Most csak egyet emelnék ki, rögtön az elsőt:
a tanulói kompetenciamérési eredmények alakulása (az intézményi országos, területi átlaghoz és az adott tanulócsoportok megelőző mérési eredményeihez képest, a tanulók szociális és családi hátterének, esetleges fejlesztési sajátosságainak figyelembevételével) – az értékelési szempont maximális pontértékéből (18 pont) legfeljebb 12 pont ezen mutató alapján adható (amennyiben van rendelkezésre álló adat)
Mit jelent, hogy "amennyiben van rendelkezésre álló anyag"? Kompetenciamérés: matematika, szövegértés, idegen nyelv, természettudományok (fizika, kémia, biológia, földrajz - vagy nem tudom, mert ez az öszvér elnevezés annyi mindent takarhat, de nem is ez a lényeg). Testnevelést (mást is kiemelhetnék, de a példa a lényeg) tanító vajon honnan kapja a pontot? Gondolom, pl. ő az, aki esetében nincs rendelkezésre álló adat. Na de a magyart tanító esetében van? A szövegértést mindenkinek fejlesztenie kell. Az elbeszélő típust elsősorban irodalomórán. A magyarázó típust (a teljesség igénye nélkül) történelem, földrajz, fizika, természettudományok, stb. A dokumentum típust szintén sok tantárgynál: pl. ábra leolvasása, stb. Most akkor kihez is tartozik a feladat konkrétan? Mindenkihez. Kinél számolják? szövegértés: magyar nyelvet és irodalmat tanító, matematika: matematikát tanító, természettudományok: földrajzot, fizikát, kémiát, biológiát tanítók.
És minden szempontból a legfontosabb: nem fadarabok járnak iskolába, hanem különböző gyerekek különböző szülői háttérrel. Vagyis hozott anyagból dolgozunk. Ilyen eszközökkel mérhetetlen, mit teszünk hozzá. Én látom, hogy a tanítványom mennyit fejlődik az órámon év elejétől év végéig. Rajtam kívül így senki más. Ráadásul nem is biztos, hogy ez a fejlődés a jegyben látszik elsősorban.