Szaktanácsadás - szakértés - tanfelügyelet

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

Krémusz

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagyon köszönöm a bő választ. Az előző iskolámban ez így működött, és ez a természetes, mert mi vagyunk a gyerekekért, nem pedig fordítva. Szerintem úgy nézhet ki az órája, ahogy le írtad. Alapvetően az a baja, hogy nem tud, és nem is hajlandó differenciálni, ugyanis az a véleménye, hogy akkor nem tud foglakozni az átlagos, ill. jó képességű tanulókkal. A heti egy fejlesztő órán természetesen foglalkoznak velük, de az szereintem nagyon kevés, az órai munkát az nem pótolhatja. Azért írtam, hogy többen vannak, mert egy másik osztályban pedig SNI gyerekek vannak, szintén, értékelés és minősítés alól menetesítve, de velük a gyógypedagógus legalább három alkalommal foglalkozik, ha éppen nem matek órán, akkor ők is csak ülnek, és bármit olvashatnak. Egyébként vajon azt jól tudom- e, hogy a teljes integrációt felvállaló iskolában a habilitációs és rehabilitációs órákat tanórán kívül kellene tartani? Persze tudom, hogy ezeket a dolgokat az iskola sajátosságait figyelembe véve kell megoldani, mivel nem mindenütt biztosított a saját gyógypedagógiai ellátás. Remélem az iskola vezetésén keresztül helyre tudjuk rakni ezeket a szerintem is nagyon súlyos hiányosságokat. Még egyszer nagyon köszönöm a reagálásod.
Kedves gasape! Elképedve olvastam arról a gyakorlatról, amit felvázoltál a kérdésedben! Visszafogom magam és szubjektív véleményemet nem ecsetelem vagy 8 mondatban, pedig nagyon tudnám. BAJ remekül leírt számodra mindent, teljes mértékben meg tudom erősíteni az általa megfogalmazottakat. Jól tudod, hogy a habilitációs, rehabilitációs tanórán kívül kell megvalósítani. Az intézmény adottságától függetlenül ezeket a fejlesztéseket a gyermeknek MEG KELL KAPNIA és attól a szakembertől, AKIT A SZAKVÉLEMÉNY megjelöl. Akkor is, ha nincs ilyen szakembere az intézménynek. Ez esetben vagy nem szabad felvenni az sni gyermeket, vagy olyan EGYMI-vel kell együttműködni a fejlesztések biztosítása érdekében, amely a megfelelő végzettségű szakember tevékenységét utazó gyógypedagógiai ellátás keretében biztosítani tudja a kérő intézmény számára.
Nem állom meg, mégis leírom egy mondatban! Az a gyakorlat, amit felvázoltál, BŰN az ellen a gyermek ellen, aki a megfelelő ellátást nem kapja meg! Elnézést mindenkitő a durva megfogalmazásért, de gyógypedagógusként nem bírtam mégsem magamban tartani.... :(
 

kros

Állandó Tag
Állandó Tag
Már többen válaszoltak. Írj, ha jutottatok vele valamire.
Teljesen pontos, abszolut szakszerű. A mi iskolánkban is pontosan így csináljuk.
És persze csinálhatnánk még jobban is... ezért pályázati pénzből éppen tegnap meg ma újabb 30 órás kooperatív tanítás tanfolyam felén vagyunk túl, ahol akár hasonló esetek megoldására is garmadával tanultunk (sokszor újra) módszereket.
Az a legnagyobb baj, hogy éppen az említett, 30 éve dolgozó kolléga néz majd a legjobban, mikor a tanfelügyeleti szakmai ellenőrzés majd később a minősítés nem engedi ped2-be.
Mert, amit írt @gasape, az alapján nem tudom elképzelni számára a sikert.
Ja, és persze majd akkor leszünk az ilyenek meg az olyanok...
 

Krémusz

Állandó Tag
Állandó Tag
Teljesen pontos, abszolut szakszerű. A mi iskolánkban is pontosan így csináljuk.
És persze csinálhatnánk még jobban is... ezért pályázati pénzből éppen tegnap meg ma újabb 30 órás kooperatív tanítás tanfolyam felén vagyunk túl, ahol akár hasonló esetek megoldására is garmadával tanultunk (sokszor újra) módszereket.
Az a legnagyobb baj, hogy éppen az említett, 30 éve dolgozó kolléga néz majd a legjobban, mikor a tanfelügyeleti szakmai ellenőrzés majd később a minősítés nem engedi ped2-be.
Mert, amit írt @gasape, az alapján nem tudom elképzelni számára a sikert.
Ja, és persze majd akkor leszünk az ilyenek meg az olyanok...
Komolyan mondom, hogy ne is legyen PedII! Még a pedagógus szót sem használnám az esetében.
Bocsánat :(
 

Verőce

Állandó Tag
Állandó Tag

Szemezgettem néhány bekezdést az EMMI rendeletből, hogy könnyebben tudjam értelmezni.

:dr_175:

1. A köznevelési szakértői tevékenység folytatásának feltételei
1. §

(1) Aki köznevelési szakértői (a továbbiakban: szakértői) tevékenységet kíván folytatni, köteles az erre irányuló szándékát az Oktatási Hivatalnak (a továbbiakban: Hivatal) a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: Szolg. tv.) szerint bejelenteni.
(...)

:dr_9:

2. Az Országos szakértői névjegyzék

3. §
(...)
(4) A szakértő részére a Hivatal a Szolg. tv. 23. § (2) bekezdésében meghatározott adattartalommal igazolást állít ki.
(5) A szakértői névjegyzékben szereplő szakértő a bejelentés, illetve a kérelem benyújtását követően a bejelentésben, kérelemben foglalt adatokban bekövetkezett változást – a pedagógiai-szakmai ellenőrzés és pedagógusminősítés szakterületen névjegyzékbe vett szakértő a továbbképzési kötelezettség teljesítését is – haladéktalanul, de legfeljebb tizenöt napon belül köteles a Hivatalnak bejelenteni. A Hivatal az adatváltozás bejelentésének és a 10. § szerint megállapított igazgatási szolgáltatási díj (a továbbiakban: díj) befizetésének igazolását követően az adatváltozásnak megfelelően igazolást állít ki.
(6) Az, aki a szakértői névjegyzékben szerepel, kérheti a nyilvántartásban szereplő szakterület, szakirány módosítását, kiegészítését. A módosításra, kiegészítésre a nyilvántartásba vételre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

:)

3. A szakértői tevékenységet folytatók továbbképzési kötelezettsége


4. §
(1) A pedagógiai-szakmai ellenőrzés és pedagógusminősítés szakterületen névjegyzékbe vett szakértő a szakterületéhez kapcsolódó rendszeres továbbképzésen köteles részt venni a névjegyzékbe történő felvételt követően háromévenként.
(2) Teljesíti az előírt továbbképzésen való részvételi kötelezettséget az, aki az adott szakterületre meghatározott továbbképzésen legalább húsz óra időtartamban oktatóként vett részt.

:dr_173:

4. A szakértői tevékenység
5. §

(...)
(4) Az állami intézményfenntartó központ által fenntartott köznevelési intézmény esetében érintett intézménynek a szakértő munkavégzési helye szerinti intézmény minősül.
(...)

:dr_16:

7. A szakértői tevékenység, valamint a vizsgaelnöki tevékenység folytatásához előírt díjjal, annak
befizetésével és felhasználásával kapcsolatos szabályok
10. §


(1) A szakértői tevékenység megkezdésével, a vizsgaelnöki tevékenység megkezdésével vagy folytatásával összefüggő bejelentés, kérelem, pályázat benyújtásakor a bejelentő, a kérelmező, a pályázó díjat köteles fizetni.
(2) A díj összege szakterületenként:
a) az 1. § (1) bekezdése tekintetében 40 000 forint,
b) a 2. § (1) bekezdése tekintetében 40 000 forint,
c) a 6. § (1) bekezdése tekintetében 15 000 forint.

:dr_26:

8. Záró rendelkezések
11. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő harmincegyedik napon lép hatályba.

:dr_103:

1. melléklet a 15/2015. (III. 13.) EMMI rendelethez
A szakértői szakterületek és szakirányok
  • 1. tanügyigazgatás szakterület,
  • 1.1. általános tanügyigazgatás szakirány,
  • 1.2. intézménytípus szakirány,
  • 1.3. térségi (települési önkormányzatok köznevelési célú feladatok ellátására szerveződött társulásai, megyei, regionális) tervezés, fejlesztés szakirány,
  • 2. szervezet- és minőségfejlesztés szakterület,
  • 3. pedagógiai értékelés szakterület,
  • 3.1. intézményértékelés szakirány,
  • 3.2. szakrendszerű oktatás szakirány,
  • 3.3. nem szakrendszerű oktatás szakirány,
  • 3.4. alapfokú művészetoktatás szakirány,
  • 3.5. tehetségfejlesztés szakirány,
  • 3.6. fejlesztő pedagógia szakirány,
  • 3.7. felnőttoktatás szakirány,
  • 3.8. pályaválasztásra felkészítés szakirány,
  • 3.9. óvodai nevelés szakirány,
  • 3.10. tanórán kívüli tevékenység szakirány,
  • 4. mérés-értékelés szakterület,
  • 5. akkreditáció szakterület,
  • 5.1. pedagógus továbbképzés szakirány,
  • 5.2. tantervi szakértői tevékenység szakirány,
  • 5.3. tankönyv, taneszköz szakértői tevékenység szakirány,
  • 6. sajátos nevelési igényű gyermek óvodai nevelése, a sajátos nevelési igényű tanuló iskolai nevelése és oktatása szakterület az egyes fogyatékosság típusának megfelelő szakirány megjelölésével,
  • 7. nemzetiségi nevelés és oktatás szakterület a nemzetiségi szakirány megjelölésével,
  • 8. esélyegyenlőség szakterület,
  • 8.1. pedagógiai szakszolgálati, az egyes szakszolgálati tevékenységek típusának megfelelő szakirány,
  • 8.2. esélyegyenlőségi nemzetiségi szakirány,
  • 8.3. hátrányos helyzetű gyermekek, tanulók integrált oktatása, együtt nevelése szakirány,
  • 8.4. sajátos nevelési igényű gyermek óvodai nevelése, a sajátos nevelési igényű tanuló iskolai nevelése és oktatása, valamint integrált nevelés és oktatás szakirány,
  • 8.5. gyermek- és ifjúságvédelem szakirány,
  • 9. köznevelési fejlesztési támogatások szakterület,
  • 10. iskolai könyvtár szakterület,
  • 11. pedagógiai-szakmai ellenőrzés és pedagógusminősítés szakterület.
    :cool:
 
Utoljára módosítva:

gasape

Állandó Tag
Állandó Tag
Jézusom, ez valóban óriási hiba. Mikor kell a bővebb kifejtés. Most pontosan 5 percem van, de ha annyira sürgős, akkor kb. 1 órán belül írok. Addig is, ha tudod, nézz meg egy BTM-es felmentéses papírt. Teljesen mindegy, miből van a mentessége. Majd azt is leírom, mit kell ott látnod. Ez a helyzet bővebb kifejtést igényel, ezért kérek időt. Addig a lényeget tudd csak, neked van igazad.
Nem volt annyira sürgős, csak, amint felébredtem, rögtön ez jutott eszembe, és valahogy szeretném megoldani. És mi más is juthatna eszembe, ha szakmai kérdésekről szeretnék beszélgetni vagy segítségre van szükségem, mint ez a fórum :dr_24:
 

gasape

Állandó Tag
Állandó Tag
Komolyan mondom, hogy ne is legyen PedII! Még a pedagógus szót sem használnám az esetében.
Bocsánat :(
Nálam is felmerült már ez, és a tiszta emberi érzés, a gyerekszeretet, hol van? Mi bármit megteszünk, csak egy ici-pici sikert érjünk el, és örülünk a gyerekkel együtt. Nem tudom mi lenne, ha már alsóban is bármelyik gyengébb képességű tanulóra azt mondanánk, hogy őt képtelenség megtanítani, mert több energiát igényel, mint a többi?
 

gasape

Állandó Tag
Állandó Tag

Szemezgettem néhány bekezdést a Korm. rendeletből, hogy könnyebben tudjam értelmezni.

:dr_175:

1. A köznevelési szakértői tevékenység folytatásának feltételei
1. §

(1) Aki köznevelési szakértői (a továbbiakban: szakértői) tevékenységet kíván folytatni, köteles az erre irányuló szándékát az Oktatási Hivatalnak (a továbbiakban: Hivatal) a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: Szolg. tv.) szerint bejelenteni.
(...)

:dr_9:

2. Az Országos szakértői névjegyzék

3. §
(...)
(4) A szakértő részére a Hivatal a Szolg. tv. 23. § (2) bekezdésében meghatározott adattartalommal igazolást állít ki.
(5) A szakértői névjegyzékben szereplő szakértő a bejelentés, illetve a kérelem benyújtását követően a bejelentésben, kérelemben foglalt adatokban bekövetkezett változást – a pedagógiai-szakmai ellenőrzés és pedagógusminősítés szakterületen névjegyzékbe vett szakértő a továbbképzési kötelezettség teljesítését is – haladéktalanul, de legfeljebb tizenöt napon belül köteles a Hivatalnak bejelenteni. A Hivatal az adatváltozás bejelentésének és a 10. § szerint megállapított igazgatási szolgáltatási díj (a továbbiakban: díj) befizetésének igazolását követően az adatváltozásnak megfelelően igazolást állít ki.
(6) Az, aki a szakértői névjegyzékben szerepel, kérheti a nyilvántartásban szereplő szakterület, szakirány módosítását, kiegészítését. A módosításra, kiegészítésre a nyilvántartásba vételre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

:)

3. A szakértői tevékenységet folytatók továbbképzési kötelezettsége


4. §
(1) A pedagógiai-szakmai ellenőrzés és pedagógusminősítés szakterületen névjegyzékbe vett szakértő a szakterületéhez kapcsolódó rendszeres továbbképzésen köteles részt venni a névjegyzékbe történő felvételt követően háromévenként.
(2) Teljesíti az előírt továbbképzésen való részvételi kötelezettséget az, aki az adott szakterületre meghatározott továbbképzésen legalább húsz óra időtartamban oktatóként vett részt.

:dr_173:

4. A szakértői tevékenység
5. §

(...)
(4) Az állami intézményfenntartó központ által fenntartott köznevelési intézmény esetében érintett intézménynek a szakértő munkavégzési helye szerinti intézmény minősül.
(...)

:dr_16:

7. A szakértői tevékenység, valamint a vizsgaelnöki tevékenység folytatásához előírt díjjal, annak
befizetésével és felhasználásával kapcsolatos szabályok
10. §


(1) A szakértői tevékenység megkezdésével, a vizsgaelnöki tevékenység megkezdésével vagy folytatásával összefüggő bejelentés, kérelem, pályázat benyújtásakor a bejelentő, a kérelmező, a pályázó díjat köteles fizetni.
(2) A díj összege szakterületenként:
a) az 1. § (1) bekezdése tekintetében 40 000 forint,
b) a 2. § (1) bekezdése tekintetében 40 000 forint,
c) a 6. § (1) bekezdése tekintetében 15 000 forint.

:dr_26:

8. Záró rendelkezések
11. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő harmincegyedik napon lép hatályba.

:dr_103:

1. melléklet a 15/2015. (III. 13.) EMMI rendelethez
A szakértői szakterületek és szakirányok

  • 1. tanügyigazgatás szakterület,
    1.1. általános tanügyigazgatás szakirány,
    1.2. intézménytípus szakirány,
    1.3. térségi (települési önkormányzatok köznevelési célú feladatok ellátására szerveződött társulásai, megyei, regionális) tervezés, fejlesztés szakirány,
    2. szervezet- és minőségfejlesztés szakterület,
    3. pedagógiai értékelés szakterület,
    3.1. intézményértékelés szakirány,
    3.2. szakrendszerű oktatás szakirány,
    3.3. nem szakrendszerű oktatás szakirány,
    3.4. alapfokú művészetoktatás szakirány,
    3.5. tehetségfejlesztés szakirány,
    3.6. fejlesztő pedagógia szakirány,
    3.7. felnőttoktatás szakirány,
    3.8. pályaválasztásra felkészítés szakirány,
    3.9. óvodai nevelés szakirány,
    3.10. tanórán kívüli tevékenység szakirány,
    4. mérés-értékelés szakterület,
    5. akkreditáció szakterület,
    5.1. pedagógus továbbképzés szakirány,
    5.2. tantervi szakértői tevékenység szakirány,
    5.3. tankönyv, taneszköz szakértői tevékenység szakirány,
    6. sajátos nevelési igényű gyermek óvodai nevelése, a sajátos nevelési igényű tanuló iskolai nevelése és oktatása szakterület az egyes fogyatékosság típusának megfelelő szakirány megjelölésével,
    7. nemzetiségi nevelés és oktatás szakterület a nemzetiségi szakirány megjelölésével,
    8. esélyegyenlőség szakterület,
    8.1. pedagógiai szakszolgálati, az egyes szakszolgálati tevékenységek típusának megfelelő szakirány,
    8.2. esélyegyenlőségi nemzetiségi szakirány,
    8.3. hátrányos helyzetű gyermekek, tanulók integrált oktatása, együtt nevelése szakirány,
    8.4. sajátos nevelési igényű gyermek óvodai nevelése, a sajátos nevelési igényű tanuló iskolai nevelése és oktatása, valamint integrált nevelés és oktatás szakirány,
    8.5. gyermek- és ifjúságvédelem szakirány,
    9. köznevelési fejlesztési támogatások szakterület,
    10. iskolai könyvtár szakterület,
    11. pedagógiai-szakmai ellenőrzés és pedagógusminősítés szakterület.
    :cool:
Ez egy jó hír a nap végére:) A módosítás és kiegészítés csak 15 000 Ft.
 

Krémusz

Állandó Tag
Állandó Tag
Nálam is felmerült már ez, és a tiszta emberi érzés, a gyerekszeretet, hol van? Mi bármit megteszünk, csak egy ici-pici sikert érjünk el, és örülünk a gyerekkel együtt. Nem tudom mi lenne, ha már alsóban is bármelyik gyengébb képességű tanulóra azt mondanánk, hogy őt képtelenség megtanítani, mert több energiát igényel, mint a többi?
Nem tudok és nem is akarok az ilyen tanárok fejével gondolkodni. nincs semmi a pályájukon, ami ezt felülírhatná, eltörölhetné, az én értékrendem szerint legalábbis.....:(

Ez egy jó hír a nap végére:) A módosítás és kiegészítés csak 15 000 Ft.
Jó értem? Ez azt jelenti, ha már egy szakterületen fenn vagyok a névjegyzékben, akkor csak 15000 Ft és kiegészíthetem a most aktuálissal?!
:)
 
Utoljára módosítva a moderátor által:

Verőce

Állandó Tag
Állandó Tag
Nálam is felmerült már ez, és a tiszta emberi érzés, a gyerekszeretet, hol van? Mi bármit megteszünk, csak egy ici-pici sikert érjünk el, és örülünk a gyerekkel együtt. Nem tudom mi lenne, ha már alsóban is bármelyik gyengébb képességű tanulóra azt mondanánk, hogy őt képtelenség megtanítani, mert több energiát igényel, mint a többi?
És eddig senkinek nem tűnt fel a dolog?
Vagy a tanfelügyeletet használja mumusként a vezető, aki eddig nem mert szólni?

Jó értem? Ez azt jelenti, ha már egy szakterületen fenn vagyok a névjegyzékben, akkor csak 15000 Ft és kiegészíthetem a most aktuálissal?!
:)
Én úgy értem, h az ér. vizsgaelnök a nyerő.
 
Utoljára módosítva a moderátor által:

gasape

Állandó Tag
Állandó Tag
És eddig senkinek nem tűnt fel a dolog?
Vagy a tanfelügyeletet használja mumusként a vezető, aki eddig nem mert szólni?
Ebben van valami. Mert, mikor felvetettem a problémát a vezetőknek, nem úgy mentek oda, hogy ők, mint vezetők így és így gondolják, hanem a kolléga azt monda. És erre ő , hogy mit képzelek én, a törvény "csak" javasolja a tanórai differenciálást, tehát nem kötelező szerinte. Azt nem tudom, egyáltalán miért velem száll vitába.Tulajdonképpen a főnökeivel és a törvénnyel vitatkozik.
 

Verőce

Állandó Tag
Állandó Tag
... Azt nem tudom, egyáltalán miért velem száll vitába.Tulajdonképpen a főnökeivel és a törvénnyel vitatkozik.
Lesz még ilyenben részünk.

A konkrét esetben viszont - ha jól értem - egyszerű beosztott pedagógus vagy, aki kérésre ugyan, de elmondta a véleményét.
 

csirep58

Állandó Tag
Állandó Tag
Lehet rosszul gondolom, de az érettségi elnökség szerintem nem számít ide, mert az érettségi vizsgaelnöki névjegyzék és a szakértői névjegyzék két különböző dolog. A 15e Ft szerintem csak akkor él, ha már a szakértőin van fent valaki, és azon akar módosítani.

A 15 000 Ft-ot én az érettségi elnökké válással azonosítom (6. § 1. bekezdés), a szakértői terület: 40 000 Ft.
 

anett5

Állandó Tag
Állandó Tag
Szasztok!
A szakértői területekből kikerült a szakmai szakértés.
Szerettem volna jelentkezni a névjegyzékbe, de megvártam, hogy ne 2 pályázatot kelljen beadnom. (Zárórendelkezésekből ezt olvasom ki!)
Most buktam????
Mi lesz a szakmai szakértőkkel???
 

SOMNE

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! Szeretném a segítségeteket, tanácsotokat kérni. Az óvodavezetőnk nyugdíjba megy, és én pályázni szeretnék. A problémám az, hogy a vezető összeszámolta a közalkalmazotti éveimet, és a szülési szabadság idejét (165 napot) is beleszámolva 23 év 9 hónapom van ledolgozva. De kerek évszámokat írva kötelező jelentkeznem a 2016. évi minősítésre. Viszont azt gondoltam, hogy jobb lenne 1 évvel később minősíttetni magam, mert ha esetleg megválasztanak, akkor egybeesne az intézményvezetői ellenőrzéssel. Mit tanácsoltok?
 

erakucko

Állandó Tag
Állandó Tag
Fiúk, lányok, átmentem a Minősítésre és pedagógiai-szakmai ellenőrzésre készülők tudásmegosztása. oldalra. Fantasztikus milyen profi szakértés, segítségnyújtás folyik ott. Precíz, pontos, törvényi hivatkozásokkal megalapozott válaszok adásával. Milyen jó lenne, ha az OH számunkra, szakértők és szaktanácsadók számára is csinálna egy ilyen felületet, és válaszolna a kérdéseinkre. Álmodik a nyomor :dr_4:. De mindig azt írjátok olvasnak minket, hátha...:cool:.
 

csakkerdezem

Állandó Tag
Állandó Tag
Ebben van valami. Mert, mikor felvetettem a problémát a vezetőknek, nem úgy mentek oda, hogy ők, mint vezetők így és így gondolják, hanem a kolléga azt monda. És erre ő , hogy mit képzelek én, a törvény "csak" javasolja a tanórai differenciálást, tehát nem kötelező szerinte. Azt nem tudom, egyáltalán miért velem száll vitába.Tulajdonképpen a főnökeivel és a törvénnyel vitatkozik.

Itt bizony hatékony intézkedési tervvel tudnám a probléma kezelését segíteni ! A ped. menjen virágkötőnek vagy brókernek, a fizetéséből pedig a gyermekekkel szemben elkövetett bűneit, hibákat helyre hozni próbáló magán tanárokat, pszichológust,kineziológust, és ki tudja mik vannak már..? - fizesse !

A mérnök, ha hidat épít és az összedől.... ha nincs rajta senki, nem is érint emberi életeket , ugye ?
A titkárnő ha ront.. kidobja a papírt a szemetesbe, elő az újat .

A gyerekeknél nem lehet "rontani" ugye, hm.. elő az újat , ajaj...
Életre szóló lelki sérüléseket okoz a gondatlan nevelő, amit a maga idejében nem tesz meg, azt később nem lehet pótolni .
 

csakkerdezem

Állandó Tag
Állandó Tag
Ebben van valami. Mert, mikor felvetettem a problémát a vezetőknek, nem úgy mentek oda, hogy ők, mint vezetők így és így gondolják, hanem a kolléga azt monda. És erre ő , hogy mit képzelek én, a törvény "csak" javasolja a tanórai differenciálást, tehát nem kötelező szerinte. Azt nem tudom, egyáltalán miért velem száll vitába.Tulajdonképpen a főnökeivel és a törvénnyel vitatkozik.
 
Utoljára módosítva:

kros

Állandó Tag
Állandó Tag
Útravalónak
Arra gondoltam, e hatalmas munka (tanfelügyelet és minősítés) tényleges megkezdése előtt valamiféle szellemi táplálék tán nem árt itt mindannyiunknak. Egyszer-kétszer már hoztam ide valamit. Most egy olyan írást, amely minden, magára adó ember számára - még csak nem is annyira áthallásoson - olyasmit hordoz, ami elkísérhet ebben.
Ancsel Éva: Hogyan kell harangot önteni
Harangot csak egyféleképpen lehet önteni. Csak úgy, ahogy Borisz, dehogy Borisz – Boriszka teszi az Andrej Rubljovban.
A harangöntéshez nem akármilyen anyag kell. Az ilyen anyagért a világ végére is el kell menni, az ilyen anyagot rettentő türelemmel kell fölkutatni, s közben tilos arra gondolni, hogy az embert le is fejezhetik, ha nem készül el időben.
Mivelhogy a harangöntést nem szabad elsietni.
A harangöntésnek vannak kritikus pillanatai. Akik ilyenkor kételkednek és leállnak, azokkal nem szabad vitatkozni, azokat kényszeríteni kell, hogy folytassák a munkát. De a jó harangöntő szenved ettől a kényszerű erőszaktól.
Ha harangöntés közben az ember lángra lobban, akkor teljes nyugalommal, mellékesen és majdnem félvállról szóljon a mellette állónak, hogy oltsa el.
A harangöntést csak az vezetheti, aki ért hozzá, az sem baj, ha fiatalkorú.
Harangot komolyan kell önteni, hiszen nem közönséges használatra szolgál, hanem az lesz a dolga, hogy közös gyakorlatra szólítsa az embereket.
Harangot nem lehet önteni apáink tapasztalata nélkül, de az öröklött tudás nem elég hozzá.
Ha a harang megkondul, és mindenki ujjong, akkor az, aki öntötte, lehetőleg az emberek szemétől távol zokogjon, amiért nem tökéletes a hangja, mivelhogy nincs tökéletes harang.
Aki nincs megelégedve a haranggal, amit öntött, csak pillanatnyi elkeseredésében vádolhatja őseit, amiért nem adták át titkukat. Az átok úgysem segít.
Ehelyett jobb, ha útra kél, hogy még kiválóbb anyagot találjon hozzá, és tökéletes harangot öntsön.
Harangot akkor is ugyanúgy kell önteni, ha a megbízatás akkora – s olyannyira újfajta öntvény elkészítésére szól –, amelynek megalkotásához nem elég egy emberélet. Harangot tehát akkor is Borisz-módra: türelmes szenvedéllyel kell önteni, ha tudja az ember, hogy sohasem fogja meghallani a kondulását. Hiszen úgysem saját használatára önti.
(Úgy emlékszem, a Töredékek az emberi teljességről című kötetében jelent meg, de valahol még előtte olvastam, a 70-es évek elején...)
 
Utoljára módosítva:
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére