Szaktanácsadás - szakértés - tanfelügyelet II.

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

Bodnár Józsi

Állandó Tag
Állandó Tag
A felületen a Bizottság fülnél az új eljárásrendet -2015.10.05.- ajánlom figyelmedbe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Az, hogy mit gondolok arról, hogy a 326-os és az eljárásrend között van.... nem ide tartozik!
Kérlek, OLVASSSSSSS!!!!!!!!!!!!!!

A szakértői munkát az alábbi tájékoztató anyagokkal segítjük:
Köszönöm válaszodat! Az említett anyagok számomra is ismerősek , sőt olvastam, értelmeztem, többször is. Ami elbizonytalanított, és nem csak engem: "ezen felül az alábbi, kötelezően feltöltendő dokumentumok közül legfeljebb 2 dokumentum esetében történhet meg a tartalmi kiegészítés kérése".
A tartalmi kiegészítés estében van mit kiegészíteni, javítani, de ha teljesen más egy dok. azt max. pótolni lehet, nem kiegészíteni.
Csupán erre gondoltam!
 

Csipike2014

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Kollégák!
A 2016-os tanfelügyelethez már a teljes önértékelésre szükség van. Idézet az OH leveléből:

Tájékoztatás a tanfelügyeleti látogatást megelőző feladatokról

A tanfelügyeleti látogatások szakszerű és zavartalan lebonyolításához elengedhetetlen az intézmények, az intézményvezetők, az érintett pedagógusok/vezetők és szakértők együttműködése már jóval a tanfelügyeleti (helyszíni) látogatás előtt is.
A pedagógiai-szakmai ellenőrzések folyamatáról az oktatásért felelős miniszter által jóváhagyott és az Oktatási Hivatal honlapján is elérhető Tanfelügyeleti kézikönyvekből már bizonyára tájékozódtak. Ugyanakkor a tanfelügyeleti látogatásokban érintettek munkájának megkönnyítése érdekében az alábbiakban röviden összefoglaljuk, hogy intézményének, az érintett kollégáknak milyen feladatai vannak a tanfelügyeleti látogatást megelőzően.


1.) 2016. évi önértékelés


Mivel a tanfelügyeleti (helyszíni) látogatást megelőzően a szakértő feladata az intézményi önértékelés pedagógusra vonatkozó részeinek megismerése, így még a tanfelügyeleti látogatás előtt el kell készülnie az ellenőrzésben érintett pedagógusok, intézményvezetők/vezetők önértékelésének. Ehhez nyújt segítséget az Oktatási Hivatal önértékelésekhez biztosított informatikai rendszere, amelynek megnyitásáról, a felület elérhetőségéről hamarosan értesítést küldünk az intézmények számára.


Felhívjuk szíves figyelmét, hogy míg a 2015. évben megszervezésre kerülő tanfelügyeleti látogatásokat megelőzően csak az önértékelési kérdőíveket kellett kitölteniük az érintetteknek, addig a 2016. évi pedagógiai-szakmai ellenőrzések időpontja előtt legalább 15 nappal az egyes pedagógusok, vezetők esetében a teljes önértékelésnek meg kell valósulnia.


Az intézményi önértékelés részletes leírását, menetét, az önértékeléshez készített sablonokat az Oktatási Hivatal honlapjáról letölthető Önértékelési Kézikönyvben találhatják meg.


a) Pedagógus önértékelés keretében a tanfelügyeleti látogatást megelőző 15. napig az alábbi feladatok elvégzése szükséges:


  • pedagógusra vonatkozó intézményi elvárásrendszer elkészítése (elvárások, szempontok, amelyek alapján az intézményi illetve tanfelügyeleti önértékelés is megtörténik)
  • pedagógusra vonatkozó kérdőíves felmérések lefolytatása az informatikai rendszer segítségével (szülői, pedagógus-munkatársi, középfokú iskolában, kollégiumban tanulói, továbbá a pedagógus önértékelési kérdőíve)
  • az önértékelési folyamat elvégzéséhez az intézményvezető által kijelölt munkatársak részvételével elkészült, alábbi tevékenységekre vonatkozó összefoglalást tartalmazó jegyzőkönyv feltöltése:
    • Dokumentumelemzés
      • intézményi önértékelés adott pedagógusra vonatkozó értékelőlapjai
      • a tanmenet és az éves tervezés egyéb dokumentumai
      • óraterv és egyéb foglalkozások dokumentációja
      • napló
      • tanulói füzetek
    • megfigyelés, óra-/foglalkozáslátogatás tapasztalatai
    • interjú
      • az érintett pedagógussal
      • intézményvezetővel/vezetővel
  • a pedagógus önfejlesztési tervének elkészítése, feltöltése az informatikai rendszerbe

Ha intézményében sor kerül a 2016. évben intézményvezetői/vezetői ellenőrzésre, előtte az intézményvezetői/vezetői önértékelést is le kell folytatni.


b) Intézményvezetői/vezetői önértékelés esetében a tanfelügyeleti látogatást megelőző 15. napig az alábbi feladatok elvégzése szükséges:


  • intézményvezetőre/vezetőre vonatkozó intézményi elvárásrendszer elkészítése (elvárások, szempontok, amelyek alapján az intézményi illetve tanfelügyeleti önértékelés is megtörténik)
  • az intézményvezetőre/vezetőre vonatkozó kérdőíves felmérések lefolytatása az informatikai rendszer segítségével az éves önértékelési tervben kijelölt munkatárs közreműködésével (nevelőtestületi, szülői, vezetői önértékelő kérdőív)
  • az önértékelési folyamat elvégzéséhez kijelölt munkatársak részvételével elkészült, alábbi tevékenységekre vonatkozó összefoglalást tartalmazó jegyzőkönyv feltöltése:
    • Dokumentumelemzés
      • Az előző intézményvezetői/vezetői ellenőrzés (tanfelügyelet) és az intézményi önértékelés adott intézményvezetőre/vezetőre vonatkozó értékelőlapjai (mivel az intézményvezetői/vezetői ellenőrzésre első alkalommal kerül sor, ezt a 2016. évi ellenőrzés során nem kell feltölteni)
      • intézményvezetői/vezetői pályázat, program
      • pedagógiai program
      • egymást követő két (2014/2015 és 2013/2014) tanév munkaterve és a két tanévet értékelő éves beszámolók
      • SZMSZ
    • megfigyelés, óra-/foglalkozáslátogatás tapasztalatai (amennyiben releváns)
    • interjú
      • az érintett intézményvezetővel (ha nem intézményvezetőről van szó)
      • az intézményvezető/vezető munkájáról a munkáltatójával
      • vezetőtársakkal
  • az intézményvezető/vezető egyéni önfejlesztési tervének elkészítése, feltöltése az informatikai rendszerbe, fenntartó részére történő eljuttatása

A fenti feladatok határidőre történő elvégzése az intézmény éves ellenőrzési tervében meghatározott ütemterv szerint, az önértékelési folyamat elvégzéséhez kijelölt munkatársak közreműködésével történhet meg.


A teljes önértékelés, a kérdőíves felmérések lefolytatására és a dokumentumok feltöltésére az oktatas.hu oldalon keresztül lesz majd lehetőségük. Az erre a célra kijelölt felületrész még nem elérhető, annak megnyitásáról időben tájékoztatjuk majd az érintetteket, hogy elegendő idejük legyen az önértékelés elvégzésére még a tanfelügyeleti (helyszíni) látogatás előtt.


2.) A 2016. évi tanfelügyeleti látogatáshoz szükséges dokumentumok


a) Pedagógus ellenőrzése esetén


Mint az bizonyára Ön előtt is ismeretes, a tanfelügyeleti ellenőrzés nem a helyszíni látogatással veszi kezdetét. Azt megelőzően a tanfelügyeleti szakértő megismeri az általa látogatott pedagógus kolléga szakmai életútját, önértékelését, az intézményt, ahol az ellenőrzés megtörténik. Ehhez szükséges, hogy már a látogatás előtt bizonyos dokumentumok a szakértő rendelkezésére álljanak.


A pedagógiai-szakmai ellenőrzés jogszabályi hátterét jelentő A nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet szerint az ellenőrzésben érintett pedagógus a tanfelügyeleti látogatást megelőző év november 30-ig, (vagyis a 2016. évi tanfelügyeleti látogatások esetében 2015. november 30-ig) feltöltötte portfólióját az e-portfólió feltöltőfelületére.


A portfólió feltöltési kötelezettségének már eleget tett az a 2016. évi tanfelügyeleti ellenőrzésekben érintett pedagógus, aki a 2016. évi minősítéshez 2015. november 30-ig feltöltötte e-portfólióját vagy már korábban lefolytatott pedagógusminősítés keretében készített portfóliót. Így a tanfelügyeleti látogatásokat támogató informatikai feltöltő felületre nem kell (nem is lehet) pedagógus portfóliókat feltölteni.
Amennyiben a 2016. évi tanfelügyeleti látogatásokban érintett pedagógus nem rendelkezik feltöltött portfólióval, akkor a pedagógiai-szakmai ellenőrzés napját megelőző 15 napban, a tanfelügyelő által kért portfólió-dokumentumokat (az Útmutató a pedagógusok minősítési rendszerében a Pedagógus I. és Pedagógus II. fokozatba lépéshez című kiadvány alapján elkészített szakmai önéletrajzot, az intézményi környezet bemutatását, a szakmai életút értékelését) PDF formátumban, elektronikus úton juttatja el a tanfelügyelő szakértők számára.


b) Vezető ellenőrzése esetén


Korábbi tájékoztatásunk alapján az intézményvezetői/vezetői tanfelügyeleti látogatásban érintett kolléga bizonyára már feltöltötte az oktatas.hu oldalra Intézményi dokumentumfeltöltő modul felületére a jogszabályban előírt dokumentumokat, vagyis


  • a vezetői pályázatát, vagy annak hiányában vezetői programját,
  • az intézménye pedagógiai programját,
  • az ellenőrzést megelőző két (2013/14., 2014/15.) tanév munkatervét és éves beszámolóját, valamint
  • az intézménye szervezeti és működési szabályzatát.

A tanfelügyeleti látogatást megelőzően a szakértő kollégák áttekintik, értékelik többek között a fentebb is említett, az informatikai rendszerben rendelkezésükre álló dokumentumokat, az intézményvezetői/vezetői önértékelés eredményét. Valamint a vezető szakértő az ellenőrzés időpontja előtt legalább 15 nappal felveszi a kapcsolatot az intézmény vezetőjével és egyeztetik a látogatás részleteit.
 

vandor64

Állandó Tag
Állandó Tag
Pihenés helyett csakúgy forr a fórum:hurra:, meglátszik, hogy a szakértő éjjel-nappal ( nemcsak a kijelölt napján ) dolgozik. Nekem is lenne egy kérdésem, véleményetekre vagyok kíváncsi. OH delegáltként kaptam feladatot-tehát intézményvezetőhöz (óvoda). Szabadon választott dokumentumok között: házirend, vezetői munkaterv, annak értékelése. Jó ez így? Még két szabadon választottja van, azok nem a vezetői feladataival vannak összefüggésben. Én szívem szerint legalább egy dokumentumot kérnék, ami a pedagógusi kompetenciáit domborítja, de kukacos se szeretnék lenni:dr_33:. Szerintetek....?
 

Csipike2014

Állandó Tag
Állandó Tag
Pihenés helyett csakúgy forr a fórum:hurra:, meglátszik, hogy a szakértő éjjel-nappal ( nemcsak a kijelölt napján ) dolgozik. Nekem is lenne egy kérdésem, véleményetekre vagyok kíváncsi. OH delegáltként kaptam feladatot-tehát intézményvezetőhöz (óvoda). Szabadon választott dokumentumok között: házirend, vezetői munkaterv, annak értékelése. Jó ez így? Még két szabadon választottja van, azok nem a vezetői feladataival vannak összefüggésben. Én szívem szerint legalább egy dokumentumot kérnék, ami a pedagógusi kompetenciáit domborítja, de kukacos se szeretnék lenni:dr_33:. Szerintetek....?
OH delegáltként neked a minősülő pedagógus érdekeit kell szem előtt tartanod. Ha vezető lennél, akkor delegáltként kérnél a beosztottadtól pótlást? Ha igen, akkor OK. Van melletted elnök, szakos szakértő, majd ők kérnek, ha úgy gondolják!
 

anett5

Állandó Tag
Állandó Tag
Pihenés helyett csakúgy forr a fórum:hurra:, meglátszik, hogy a szakértő éjjel-nappal ( nemcsak a kijelölt napján ) dolgozik. Nekem is lenne egy kérdésem, véleményetekre vagyok kíváncsi. OH delegáltként kaptam feladatot-tehát intézményvezetőhöz (óvoda). Szabadon választott dokumentumok között: házirend, vezetői munkaterv, annak értékelése. Jó ez így? Még két szabadon választottja van, azok nem a vezetői feladataival vannak összefüggésben. Én szívem szerint legalább egy dokumentumot kérnék, ami a pedagógusi kompetenciáit domborítja, de kukacos se szeretnék lenni:dr_33:. Szerintetek....?
Ő vezetői pft töltött, azaz a szakos kieg útmutatónál keresd ki a vezetőit, órával és tisztázódik minden....
Helyesen járt el avezető.
 

Napocska10

Állandó Tag
Állandó Tag
Tapasztaltabbak, segítsetek! A kérdések arra irányulnak, amit nem találtunk, de mivel emberből vagyunk, a bizottsági tagok nem biztos, hogy ugyanazokra az indikátorokra nem találnak "igazolást". Hogyan szoktatok elnökként összegezni? Ha az elnök úgy gondolja, h. valami megjelent, akkor azt a kérdést kihagyja? A mindenkinél megjelenő kérdések az tiszta sor. Kb. mennyi kérdést célszerű feltenni? Egy kérdés állhat több kisebb kérdésből? Amikor kiválasztja az elnök a kérdéseket, azokon módosíthat, pl. elhagyhat belőle valamit? Ezt engedi a felület?
 

lányos

Állandó Tag
Állandó Tag
Azt már többször leírtuk, hogy nem dokumentumot értékelünk.
Ha az indikátor létezik, meggyőző, mindegy, hogy melyik dokumentumban van. Ha nem meggyőző, kérdezünk.

Ez így van. Ugyanakkor számos indikátor nem található az alapdokumentumokban, amelyeket, ha a szabadon választottaknál sem lelsz fel; mert pl. azok igen hiányosra sikerednek - már pusztán csak az indikátorokat szemlélve -, a reflexió igencsak kívánatos...
 

lányos

Állandó Tag
Állandó Tag
Pihenés helyett csakúgy forr a fórum:hurra:, meglátszik, hogy a szakértő éjjel-nappal ( nemcsak a kijelölt napján ) dolgozik. Nekem is lenne egy kérdésem, véleményetekre vagyok kíváncsi. OH delegáltként kaptam feladatot-tehát intézményvezetőhöz (óvoda). Szabadon választott dokumentumok között: házirend, vezetői munkaterv, annak értékelése. Jó ez így? Még két szabadon választottja van, azok nem a vezetői feladataival vannak összefüggésben. Én szívem szerint legalább egy dokumentumot kérnék, ami a pedagógusi kompetenciáit domborítja, de kukacos se szeretnék lenni:dr_33:. Szerintetek....?

Hasonló cipőben járunk... Az általam vizsgált portfólióba fel van töltve egy beszéd. Nulla információt tartalmaz.:dr_104:
 

anett5

Állandó Tag
Állandó Tag
Tapasztaltabbak, segítsetek! A kérdések arra irányulnak, amit nem találtunk, de mivel emberből vagyunk, a bizottsági tagok nem biztos, hogy ugyanazokra az indikátorokra nem találnak "igazolást". Hogyan szoktatok elnökként összegezni? Ha az elnök úgy gondolja, h. valami megjelent, akkor azt a kérdést kihagyja? A mindenkinél megjelenő kérdések az tiszta sor. Kb. mennyi kérdést célszerű feltenni? Egy kérdés állhat több kisebb kérdésből? Amikor kiválasztja az elnök a kérdéseket, azokon módosíthat, pl. elhagyhat belőle valamit? Ezt engedi a felület?
A kérdések ált azonos témákra kérdeznek. Nem indikátoronként, hanem azok hasonló csoportjára szoktam a kérdéseket pofozni... Vagy több indikátor kérdése értelmesen megfogalmazható egy kérdésben.
A pf minőségétől függ..
Kb 5-6 szokott lenni.
Láttam olyan védést, ahol a kérdéseket teljes mértékben beépítette a minősülő és annyira profi módon csinálta meg, hogy meg kellett kérdeznem, hogy ki segítette.... Gyakornok létére csak a kérdésekre támaszkodott.... Tehát próbálj úgy fogalmazni, hogy a másik oldal értse, mit is szeretnél, mert a felkészülését ez is meghatározza.
Az int delegáltak kérdései sok esetben nem indikátorra irányulnak, erre azért figyelj.
A kérdéseim A4-es lapon is kb 1-1,5 sorosak, de volt már 3 soros is... Szinte mindig átgyúrom, összevonom, hogy 1-1- kérdés több indikátort is lefedhessen.
Most olyan pf is van előttem, ahol kb 15 kérdés lesz... sajnos:(

Menete: átdobod a felületre és törölsz, írsz, mented.
Másnap újra szoktam olvasni és még pofozom, majd küldöm.
Ha mindenki elküldte, onnantól látod. (A sajátodat mented és befejezés, így zárod le.= elnökként így "küldöd")
 

anett5

Állandó Tag
Állandó Tag
Nem lehet szerepelváráshoz való alkalmazkodás, komm. tudatos fejlesztése?
de... és még sok minden...

Egyébként egy beszédben mind a 8 kompetencia indikátorai beleférnek... pl:tanévnyitó, tanévzáró, iskolai ünnepség...
Vezetőként nem csak az osztályteremben dolgozik, hanem az egész iskolára vonatkoztatva értelmezd az indikátorokat.
Én a közösségi szolgálatos szerződést is értékeltem a pfban.... az azért csupán 3-4 indikátort érintett...
 

ladysla

Kormányos
Fórumvezető
Kormányos
:) na, ha már megírtam, hogy törölték a nagy napomat, azt is megírom nektek, hogy ismét visszakaptam ugyanazt az időpontot, csak másik szakértővel! Fel kell vennem egy sárkányos pólót, ugyanis CH-s! :hurra::hurra::hurra::hurra::hurra::hurra: :dr_24::rohog:csak nehogy ezt is töröljék!
Egyik szakértő ismerősöm azonnal kilépett az OH oldaláról, amikor meglátta a végtelennek tűnő listát. Másnap újra megnyitotta az oldalt, hátha csökkent a sor. Maradt a mennyiség, így nekiállt részletesebben megnézni, kikkel hozta össze a sorsa. (Ő nem CH-s, nem tudja, hogy a Magasságos Algoritmus a felettes szerv.) Mire a lista végére ért, teljesen feldobódott. Vagy maga a látogatandó pedagógus, vagy az intézménye vezetője, vagy valaki az intézményből kedves, régi ismerőse volt. Két olyan hely akadt, ahova nem talált személyes kötődést. Most azért szurkol, hogy a forgatókönyvet ne írja át az élet.
 

riasv2

Állandó Tag
Állandó Tag
Vállalhatja-e volt intézményvezetője minősítését az a szakértő, aki másfél évvel ezelőtt mêg az intézményben dolgozott pedagógusként? A Tanfelügyeleti ellenőrzés folyamatai c. tájékoztató (2015.szeptember) még tartalmazza, hogy nem jelölhető ki szakértőnek oda, ahol az ellenőrzést megelőző 2 évben pedagógusként alkalmazták. Ez még érvényben van? Vagy a minősítésnél törölték? Vagy teljesen hatályát vesztette?
 

kicsicica85

Állandó Tag
Állandó Tag
Számomra az elég igazolás, ha a pedagógus leírja, hogy mióta dolgozik és milyen intézményben/ intézményekben. Nem gondolnám, hogy erről külön igazolást kellene kérnem. A szakvizsga megléte az természetesen nem hiányozhat a KIR-ből. Nem a rendeletre voltam kíváncsi, azzal tisztában vagyok, hanem arra, hogy hol van arra utalás, hogy nekem erről igazolást kell kérnem. Számomra az teljesen meggyőző, ha a pedagógus leírja, ez felér egy nyilatkozattal. A felesleges adminisztráció miatt kérdezem. Elég egy telefon az intézménybe. De miért ne hinnék a pedagógusnak???

Ezt tényleg nehéz ellenőrizni, főleg, ha gyermeke is van a pedagógusnak, mivel a gyesen töltött idő nem számít bele szakmai időbe.
Még erre is kell figyelni! Itt:
http://www.oktatas.hu/kozneveles/aktualis_tanev_esemenyei/hireink/pedminosites2016_tajekoztato
A Közlemény alapján ki kerülhet be a 2016-os minősítési tervbe?
1. A Pedagógus II. fokozat elérését megcélzó minősítési eljárásra azok az alábbi feltételeknek megfelelő, jelenleg Pedagógus I. besorolású pedagógusok jelentkezhetnek, akik:

  • pedagógus-szakvizsgával és legalább 8 év szakmai gyakorlati idővel vagy
  • legalább 26 év szakmai gyakorlati idővel vagy
  • magasabb vezetői vagy vezető megbízással és legalább 8 év szakmai gyakorlati idővel rendelkeznek.
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére