14 perccel ezelőtt kaptam levélkét az OH-tól A belső teljesítményértékelés koncepció-tervezete tárgymegjelöléssel. Azóta olvasgatok, egyik ámulatból a másikba esem.
„A tanulók szövegértési eredményeinek javítása érdekében egy általa tanított csoportra vonatkozóan dolgozzon ki fejlesztési tervet a bemeneti mérés eredményei alapján.”
Ez nagyon szép, kár, hogy a mai napig nincs meg az eredmény. Általános iskola 4., 5. 6., 8. évfolyamának mérése ősszel volt, a 7. évfolyamé tavaly tavasszal. Még egyik bemeneti mérésnek sincs eredménye, és március 20-ától indul a kimeneti mérés a 7. évfolyamon. Így elég nehéz fejlesztési tervet kidolgozni.
Vezetői célra példa (ezt nem is igazán értem):
„A pedagógiai szakszolgálati ellátást kérő vagy kezdeményező, vagy pedagógiai szakszolgálati ellátás szempontjából kiszűrt, de mindezekből ellátásba még nem vett gyermekek, tanulók száma legalább X”%-kal csökken az előző év ugyanezen időszakához képest.”
Az eleje nekem teljesen mást jelent, mint a vége. Különvéve a két tagmondatot: „A pedagógiai szakszolgálati ellátást kérő vagy kezdeményező gyermekek, tanulók száma legalább X”%-kal csökken az előző év ugyanezen időszakához képest.” Ez számomra azt jelenti, hogy ne küldjünk gyerekeket vizsgálatra. Nézzük a statisztikát, csak annyit küldjünk el, amennyi belefér úgy, hogy a létszám még csökkenő tendenciát mutat.
A másik fele pozitívabb:
„A pedagógiai szakszolgálati ellátás szempontjából kiszűrt, de mindezekből ellátásba még nem vett gyermekek, tanulók száma legalább X”%-kal csökken az előző év ugyanezen időszakához képest.”
Ezt így olvasom: Akiket kiszűrtek, de még nem kapták meg az intézményben a fejlesztést, azok nagyon gyorsan kapják meg. Egyébként ha a törvény szerint jár el az iskola (észrevesszük a gondot, elküldjük, kiszűrik, a papír megérkezése után elkezdjük a fejlesztésüket), akkor meg ezért nem lehet cél, hiszen azonnal megkapják, így ezért nem tud csökkenni a számuk.
1. Eredményesség, hatékonyság című rész:
A legnagyobb hangsúlyt a kompetenciamérés eredményére teszi, ami nagy marhaság. Az nem a tanuló egész éves fejlődése feltétlenül, hanem egy napi teljesítménye, tulajdonképpen (sarkítva, de a gyerek egy napi terhelése a lényeg) egy napon írt témazáró dolgozat eredménye. Zárójelben ugyan ott van, hogy amennyiben van rendelkezésre álló adat, de a 18 pontból 12-őt ez alapján kell adni a pedagógusnak, ha van adat, ha nincs, ugyanis a másik ide tartozó szempontnál (további mutatók) ez van: a szempont maximális pontértékéből (18 pont) legfeljebb 6 pont adható együttesen ezekre a mutatókra (a további mutatókra, nem az egészre).
2. Munkaterhelés, terhelhetőség
Írni kell, mennyi időt töltök az órákra való felkészüléssel: óriási adminisztráció, valamint kérdés, hogy beírhatom-e a valóságot, vagy csak annyit, amennyivel a heti 40 óra megvan. Egyszer 1 évig írtam magamnak a valóságot. Eredmény: heti 50 és 60 óra között mozgott.
4. Tanulók, munkatársak értékelésének rendszeressége, megfelelősége
intézményvezető-helyettes, munkaközösség-vezető esetén a feladatkörében érintett munkatársak felé adott szóbeli és írásbeli visszajelzések rendszeressége
Ez alatt mi értendő? Hetente, havonta menjek be a kollégához? Na, akkor biztosan leterhelt (ha nem egyenesen terhelt) leszek.
7. Tehetséggondozás, felzárkóztatás
Ha van a tantárgyfelosztásban ilyen órája az illetőnek, akkor az a kötelezőjén belül van, tehát lehetetlenség plusznak venni, ha nincs, akkor meg nem rendszeres, mert a 26 óra után nem várhatja ezt el senki.
tanulói hiányzások, késések mennyiségének alakulása
Tanulói hiányzás? Ha beteg a gyerek, mégis mit kellene tenni?
Amúgy megvan a válasz Biblio kérdésére:
A pedagógus személyes továbbképzési tervét úgy kell kialakítani, hogy az elsősorban a személyes teljesítményértékelés, az intézményi tanfelügyelet és a pedagógust érintő minősítési eljárás során azonosított egyéni vagy az adott intézmény eredményének javítása érdekében általánosságban fejlesztendő kompetenciaterületekre, készségekre fókuszáljon (pl. módszertani felkészültség, kommunikációs készség).
Míg az eredeti tervezetben benne volt a Ped. II-es fokozatban való részvétel kötelezőségnek eltörlése, ebben már nincs benne, sőt arra utalnak az előbb beidézettekben, hogy bizony megmarad.