.
 
Utoljára módosítva:
Érdemes megnézni a tanárképzők felvételi ponthatárainak változását 50 éves viszonylatban.

50 éve még 20 pont volt az elérhatő maximum, ma talán 400 (450?). :)

Csak egyetlen természettudományos tanári szakról tudok írni, másról nincs információm: a 40 évvel ezelőtti hasonló létszámú tanári évfolyamokon sokkal több kimagaslóan jó eredményt elérő hallgató volt. Akkor is voltak gyengébben teljesítők. A mai évfolyamokon sok a közepes eredményt elérő hallgató, vannak gyengébbek, de sokkal kevesebb a nagyon jó eredményt elérő hallgatók száma. A nagyon jók már nem tanárnak mennek.
 
50 éve még 20 pont volt az elérhatő maximum, ma talán 400 (450?). :)

Csak egyetlen természettudományos tanári szakról tudok írni, másról nincs információm: a 40 évvel ezelőtti hasonló létszámú tanári évfolyamokon sokkal több kimagaslóan jó eredményt elérő hallgató volt. Akkor is voltak gyengébben teljesítők. A mai évfolyamokon sok a közepes eredményt elérő hallgató, vannak gyengébbek, de sokkal kevesebb a nagyon jó eredményt elérő hallgatók száma. A nagyon jók már nem tanárnak mennek.
Pedig nemzetgazdasági érdek lenne erre törekedni.
 
Sokkal több, sokkal elvontabb lett az anyag. Ha történelemből 3 oldal volt feladva, az nagyon sok volt. Irodalomból nekünk évi 1 kötelező olvasmány volt feladva, most évente 3-5. (A darabszámmal semmi bajom, lehetne több is, de legalább lennének érdekesek a kötelező olvasmányok!) Már régen megnőtt a tananyag.
Akkor esetleg arányosan meg kellene hosszabbítani az iskola idejét, 8-ról 10 évre, elviselhetőbb óraszámokkal. Vagy nagy szívfájdalommal le kell mondani olyan információkról hogy "röghegység vagy lánchegység".
https://coub.com/view/11saqr
 
Akkor esetleg arányosan meg kellene hosszabbítani az iskola idejét, 8-ról 10 évre, elviselhetőbb óraszámokkal. Vagy nagy szívfájdalommal le kell mondani olyan információkról hogy "röghegység vagy lánchegység".
https://coub.com/view/11saqr
majd a magyar gyerekek sem tudják, hogy Budapest meg Bukarest az nem egy és ugyanaz.

Nincs szükség lemondani ezekről az alapvető ismeretekről. Azonban nem biztos, hogy olyan mélységben kell ezeket tanítani, hogy az átlag magyar kisiskolásnak tudni kelljen, hogy Kubában a vetési terület 50%-át a cukornád foglalja el.
A sor azonban soha nem ér véget. Miért tanul a műszaki középiskolában valaki biológiát 1 évig, miért kell az orvosi karokon az Excel-t olyan szinten oktatni, mint valami elvetemült informatika szakon.

Az a baj az egész oktatási rendszerrel, mint Mekk Elek barátunkkal. Azt akarjuk, hogy mindenki polihisztor legyen, akkor is, ha alapvetően csak szabót kellene belőle képezni.
 
Na most akkor magoljuk be a szorzótáblát és a v=s/t képletet vagy ne?
Meglátásom szerint a szorzótáblát, akárcsak az ABC-t be kell magolni. Viszont ezt lehet játékosan is. Az egyik tanuló kérdezi a másikat és jó válasz esetén a válaszoló kérdez...
Nincs mögötte az a feszengés, hogy a gyerek rossz választ ad a tanárnak.
A fizika ettől annyiban tér el, hogy előbb tudni kell értelmezni, aztán van amit meg kell tanulni (pl v=s/t) és van amit nem feltétlenül. (Bár Newton törvényei fontosak, de mikor kell a hétköznapokban az F=mxa-t alkalmazni?)
Ha valaki nem tanulja meg a szorzótáblát (és áltlában a számolást), akkor nem alakul ki az a számfogalma, aminek a segítségével már gondolkozni is lehet. Ha a számfogalom nem alakul ki, miért értené meg valaki a nagyságrendeket?
Egyet tudok érteni, de mondjuk csak a szorzótábla ehhez kevés szerintem. A "józan paraszti" halmazelmélet (és nem a túl tudományos) inkább segít a helyiértékek megértésében, mintsem a szorzótábla magolása.
Azt írtad, ez ma történt. Szeretném kérni, hogy mindazt, amit ma megértettek, kérdezd meg tőlük 4 hét múlva újra, és írd meg nekem a tapasztalatodat. Előre is köszönöm, ha megírod. Kíváncsi vagyok rá. Általában is érdekel a tanulócsoportod, és a munkátok.
Ha nem untatom a többieket: eddig 6 alkalommal volt foglalkozás (együtt tanulás). A törteket a második alkalommal vettük a tortaszeletes magyarázattal. (Őszintén bevallom nem tudtam, hogy itt is van pár jó anyag és csak utána találtam rá a Tilingerné féle pdf fájlokra, amit nemes egyszerűséggel el is oroztam - tekintve, hogy közkinccsé tette). Azóta minden alkalommal vissza- visszatérek, ha van kapcsolódó példa.
A szorzótáblát például úgy kérdezem vissza a hetedikestől, hgy a tizenkettedikes feladatának megoldásakor megkérem a hetedikest, hogy segítsen már egy picit, mert nem jut eszembe, hogy mennyi pl negyvenben a nyolc és lusta vagyok a telót előkapni. Ugyanakkor a nagyokat próbálom rábírni, hog ynevezetes négyzetszámokat rögzítsenek már magukban nagyságrendileg és konkrétan is. (Pl két szomszédos természetes szám szorzata 552, melyik ez a két szám? 2ox2o az 4oo, 25x25 pedig 625, tehát közte kersendő és csak aztán .jön a konkrát ax(a+1)=552 másodfokú egyenlet megoldása.)
De hasonlóan próbálom rögzíttetni az angol I.sz 3.személy s ragját, hogy visszakérdezem a 3. szem-t akkor is, ha önmagáról beszélnek.
Mindezek mellett egyfajta önbizalomerősítő kételyekkel (Biztos annyi? Szerintem nem -közbeszúrás) próbálom rábírni mindegyiküket, hogy higgyenek magukban akkor is, ha megkérdőjelezik a válaszukat. Nyilván gyakran tévednek is, de legalább megpróbálják bizonyítani a válaszuk helyességét és mára általában vagy rájönnek atévedésükre ha tényleg rosszul válaszoltak, vgy határozottan kiállnak és magyarázzak a mennyi az annyi-t.
[Érdekesség bár nem tudom az okát (vagyis dehogynem, hogy a végzős 12.-esek egyformán hibásan próbáltak meg egyenletet megoldani: a 11x=22 -nél megpróbáltak 1ox-et kivonni mindkét oldalból a helyett, hogy 11-el osztottak volna, de milyest 11 zacskó almára fordítottam valamiért egyből felfogták.]
Azért ragadt meg több a fejünkben, mert a magolás nem volt megbélyegezve, tudtuk, hogy meg kell tanulnunk az anyagot.
Bevallom 5o év távlatából már nem igazán emlékszem az alsőbb osztályos tanításra, de arra igen, hogy középiskolában milyen szemléletesen magyarázta a tanár a Bill (F=BIl) vagy a kucu (Q=CU) képletet és valamiért aza hülye másodfokú egyenlet megoldóképlete is a mai napig megvan, pedig leszámítva a mostani egyyütttanulást életemben kétszer vettem elő (amikor a lányomnak és amikor a fiamnak kellett elmagyaráznom érettségijük előtt).
Aztán meg a mi fejünkben sem ragadt meg minden. Aztán meg sokkal kevesebbet kellett tanulnunk.
Azért nekünk sem volt kevés tanulnivalónk.
igaz én nyíltan bevállalom, hogy nyugodtan nézhetnek műveletlennek, mert nem tudom, hogy mikot volt a solferinoi csata vagy m.ert nem tudom felsorolni az összes magyar király tól-ig uralkodási idejét. Ha kell, ma ott van a neten. Ugyane áll a kucu vagy Bil képletre is (de, hogy mikor kell őket alkalmazni, az már nincs ott és ezt kellene szerintem készségszintre hozni a tanulóknál).
Nézd meg a saját régi biológia könyvedet, abban még az elefántról volt szó. A maiban meg biokémia van. Kémiából mi a vasgyartást tanultuk, ma magkémiát tanulnak. (Ezzel nem azt akarom mondani, hogy most is a vasgyártást kellene tanítani, de azt igen, hogy míg a vasgyártás folyamata érthető egy gyereknek, addig a magkémia nem mindenkinek érthető.)
És vajon mélyebbre kell menni az "atomban protonok, neutronok, elektronok találhatók"-nál?
Kell az általánosban de akár a középiskolában is a kvarkoat nüonokat boncolgatni? Pláne a Higgs bozont?
A mai napig nem tudom (de gyanítom mások sem), hogy mitől "van" a gravitáció (pontosabban fizikailag hogyan érvényesül a tömegvonzás).
Pedig műszaki egyetemet (is) végeztem. De nem akarok Newton babérjaira törni és amúgy is ez csak egy dolog a sok nem tudom-ból.
Sokkal több, sokkal elvontabb lett az anyag. Ha történelemből 3 oldal volt feladva, az nagyon sok volt. Irodalomból nekünk évi 1 kötelező olvasmány volt feladva, most évente 3-5. (A darabszámmal semmi bajom, lehetne több is, de legalább lennének érdekesek a kötelező olvasmányok!) Már régen megnőtt a tananyag.
Pedig a történelem csak 5o-6o évvel lett több és a történések zöméről a mai fiatalok nem is hallottak (Mi még nevettünk Hofi Javszer Arafatján, a maiak talán Hofit sem ismerik, nemhogy Arafatot de hivatkozhattam bolna U Thantra is aki kb ENSZ elnök volt burmai létére, de vajh ki emlékszik erre...)
Az egyik érettségi találkozónkon mondta az egyik volt osztálytársam, olyan, aki OKTV-n volt döntős fizikából, hogy szerinte a gyerekeinek túl sok a tananyag, és arra bíztatja őket, hogy ne tanuljanak meg mindent. És ez sok évvel ezelőtt volt.
És igaza volt, azaz van.
Talán 2 olyan reál tárgy van, ahol az anyagot és az óraszámokat is csökkentették: a matematika és a fizika.
Lehet, hogy el is kellene törölni. Minek tudjunk számolni? Még észervesszük, hogy 23oo nem egyenlő 1294-el...
 
Az a baj az egész oktatási rendszerrel, mint Mekk Elek barátunkkal. Azt akarjuk, hogy mindenki polihisztor legyen, akkor is, ha alapvetően csak szabót kellene belőle képezni.
Ez irányba halad az oktatás egyébként, kiegészítve azzal hogy Eleket elzárják a továbbtanulás lehetősége elől.
 
Még a kettessel elvégzett általános iskolai eredmény is elegendő jó néhány gimnáziumba, csak simán be kell íratkozni, nincs se központi írásbeli, se szóbeli felvételi.
Az már persze egész más lapra tartozik, hogy ott majd hogyan boldogul. De bejutni van lehetősége, mert örülnek, ha egyáltalán fel tudják tölteni az osztályokat, és nincsenek abban a helyzetben mint egy Fazekas, hogy válogassanak. A bentmaradás a továbbiakban rajta múlik.
 
Egyetértek. De ez a demonstráció is inkább politikai jellegű volt, nem szakmai alapokon és nem is a párbeszéd igényével zajlott.
Egyrészt ezek gyerekek, nincs végzettségük ahhoz hogy szakmai alapon tárgyaljanak, bár szakmai szervezetekkel volt lehetősége tárgyalni a fidesznek, nem nagyon kapott az alkalmon hogy valamit jobbá tegyen (úgy emlékszem inkább megsértődött). Másrészt nem attól függ a beleszólás joga hogy megválasztották-e a diákokat a legutóbbi választáson, hanem hogy érintettje az oktatás jelen helyzetének. Nyilván egyszerűbb lenne ha mindenki befogná (mint rendes országokban, keletebbre), de valamiért jobbat akarnak. Ilyenkor a fiatal demokratákban feltámad Marosán György, és azt mondja: "Nem a zsömle kicsi hanem a pofátok nagy!"
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

livian wrote on bnrn's profile.
Szia. Csak így ismeretlenül is szeretném megköszönni neked a Sutherland könyvek fordítását, nagyon nagy örömet okoztál a fiamnak. Hétről-hétre várta a fordításodat, napi szinten érdeklődött mindig, hogy van-e új rész. Kicsit szomorú, hogy több rész ebből a sorozatból már nem lesz.
Esetleg megkérdezhetem, tervezel hasonló sorozatot még? Olvashat még tőled fantasy fordítást?

Köszönettel: Livian
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!

Statisztikák

Témák
38,136
Üzenet
4,803,584
Tagok
615,804
Legújabb tagunk
Katica300
Oldal tetejére