Tanács a 20 hozzászólás könnyű megszerzéséhez ‎

Ady szerelmi költészetében két fontos korszak volt, azaz két nagy szerelem. Az első a Lédával együtt töltött idő és a lehetőség, hogy Párizsban látogathatott. A második a fiatal, bohókás lánnyal, Csinszkával.
 
Szerelmi költészete is az egyszerűség erejével hat. Adynak a szerelem nem azt jelenti amit Petőfinek, derűt, megnyugvást. Inkább azt jelenti mint Vajdának, szerelmet, gyűlöletet, imádatot, megvetést egyszerre. Bonyolult összetett érzés ez Adynak. Múzsája, Adél nagyváradi származású és 4 évvel idősebb nála. Lédába a költő szerelmi társra talált.Ösztönözte, hogy utazzon Párisba és ismerkedjen meg az ottani élettel. Betegségében is mellette állt. Ez a nagy szenvedély és mélységes barátság is hozzájárult ahhoz, hogy Adyból nagy költő váljék.
 
Léda-versek három kötetben találhatók:

  • Új versek – Léda asszony zsoltárjai
  • Vér és Arany – Léda asszony aranyszobra
  • Az Illés szekerén – Léda ajkai között
A versekben megjelenik a korabeli költészetbe a tabu erotika, a vágy és a taszítás kettőssége. Kívánja Léda szerelmét, de fél is tőle. A szakításokat heves kibékülések követték így kapcsolatuk folyamatos vívódás.
 
Lédával a bálban:
Műfaja: Dal
Szerkezete versszakonként:

  1. A vidám bálterem küszöbén feltűnik a fekete pár.
  2. Belépnek lefátyolozva, régi rózsakoszorúikat szétszórják, „bús csönd” van.
  3. Táncba kezd a fekete pár. A fiatalok sírva, dideregve rebbennek szét.
A vers azt érzékelteti: nincs igazi öröm, nincs megváltást jelentő szerelem, a boldogság mögött ott lappang a boldogtalanság.
 
Csinszka-versek

  • Második szerelme, felesége Boncza Berta (Csinszka)
  • Házasságuk első évét Csucsán töltötték majd felköltöztek Pestre. Ebből a szerelemélményből már hiányzik a Léda-szerelem, az örök harc és nász küzdelme.
  • Az embertelenné vált világban az oltalmat, a békességet keresi a költő a szerelemben, amely immár a csendes összetartozás érzését fejezi ki.
  • Ady betegségének elhatalmasodása, öregedése és a világháború borzalmainak lappang a csüggedt, rezignált, megbékélt hangú szerelmi vallomások hátterében.
 
Őrizem a szemed:
Az öregedő férfi szerelmi vallomása, a társra találás vigasza, a háború közepette a védő óvó otthon békéje jelenik meg benne, nem a szerelmi szenvedély.
Az egymást fogó kéz, az egymásra néző szem képe biztonságérzetet áraszt – sugallja a gondoskodó érzés kölcsönösségét.
A felszín idillikus nyugalma mélyén, rejtve, titokban ott munkál mindannyiunk közös sorsa a halál közeledése is.
 
Oldal tetejére