Szaktanácsadás - szakértés - tanfelügyelet

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

Szreniany

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! Tanfelügyeleti kézikönyv és a vonatkozó jogszabályok kinyomtatva, elolvasva, értelmezve, kiemelve, aláhúzva. A kézikönyv kijegyzetelve, az aktuális érvényben lévő jogszabályokkal "módosítva" kész. Én is kész vagyok :dr_38:

Viszont szeretném kipróbálni, hogy mit tudok. :oops: Ezért, ha valaki tudna priviben 6. turnusos PSZE próba tesztet küldeni, azért nagyon-nagyon hálás lennék!:dr_24:
 

gtszg

Állandó Tag
Állandó Tag
A kidolgozottságot a működés mely pontján tapasztaltad?
Természetesen nem a tökéletes, hibamentes gyakorlati megvalósításra gondolok, hanem a rendszer egészére. Pedagógus, intézmény, stb....
Korábban volt szó az IKER-ről. Minden benne van.
Egyenlőre a próba szakaszban vagyunk, vannak hibák, hiányosságok, kapkodás, miegymás. Alakul, de nem szűnik meg.
 

gtszg

Állandó Tag
Állandó Tag
Már az elején pedzegettük itt a fórumon páran, hogy szép-szép a pozitív szakértői attitűd, de hogyan fogja kiszanálni az alkalmatlanokat. (a válaszok összegezve, egyszerűsítve a sehogy szóval írhatók le) Ha jól értettem, akkor már képzik a szakértőket ellenőrző szakértőket. Ettől majd optimális lesz az osztálylétszám, ideális az összetétele, a pedagógusa a felsőfokú képzésből érkezik, és nem 6 évnyi kalandozás után az utcáról. S az iskolák a pénzes kártya birtokában vehetnek végre krétát meg színes papírt, hogy a pályázatokon nyert, lassan elhasználódó interaktív táblájuk helyett valamivel tanítani is tudjanak. Okokat és okozatokat hosszan lehetne gyűjteni és vizsgálni. Fontos a pénz, de, amíg szép számmal akad pedagógus, aki interaktív tábla nélküli teremben a youtube-t siratja, s nem a mozabook-ot, addig nincs miről beszélni.
"Kiszanálás":
Nem szép szó. A próbaminősítéseken 45 fő kiesett. Ha valaki annyira alkalmatlan a mindennapi pedagógus munkára, azt nem kívülállónak kellene kiszűrnie elsősorban. Ez rontja pl. az intézmény jó hírnevét, ami nem szerencsés. A most bevezetendő önértékelés, annak kritériumai segíthetnek benne. Lehet rendszeresen órát látogatni, szaktanácsadót javasolni, stb. Persze nagy kérdés, hogy ki és miért alkalmatlan?

"már képzik a szakértőket ellenőrző szakértőket":
Minőségbiztosításra képeznek szakértőket augusztustól 2 turnusban, akik a rendszer egészének az előírásoknak megfelelő vagy nem megfelelő működését vizsgálják. Visszajelzéseik alapján módosíthatók|módosítandók az egyes elemek. Természetesen egyik eleme maga a szakértő. Az hogy ellenőrzik a munkáját, vagy az általa alkalmazott eljárásrendet vizsgálják, nézőpont kérdése.

"pénzes kártya"
Vagyis Kincstári Kártya. Hanesz József beszélt róla. Pontosan azért találták ki, hogy ne kelljen a bürokráciával küszködni, az intézmény gazdálkodhat az összeggel. Pl. vehet krétát.

"a pedagógusa a felsőfokú képzésből érkezik, és nem 6 évnyi kalandozás után az utcáról"

14. § (3)75 Ha a pedagógus-munkakörre foglalkoztatási jogviszonyt létesítő személy nem rendelkezik a 13. § (1) bekezdése szerinti jogviszonyban megszerzett két év szakmai gyakorlattal, de bármely más munkakörben, vagy részben a 13. § (1) bekezdésében foglalt jogviszonyban, részben más munkakörben legalább hat év szakmai gyakorlatot szerzett, mentesül az előmeneteli rendszer gyakornoki szakasza követelményeinek teljesítése alól, és Pedagógus I. fokozatba kerül besorolásra.
326/2013. (VIII. 30.) Korm. rendelet Hatályos: 2015.07.01 - 2015.08.31

Ha erre gondoltál, elsősorban a szakmai tárgyakra igaz. Sőt, a mostani Szakképzési Törvény lehetővé teszi, hogy pl. mérnökök tanítsanak, és végzettségüknek megfelelően besorolják az életpálya modellbe, amit átdolgoznak a szakképzésre is.

Kedves ladysla!
Magán véleményem: rajtunk is múlik. Nem kötözködni akartam.
 

Csipike2014

Állandó Tag
Állandó Tag
Legyetek szívesek, segítsetek!
Akit a 7. turnusban képeznek, arra melyik jogszabály vonatkozik a minősítéskor? Legalább heti két órában tanított tantárgy, vagy a legnagyobb óraszámban tanított? Nagyon röstellem, de már úgy megvagyok keveredve, hogy nem merek a tanácsotok nélkül válaszolni a feltett kérdésre!
 

ladysla

Kormányos
Fórumvezető
Kormányos
Legyetek szívesek, segítsetek!
Akit a 7. turnusban képeznek, arra melyik jogszabály vonatkozik a minősítéskor? Legalább heti két órában tanított tantárgy, vagy a legnagyobb óraszámban tanított? Nagyon röstellem, de már úgy megvagyok keveredve, hogy nem merek a tanácsotok nélkül válaszolni a feltett kérdésre!

Akit a 7. turnusban képeznek, annak már be kellett küldenie a 8 DVD-t. Azt mi alapján küldte be? Töltött már fel portfóliót?
 

kros

Állandó Tag
Állandó Tag
Legyetek szívesek, segítsetek!
Akit a 7. turnusban képeznek, arra melyik jogszabály vonatkozik a minősítéskor? Legalább heti két órában tanított tantárgy, vagy a legnagyobb óraszámban tanított? Nagyon röstellem, de már úgy megvagyok keveredve, hogy nem merek a tanácsotok nélkül válaszolni a feltett kérdésre!
Mindenki, akiből szakértő lesz, egységesen a 2014. április 30-ra érvényes teljes portfóliót tölti fel (+ ezen dokumentumokat még ki is kell egészítenie.)
Tehát ebben sincs különbség a turnusok között: mindegyikben, mindegyikre ugyanaz a mesteri elvárás/eljárásrend, mint az volt az elsőben. Egyébként szerintem éppen ezt a megfelelő információ hiányában nem is lehet ellenőrizni a képzésen (a tantárgyfelosztást nem kell mellékelni) emiatt (szerintem) a lényeg az, hogy feleljen meg a szakképzettségének.
 
Utoljára módosítva:

ladysla

Kormányos
Fórumvezető
Kormányos
Kedves 7. turnusosok!
Erről, ugye, tudtok?
Rituevu feltöltése:

Kérésetekre: Dr. Hoffmann Rózsa - Vezetés pedagógusszemmel

Csatolt fájlok:
Támogatók fóruma
Kérlek, hogy támogasd a CanadaHun-t.
rituevu, 2015 Január 21
 

Gagamail

Állandó Tag
Állandó Tag
Mamut az asztalon Hanesz József, a KLIK elnöke: Előfordultak kisebb anomáliák
http://m.168ora.hu/itthon/mamut-asztalon-137079.html

A cikket olvasva több kérdés is felmerült bennem.

1. 326-os:
26.§ (3) Az önálló költségvetéssel nem rendelkező intézmény fenntartója, valamint működtetője intézményenként megtervezi és az érintett intézmény vezetőjének elektronikus úton megtekinthetővé teszi azt az összeget, amely adott költségvetési évben az intézmény feladatainak az ellátásához rendelkezésre áll, valamint meghatározza azt az összeget, amely felett az intézmény vezetőjét közvetlen rendelkezési jog illeti meg.

Ez eddig nem volt igaz? Ez a rendelet majd két éve él!

2. A KLIK az épület korát is figyelembe fogja venni a kártyára utalandó összegeknél? Valaki magyarázza ezt el nekem, mert nem értem.
Az intézményvezető nem a nevelés-oktatást finanszírozza majd az adott összegből?

Vagy .... a fenntartónak már nem feladata az oktatás színvonala "csak" a működtetés?

S ha a fenntartó működtet, akkor mit csinál a GESZ?
(Az intézményünkben a GESZ és a hozzá tartozó dolgozók - már nem írom, hogy kollégák, mert semmi közünk egymáshoz - gyakorlatilag külön életet él. Nem ők működtetik az iskolát - fűtés, víz, burkolat, szemetes, stb. bármi?)

Ki felel az oktatás színvonaláért (s az ehhez szükséges személyi, tárgyi, ....)?

A szakértelemről van példa a másik oldalról is:
"A vizsgáztatók szívesen számoltak be a PSZE és a PÉM képzéseken és vizsgákon szerzett tapasztalataikról. A pozitívumok mellett megemlítették a rendszer működését nehezítő problémákat is. Néhányan még megoldatlannak vélték a vizsgák korrekt eljárásrendjében tapasztalható-, illetve a tanfelügyelői és szakértői szereppel kapcsolatos elvárásokban való konszenzus hiányát. Egyöntetűen aggályos pontnak tartották a képzésekről tanfelügyelőként, szakértőként kikerülő, mesterpedagógusként minősített résztvevők egy részének valódi alkalmasságát a rájuk váró felelősségteljes munkára. Negatív tapasztalatként fogalmazták meg, hogy a vizsgára érkező pedagógusok sok esetben még nincsenek tisztában az eljárásrend pontos menetével; a tanfelügyelői, illetve szakértői szerephez kapcsolódó feladatokkal; nem rendelkeznek a pedagógusminősítés részét képező megfelelő kérdezéskultúrával; az alapfogalmak definiálásával."
Győrfi Ágnes
minőségbiztosítási szakértő

Ezt azért tartom tisztességtelennek, mert gyakorlati tapasztalat, valódi "próbaminősítések" nélkül kellett az életünk első éles minősítését úgy elvégezni, hogy az rögtön vizsgahelyzet volt!!!!

Senki nem segített abban, mit várnak tőlünk, így tettük, amit adott helyzetben jónak gondoltunk az előírások alapján. Láttuk Foky Tamást (ha elindult a film - nekem itthon nem indult el, csak a tréningen tudtuk megnézni az órát). Csoportosan elemeztük az indikátorokat. És ...?

Tele voltunk kérdésekkel (még most is tele vagyunk), egymást próbáltuk segíteni.

Legalább két minősítésben kellett volna megfigyelőként részt vennünk ahhoz, hogy aztán élesben mi vezényeljük le a harmadikat. Ki gondoskodott arról, hogy ezt, már minősítésben gyakorlott kollégák mellett megtehessük?

Utána a 4. lehetett volna esetleg vizsga. De nem így volt!

Baj volt a kérdezéskultúránkkal? Több mint 30 éve értékelek. "Ez nem értékelés, minősítés, szokjanak hozzá!" - mondták. "Ne mosolyogjunk, ne dicsérjünk, ..." stb. Egy tanár számára életidegen szituáció.
De nemcsak nekünk volt gondunk ezzel - szinte az összes vizsgacsoportnak! Pedig több trénertől "tanultunk", az ország több részéről összesorsolódva, és legalábbis a mi trénereink megpróbáltak sok mindent a négy kontakt napon, de teljes gyakorlatot A-Z-ig bemutatni nem tudtak (honnan tudtak volna?).

Lehet, hogy a későbbiekre nem igaz, de a mi turnusunkban még így tapasztaltam.

Egyoldalúnak érzem a kritikát - nem szabad az összefüggések megvilágítása nélkül ilyen véleményt adni előkészítetlen, pedagógiailag is helytelen szituációba kényszerített emberekről.

S ami érdekes - nemcsak magamon érzek bizonytalanságot, a gyakorlat hiánya miatt - több hozzászólás is ugyanezt mutatja. Ha már nem kaptunk feladatot, legalább beoszthattak volna "megfigyelőként". Erre is gondolni kellene/kell.

"mesterpedagógusként minősített résztvevők egy részének valódi alkalmasságát"

Ez félreérthető - nem a minősítési szakértői képzés eredménye a Mp. fokozat, hanem szakmai munkánk, a portfóliónk, a védésünk, a minősítő eljárásunk eredménye - nem szabad a kettőt összekeverni.
 
Utoljára módosítva:

csakkerdezem

Állandó Tag
Állandó Tag
A cikket olvasva több kérdés is felmerült bennem.

1. 326-os:
26.§ (3) Az önálló költségvetéssel nem rendelkező intézmény fenntartója, valamint működtetője intézményenként megtervezi és az érintett intézmény vezetőjének elektronikus úton megtekinthetővé teszi azt az összeget, amely adott költségvetési évben az intézmény feladatainak az ellátásához rendelkezésre áll, valamint meghatározza azt az összeget, amely felett az intézmény vezetőjét közvetlen rendelkezési jog illeti meg.

Ez eddig nem volt igaz? Ez a rendelet majd két éve él!

2. A KLIK az épület korát is figyelembe fogja venni a kártyára utalandó összegeknél? Valaki magyarázza ezt el nekem, mert nem értem.
Az intézményvezető nem a nevelés-oktatást finanszírozza majd az adott összegből?

Vagy .... a fenntartónak már nem feladata az oktatás színvonala "csak" a működtetés?

S ha a fenntartó működtet, akkor mit csinál a GESZ?
(Az intézményünkben a GESZ és a hozzá tartozó dolgozók - már nem írom, hogy kollégák, mert semmi közünk egymáshoz - gyakorlatilag külön életet él. Nem ők működtetik az iskolát - fűtés, víz, burkolat, szemetes, stb. bármi?)

Ki felel az oktatás színvonaláért (s az ehhez szükséges személyi, tárgyi, ....)?



Ezt azért tartom tisztességtelennek, mert gyakorlati tapasztalat, valódi "próbaminősítések" nélkül kellett az életünk első éles minősítését úgy elvégezni, hogy az rögtön vizsgahelyzet volt!!!!

Senki nem segített abban, mit várnak tőlünk, így tettük, amit adott helyzetben jónak gondoltunk az előírások alapján. Láttuk Foky Tamást (ha elindult a film - nekem itthon nem indult el, csak a tréningen tudtuk megnézni az órát). Csoportosan elemeztük az indikátorokat. És ...?

Tele voltunk kérdésekkel (még most is tele vagyunk), egymást próbáltuk segíteni.

Legalább két minősítésben kellett volna megfigyelőként részt vennünk ahhoz, hogy aztán élesben mi vezényeljük le a harmadikat. Ki gondoskodott arról, hogy ezt, már minősítésben gyakorlott kollégák mellett megtehessük?

Utána a 4. lehett volna esetleg vizsga. De nem így volt!

Baj volt a kérdezéskultúránkkal? Több mint 30 éve értékelek. "Ez nem értékelés, minősítés, szokjanak hozzá!" - mondták. "Ne mosolyogjunk, ne dicsérjünk, ..." stb. Egy tanár számára életidegen szituáció.
De nemcsak nekünk volt gondunk ezzel - szinte az összes vizsgacsoportnak! Pedig több trénertől "tanultunk", az ország több részéről összesorsolódva, és legalábbis a mi trénereink megpróbáltak sok mindent a négy kontakt napon, de teljes gyakorlatot A-Z-ig bemutatni nem tudtak (honnan tudtak volna?).

Lehet, hogy a későbbiekre nem igaz, de a mi turnusunkban még így tapasztaltam.

Egyoldalúnak érzem a kritikát - nem szabad az összefüggések megvilágítása nélkül ilyen véleményt adni előkészítetlen, pedagógiailag is helytelen szituációba kényszerített emberekről.

S ami érdekes - nemcsak magamon érzek bizonytalanságot, a gyakorlat hiánya miatt - több hozzászólás is ugyanezt mutatja. Ha már nem kaptunk feladatot, legalább beoszthattak volna "megfigyelőként". Erre is gondolni kellene/kell.

"mesterpedagógusként minősített résztvevők egy részének valódi alkalmasságát"

Ez félreérthető - nem a minősítési szakértői képzés eredménye a Mp. fokozat, hanem szakmai munkánk, a portfóliónk, a védésünk, a minősítő eljárásunk eredménye - nem szabad a kettőt összekeverni.


Nagyon érdekes felvetések, nekem csak egy : " minőségbiztosítási szakértő " - ilyen jelenleg NINCS az O.H. választható szakértői területei között. Csak kérdezem...... csak egyedül Ágnes az máris... ? Gyorsan tessék jelentkezni, legyék más is !!!!
 

kros

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Csipike2014!
A 7. turnus tájékoztatója a portfólióról: http://elearning.oh.gov.hu/dokumentumok/7t/e_portfolio_utmutato.pdf
a DVD-ről: http://elearning.oh.gov.hu/dokumentumok/7t/DVD_utmutato.pdf
Mindegyik aktualizált.
A 7. turnusra készülőknek, a mester portfólió tartalma
A profilnál célszerű minden adatot a KIR-ben ellenőrizni, ellenőriztetni. Különösen fontosak a végzettség(ek), szakképzettség(ek) szakvizsga adatai.
Pedagógiai tevékenység dokumentumai
Eredetiséget igazoló nyilatkozat
Pedagógiai szakmai tevékenységek bemutatása, dokumentumai
Egyéb pedagógiai tevékenység bemutatása, dokumentumai
Önálló alkotói, művészeti tevékenységek bemutatása, dokumentumai (nem kötelező)
Pedagógust foglalkoztató intézmény intézményi környezetének rövid bemutatása
Szakmai életút értékelése

Nevelő-oktató munka dokumentumai
A portfólió alapdokumentumai

csoportprofil/csoportprofil és nevelési terv/növendékprofil
tematikus terv minimum 1 db + reflexió
óraterv/foglalkozásterv 10 db (+ 10 db megvalósítás dokumentuma az óraterv mögé fűzve, 2 dokumentumban!) + 10 db reflexió
értékelés dokumentumai + reflexió
féléves ütemterv/időszakos ütemterv (KBI) 1 db +reflexió
foglalkozásterv 2 db + 2 db reflexió
esetleírás
hospitálási napló 1x pedagógus látogat, 1x pedagógust látogatják, + 1-1 db reflexió, mindkettőt a feltöltő írja
IKT alkalmazása 1 db + reflexió

A portfólió szabadon választható dokumentumai 3-5 db, elvárt a 4 db
projektterv + reflexió
tanmenet + reflexió
osztályfőnöki munkaterv
- gyermek/tanulói profil (összetartozó dokumentum a fejlesztési tervvel!)
- fejlesztési terv + reflexió
publikációs tevékenység
egyéb dokumentum (5 hely van) + reflexiók
 
Utoljára módosítva:

EnIbaby12

Állandó Tag
Állandó Tag
Annak, aki a mosógépcserés pályázatban pályázni szeretne, üzenem, hogy az űrlap nyitásakor azonnal kezdjen, mert a 2 lement területen kb. 3 és 2 óra alatt kimerült a keret.
Ráadásul negyed óra kellett mire beengedett a rendszer. Javaslom, hogy előre töltsétek fel a személyi és gép adatokat, mentsétek el és a nyitáskor már csak nyilatkozni kell és lezárni.
 

Kunika1

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagyon érdekes felvetések, nekem csak egy : " minőségbiztosítási szakértő " - ilyen jelenleg NINCS az O.H. választható szakértői területei között. Csak kérdezem...... csak egyedül Ágnes az máris... ? Gyorsan tessék jelentkezni, legyék más is !!!!
Jelentem: én is az vagyok! Szervezetfejlesztési és minőségbiztosítási szakértő, 2003-ban többen így végeztünk Debrecenben. De ez nem ugyanaz, mint amit majd most várnak el tőlünk az intézményi minőségbiztosítás kapcsán, ezért kell járnunk az újabb képzésre!
 

Szreniany

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! A segítségeteket, véleményeteket szeretném kérni egy gyakornok problémájával kapcsolatban. Idézem a levelét:

"2013. szeptember 11. -én határozatlan idejű szerződéssel neveztek ki óvodapedagógusnak gyakornokként. A kinevezésemben rögzítésre került a gyakornoki idő tartalma 2013. szeptember 11. - 2015. szeptember 11..
Az óvodánk augusztus 31.-ig kistérségi társulásban tagintézményként, a társulás fenntartásában működik, szeptembertől a helyi önkormányzat veszi át a fenntartó szerepét. A gyermeklétszám csökkenése miatt, létszámcsökkentésre hivatkozva 2015. 07. 08.-án felmentéssel felmondtak. AFelmentési időm, és a közalkalmazotti jogviszonyom 2015. 09. 08 napján megszűnik,amunkavégzés alól 2015. 08. 09. napjától 2015. 09. 08. napjáig fel vagyok mentve.
A társulás ( fenntartó) felkérte az intézményvezetőt, hogy járjon el az ügyemben, Ő úgy tájékoztatott, hogy szeptemberben (a benyújtott kérvény alapján) remélhetőleg 8.-ig meglesz a minősítő vizsgám.
Kérdése(i)m:
1. Mivel a munkavégzés alól fel vagyok mentve, (az új fenntartó státusz nélkül vesz át), ez nem zárja-e ki a vizsga lehetőségét? Félreértés elkerülése miatt, le szeretnék vizsgázni, mert jelen helyzetemben új állást találni lehetetlen.
2. Az új munkáltatónak majd gyakornokként, vagy pedagógus I. besorolással kell felvennie?
3. Mikor szűnik meg a gyakornoki időm? (elvileg szeptember 11.-én szűnt volna meg, de szeptember nyolcadikán megszűnik a jogviszonyom)"

Szerintetek? Keresse meg az OH-t és kérjen állásfoglalást? Mi mást tehetne szegény... :(
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére